Behang Fa. J. F. Tak Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken Van een huwelijk met zijn nasleep PALMPASCHEN Als de schoonmaak De betekenis van Prins Bernhards reis naar Zuid-Amerika Ha pebak van Vjttnendaal STALEN 1950 Tledi&ti'eu'iten VRIJDAG 24 Maart 1950 No. 12 24e JAARGANG Abonnemantiprijs F 0.85 per kwartaal loss* nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendar.l Telefoon 601 Redactie W, F, ter Hoeven DE VALLEI UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI' AD VERTE NTIES Gewone advertentieprijs per m.m. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F. 3 - Vroag en ainbod F. 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord T>e-r 6 cent Verschijnf 1 Iceer per we«k inSTICHTS- en GELD -VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL In September 1948 trouwde een ne- gei' met een Engels meisje. Dat is nu wel een gebeurtenis, die niet elke dag plaats vindt, maar ove rigens oefent het niet de minste in vloed uit op de gang van de wereld geschiedenis. Zo zou het ook geweest zijn met dit huwelijk als niel die ne ger Seretse Khama heette en hoofd van een negerstam in Zuid-Afrika was. Die negerstam is de stam van de Ba- mangwalo's, een Batoe-volkje in het hart van Zuid-Afrika. Over dat volkje regeerde Seretse, een neger net zo zwart als zijn zwarte onderdanen, maar een neger met flinke hersens en met de wil die hersens ook te gebrui ken. Hij besloot daarom naar Enge land te gaan om daar te studeren aan de Universiteit van Oxford. Een oom van Seretse zou zolang de regering waarnemen. Seretse werd dus student, gaf zich aan de wetenschap, maar leefde ook ten volle het studentenleven mee. Op een studentenbal verliest hij zijn hart aan een bevallige typiste, zwart en blank vinden elkaar en het huwelijk zet er zijn zegel op. Oom, de regent, is hevig verontwaar digd over de smaad, die zijn neef het negerras heeft aangedaan. Maar als de gelukkige Seretse met zijn blanke vrouw terugkomt in zijn land, dan juichen de uitgelaten Batoes het jonge paar toe op een wijze, zoals alleen negers dat kunnen en de boze oom wordt smadelijk verjaagd. Denk nu echter niet, dat daarmee de moeilijk heden waren opgelost. Dan zou men buiten de waard, in dit geval Malan rekenen. 'wié is Malan? Dat "is de man, cue in 1948 minister-president werd van de Unie van Zuid-Afrika en daar dus min of meer de lakens uitdeelt. Deze Malan moet niets, maar dan ook niets hebben van een vermenging van ras sen en hij zou het liefst alle negers samenbrengen en in een afzonderlijk gebied doen wonen. Hij en zijn natio nalisten moesten wel gruwen van dat huwelijk van de jonge vorst Seretse. Maar hoe heviger de blanken tekeer gingen tegen dit monsterhuwelijk, des te nauwer schaarden zich-de zwarte Batoes om hun vorst en zijn witte vrouw. Toen is er iets gebeurd, waarover zowat een ieder schande heeft geroe pen. De Engelse regering vraagt Se retse en zijn vrouw naar Engeland te willen komen. Dan komt Seretse, ech ter zonder zijn vrouw, want die ver kiest te blijven bij het volk, dat ook haar volk is geworden. Als hij dan goed en wel in Engeland is, wordt hem gezegd, dat hij in geen vijf jaar naar zijn land mag terugkeren. Zo wil de Engelse regering zich voorlopig uit een moeilijke situatie redden. Het wil enerzijds Malan en zijn nationalisten te vriend houden en anderzijds de ne gers niet voor het hoofd stoten, maar het enige gevolg is, dat allen zich tegen de