Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken Zij moeten onmiddellijk aan de slag T A K 's r S Ueenendaai Huizen zijn Kruisen! U moet eens op de gezichten letten Hagebak van 9'ie.didbeWiie.n 24e JAARGANG VRIJDAG 17 Februari 1950 No. 7 Fa. J, F. T A K ver v Abonnementsprijs F 0.85 per kwartaal losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Porollelweg 8, Voenondaol Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoever. VAL UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTENTIES Gewone advertentieprijs per mim. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F. 3.- Vraag en aanbod F. 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord me«r 6 cent Verschijnt 1 keer per week inSTICHTS- en GELD-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Er is vreugde in ons land over de terugkeer van onze jongens uit Indië. Die vreugde is er het meest in de gezinnen, waarvan een lid zijn militaire dienst in de Oost moest vervullen en die thans weer thuis komt Maar het is geen onvermengde blijdschap, want er is zoveel zorg over de toekomst van de gerepa- trieerden. Die zorg wordt er niet mindet op nu het dreigend spook der werkloosheid in ai scherper con touren zich begint af te tekenen. Is hun getal al niet de honderdduizend gepasseerd? Er zijn gerepatrieerden, die hun maatschappelijk bedje gespreid vin don, maar groter is het getal van hen, die op zoek moeten gaan naar oen passende betrekking. Voor hen zal het al moeilijker worden een ge paste werkkring te vinden nu de werkloosheid toeneemt en daar tegenover de stroom van terug kerende militairen al groter wordt. Hoe zullen al die tienduizenden kunnen opgenomen worden in het productieproces? We hebben respect voor dc krach tige pogingen van personen en orga nisaties om zich het lot van de werk zoekenden aan te trekken en we zijn overtuigd, dat die pogingen vaak heel goede resultaten hebben. Het wil echter .wat zeggen circa honderd duizend jonge mannen, die in Indië hun dienstplicht volbrachten hier in hun vaderland in het bedrijfsleven in te schakelen, terwijl anderen uit het arbeidsproces moeien worden -vd-tgesleten wegens gebrek aan werk- objecten. Geen wonder, dat al meer wordt uitgezien naar emigratie-mogelijk heden. Pin die zijn er gelukkig. We noemen slechts Canada en Australië. Reeds vonden honderden daardoor een nieuw vaderland. Maar dit aan tal zal moeten groeien, want ons kleine land biedt zijn meer clan tien millioen inwoners geen voldoende kansen voor een behoorlijk levens- bestaan. Dit emigreren op ruime schaal heeft ook zijn schaduwzijde. Het zijn toch over het algemeen juist energieke en krachtige jonge mensen, die hun toekomst in den vreemde gaan zoeken en zulke frisse krachten kunnen we node missen nu we staan voor de opbouw van ons eigen nationale leven. Er is één groep van gerepatrieer den voor wie het al heel moeilijk is aan de slag te komen en die ook over emigreren zo goed als niet kun nen denken. Dat is de groep der in valide militairen. Zij hebben het zwaarste kruis te dragen, maar heb ben ook de meeste aanspraak op onze hulp. Met die hulp bedoelen we niet een goede dosis medelijden en financiële ondersteuning. Dat allerminst. Maar hulp in het ver schaffen van werk, zodat ze aller eerst gesterkt worden in het besef nog van nut te zijn in het maat schappelijk leven en meteen ook de kans krijgen voor hun eigen levens onderhoud te zorgen. Als er één groep is, die voor deze hulp in aanmerking komt, dan zeker deze invalide jonge mannen. Na de genen, die hun leven lieten, gaven zij het meeste voor het vaderland, dat hen riep. Lichamelijk gehavend keerden zij terug. Gingen echter niet bij de pakken neerzitten, maar zoch ten in het militaire verplegings- en herstellingsoord „Aardenburg" te Doorn de gelegenheid weer zoveel mogelijk tot volwaardige arbeids krachten gevormd te worden. Dat kostte tijd, dat vroeg soms eindeloos geduld en taaie volharding, maar ze hadden het er voor