HUREN OMHOOG Nieuwsblad voor Veer*endaal en Omstreken Stichting „Het vierde Prinsenkind" Welkom Thuis! Verhoogt de feestvreugde Hagebak van 24 e JAARGANG VRIJDAG 27 Januari 1f5Ö No. 4 Vreugde en moeiten van de Gedemobiliseerden ÓIjkStRA Hoest gij? Santel siroop Fa J. F. T A K cP'ieAiM^eWiieri AMERONGEN D; Abonnementsprijs F 0.85 per kwartaal icsse nummers 6 cent Radactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendnol Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VAL UITGAVE: DRUKKERIJ „DF GELDERSE VALLEI" ADVERTENTIES» Gewone advertentieprijs per nt.m. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F. 3.— Vraag en aanbod F. 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent Verschijnf 1 keer per week in: STICHTS- en GELD-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Thans is dan eindelijk bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, houdende regelen nopens de huurprij zen van onroerend goed en de bescher ming van de huurders. Aanvankelijk was er sprake van een huurverhoging van niet minder .dan 30 en lag het in de bedoeling, dat van de hogere huur-opbrengst ook de rijksschatkist profijt zou trekken. Van dit voornemen is de regering teruggekomen en dat wel zeer terecht. Een verhoging van 30 zou voor grote groepen van werknemers niet te dragen zijn geweest en zou onvermij delijk tot een nieuwe loonsverhoging hebben geleid en dat terwijl het drin gend noodzakelijk is de kostprijs der goederen te drukken. Nu wil het ingediende wetsontwerp een huurverhoging van 15 maar deze verhoging alleen voor woningen, die vóór 27 December 1940 zijn ge bouwd. De huren van woningen, die na deze datum zijn gebouwd, blijven dus ongewijzigd. Ook heeft de regering er van afge zien een deel van de hogere huurop brengst voor zich te reserveren. Deze komt nu geheel ten goede aan de ver huurders. Blijkens de toelichting op het wets ontwerp verwacht de regering, dat de verhuurders straks door de hogere huurbedragen in staat zullen zijn hun woningen behoorlijk te onderhouden. Tot dusver gebeurde dat niet of al thans onvoldoende en tengevolge daar van heerst er een verregaande ver waarlozing op het gebied van dc huur woningen. Men kan daar de verhuur ders geen verwijt van maken, want de tegenwoordige prijzen en lonen in het bouwbedrijf en in hel schilders- Tdk laten éénvoudig niet' loc voor een behoorlijk onderhoud te zorgen. En wanneer jaar in jaar uil niets aan een woning wordt gedaan, dan krijgt ze niet alleen een verwaarloosd uiter lijk, maar boet ze ook een belangrijk deel van haar levensduur in. Het is te begrijpen, dat de regering dat wil voorkomen. Ze moet toch al zich grote financiële offers getroosten om tege moet te komen aan de heersende wo ningnood en ze kan zich dan ook niet onverschillig tonen ten opzichte van de aanwezige woningvoorraad. Ze moet daarmee zo zuinig mogelijk zijn. Maar het is niet alleen een rege ringsbelang, doch ook een belang, dat rechtstreeks de verhuurders raakt. Het zijn tenslotte hun eigendommen, die door de verwaarlozing zienderoog in waarde verminderen en daarom zul len zij in de eerste plaats dankbaar zijn voor het regeringsvoorstel. Het is echter nodig, deze ingrijpende maatregel inzake de huren ook te be zien van de kant van de huurdei-s. Zij kunnen er zich over verheugen in zo verre er nu hoop is, dat de woningen waarin zij huizen, eens goed nagezien en verbeterd zullen worden. Hoe vele zijn er niet, die nodig eens een kwastje verf behoeven, om van reparaties maar niet te spreken. De schaduwzijde is