regering keren, doch de zwar ten het meest. De negers in Londen, in de Antillen, in Haïti, in Noord- Amerika, in Niquia en aan de Goud kust, ja, waar al niet, verenigen zich tot één front om te protesteren tegen de smaad hun ras aangedaan in de be handeling van Seretse Khama. Zo zit de Engelse regering tussen twee vuren en het weet niet hoe zich te keren om zich niet te branden. En in de residentie van het Batoe- land zit een jonge, blanke vrouw te wachten op haar zwarte echtgenoot, die wederrechtelijk wordt weerhouden naar haar en naar zijn volk terug te keren. Hoa zal de Britse minister Gardon Walkfr deze pifzzle cifdössen Trotseert hij Malan en zijn nationa listen, dan kan daar in Zuid-Afrika de rassenstrijd in alle felheid ontbran den. Keert hij zich tegen Seretse en zij., gzdi Hl'th wniiarv,c r'anJcriiPt hij in al de Engelse dominions de negers tegen zich en het is nog niet te voor spellen, waarop dat dan zal uitlopen. HONDERD JAAR POSTZEGELS EN RIJKSTELEGRAAF IN NEDERLAND. In 1952 zal het 100 jaar geleden zijn dat de postzegel zijn intrede deed in Nederland. In-dat zelfde jaar zal ook de Nederlandse Rijkstelegraaf zijn eeuwfeest vieren. Het spreek welhaast vanzelf, dat het PTT-bedrijf deze beide feiten niet onopgemerkt voorbij wil laten gaan. Er bestaan plannen om voor deze gelegenheid een internationale ten toonstelling te houden, waaraan, naast de uitbeelding van de ontwikkeling van het Post- en het Telegraaf bed rijf in de voorbije 100 jaar een internatio nale postzegeltenloonstelling zal wor den verbonden. De inrichting van de beide tentoon stellingen zal door het PTT-bedrijf in samenwerking met het bestuur van het Postmuseum en verder daarvoor in aanmerking komende instanties wor den verzorgd. Uw handen onooglijk maakt Purol maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 40-75 ct. (Ing. Med. GEEN BIJZONDERE POSTZEGELS MEER OM FRANKERING BIJ ABONNEMENT TE VOLDOEN. "Sinds enige tijd is het niet meer mo gelijk om de frankeerkosten van niet- periodieke, bij abonnement gefran keerde gedrukte stukken en monsters, het port voor ongeadresseerde sluk ken alsmede de bedragen betaald we gens busrecht, gedurende de tijdvak ken waarin bijzondere frankeerzegels met toeslag op de postkantoren wor den verkocht, door middel van deze zegels te doen verantwoorden. HOLLANDSE WOL. Binnenkort wordt de opheffing ver wacht van de distributie-bepalingen Hollandse Scheerwol. Hiermede komt dan een einde aan het tienjarig monopolie van de Fede ratie. De boeren waren namelijk ver plicht hun wol tegen vaste prijzen af Ie geven. Voortaan mogen de boeren hun wol weer vrij verkopen, niet alleen aan de Federatie, maar ook aan de handela ren, zoals dat voor de oorlog gebeurde. Nu het starre prijssysteem niet meer bestaat, kunnen de boeren profiteren van de gunstige marktverhoudingen. Met dezelfde vriendelijke en jo viale openhartigheid die zo'n prettig indruk maakte op de persvertegen woordigers in alle landen die hij be zocht, heeft Z.K.H. Prins Bernhard Woensdagmorgen in Den Haag de Nederlandse pers te woord willen -üiuiu~~-syn .ZyicUAmenJcaayise reis. Een reis, die Z.K.H. in op^S?fcfu van de Nederlandse regering maakte en die zoals de Piins^-Sitdrukke- lijk verklaarde informatief karakter drorgTMHet hoofddoel van LUXe opgemaakte PAASEIEREN, PAAS- MANDJES groot en klein, PAASNETJES ge vuld met eiljes. Grote sortering Eieren ook van Melkchocolade. Alles eigen werk. Wij zijn ruim