over, want het ideaal weer bruikbaar mens te zijn, bezielde hen. Begrijpt toch, wat het voor hen moet betekenen als nie mand hen begeert! Dit vooruitzicht bracht reeds meer dan een in een wanhoopsstemming. Dankbaar mogen we zijn, dat nu en dan werkgevers de nood van deze invalide militairen verstaan en daad werkelijke steun verlenen. Zo die directeur van een grootbedrijf, die met zijn personeelschef naar Aar de nbrug ging om een aantal klachten voor zijn bedrijf uit te zoeken. En toen hij het herstellingsoord bekeken en met de verpleegde jongens ge sproken had, was zijn conclusie: „Zij moeten allen onmiddellijk weer aan de slag. Zij gaven het beste, wat zij Hadden voor het vaderland en zou den wij ze dan nu in de steek moeten laten? Dat nooit!" Zij moeten onmiddellijk weer aan de slag! Moge dit door alle werkgevers be grepen worden. Onze militaire invaliden zijn het tenvolle waard. heeft moeten beëindigen. U dankend voor de plaatsruimte. Het Bestuur v. Zondagsschool „Samuël": V. J. S. GEEFT UW KINDEREN Blanke Berger VITAMINE LEVERTRAAN gecontroleerd op Vitaminen etc. door de Noorse Regering, p. fl. vanaf f 1.05 DROGISTERIJ Hoofdstraat 118Apoth. Ass. V'daal Ing. Med. INGEZONDEN. School vernieling. Mijnheer de Redacteur, .Wilt U zo vriendelijk zijn het vol gende in Uw blad „De Vallei" op te nemen? Toen we verleden week het één en ander lazen in dit veel gelezen blad „De Vallei", onder het opschrift: „Het houden van Zondagsschool en vernieling", werd het ons duidelijk, dat er enige tijd geleden klachten waren binnengekomen bij B. en W. over het houden van Zondagsschool in de Boslaanschool. De school werd vernield. Dit heeft ons verrast. Wij waren ons wel bewust tot onze spijt, dat we van de zijde der school geen mede-, maar tegenwerking hadden. In het bijzonder werden we hier des winters elke Zondag aan herinnerd. Om de school zo rein mogelijk te houden, hebben we verschillende middelen wekelijks toegepast. Maar werden er toch klachten ingediend over „schoolvernieling". Deze ver nieling" is ons onbekend en daarom onbegrijpelijk. Of is nu door het feit, dat het een semie-permanente school L msKeiaersKantoor brouwer terwijl de helft daarvan een prijs ontvangt. Het inschrijfgeld voor beide bedraagt 1.50, wat zo laag mogelijk is gehouden om een ieder in de gelegenheid tc stellen mede te doen aan deze wedstrijden. De speeldata voor de wedstrijden om het Kampioenschap van Veenen daal zijn vastgesteld op Dinsdag avonden, aanvang 28 Februari a.s. 19.30 uur. De laatste wedstrijden hiervan vallen tezamen met die van het andere tournooi. De speeldata voor het tournooi is als volgt: Dinsdag 11 April 1950, opening orn 7 uur, zodat omstreeks 19.30 uur de eerste ronde aanvangt. Dinsdag 18 April 1950: 2e ronde, 19.30 uur. Zaterdag 29 April 1950, des mid dags om 2.30 uur aanvang laatste ronde, waarna prijsuitreiking en sluiting. De inschrijving kan reeds thans geschieden en wel bij de Wedstrijd leider van het tournooi de Heer G. A. Blankest.ijn, P. H. v. Rijnstraat 1G. Veenendaal. Portier Korkewijk 75 en telefonisch No. 641 toestel 0.8. (Kengetal K 8385). De inschrijving voor de speciale groep welke om het kampioenschap van Veenendaal spelen sluit op 25 Febrari 1950. Die van het tournooi op 10 April 1950. De wedstrijden worden gespeeld in het Ontspanningslokaal der Rit meester Sigarenfabrieken, Kerke- wijk 145, alhier. aoud z11\ 'éfó \><mendoo! 'Hoofdslr91-'9ï Ing. Med. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Gelezen hebbende in uw veel ge lezen blad het artikel: „Het houden van Zondagsschool en vernieling", voel ik mij als secretaris van Zon dagsschool „Samuël" namens het bestuur verplicht hieromtrent even iets nader in te gaan. De kwestie van het houden of niet houden van Zondagsschool, laat ik in zoverre buiten beschouwing. Al len betreuren wij het ten zeerste, dat door verzuim, zoals het motto luidt, Zondagsschool „Samuël" de dupe van dit alles is geworden, en ons onthouden wordt het Evangelie aan kinderen te brengen, terwijl Jezus zegt: Laat de kinderkens tot Mij komen en verhinderdt ze niet. Waar om ons de gelegenheid ontnomen? Als bestuur van de Zondagsschool hadden wij niet anders verwacht door B. en W. of door het School bestuur hieromtrent ingelicht te worden. En als de Burgemeester zegt, dat B. en W. zich niet langer als lucht wensen behandelt te zien, dan is dit niet aan ons adres. Immers wij staan buiten dit alles. Door mij is toendcr- tijd de school gevraagd en toegewe zen. Vanwaar dan deze plotselinge weigering? Wij kunnen niet anders dan ho pen, om spoedig deze school weer te mogen gebruiken voor ons onder wijs. V ernieling. Van vernieling der school is bij het bestuur nimmer een schrijven binnengekomen. Mocht dit inderdaad het geval zijn, zouden wij gaarne horen van de persoon dewelke dit gemeld heeft, waarin deze vernie ling bestond. De kwestie is nu deze: Dat wij de school 'moesten ver laten, vinden wij erg en de ouders met ons. Althans op deze manier. Maar daar gebeuren wel meer on prettige dingen op dit gebied, al staan ze niet in verband met de Zon dagsschool. Maar als daar geschre ven wordt van vernieling, dan ge loven wij wel, dat dit de ware reden niet is, maar een vlag is, die de la ding moet dekken. Maar laat de Zondagsschool als Zondagsschool behandeld worden. Zijn er klachten zegt het ons, zijt ge tevreden zegt het anderen. En nu zagen wij niets liever dan deze kwestie, voor ons pijnlijk en ver velend, spoedig opgelost opdat onze arbeid voortgang moge hebben. Meneer de Redacteur, moge dit stukje geplaatst worden, om de in woners van Veenendaal te overtui gen, dat Zondagsschool „Samuël" buiten hun schuld of toedoen, hun arbeid aan de Boslaan voorlopig is maar een vraag, doch de onder vonden tegenwerking rechtvaardigt toch wel enige mate deze vraag. Waarde lezer (es), wij hopen dat het U duidelijk is dat het indienen van j, klachten over vernieling een andere, wellicht een diepere oorzaak heeft. Wij vinden het heel erg jammer, dal wellicht een deel van onze jeugd in dc toekomst het Zondagsschool- onderwijs zal moeten missen, daar in zo'n druk bevolkte buurt ons het schoolgebouw ontnomen is. (Wij mochten ons verblijden in een snel toenemend aantal kinderen). Wij hopen dat de ouders bij de eerste gelegenheid hun kinderen weer trouw zullen sturen, ook al moeten zij zo nodig wat verder lo pen. Enerzijds hadden wij er liever niets over geschreven, doch ander zijds voelen we ons tot dit schrijven genoodzaakt. Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. A. SLOTBOOM. JOH. BOS. J. LEPPERS. „Ritmeester Schaaktournooi 1950". Naar we vernemen ligt het we derom in de bedoeling van de Rit meester Schaakvereniging ook dit jaar weder het kampioenschap van Veenendaal te doen plaats hebben. In afwijking van de vorige keer is besloten dit kampioenschap thans in één groep te verspelen, zodat het kampioenschap 2e en 3e klasse deze maal vervalt. De deelname in deze groep is voor een ieder, behoudens goedkeuring van de Wedstrijdleider. De directie der Ritmeester Sig. Fabr. heeft een wisselbeker beschikbaar gesteld. Hiernaast ligt liet in het voor nemen ook een tournooi te organi seren, waaraan een ieder deel kan nemen, dus ook schakers van buiten Veenendaal. Voor deze wedstrijden kan uiteraard wel in de diversen klassen worden ingeschreven. Hoofd- le-, 2e- en 3e klasse. Er wordt ge speeld in groepen van 4 personen, behalve wanneer U deze in beheer geeft bij een vertrouwd Makelaarskantoor. Wij pretenderen zulk een kantoor te zijn Kanaalweg 2 - Tel. 290 - Veenendaal (Ing. Med.) Spaarbankboekjes bij de Neder landse Spaarbanken voortaan alge meen geldig zonder formaliteiten. De Nederlandse Spaarbankbond is erin geslaagd een sterke vereenvou diging aan te brengen in de regeling voor de uitbetaling op spaarbank boekjes buiten de plaats van uitgifte. Hierdoor hebben de 2.276.073 spaar bankboekjes met een gezamenlijk tegoed van ruim 1.100.000.000.