Tegen gijnen! Veenendaal IRAenen Shi De voortreffelijke smaak Hagebak van ÓljkstRA Jïme^anq,en Semenycl YlLeuiaó DAMES! VOORAL NU Vervolg van' Pagina 1 Duvo vraagt gemeentelijke steun. Mel een verzoekschrift d.d. 5 Ja nuari j.l. heeft het bestuur van de voet balvereniging Dovo alhier, zich om fi nanciële steun gewend tot de gemeen teraad van Veenendaal, hetzij in de vorm van een subsidie dan wel door het verstrekken van een geldlening. In een volgende raadsvergadering zal dit verzoekschrift aan de orde wor den gesteld. De meerderheid van de Begro tingscommissie kan, gezien de financi ële toestand der gemeente, op dit mo ment geen goedkeuring hechten aan de voorgenomen benoeming van een maatschappelijk werkster. Daarom stelt zij in haar rapport voor het uit getrokken bedrag van f 2775 af te voe ren van de begroting. B. en W. moeten dit voorstel, vol gens haar antwoordnota, zeer ernstig ontraden. De wijkverpleegsters van „Het Groene Kruis" bewegen zich ge lukkig herhaaldelijk op het terrein van de maatschappelijke zorg en de Bur gerlijke Instelling voor Maatschappelij ke Zorg en B. en W. zijn daarvoor zeer erkentelijk, maar zijn van oordeel, dat de aanstelling van een maatschappelijk werkster dringend noodzakelijk is en voor Veenendaal, met haar uitgebrei de arbeidersbevolking, zeker geen luxe is. Op dit terrein is tot heden van over heidswege practisch nog nimmer iets verricht en zij menen dan ook haar voorstel, gesteund door de minderheid der Begrotingscommissie, de heer Joh. van Hardeveld, te moeten handhaven. Door de Stichting Gelderse Blin- denvereniging te Arnhem wordt op 9 Maart a.s. in de Kegelbaan een propa- ganda-avond voor dit blindeninstituut gehouden. Een toneelgroep van de Arn hemse tramwegen zal het bekende to neelstuk „Levens schaduw" opvoeren, terwijl de Directeur der Stichting, de heer Koops, zijn zingende zaag zal be spelen. Voorts zullen een aantal blinden verschillende demonstraties geven, o.a. met de Braille-machine. In het gebouw Elim aan de Kade wordt a.s. Zaterdagavond een ouder avond gehouden van de Zondagschool aldaar, waarbij mej. Van Doorn, de oude leidster van deze Zondagschool een Bijbelse vertelling zal geven, ter wijl door de voorzitter een onderwerp behandeld zal worden. Op deze avond wordt tevens afscheid genomen van een aantal leerlingen. De Veenendaalse Harmonie „Cae- cilia" zal op 8 en 9 Februari a.s. in El- theto haar jaarlijkse winterconcerten geven, onder leiding van de heer W. Veerman uit Utrecht. Een toneelgroep van de leden zorgt voor de opvoering van een toneelstuk. De kaarten voor deze avonden zijn in voorverkoop bij de fa. B. van Hees, Markt. Door B. en W. van Veenendaal wordt aan de Raad voorgesteld, om de heer Ir S. J. van Embden, bouwk.- ingcnieur te Delft, aan te wijzen als ontwerper van een plan voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Met de heer Van Embden heeft de Gemeente Veenendaal reeds vele jaren prettige relaties, als ontwerpei' van het uitbreidingsplan der gemeente en de wijzigingen daarvan. De heer Van Embden is uit de aard der zaak geheel met de ontwikkeling van Veenendaal en de uitbreidingsmogelijkheden op de roogte en weet aan welke eisen een gemeentehuis voor een gemeente als Veenendaal moet voldoen. Daarbij komt, dat reeds meerdere gemeente huizen onder zijn architectuur zijn ge-, bouwd. In de gemeenteraadsvergadering van 13 December j.l. werd aan B. en W. een crediet verleend tot een maximum