2e blad DE VALLEI Vrijdag 21 April 1950 No. 19 De Gemeenteraad van Veenendaal in openbare zitting hij een £po4t ïidenen ÜhJt'fo (Wordt vervolgd) bend op het dienstjaar 1949, in te die nen vóór 1 Mei a.s. Rekeningen over 1949, welke na die datum worden ontvangen, zullen grote vertraging in de afwikkeling onder vinden. De Gemeenteraad van Veenendaal kwam gisteravond in een open bare zitting bijeen. Daar wij eerst volgende week met een verslag over deze vergadering kunnen komen, moeten wij voor deze week volstaan met een greep uit de behandelde agenda-punten. Door B. en W. wordt voorgesteld een plaatselijke commissie van toe zicht te benoemen op het middelbaar onderwijs. Een dergelijke commissie is noodzakelijk, omdat ook in deze gemeente een school voor middelbaar onderwijs bestaat, n.l. de Chr. H.B.S. In de Wet is niet bepaald uit hoe veel leden een dergelijke commissie moet bestaan. B. en W. zouden dit aantal op 5 willen bepalen. Hiervan zullen dan 2 leden moeten worden benoemd door de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Utrecht, de Openbare Lagere School geen naai machine zijn aangeschaft, dan nog zou op een verzoek ex art. 72 der L.O. wet 1920 van de bijzondere schoolbesturen voor de aanschaffing van een of meerdere naaimachines gunstig moeten worden beschikt, na tuurlijk als de aanvraag voldoet aan de eisen der Wet. Voor de bouw van 30 woningen aan de Klaas Katerstraat en 6 wo ningen aan de Dennenlaan, alsmede 2 woningen aan de Groenelaan, wel ke voorlopig met kasgeld is gefinan- ciërd, moet alsnog een vaste lening worden aangegaan. Het beloopt hier een bedrag van rond 446.000.-. De Rijkspostspaarbank is bereid deze lening te verstrekken onder voor waarde dat de lening een looptijd zal hebben van 50 jaar, af te lossen in jaarlijkse gelijkblijvende annuï- overige 3 door de gemeenteraad, teiten tegen een rente van 3V4 Voorgesteld worden de Heren H. W. Een aantal verordeningen en be- Bekker, Kerkewijk 163, J. H. Kets, Hoofdstraat 26 en A. J. van Schup- pen, Kerkewijk 77, die allen zelf middelbaar onderwijs of hoger on derwijs hebben genoten. De Kamer van Koophandel heeft reeds bericht, dat door hen zijn aangewezen de Heren H. G. Heij, Kerkewijk 173 en D. J. de Ruiter, Markt 2. In verband met de plaats gehad hebbende verbetering van de Vallei straat, is het nodig, dat verschillende langs die straat gelegen stroken grond door de gemeente in eigendom worden overgenomen. De diverse eigenaren zijn allen tot overdracht bereid voor de prijs van 0.25 per perceel. Aan de Raad wordt voor gesteld deze stroken grond over te nemen. In de vorige sluiten, genomen gedurende de vij andelijke bezetting zullen op 1 De cember a.s. vervallen. Voorzover het voortbestaan van deze verordeningen en voorschriften na 1 December a.s. gewenst is, zullen dus tijdig opnieuw deze voorschriften moeten worden vastgesteld. Door de burgemeester dezer gemeente werden in de bezet tingstijd verschillende besluiten ge nomen, die dus op grond van het vorenstaande zullen vervallen. Aan de Raad worden thans een aantal van deze besluiten voorgelegd, ten einde opnieuw rechtsgeldigheid aan deze besluiten te geven. Bij de verordening op de sluiting van kruidenierswinkels wordt op gemerkt, dat momenteel ook een -Tjlj verordening bestaat op de sluiting raadsvergaderingivan slagerswinkels op Maandagmor- Gevonden en verloren voorwerpen. De Burgemeester der gem. Veenen daal maakt bekend, dat ten Gemeente huize, Hoofdstraat 34, terug te bekomen zijn de navolgende op de openbare weg gevonden voorwerpen: Twee padvindersriemen, ruitenve- ger van een auto, dames polshorloge een bruine parapluie, rode damesman tel, een ceintuur, een electrisch