f7 Fa. J. F. Tak Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken STALIN Om het behoud van onze volkskracht STALEN 195» Die vroeg naar de bekende weg! Hagebak van Ueenendaaê Dij: KLEFFSMflil (lng. Med.) 'Pbedi&freuUen 24a JAARGANG VRIJDAG 17 Maart 1950 No. 11 Akonnamtntapriis F 0.85 par kwartaal latta nummert 6 cent Redactia «n AdnunlilrntU Parallelweg 8, Vaenandaol Telefoon 601 Reilertla W, F tat Hnawen UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTENTIES Gewone advertentlopi ijt per m.m. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F 3 - Vraag en aanbod F, 1.30 •on 1—20 woorden. Elk woorrl me»r A cent Verschijnt 1 per week in: STICHTS- en GELD-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Er is zeker in de wereld geen twee de man aan te wijzen, die over zoveel macht beschikl als Stalin. Maar deze man, die meer macht bezit dan wellicht ooit een keizer heeft bezeten, is een man zonder li tel. Hitler was de Führer der Duitsers, Mussolini de Duce der Italianen, maar SI al in was en is Sta lin. Formeel is hij geen staatshoofd, doch „slechts" secretaris-generaal van tie communistische partij en voorzitter van de mirnsterraad. Toch is hij on betwist de man. die in het onmetelijk rijk der Sovjet-Unie het eerste en het laatste woord heeft, die met groter wil lekeur over hel lot van millioenen be schikt dan ooit door enig despoot in de geschiedenis der mensheid is gedaan. Toon zijn voorganger Lenin in 1924 stierf, waren het Stalin en Trolski, die otn de opvolging met de grootste ver bittering streden. Tenslotte moest de laatste de vlag strijken, kwam na veel omzwervingen terecht in Mexico, waar hij in Augustus 1940 door een agent van de geheime politie der Sovjet-Unie werd vermoord. Deze moord gaf ein delijk bevrediging aan de vurige, nooit verminderde haat van Stalin jegens zijn politieke tegenstander. Dat Stalin de opvolger werd van Le nin is nooit de wens van deze laatste geweest. Lenin achtte hem niet ge schikt voor het leiderschap. Eens schreef hij„Kameraad Slalin is te ruw. Ik stel aan de kameraden voor een weg Ie vinden, die hem van zijn plaats (het secrelariaal der Commu nistische partij) zal verwijderen en 'n andere man, die zich van Stalin ten goede onderscheidt, te benoemen: een man, die geduldiger, loyaler, beleefder Til minder gliiiig is. en die in de om gang met zijn kameraden meer be hoedzaamheid toont." Dat schreef Le nin in 1924, zijn sterfjaar. We schrijven nu 1950 en Stalin oe- fènt nu reeds ongeveer een kwart eeuw een onbeperkte macht uil over de Sovjet-Unie, terwijl zijn invloeds sfeer zeer ver over de grenzen van zijn land reikt. Hij is thans 70 jaar en men zegl, dat hij lijdt aan een ongeneeslijke kwaal. Het rechte weel echter niemand, want hij leeft en werkt achter „het ijzeren gordijn". Dit kunnen we wel zeggen, dat de lange regeerperiode van Stalin vol doende heeft bewezen, dat de kijk, die Lenin op zijn persoon had, allesbehal ve juist was. Wanneer geduld, uithou dingsvermogen en gave lot concen tratie eigenschappen zijn, die een mens tot leider geschikt maken, dan kon de Sovjet-Unie geen belere krijgen dan deze Stalin. Met het geduld als van een kaler, die op een muis loert, weet hij een tegenstander Ie observeren, - wachtend op hel juiste ogenblik om toe te slaan. Dat ondervond bijv. een ze kere Frunze, die in 1925 hoofd van hel Ministerie van Oorlog was. Deze Frun ze ha<^ een staatsgreep in den zin, maar ging daarbij zo geslepen te'werk, verstond zo uitnemend dc kunst van veinzen, dat