«L Behang Fa. J. F. Tak Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken De zaak Louwers ;V j -r 'éft Indonesisch decor óukstRA PbediMeiVléea Ik neem van alles Hagebak van 24e JAARGANG oud zilver* Kracht in opbouw VRIJDAG 10 Maart 1950 No. 10 Abonnementipriji F 0.85 p»r kwartaal lost* nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Ve«nendaol Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoever UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTE NTIES Gewone advertentieprijs per mm. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F. 3.- Vraag en aanbod F. 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord me»r 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Louwers is een zakenman en een goed zakenman. Hij staat dienst van de overbekende A.K.U., een onder neming, die haar relaties heeft tot ver over onze grenzen. Het hoofd kantoor is in Arnhem, haar bijkan toren vindt men in verschillende landen der wereld. Zo is er ook een kantoor in Praag en van dat kan toor was Louwers het hoofd. De laatste wereldoorlog was oor zaak, dat ook de handelsverbinding ArnhemPraag volkomen Verbro ken werd. Jammer, want Tjechoslo- wakije was al jarenlang een der grootste afnemers en altijd was het zaken doen met dit land vlot en aan genaam geweest. Geen wonder, dat nauwelijks de oorlog tot het verleden behoorde of de A.K.U. trachtte weer de verbro ken relatie met Tsjechoslowakije te herstellen en wie kon dit beter tot stand brengen dan Louwers, die door langdurig verblijf in dat land de taal beheerste en de landaard kende. Alles liep aanvankelijk uitnemend van stapel. In 1947 werd weer een verkoopkantoor in Praag geopend en met volledige medewerking van de betrokken autoriteiten kon Lou wers aanzienlijke orders boeken. Door zijn bemiddeling hadden er in een tijd van grote schaarste grote leveranties naar Tjechoslowakije plaats. Als een goed zakenman stak hij naar verschillende kanten zijn voelhorens uit om te trachten de be staande relaties te consolideren en zo mogelijk uit te breiden. Dan komt als een donderdslag bij heldere hemel de arrestatie van Lou wers, zijn terechtstelling, zijn ver oordeling tot 15 jaar dwangarbeid. Hij beeft zich schpldig gemaakt aan „economische spionage". Het speelt zich in enkele dagen af. Waarom ook niet? Louwers „bekende" immers alles waarvan hij beschuldigd werd? We weten zo langzamerhand wat dat „bekennen" betekent. Er zijn al zoveel processen wegens spionnage gevoerd voor de rechtbanken in de communistische geregeerde landen en altijd legden de beklaagden een volledige „bekentenis" af. Maar we voelen ook van de duivelse metho den, die toegepast worden om tot „bekennen" te dwingen. Er is dan ook niemand in de beschaafde we reld, die enige waarde hecht aan zulke afgelegde „bekentenissen". Zo staat het voor ieder welden kend mens vast, dat Louwers abso luut onschuldig is en dat hij slechts slachtoffer werd van een gruwelijk terreursysteem, dat in Rusland en I satellietstaten, waartoe ook Tsjecho slowakije behoort, zijn helse triom fen viert. Als de communistische machtheb bers zo durven optreden tegen vreemdelingen, dan moet men maar niet vragen aan welk soort van wil lekeur het eigen volk is overgeleverd. De concentratiekampen achter het ijzeren gordijn spreken daarvan in een taal, die we maar al te goed kennen uit de bezettingstijd. Buchen- walde, Sachsenhausen en Bautzen zijn weer vol. Zelfs de vrouwen en kinderen van mannen, die verdacht worden, dat zij niet met het regime sympathiseren, of naar het Westen wisten uit te wijken, worden van hun vrijheid beroofd. Massa's gevan genen worden naar onherbergzame oorden verbannen om daar dwang arbeid te verrichten. Alleen in het kamp Sachenhausen zijn sinds 1945 ongeveer 50.000 mensen opgesloten geweest, waarvan 26000 personen overleden. Naar schatting zijn er in totaal tussen de 200.000 en 300.000 Duitsers in kampen opgesloten. Ondanks het feit, dat de Verenigde Naties in een declaratie de mensen rechten hebben vastgelegd, is er in de geschiedenis van de mensheid