snoer boodschappentas met ritssluiting, groe ne vulpen, rechter glacé dames hand schoen, een doos sigaren, bruin glacé heren handschoen, donkerblauwe para pluie, dopsleutel van een auto, aange vlogen een duif. Dat als verloren aangegeven zijn: he ren bril, dubbeltjes armband, blauw vulpotlood, dames glacé handschoen, hoofddoek, dames horloge, een paar glacé dames handschoenen, een pakje inhoudende een lap goed, een onder jurk en een trainingspakje; grijs da mes tasje; weggevloen drie postduiven nr. 49-1369809-167143-1950-1046488. Veenendaal, 19 April 1950. BEKENDMAKING. De Burgemeeester van Veenendaal maakt bekend, dat op de gebruikelijke plaatsen zijn aangeplakt bekendmakin gen betreffende de a.s. verkiezingen voor de leden van de Prov. Staten op 26 April a.s., de lijst van personen uit andere gemeenten die in Veenendaal aan de stemming deelnemen en de her innering aan de werkgevers om hun werknemers gelegenheid te geven aan de stemming deel te nemen. Veenendaal, 19 April 1950. De Burgemeester voornoemd A. BAKKER. Roekeloze snelheid. De 30-jarige de Br. reed vorige week in de Valleistraat op een ge leende motor. Door zijn onverant woordelijke snelheid kwam hij op een gegeven ogenblik in aanrijding met de voor hem uit rijdende wiel rijder H., waardoor beiden ten val kwamen en schaafwonden opliepen. Dr. Vergouwen verleende de eerste hulp, waarna de wielrijder per zie kenauto naar zijn woning aan de Buurtsteeg moest worden over gebracht. De politie was snel ter plaatse van het ongeval teneinde een nader onderzoek omtrent de schuldvraag in te stellen. De motor werd in be slag genomen. werd goedkeuring verleend aan de Openbare Lagere School voor de aanschaffing van een naaimachine. De opmerking werd toen gemaakt, dat de andere scholen nu ook wel met een aanvraag om naaimachines zouden komen voor handenarbeid T-e.» gaifclTTrg TS Ct 1 vraag van de Gereformeerde Ge meenteschool voor de aanschaffing van een dergelijke naaimachine, ter wijl de Patrimoniumschool 3 naai machines aanvragen. Door de Patrimoniumscholen wordt bovendien nog medewerking gevraagd voor het inrichten van een lokaal voor handenarbeid. Bij de aanvraag van naaimachines merkten B. en W. nog op, dat in de vorige vergadering de indruk is ge vestigd, dat, door het beschikbaar stellen van een crediet voor de aan schaffing van een naaimachine voor de Openbare Lagere School, de bij zondere schoolbesturen daaraan eveneens het recht zouden kunnen ontlenen een aanvraag voor het aanschaffen van één of meerdere naaimachines in te dienen. Dit is evenwel onjuist; ook al zou voor de _gen en van kapperswinkels op Maan dagmiddag. (De kruidenierswinkels zijn 's "Wloensdagmiddags gesloten). Aanvankelijk hadden B. en W. deze materie thans tegelijkertijd op nieuw in één besluit willen regelen en was om advies gevraagd bij de vraag," of'zij prijs "stelt op een eventuele verplichte sluiting gedurende een morgen of middag per week en zo ja, aan welke dag de voorkeur wordt gegeven. Ook de slagerspatroonsvereniging en de kappersbond werd gevraagd of zij de sluiting, zoals die thans is, gehandhaafd wensen te zien. De sla gers zouden de voorkeur geven aan de sluiting op Woensdagmiddag, terwijl de kappers de sluiting op Maandagmiddag willen handhaven. De winkeliersvereniging wenst haar oordeel op te schorten, totdat de nieuwe Winkelsluitingswet, die in een zeer ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeert, zal zijn verschenen. Bij nader inzien komt het ook B. en W. beter voor de nieuwe wet af te wachten. