2e. blad DE VALLEI Vrijdag 27 Jan. 1950 No. 4 BEGROTING 1950 IN DE RAAD. kasgelden. De daaropvolgende nieuw- Algemene beschouwingen liepen sterk uiteen. De meerderheid is optimistisch gestemd over het beleid van B. en W. - De grote verrassing: Geen VVV- week. Eist is een DORP. Gisteravond kwam de gemeente raad in openbare zitting «bijeen met als belangrijkste punt van de agen da: de vaststelling van de gemeente begroting voor het* dienstjaar 1950, annex de begroting voor het woning bedrijf 1949/1950 en de goedkeuring van de begroting voor sociale zorg. De voorzitter wierp in deze eer ste vergadering van het nieuwe jaar een terugblik op 1949. Als belang rijkste gebeurtenis stelde hij nog eenmaal de geboorte van de 10.000 ste inwoner in het daglicht. Op 1 Ja- nuarig bedroeg het aantal ingezete nen 4957 vrouwen en 5064 mannen of totaal 10021. Over het afgelopen jaar waren 89 huwelijken voltrok ken en 4 echtscheidingen ingeschre ven. Uit zijn memoires bleek tevens de grote werkgelegenheid die in het afgelopen tijdvak in de gemeente was geschapen. Spreker noemde de ves tiging van de nieuwe bedrijven, als Hartogs rij wielf abrieken, Beton- fabriek „De Hoop", Tevema-veren- fabriek, Chocoladefabriek, Potten bakkerij, Fabronrubberfabriek, Lin gerie Kuipers en textielfabriek Be rends. De Chemie Fox is verhuisd naar een nieuw gebouw aan Candia en de NBM-remise is practisch ge reed. Bovendien zijn nog meerdere nieuwe vestigingen te verwachten, aldus besloot de voorzitter, zodat de werkgelegenheid belangrijk toege nomen is. De woningbouw was be vredigend met 97 nieuwe huizen. Als belangrijkste beslissingen van de raad tipte spr. aan gezamenlijk woon wagenkamp met Veenendaal, ope ning nieuwe sportpark, ingebruik name nieuw kampeerterrein, reorga nisatie secretarie, totstandkoming uitbreidingsplan, reorganisatie water leidingbedrijf, wegverbeteding Ach terberg en de afsluiting van diverse geldleningen ter consolidatie van j aars wens van de voorzitter werd beantwoord door het oudste lid van de raad, de heer M. C. v. d. Berg (SGP). De voorzitter stelde vervolgens aan de orde het ingekomen verzoek van de vereniging voor vreemdelingen verkeer, om in 1950 gemeentegrond ap te staan voor het houden van een lunapark in de VVV-week. Wij hebben in het college de vraag ge steld of het in verband met de hui dige conjunctuurdaling wel verant woord is een week kermis te hou den, aldus spr. We zijn tot de con clusie gekomen de raad voor te stellen de week te beperken tot drie dagen. Hedenochtend echter bereik te ons een nieuw schrijven van VVV, waarbij werd medegedeeld, dat zij het eerder genoemde verzoek introk. VVV hoopt uit de subsidie en de opbrengst van parkeergelden, onge veer dezelfde werkzaamheden te kun nen verrichten als vorige jaren. De voorzitter deed de raad mede deling een schrijven te hebben ont vangen van de minister van finan ciën, waarin de precaire toestand van de rijks- en gemeentefinanciën werd uiteengezet. De minister drong aan op uiterste zuinigheid. Vervolgens werd de heer D. W. Masselink te Nieuw Balinge met al gemene stemmen benoemd tot onder wijzer aan de o.l.s. Nieuwe Veenen- daalseweg. Men was hiermede gekomen aan punt 9 van de agenda: de begrotin gen. De begroting voor het woning bedrijf werd eerst onder de loupe genomen, die een tekort aangeeft van 5000.- ten laste van de gemeen te en een totaal nadelig saldo van 50.000.-. Van het rijk wordt een bijdrage ontvangen groot 45.000.-. Zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De begroting voor sociale zorg kwam in de tweede plaats aan de beurt. De Voorzitter wees op de oorzaak van de gestegen ramingen, waarvan de gevolgen van de deva luatie er één was. Hij drukte de leden van de raad op het hart, dat 3r geen geld over de balk werd ge smeten. Op een vraag van de heer Klaassen of de verstrekte voorschot ten wel behoorlijk werden terug betaald, antwoordde Wethouder Boelhouder, dat dit voor het groot ste percentage het geval was. De begroting werd goedgekeurd. De voorzitter stelde de gemeente begroting 1950 aan de orde en gaf de raadsleden gelegenheid tot het houden van de algemene beschou wingen. (Over de begroting zelf, hebben wij in dit blad reeds uitvoerig geschreven aan de hand van de toe lichting van het college van B. en W.). De heer J. Menting (PvdA) voerde het eerst het woord. Zijn redevoe ring getuigde van grote tevreden heid over het beleid van B. en W. Hij bracht niet alleen hulde aan het college, maar ook aan de ambtena ren, voor de soberheid waarin déze begroting was gesteld en voor de uitvoerige wijze van opmaak. Hij noemde het overschot van bijna 10.000.- een goed teken. Spr. stond uitvoerig stil bij de post „Publieke werken". Hij verheelde niet, dat deze tak van dienst veel geld kostte, doch gelet op het uitgebreide wegennet van de gemeente en enkele andere belangrijke factoren, kon hij zich met de post verenigen. Alleen gaf hij B. en W. in overweging in het belang van het personeel van deze dienst zelf, meer toezicht te doen uitoefenen, hoewel hij ervan over tuigd was, dat de mensen van de lei ding overstelpt waren met werk en zelfs in de avonduren nog moesten aanpakken om de zaak draaiende te houden. De invoering van een bur gerdag juichtte hij toe, evenals de aangekondigde subsidieregeling voor het kleuteronderwijs en de instelling van studiebeurzen. Het stemde spr. tot voldoening, dat het gymn. lokaal te Eist zal worden uitgebreid. Het speelterrein aan de Groeneweg achtte de heer Menting van groot belang. De heer M. C. v. d. Berg (SGP) kon zich eveneens over het algemeen met de grote lijnen dezer begroting ver enigen. Zorgelijk noemde hij de grote bijdrage uit het gem. fonds. Hij sprak zijn voldoening erover uit, dat Eist onder het huidige gemeentebestuur een gelijkwaardige behandeling ge niet als Rhenen zelf. Zuinigheid achtte spr. geboden. Van geheel ander genre was de algemene beschouwing van de heer Klaassen (CHU). De heer Klaassen had namelijk het gevoel op een vul kaan te leven en als voor de volgende iaren geen of een minder gunstige regeling voor dekking van de tekor ten getroffen wordt, de gemeente voor tekorten zal komen te staan, die op geen enkele wijze te dekken zijn, ook al nemen we, aldus de heer Klaassen, die tijd van afschrijving nog zó lang dat daarvan onze klein kinderen met gerafelde broekspijpen lopen. Want dat is het systeem dat ook hier gevolgd wordt: schuif de schuld maar af op het nageslacht. De enige optimistische klank in de toe lichting van B. en W. noemde spr. de stijging der ondernemersbelasting. Doch ook deze post bezag hij met enig-wantrouwen. Ook de enorme te korten op de woningbouw roerde spr.' aan. Als een zakenman op een der gelijke wijze zijn bedrijf zou voeren, aldus spr., zou hij spoedig in staat van faillissement verkeren. Ik stel vast, dat het werkelijk tekort per jaar op de woningen van de gemeen te bedraagt 50.000. En of dit te kort nu voor 9,0 pet. uit de broek zak en voor 10 pet. uit het vestzak komt, zal de belastingbetaler, die uiteindelijk dit tekort moet opbren gen, minder interesseren. Spr. was het met de tevredenheid van het eollge niet eens. De voorzitter was verheugd klan ken te horen van waardering aan het personeel. Het college is zeer te vreden over de bergen werk, die door alle ambtenaren zijn verzet en hij ifeloot zich gaarne aan bij de hierover gesproken woorden. Wat de kosten van publieke werken betrof, trok de voorzitter een vergelijking met een gemeente, waar ongeveer hetzelfde uitgebreide wegennet aanwezig is als in Rhenen. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat de in die plaats ge raamde uitgaven een veelvoud waren van die in Rhenen, en achtte de hier geraamde bedragen dan ook volko men verantwoord. Het verheugde spr. dat de heer Menting de diverse plannen van B. en W. toejuichtte. Ook het optimistisch woord van de heer van den Berg verheugde de voorzitter, evenals de opmerking, dat Eist niet meer wordt vergeten. Het betoog van de heer Klaassen, aldus de voorzitter, culmineert in een vergelijking van de balans van een zakenman met de belans van de ge meente. Hij wees de heer Klaassen er echter op, dat men nooit en te nimmer de gemeenschapszorgen mag vergelijken met die van de zaken man. Men kan hier zelfs geen verge lijking trekken, daar het ten ene male niet mogelijk is de balans van de gemeente met die van een zaak op één lijn te stellen. Indien de heer Klaassen de aflossingsposten bekijkt, zal hij opmerken, dat hierin een grote marge zit in het voordeel van het na geslacht. Ook het wantrouwen in de post ondernemersbelasting kon spr. niet delen. Mocht het Rijk die be lasting opheffen of niet meer aan de gemeente verstrekken, dan zal er van overheidswege onmiddellijk een an der belastinggebied worden geopend. Wat de woningbouw betrof gaf de voorzitter als één der oplossingen de raad, de arbeidproductie in de bouw bedrijven zoveel mogelijk op te voe ren. Overigens was hij overtuigd, dat de heer Klaassen de zaken te pessi mistisch bekeek. Wethouder Van de Steeg sprak er zijn tevredenheid over uit, dat hi; niet direct afkeuringen had gehoorc over de post publieke werken. Ook hij was ervan overtuigd, dat deze dienst het meeste geld kostte. Hei beleid was volgens de wethouder in prima handen en de organisatie noemde spr. tot in de puntjes gere geld. Wie^aan de weg timmert, heeft veel bekijks, aldus ging hij voort, doch ik hoop, dat dit ertoe moge bij dragen, dat de algemene indruk gun stig zal zijn. Wethouder Boelhouder was het met het antwoord van de voorzitter op de algemene beschouwingen roe rend eens. Hij kon zich echter niet indenken dat de heer Klaassen de mening is toegedaan, dat de stijging van de opbrengst op de onderne mingsbelasting een tekort te zien zal geven op de exploitatie-rekening van de woningbouw. Spreker zag in die verhoogde ondernemingsbelas ting de vermeerdering van de in dustrie en een enorme ruggesteun voor Rhenen om de dalende con junctuur op te vangen. De heer Klaassen zag in zijn op merkingen overeenkomst met de in de aanvang van de vergadering voor gelezen brief van de minister van financiën. Hij gaf toe, dat de ver gelijking van de gemeente met een zaak inderdaad niet geheel opgaat. Hij bleef echter een tegenstander van het systeem: geld uitgeven, wat je niet hebt. De voorzitter vestigde er nog eens de aandacht op, dat het landelijk budget er somberder uitziet, dan dat van de gemeente en hij wees er nog maals op, dat het college zonder de minste twijfel aan bezuiniging denkt. Hierop stelde de voorzitter de be groting hoofdstuksgewijze aan de orde. Wij zullen ons, in verband met de plaatsruimte, moeten beperken tot enkele van de vóórnaamste be sprekingen. De heer Griffioen maakte bezwaar tegen de uitgifte van het boekje burgerzin, voornamelijk omdat hij er niet van op de hoogte was gesteld. De heer Klaassen was ervan door drongen, dat de uitvoering wel in orde zou zijn, doch van de uitwer king had hij geen hoge dunk. De heer Menting was enthousiast over de invoering. De heer Klaassen ver zocht erop toe te zien, dat de brand weerauto's zouden worden gebruikt voor het doel, waarvoor ze bestemd zijn. De heer Menting drong weder om aan op plaatsing van natte clo sets in de gemeentewoningen op Vreewijk. De Voorzitter deelde mede, dat deze zaak in studie is. De heer Klaassen drong aan op verwijdering van de tramrails buiten de stad. Wethouder v. d. Steeg kondigde aan, dat begin Februari de rails in de stad zullen verdwijnen en dat overi gens door de NBM met de Rijkswa terstaat een regeling is getroffen voor verwijdering van de rest. De

De Vallei | 1950 | | pagina 5