2e blad De Vallei Vrijdag 10 Maart No. 10 RPienen 'ienduumcU Semengd YlieuwJ £de Hyacinthen- en nareissengeur. De tentoonstelling „Voor het kind, door het kind", gehouden in het gym nastieklokaal aan de Bantuinweg heeft onze stoutste verwachtingen verre over troffen. Hel onderwijzend personeel van de openbare school aan de Nieuwe Vcenendaalseweg reikte in het late na jaar van 1949 bloembollen uit aan de kinderen om deze thuis in bloei te kweken. Dat de kinderen met veel zorg en liefde het „geval'' hebben omringd is op duidelijke wijze gebleken. Op lan ge iafels stonden de schone bloeisters keurig opgesteld. Bij het binnentreden k .-:m ons de heerlijke geur van hva- c ïthen en narcissen tegemoet. Slaande tussen de schone kinderen van flora werd men door het prachtige kleuren spel stil en bewogen. Zeer velen heb ben van dit bloemfestijn genoten, en om ofcerte shnjgen! I WW 11)1# B Maakt Uw tanden mooier en mooier. Ing. Med. huis een toneelstuk opgevoerd getiteld „Mijn dochter zoekt een man".; De muziekvereniging „Ons Genoe gen" en de Rhytm Serenaders te Ame- rongen verlenen hun medewerking. Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag". Op voorstel van de commandant van het district Utrecht der Nationale Re serve zal op Woensdag 15 Maart a.s. in deze gemeente een propaganda-avond voor de nationale reserve worden ge houden in het Koetshuis, aanvang 7.30 uur. Dezè propaganda-avond zal uit 2 ge deelten bestaan. Vóór de pauze zal de doelstelling der nationale reserve door een spreker worden uiteengezet, zo mede welke verplichtingen en voorde niet te vergeten de oudere schooljeugd. ['en een verbintenis voortvloeien, De jury stond bij de beoordeling voor terwijl na de pauze de film „Gouden een zware taak. In elke rubriek wer den vijf mooie prijzen toegekend. In de afdeling hyacinthen moest men nog een extra prijs toekennen. De volgende kinderen waren prijswinnaars: Mientje Roede, Janny Middel, Henk Eibers, -Jannetje Hootsen, L. v. d. Wardt (trom- pct-narcissus); Martien van Soelen, Jozef v. d. Linden, Truusje Otting, Ja cob van Walsum, Johan van Walsem (tros-narcissus), Jacob de Kruijf, Wim Baars, Wouter Baars, Henk Eibers, Ze- ger Heijkamp en Martien van Soelen (hyacinthen). Vanaf deze plaats een ere-saluut aan het onderwijzend personeel, dat niets nalaat om de kinderen eerbied en liefde bij te brengen voor bloem en plant. Naar ons werd medegedeeld zullen in het komende yoorjaar weer stekplantjes worden uitgereikt. Ouders, steunt dit mooie streven. „De Raddraaiers" in de bres. De muziekvereniging Ons Genoegen, die Zaterdagavond in gebouw Irene een toneelavond gaf, had over belang stelling niet te klagen. De zaal was bij kans tot de laatste plaats bezet. In ver band met het aftreden van de heer M. van Manen, als voorzitter, sprak dhr. Haast als waarnemer het openings-'113 de keuring, een voldoend aantal woord, waarna de heer H. Laheij, in overblijft om een afdeling te vormen. Banden" van het regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina en de kronig van H.M. Koningin Juliana zal worden vertoond. De vertoning van deze film duurt ruim een uur. Zij, voor wie deze avond, in verband met hun leeftijd en verhouding tot de dienstplicht, in de eerste plaats wordt gehouden, ontvangen een persoonlijke uitnodiging. Echtgenoten en verloofden hebben mede vrije toegang, mits niet .jonger zijnde dan 18 jaar. In het bijzonder geldt deze propa ganda-avond hen. die behoren tot een der lichtingen 1941 t.e.m. 1944 en voor hen die als buitengewoon dienstplich tige zijn ingelijfd bij een der lichtingen 1949, 1948 of 1947 of bij vroegere lich tingen. De vrijwilligers dienen de leef tijd van 50 jaar niet té overschrijden. Voor hen die woonachtig zijn in de buurtschap Overberg zal een autobus Getrouwd: C. Haalboom en H. C. van Haren; C. Willemsen en W. van Engelenburg. Overleden: Christiaan G. A. Wijn oogst, 80 jaar; Gradus Vermeer, 59 jaar; Albcrtus Willem Willemsen. 