bedrag van f 5000,- voor het doen ont werpen van een plan voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Nieuwe baatbelasting. Van de percelen, gelegen aan het Verlaat, de Hoogstraat, de Zandstraat, de Davidsstraat, het Davidsplein en het Panhuis wordt een baatbelasting ge heven in de kosten van demping van de Grift, enz. (baatbelasting no. 1). Ook van de percelen langs de Prins Bernhardlaan, het later gedempte ge deelte, wordt deze belasting sinds 1939 onder de naam van „baatbelasting no. 2" geheven. Nu het laatste gedeelte van het Pan huis ook gedempt een gerioleerd is en van een bestrating voorzien, terwijl ook de Valleistraat onlangs is gereed gekomen, komt het B. en W. voor, dat ook voor deze percelen, baatbelasting geheven moet worden, hetgeen zij dan wil doen onder „Baatbelasting no. 3". De opbrengst wordt geraamd op rond f 400,-. Het ligt voor de hand, dat het hier feitelijk meer gaat om billijkheids redenen tegenover hen, die al jaren hebben betaald, dan de feitelijke op brengst. ïfcaalhoofdigheid raakt uit de mode Dat de vewlbespi oken kapper uit Een niet de enige is die een uitvinding heeft ge daan op het gebied van haarspecialiteit, bewijst de heer L. Lambeek haarspecialist uit Almelo De heer Lambeek houdt evenals in ver schillende andere plaatsen van ons land, thans ook zitting in Veenendaal en wel bij kapper M. van Hardeveld. De heer Hardeveld was er aanvankelijk huiverig van om zijn zaak hiervoor te lenen doch is er nu dankbaar voor hiermee te zijn begonnen. Een aanzienlijk aantal »patiënten« laat zich behandelen om zich "na verloop van tijd weer met een haardos getooid te zien. Ook zij die nooit een pruik bezaten knnnen haren krijgen. Maar men moet niet denken dat het voor een ieder mogelijk is, alleen wanneer de haarkiemen aanwezig zijn en deze door de heer Lambeek opgewekt kunnen worden komen de haren tevoorschijn. De oorzaak van kaalhoofdigheid berust veelal op een gebrek aan vitamine en ook kalk. Na de behandeling moeten de Patiënten dan ook blijven meewerken om hun vei kregen haien te behouden. Daarom is fruit eten een probaat middel. Bij kaalhoofdigen die dit euvel te danken hebben aan vitamine- en kalkgebrek treden ook meestal andere verschijnselen op, b.v, witte plekken onder de nagels en een slecht gebit. Voor velen zal het een opluchting zijn wanneer zij zich trots met pas verkregen haar kunnen vertonen. De mogelijkheid bestaat dus dat kaal hoofdigheid uit de mode zal raken. ÏKapperssucsesJ^j Op het gehouden Kappersconcours voor herenkappers cp Maandag 30 Januari te Arnhem, om het kampioenschap van Ne derland, gelukte het de heer J. Rijsemus te Veenendaal Nieuweweg 83 voor de 2e ronde geplaatst te worden, welke in Maart a.s. te Apeldoorn gehouden zal worden. (Ing. Med.) Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Gijsbert Anbeek, 28 jaar en Elizabeth van Kooten, 22 .iaar; Cornells Middelhoven, 53 jaar, weduwnaar van Roglofje Slotboom en Jannigje Gerritsen, 56 jaar; Di- nant Mekking 26 jaar en Jannie Mar tina Hofstede, 20 jaar. Getrouwd: Simon Simonsz, 22 jaar en Hendrika Caiharina Roseboom, 22 jaar; Willem Brinkhuis, 21 jaar en Hendrikje Johanna van Manen, 16 jaar; Hermanus Terschegget, 20 jaar en Hendrika Achterberg, 19 jaar; Matthijs van der Horst, 22 jaar en Gerritje van den Bruinhorst, 22 jaar. Geboren: Arie, z. van Gerrit van Nieuwamerongen en van Hendrika Schotsman; Gerda Wijnanda Arina en Dirkje Wijnanda Hendrika, doch ters