geen tijdperk aan te wijzen waarop die rechten zo met voeten getreden werden als in deze eeuw. Hoe is het toch mogelijk, dat in ons land bij de laatste verkiezingen nog 8 pet. van de stemmen werden uitgebracht op de vereerders van dit verschrikkelijk systeem. Hoeveel Louwersen moeten nog als slacht offers van dit systeem vallen aleer de ogen van deze verdwaasden open gaan voor de onmenselijke methoden van het Russisch communisme? Onze regering heeft krachtig ge protesteerd tegen het gruwelijk on recht onze landgenoot aangedaan, maar de communistische rechtsver- krachters leggen dit protest rustig naast zich neer. Elk gevoel voor recht is in hen afgestompt. Zij ontzien God noch mens. Hoe lang zal dit goddeloos en mensonterende systeem zich nog kunnen handhaven? 9 rog Vccncndoo' Ing. Med. DE KUNST VAN HET BOOD SCHAPPEN DOEN. Goed inkopen is een kunst, die men al doende leren moet. Een ervaren huisvrouw neemt niel licht zó weinig brood, dat er tekort is of zóveel, dat er halve of driekwart broden overblij ven, om oud en smakeloos te worden. Zij koopt haar groenten misschien voor twee of drie dagen tegelijk, maar zorgt wel, dat bladgroente het eerst gebruikt wordt, daar die immers snel verlept, terwijl bijv. kool, wortelen, koolraap, uien, stoofperen en -appelen zonder bezwaar een poos kunnen blij ven liggen. Ook daarom is het practisch om te voren in grote lijnen een plan te ma ken van hetgeen er de gehele week gegeten zal worden. Zo'n plan voor komt daarbij veel onnodig geloop en gereken bij de andere leveranciers van benodigdheden voor ons middagmaal: de slager, de vishandelaar, de kruide nier, enz. Is het bovendien geen prach tig middel om de zo nodige variatie in ons menu goed in het oog te hou den? Overleg is ook hier het halve werk. Geen huisvrouw wordt echter een goede inkoopster, zonder ook haar ogen flink de kost te geven. Dank zij vooral de keuringsdiensten komt het in ons land zelden meer voor, dat er bedorven of bepaald ondeugdelijke waar verkocht wordt. Verschillende artikelen hebben vaste prijzen, waar men ze ook koopt. Er is echter nog wel een degelijk prijsver schil, dat niet door verschil in kwali teit gerechtvaardigd wordt en ook ziet men menigmaal artikelen, z.g. koopjes, waaraan eigenlijk iedere stuiver ver spild is. Onze smaak en die van de ge zinsleden speelt meestal een grote rol bij het boodschappen doen en daar over valt moeilijk te twisten. Zonder dat we het zelf merken, zijn het ech ter dikwijls louter vooroordelen, die ons het „rondkomen" moeilijker ma ken dan nodig is. Hebt U bijv. wel eens gebakken mosselen of haring of andere vis in plaats van vlees gepro beerd? Eten Uw kinderen hun boter hammen alleen met muisjes of strooi sel erop en niet met appelstroop, plak jes appel en ramenas of radijsjes? (Laatstgenoemde beleggingen zijn goedkoper en gezonder!) Drinken zij heus alleen maar flessenmelk? In dat geval zoudt U nog losse melk kunnen nemen voor pap, koffie e.d. waarvoor ze immers toch gekookt moet worden. Het prijsverschil is die moeite wel waard! Eendeneieren zijn groter dan de grootste kip-eieren, hebben evenveel voedingswaarde en kosten vrij wat minder. Gebruik ze bij Brussels lof en groentensla, waarvoor U immers toch de eieren hard kookt. Zij kunnen ook het vlees eens vervangen. Gesneden groente kan een uitkomst zijn, als men in tijdnood verkeert. Be denk daarbij wel, dat ze niet gratis schoongemaakt kan worden en dat de voedingswaarde van de groente eron der lijdt, wanneer het snijden lang voor het gebruik gebeurt. Verpakte artikelen zijn als regel duurder maar niet altijd beter dan die welke worden uitgewogen. Het z.g. kleinbrood is ongeveer tweemaal zo duur als gewoon brood, dat precies de zelfde samenstelling heeft. Seizoen groenten zijn het goedkoopst en heb ben zeker zoveel voedingswaarde als de met veel kunst en zorg gekweekte primeurs. Dit zijn enkele wenken voor het boodschappen doen. De ware kunst echter kunnen wij U niet leren; die moet ieder zichzelf door toewijding en ervaring eigen maken. VOOR Iu.it voorraad