echter de nieuwe financiële last van 15 meer aan huur. Hoe moet dal in gezinnen, die toch al geen raad weten de eindjes bij elkaar te krij gen? En zulke gezinnen zijn er bij de vleet. De regering heeft ook deze zijde van het vraagstuk onder de ogen gezien en ze heeft begrepen, dat er iets ge daan behoorde te worden om de ge volgen voor de huurder te verzachten. Daarom heeft zij vóór de indiening van het ontwerp huurwet een belas- tingontwerp aan de Tweede Kamer doen toekomen. De bedoeling van dit laatste ontwerp is een deel van de financiële gevolgen van de huurver hoging voor de huurders op te van gen. Een deel. In elk geval zullen dus ook de huurders hun part te dragen krijgen. Hoe groot dat part zal zijn, is thans nog niet te zeggen. Uit alles blijkt wel, dat de kosten van het le vensonderhoud zich nog steeds in een stijgende lijn bewegen en het is de vraag of er nog niet een nieuwe loon- ronde zal komen, hoezeer de regering daartegen en met recht gekant is. Volledigheidshalve delen we mede, dat hc;l ingoi".n vp ook bepalingen beval om hel heffen van onredelijke huurprijzen bij het z.g. deel- of onderhuren tegen te gaan. Er zal n.l. een norm worden vastge steld, die inhoudt, dat de prijs van het gehuurde proportioneel zal zijn ten opzichte van die van het gehele onroerende goed. Evenzo komt er een regeling voor het z.g. gemengde huren, d.w.z. voor het huren van gestoffeerde en gemeubileerde kamers, al of niet met inbegrip van levering van water, gas, electriciteit, centrale voorzienin gen, enz. En wanneer zal dit alles zijn beslag krijgen? Daarvan valt nog weinig te zeggen, want de Kroon zal beslissen op welk tijdstip de wet in werking zal treden. organiseert vacanties voor oor logswezen, -halfwezen en licha melijk door de oorlog getroffen kinderen. In de duistere oorlogsjaren bereik ten ons via Radio Oranje de woorden: „Voor de nazaten van hen, die vallen zal gezorgd worden". Eén van de Stichtingen, die meehel pen deze belofte te realiseren is de stichting „Het Vierde Prinsenkind". Zij stelt zich tot doel de vacant ie te verzorgen van kinderen, wier vader of kostwinner tengevolge van oorlogsge weld, of oorlogsomstandigheden om het leven is gekomen, of dermate in valide werd, dat hij niet meer in staat is in het onderhoud van zijn gezin te voorzien. Sedert 1947 gaan ieder jaar meer dan 4000 van deze kinderen, dank zij de stichting, gratis met vacantie. Dit is mogelijk door de medewer king van de Dienst Uitvoering Werken van het Ministerie van Wederopbouw, die voor dit doel uitstekend geoutil leerde arbeiders logeerkampen be schikbaar stelt. Behalve de Dienst Uitvoering Wer ken wordt ook krachtige hulp ver leend door de Dienst voor Maatschap pelijke Zorg van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. De Stichting „Het Vierde Prinsen kind" heeft van haar werk een uit stekend geslaagde film laten vervaar digen, door de bekende cineast Du Parant te Dordrecht. Deze film, getiteld de „Fluistering der Gevallenen", geeft op ontroerende wijze weer de positie waarin de kin deren van oorlogsweduwen verkeren ten opzichte van de kinderen uit ge zinnen, die gaaf uit de oorlog kwamen. Deze laatsten kunnen 's zomers wél met hun vader en moeder met vacan tie gaan, maar de eerstgenoemden niet. Maar dan is er de stichting „Het Vierde Prinsenkind", die er voor zorgt dat zij toch met vacantie gaan en wat voor een vacantie. Dagenlang verblij ven de kinderen in een prima ver zorgd kamp onder uitstekende leiding en onder medisch toezicht. In deze kampen doen de kinderen