van Pieter Nicolaas van Galen en Evert je Veldhuizen; Margaretha Anna, d. van Hendrik Groeneveld en Margaretha Anna Wouters; Breunis, z. van Pieter Johannes van Garde ren en Neeltje van Appeldoorn: Joa- chem, z. van Stempvoort en Hille- gonda Gijsberta Bos; Hendrik, z. van Cornells Hazeleger en Cornelia van de Haar; Wouter, z. van Jan van de Hoef en Gerritje Peterman; Dirk Gerrit, z. van Gerrit Ariesen en Kla- ziena van de Weerthof. Overleden: Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Gijsbertus van Rotterdam en Maria Wilhelmina van de Weerd: Leven loos aangegeven kind van het vrou welijk geslacht van Engel Scheper en Antje Hartman. Kosteloze inenting tegen pokken. Burgemeester' en wethouders van Veenendaal maken bekend dat op 22 Februari 1950 a.s., 1616.30 uur, in het gebouw Kerkewijk 6 de gelegen heid zal zijn opengesteld tot koste loze inenting of herinenting tegen pokken van hen. die zich daartoe toe ten huize van Dr. E. A. C. Reij- don aanmelden of daartoe worden voorgebracht. Bij twijfel omtrent de gezondheids toestand van de in te enten persoon, raadplege men vooraf de huisarts. Voor een juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen is het gewenst, dat bij de aanmelding wor den medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kin deren. Veenendaal, 1 Februari 1950. Burgemeester en wethouders voornoemd: De burgemeester, A. BAKKER. De secretaris, D. BLANKESPOOR. Levensgevaar geweken Ds. J. Bakker, Ned. Herv. Pre dikant alhier, die vorige week een ernstige maagbloeding heeft gehad en vele dagen in levensgevaar ver keerde, is thans weer vooruitgaande, zodat het directe levensgevaar ge weken is. Dodelijk ongeluk bij onbewaakte overweg. Woensdagmiddag reed de 22-jarige chauffeur Seb. Chr. van Manen uit Ederveen met een aantal andere auto's, teneinde een trouwpartij op te halen, over de onbewaakte over weg van de Kade, tussen De Klomp en Ede. Toen zijn auto de spoorbaan passeerde, werd deze door een snel trein, uit de richting Arnhem gegre pen en meegesleurd. De chauffeur werd onmiddellijk gedood, terwijl de auto geheel vernield werd. Dr. Ringelestein uit Ederveen en de politie te Ede waren spoedig ter plaatse. Het slachtoffer was onge huwd. De trein was aan de voor zijde beschadigd en had ruim een half uur vertraging. Politienieuws. De politie vestigt de aandacht van de inwoners op het feit, dat bij sneeuwval en gladheid de bewoners verplicht zijn de sneeuw op te rui men en zand of as te strooien Dit is niet alleen een kwestie van naas tenliefde, maar ook bij politie-veror- dening' verplicht gesteld. Enige jongens, waarvan enkele meerderjarig werden bekeurd we gens het sneeuwballen gooien. Zij hadden zelfs jje lafheid passerende auto's te bekogelen en gemeente arbeiders, die bezig waren zand te strooien. De minderjarige sneeuw ballenwerpers werden naar het politiebureau overgebracht voor strafwerk, terwijl tegen de ouderen proces-verbaal werd opgemaakt. Een persoon, die teveel aan Bachus had geofferd, werd voor zich en andermans veiligheid naar het arrestantenlokaal ter ontnuchtering overgebracht. Een ondernemer liep een verbaal op wegens overtreding van de ar beidswet, terwijl niet minder dan 25 personen werden bekeurd wegens diverse verkeersovertredingen. Eiermarkt. De aanvoer bedroeg Dinsdagmorgen op de eiermarkt te Veenendaal 82.000 stuks. Do prijzen schommelden tussen -**fy en f 15,- per 100 stuks. (Ing. Med.) Burgerlijke Stand van 26 