29 jaar; Dirk Straatmann, 63 jaar. Hulpsccretarié Gelders Veenendaal en Ederveen. Geboren: Cornelis, z. van P. Hiensch en G. de Goover; Gerard, z. van G. van Geerenstein en G. H. Wessels; Jan W., z. van A. Lubbers en G. E. v. Veldhuizen; Clara J. J., d. van A. L. van Dijk en H. Heikamp. Jubileum H. v. d. Veer. Onze plaatsgenoot de heer H. v. d. Veer herdacht Woensdag het feit, dat hij 25 jaar werkzaam was als reiziger bij de Coöperatie te Renswoude. Dit feit werd in kleine kring herdacht, waarbij de bedrijfsleider der Coöpe ratie, de heer Van Zette, namens het bestuur de jubilaris een gouden hor loge aanbood. Namens het personeel bood do boekhouder een fraaie rook- stoel aan. Na afloop dankte de heer Van de Veer in bewogen woorden voor de hulde. Maandagavond 13 Maart van 79 uur hoopt de jubilaris een receptie te houden op het kantoor van de Coöpe ratie te Renswoude. Zeer zeker zal het hem op deze dag aan belangstelling niet ontbreken. Het verkochte pand. Wegens verduistering van een he- rcnpolshorloge t.n.v. de boerenknecht A. v. D. moest de 28-jarige los werk- hel voor 1950 niet meer mogelijk was kromgetrokken waren. De Voorzitter een ander bedrag per leerling vast te antwoorde, dat door hem hierovér was- stellen, dan voor het jaar 1949 heeft'gesproken met de aannemer*, die ïne- gegolden in verband met het verstrij-'bedeelde dat dit euvtl te wijten was ken van de termijn, waarvoor vaststel- aan het vele vocht. De aannemer was ling van dit bedrag diende te geschie-jvun mening dat dit zich geheel zou her rijden: vertrek 7 uur precies bij post-[man E. L. alhier zich Woensdagmid kantoor (H. Ulrich, D no. 49), Over-[dag voor de Utrechtse Politierechter berg. verantwoorden. Het afkeuren van verschillende as pirant-vrijwilligers had tot gevolg dat tot heden te Amerongen geen afdeling kon worden opgericht. Vertrouwd wordt, dat het getal der gegadigden thans zo mag zijn, dat er hoedanigheid van voorzitter van het culturele comité „Raddraaiers", een opwekkend woord sprak tot het wol slagen van de verloting, die was opge zet om de uit Indonesië gerepatrieerde leden van de vereniging te helpen aan instrumenten en uniformen. De toneelgroep bracht het toneelstuk van Yames Yoland, getiteld, „De Dwarskop" voor het voetlicht. Dit to neelspel in drie bedrijven, dat al eens eerder in Rhenen werd gebracht, viel ook nu weer bijzonder in de smaak. Vooral tijdens het laatste bedrijf speel de men met zoveel overgave dat men in de zaal een speld kon horen vallen. Mevrouw van Veenendaal en de heren van Daalen (De Dwarskop) en Pleijler waren de uitblinkers. Achteraf vernemen wij, dat deze avond was georganiseerd door „De Raddraaiers", aan welk comité de ge hele opbrengst ten goede komt. Dit comité zal zorgen voor nieuwe instru menten en uniformen. Inmiddels kreeg men een uitnodiging om in Doetinchem ditzelfde stuk op te voeren, met als te genprestatie de gehele recette. Een mooi gebaar Doetinchem. Burgerlijke stand. Geboren: Willy Jacoba, d. van T. Snijders en J. W. C. van de Waal; Willem, z. van J. ter Burg en J. van den Heuvel; Cornelia Jacoba, d. van E. Gerritse en E. Diepeveen; Pieter- nella Wesselina Cornelia, d. van P. Achterberg en C. van Manen; Ger- ritje, d. van H. J. Henzen en M. H. van Beek; Hendrikje, d. van W. Bruis en R. van Doorn; Christina Rika, d. van K. Nagel en G. van der Lee. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: Johannes van Toorn, 42 jaar cn Rakkpr 43 jaar. Loop der bevolking. Ingekomen: Gerrit J. van Dalum en gezin van Rhenen in E 90 b; A. H. M. van Grinsven van Amsterdam in D 22a; Catharina Kuiper van Amsterdam in C 199; Mathias M. Peters van Rotter dam in D 22a. Vertrokken personen. Adrianus Wagensveld van B 290 naar Vi'ies; Elizabertus J. Wagenaar van D 22a naar Veenendaal; Antonius J. Beeris van D 22a naar Doetinchem; Paulus van Reemburg van D 22a naar Doetinchem; Hermanus S. Smits van D 22a n. Doetinchem: Hieronimus Sta- kenberg van D 22a naar Doetinchem; Uit het verhoor bleek, dat L. aan ge noemde v. D. een costuum had ver kocht voor een bedrag van ruim f 100,-. Toen de koper dit bedrag niet ineens kon betalen, had hij L. zijn armband horloge als pand gegeven. v. D. betaalde regelmatig zijn schuld af, maar toen er op een gegeven mo ment nog f 40,- te verrekenen viel en L. plotseling in geldnood geraakte, verkocht deze het hem toevertrouwde pand. De Eolitierenhter vond dit alles behalve behoorlijke daad en veroor deelde L. wegens verduistering con form de eis van de Officier van Justi tie tot drie maanden gevangenisstraf, waarbij hij rekening hield met de toe zegging van de verdachte, dat hij de geleden schade aan v. D. zou vergoe den. -X Raadsvergadering. De Raad der gem. Renswoude kwam Vrijdag 3 Maart 1950 in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester J. A. Hosang. Na opening van de vergadering door de voorzitter met gebed, deelde deze den, De Raad verleende B. en W. mach tiging lot aanschaffing van een brand kast in verband met de noodzakelijk heid lot berging van diverse admini stratiestukken, welke thans niet brand vrij geborgen konden worden. Bij de rondvraag verzocht de heer [Vermeulen of het niet mogelijk is, dat hot College van B. en W. reeds nu aan de Wed. van Harten verzoekt, de beu kenhaag reeds thans te verwijderen, zulks in verband met het gevaar voor de schoolkinderen, die aldaar de straat moeten oversteken, terwijl deze haag in verband met de aanleg van de rij wielpaden -toch verwijderd zal moeten worden. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. zeer zeker aan dit verzoek zouden willen voldoen. Vervolgens sprak de heer Vermeu len nogmaals over de waterafvoer van de woningen van de gemeente. Vol gens spreker was hierin wel enige ver betering gebracht, doch een afdoende oplossing was naar zijn mening slechts te verkrijgen door aansluiting aan de riolering van de rijksstraatweg, welke riolering bij de aanleg van de rijwiel paden gelegd zal worden. Tenslotte vestigde de heer Vermeu len nogmaals de aandacht van B. en W. op de slechte toestand van de zand wegen. De heer Wolleswinkel informeerde naar de kwestie inzake aanleg van de tertoriale weg Amerongen-Scherpen- zeel. De Voorzitter gaf hierop een uit voerige uiteenzetting van de stand van zaken, waaruit bleek, dat vooral de fi nanciële zijde de grootste moeilijkheid is in dit plan. Voorts vroeg de heer Wolleswinkel of inmiddels nieuwe richtlijnen waren ontvangen inzake de heffing van de vermakelij khedenbelasting, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordde. Tenslotte vroeg de heer Wolleswin kel of de nieuwe brug in de Barneveld- se straatweg reeds spoedig in gebruik genomen zou kunnen worden. De Voor zitter was van mening, dat dit inder daad zeer spoedig zal zijn. Een juiste dalum was hem niet bekend. De heer Hardeman informeerde of bij de samenstelling van de begroting do heffing van de vermakelijkheden- belasting naar dezelfde .grcinirlvlagoat Hendrikus van Schaaik van D 22a naar'mede, dat bericht van verhindering Doetinchem; Hendrika A. Pol van was ingekomen van de heer J. van den stellen. Tenslotte vroeg de heer Zweers o.' het vereist wös, dat de woningen aan de rechterzijde van de Taels van Ame- rongenweg op grotere afstand van el kander werden gebouwd dan aan de overzijde. De Voorzitter deelde mede, dat deze wijze van bebouwing ge schiedde overeenkomstig het plan van uitbreiding. De eisen tol deze wijze van bebouwing waren speciaal gesteld door de Proy. Planologische Dienst. Hierna sloot de voorzitter de verga dering, na in dankgebed te zijn voorge gaan. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Egbert Jan, z. van P. Wol leswinkel en E. v. Ommering; Ale xander, z. -van J. C. de Grauw en Teuntje v. Veenendaal; Joan Cornelis, z. van J. D. Overeem en J. W. Smit. Getrouwd: Jan van Ravenhorst, 28 jaar en Alida van den Brandhof, 21 jaar. Overleden: Jan Donkervoort, 75 jaar, echtgenoot van S. M. M. Wehmeijer. NIET VOOR NU. MAAR VOOR DE TOEKOMST! In deze dagen van hoge wolprijzen, moeten wij op het International Wool Secretariat nog al eens critiek horen in verband met het feit, dat de pro paganda, die wij voor wol en wollen producten maken, min of meer over bodig is. Die publiciteit zou zelfs na delig kunnen zijn in die zin, dat zij een behoefte creëert en een vraag, waaraan de wolproducenten niet kun nen beantwoorden." Aldus Mr R. G. Lund, een der lei ders van het I.W.S. tijdens een grote receptie, die dezer dagen in Londen werd gehouden en waarvoor vooral van de zijde der Britse textielin dustrie grote belangstelling bestond. En de heer Lund vervolgde: „Ons antwoord op die critiek is dit: wij vor men een organisatie, die „op lange ter mijn" werkt en die ver vooruit moet zien, dan mogen wij in de herinnering brengen, dat het nog niet zo heel veel jaren geleden is, dat diezelfde wolprijs abnormaal hoog was. Wij werken min der voor mi dan voor de toekomst en was geschied dan in 1949, waarop de Voorzitter een bevestigend antwoord gaf. Tevens vroeg de heer Hardeman ons streven zal er op gericht blijven een constante vraag naar wol te blij ven creëren, door bekendheid te geven de vuilnisbelt aan de Holleweg weer,en te blijven geven aan de eigenschap- te doen ruimen. Naar aanleiding van'pen en voortreffelijke kwaliteit van deze vraag deelde de Voorzitter mede, jwol, waardoor dit natuurproduct zo'n dat de bij de burgerij gehouden enque-[aparte plaats inneemt, te inzake de belangstelling tot detlne- ming aan een ophaaldienst van huis- D 100 naar Ede. Ze komen thuis Met het troepentransportschip Kota Inten" hopen onze plaatsgeno ten A. Meijer en N. de Vries naar het vaderland terug te keren. Het schip komt te Amsterdam aan op 15 Maart a.s. Met het troepentransportschip „Vo- lendam" hopen onze plaatsgenoten R. Cornelisse en M. Rebergen huiswaarts te keren. De „Volendam" komt te Rot terdam aan vermoedelijk op 22 Maart 1950. Burgerlijke stand. Geboren: Breunis Willem, z. van B. Ondertrouwd: Willem Mol en Janna|W Versteeg en A. J. Molhoek; Hqn- van Homoet; Johannes Cornelis Stuart'drikus> z. van c Blankestün en J. van en Grada Hendrika Maria van den'Galen. Emilia M d van j Kalecki Hatert. Overleden: Wilhelmina de Ru, 71 jaar, gehuwd met T. van der Grift; Rikje van Hal, 61 jaar weduwe van A. Molenbeek (overl. te Ede); Johan nes Jacobus Breek veldt, 49 jaar, ge huwd met G. van Dijk (overl. te Wa- geningen). De laatste loodjes „De laatste loodjes wegen het zwaarst" zegt een bekend spreekwoord. En dit is zeker van toepassing voor de mili tairen die thans nog in Indonesië ver toeven en op hun repatriëring wach ten. Dit weet de Band Nederland-In- donesië ook en daarom heeft zij nog een laatste actie op touw gezet om door het zenden van pakketten enz. deze jongens het wachten wat te veraange namen. Hiervoor is echter geld nodig. Om de nodige contanten bijeen te krij gen wordt Zaterdag a.s. in het Koets en M. Hulshof; Willempje, d. van A. van den Berg en J. Drost; Jan W., z. van E. Adams en S. W. van Kampen; Wilhelmina E. H„ d. van F. W. Staal en W. E. H. van Ginkel; Bina H., d. van J. H. Brust en A. Kruijer; Yvonne, d. van J. van Beek en J. A. Vis; Ger rit J., z. van W. van Holland en H. Dekker; Wouthera E., d. van W. Weij- land