een grote dosis nieuwe frisse levensmoed op. leren zij het buitenleven kennen en liefhebben. Welk een vreugde wordt deze kinderen hierdoor bereid en welk een steun voor de weduwe te weten, dat zij toch niet vergeten wordt. Ni,t minder dan 13021 kinderen heb ben van zo'n prachtig zomerkamp kunnen genieten. Het zijn niet alleen de gezonde kin deren, die van deze vacantiekampen profiteren; ook de lichamelijk door de oorlog getroffen kinderen worden uit gezonden. Bergen van werk moeten worden verzet voordat in de komende zomer de duizenden kinderen weer in de va- cantie-oorden kunnen worden ontvan gen. Dit werk zou niet mogelijk zijn zon der een voortreffelijke samenwerking tussen overheid en particulier initia tief. De overheid geeft, zonder dat dit het Rijk iets kost, haar niet te ont beren medewerking aan „Het Vierde Prinsenkind" door het beschikbaar stellen van kampen, het verlenen van medewerking voor het enqueteren etc. „Het Vierde Prinsenkind" houdt voor haar werk geen openbare collec tes op speldjesdagen. Geld moet er echter zijn. Ieder jaar is minstens f 125.000,- nodig. Is het werk van deze stichting uiterst belangrijk en sj'mpathiek, even sym pathiek is dc wijze waarop de gelden worden bijeengebracht. Door middel van de actie „Klaver vier" krijgen in de allereerste paats kinderloze echtparen de gelegenheid een oorlogsweesje, -halfweesje of licha melijk door de oorlog getroffen kind te adopteren (alleen voor de vacantie) a raison van f 25,- per kind per week. Aan d,eze actie kunnen ook meewer ken grote bedrijven, organisaties en verder ieder gezin dal gaaf uit de oor log kwam. Is f 25,- voor één persoon te veel, dan kan men het samen doen met fa milieleden, vrienden en kennissen. Vele verenigingen en clubs namen de uizending van een door de oorlog vaderloos geworden kleine, voor hun rekening. Het ligt in de bedoeling om in de komende zomer opnieuw aan ruim 4000 oorlogswezen en -halfwezen een week gratis vacantie ie bieden in een prachtige omgeving van bos en heide. Meer dan 500 jeugdleiders, -leidsters en tientallen verpleegsters, offeren een deel van de eigen vacantie op en zijn bereid zich con amore en geheel pro deo in te zetten voor het door de oor log getroffen kind. Deze jonge mensen, bestaande uit oad vinders leiders, maatschappelijke een stuiver te offeren voor kinder.cn, die in de oorlog één of beide ouders verloren, of de wreedheid van de oor log op zulk een bittere wijze aan eigen lichaam ondervonden en nog steeds ondervinden. Z.E. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft vol gaarne zijn instemming met hel appèl op de Nederlandse jeugd betuigd. Het bestuur van „Het Vierde Prin senkind" is er van overtuigd, dat net Nederlandse volk in al zijn geledingen bereid zal zijn de eens gegeven be lofte, dat voor deze kinderen zou wor den gezorgd, gestand te doen en het daarvan spontaan, zonder openbare in zamelingen, zonder speldjesdagen etc. blijk zal geven. Het gaat om de vervulling van een nationale plicht. Het bestuur is dankbaar voor alles wat het heeft mogen doen, dank zij vele persoonlijke inzet en de betoonde offervaardigheid. Dankbaar is hel bestuur zeker niet in .de laatste plaats voor de admini stratieve hulp, die geboden wordt door de gemeentebesturen, c.q. Diensten voor Sociale Zaken, die voor de op sporing en enquetering der uit te zen den kinderen zorgdragen. Helaas zijn niet alle daarvoor in aanmerking komende gevallen bij de gemeente-secretarieën of Diensten voor Sociale Zaken bekend. Daarom is hel van belang, dat