gesorteerd in diverse soorten Eitjes Paasbonbondozen, Bonbonniéres van Droste, Ringers enz. (Ing. Med.) ÖIjkSLRcX aldus Z.K.H. „was te zien wat er voor mogelijkheden zijn op economisch terrein o.a. de emigratie en daarvan verslag uit te brengen aan de regering, die dan eventueel verdere contacten zal op nemen." De Prins vertelde enkele bijzon derheden over zijn verblijf in de ver schillende landen. Op de Antillen was Z.K.H. bijzon der getroffen door de „enorme aan hankelijkheid ten persoonlijke liefde voor het Koninklijk Huis." In Venuzuela bezocht de Prins olieraffinaderijen en olievelden en ook daar was de ontvangst door re gering en bevolking hartelijk. „Ik heb daar enkele dingen kunnen doen, die voor onze export nuttig kunnen zijn" aldus Z.K.H „Venuzuela d^jnn^liikhpri^ tnt voor de landbouw, maar de grote moeilijkheid daarbij is, dat land bouwmachines zelf meegebracht moeten worden." Over Suriname zeide de Prins dat daar veel veranderd was sinds zijn laatste bezoek. „De mening dat in Suriname weinig werkgelegenheid zou zijn voor Nederlanders is abso luut in strijd met de waarheid. Er is daar integendeel veel plaats voor mensen, die er landbouwonderne mingen willen stichten. Grote steun daarbij verleent het „welvaarts fonds" dat de helpende hand rijkt bij allerlei experimenten op land bouwgebied. Drainage en verkeers moeilijkheden vormen de grote land bouwproblemen. Het tekort aan ar beidskrachten zal er wellicht door mechanisatie kunnen worden op geheven." Het speet de Prins bijzonder, dat hij door tijdgebrek niet in de gele genheid is geweest de Nederlandse nederzettingen in Brazilië persoon lijk te bezoeken, wel had hij con tact gehad met vertegenwoordigers van de Nederlandse kolonie. „Het gaat hun goed, maar zij hebben met verschillende moeilijkheden te kam pen, bijvoorbeeld met de taal en met vervoersprobleem." In de toekomst verwacht de Prins ook daar grotere immigratie-mogelijkheden, terwijl het ook mogelijk zal zijn de han delsbetrekkingen nauwer aan te ha len. „Maar" zo voegde Z.K.H. daaraan toe „dat mag niet gefor ceerd worden, we moeten dat rustig en met overleg doen." Het welkom dat hem in Mexico werd bereid, was zo enthousiast, dat Prins Bernhard er steeds de aller prettigste herinneringen aan bewaren zal. In het Noordelijk gedeelte wordt veel energie besteed aan het vrucht baar maken van grote stukken grond. Ook daar zullen wellicht Nederlan ders welkom zijn; de mogelijkheden worden nog onderzocht. Na de bezichtiging van vliegtuig fabrieken in Los Angeles en een bij zonder hartelijke ontmoeting met President Truman, Mrs. Roosevelt, Generaal Bradley en vele Ameri kaanse militaire autoriteiten in Was hington, bezocht de Prins Canada. „Daar was het voor mij wel erg ge makkelijk omdat daar vele vrienden en bekenden wonen. Jammer genoeg heb ik geen tijd gehad om ze te gaan bezoeken, maar de meesten van hen heb ik ontmoet op recepties." In Canada vond de Prins veel sympathie voor het emigratie-idee. ^M>T^heeÜdaa^ trouwde mensen, vooifüïmiliés dus. Er is in Canada ook belangstelling voor immigratie van industriële ar beidskrachten en eventueel voor het oprichten van industriële bedrijven met Nederlandse arbeidskrachten. Het bezoek aan New York ten slotte betekende het einde van de Zuid-Amerikaanse reis van Prins Bernhard, een reis, die de belang stelling voor Nederland in dit we relddeel weer heeft verlevendigd, die omgekeerd ook het Nederlandse volk attent