zelfs de geheime politie niet hel minste vermoedde. Er was slechts één man. die alles ried en alles begreep en die éne man was Stalin in zijn slil werkvertrek. Toen Stalin de tijd gekomen achtte, liel hij Frunze, die ziek was, bij zich komen en eiste van hem in naam van het leger en de natie zich te laten opereren of all hans zich door een bekwaam arls te laten onderzoeken. Hij dreef zijn bezorgd heid echter zover, dat hij hem de dien sten van zijn eigen arls aanbood. Wat kon Frunze anders doen, dan dit aan bod aanvaarden. Hij stierf onder het mes van de chirurg. Hitler en Mussolini waren ook dicta tors, maar het waren ook gevoelsmen sen, maar Slalin is zo gevoelig als een basaltrots en als hij zenuwen heeft, dan zijn dat aders in hel koude mar mer. Stalin beschouwt zich als Oosterling en hij is er trots op. „Wees hartelijk welkom!" zei hij tot de eerste Japan se interviewer, die hij ontving, „ook ik ben een Aziaat". Oosterling of niet, in elk geval be zit hi} de «g®nwehi»t>p*M# \~air ves Oosterlingen: slimheid, handigheid, maar ook listigheid. Een redenaar als Hitler is Stalin al lerminst, hij is voor alles een zwijger. Niemand vertrouwt hij zijn geheime ge dachten toe. Over zijn plannen en in drukken laat hij zich zelden tegenover zijn naaste omgeving uit. Het is deze man, die een hele wereld in spanning houdt. Het is Stalin, die schijnbaar mede de geschiedenis der mensheid schrijft en het wereldgebeuren bepaalt. Schijnbaar, want in werkelijkheid is het een almachtig God, Die regeert en Zijn plan mei de volkeren der aarde volvoert. Zonder Zijn wil kan ook Sla lin zich roeren noch bewegen. j slrijdmakkers. Wij twijfelen er niel aan, dat aile landgenoten de Slichting in haar no bel streven zullen steunen, want zoals Zijne Koninklijke Hoogheid Prins j Bernhard schrijft „Slechts met ons al- Ier medewerking zal hel de Stichting mogelijk zijn haar laak te volbrengen, naar het devies, dal zij zich gekozen j heeft: „Opdat zij mei Eere mogen rusten". I van de graven van onze geallieerde GROTE COLLECTIE WERKTUIGMA CHINES OP DE JAARBEURS. Op de Voorjaarsbeurs zal een om- vangrijke afdeling machines voor de j hout- en metaalbewerking worden aan getroffen, die in verband met de toe- I nemende industrialisalie van Neder- j land van groot belang moei worden geacht. De collectie machines heeft een uit gesproken internationaal karakter. Fir ma's uit niet minder dan 12 landen ne men aan de inzending deel. De mees- ten zijn afkomstig uit de Verenigde Staten, Engeland, Duitsland en België, doch ook dc Italiaanse." Oostenrijkse en Zweedse machine-indusirie is goed ver tegenwoordigd. De bezoeker zal Ier beurze dus ruim schoots gelegenheid hebben zich op de internationale machinemarkt te oriën teren. Tot de exposanten behoren onder meer 131 firma's mei draaibanken, 120 rr.et boormachines en 161 mei slijp machines. Behalve in bovengenoemde afdeling bevinden zich ook tal van werktuig machines in de collectieve inzendingen van België en Duitsland. Slaf Dr Werner en de Kringsecret u vs de heer Wildbergh, die namens hot Hoofdbestuur de Oorkonde en Medaille voor 10 jarige trouwe dien.sl kwamen uitreiken aan dc Commandant van het plaatselijke Rode-Kruis-Korps: Dr J. H. Kets en aan de Pelotonscomman danten Dr W. Remme en Dr E. A. C. Floydon, benevens aan de Colonnist RKK J. van Viegen. Zij allen hebben in deze 10 jaren sleeds trouw het Rode Kruis gediend en werd hun in hartelijke bewoordingen daarvoor door de Chef-Slaf dank gebracht. Waar in de naaste toekomst voor