5e.mm.qd ïlimvmi terbergse grondnood en noemde het een moeilijk probleem. B. en W. zullen echter zien om voor de toekomst de juiste middenweg te zoeken. Het voor ste van B. en W. werd tenslotte z.h.s. aangenomen. De aankoop van grond voor verbre ding van de Cuneraweg bij de Greb- ging onder de hamer door. Alleen de heer VAN GESINK wilde graag de ge vaarlijke S-bochten uit de weg zien verwijderd, zoals bij garage Veldhui zen. De heer KLAASSEN zou het al een oplossing vinden, wanneer op sommige plaatsen de gevaarlijke hoge heggen werden verwijderd. Over de verordening tot subsidiëring van het kleuteronderwijs kwamen de tongen los. B. en W. legden de raad ter vaststelling een regeling voor om het kleuteronderwijs te subsidiëren, onder bepaalde daartoe te stellen voorwaar den. Die voorwaarden waren voor de heer KLAASSEN aanleiding, om de be doelingen van B. en W. fel te bestrij den. Bij het lezen van de bepalingen krijg ik het gevoel, aldus spr., dat het chr. bewaarschoolonder wijs in deze ge meente, dat al zo ongeveer 50 jaar be staat, een trap krijgt. Dit schooltje vol doet in velerlei opzicht niet aan de ge stelde bepalingen in de verordening. Spr. noemde de eisen zelfs onredelijk. Het gevolg noemde spr., dat de chr. be- waarschool da f 400,- subsidie, welke zij thans krijgt, ook nog zal kwijt ra ken. Hij was van mening, dat 't school tje dit niet had verdiend. De VOORZIT TER begreep niet waar de heer Klaas- sen heen wilde. U vraagt meer, aldus de spr., dan het schoolbestuur zelf, dat zeer tevreden is over deze regeling en de verordening van begin lot eind heeft bekeken. Bij het samenstellen van de verordening zijn de richtlijnen van het rijk gevolgd, die richtlijnen moeten worden gevolgd. De heer KLAASSEN bleef van mening, dat op grond van de opgenomen bepalingen de subsidie zou kunnen worden gewei gerd. Wethouder BOELHOUDER kon zich het standpunt van de heer Klaas- sen niet begrijpen. Wij hebben al ons best gedaan, aldus spr., om het kleu teronderwijs in deze gemeente op een hoger plan te brengen. Wanneer de chr. bewaarschool de subsidie zou kwijt raken door deze verordening, dan zou ik hier met neergeslagen ogen zitten. Ik kan de heer Klaassen ge ruststellen, dat wij niemand de voet dwars zullen zetten. Wij zullen het de school niet zo moeilijk maken, dat zij het onderwijs niet zou kunnen voort zetten. Wij hebben een subsidie uitge trokken van f 15,- per leerling, om te zien hoe het voorlopig zal gaan. Wij hebben geen ondervinding op dit ge bied. Hebben wij die ondervinding ge kregen, dan zal het subsidiebedrag ook nog kunnen worden verhoogd. Hij ver zekerde nogmaals, dat B. en W. met hart en ziel achter het kleuteronder wijs staan. Van bewaarschool mag niet worden gesproken, wel van"vbor- bereidend onderwijs. Als het bestuur van de bewaarschool klaagt over finan ciële moeilijkheden, dan hebben zij dat aan zichzelf te wijten. De gemeente wil de subsidie verstrekken bij een eerdere gelegenheid, doch toen werd het ge weigerd, omdat men geen toezicht van gemeentewege wenste. Ik ben blij, dat het huidige bestuur er thans anders over denkt. De heer KLAASSEN kon het niets schelen hoe de school werd genoemd. Hij keek alleen naar de re sultaten en die waren volgens spr. be vredigend. Het schooltje heeft getoond levensvatbaarheid te bezitten, aldus de heer Klaassen en ik hoop, dat het blijft bestaan. Een vorig maal kwam de aan leg van een speeltuin aan de orde. Toen ging het onder het motief, als de