heeft gemaakt op de eco nomische mogelijkheden aan de overzijde van de oceaan, een reis dus, die voor de Nederlandse welvaart en het Nederlands aanzien in de we reld van grote betekenis is geweest en nog zal blijken te zijn. De Witte Engel. Op Donderdag 30 Maart a.s. biedt het Bestuur van de afd. Veenendaal van hel Ned. Roode Kruis aan de leden, die contributie betalen, een vertoning aan van de film met bovenstaande naam. Deze film geeft in beeld en in ge sproken woord het ontroerende ver haal van de dienende arbeid van Flo rence Nightingale aan zieken en ge wonden in een tijd. waarin de hygiëne en de verpleging van die zieken en die gewonden nog zeer veel te wensen overlieten. Vanwege die belangeloze, veel offers eisende arbeid, zowel in Engeland als in Zuid-Rusland, tijdens de Krim-oor- log, heeft zij de erenaam „de Witte Engel" ontvangen. Ook werd zij ge noemd: ,de dame met de lamp", omdat zij gewoon was 's nachts met een lamp door de ziekenzalen te gaan, teneinde te pogen daar de smart te lenigen, waar 't nodig en mogelijk kon zijn. Door haar liefdevolle werk ten be hoeve van haar lijdende medemensen is zij een voorbeeld voor allen, die het Roode-Kruis helpen! De naam van deze eminente vrouw is dan ook verbonden aan de z.g. „Flo rence Nighlingale-medaille', welke als hoge onderscheiding door het Interna tionale Roode-Kruis-Comité zo nu en dan eens wordt toegekend aan vrou wen, die zich uitermate verdienstelijk hebben gemaakt op haar wijze! (In 1949 ontvingen twee Nederlandse ver pleegsters deze hoge onderscheiding!) Op elke aangeboden lidmaatschaps kaart 1950 kunnen twee plaatsbewijzen worden verstrekt en dat n.l. gratis. In de advertentie, in dit blad vindt U bijzonderheden. Natuurlijk zal de vraag om plaats bewijzen de capaciteit van Eltheto ver re overtreffen. Daarom overweegt ons Bestuur al een herhaling van deze filmvertoning in begin Juni a.s. Iedereen die het Roodc-Kruis-werk waardeert en dit werk door een gelde lijke bijdrage elk jaar steunt, moet deze film gaan zien. Als z.g. voor-programma komen er een paar korte filmpjes over het Roo- de-Kruis-werk in Indonesië.' Die zijn óók belangrijk. VERGOUWEN, Voorz. v.d. Afd. Veenendaal van het Ned. Roode Kruis. N.B. Na afloop der filmvertoning kunt U door een gift in een Rode Kruis-bus tonen, hoe U die film hebt gewaardeerd (ten behoeve der onkos ten!). Modeshow in Eltheto. Vrijdag j.l. organiseerde C.V. Hein van Schuppen een modeshow in El theto, waar de mode van het a.s. sei zoen werd getoond. Onder grote belangstelling ('s mid dags waren pl.m. 150 en 's avonds 300 personen aanwezig) werden de nieuw ste modellen mantels, japonnen en hoeden getoond. De lengte van mantels en japonnen was, zoals we zagen, nog van 30-40 cm van de grond, zodat daar in nog niet veel verandering is geko men. We zagen vlotte, sportieve, zowel als zeer geklede japonnen. Leuke strand- jurkjes met daaroverheen een los bo lero werden getoond. De div. modellen hoeden, welke al len door mej. Harmsen op het eigen atelier waren vervaardigd, pasten uit stekend bij de div. mantels en japon nen. Zowel grote als kleine modellen en ook de voiles zijn zoals de show deed zien nog steeds gangbaar. Opval lend waren de kleine strohoedjes, die meer in matelotvorm zijn vervaardigd. De bijpassende tassen waren door fa. Albers uit de Hoofdstraat beschikbaar gesteld. De mode van mantels is dit jaar vn. de geruite swagger. De zaal zag er gezellig uit. Rond