lever baar, STALEN 1950. BUSSEN VERF diverse kleuren, GLORIA WATER VERF voor de muren, geeft niet af Naar Zeemleer, Sponzen, Bor stelwerk, Anmoniak .Zout zuur. Brandspiritus enz Drogist Apoth. Ass. Hoofdstraat 118, Tel. 632 Ing. Med, VOORLOPIG PROGRAMMA VAN DE VoORlAnRoBtrClv» Voor de komende Voorjaarsbeurs, die van 2130 Maart a.s. zal worden gehouden heeft de Directie van de Jaarbeurs wederom een uitgebreid programma van ontvangsten e.d. op gesteld. Hieraan kunnen de volgende belangrijke gebeurtenissen worden ontleend. Op Dinsdag 21 Maart, de openings dag, wordt het bezoex tegemoet gezien van Sir Frank H. Nixon, voorzitter van de Londense Kamer van Koop handel. die op deze dag te Utrecht, een rede zal houden voor de leden van de Nederlandse Kamer van Koop handel te Londen. De tweede beursdag zal worden ge reserveerd voor hel bezoek van voor aanstaande Duitse zakenlieden en ver legen woordigers van Duitse Kamers van Koophandel en Jaarbeurzen. Directeuren van de Provinciale Bon den voor Vreemdelingenverkeer zullen op Donderdag 23 Maart de gast van de Jaarbeurs zijn, terwijl voorts op deze dag de Amerikaanse verpakkings expert Mr C. A. Breskin een tweetal lezingen zal houden over moderne Amerikaanse verpakkingsmethoden. Naar wordt verwacht zal Vrijdags de Jaarbeurs worden vereerd met het bezoek van het college van Burge meester en Wethouders en de Gemeen teraad van Utrecht. De daarop vol gende dag wordt de Public Relations Officers-dag, hetgeen wil zeggen, dat op deze dag een groot aantal Public Relations Officers van vooraanstaande buitenlandse ondernemingen ter beur ze zullen worden ontvangen en rond geleid. Voorts zullen President-Directeuren van bekende buitenlandse warenhuizen op Maandag een officieel bezoek aan de Jaarbeurs brengen, teneinde zich hier te kunnen orienteren omtrent de mogelijke betekenis van de Utrechtse Jaarbeurs als toekomstige inkoop- markt. Dinsdag 28 Maart zal geheel in het teken van de Beneluxtextiel staan. Des morgens zal het woord worden ge voerd door vertegenwoordigers van de texlielgroepen uit beide landen, waarna 's middags een causerie over dp Nederlandse confectieindustrie zal ,V De' "BagfrqfewtcutigMag xol wor den besloten met een indrukwekkende modeshow. Tenslolte zal op Donderdag 30 Maart de sluitingsdag van de Jaarbeurs de officiële uitreiking van de oor konden aan firma's, die 50 resp. 25 maal aan de Jaarbeurs hebben deel genomen, het programma besluiten. „Zie je nu wel?".... Het stede lijke karakter der onafhankelijk heidsbeweging en de moeilijk heden van de eenvoudige inlan der. Arbeiders presenteren Su karno c.s de rekening in een strijd zonder leiders. De tegenstanders van Souvereini- teit in Indonesië nü, kunnen, naar aanleiding van de jongste gebeurte nissen in dat land, met een schijn van gelijk zeggen: „Zie je nu wel? Nu ze werkelijk moeten laten zien wat ze waard zijn is het stakingen hier en stakingen daar. Er zijn de monstraties in Soerabaja van duizen den, tegen de plaatselijke regering en men is ontevreden over het nieuwe gezag, dat het optreden van Westerling mogelijk maakte. Het is een chaos." Nu moet men niet al te grote ver onderstellingen hebben over de kracht waarmee de regering van een bevrijd land optreedt. In de ogen van de Republikeinen is hun land een bevrijd land en vóórdat het be stuur, de wetgevende macht, de lagere organen vlot functionneren zal er nog wel een moesson voorbij gaan. Belangrijker is de vraag welke achtergronden die rampok-par- tijen die stakingen die demon straties in en om Bandoeng, enz. hebben. De onafhankelijkheidsbeweging, zoals die zich om Sukarno en de zij nen kristalliseerde had een uitge sproken stedelijk karakter. Dit bracht drie dingen met zich mee: ten eerste het zich verzekeren van de steun van de stedelijke arbeiders, ten tweede het stelling" nemen tegen allerlei feodale vorsten, die nog een ouderwets patriarchaal gezag over hun mensen uitoefenden en ten der de hadden ze niet de onmiddellijke aandacht voor de kleine boerenstand, de inlandse keuterboer, de tani. En