Januari1 Februari 1950. Geboren: Coenraad Jan, z. van C. J. Pels en J. Rijksen; Cornelia Jo hanna Wilhelmina, d. van J. M. van Ingen en A. van Dijk. Ondertrouwd: J. van Eldik, Kes- teren en M. N. van Appeldoorn; A. Wildeman, en A. Wildeman, Drie- bergen-Rijsenburg; H. Sel, Veenen daal en A. J. Nellestijn. Getrouwd: J. van Dijk en M. S. Heijnekamp: J. van Manen en W. J. van Laar. Overleden: Elisabet de Haas, 69 jaar, weduwe van H. van Lutterveld, Kesteren; Cornelis Vorwald, 72 jaar, weduwnaar van E. Snijders. GEMEENTE RHENEN Burgemeester en Wethouders van Rhenen maken bekend, dat met ingang van 1 Februari a.s. de rechten ten be hoeve van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees door de gemeente zullen wor den ingevorderd, tegelijk met het ver schuldigde keurloon. De genoemde rechten bedragen voor: Een varken f 1,-; een schaap f 0.35; een geit f 0.25; een veulen f 1,-; overige éénhoevige dieren f2,-; een nuchter kalf f 0.25; een vet kalf en graskalf f 0.60; een pink f 1.10; overige runde ren f2.10. Rhenen, 26 Januari 1950. Burg. en Weth. voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. De Secretaris, TH. v. d. WILLIK. De betwiste tegels.. Do 39-jar. wever J. v. D. on do 41-jar. sigaren-sorteerder W. J. v. K. alhier, Maandag j.l. voor de Utrechtse Politie rechter gedagvaard wegens verduiste ring van een aantal cementen tegels ten nadele van het feestgebouw Wes terhuis, ontkenden pertinent zich aan het hun ten laste gelegde misdrijf te hebben schuldig gemaakt. De eerste verklaarde die bewuste avond in September van het vorig jaar zelfs niet in de nabijheid van het ge bouw te zijn geweest, de ander, v. K., was daar volgens zijn zeggen wel in de buurt geweest, maar niet in gezelschap van J. v. D., doch samen met zijn zoon, teneinde een bezoek te brengen aan zijn vader. Maar de als getuige gehoorde chauf feur G. v. D., die op de bewuste avond met zijn meisje nabij het gebouw W. had staan praten, verklaarde minstens even pertinent, dat hij de beide mannen daar in de omgeving had gezien èn de tegels had horen opstapelen. Zijn ver loofde bevestigde dit relaas. Gelet bovendien op het feit, dat de bij een der verdachten gevonden te gels van precies dezelfde makelij wa ren als de vermiste exemplaren van het feestgebouw, achtte de Officier van Justitie de ten lastelegging bewezen en requireerde hij tegen beide verdach ten f 35,- boete, subs, vijftien dagen hechtenis. De Politierechter, van oordeel, dat er nu eens en voor goed een einde be hoorde te worden gemaakt aan de veel vuldig voorkomende diefstallen op bouwwerken, legde hun echter veer tien dagen gevangenisstraf op. IJsclub annuleerde alle wedstrijden. Met behulp van een electriciteits-dy- namo. welwillend afgestaan in bruik leen aan de ijsclub door de heer Vink, van Plantage V/ III. werd een gedeelte van de baan op de Blauwe Kamer ver licht. Maandagavond kon men voor het eerst z'n ijzers onderbinden in 't schijn cel van de vele lampjes, die het geheel op een sprookje deden gelijken. Za terdag en Zondag werden, wat het aan tal bezoekers betreft, alle records ge broken. Jammer dat door de sneeuw val van Vrijdagnacht de wedstrijdbaan niet meer in orde kon komen. Velen waren dan ook teleurgesteld, dat de strijd op glad ijs niet kon doorgaan. Nu de dooi plotseling is ingevallen, heeft het ijsclub-bestuur besloten de baan, die nog in een vrij goede condi tie is, ondanks het drukke bezoek in de afgelopen week, te