2e blad De Vallei Vrijdag 24 Febr. No. 8 ïrrveAxmq&ri Ede Mmm Raadsvergadering. Alvorens tot de hoofdschotel van de agenda, de gemeentebegroting, werd overgegaan, besloot de raad tot plaats vervangende leden van de woningcom missie te benoemen de heren B. A. Es- veld en G. J. van Barneveld. Hierna kwam ter tafel een voorstel van B. en W. om over te gaan tot de bouw van een nieuw gemeentehuis, de op dracht voor een ontwerp ware te ge- ■?n aan de architect Heineman te ?lp. Behalve de heer Van den Dik- ;nberg, waren alle leden voor dit an. Uit de raad zelf kwamen zelfs emmen naar voren om te trachten „oveel spoed met deze zaak te maken, dat de eerste steen gelegd kan worden voor 31 December van dit jaar. De voorzitter hoopt in een volgende ver gadering mede te kunnen delen, wan neer met de bouw kan worden begon nen. Na enige minder belangrijke pun ten kwam hierna de gemeentebegro ting 1950 aan de orde. Eerst gaf de voorzitter gelegenheid voor de alge mene beschouwingen. Als eerste nam de heer Wildeman het woord. Spreker zeide dat de tijden niet gunstig zijn, hij was echter de mening toegedaan dat dit niet zozeer van toepassing is op Amerongen, daar deze gemeente 50 jaar lang zeer zuinig is geweest. Hij vond de aanhangige rioleringsplannen, welke veel geld vragen, een culturele voorziening in de vorm van een nieuw gemeentehuis, een huis voor ouden van dagen noodzakelijke dingen. Hij gaf in overweging met de herbestra ting van de Achterweg te wachten tot een rioleringsbesluit genomen is. De heer Blankesteyn (P.v.d.A.) maakte bezwaar tegen de bewering, als zou den de vergaderingen te lang zijn en ïze veel korter zouden kunnen wor- ;n. Hij merkte op dat er in deze om- ïving geen enkele raad is waar de ukken zo serieus behandeld worden, .ij kon niet roemen over de samen werking van de 11 raadsleden. De aan koop van bouwterreinen en aanleg van een riolering juichte hij toe. Hij zou graag zien, dat een sportterrein werd aangelegd terwijl hij het uitbrei dingsplan maar een lijdensweg vond. Hij vroeg zo spoedig mogelijk over te deze belasting te worden vrijgesteld, gaan tot onbewoonbaarverklaring van Hij meent dat verlaging van het per krotwoningen en de bouw van ge- centage dezer belasting over de ge- meentewoningen. De heer Van den Dikkenberg (SGP) vond dat de begroting meer in de geest van Gods Woord moest zijn. De meer derheid van de raad is toch rechts, j Spreker was van oordeel, dat de ge meente te hoog gaat leven, de uitgaven voor een riolering en een nieuw ge meentehuis vond hij onverantwoord. hele lijn billijk is. Ook de heer Brink man zou het toejuichen indien de be lasting verminderd kon worden of nog beter, afgeschaft. De commissie stelt voor de subsidie aan de kleuterschool te verhogen tot f 20,- per leerling. De heer Blankestijn is hier tegen, daar dit onderwijs niet voorziet in een behoefte der gemeente. De heer Hasselaar (CH) zou graag Het voorstel wordt aanvaard met 7 zien dat de gemeente bouwterreinen!tegen 3 stemmen, aankoopt, zodat ook te Overberg nogl Hierna worden nog enige begrotings een aantal woningen gebouwd kunnenj posten onder de loupe genomen, worden. Hierna beantwoordde de| Tenslotte wordt de begroting met 'voorzitter de vragen van de verschil- algemene stemmen aangenomen, lende sprekers terwijl hij tevens zijn waardering uitsprak voor het werk van de begrotingscommissie, waarin hij serieuse opmerkingen had gevon- Burgerlijke st?Jid. Geboren: Gerritje, d. van R. Drost en G. Breeschoten; Gijsbertje Corne- den. Er zijn dit jaar vele grote uit- lia, d. van T. A. van Gent en C. van gaven, waarvan het rioleringsplan en Ginkel (wonende te Leersum); Arie, het gemeentehuis de hoofdschotel vor-.z. van M. Reedijk en A. van der Lee; men, doch de gemeente weet zelf wat Robert, z. van J. A. van der Ziel en nodig is. !g. c. Kip (wonende te Doorn); Bou- De heer Wildeman stelde voor om'dewijn, z. van C. Hommel en M. H. de rondvraag weer in te voeren, waar op de heer Tenge opmerkte dat bij voorbeeld