jeugd maar van de straat is. Nu wordt dit standpunt, het standpunt van: als de moeders de kinderen maar kwijt zijn, verworpen. Wethouder BOEL HOUDER vestigde er de aandacht op, dat een gedeelte van de moeders dit standpunt huldigt en waarmee hij het niet eens kan zijn. Het is niet m'n be doeling het schooltje te kleineren, al dus spr. Het heeft veel goeds verricht. We moeten echter met de tijd mee en er wordep aan het onderwijs van van daag eisen gesteld. De VOORZITTER wees de heer Klaassen er nog op, dat de eisen in de toelichting staan en niet in de verordening. Iets bestaans zal zeker niet worden afgekeurd, aldus de voorzitter. De verordening werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Een nieuwe serie van debatten volg de toen het bijzonder v.g.l.o. aan de orde werd gesteld. Het ging om mede werking op grond van art. 72 lager on derwijswet 1920 voor aanschaffing van leermiddelen voor de vakken huishoud- onderwijs en handenarbeid t.b.v. dit onderwijs. De heer MENTING stak van wal en verwonderde zich ten hoog ste over deze aanvraag van het school bestuur. Het aanschaffen van de be nodigdheden, met een gering aantal kinderen, noemde hij niet verantwoord. Hij zou het toejuichen, wanneer het gemeentebestuur en het bestuur van het bijz. v.g.l.o. tot overeenstemming zouden kunnen komen om tot geza menlijk gebruik èn door het openbaar v.g.l.o. èn door het bijz. v.g.l.o. te ge raken. De heer KLAASSEN hield een fel betoog. Het heeft mij verwonderd, aldus spr., in de toelichting op de stuk ken te lezen, dat kleine scholen zoveel geld kosten. Hoe komt het toch, dat er hier momenteel 3 scholen zijn, die ongeveer hetzelfde onderwijs geven, voor onze 13 en 14 jarigen. Wie is toch ook weer op het idee gekomen, dat er voor een derde school, naast de reeds jaren bestaande v.g.l.o. scholen, plaats zou zijn. Meneer de Voorzitter, wanneer U dan zelf overtuigd bent mede schuld te hebben aan het feit, dat we momenteel in onze gemeente bij deze tak van onderwijs kleine scholen hebben dan doet het enigs zins vreemd aan deze opmerking nu pas te lezen. Wist U dat niet toen en kele* maanden geleden de huishoud school opgericht zou worden? Regeren is toch vooruitzien. De jaren door is het openbaar onderwijs bevoorrecht geweest boven het bijzonder. Al die jaren heeft de openbare v.g.l.o.-school wel gebruik mogen maken van een goed ingerichte huishoudlokaliteit. Al die jaren werd het medegebruik door het bijz. v.g.l.o. afgewezen, omdat het niet kon. Spr. gaf in overweging het verzoek van het bijz. v.g.l.o.-bestuur nu zonder meer toe te staan. De VOOR ZITTER weerlegde allereerst de aan val op hem persoonlijk. Het principe besluit om tot stichting van een huis houdschool over te gaan, aldus spr., was al genomen, voor dat ik hier bur gemeester was. Daarna is het herhaal delijk weer in de raad geweest om het te verlengen, waartoe steeds weer werd besloten. Voorts stelt U deze tak van onderwijs gelijk "met die van het v.g.l.o. Een ieder, die de béide soorten van onderwijs kent, zal on middellijk bevestigen, dat hier nimmer van gelijkstelling sprake kan zijn. Dat gezamenlijk gebruik van het huishoud- lokaal niet kon, vond zijn oorzaak in het feit, dat het aantal lesuren niet te combineren was. Spr. kon zich voorts niet indenken, dat de heer KLAASSEN, die bij de behandeling van de begroting nog op de grootst mogelijke zuinigheid had aangedron gen, nu voor twee maal een half uur les in de week, wenste over te gaan