sluiten. Mocht het weer omdraaien en er alsnog vorst ko men, dan zal men onmiddellijk weer kün'nèn "rijden. Efcnsdagöchtend zouden de onderlinge kampioenschappen wor den verreden door de Wageningse stu denten, doch de dooi was ook hier spel breker. Oók de leerlingen van de lagere landbouwschool in Achterberg, die Dinsdagmiddag aan de start zouden verschijnen voor het kampioenschap van de school, moesten worden teleur gesteld. Ook van andere scholen uit omliggende plaatsen had de ijsclub aanvragen binnengekregen, doch het ziet er voorshands niet naar uit, dat er zal kunnen worden gereden. „WVR" krijgt nieuwe uniformen. De wandelvereniging Rhenen kwam in jaarvergadering bijeen. De heer J. ter Haar werd gekozen in de functie van penningmeester, terwijl de overige bestuursleden allen hun plaatsen weer mochten bezetten. Per 1 Februari be ginnen de algemene trainingstochten en per 1 Maart vangt de speciale Vier- daagsetraining aan, waarvoor zich 15 tippelaars hebben aangemeld. De ver eniging hoopt de eerste mars van het nieuwe wandelseizoen in haar rood witte uniformen uit te komen. vaardigden het woord en brachten hun gelukwensen over. Na de pauze werd opgevoerd de sa menspraken „Ende dispereert niet" en „De Zoon van Berkenhof". Het eerste stuk speelde af tijdens de Duitse bezet ting waarin hel onderduiken met de gevaren daaraan verbonden, ons weer helder voor de ogen kwamen. „De Zoon van Berkenhof" vond plaats even na de bevrijding. Hierin dacht, de van de oor log rijk geworden boer Oosting, alles te kunnen beheersen, totdat Teunis de stroper hem een ongeladen jachtge weer onder de neus hield. De rollen werden buitengewoon goed vertolkt en ondanks dit kleine toneel werd zeer gevoelig gespeeld waarvoor zij aan het einde dan ook een warm applaus mochten ontvangen. »Hamea-Gelei voor Uw handen«. (Ing. Med.) C.J.V. „Obadja" vierde Jaarfeest. Ondanks de uitbreiding van het Chr. Verenigingsgebouw „Pniël", had de C.J.V. Obadja nog twee avonden nodig om al hun begunstigers de gelegenheid te geven mede aanwezig Ie zijn bij hun jaarfeest, hetgeen op 25 en 2f Jnn j.l. werd gehouden. Op beide avonden, nadat op gebrui kelijke wijze een aanvang was geno men, heette de voorzitter, de heer L. van Viegen, allen hartelijk welkom, waarna hij vervolgde met een Bijbel bespreking over „Daniël". Hierna werd verslag uitgebracht door de" penningmeester, secretaris en biblio thecaris over het afgelopen jaar. Uit hun vaardigheid en beleid waarvoor de voorzitter namens allen hen dank zeg de, blijkt wel dat het bestuur van Obadja in goede handen is. Op de eer ste avond kregen nog tal van afge van ons gebak, doet velen telkens weer met verlangen uitzien naar elke gelegen heid, waar het gebak van DIJKSTRA wordt gepresenteerd. (Ing. Med.) Burgerlijke Stand Geboren: Louis, z. van H. van den Heuvel en C. J Jansen; Aartje Jaco- ba. d. van G. Bos en K. Henzen. Loop der bevolking. Ingekomen: Margaretha van Voor den van Amsterdam in C 199: Ger- ben Hienk Visser van Groningen in C 157c; Reinder Groeneveld van Arnhem in D 22a. Vertrokken: Hendrikus Stoffer en gezin van D 41 naar Veenendaal; Johan P. Droge van D 57 naar Ber- gentheim; Brand van Barneveld en gezin van B 165 naar Driebergen-R.; Johannes J. Eijffius van B 16 naar Apeldoorn. Bekendmaking. Het gemeentebestuur van Ame- rongen wijst in verband met de weersgesteldheid de ingezetenen op het bepaalde in artikel 18 van het algemeen reglement van politie dier gemeente