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Willem Jean Kroes- bergen, 36 jaar en Aalberta Maria van Kruistum 29 jaar. Getrouwd: Jacobus Bernard Herman Lefers, 26 jaar en Petronella Wisselo, 22 jaar; Christiaan van Dijk, 26 jaar en Gerritje van de Scheur, 24 jaar; Jan Bruis, 27 jaar en Anna Catharina Nie- boer, 27 jaar. Geboren: Teunisje, d. van Arie Wil- lemsen en van Evertje Veenendaal; Jo- han, z. van Johan van de Klift en van Herstrina Hendrika van der Klift; Ni- colaas, z. van Brand Valkenburg en van Heintje Diepeveen; Aartje, d. van Jacob van Nieuwamerongen en van Jo hanna Maria van Eek; Henriëtte, d. van Jan Willem van der Laan en van Anna Sukkel; Martha, d. van Jan de Fluiter en van Helena Elsbeth Devilee. Overleden: Catharina Hootsen, 87 jaar en 7 maanden, weduwe van Rijk van Silfhout. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Veenendaal wijzen belanghebbenden erop, dat het gewenst is alle rekenin gen wegens leveranties enz., ten behoe ve van de gemeente, betrekking heb- Ongeluk in speeltuin. Twee kinderen van de heer SI. aan de Klaas Katerstraat zijn Woensdag middag tijdens het spelen in de speel tuin aan de Sav. Lohmanstraat door 'n schommel geraakt. Het bijna 3-jarige meisje kreeg de schommel tegen het hoofd aan en bleef bewusteloos liggen. Nadat Dr. Engel gewaarschuwd was, werd het slachtoffertje met inwendige hoofdbloedingen naar haar ouderlijke woning overgebracht. Waen til u«-i -v— nut. opne. aon Irlar» von Ho crhrimmol toef on de kin en kreeg daardoor eveneens een bloedende wond. Misplaatste broederdienst. In Maart j.l. werd ten nadele van ze kere de R. alhier, een grote partij lood ontvreemd. De dief wist zijn broer, de stoker P. v. B., te bewegen het lood in totaal 207 kg op een wagen naar Wageningen te vervoeren, waar het door de laatste aan een opkoper van de hand zou worden gedaan. Voor de moeite kreeg de behulpzame broer f 60 van de opbrengst. Toen de diefstal ontdekt was, werden zowel heler als steler gearresteerd en Woensdag j.l. moest P. v. B. zich voor de Utr. Politierechter verantwoorden. De Politierechter wees hem erop, dat hij zijn broer op een verkeerde wijze van dienst was geweest en beter het lood had kunnen terugbrengen, toen hij ontdekte dat het van diefstal af komstig was. Wegens opzettelijke heling eiste de Officier van Justitie vier maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest. De Politierechter deed er de helft af, zodat de „broederhulp" v. B. op 2 maanden brommen komt te staan. Reclasseringsarbeid Leger des Ileils Op Woensdag 26 April a.s. zal in de zaal van het Leger des Heils, Flui terstraat 61, Veenendaal, des avonds 7V2 uur een bijzondere bijeenkomst worden gehouden, waarin Lt. Kolo nel J. E. van Eeken, Secretaris voor Sociale- en Reclasseringszaken zal spreken over de reclasseringsarbeid van het Leger des Heils in Neder land en daar buiten. Reeds in 1912 begon het Leger des Heils met de reclasseringsarbeid. Bleef het werk aanvankelijk beperkt tot gevangenisbezoek en het ter zijde staan van ontslagen gevangenen, al gauw kreeg deze instelling aandeel in het uitbrengen van rapporten aan de rechterlijke macht en werd het belast met het houden van toezicht op voorwaardelijk veroordeelden en voorwaardelijk invrijheidgestelden. Vóór de bezetting had het Leger vijf en twintig relasseringsafdelingen over het gehele land verspreid, bracht per jaar ongeveer 1500 rap porten uit aan de rechtbank en hield officiëel toezicht over ruim 3600 per sonen, terwijl duizenden in de ge vangenis werden bezocht. Helaas werd deze arbeid in 1941 door de bezetters stop gezet, maar na de bevrijding is het Leger des Heils opnieuw begonnen, met overal in den lande het reclasseringswerk op te bouwen en uit te breiden, zo dat het nu reeds weer overal func- tionneert. De gevangenisarbeid is weer in volle gang. In 1949 werden reeds 11000 eolbezqeken gedaan, terwijl een groot aantal uitvoeringen, KerK- diensten en lezingen in verschillen de gestichten werden gehouden. Voorlichtingsarbeid wordt weer in alle afdelingen verricht en er wer den in 1949, ruim 1400 rapporten uitgebracht aan de rechterlijke auto riteiten. Iedere belangstellende wordt vrien delijk uitgenodigd deze bijeenkomst bij te wonen. Marktberichten. Dinsdagmorgen waren op de eier markt 89.