itoHano Steeds groter word! de uraag near onze Veenendaal Rhen.cn, Vervolg Raadsverslag van pagina 1 Uiteindelijk komt het tot stemming. De reinigingsbelasting wordl verwor pen mei 12 tegen 3. Voor stemde, be halve de beide wethouders, de heer 'Slok. De maatschappelijke werkster wordt aangenomen met 10 tegen 5. Tegen stemden de heren De Gooyer, Van Hunnik, Van Sïempvoort, Bastmeyer en Slok. De behandeling van het rapport dei- Commissie leverde nog een interessan te bespreking op tussen de begrotings commissie en de Wethouder van Open bare Werken over de plantsoenen. De commissie wenst deze post te verlagen met f 5500,-. Weihouder De Ruiter ver dedigde de plantsoenen, memoreerde dat Veenendaal arm is aan plantsoenen en dat een fabrieksplaats zeker wal aangekleed moet worden. Hij drong er op aan de post van f 10.000 op de begroting te laten staan. De zuinigheid mag in dit opzicht de wijsheid niet be driegen.. Het commissielid de heer Van Hardeveld wil «zijn commissie niet af vallen, maar voelt veel voor de plant soenendienst en nadat er nog even over gepraat is, doet de Weihouder het voor stel om f2000 Ie laten vallen, waarme de de commissie en de raad genoegen neemt. Dè behandeling van de eigenlijke be groting gaat .vlot. De heer Van Hun- nik vindt een subsidie van f 300 wel wat groot, maar de wethouder vindt, dat Veenendaal belang heeft bij goede rijwielpaden naar Veenendaal. De heer Van Stempvoort vindt de verhoging van de subsidie van de Openbare Leeszaal wat het agentschap Veenendaal betreft wel .rijkelijk veel. De Wethouder meent, dat dit agent schap nog te weinig bekendheid ge niet. Men- kan er alle boeken krijgen, ook alle studieboeken, en hij betreurt het alleen maar, dat er zo weinig ge bruik van gemaakt wordt. Nadat de raad besloten had de post van het reservefonds nog eens met f 10.000 aan te spreken, werd de be groting daarna zonder stemming aan genomen, evenals de bijbegrolingen. Ds H. A. de Geus. Op 19 Dec. 1915 deed Ds H. A. de Geus zijn intrede als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, komende van Wezep, gemeente Oldebroek. Ge durende zijn ambtsperiode te Veenen daal tot 11 Januari 1925, brachten tal van gemeenten 'n beroep op deze voor al in Veenendaal beminde predikant uit. Na lal van b.edankjes nam Z.Eerw. een beroep haar de gemeente Wad- dinxveen aan. Na enkele jaren' verwis selde Ds de Geus deze plaats voor Hui zen N.H. en vertrok vandaar naar zijn tegenwoordige standplaats De Bilt. 6 Maart a.s. zal het 40 jaar gele den zijn dat Ds de Geus in hel predik ambt werd bevestigd in zijn eerste ge meente Wezep. Z.Eerw. is voornemens D.V. 31 Mrt. afscheid van zijn tegenwoordige ge meente De Bilt te nemen en met eme ritaat te gaan. Zeer zeker zullen velen in Veenen daal beseffen, wal dit besluit voor Ds de Geus betekent. In zijn tegenwoor dige gemeente is een comité gevormd, dat uiting wil geven aan de dank je gens deze scheidende herder en leraar, voor het .vele dat hij gedurende zijn ambtsperiode op kerkelijk terrein heeft verricht Ds de. Geus behoorde tol de Gere formeerde Bond ip de Nederd. Herv. Kerk. Onze jongens kopten huis. Naar men ons mededeelde zullen vermoedelijk cp 18 en 19 Februari a.s. met de troepentransportschepen „Tabinta" en „Cheshire" uit Indone sië in Nederland terugkeren onze plaatsgenoten militair C. de Jong, W. Roodbeen, J. W. B.ulte en A. v. d. Loos- drecht. In Ede met de troepentransportsche pen „Cheshire", „Tabinta" en „Dorset shire" op 18, 19 en 25 Februari de mi litairen W. Timmer, J. A. M. Kersten, A. Reidinga, F. A. Weeniering en A. J. Wijnsouw. Wij