voor oorlogswezen en -halfwezen of kinde ren wier vader door de oorlog met Duitsland of Japan invalide werd, voorzover ze op 1 September a.s. de 9-jarige leeftijd hebben bereikt en de li-jarige nog niet hebben overschre den, door de verzorgers, indien ze op 10 Maart nog niet zijn bezocht, aan melding geschiedt vóór 15 Maart a.s. bij de Afd. Hulpverlening Oorlogs lachtoffers ter secretarie, of genoemde w'erksters en "ictten-'van ffeti*-v dfertrrfv." ties, geven ieder jaar opnieuw een I Voor invalide oorlogsslachtoffers voorbeeld van offerbereidheid, die geboren tussen 1 September 1929 en door haar spontaniteit ontroert. 1 September 1941. dient aanmelding Op de verjaardag van het vierde Prinsenkind „H.K.H. Prinses Marijke" zullen de leerlingen van alle scholen in Nederland, in staat worden gesteld te gechieden bij hel Secretariaat van het Provinciale Comité van de Stich ting „Het Vierde Prinsenkind", te Utrecht. Adres: Achter St. Pieter 20. We letten er al nauwelijks meer op, wanneer we in een buurt huis aan huis de vlaggen zien uitgestoken en een woning met groen en bloemen versierd. „Daar komt er weer een thuis", zeggen we dan en hebben er hoogstens plezier in, dat dit meeleven van de buurtbewoners zo onverflauwd zich demonstreert en iedere terugge keerde militair weer met dezelfde be langstelling en hartelijkheid wordt be groet. Zo'n dag van terugkeer is voor de hele familie een dag van spanning. Wanneer zal de bus komen, die de zoon, de broer, de verloofde, terug brengt? En als dan eindelijk het zover is, dan volgt de algemene begroeting. Dan staat vader een beetje raar met z'n gezicht te trekken en moeder moet haar bril afvegen en de broers geven verlegen handen, wat ze niet gewend zijn en de zusters zoenen en de verloofdenverlangen naar het ogenblik waarop er eens samen ge praat kan worden. Oud en vertrouwd of vervreemd? Dan is de militair weer terug in de oude vertrouwde omgeving. Na enkele jaren van leven in een tropisch land, onder de open hemel, dikwijls in ge varen; na het rijden door het majes tueuze landschap op lange, lange toch ten en het varen over oceanen be landt die militair opeens weer in de wat klein-knusse bedoening die Hol land heet, in het ouderlijk huis waar het is of de tijd heeft stilgestaan en alles nog op dezelfde plaats is geble ven. Die eerste dagen is het druk met aanloop van vrienden en kennissen, met het opzoeken van bekenden, van een correspondentievriendin misschien die eerste dagen ben je nog een man die belangstelling trekt. Maar dan komt onherroepelijk de dag, dat je je burgerpakje weer aan hebt en je in niets onderscheid van die honderd duizenden burgers, dat je moet probe ren weer aan de slag te gaan en te vergeten dat je zo lang eigenlijk een boekaniers-bestaan hebt geleid. En dan merkt de soldaat dikwijls, dat het oude hem niet meer vertrouwd is, maar dat hij ervan is vetvreemd. Dat hij het benauwd krijgt in de ouder lijke woonkamer, dat hij lopend in de vlakke straten, tussen de huizen en de winkels verlangen krijgt naar het avontuur, naar de kameraadschap en de spanning, het risico. Het oude gareel. Daarom hebben zovele gedemobili seerden grote moeite om aan de slag te komen. Ze zijn geestelijk niet meer ingesteld op de vlakke regelmaat van het dagelijks leven. Ondanks de disci pline en eentonigheid van het mili taire leven, hebben ze toch een vrij bestaan gehad, en vooral zij die in het gevecht zijn geweest hebben zich toen volkomen los gevoeld van de oude rou tine. Velen voelen er wel voor, chauf feur te zijn, anderen