de verschillende laken van het Rode Kruis nog zeer veel gelden en mede werking nodig zullen zijn, wekt de j Voorzitter tenslotte allen op tot nog grotere activiteit in 1950 en stelt daar- j bij levens voor de leden in uitzicht tegen hel einde dezer maand de ver toning van de buitengewoon mooie film De Witle Engel, die het leven en werken weergeeft van Florence Nigh tingale in de Krim-oorlog. TELEFOONDIENST Te rekenen van 15 Maart 1950 af zal het voor de aangeslotenen van de au tomatische nelten in het telefoondis- 4riet Utrecht, alsmede voor de abon- né's in de sectoren Ede en Wagenin- gen (tot deze sectoren behoren de net ten Ede, Ederveen, Harskamp, Lunte ren, Veenendaal, Bennekom, Eist (Utrecht), Renkum, Rhenen, Wage- ningen en Wolfheze mogelijk zijn zelf verbindingen met de geautomatiseerde netten van het telefoondist riet Den Haag tot stand te brengen. Voor de netnummers dezer telefoon netten wordt verwezen naar dc Naam lijst voor de interlocale telefoondienst. HET NEDERLANDSE OORLOGS GRAF. De oorlogsgravenstichting, waarvan H.M. de Koningin Beschermvrouwe en Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlan den Ere-Voorzitter is, zal via alle in richtingen voor Gymnasiaal-, Voorbe reidend Hoger-, Middelbaar-, Nijver heids- en Uitgebreid Lager Onderwijs, een verkoop-actie van prentbriefkaar ten voeren ten behoeve van „Het Ne derlandse Oorlogsgraf". Voor zover de Stichting bij velen nog geen voldoende bekendheid heeft mogen verwerven, zij medegedeeld, dat de Oorlogsgravenstichting zich ten doel stelt aan alle Nederlandse man nen en vrouwen (zowel militairen als burgers) die hun leven voor de Vrij heid van het Vaderland hebben geof ferd, tot in lengte van dagen een waardige laatste rustplaats te verze keren. Alhoewel de Stichting door de be langrijke subsidie die zij van het Rijk ontvangt in staat is gesteld haar werk te verrichten, meent zij toch dat het voor de leden van de Nederlandse Volksgemeenschap een ere-plicht is 'n klein persoonlijk offer te brengen voor hen die vielen voor de vrijheid van hel Vaderland. Deze giften komen geheel ten bate van het door de Stichting gevormde fonds. Er gaat dus niets af voor trac- lementen, huisvesting enz., daar deze uit de Rijkssubsidies worden betaald. De rente-opbrengst van dat fonds stelt de Stichting echter in slaat een meer persoonlijke zorg aan dc haar toevertrouwde graven le kunnen be steden, onafhankelijk van het Rijk. De le verwachten opbrengst van de bovengemelde prentbriefkaarten-actie zal eveneens in hel fonds worden ge stort. Het zijn foto-kaarten, die speci aal voor dit doel van de Centrale Be graafplaats der Oorlogsgravenstichting te Loenen (Veluwe) zijn vervaardigd. Zij zullen door de schoolgaande jeugd ten verkoop worden aangebo den tegen 25 cents per stuk, waarvan 18 cents per kaart ten goede komt aan de Stichting. De Stichting beoogt hiermede niet alleen een materieel voordeel, doch hoopt levens een goed werk te doen ten opzichte van de jeugd. Deze wórdt hierdoor verplicht even stil te staan bij het verleden en zich de standvastig heid en de opofferingsgezindheid le herinneren van de tallozen, behorende tol de generatie, vóór haar, waaraan zij haar Vrijheid van nu heeft te dan ken. Dit zal hel gevoel voor idealisme aankweken en de opvoeding in natio nale zin ten goede komen. Ter vermijding van ieder mogelijk misverstand, wijst de Stichling er ten slotte nog op, dat deze actie niet wordt georganiseerd door het Ned. Oorlogs graven Comité (gevestigd te Amster dam), door