wensen hun een welkom thuis toe. Leerzaam. Voor de Ned. Natuurhistorische Ver eniging te Amersfoori hield de heer A. de Kleuver een lezing over liet onder werp: „Geologie en natuurleven van Vcenendaals omgeving". Spr. behandelde eerst de bodem, waarbij hij met klem bestreed de the orie als zou door de Geld. Vallei vroe ger eeuwen een Rijnarm gestroomd hebben. Het extreem koude klimaat en de permanent diep bevroren onder grond tijdens de ijstijd zou zulks on mogelijk hebben gemaakt. Aan de hand van een aantal bodemprofielen lichtfe 'hij de veenvorming toe. In het tweede gedeelte van zijn le zing behandelde de heer De Kleuver de zeldzame planten- en vogelwereld in en rondom Veenendaal. Het resul taat van een en ander is, dal ook de Amersfoortse afdeling besloot de ex cursie naar Veenendaal te maken, om onder leiding van de lieer De Kleuver de natuurschatlen van Veenendaal tc bewonderen. De hoor De Kleuver heeft intussen reeds toezegging van meer dan 500 per sonen, die aangevraagd hebben in het komende seizoen onder zijn leiding Veenendaal te bezoeken. De ploegendienst. In opdracht van de Ned. Herv. Kor keraad zal het ministerie van de pl Hervormde predikanten stappen bera men. die genomen kunnen worden om tol inkrimping van het ploegcnstelsel bij do fabrieken te geraken. In de ploe gendienst schuilt een groot gevaar voor het huisgezin, aldus lezen wij in de Veense Kerkbode. De vader des huizes is op ongeregelde tijden thuis en dreigt „kostganger" te worden in zijn eigen huis. De Kerkeraad nam tevens hel be sluit aan die bedrijven, die hiervoor in aanmerking komen een schrijven te richten over de Zondagsarbeid, omdat vele gemeenteleden 's Zondags slechts zeer ongeregeld naar de kerk komen aangezien hun werkzaamheden dit ver hinderen Serenade. Zaterdagavond bracht het muziek gezelschap „Oefening Baart Kunst" uit Rhenen een serenade aan haar voor zitter, de heer C. J. van Sterkenburg aan de Sav. Lohmanstraat 110, alhier, in verband met zijn 20-jarig huwelijks feest. Uit den aard der- zaak trok deze serenade veel belangstelling, bloemen werden aangeboden en vele cadcaux binnengebracht. Het muziekgezelschap stond onder leiding van de dirigent A. van Kolf- schooten uit Amersfoori. terwijl ook de beschermheer, de heer H. Hardeman uit Rhenen aanwezig was. Rijkspostspaarbank. In de maand Januari 1950 werd op het postkantoor te Veenendaal voor de Rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van f 86.956.57 en in dalzelfde tijdvak terugbetaald f 89.695. Een ergerlijk geval. Op 5 December van het vorig jaar werd een steuntrekkende vrouw, zeke re A. R. alhier, door de 21-jarige vrouw J. V., eveneens steuntrekkend, beroofd van haar portemonnaie. In verband met dit feit was de die vegge Maandag gedagvaard voor de Utr. Politierechter te verschijnen. Zij was niet gekomen, zodat de zaak bij verstek werd behandeld. De Officier van Justitie merkte op, dat dil een zeer onsympathiek geval was. daar beide vrouwen steuntrek kend waren' en de dievegge dus wist hoe moeilijk de andere partij het had. Daarom eiste hij tegen haar twee we ken gevangenisstraf. De Politierechter meende, dat met één week zitten kon worden volstaan. COCOSMACROONTJES f. 1.per 250 gram COCOSGALETTERS 62 ct. per 250 gr. zeer voordelig GROTE COCOSMACRONEN 12 ct. per stuk Banketbakkerij D IJ K S T R A (Ing. Med.) Het houden van Zondagsschool en ver nieling. Vorige week stond in het Ned. Herv. Kerkblad een bericht, dat burgemees ter Bakker hel houden van Zondag school aan de Boslaan verboden had en dat hij de politie opdracht gegeven had, het gebouw te