en E. van Barneveld; Peter, z. van W .van Grootheest en J. van Amersfoort: Gerrit, z. van G. de Rooij en E. Schreuder; Cornelia M., d. van G. J. Dake en M. Engelen; Gerrit, z. van B. Fluit en W. du Pree; Marijke H. J„ d. van E. J. Klomp en W. A. van de Scheur. Ondertrouwd: Jan Hendrik Hols en Neeltje Christiaans; Evert Blanke- stijn en Janna van het Ende; Matthijs van Dijk en Johanna Cornelia Kui pers; Christiaan Kervel en Petronella Hendrika de Fluiter; Albert us Corne lis Graver en Christina Wilhelmina Anna Hartman. Brandhof. Onder de ingekomen stukken van een schrijven van de Ged. Staten van Utrecht dd. 10 Januari 1950 inzake het begrotingsbeleid. Genoemde circulaire wees op de zorgerlijke toestand van 's Lands financiën, hetwelk eveneens terugslag zal vinden op de financiën der gemeente. Tot leden van de commissie van on derzoek van de gemeente-rekening '48 en de begroting 1950 alsmede de be- drijfsbegroting voor het Woningbe drijf 1950 werden benoemd de heren: J. van den Brandhof, G. Hardeman, H. Vermeulen, J. T. Wolleswinkel en E. Zweers. De nieuwgebouwde woningen aan de Taets van Amerongenweg werden ver huurd met ingang van 26 Februari '50. De heer L. Visser, le ambtenaar ter secretarie werd benoemd tot ambte naar van de burgerlijke stand en wnd. gem.-secretaris, een en ander met al gemene stemmen. De heer Visser werd gelijktijdig beëdigd als waarnemend secretaris. Zonder stemming besloot de raad tot wijziging van de begroting 1949 en tot vaststelling van de inbreng-balans van het woningbedrijf. In verband met de wet van 27 Mei 1948, waardoor alle tijdens de oorlog getroffen regelingen door de Burge meester, waarnemende de taak van de gemeenteraad met ingang van 1 Dec. 1950 hun rechtskracht verliezen, was het noodzakelijk de verordeningen op de heffing van opcenten op de perso nele belasting en de grondbelasting opnieuw vast te stellen. De verorde ningen werden vastgesteld overeen komstig de bestaande. Aan de besturen van de bijzondere scholen werden de voorschotten op de exploitatie vergoeding vastgesteld, na dat de Voorzitter had medegedeeld, dat vuil een gunstig resultaat had opgele verd, zodat B. en W. meenden tot aan besteding te kunnen overgaan, hetgeen nok spoedig zou geschieden. De heer Hardeman achtte het even eens noodzakelijk, dat voor het gedeel te der gemeente grenzende aan de ge meente Scherpenzeel een ophaaldienst werd ingesteld, eventueel in samen werking met de gem. Scherpenzeel. De Voorzitter zegde toe contact op te nemen met de gemeente Scherpenzeel. De heer Zweers vestigde de aandacht op de slechte toestand van de Kromme- hoek. Volgens de Voorzitter was slechts een gedeelte van genoemde weg in on derhoud bij de gemeente, terwijl aan dat gedeelte bij gevonden gelegenheid eveneens aandacht zou worden be steed. Voorts achtte de heer Zweers het zeer onvoordelig voor de gemeente, dat de ramen van de nieuwe woningen geheel IIET IS MAAR EEN WEET. WIJ GEVEN NUTTIGE WENKEN. (Door enze redactrice.) SCHOONMAAKWENKEN. De lampekap. Wij hebben eens een meisje gehad dat er het grootste plezier in had bij het afborstelen zo te draaien dat deze wanneer zij hem losliet wel een draai molen leek. Dit is wel een leuk spelle tje, maardoet U dit nooit! Draai zelf met de lamp mee als U deze schoonmaakt. U wringt anders de dra den stuk en deze veroorzaken kort sluiting met alle gevolgen van dien. De vlotte regenjas. Een lichte regenjas, staat leuk en vlot. Een nadeel is echter dat deze kledingstukken spoedig vuil worden. Een jas van gabardine, kunt U het beste laten stomen, doch een gummi regenjas kan heel gemakkelijk thuis worden behandeld. [schuimend sop en boen dabr de jas aan de buitenkant mee af. Zorg ech ter dat de gummi aan de binnenkant piet te nat wordt. Spoel de jas met schoon water af