tot het uittrekken van gelden voor de aan koop van dure apparaten. De heer KLAASSEN bracht in het midden, dat door het college op alle mogelijke ma nieren was getracht om er af te ko men. Er is zelfs gevraagd, aldus spr., of de School zou voortbestaan of verdwijnen. De VOORZITTER ont kende dit ten stelligste. Dit zijn praat jes, aldus spr., die ik U bijzonder kwa lijk neem. Wethouder BOELHOUDER noemde het verwijten zonder enig be wijs, die op laster begonnen te lijken. Inderdaad hebben er besprekingen plaats gehad, doch die waren alleen maar in het belang van het onderwijs zelf, aldus de wethouder van onder wijs. Uw redenering is verward. Zij berust, indien U die niet met bewijzen kunt staven, inderdaad op laster. De VOORZITTER was van mening, dat door de heer Klaassen dingen werden verondersteld, die in het geheel niet ter sprake zijn geweest. Hij noemde de houding van de heer Klaassen be ledigend. De heer KLAASSEN wenste tenslotte stemming, waarna het voor stel van B. en W. met 7 tegen 5 stem men werd aangenomen. Het volgende punt betrof een grond ruil met de N.V. Waterleiding Mij „Rhenen". Deze maatschappij heeft verzocht een perceel grond van de ge meente te kopen voor de stichting van een pompstation te Eist. Ook verklaar de de Mij zich bereid tot ruiling van een perceel, gelegen tussen de Juliana- straat en Vreewijk. Dat perceel zal toch nodig zijn in verband met de al daar geprojecteerde woningbouw, waarom B. en W. voorstellen tot deze ruil te besluiten en in verband met de grotere oppervlakte van het perceel, hetwelk de gemeente krijgt, het be drag van toegift te stellen op f 75,-. Hiertoe werd besloten. Een wijziging van het ambtenaren reglement hield'in, dat de ambtenaren in de toekomst op Goede Vrijdag weer extra verlof zullen genieten. Het voorstel tot toekenning van een voorschot van 5% op de wedden i.v.m. voorgenomen weddeverhoging van het rijkspersoneel werd z.h.s. aangenomen, evenals de wijzigingen van de begro ting voor het bestuur van sociale zorg en de gemeentebegroting 1950. Bij de rondvraag .informeerde de heer KEIJMAN hoe het kwam, dat op Vreewijk bij de gladheid van 1 Febr. in het geheel niet was gestrooid met zand door de dienst van gemeentewer ken. De VOORZITTER zei, dat de toe stand wanhopig was en dat allereerst de hoofdverkeerswegen een beurt moesten hebben. Er was gewerkt met vier vrachtwagens tot in de nacht. De heer Keijman was het er mee eens, dat de hoofdverkeerswegen voorgaan. Toch speet het hem, dat een grote wijk als Vreewijk geheel was blijven lig gen. Dat echter in Eist ook goed was gestrooid, maakte voor hem weer veel goed. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. EEN OMMEKEER IN DE MELKERIJ? Een eenvoudige Friese boer heeft een fantastische uitvihding gedaan. Hoewel de boerderij bijna hermetisch is afgesloten (zoals inbrekers hebben moeten ondervinden), hoewel het stil zwijgen over de nieuwe melkmachine nog steeds wordt bewaard, zowel door uitvinder Baj erna, als door Ir Huisman, als door de vertegenwoordiging, is onze redacteur er toch in geslaagd er alles van te weten te komen. Zijn artikel vindt men hieronder: DE MELKMACHINE VAN BAJEMA. MELKEN IN TWEE MINUTEN. Opzienbarende uitvinding van Friese boer. Jaren van proeven. Officiële scepsis. Voor en tegen. De situatie van het ogenblik. Vooruitzichten voor de machine-melkers. Geen dagblad of het heeft ons be richten gebracht over bobr Bajema uit Ferwoude, Workum (Fr.) en zijn melk machine. Bajema