bewaken. Zowel de heer De Gooyer als de heer Bastmeyer informeerden tijdens dc raadszitting naar de motieven van de burgemeester om deze Zondagschool te verbieden. In zijn antwoord stak de burgemees ter zijn verontwaardiging over dit be richt, dat de feitelijke toedracht niet noemde, niet onder stoelen of banken In feite wekte dit bericht de gedachte op, als zou de burgemeester iets te gen de Zondagschool hebben. De eigen lijke toedracht was geheel anders. De ze semie-permanente school is eigen dom van de gemeente en in bruikleen afgestaan aan het schoolbestuur van „Patrimonium". De constructie is uit den aard der zaak niet zo stabiel en toen dan ook klachten over vernieling binnenkwamen, hebben B. en W. op 25 November in een brief het schoolbe stuur in „overweging" gegeven, in deze school geen zondagschool meer te hou den. Op deze brief werd niet geant woord. Toch was het schoolbestuur op de hoogte van het feit, dat zij de school niet aan derden mocht verhuren, zon der toestemming van B. en W., want de bruikleenovereenkomst werd op 31 December j.l. door het dagelijks be stuur ondertekend. Op 4 Januari richtte B. en W. op nieuw een vriendelijk verzoek aan het schoolbestuur, geen Zondagschool moei te houden. Toen ook op deze brief laai noch teken werd vernomen en men rustig doorging met het Zondagschool- onderwijs, meenden B. en W. de tijd gekomen, zich niet langer als „lucht" Ie laten behandelen en in te grijpen, door het. Zondagschool-onderwijs te verbieden. Het schoolbestuur heeft de gang van zaken en de drastische maat regelen van het gemeentebestuur dus geheel aan zich zelf te wijten. Verkeersongeval Door het uitwijken voor een legen- ligger ging een vrachtauto van de heer Lagerwey door het grote etalage-ruit van de heer v. d. L. in de Achterkerk- slraat. In de etalage werd vernieling' aangericht, maar persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Marktberichten. De aanvoer op de wekelijkse eier markt te Veenendaal bedroeg Dinsdag morgen 85.000 stuks. Do handel was traag. De prijzen varieerden van f 12,- tot 1' 13,25 per 100 stuks. Op de biggen mar kt bedroeg de aan voer 50 stuks. Hier was de handel kalm. Prijzen van i'30,- lot f40.- per stuk. Beg roetings-a vond. Dinsdagavond werd in hel gebouw Eltheto aan de Fluitersstraal ie Vee nendaal een begroetingsavond gehou den voor de in de laatste maanden ge repatrieerde militairen. Deze avond werd aangeboden door het „Welkom Thuisfront" en georganiseerd dooi- de plaatselijke afd. van de Band Neder- land-Indië. De voorzitter van de plaatselijke af deling' de heer Vaartjes, opende deze avond met gebed en bijbellezing en richtte zich daarna tot alle aanwezigen en in hel bijzonder tot de gerepatri eerde miitairen en de vertegenwoordi ger van het plaatselijke gemeentebe stuur, wethouder Ant. de Ruiter. Bij afwezigheid van de Burgemeester van Veenendaal sprak hierna Wethou der Ant. de Ruiter enkele woorden tot de ex-militairen, waarin hij vooral tot uitdrukking liet komen de bijna verzar digde arbeidsmarkt en de burgerbetrek kingen voor de militairen. Van de zijde van het gemeentebestuur kan alle mo gelijke medewerking verwacht worden. Ook moesten de jongens zich niet af laten schrikken van de zgn. ..bijna ver zadigde arbeidsmarkt". Want voor al len. die inderdaad hun wil op een be trekking gesteld hadden, is zeker nog wel iets te vinden en vooral met name in een plaats als Veenendaal met zijn vele industrieën. Hierna werden alle aanwezigen ge- tracteerd.. Na deze tractatie trad de heer J. Hen- nevelt uit Hilversum voor hit licht en vermaakte op zeer kostelijke