het podium, dat in het midden der zaal was opgesteld, waren zitjes gemaakt, en de bezoekers konden gebruik ma ken van een kopje thee met gebak, verzorgd door Huize Schuuring^ De Hasselaarband zorgde voor mu zikale omlijsting. Het geheel was zeer geslaagd te noe men en we zien daarom ook met be langstelling de eerstvolgende show tegemoet. Geslaagde uitvoering van „De Ilohnerboys". Donderdagavond 16 Maart gaf de Mondaccordeonvereniging „De Hohner- boys" voor een geheel gevulde zaal in Eltheto een uitstekend geslaagde uit voering. Onder de aanwezigen bevond zich de Bondsvoorzitter, de Kringvoor zitter, afgevaardigden van mondaccor- deonver. uit Schei penzeel, Rhenen, Renswoude, Ingen en Maurik, alpmede van plaatselijke muziekverenigingen. Nadat de voorzitter zijn blijdschap had uitgesproken voor de grote belangstel ling, speelde „De Hohnerboys" onder leiding van de heer Castricum een aantal, met zorg uitgekozen nummers, welke correct en met grote technische vaardigheid werden uitgevoerd. Na een intermezzo van een mondac- cordeonkwartet speelde de jeugdclub een viertal nummertjes, hetgeen een oorverdovende ovatie ontlokte. Vooral het nummer „Onder moeders paraplu" was het succesnummer van deze avond. Bondsvoorzitter Jansen sprak daarna een propagandistisch woord en felici teerde „De Hohnerboys" met het initi atief van dit jeugdwerk. Een zeer vlot spel van de mede-spe lende bij de opvoering van het toneel stuk „Lui van Standing" maakte het geheel tot een zeer goed geslaagde avond. VOOR Iuit voorraad lever baar, BUSSEN VERF diverse kleuren, GLORIA WATER VERF voor de muren, geeft niet af Naar Zeemleer, Sponzen, Bor stelwerk AmmoniakZout zuur. Brandspiritus enz I Drogist Apoth. Ass. Hoofdstraat 118, Tel. 632 lig. Med Vergadering. Er zal in Veenendaal (Zuid) (School Boslaan) een Vrije Chr. Schoolvereni ging worden opgericht. Ouders, die hierin belang stellen, worden opgewekt de oprichtingsverga dering bij te wonen, welke gehouden zal worden op Vrijdag 31 Maart a.s., om 8 uur in gebouw Sola Fide. Zie de advertentie in dit nummer. Muziek- en Zangavond in Eltheto. Dinsdag 21 Maart j.l. werd in ge bouw Eltheto een muzikale avond ge geven, verzorgd door leerlingen van de heer Gijs van Zanten. In zijn openingswoord wees de heer Van Zanten er op, dat er nog al eens geklaagd wordt over de jeugd van te gen woordig en vooral op muzikaalge- bied zou de jeugd er geen fijne smaak op na houden. Spreker was het hier mede volstrekt niet eens, en wees op de oorzaken van een en ander. Uit de afmeting van het programma bleek wel dat de heer v. Zanten alle reden had zeer optimistisch te zijn over de muzikaliteit van de jeugd. Er werd met enthousiasme gespeeld en gezon gen. En het moet voor de ouders wel een grote voldoening zijn hun kinde ren met zulk een veredelende kunst bezig te zien. Dat bij sommigen de zenuwen een hartig woordje meespraken en daardoor wel eens een „slippertje" gemaakt werd, is volkomen te begrijpen en ook helemaal niet erg. Tot slot richtte Gijs van Zanten een woord van dank aan de ouders voor hun medewerking en drong er op aan de jeugd hun kans te geven en ze in de gelegenheid te stellen op een of an dere wijze muziek te studeren. Opbrengst collecte. De in het begin van deze maand ge houden collecte voor SIMAVI heeft op gebracht f 2417.72. Een prachtig resultaat, zowel voor de Veenendaalse bevolking als voor het comité. Eiermarkt. Op de wekelijkse eiermarkt waren Dinsdagmorgen aangevoerd 76.000 eieren. Prijzen varieerden van f 11,- tot f 12,- per 100 stuks. voor Zondag 26 Maart 1950. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt 9.30 uur Ds v. d. Pol, 5 uur Ds v. Wijngaarden. Julianakerk 9.30 uur Ds v. Wijngaarden, 5 uur Cand. West- land van Huizen. Vredeskerk 9 en 10.30 uur Cand. Westland van Huizen, 5 uur Ds v. d. Pol. Veeneind 3 uur dhr v. Viegen. Dijkslraat 2.45 uur dhr Schinkel van Scherpenzeel. Sola Fide 10 uur Dr J. G. Thoomes, 5.30 uur Ds J. J. F. Franck van Utrecht. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur Ds v. Enk. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur Ds Slofstra. Ger. Gem. Hoofdstraat 9.30 en 5 uur Ds Kok. Ger. Gem. Kerke wijk 9.30 en 5 uur leesdienst. Leger des Heils. Zaterdagavond 7 uur Straatzang. Zondagmorgen 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur Openluchtsa menkomst. 8 uur Verlossingssamen komst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Ds De Nie van Amsterdam. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds v. d. Linden, Bev. lidmaten. 5 uur Ds Kooreman. Ned. Herv. Ger. Evang. 10 en 6 uur Ds Lekkerkerker van Amsterdam. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds Vlasblom. Ger. Gem. leesdienst.' Maandag 27 Maart nam. 7 uur Ds v. d. Berg van Utrecht. Donderdag 30 Maart nam. 7 uur dhr Kieboom van Barneveld. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr J. v. Noort. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr v. Viegen. Veeneind Donderdag 30 Maart nam. 0 ng rweman van Schelluinen. VEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 "uur Ds Bieshaar. Ger. Gem. Vrijdag 31 Maart nam. 7 uur Ds Heerschap van Wageningen. Zondagsdienst doktoren. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10.30 -en 6 uur Ds B. F. C de Groot. Ned. Prot. Bond (Zaal Buitenlust) 10.30 uur Ds N. v. Gelder van Utrecht. Ger. Kerk (N.H. Kerkgebouw) 9 en 4.30 uur Ds L. Zwaan. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Ds W. Hop. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur Ds D. G. Molenaar. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter J. H. Kets, Hoofdstraat, tel. 628. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 uur tot Zon dagavond 12 uur dokter de Waard, De Klomp, Tel. 200. ELST—AMERONGEN. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter Van Omme ren te Eist. Vertrek Ds. D. v. Enk Voor de tweede maal vertrekt Ds D. van Enk, Geref. Predikant alhier naar West-Indië. Ds van Enk, die uit gezonden wordt door de Kerkeraad van Den Haag West, vertrekt op 30 Maart a.s. per KLM-vliegtuig naar Cu rasao, en zal daar gedurende de maan den April en Mei vertoeven. Paaswijdingsavond. Op Woensdag 29 Maart a.s. wordt in de Chr. Geref. Kerk te Veenendaal een Paaswijdingsavond gehouden door de Chr. Geref. Zangvereniging. Aan deze avond werken bovendien mee het Chr. Geref. Zangkoor „Soli Deo Gloria" te Hilversum en het Kamerkoor uit Amersfoort onder leiding van de heer A. Bouwmeester. Als spreker treden deze avond op Ds I. de Bruyne van Hilversum en Ds R. Slofstra van Vee nendaal. Het programma bestaat uit een aan tal hoofdpunten. Na de inleiding volgt „Het handschrift onzer zonde aan het Kruis", „De bezoldiging der zonde is de dood", „Aan het recht voldaan,, en tot slot Christus Triomfator. Aan het einde zingen de drie koren tezamen Psalm 150 van Mac. Pali. De toegang is vrii.

De Vallei | 1950 | | pagina 1