als iemand, die wèl mag hebben, dan is dat wel die kleine dessa-be- woner. Op een afstand gezien, de oor sprong van de drijfveren van het woelige maatschappelijke leven op sporende, de deelhebbers en de be- langenhebbende, de krachten achter de schermen vermoedende, is het al een toer de draden van dit woelige patroon te onderkennen. Hoe moei lijk moet het wel voor de eenvoudige inlander zijn, niet drijvende, maar gedreven wordend, niet handelend maar geleid, misleid vaak, aan de weet te komen wie hem gebruikt. De figuur van Westerling oefende op sommigen een soms magische in vloed uit de feodale vorstjes ge bruikten hem als een scherm tegen het centralistische streven van de republiek de primaire een voudige dorpspriester, die meende, dat het nu tijd was om de boeren bevolking in beweging te brengen voor een Islamistische staat, zorgde dat deze kapitein z'n aanhang ook vond in de Daruh-Islam beweging. Westerling en wat daaromheen hing is een stroman gebleken. Wat werkelijk ernstig is in de jonge staat dat zijn de stakingen in de grote steden. Dat is het presenteren van maar een beetje. Want als slot staat er nog gebak van Dijkstra op het menu en daar wil ik het mijne van weten. (Ing. Med.) de rekening der arbeiders aan Su karno en de zijnen die mede op hen steunden om het Merdeka te berei ken. Dat het èn de regering èn de arbeiders ontbreekt aan in de sociale strijd geschoolde leiders, die een be wuste kracht en tegenkracht kunnen vormen in dat gebeuren is duidelijk. Maar wat kan er dan aanvankelijk anders uit voortkomen dan verwar ring en plaatselijke chaos? Maar de eigenlijke massa van de bevolking op Java van de buiten gewesten spreken we nog maar niet is de keuterboer met zijn familie, z'n maatschappelijke houvast vin dende in de dorpsgemeenschap de dessa met z'n sawahs. Die echter dank zij het toenemende geboorte cijfer, steeds minder in staat is zijn bewoner te worden. En hier krijgt de primitieve, fanatieke dorpsgeestelijke zijn kans de massa op te zwepen tot verzet onder een of andere Islamis tische leuze. Deze boeren, deze pri mitief reagerenden door een goed economisch systeem tenminste enige welstand te verschaffen en daardoor zijn kracht te richten op de opbouw in plaats van op de chaos is de taak van de regering en niet het fabri ceren van afleidingsleuzen als Guinea Indonesisch e.d. Maar vooreerst zien we niet dat Djakarta daar de man nen voor heeft. DE KOMENDE SCHOONMAAK... Kan voor „buitenstaanders" onopgemerkt voorbijgaan. (Door onze redactrice) „Zeg, hoe zit dat? Krijgen wij vanavond nog iets te drinken?" Mijn echtgenoot vraagt het enigs zins ongeduldig, terwijl hij zijn van a tot z uitgelezen krant dichtvouwt. Verschikt wordt het wandkleed, dat ik onder handen heb op zij ge legd om het zo zeer begeerde vocht gereed te 'maken. Daar had ik de stakkerd de hele avond „op een droogje" laten zitten! „Het vlotte ook zo heerlijk, dat ik nergens anders meer aan dacht," verontschuldigde ik mijn verzuim. „Wat moet die lap dan worden?" vraagt mijn man. terwijl hij een ge ringschattende blik aan „die lap" wijdt. Ik doe natuurlijk of ik dat niet zie en vertel dat „die lap" een wand kleed in wording is. Vol trots toon ik hem de aardige viltfiguurtjes, die reeds het kleed versieren. Mijn man is echter niet in een al te best hu meur, want onmiddellijk laat hij erop volgen: „Zo'n kleed aan de muur had je wel eens eerder mogen maken. Nu zit het behang toch al vol vuile plekken." Dat is gruwelijk overdreven. Al leen boven de bank zitten een paar groezelige plekken doordat de jon gens daar steeds met hun hoofd tegen de muur leunen. „Dit kleed zal de plekken met de mantel der liefde moeten bedekken en zodra de schoonmaak Ik krijg geen gelegenheid de zin af te maken. Als door een adder gestoken veert mijn man overeind: „Schoonmaak? Je slaat dit jaar maar eens over met die schoonmaakonzin. Je zegt zelf altijd, dat de werkster zo helder is. Ik begrijp niet, waarom er dan nog moet worden schoon gemaakt. Dat is goed voor luie vrou wen, die het hele jaar niet