- algemene geldigheid verkregen bij de ca. 400 kantoren der bijzondere spaarbanken in Nederland. Iedere spaarder kan thans zonder enige formaliteit tot een maximum van 200.- per week geld opnemen van zijn spaarbankboekje op elke dezer kantoren, ongeacht door welke de zer spaarbanken het spaarbank boekje is uitgegeven. Dc verdwenen tegels. De 61-jarige G. V., gedagvaard Vrijdag voor de Utrechtse Politie rechter te verschijnen in verband met door hem gepleegde diefstal van trottoirtegels, was niet op het appèl in de Hamburgerstraat te Utrecht verschenen. Hetgeen intussen de he ren achter de groene tafel niet be lette zijn zaak te behandelen, zij het dan ook bij verstek. Als getuige werd gehoord de hoofd-agent van politie W J. L., die verklaarde een aantal bij straatwerk der gemeente vermiste tegels ten huize van V. onder de vloer te heb ben aangetroffen. Het waren er totaal zestien stuks, waarvan veer tien eigendom van de gemeente en twee nieuwe, die kennelijk aan de aannmer van het werk toebehoor den. Gelet op de hoge leeftijd van de verdachte vëroordeelde de rechter V. tol 10.- boete, subs, vijf dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen tegels. als de schaaltjes met heerlijkheden van Dijkstra de ronde doen. HAZELNOOT CHOCOLADE HAZELNOOT BONBONS SLAGROOM BONBONS CRÈME DE CRAGNE BONBONS SLAGROOM TRUFFELS Cf men weet wat lekker is. öükstRA (Ing. Med.) Zal de naam „Veenendaal" veranderen? Ingevolge artikel 1 van de wet van 14 Februari 1947 (St.bl. nr. H 52). houdende voorschriften met betrek king tot de schrijfwijze van de Ne derlandse taal, zal de schrijfwijze van Nederlandse aardrijkskundige namen nader worden geregeld bij Algemene Maatregel van Bestuur. Naar aanleiding hiervan deden Gedeputeerde Staten dezer provincie in de loop van 1949 aan het gemeen tebestuur een lijst toekomen van de plaatsnamen in deze provincie, die hierdoor wijziging zullen onder gaan. Op deze lijst komt ook voor de naam onzer ^gemeente. Het ligt n.l. in de bedoeling de naam „Vee nendaal" te wijzigen in „Venen- daal". Burgemeester en Wethouders de zer gemeente hebben daarop aan Ged. Staten medegedeeld, dat zij ernstige bezwaren hebben tegen de voorgenomen veranderde schrijf wijze van de naam onzej; gemeente. Burgemeester en Wethouders motiveerden hun bezwaren o.m. als volgt: Oorspronkelijk was deze naam „Veen-land-dal", later gewijzigd in „Veen-en-dal" en nog weer later in „Veenendaal". Door de voorgenomen wijziging zouden de twee begrippen „Veen" en „dal" meer een eenheid worden, n.l. het dal der Venen. Doch afgezien van deze traditie, die Burgemeester en Wethouders graag willen bewaren, zou het voor de talrijke fabrieken en groothande laren en de zeer vele zakenmensen in deze gemeente een enorme scha depost betekenen, indien tot veran dering van de schrijfwijze dezer gemeente werd overgegaan. Thans dolen Gedeputeerde Staten mede. dat zij aan de Minister van Binnenlandse Zaken hebben mede gedeeld, dat zij er geen bezwaar tegen hebben, dat de tot dusver ge bezigde naam „Veenendaal" wordt veranderd in „Venendaal". Eiermarkt. De aanvoer op de wekelijkse eier markt bedroeg Dinsdagmorgen te Veenendaal ongeveer 90.000 stuks. De prijzen schommelden tussen 12.50 en 13.50 per 100 stuks. Collecte-opbrengst. Do Zaterdag gehouden collecte voor het N.V.V.-t.b.c. fondsv heeft een bedrag opgebracht van 412.-. Ouderavond. Voor de ouders der leerlingen van de Ncd. Herv. School aan de Bea- trixstraat zal op 24 Februari a.s. in het gebouw „Eltheto" een ouder avond wórden gehouden. De Heer J. M. Meijer zal spreken over „Va derlandse Geschiedenis" en Mej. C. H. Arnoldussen vertelt over: „Veer tig jaar aan de Boerslandse school". Een zangkoortje onder leiding van de Heer Rijksen zal voor afwisseling van het programma zorg dragen. Een uur vóór de aanvang van deze ouderavond krijgen de ouders gelegenheid in de school het werk hunner kinderen te bezichtigen. Winkeliersver. De jaarvergadering van de Vee- nendaals Winkeliersver. „Handel en Nijverheid" zal gehouden worden op Dinsdag 28 Februari 1950 in Ho tel „De Korenbeurs" aan de Markt. De B.V.L., Afd. Veenendaal. Door bovengenoemde vereniging zal op Woensdag 22 Februari des avonds 7.30 uur in Hotel „De Koren beurs" op de Markt een vergadering worden gehouden. Als spreker de heer van 't Foort. Voor nadere bij zonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. V.V. Veenendaal. Op 28 Februari a.s. zal door de heer K. J. Kaufman, Bondstrainer van de K.N.V.B. 