welk comité jaarlijks op 11 November det Klaprooscollecte wordt gehouden. Dit Comité houdt zich uit sluitend bezig met de aanvullende zorg Ons volk heefl indertijd onze mili tairen met gemengde gevoelens naar Indonesië zien verirekken. Maar on verschillig hoe incn over hel vertrek dacht: er heersl grote vreugde in de gezinnen, waar man of zoon is terug gekeerd. En velen zijn al terug in het vader land. En daarbij is gebleken, dal deze mannen profijt hebben gehad van hun diensltijd. Uil ervaringen van werk gevers en uit alle publicaties, die op de gedemobiliseerden bel rekking heb ben is gebleken, dat deze mannen zelfstandiger en flinker zijn geworden en dat zij een groter verantwoordelijk heidsgevoel hebben gekregen. Kortom: de kwaliteit der tot heden teruggekeerde militairen betekent een Na«*yrln-acVi volkskracht. Wat er in het conflict ook verloren moge zijn gegaan: dil is een groot gewin! Maar.... De grote meerderheid der- tol nu toe teruggekeerden wisten waar om ze in Indonesië waren. Die laak is thans afgelopen. Zij die er nu nog zijn „zitlen er te zitten" om hel populair te zeggen. Nog zeker 80.000 milifki're<i onder Nederlands bevel verkeren in deze toestand. Zij willen naar huis te rug. En zij komen ook terug. Maar of schoon door het charteren van buiten landse schepen het demobilisalieschema is versneld van 7500 tot 10.000 man per maand en mei veel geluk zal het misschien nog iets kunnen worden ver sneld hel is duidelijk dat het lot het najaar zal duren eer de laatste man scheep gaat. Dus: wachten. Maandenlang wach ten voor tienduizenden. Zonder taak in hel hete, vochtige klimaat van de Indonesische havensleden. In kampe menten, die soms overvol zijn, ge speend van ook maar het geringste comfort. Dat betekenl: eindeloze, trei terige verveling. De gevolgen hiervan zijn in één zin samen te vatten: hel gevaar dat zeer waardevolle potentiële volkskracht ver loren gaat. Voor de mannen zelf zou dit een ramp zijn, die hun hele leven j verder kan beïnvloeden. Voor ons volk als geheel een verlies, dat wij niet kunnen en mogen gedogen. Mei grote financiële steun van de Re gering doel de Ni win wat zij kan om onze mannen in Indonesië geestelijk en lichamelijk f;t te houden. Er wor den o a. zeer waardevolle cursussen gegeven, die de militairen voorberei den op hun terugkeer. Welke arb'- ids- mogelrjkheden er zijn, hoe zij moeten solliederen kortom de practische dingen van hot dagelijkse leven, die voor hun toekomst van groot belang zijn worden hun als 't ware spelen derwijs geleerd. Voorts wordt lectuur gezonden, sport materiaal en afles wal verder nod ie is voor een goede vrije- TTrTT '00 co u i - Wij welen dal de regeringssteun al léén niet voldoende is om dit werk af te maken zoals hel zijn moet. Wij we len ook, dat onze lezers allen mannen kennen, die nog op hun thuisvaart uil ,hel verre Indonesië wachten. En zij, wier familieleden of kennissen reeds teruggekeerd zijn, kunnen zich voor stellen hoe waardevol hel is, dat zij die nog wachten gezond naar lichaam en gees! in de familiekring terugkeren. Daarom wil ons blad graag en met overtuiging helpen om het leven van die wachtenden zó te maken dat zij inderdaad goed terugkomen. Deze mannen ginds gaven drie jaren van hun leven laten wij voor de laat ste maal een bijdrage geven om hun dit wachten op de thuisreis althans enigermate dragelijk te maken. Daarom zijn wij gaarne bereid deze I bijdragen in ontvangst te nemen en in ons blad te verantwoorden. Uw gift hoe klein ook is wel kom