werken en dan eens per jaar het hele huis met bezemen moeten keren. Je laat het maar dat is hier niet nodig." Ik deed er het zwijgen maar toe. Dat is onder zulke omstandigheden altijd maar het beste. Ach, wat we ten mannen over het algemeen van ons huishoudelijk werk af? Ze zijn de hele dag van huis en als ze 's avonds thuiskomen is alles aan kant. De.meeste mannen doen net of de vrouwen die schoonmaaktijd zo leuk vinden, terwijl wij het toch zo veel gezelliger vinden 's middags eens uit te gaan of een handwerkje te doen. Nee, de schoonmaaktijd is zeker ook voor ons niet de gezelligste tijd. Wij, vrouwen, weten, echter dat het nodig is, al behoeven wij niet wekenlang met het hele huis over hoop te zitten, waardoor alle huis genoten mopperig en prikkelbaar worden. Indien wij met overleg te werk gaan kunnen wij zelfs schoonmaken zonder dat de huisgenoten er ook maar iets van merken en zonder dat voor Zondag 12 Maart 1950. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds van Wijngaarden, 5 uur Ds Vroegindewey. Julianakerk 9.30 uur Ds Vroeginde- wey, 5 uur Ds v. d. Pol. Vredeskerk 9 en 10.30 uur Ds v. d. Pol, 5 uur onbekend. Dijkstraat 2.45 uur Dhr. van Vie- gen. Veeneind 3 uur Dhr. Meijer. Sola Fide 10 uur Ds A. T. W. de Kluis van Rotterdam, 5.30 uur Ds C. M. van Endt van UI recht. Geref. Kerk 9, 10.30 en 5 uur Ds v. Enk. Geref. Kerk, onderh. art. 31. K.O., Openb. Lag. School, Pr. Bernhardlaan, 8.45 en 5 uur Stud. Haits van Den Haag. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 uur Ds Slofstra. Chr. Ger, Kerk, Donderdagavond 16 Maart 7.30 uur Ds. Joh. Prins van Amsterdam. Geref. Gem., Hoofdstraat, 9.30 en 5 uur Ds Kok. Geref. Gem., Kerkewijk, 9.30 en 5 uur leesdienst. Donderdag 16 Maart, 2.30 en 7 uur Ds Heerschap van Wageningen, Bid stond voor het gewas. Leger des Heils Zaterdagavond 7 uur straatzang, Zondagmorgen 10 uur heiligingsdienst, 7 uur o^enluchtsa- menkomst, 8 uur verlossingssamen»- komst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Ds IJke- ma van Zaandam. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds v. d. Lin den, 5 uur Ds Kooreman. Oud Geref. Gem. Dinsdag 14 Maart 10 en 7 uur Ds Blaak van Geldermal- sen, Bidstond voor het gewas. Ned. Herv. Geref. Evangelisatie 10 en 6 uur dhr. J. Yroegindffwev van Midóelharnis. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds Vlasblom. Oud Geref. Gem. Dinsdag 14 Maart nam. 3 en 7 uur Ds C. de Gruyter van Oostburg. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. J. van Noort. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr. van Viegen. Veeneind Donderdag 16 Maart nam. 7.30 uur Ds Mulder van Maartensdijk. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10.30 en 6 uur Ds B. F. C. de Groot. Ned. Prot. Bond (Zaal Buitenlust) 4.30 uur Mej. Dr N. A. Bruining van Den Haag. Geref. Kerk (N.H. Kerkgebouw) 9 en 4.30 uur Ds L. Zwaan. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Ds W. Hop. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur Ds G. Molenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds Bieshaar. t Zondagsdienst doktoren. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter J. P. Ver gouwen, Kerkewijk, Tel. 409. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 uur tot Zon dagavond 12 uur dokter De Waard. De Klomp, Tel. 200. ELST—AMERONGEN. Van Zaterdagmiddag 2 uur tol Maan dagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter Kars te Amerongen. wij zelf des avonds zó moe zijn, dat het ons te veel is iets te zeggen. Deel het werk zo in dat om vijf uur alles aan kant is. Wat u dan vandaag niet af kreeg komt morgen wel aan de beurt. De schoonmaak zal dan wel iets langer duren, doch u bereikt ermee, dat degenen die thuiskomen niet met een lang gezicht vragen, of er nooit een einde aan dat schoonmaak-gedoe komt. U zult zien, als u dit zo regelt, dat uw man over een paar jaar aan al zijn kennissen vertelt, dat zijn vrouw nooit schoonmaakt. En.wees dan zo verstandig, dit compliment ook als zodanig te aanvaarden.

De Vallei | 1950 | | pagina 1