De Engelse Kapers i AcMeAÜ-eJiq, £c/e ?me>iorig.en ïienAuuuide i-iS ITn fevIfE' Mjnn w IJS?®! m dat van de collega's aan, dit alsnog ten spoedigste te doen. De heren G. Henzen en G. van Zet ten, vertegenwoordigers van de Alge mene Nederlandse Bond van landar beiders en leden van de plaatselijke commissie, voerden beiden het woord, en spraken er hun voldoening over uit, dat na maanden van noeste arbeid, thans de dag was aangebroken, dat tot uitbetaling kon worden overgegaan. Drie gelukkige oudjes, Koos Spies, Gerrit van Beek en Eimert van Dijk waren naar de Bank gekomen om voor de eerste maal hun pensioen en dat nog wel met terugwerkende kracht in ontvangst te komen ne men. Het was van hun gezichten af te lezen, dat zij het geld best konden gebruiken. „M'n vrouw is al een half jaar ziek meneer," zei Van Beek, de oudste van het drietal, „en dan kunt U wel begrijpen dat er heel wat komt kijken". Hij trok nog eens extra aan de dikke sigaar, die voor deze gelegen heid was gepresenteerd en voegde er aan toe: „Ik ben erg dankbaar, dat dit voor ons is gedaan." Er werd nog lange tijd gezellig ge kout en onder het nuttigen van een lekker bakje koffie, betaalde de direc teur van de Bank, de heer J. Hovestad, de pensioenen uit. Met bevende hand zetten de gepensionneerde arbeiders van het veld, hun handtekeningen on der de kwitanties. Het is niet moeilijk te beschrijven wal er op dit moment in hen omging. De door het buitenleven verweerde gezichten spraken boekdelen. Arbeid" en de arbeiderstoneelvereni ging „Thalia" zullen zeker op een overvolle zaal kunnen rekenen. Mais- en Kruidentcelt. Woensdagavond j.l. vond er in het buurtschapshuis te Achterberg een be- speking plaats inzake de mais- en krui denteelt. De heer Berentschot, hoofdassistent van de rijksland.bouwconsulent voor Utrecht behandelde allereerst de ver bouw van mais. Hierbij werd o.m. het volgende naar voren gebracht. Bij de vorming van z.g. maiskernen is de mogelijkheid geschapen om op deze verbouw subsidie te verkrijgen en zulks ten bedrage van f 300 per ha. De maiskernen moeten gevormd wor den door hoogstens 15 landbouwers, die tezamen een oppervlakte van min stens 5 ha gedurende 2 jaar met mais bebouwen. Hieruit volgt dat door één landbouwer ongeveer 35 are bebouwd dient te worden. Dit is de minimum oppervlakte, zodat men wel met gro ter, doch niet met kleiner oppervlakte kon deelnemen. Voorts mogen de per celen hierbij niet verder uit elkaar lig gen dan 5 km. De mais, die men telen moet is ge- kruis! en draagt de naam van hybri- denmais, welke gemiddeld hogere op brengsten en langer stro geeft dan ge wone korrelmais. Indien men zich op geeft, krijgt men de pootmais, geverfd tegen de vogels, thuisbezorgd. Het is verheugend te vernemen, dat' De mais wordt na het plukken direct de Nederlandse landarbeider thans een opgehaald, gedorst en gedroogd, waar pensioenregeling achter zich weet. In'na men het zaad schoon terug ontvangt. Dit jaar zal er in totaal een opper vlakte van 4 ha kruiden verbouwd moeten worden. Voorlopig zullen soorten op contract worden ge teeld en wel „Valeriaan" en „Angeli ca". Hiervan moet de wortel worden afgeleverd. Van beide soorten dienen de planten in het begin van de maand April te worden gepoot, terwijl de wor tels dan in November worden gerooid. Voor Valeriaan heeft men 50.000 plan ten per ha nodig en voor Angelica 40.000 planten per ha. Voor beide soor ten is de kostprijs f 7,- per duizend. De gemiddelde opbrengsten zijn niet geheel gelijk. Voor Valeriaan wordt deze geschat op 15 tot 18 ton en voor Angelica op 10 tot 15 ton per ha. Daar staat echter tegenover dat de prijzen die men voor de opbrengst ontvangt respectievelijk zijn vastgesteld op 20 en 22 cent per kg. Voor beide soorten kan men dezelfde bemesting aanhou den, en wel als voor bieten, terwijl Valeriaan dient te worden geteeld op een bodem met veenachtige inslag, zo als b.v. in de Meent. Degenen, die voor mais- of kruiden teelt belangstelling hebben, kunnen zich vervoegen bij de heer H. J. Koe slag te Achterberg. In verband met de bestelling van het pootgoed dient men hierbij echter de nodige spoed te betrachten. 