wijze alle aanwezigen door zijn uit stekende goocheltoeren, die bij ieder een zeer goed in de smaak vielen. Iedere militair die uit Indië terug keert wordt een wand tegel aangeboden door de Band Nederland-Indië eii dit gebeurde natuurlijk ook deze avond. Aan ongeveer 40 militairen werd deze wandtegel uitgereikt door de Voorzit ter. De Hasselaar-band verzorgde op uistekende wijze het muzikale gedeelte van de avond. Diverse verzoeknum mers werden ten gehore gebracht. De ex-S. M. van Ravenswaay be dankte ook namens de andere aanwe zige jongens het bestuur voor de vele blijken van medeleven die zij in Indië door middel van pakketjes hebben ont vangen en ook voor de goed georga niseerde begroetingsavond. Als laatste spreker sprak Ds D. van Enk, Geref. Pred., die levens de avopd sloot. Aan hel einde werd het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus ge zongen. Een autobestuurder werd verbali- seerd wegens het rijden zonder rij- en nummerbcwijs. Enige jongens die op de openbare weg voetbalden, moesten op het poli tiebureau strafregels schrijven. De politie maakt gebruikers van rij wielen met hulpmotor er op attent, dat voor het berijden van een derge lijk rijwiel rij- en nummerbewijs nood zakelijk is. Uitvoering „Caecilia". De Harmonie Caecilia gaf Woensdag en Donderdagavond in het gebouw El theto haar jaarlijkse winteruitvoerin- gen. Beide avonden was de zaal ge heel bezet. Woensdagavond werd het openings- en welkomstwoord gesproken door bur gemeester A. Bakker, als bescherm heer. Spreker wees op de grote plaats welke Caecilia bij de burgerij inneemt en bracht een woord van dank nog aan de wandelsportvereniging der VSW voor hun collecte voor uniform fonds. Burgemeester Bakker sprak de hoop uit, dat allen zouden genieten van de goede muziek, welke Caecilia onder leiding van de heer W. Veerman uit Utrecht speelde. Een zestal muzieknummers stonden op het programma en Caecilia toonde dooi' haar spel zeer grote vooruitgang te boeken. Bewondering kan men ook hebben voor dhr. Veerman, die Cae cilia op voorl.reffelijke wijze dirigeert. Het programma opende met ..Vieux Camarades" de oude bekende „Alte Kameraden", met in een prachtige nu ancering'. „Orpheé aux Enfers" een Ou verture. Hier bewees het aanwezige publiek, dat zij ook dit soort werken apprecieert. „Légendes de la Forel, 'n wals van Joh. Strauss en de 5e en 6e Hongaarse Dans van Brahms werden vlekkeloos gespeeld. Met buitengewone aandacht werd hel nieuwe arrange ment van de dirigent gevolgd van „Fransz Léhar Klanken". Het programma werd besloten met de „Colonel Bogey on Parade" mars een pot pourrie, waarin wij verschil lende bekende marsmelodieën herken den. Het ujtbundige, en lang aange houden applaus moet corps en dirigent wel het bewijs hebben geleverd, dat de muziek in goede aarde was geval len. Alvorens het toneelstuk „De wonder lijke avonturen van Laurens Jansz. Koster" werd opgevoerd, gaf de heer W. Veerman, begeleid door de heer Hees op de piano op voortreffelijke wijze een trompetsolo van „Presto- Presto". In de eerste toneelpauze zong de heer Scherrenburg' op zijn reeds be kende wijze de „Heilige Stad'; en in de tweede' toneelpauze gaf hij een van zijn reeds beroemde fluitsolo van het Nonnenkoor". Ook het toneelstuk werd met een grote rolvastheid gespeeld en de klucht van het lopende standbeeld wekte da nig de lachlust op. Caecilia heeft twee avonden van groot kunstgenot en ontspanningge geven. Aanrijding. De 71-jarige Mevrouw v. H. uit Vee nendaal, werd bij het verlaten van de N. B. M.