rechtstreeks aan ons bureau, per postwissel of per aangetekende brief. Voor hel laatst willen wij waar ma ken: Oké, wij leven mee Met onze jongens overzee. uit voorraad lever baar, Naar BUSSEN VERF diverse kleuren, GLORIA WATER VERF voor de muren, geeft niet af Zeemleer, Sponzen, Bor stelwerk AmmoniakZout zuur. Brandspiritus enz. Dat ging over iemand die al enige tijd in Veenendaal woonde en tijdens een bezoek bij kennissen vroeg, waar ze die heerlijke koekjes en gebakjes toch van hadden, (Ing. Med.) böks IRA Jaarvergadering Nederlandsche Roode Kruis te Veenendaal. Vrijdagavond hield het Ned. Roode Kruis Afd. Veenendaal haar jaarlijkse bijeenkomst, waar verslag werd uitge bracht over de stand der zaken door- secretaris en penningmeesteresse. Het bleek, dat in 1949 grote activiteit was ontwikkeld. Door de bloedplasmadienst werden in 1949 ruim 1000 flessen bloed afge dragen aan het Centraal-Laboratorium, terwijl reeds aan één Donor de Land- steiner penning kon worden overhan digd. Verwacht wordt, dal in 1950 tus sen de 150 en 200 Donors voor de 5e maal bloed zullen afstaan. Het Jeugd-Rode-Kr uis verzorgde een groot aantal pakketten en Kerstkaar ten voor gewonden en zieken en de antwoordkaarten komen regelmatig binnen. Menig contact werd hierdoor gelegd. De Inzamelings-actie bracht vorig jaar een belangrijk bedrag op. Vee nendaal kwam met 28 cent per hoofd aan de spits der provincie Utrecht te slaan! Hulde aan alle geefsters en ge vers, die daardoor belangrijk hebben meegewerkl aan de opbouw van het Vredeswerk van het Rode Kruis. Moge 1950 een even gunstig beeld te zien geven! De penningmeesteresse kon een op wekkend geluid lalen horen en grote bedragen werden aan het Hoofdbe stuur afgedragen, terwijl de kaspositie onzer Afdeling daarbij gezond is. Eveneens verkreeg de Afdeling rechts persoonlijkheid door de Koninklijke goedkeuring harer Statuien. Tijdens de pauze kwamen namens het Kringbestuur op bezoek de Chef- j Drogist Apoth. Ass. j Hoofdstraat 118, Tel. 632 Ing. Med Niwin-collecte. De alhier gehouden Niwin-collecte onder het motto: „Maak hun laatste loodjes lichter" ten behoeve van de Nederlandse militairen, die thans nog in Indië op hun repatriëring wachlc-n, heeft het voorlopige resultaat van rond f 500,- opgebracht. Langs deze weg wordt door het Plaatselijk Niwin-comité nog eens har- lelijk dank gebracht aan allen, die er op enigerlei wijze aan hebben mede gewerkt deze laatste actie te doen sla gen. Christen Vrouwenbond. In hel gebouw Elthelo kwam onder- voorzitterschap van Mevr. Engel-Bak ker de afdeling Veenendaal van de Ned. Christen Vrouwenbond in 20ste jaarvergadering bijeen. Nadat de voor zitster in grote lijnen deze 20 jaren de revue had laten passeren, brachten de secretaresse, penningmeesteresse en propagandiste hun jaarverslag uit. Een zangkoortje onder leiding van Mevr. Vergouwen zong op keurige wijze ver schillende liederen, waar na een viertal dames een actueel toneelstukje over de woningnood opvoerden. Dc „Grabbel- mand" in de pauze had niel over be langstelling te klagen. Na de pauze werd op originele wijze uiting geven aan de blijdschap van de afdeling over het feit, dal zowel de voorzitster, Mevr. Engel-Bakker, als de secretaresse, Mevr. Van Wijngaar den-Beekenkamp besloten hadden voor minstens een jaar deze functie te blij ven vervullen. Beide dames werd een fruitmand en een Delfts blauwe bon- bonière aangeboden, waarna zij ten slotte nog werden toegezongen. Een tableau voorstellende de Bondsidee, was na de pauze eveneens