onbelangrijke gevallen zelfs Vogel. Ondertrouwd: Johannes van Toorn, 42 jaar en Grada Bakker, 42 jaar; G ijs- schriftelijk kunnen worden ingediend. bert Antonie Meijer, 26 jaar en Eliza- Volgens de heer Blankestijn zou we- beth Wijnanda Meijer, 22 jaar. derin voeren van de rondvraag de sa-' •menwerking versterken. Hierna wordt aldus besloten. Ingekomen personen. Hendrika Achterberg van Veenen- Burgerlijke stand. De behandeling van de begroting:daal in E 36; Annigje de Haan van van het waterdistributiebedrijf gaf Driebergen-Rijsenburg in B 87. weinig moeilijkheden. De heer Blan kestijn vroeg om de post oninbare be dragen zo laag mogelijk te houden. Door de commissie werd geadviseerd om de beloning van de meteropnemer te verhogen met f 125,- en drie ver hogingen van f 60,-. Dit voorstel werd aanvaard. De heer Tenge vroeg een splitsing in de diverse soorten water- afnemers. Hij wil een juiste verhou ding zien bij de gebruikers met en zonder meter in kubieke meters en een meterprijs van het water. Ook de voorzitter vindt deze maatstaf de bil- lijkste. Hierop wordt de begroting van het waterdistributiebedrijf aangeno men. De heer Tenge geeft een toelichting op het door de commissie uitgebrachte rapport en spreekt o.a. over de straat belasting. Zijns inziens dienen de gron den aan de Ameronger Wetering van Kamiki Hawaians voor de radio. Onder het motto „Amateurs zetten hun beste beentje voor" waren de Ka miki Hawaians uit Amerongen Zater dagmiddag te 4.15 uur voor de Vara- microfoon te beluisteren. Dit waren eigen opnamen door de Vara opgeno men. Op weg naar huis. Met het troepentransportschip „Pas teur" (vermoedelijke aankomst op 25 Februari a.s. te Amsterdam) hopen onze plaatsgenoten: M. van Appel doorn, Overberg D 6, G. Henzen, Drift C 111, H. van den Broek, Donkerstraat B 408, A. de Haas, Dooiweg B 533, A. Willemsen, Drift C 96 en D. van den Broek, Gasthuisstraat B 392 huiswaarts te keren. Geboren: Cornelis, z. van C. van Loenen en G. van Zwetselaar; Neeltje, d. van C. van Ommeren en G. J. Randwijk; Hermanus G., z. van H. Bosch en A. van Veldhuijsen; Aal- bert, k. van W. van den Broek en M. Veenschoten; Grada W., d. van J. W. Brouwer en G. W. Meurs; Eleonore D., d. van H. Sijnja en H. B. Halle- graeff; Geurdina C., d. van G. W. Haal- boom en S. Schoeman; Adriana C., d. van J. H. Kampfraat en A. C. Hoe vers; Catharina F., d. van H. Kennis en G. Jordaan; Evertje M., d. van C. v. d. Brandhof en T. Bakkenes; Dine- ke G., d. van E. Knevel en G. J. van Hof ten; Gerritje, d. van J. H. van 't Land en H. Stormbroek; Marinus, z. van G. Hooijer en J. van de Kaa. Ondertrouwd: Jan Hasselaar en Geertje Dekker; Cornelis Haalboom en Hesstrina Cornelia van Haren; Corne lis Andries Floor en Hendrikje Stun- nenberg. Getrouwd: J. L. H. Tiemessen en M. J. Verlangen; J. Kruis en J. Zeg- gelaar; W. Versteeg en W. Heij. Overleden: Teunis Verwoert, 84 jaar; Zina G. Binnendijk, 82 jaar, wed. G. J. Sierink; Frederik S. Ronge, 76 jaar; Arie M. van Dijk, 45 jaar; Johanna Oelderik, 47 jaar, wed. W. van Lon den; Gijs van den Brand, 33 jaar; Cor nelis Pak, 65 jaar; Jan Johannes Schutte, 58 jaar. Ilulpsecretarie Gelders Veenendaal en Ederveen. Geboren: Hendrik, z. van G. van Zoest en E. H. Ronk; Maria G., d. van H. van de Kraats en C. ter Burg; Jan, z. van H. van de Pol en H. van Roe kei; Johannes, z. van P. Blankestijn en S. van Beek. Getrouwd: J. M. Groenhof en J. H. van Doorn. Overleden: Hendrik Boers, 86 jaar. oen was met kennisgeving afwezig. Onder de ingekomen stukken bevon den zich allereerst verschillende jaar verslagen, o.a. van de commissie tot wering van schoolverzuim (stad) en Eist. Over het algemeen was het over het vorig jaar met het schoolverzuim niet slecht gesteld. Uit het verslag van de keuringsdienst bleek, dat er in de contact te treden met de landbouwver- eniging. Voorts bleven B. en W. op het standpunt staan, om voor de Molen straat geen parkeerverbod in te voe ren, omdat er o.a. zeer weinig auto verkeer is en dat ter