-bus te Amersfoori door een wielrijdsler gegrepen, toen zij de straat wenste over te steken. Eén harer be nen werd ernstig gewond. Na genees kundige behandeling te Amersfoort kon zij per bus naar huis terugkeren. Politie-berichten. Een jufrouw, die haar rijwiel voor een winkel op slot had staaan, maar de tas op haar rijwiel achterliet, kwam bij haar terugkomst tol de ontdekking, dat haar las verdwenen was. Een doortrekkende vreemdeling die in deze gemeente vertoefde en zich als hulpbehoevend voordeed, werd ver dacht van bedelarij, gearresteerd en naar Utrecht overgebracht. Vijf personen werden bekeurd we gens verkeersovertredingen en IC wielrijders kregen een bekeuring, om dat hun rijwielverlichting niet in orde was. Een wielrijder, die langs de spoor lijn de kortste weg dacht te hebben, gevonden, trok aan het kortste eind. Een werkgever ontving een proces verbaal in verband met overtreding van de arbeidswet en 4 melkslijters gingen op de bon, omdat zij weer op ouderwetse wijze de melk uit de bus schepten en niet gebruik, maakten van de kraan. Geslaagd. Voor het erkende practijk-diploma kantoortypist slaagden van de plaatse lijke handelsavondschool de volgende leerlingen:. Bertus v. d. Bovenkamp, Bennie v. d. Oosterkamp, Thijs v. Hardeveld. Zij werden opgeleid door de heer C. C. M. van Rijswijk. Van het Handelsinstituut Van Rijs wijk slaagden voor het practijk-diplo ma kantoorstenografie, gemiddelde snelheid 130 lettergrepen per minuut, het CBL-diploma, de dames W. J. Blankestijn. Veenendaal; M. J. F. Bakker, Scherpenzeel; T. van Walsem, H. C. Sterrenberg en W. M. van den Brink en de heer O. J. P. Vergouwen. Voor het practijkdiploma kantoorty- pisl(e) C. B. L. slaagden: Mees Haze- leger, Ederveen; Henny J. H. Wesse- lo, Vdl; J. van Dolderen, T. Prins, Geertje Middelhoven. E. Lokhorst. Ans M. Kroesbergen. Spaarbank Veenendaal en Omstr. In de maand Jatnuari werd bij de Spaarbank Veenendaal en Omstr. in gelegd f 36.258.77 en terugbetaald f8.406.73. Hel aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg in deze maand 110. BURGERLJKE STANI) Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Geen. Geboren: Margaretha Cornelia, d. van A. v. Binsbergen en van J. v. Dijk; Neline Gerrilje, d. van J. Diepeveen en van J. Diepeveen; Hendrika Corne lia, d. van C. v. d. Weerd en van J. C. v. Geerenstein; Maarten Peter, z. van H. W. Knol en van M. P. G. de Waal Malefijt: Johanna, d. van J. H. Ditewig en van A. v. Bruggen: Hele na Cunera, d. van G. v. d. Pol en van. A. J. Epskamp. Overleden: Johannes Diepeveen 78 jaar, echtgenoot van Jannetje van Dijkland: Alida Gerilsen, 82 jaar, wed. van Jacob van Barneveld. Gevonden en verloren voorwerpen. De Burgemeester der gemeente Vee nendaal maakt bekend dat ten Gem.- huize. Hoofdstraat 34. terug te beko men zijn de navolgende op de open bare weg gevonden voorwerpen: 5 lederen riemen, een paar witte gymschoenen, kinderwantje, kraagpan- toffel, portemonnaie, schroevendraaier, grijze want. kinderwant grijs-rood, paar dames wanten, rode kinderwant. blauwe hoofddoek, beugel (vermoede lijk gehoorapparaat), glacé dames handschoen, twee zilverbons, glacé da mes handschoen (linker), overtrek pa- rapluie, zakdoek, rekening ten name van Nauman. paar wollen wanten, gr. want. gouden ring met steen, aange lopen een foxterrier. Dal als verloren aangegeven zijn: dames kous, vulpen, p dvindersriem. rechter glacé heren handschoen, paar blauwe wanten, halssnoer, glacé dames handschoen, jongenswang alpinomuts donkerbruin. Veenendaal, 8 Februari 1950. Do Burgemeester voornoemd, A. BAKKER. Loop der bevolking. over 1949. Opjl Januari 1949 bedroeg het totaal aantal inwoners der gem. Veenendaal: 7067 mannen en 6975 vrouwen, totaal 14042. Dit getal vermeerderde door ge boorten met 171 jongens en 154 meis jes, totaal 325 en door vestiging in de gemeente met 217 m. en 220 vr. to taal 437, totaal. 