luidende: „Het is verboden in de kom dei- gemeente bij vriezend weer, water of andex-e vloeistoffen door de goten op de openbare wegen te doen af lopen." Tevens wordt er nogmaals op ge wezen, dat het ingevolge art. 21 van hetzelfde reglement verboden is, bloed, water met bloed vermengd, stinkend water of andere onreine stoffen, door de goten langs de openbare- wegen te -doen aflopen. Op verschillende plaatsen blijkt, dat aan dit artikel niet de hand ge houden wordt en blijkt dat onrein water, inplaats van naar een zink put of anderszins, rechtstreeks naai de goot langs de openbare weg wordt afgevoerd. Dit geeft een zeer onhygiënische toestand en kan niet toegestaan wor den. Blijkt, dat niettegenstaande deze waarschuwing, men toch op dezelfde wijze voortgaat, dan zal hiertegen worden opgetreden. HERGROEPERING RIJKSBUREAUX VOOR HANDEL EN NIJVERHEID Het Ministerie van Economische Za ken maakt bekend, dat, ten einde on der de gewijzigde omstandigheden een zo doelmatig mogelijke werkwijze te bevorderen, de Sectie Confectie van het Rijksbureau voor Textiel met ingang van 30 Januari 190 zal worden over gebracht naar het pand van de Sectie van genoemd Rijksbureau, Seinpostduin 18-20 te Scheveningen. De werkzaamheden der beide sec ties zullen onder de huidige directies worden voortgezet. Opgepast voor TL-buizen. Het is opvallend hoe vele zakenlie den ertoe zijn overgegaan om in hun winkels z.g. „TL"-buizen aan te bren gen. Met dit toenemende gebruik van daglichtlampen, ook op kantoren, zal ongetwijfeld ook het aantal onbruik baar geworden buizen toenemen. Het is goed, dat men zich rekenschap geeft van het gevaar, dat het vernie tigen van deze buizen kan meebren gen. Bij het stuk slaan van deze luchtle dige buizen kunnen splinters glas met kracht worden weggeslingerd, waar door gemakkelijk verwondingen kun nen ontstaan. Ze kunnen in het oog terecht komen en onherstelbare schade veroorzaken. Bovendien dient men ti bedenken, dat deze buizen van binnen bedekt zijn met een beryliumverbin- ding, die dus ook voorkomt op de glas splinters. Komt berylium in een wond je, dan ontwikkelen zich hier rondom heen eigenaardige knobbeltjes, die al leen nd een chirurgische behandeling kunnen genezen. Daar de buizen geheel met kwikdamp zijn gevuld, kan deze zich bij het vernietigen verspreiden. Het inademenen van deze damp is voor de gezondheid hoogst nadelig. Het is daarom niet goed deze buizen bij het vuilnis weg te werpenj daar zc dan in handen komen van mensen, die zich niel van deze gevaren bewust zijn. Men dient ze te vernietigen door ze onder water stuk te slaan, het liefst in een oude zak. Wil men het echter gewoon doen, dan verdient het aanbeveling een bril op te zetten en de handen goed te beschermen, bij voorkeur buiten in de wind. Ontstaan er eventueel toch ver wondingen, dan moet men de behan delende geneesheer mededelen, dat ze veroorzaakt zijn door TL-buizen met berylium. Philips is thans bezig deze berylium- zouten te vervangen door minder scha delijke stoffen. Men weet echter niet met welk fabrikaat men te doen heelt. Daarom is vernietigen onder de ge noemde voorwaarden wel noodzakelijk. BESTRIJDINGSMIDDELEN EN GEZONDHEID. (II) PAS OP VOOR NATTE KLEDING DOOR SPUITVLOEISTOFFEN. Een landbouwer gebruikte voor het bespuiten van een wortelgewas met een minerale olie een zeer oud spuit- toestel, dat hij op de rug droeg. Het is niet bekend of aan de olie nog be ll paalde grondstoffen