9 Maart j.l. in ledenvergadering bij een. De Voorzitter Ds W. Hop, opende de vergadering na gemeenschappelijk te zingen Psalm 33 verzen 4 en 5, schrift lezing en gebed. De Secretaris, de heer H. Vermeu len, deed verslag over het afgelopen jaar. Als grootste gebeuren in het jaar '49 memoreerde de heer Vermeulen de opening van de nieuwe school. Uit het verslag van de Penningmees- Ier, de heer C. van de Fliert, bleek, dal de Vereniging over een batig sal do beschikte van f 138,57, terwijl door hem tevens financieel verslag werd gedaan van de kosten van de school- bouw. De aftredende bestuursleden de he ren J. Rauw en D. J. Vlastuin werden herkozen. Het hoofd der school, de heer A. C. M. Grundlehner gewaagde in zijn ver slag van trouwer schoolbezoek dan in het verleden. In verband met de oorlogsomstan digheden waren alle exemplaren van het huishoudelijk reglement in het on gerede geraakt. De Statuten konden van het Ministerie van Justitie worden verkregen. In verband hiermede was het noodzakelijk opnieuw een huishou delijk reglement vast te stellen, waar toe werd besloten. Nadat de secretaris, de heer H. Ver meulen was voorgegaan in dankgebed, sloot de Voorzitter de vergadering. Bazar P.I.T. Do Tafeltennisvereniging ..Pingpong is Troef" te Renswoude zal ten bate van haar kas op Zaterdag 18 Maart 1950 een bazar houden in het Koets huis. Tevens zal een verloting worden ge houden waarvan de trekking op die avond zal geschieden. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Ede, maken bekend, da het huisvuil te Geld. Veenendaal met ingang van 1 April a.s. zal worden opgehaald dooi de firma Koetsier en Zonen te Ede. Het huisvuil zal elke Donderdag wor den opgehaald tegen een vergoeding van f 1,50 per kwartaal. Met ingang van genoemde datum is het aan W. Bos, wonende Kade nr. 39, Geld. Veenendaal, verboden huisvuil op te halen, aangezien het door hem gebezigde materiaal in geen enkel op zicht aan de terzake gestelde eisen vol doet. Ede, 7 Maart 1950. Burgemeester en Wethouders voorn., J. J. G. BOOT, Burgemeester. SIEVERS, Secretaris. HULPSECRETARIE GELDERS-VEENENDAAL EN EDERVEEN. Geboren: Maria, d. van J. Kroesber- gen en W. C. van Walsem; Cornelis, d. van R. Henzen en G. G. van de Kraats; Gerhard Kornelis, z. van W. Klei werd en J. Dijk. Overleden: Cornelis van Wijk, oud 66 jaar. Gehuwd: J. Hummel en J. Diepe- veen. normale gevallen bedraagt de uitke ring minimum f 12,- per week. De heer Griffioen sprak in zijn slot woord de hoop uit, dat deze pensioen regeling een rijke zegen mocht zijn voor de gehele arbeidende bevolking in onze landbouw. Samenwerking moet er zijn. Er is steeds meer een streven merk baar naar samenwerking. Dezer dagen kregen we een programma onder ogen van een komende uitvoering, die ge zamenlijk door drie plaatselijke ver enigingen zal worden gegeven en waar men zal kunnen genieten van muziek, zang en toneel. De arbeidersmuziek vereniging „Oefening Baart Kunst", de arbeiderszangvereniging „Kunst Na Toch een kruïdcnfabriek. Reeds geruime tijd geleden was er sprake van de bouw en de aanleg van een kruidenfabriek met -tuin te Rhe- nen. Om verschillende redenen hebben deze grootse plannen toen geen door gang gevonden. Nu zal echter de fa. Van de Schaaf uit Haarlem een krui denfabriek stichten in de voormalige tapijtenfabriek van de fa. van Wijn gaarden te Rhenen, mits er voldoende belangstelling blijkt te bestaan onder de landbouwers. De heer P. J. van Bommel, kruiden- deskundige te Ede, heeft hierover j.l. Woensdagavond in het buurtschaps huis te Achterberg verschillende bij zonderheden besproken. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik, z. van J. H. Vis ser en A. van der Hart. Met het troepentransportschip Waterman", vermoedelijke aankomst te Rotterdam 24 Maart a.s., hoopt onze plaatsgenoot Dirk Overeem, Molen straat C 47, alhier, huiswaarts te ke ren. Met het troepentransportschip Georgic", vermoedelijke aankomst te Rotterdam op 27 Maart a.s., hoopt huis waarts te keren onze plaatsgenoot Ger rit van der Grift, Donkerstraat B. 427. Ledenvergadering Vereniging School met de Bijbel. De Vereniging tot Stichting en In standhouding van een School met de Bijbel te Renswoude kwam Donderdag M Mv 3. Hal behoefde geen verdere uiteenzetting. Na enige minuten zat hij aan de gezellige ont bijttafel, waar zijn vader hem reeds met on geduld wachtte. Naast Hal zat stuurman Tom, een oude vechtjas, die in vroegere gevechten één been verloren had, en dan was er Mary, Hals Zuster, een dapper meisje, dat zeer tegen de zin van haar vader deze gevaarlijke tocht medemaakte en eerst na lang smeken toe stemming had verkregen. 4. „De uitkijk heeft zoeven land gemeld," sprak de kapitein. „Jullie weten waar het om gaat. We hebben opdracht om te trachten de ongelukkige gevangen Engelse zeelieden te bevrijden, die door de Spanjaarden als slaven worden gevangen gehouden en in de zilvermijnen moeten werken. Tevens moeten we trachten een rijke buit te bemachtigen. Slagen we niet, dan wacht ons eenzelfde lot als de gevangenen in de mijnen."

De Vallei | 1950 | | pagina 6