7455 M. en 7349 Vr., totaal 14804. Dit getal verminderde door overlij den met 47 M. en 51 Vr., totaal 98 en door vertrek naar elders met 190 M. en 202 Vr., totaal 392. Het bevolkingscijfer op 1 Januari '50 bedroeg: 7218 Mannen en 7096 Vrou wen, totaal 14314. De totale vermeerdering in 1949 be droeg dus 141 M., en 121 Vr., totaal 272. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 122, terwijl ingeschreven wer den 6 echtscheidingen. MAAK HUN LAATSTE LOODJES LICHTER. Onder dit motto doet ook het plaatse lijk Niwin-Comité in de week van 20- 25 Februari weer een beroep op U. De bedoeling is dat de lange wacht tijd waar helaas velen van onze jon gens op moeten rekenen, voor zij naar I het Vaderland worden ingescheept, voor hen zo aangenaam en nuttig zal worden gemaakt als maar enigszins mogelijk is. De wetenschap dat onze jongens in Indonesië Uw zorg nu zgker meer dan ooit nodig hebben en het feil dat dit tevens de laatste kèér is dat U op deze wijze wat voor hen kunt doen. moge U doen besluiten om deze keer extra in Uw beurs te tasten als de Niwin- Collectant U komt bezoeken. Gaarne zagen wij tevens dat perso nen, wij denken vooral aan reeds ge repatrieerde militairen, die zich nog' als Collectant willen melden, a.s. Dins dag 14 Februari, 's avonds 7.30 uur even op het Gem.-Secretarie, Hoofd straat 100 willen aankomen, teneinde een collectelijst in ontvangst te willen nemen. Namens het plaatselijk Niwin-comité, A. Berends, voorzitter. C. 'v. Genderen, secretaris. K. BOK. Penningmeester. Damnieuws. De onderlinge competitie.van V.D.C. voor de bordenbezetting' voor het ko mende seizoen draait op volle loeren. In deze competitie speelt dhr. v. d. Brandhof een dominerende rol. Uit 10 wedstrijden behaalde deze speler 17 punten. Doch ook J. Edink, die slechts 1 verliespunt heeft blijft in de run ning. De middenmoot wordt gevormd door de spelers: v. Dijk, v. Manen, R. de Gooyer en H. Edink, terwijl de staart bestaat uit 7 spelers, waarvan enkelen slechts weinig wedstrijden hebben gespeeld. De spanning zit er dus nog volop in. Een en ander een voor VDC een zeer goede training voor het komende seizoen, waarin zij zo sterk mogelijk willen uitkomen. VOETBAL. Veenendaal heeft geen kans gezien te Hees van SCH te winnen. Zij verloor met het kleinst mogelijk verschil, ter wijl de uitslag evengoed andersom had kunnen zijn, daar er zeer weinig krachtsverschil aanwezig was en men zeker niet de indruk kreeg, dat hier twee ploegen in het veld stonden, waarvan de een zo goed als zeker de gradatiewedstrijden zal moeten spe len, terwijl de andere een nog zeer be hoorlijke kampioenskans heeft. De harde wind liet zich niet onbe tuigd; terwijl SCH in de eerste helft voortdurend aanviel, werd de strijd in de tweede helft hoofdzakelijk op de SCH helft gestreden. De kostbare 20 voorsprong, welke de „blauwe juns- kens" echter in de eerste helft hadden weten te bereiken, bleek te veel te zijn voor de Veenendalers in de twee de helft, want verder dan 1 doelpunt van W. Bleijenberg bracht men het niet. Het eerste SCH doelpunt viel toen de strijd ongeveer een kwartier oud was. Een hoge omhaal van dc uitste kende linksbuiten van SCH beoordeel de doelman Heikamp verkeerd, waar door de thuisclub aan de leiding kwam.' Dal deze linksbuiten zeer gevaarlijk was bemerkte de Veenendaalse doel man een tiental