's avonds om 7.30 uur in de Kegelbaan een lezing wor den gehouden over „Ons modern voetbalspel". Sportliefhebbers bezoekt vooral nu deze belangrijke en leerzame avond. voor Zondag 19 Februari 1950. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt. 9.30 uur Ds. Vroegindewey. 5 uur Ds. v. d. Pol. J'ulianakerk 9.30 uur Ds. v. d. Pol. 5 uur Ds. v. Wijn gaarden. Vredeskerk 9 en 10.30 uur Ds. v. Wijngaarden. Dijkstraat 2.45 uur Ds. Hop van Renswoude. Veen- eind 3 uur dhr. Schinkel van Scher- penzeel. Sola Fide. 10 en 5.30 uur Ds. H. A. Visser van Amsterdam. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 5 uur Ds. v. Enk. Geref. Kerk onderh. art. 31 K.O. Openb. lag. sch. Pr. Bernhardlaan 8.45 en 5 uur Cand. Agema van Groningen. Chr. Ger. Kerk. 9.30 en 5 uur Ds. Slofstra. Ger. Gem. Hoofdstraat. 9,30 en 5 uur Ds. Kok. Ger. Gem. Kerkewijk. 9.30 en 5 uur Dr. Steenblok van Gouda. Donderdag 23 Febr. 2.30 en 7 uur Ds. Mallan van Bruinisse. Leger des Heils. Zaterdagavond 7 uur straatzang. Zondagmorgen* 10 uur Heiligingsdienst. 7 uur Openlucht samenkomst. 8 uur Verlossings samenkomst. Ned. Prot. Bond. 10.30 u. Ds. Wolfson van Ede. RHENEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Kooremans. 5 uur Ds. v. d. Linden. Ned. Herv. Ger. Evang. 10 en 6 uur Ds. M. J. Lekkerkerker van Amsterdam. Ger. Gem. lees- dienst. Oud Ger. Gem. Donder dag 23 Febr. nam. 7 uur Ds. Blaak van Geldermalsen. ELST. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur Ds. Vlasblom. Oud Ger. Gem. Woensdag 22 Febr. nam. 7 uur Ds. Blaak van Geldermalsen. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk. V.m. 10.30 en n.m. 6 uur Ds. B. F. C. de Groot. Geref. Kerk. (N.H. Kerkgebouw) V.m. f) en ïi.in. 4.30 uur Ds. L. Zwaan. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6.30 uur dhr. J. van Noort. ACHÉRBERG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur dhr. v. Viegen. Veen- eind Donderdag 23 Febr. nam. 7.30 uur dhr. Blankespoor van Barne- veld. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6.30 uur Ds. Hop. Geref. Kerk. 10 en 6.30 uur Ds. Molenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur Ds. Bieshaar. Ger. Gem. Vrijdag 24 Febr. nam. 7 uur Ds. v. d. Ketterij van Vlaardingen. VEENENDAAL. Zondagsdienst doktoren. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur alleen voor zéér dringende gevallen dokter J. H. Kets, Hoofdstraat, Tel. 628. EDERVEEN. Van Zaterdag 6 uur tot Zondag avond 12 uur dokter De Waard, Dc Klomp. Tel. 200. ELST—AMERONGEN. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 10 uur alleen voor zéér dringende gevallen dokter Kars te Amerongen geneesmiddel bij diverse verkoudheden BALSEM HOESIBONBONS - NEUSDRUPPELS (Ing. Med.) Ontspannings-avond. De mondaccordeonver. „De Hoh- nerboys" geeft op 22 Februari a.s. een concert in het Rijksopvoedings gesticht te Overberg. Een eigen to neelgroep zorgt voor afwisseling van deze ontspanningsavond. Auto te water. Dinsdag reed een auto van de Bleu Band fabrieken aan de Emma- laan alhier in een sloot, waardoor de bestuurder een nat pak opliep. Ver der leisel kreeg hij niet, terwijl zijn auto evenmin beschadigd werd. Er moest wel een takelwagen aan te pas komen om de auto weer op de rijweg te brengen. Veenendaals meisjeskoor. Woensdag 22 Febr. a.s. zal een onderafdeling van het Veenendaals Meisjeskoor optreden voor de radio in een jeugduitzending voor de N.C.R.V.

De Vallei | 1950 | | pagina 1