plaatse een ge parkeerde auto gemakkelijk is te pas seren. Bovendien gold het voorname lijk de wagen van de heer Snijders, kring Rhenen over 1949 o.a. 5198 var- waarmee zal worden overlegd om deze kens v/aren geslacht, waarvan er 3745 op het Molenpad te plaatsen. Dit punt waren bestemd voor huisslachting. Van j was naar voren gebracht, wederom de nationale commissie tegen het alco- naar aanleiding van een vraag in een holisme was een verzoek ontvangen om mede te werken aan de handhaving van de voor deze gemeente geldende kroonmaxima, namelijk 15 vergunnin gen en 11 verloven. B. en W. waren in hun prae-advies van mening, dat de stad en Achterberg voldoende vergun ningen en verloven hebben, doch dat vorige vergadering. De raad beslool vervolgens tot vaststelling van een pre sentiegeld voor de leden van de stem- bureaux tot,een bedrag van f8,- per dag per lid. Na de bezwaarschriften hondenbe lasting, werd de bouwverordening ge wijzigd. De verdiepingshoogten van dc de toestand in Eist nog niet geheel be-vertrekken op de begane grond, zullen vredigend is. Zij hoopten hieromtrent1 in de toekomst 2.60 m. mogen bedra- met nadere voorstellen te komen. Het gen. Volgens de directie van de weder- verwonderde de heer KLAASSEN niets'opbouw en volkshuisvesting zal dit eer. dat de toestand in Eist onbevredigend besparing opleveren, zonder dat de be- werd genoemd. De vergunningen uit'woonbaarheid van de woningen erdooi Eist, aldus deze spr., verhuizen steeds wordt geschaad. B. en W. stelden ver volgens voor een bedrag beschikbaar te stellen ad f 269.260,- voor de bouv aan de Berkenlaar. naar Rhenen. Tot nu toe is dit al drie maal gebeurd. Wanneer er nu maatre gelen worden genomen om Eist aan'van 26 woningen vergunningen te helpen, dan zullen jen een jaarlijkse bijdrage aan te vra we straks weer hetzelfde beleven en'gen uit 's Rijks kas. De heer KERK weer in de toestand geraken van het STRA vroeg woningen voor Achte^ ogenblik. De VOORZITTER lichtte toe,'berg. De VOORZITTER herhaalde zijr^ dat het de bedoeling is van B. en W. 'reeds eerder gedane mededeling hier- UIT DE RAADZAAL. BIJZONDER V.G.L.O. GAF AANLEI DING TOT FELLE DEBATTEN. SUBSIDIE KLEUTERONDERWIJS GEREGELD. De heer H. Griffi- om te komen tot een verdeling over de gehele gemeente. De heer KLAASSEN kon zich hiermee wel verenigen. Naar aanleiding van verschillende opmer kingen in een vorige vergadering, over de weegbrug bij de coöperatie Land bouwbelang, deelden B. en W. mede, dat de weegbrug aldaar inderdaad voor het wegen van varkens ongeschikt is. Er zal naar een oplossing worden gezocht in overleg met de genoemde coöperatie. De heer KERKSTRA zei, dat de coop, niet geneigd is om de weeginstallatie van de gemeente over te plaatsen, ook al in verband met ruimtegebrek. Bovendien vond hij het beter, dat de boerenbond 's morgens vroeg niet aanwezig is voor 't wegen van varkens. De VOORZITTER vond het een verkeerd standpunt van de heer Kerkstra om in dit opzicht het perso.- neel van de coöperatie te sparen en wel het gemeente-personeel er voor in te schakelen. Hij zegde toe, alsnog in omtrent, dat dan eerst voorstellen moe ten komen uit Achterberg om gronc voor de woningbouw ter plaatse af t< staan. Het college, aldus de Voorzitter is van mening, dat ook Achterberg zijr portie moet hebben. De heer VAN GE SINK hamerde op hetzelfde aambeeld zoals hij ook vorig jaar reeds had ge daan. Hij betwijfelde het echter, of e ooit wel voorstellen als bedoeld door d< voorzitter vanuit Achterberg zouder komen. Hij gaf de raad in overwegin; dan maar tot onteigening van de no dige grond over te gaan. De heer MEN TING bestreed ten sterkste de praatje die in Achterberg de rondte doen, al zou de PvdA liever aldaar geen wo ningbouw zien. Als er maar bouwgrom is, aldus spr., dan zullen daar zeke woningen worden gebouwd. Er is ech ter landhonger en we moeten er voo oppassen, dat we straks daar wel boe ren hebben maar geen grond. D VOORZITTER wees ook op de Acl

De Vallei | 1950 | | pagina 5