zou een machine heb ben gebouwd (en een werkwijze ont wikkeld), waardoor gewone koeien in 2 minuten gemolken zouden kunnen worden, ja, de melkgift zou met 20 worden verhoogd en het vetgehalte eveneens. Wat dit wil zeggen, weet iedere veehouder en in het bijzonder hij, die wel eens machinaal heeft ge molken of het nog doet. Als dit waar is, staat een fenomenale ommekeer in de veehouderij voor de deur. Want dan zal de melkmachine zó algemeen wor den, dat handmelken binnen luttele jaren als een achterlijke bezigheid zal worden beschouwd. Dit is de reden, dat wij dit eens nader hebben onder zocht en voorzover wij dat zien kun nen: het is waar! Bajema, sinds 1929 met de machine melkende en zonder ophouden proe ven nemende, heeft een machine ge bouwd, (met technische hulp), die ge heel enig is in haar soort. Technische gegevens mogen wij nog niet publice ren. Wél kan worden gezegd, dat de machine met een vacuum van 64 cm werkt, hetgeen ongekend hoog is. Over de bouw van tepelhouders, pulsators en vacuumleiding moeten wij nog zwij gen, tot de patenten, zijn verzekerd. Eerst dan zal èn de machine èn 5e werkwijze in "het volle licht komen. Wij zagen echter de aanbiedingen, door fabrikanten, importeurs e.d. aan Bajema gedaan en tezamen met de uitlatingen van Ir Huisman en hetgeen wij zelf zagen, zijn wij overtuigd van de bijzondere kwaliteiten dezer machine. Men is thans in onderhandeling met de F.N. in Éelgië èn met Philips in Eindhoven over de productie. Men hoopt, dat Philips ze zal maken. In ie der geval komt de machine in de Mei maand op de markt ende belang stelling zal enorm zijn. Wij hopen, dat dan ook eens een of ficiële uitspraak zal zijn gedaan ov deze machine en dat de resultaten v; de thans lopende, voorlopige proef z worden bekend gemaakt, opdat mi wete, waar men aan toe is. De machine zal f 2000,- kosten, vol ledig en met twee melkapparaten (een derde heeft bij de grote snelheid toch geen zin). Voor weide-installaties komt er dus nog wat extra bij. Dat is wel veel, maarde arbeidsbesparing zal zeer groot zijn. Wij namen de gehele boekhouding en statistiek van Bajema's bedrijf door en zagen de uitstekende resultaten (mééropbrengsten!) door deze machine behaald: 20 méér melk en belangrijk hoger vetgehalte. In Nederland wordt jaarlijks ruim een milliard gulden aan melkgeld uitbetaald. Bajema's ma chine zou hier f 200 millioen méér van maken. Dat zou een voordeel zijn voor de boer, de fabriek en het gehele land tegelijk. Men hoopt dan ook een be talingswijze te vinden, waarbij de boer niets betaalt, doch waarbij K?t melk geld van de mééropbrengst alleen wordt vastgehouden tot de machine is betaald. Daarnaast zal de dure invoer van melkmachines wegvallen en zelfs zullen wij ongelooflijke hoeveelheden kunnen uitvoeren. Het klinkt alles fan tastisch. Daarbij komt, dat Bajema's machine en zijn werkwijze de tegen woordige melkmachine-theorie geheel ondersteboven gooit. Daarom bestaat er een zeer grote scepsis bij allerlei officiële instellingen en dit is verklaar baar. Thans echter, nu men (via een introductie) de machine kan zien wer ken en de resultaten kan nagaan, min dert deze zeer. Uiterst belangwekken zal straks de strijd worden, wannef andere merken de bouw na gaan boo sen. Naar verluidt neemt men al proi ven, doch hoe dit ook zal uitvalle: voor hen, die hebben gezien wat Baje ma's vinding betekent, zal hij wel de grondlegger der nieuwe methode blij ven.

De Vallei | 1950 | | pagina 6