willen bij de po Met heeilijk Slagroomgebak van de GEBAKS-SPECIALIST U heeft dan voor Uw geld 100% kwaliteit en afwerking terug Verheugd roept iedereen (Ing. Med.) litie. Velen ook zijn in hun diensttijd tot de overtuiging gekomen dat ze ze ker naar hun vorige baas niet meer teruggaan. En tenslotte zijn er de men sen, die intussen een cursus hebben gevolgd en hopen met de daarbij ver kregen kennis een betere baan te krij gen. Velen van hen worden teleurgesteld. De politie wil wel mensen kwijt. Chauffeurs zijn er meer dan men kan gebruiken. De baantjes liggen niet op geschept. En de gediplomeerden be merken, dat naast hun getuigschrift vaak ook ervaring wordt gevraagd. Dikwijls hebben die gedemobili seerden een tijdje nodig om van al die teleurstellingen te bekomen, om zich weer aan te passen aan de oude gang van zaken. Dikwijls is er dan moedeloosheid, verontwaardiging, ver bittering. Vóór allesvertrouwen! Voor zo'n ontwortelde jonge boom, die iangzaam aan weer vaste voet moet vinden in de oude grond, bete kent dat dikwijls een moeilijk proces. Maar ook dikwijls ontbreekt hiervoor in z'n omgeving het begrip. Men snapt niet dat zo'n jongen nu niet blij is dat hij weer heelhuids terug is bij allen die hem lief zijn. Men vreest dat hij door het leven in dienst voor geregelde arbeid bedorven is, dat hij misschien lui is geworden of het te hoog in de kop heeft. Na de eerste vreugde om het weerzien komt vaak de reactie, en vindt men dat de teruggekeerde een vreemde jongen of een saggerijnig mens is geworden. Men dient er echter aan te denken, dat zo'n gedemobiliseerde militair, wanneer de vlaggen zijn ingehaald en de erepoort is opgeruimd, een moei lijke lijd krijgt. Een tijd waarin men maar beter doet niet te veel te vragen en niet te veel te praten, maar te luis teren, te verdragen en te begrijpen. Hij aanvaardt toch deze argumenten r »J.r mis thuis gezeten, terwijl ik dt wereld heb leren kennen. Jullie begrijpt mij toch niet meer, jullie wilt me terughebben in m'n oude gangetje, en ik vertik het. Maar in de meeste gevallen over wint tenslotte het gezond verstand, overwint de vaste wil om toch in de maatschappij te slagen, desnoods ten koste van teleurstellingen en offers. Dan komt langzamerhand de keer, en is de Indische ervaring niet langer de handicap, maar een stimulans. Later zal de gedemobiliseerde, en zal zijn omgeving mét hem, pas op de juiste waarde gaan schatten de vor mende kracht van zijn ervaringen in het verre land. Maar die verandering kan alleen tot stand komen in een sfeer van liefde, begrip en vooral vertrouwen! Vertrouwen is er geweest, toen de jongen naar Indonesië ging. Vertrou wen is nog veel meer nodig, nu hij is teruggekeerd. En meer dan alle vlag gen en erepoorten, taarten en bloem stukken, zal dat vertrouwen de gede mobiliseerde soldaat in staat stellen, te tonen dat hij niet ondanks, maar juist dóór zijn dienst-ervaringen een prima kerel is! PER GROTE FLACON F. 1.25 Ing. Med. Het Leger des Heils vraagt Uw aandacht. Nu het kouder wordt en er sommige gezinnen zijn, die niet over voldoende winterkleding beschikken, zouden wij U willen vragen, als U over goede ge dragen kleding beschikt, dit aan ons te willen afstaan. Gaarne willen we het bij U halen, we zijn telefonisch bereikbaar onder no. 876. Verder kunt U eventuele giften voor onze plaatselijke arbeid gireren of storten op no. 438734 ten name van Het Leger des Heils, Veenendaal. Alle correspondentie, verzoeken om hulp enz. gelieve men te richten aan het adres der officieren Kerkewijk 174, alhier. Ned. Herv. Jeugdraad. De Ned. Herv. Jeugdraad, afd. Vee nendaal heeft aan de commissie Bij bels Museum van oudheden te Amster- voor Zondag 29 Januari 1950. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt 9.30 uur Ds v. d. Pol, 5 uur Ds v. Wijngaarden. Julianakerk 9.30 uur Ds v. Wijngaarden, 5 uur Ds Bakker. Vredeskerk 9.30 uur Ds Bakker, 5 uur Ds v. d. Pol. Veeneind 3 uur Dhr v. Viegen. Dijkstraat 2.45 uur Ds v. d. Linden van Rhenetf. Sola Fide 10 uur Dr J. G. Tlfoomes (jeugddienst), 5.30 uur Ds J. F. F.-Franck van Utrecht. Ger. Kerk. 9, 10.30 en 5 uur Ds v. d. Brink. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. Openb. lag. school, Pr. Bernhardlaan, 8.45 en 5 uur Stud. Borgdorff van Overschie. Chr.' Ger. Kerk, 9.30 en 5 uur Ds Slofstra. Ger. Gem. Hoofdstraat, 9.30 en 5 uur Ds Kok. Ger. Gem. Kerkewijk, Zaterdag avond 7 uur Ds v. d. Kettery van Vlaardingen. Zondag 9.30 en 5 uur leesdienst. Leger des Heils. Zaterdagavond 7 uur Straatzang. Zondagmorgen 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur Openluchtsa menkomst, 8 uur Verlossingssamen komst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Ds v. Gelder van Utrecht. RHENEN. Ned. Herv. Ger. Evang. 10 en 6 uur dhr J. Vroegindewey van Middelharnis. Ger. Gem. leesdienst. Oud Ger. Gem. Maandag 30 Jan. nam. 7 uur Ds De Gruyter van Oost burg. Woensdag 1 Febr. nam. 7 uur Ds Blaak van Geldermalsen. ELST. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur Ds. Vlasblom. Oud. Ger. Gem. leesdienst. Nvd. P:Ker k 13.?9 ->n ft v.i>: is B. F. C. de Groot. Ned. Prot. Bond (zaal Buitenlust) 10.30 uur Dr R. Miedema, rem. pred. te Amersfoort (bediening v. d. Doop). Ger. Kerk. 9 en 4.30 uur Ds L. Zwaan. ACHTERBERG. Ned. Herv. Keik. 10 en 6 uur dhr. v. Viegen. Veeneind Woensdag 1 Februari nam. 7 uur Ds. Vroegindewey van Huissen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7 uur dhr. v. Noort. Oud Ger. Gem. leesdienst. Woensdag 1 Febr. nam. 7 uur Ds. de Gruyter van Oos4- burg. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 10 em 6.30 uur Ds. W. Hop. Gei. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Molenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur Ds. Bieshaar. VEENENDAAL. Zondagsdienst doktoren. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dokter Remme, Markt. Telefoon 572 EDERVEEN. Van Zaterdagavond 6 uur tot Zon dagavond 12 uur dokter Ringele- stijn, Ederveen, Tel. 201. ELST-AMERONGEN. Van Zaterdagmiddag 2 uur tol Maandagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter Kars te Amerongen. dam verzocht op Vrijdag 27 Januari a.s. een avond te organiseren. Op genoemde datum wordt in ge bouw Eltheto, des avonds om half acht deze bijeenkomst gehouden. De toe gang is voor iedereen vrij. Ook de jeugd van Veenendaal wordt dus in de gelegenheid gesteld iets meer te weten te komen van dit mu seum. Er wordt o.a. een causerie gehouden over de voorwerpen, die genoemd wor den in de Bijbel. Verdèr zal er de zg. Keurcollectie te bezichtigen zijn, die bestaat uit diverse voorwerpen uit het Bijbels Museum en die o.a. bevat: de Ark des Verbonds, beeld van de Hoge priester, gouden kandelaar, ramshoorn, enz. Ook valt er te bezichtigen een Egyptologische verzameling, waaron der authentieke lijkbeeldjes, amulet ten. terwijl van opgravingen in Pales tina originele lampjes, oliekruikjes, Tenslotte valt er nog te bezichtigen verschillende voorwerpen die licht werpen op de zeden, gewoonten en cultuur der oude Oosterse volkeren.

De Vallei | 1950 | | pagina 1