fraai ver zorgd. KASTPAPIER voor de schoon maak in de kleuren Wit, Rood, Blauw en geblokt. Rollen en vellen. Ook PLASTIC KASTPAPIER (afwasbaar.) Eiermarkt. De aanvoer op de wekelijkse eier markt bedroeg Dinsdagmorgen le Vee nendaal 76.000 stuks. Prijzen varieer den van f 10,25 lot f 11,50 per 100 stuks. voor Zondag 19 Maart 1950. VEENENDAAL Ned. Hcrv. Kerk Markt 9.30 uur Ds. Vroegindewey, 5 uur Ds v. d. Pol. Julianakerk 9.30 uur Ds v. d. Pol, 5 uur Ds v. Wijngaarden. Vredeskerk 9 en 10.30 uur Ds van Wijngaarden, 5 uur Ds Vroegindewey. Dijkstraal 2.45 uur Dhr. Meijer. Veeneind 3 uur dhr. Schinkel van Scherpenzeel. Sola Fide 10 uur Ds P. G. de Feij Mestdagh van Rotterdam. 5.30 uur Ds J. W. v. d. Meene van Utrecht. Geref. Kerk 9 en 10.30 uur Ds W. C. v. d. Brink, 5 uur Ds W. C. v. d. Brink. Gcrcf. Kerk onderh. art. 31 K.O. Üponb. Lagere School, Prins Bernh.- laan 8.45 en 5 uur Ds Roukema. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 uur Ds Slofstra. Geref. Gom. Hoofdstraat 9.30 en 5 uur Ds Kok. Geref. Gem. Kerkewijk 9.30 en 5 uur leesdiensf. Leger des Heils Zaterdagavond 7 uur straatzang, Zondagmorgen 10 uur heiligingsdienst, 7 uur openluchtsa menkomst, 8 uur verlossingssamen komst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Ds Wui- ter van Utr echt. RHENEN Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds Koore man, 5 uur Ds v. d. Linden. Ned. Herv. Geref. Evangelisatie 10 en 6 uur dhr. Zwijnen burg van Utrecht. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds W. Brinkman van Asperen. Geref. Gem. Woensdag 22 Maart, 3, en 7.15 uur Ds Heerschap van Wage- ningen, Bidstond voor het gewas. Vrijdag 24 Maart, nam. 7 uur Ds_ Vergunst van Zeist. Oud Geref. Gem. leesdienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. J. van Noort. Oud Geref. Gem. Maandag 20 Maart 's avonds 7 uur. de heer de Jong van Kralingscheveer ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr. v. Viegen. Veeneind Donderdag 23 Maart nam. 7.30 uur dhr. Schoonderbeek van Ede. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds Bieshaar. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10.30 en 6 uur Ds B. F. C. de Groot. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 uur Ds L. Zwaan. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Ds W. Hop. Geref. Kerk 10 uur Ds D. G. Mole naar en 6.30 uur Ds Everaars van Lun- leren. Zondagsdienst doktoren. VEENENDAAL Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 8 uur alleen voor zeer drin gende gevallen dokter C. P. Engel, Sandbrinkslraat, Tel. 451. EDERVEEN Van Zaterdagavond 6 uur tot Zon dagavond 12 uur alleen voor zeer drin gende gevallen dokter Ringelestijn te Ederveen, Tel. 201. ELST—AMERONGEN Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter Kars te Amerongen Humanistisch Verbond. Zondagmorgen trad als spreker in „De Samenwerking" op de Heer Lips, Hoofdbestuurder van het Humanistisch Verbond. In zijn causerie gaf hij een duidelijke uiteenzetting van het Hu manistisch Verbond. De belangstelling #was bevredigend en velen gaven zich na afloop van de discussie, die volgde op de causerie, op als lid, zodat tot vorming van de Gemeenschap Vee nendaal kan worden overgegaan. Mishandeling berecht. De Utr. Rechtbank veroordeelde Dinsdag de 45-jarige schilderspatroon G. J. V. alhier wegens mishandeling van zijn neef J. V. conform de eis tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk plus een schadevergoeding van f 33,- aan het slachtoffer.

De Vallei | 1950 | | pagina 1