en laat haar in de schaduw drogen. Vuil behang. Nu de schoonmaakijd weer nadert zijn er in ieder huis wel dingen die dringend om reparatie vragen. Uw be hang zal vooral wanneer er kleine kinderen in huis zijn, met vlekken misschien wel met vetvlekken zijn versierd. De vuile vlekken kunnen eenvoudig met een nieuw stukje be hang worden overplakt. Knip het re paratie stukje niet mooi gelijk, doch zorg ervoor dat de randen ongelijk zijn. Dan valt het gerepareerde ge deelte het minst op. De vetvlekken dienen echter eerst te worden verwij derd voor men deze overplakt, daar ze anders ook door het nieuwe papier weer zichtbaar worden. Lijm en inkt. Heeft U bij het lijmen van die mooie pul, waar de kleine meid een hoek uit brak lijmvlekken in Uw goed gekre gen, dan kunnen deze weer heel goed met aceton worden verwijderd. Ho! behandelde gedeelte onmiddellijk met schoon water naspoelen. Hoe meer haast, hoe minder spoed. Als U gauw de tafel op wilt ruimen omdat er plotseling visite komt, stoot U natuurlijk juist de inktpot om, om- dal Uw man verzuimde er de schroef- dop op te draaien. Nu prijkt er een grote vlek op het tafelkleed. De beste manier om deze te verwijderen is de vlek strak over een kom te spannen, er een paar kristallen citroenzuur op te leggen en er water op te gieten tot de kristallen zijn opgelost. Dan de plek nog eens goed met schoon water na spoelen. Hoe eerder de vlekken wor den behandeld (en dit geldt voor bijna alle vlekken) des te gemakkelijker kan men ze verwijderen! Onder de modder. In ons landje van zonneschijn maar ook van veel regen kan het gebeuren, dat U bij Uw thuiskomst bemerkt dat Uw nieuwe mantel van onder tot bo ven onder de modderspatten zit. Ei- passeerde natuurlijk net een auto toen U naast die grote plas liep Moddervlekken kunt U in tegenstel ling met andere vlekken het beste dooi en door droog laten worden. Zij laten zich dan heel gemakkelijk wegborste- len. Ketelsteen. Aanslag in een ketel (ketelsteen) bevordert niet het snelle koken. Die steenaanslag kost U dus iedere keer. extra gas of electriciteit. Ketelsteen is echter heel gemakkelijk te verwij deren. Door azijn in de ketel te koken laat de aanslag los. Teneinde nieuwe aanslag te voorko men, doet U een stuiter in de ketel. Het steeds heen en weer rollen van dit voorwerp voorkomt de aanslag in de ketel. De vette kraag. Vette kragen van jassen en mantels kunnen met verdunde ammoniak wor den afgewreven. Niet te stijf opwinden. We kunnen niet zuinig genoeg zijn op het snoer van onze electrische ap paraten. Bij ondoelmatig gebruik wordt de duurzaamheid van dit ar tikel onnodig bekort. En toch wordt ondoordacht heel veel verkeerd gedaan. Een van de dingen waar het snoer heel veel van te lijden heeft, is het om de bout te winden, voordat deze volkomen i. afgekoeld. Het gummi droogt dan uit en brokkelt af. Het snoer mag ook niet te stijf worden opgewonden. Dit veroorzaakt knikken in de draad. Maak van een goede zeepsoort een zodat deze afbreekt. 1. Het was in het midden van de zeventiende eeuw, dat een groot Engels kaperschip de golven van de Oceaan doorkliefde. In een tijd, toen Spanje glorie ging tanen en Engeland poogde in het nieuwe werelddeel Amerika vaste voet te krijgen „De Zeewolfbemand met een stoutmoedige equipage en een dappere kapitein, was op weg naar het goudland Peru, met en vastberaden doel voor ogen. 2. Hierboven maken we kennis mei twee zeer ondei nemende leden van de bemanning: Hal, dezconvand' kapitein, en John Rope, de bootsman, die met hechtr banden van viiendschap aan de zeen van zijn meeste' verknocht was. Hal lag nog te bed, toen John hem b€ grote nieuvs'kwam berichten. „Land in zicht, jongen", brulde de bootsman, „en ce kapitein verordineert dat je uit je kooi moet komen."

De Vallei | 1950 | | pagina 3