waren toegevoegd. Het toestel lekte, zodat zijn kleding op j- de rug nat werd. De man kreeg weldra een brandend gevoel en toen hij zich ontkleedde bleek, „dat de lappen huid er bij hingen". Daar hij de vloeistof dikwijls op de handen had gekregen, zonder daar enige nadelige gevolgen van te bespeuren was hij er zeer over verwonderd, dat de huid van zijn rug nu in zo ernstige mate was aangetast. Er zijn allerlei vloeistoffen, waar mede men schijnbaar ongestraft her haaldelijk de handen kan bevochtigen. De ervaring leert echter, dat huidaan doeningen op den duur meestal niet uitblijven en zeker niet bij personen met een verhoogde gevoeligheid hier voor. Wanneer de kleding met vloei stof is doordrenkt liggen de verhou dingen evenwel anders. Is het contact met de handen dikwijls niet van voort durende aard en beperkt het zich vaak tot een klein gedeelte van de huid, nat te kledingstukken bevochtigen een veel grotere huisoppervlakte en er bestaat dan wèl een voortdurend contact. Bo vendien is de temperatuur onden dg_ kleding belangrijk hoger dan bij de onbedekte handen; deze warmte ver hoogt het effect van de inwerking dei- vloeistof nog. Voorts is de huid van de handen, vooral aan de palmzijde, van een veel dikkere hoornlaag voorzien, zodat de huid daar een grotere weer stand heeft dan op vele andere plaat sen van het lichaam. In bovengenoemd geval heeft bovendien de wrijving van de kleding onder de druk van het spuit- toestel het ontstaan van de huidbescha diging bevorderd. Het is dus onjuist, wanneer van hand contact geen nadelige gevolgen worden ondervonden, daaruit de gevolgtrek king te maken, dat het met natte kle ren wel zo'n vaart niet zal lopen. Met petroleum doordrenkte kleding heeft herhaaldelijk ernstige huidaandoening veroorzaakt, waarbij ontsteking van 'n vrij groot gedeelte van de huid optrad, gepaard met de vorming van grote blaren. In de soort minerale olie, waar van hier sprake is en die met petrole um kan worden vergeleken, zijn boven dien soms zeer vergiftige bestrijdings middelen opgelost. Deze kunnen zelfs door een normale huid binnendringen, hoeveel gemakkelijker dus als de huid is beschadigd! Een ernstige vergiftiging kan dus het gevolg zijn. In de land- en tuinbouw zijn voorts herhaaldelijk dodelijke ongevallen voorgekomen, doordat de huid met ni cotine bevochtigd geraakte. Niet lang geleden deed zich opnieuw een derge lijk ongeval voor, dat hoogstwaarschijn lijk had kunnen worden voorkomen indien de natte kleding tijdig was ver wijderd. Nog een dodelijk ongeval van vrij recente datum, dat er toe noopt de aandacht op het gevaar van met che micaliën doordrenkte kleding te ves tigen, is het navolgende. Een jonge man kreeg, toen hij een fles met aethy- leenchloorhydrine liet vallen, een vrij grote hoeveelheid van dit oplosmiddel op zijn kleren en in zijn klompen. Een andere arbeider raadde betrokkene aan, dadelijk het natte goed uit te trek ken, doch deze goede raad werd he laas in de wind geslagen. Hij bleef er mee doorwerken met het noodlottige gevolg, dat hij weinige uren na zijn thuiskomst aan vergiftiging overleed. Aethylchloorhydrine wordt tegen woordig o.a. toegepast om het spuiten van aardappelen te bevorderen en daarbij zijn in het buitenland reeds ernstige ziektegevallen voorgekomen, ook met dodelijke afloop. Deze voorbeelden tonen wel aan, dat door chemicaliën bevochtigde kleding niet alleen ernstige huidaandoeningen

De Vallei | 1950 | | pagina 2