minuten later opnieuw, toen hij niet vlug genoeg uit zijn doel kwam en hij kans zag opnieuw te doel punten. De Veenendalers lieten het echter verder niet komen en alle aan vallen van SCH, gesteund door de wind, werden resoluut afgeslagen. Na de rust waren de bordjes geheel verhangen en kreeg de SCH-vordedi- ging hel zwaai' te verantwoorden. De versterkte SCH-verdediging bood de Veenendaalse aanval echter weinig kans. Wim Bleienberg zag" in de 15de minuut kans het Veenendaalse legen- punt tc scoren, maar daarbij bleef hel. Aan de andere zijde kreeg SCH nog 'n strafschop tc nemen, welke door de Veenendaalse doelman uitstekend uit het doel werd gestompt. Het spel was voortdurend fors g'e- wé st, maar d<> uitstekende -scheids- rethter Van Tie] hield het alles binnen hel toelaatbare. Vijf minuten voor hel einde zag hij zich echter genoodzaakt ccn SCH'er wegens natrappen naar de kleedkamer te verwijzen. In de stand is overigens weinig ver andering gekomen en zij ziet er thans uit als volgt Vitesse SCH TEC Arnh. Boys WAVV ESCA Ede Theole Veenendaal Gelria 15 10 2 3 22 31—13 15 9 3 3 21 24—23 14 9 0 5 18 29 16 13 7 1 5 15 22—20 15 5 4 6 14 28—27 13 5 3 5 13 13—15 13 3 6 4 12 20—16 13 4 3 6 11 24—20 15 2 3 10 7 19—30 12 3 0 9 6 13—31 &21 tekJk&itte, mCddci vehkoudfaid 30 cent per 100 gram (Ing. Med.) Geen loonklassen in Amerika. In hotel rHet Wapen yan Rh.cn.en" gaf de heer H. Kaper, die met een delegatie van bestuurders aangeslo ten bij het NVV voor een studiereis naar Amerika is. geweest, zijn in drukken weer over zijn bezoek aan de nieuwe wereld. De heer C. Ot- ting. voorzitter van de afd. Rhenen van de Algemene Bouwarbeiders- bond. sprak een inleidend woord. De lieer Kaper begon met de Marshall hulp aan te snijden, die hij zag zo wel van economische als van poli tieke aard. Een neergaande .conjunc tuur in Europa is voor Amerika fu nest. Immers, hoe armer de mens. hoe uitzichtlozer de toekomst; met het'uiteindelijk gevolg, dat de mens naar iets grijpt om toch - maar te trachten het anders te krijgen. Het communisme krijgt hierdoor aan hang. Door de Marshall-hulp wordt er meer rust gebracht en aan het communisme geen voet gegeven. De indruk, die de delegatie in Amerika kreeg, was overweldigend, aldus de heer K. Geconstateerd werd. dat het welvaartspeil stukken hoger-ligt dan in welk land van Europa ook. De landarbeiders hebben het. minder goed. Spr. noemde het typerend, dat juist deze groep het minst georgani seerd is. De arbeidersvakbeweging telt tussen de 15 en 16 millioen le den, georganiseerd in twee vakcen trales, de AFL, die uit de diverse groepsorganisaties is ontstaan en in 1886 werd opgericht en de CIO met 1 Va millioen leden, die allen in de automobielbedrijven werkzaam zijn. De mijnwerkers zijn, evenals de spoorwegarbeiders, in onafhankelijke organisatie^ samengebracht. Wettelij ke veiligheidsvoorschriften kent men in Amerika nief.. Iedere werkgever stelt er een eer in om de veiligheid bij de arbeid zo perfect mogelijk te maken. Indelingen van een staat in diverse loonklassen, zoals hier te lande, vindt men in Amerika niet. De lonen zijn in de industrie- en bouwbedrijven overal gelijk. Aan het slot van de avond dankte de heer Otting de spreker voor zijn interes sante causerie. Contactavond der Rhenense Athle- tiekvereniging R.A.V. Woensdagavond. 1 Februari j.l. kwamen de leden bijeen op „Rood- land" en het enthousiasme, waarme de de Rhenense inwoners de nieuwe athletiekvereniging hebben begroet bleek nu, zij het dan slechts ten dele. uit de goede opkomst op. deze eerste

De Vallei | 1950 | | pagina 2