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieerden van 10.50 tot ƒ11.50 per 100 stuks. Op de biggenmarkt waren 65 big gen aangevoerd. Prijzen van 35.- tot 45.- per stuk. Veenendaal verloor in de laatste minuten Onsportieve daad van Wim Bleien- berg. Zaterdagmiddag werd op het Vee- nendaal-terrein de bekerwedstrijd VeenendaalS.M.L. overgespeeld, welke op Paasmaandag bij een 42 stand voor Veenendaal 14 minuten voor het einde gestaakt werd we gens de regen. Veenendaal Verscheen met 2 in vallers in het veld. Davelaar was wegens een blessure vervangen door de jeugdige Nellestijn, terwijl R. Heij zich moest laten vervangen door Otte. Het spel in de eerste 15 minuten van de wedstrijd was van uitstekend gehalte. Fraai combinerend trok de Veenendaal-voorhoede steeds op nieuw ten aanval. Het bleek onmid dellijk dat midvoor Wim Bleienberg een kwade luim had en in het ge heel niet aan het spel deelnam en zelfs enkele fraaie kansen voor Vee nendaal opzettelijk teniet deed. Toen Bleienberg zich geheel afzijdig hield en de trainer hierop aanmerking maakte, verliet Bleienberg het veld, de overige tien Veenendaal-spelers aan hun lot overlatend. Het hatelijk applausje dat uit het publiek kwam, bewees wel, hoe deze houding ge laakt werd. Het Veenendaal team heeft daarna eens extra de tanden op elkaar gezet en moedig volgehou den. Zij behielden zelfs het beste van het spel. Met vier man in de voor hoede werd het de SML-defensie be hoorlijk lastig gemaakt. Tot doel punten kwam het overigens niet in de eerste helft. Na de hervatting verliet aanvoer der Merlijn de spilplaats en ging als middenvoor spelen. Voor de voor hoede betekende dit een aanmerke lijke kracht, voor de achterhoede echter een verzwakking, zodat SML na een kwartier spelen wist te doel punten. De Veenendalers bleven verwoed van zich afbijten en een kwartier voor het einde bracht links buiten Rebergen eerst de stand ge lijk en enkele minuten later zorgde hij voor een Veenendaalse voor sprong 21). Merlijn distancieerde zich weer naar de spilplaats om de voorsprong te verdedigen. Tien mi nuten voor het einde zagen de Arn hemmers echter wederom kans de stand gelijk te brengen en opnieuw trok geheel Veenendaal ten aanval. Enkele snelle uitvallen van de gas ten werd de verzwakte Veenendaal- defensie noodlottig, want nadat het enkele minuten voor tijd 23 ge worden was, werd het in de laatste seconde zelfs 24 voor de Arnhem mers, die daardoor meer kregen dan hun toekwam. VeenendaalA.G.T. 20. Voor de K.N.V.B. Zaterdagmiddag baker ontving Veenendaal bezoek van de Amsterdamse vierde klasser A.G.T. Reeds kort na het begin nam Veeendaal de leiding door een doel punt van midvoor Baars, die het te ver uitlopen van de Amsterdamse doelman afstrafte. De Amsterdam mers probeerden de voortdurende Veenendaalse aanvallen te breken door de buitenspel val. Inderdaad liepen hierdoor vele aanvallen dood X^na 20 minuten spelen bracht sneiit doorbraak de siand op 20 voor de Veenendalers. Voort durend kreeg de thuisclub in deze speelhelft scoringskansen en de Am sterdammers mogen van geluk spre ken, dat bij de rust de stand nog steeds 20 was. Na de rust was het een onbete kende wedstrijd. Gedoelpunt werd er niet meer, zodat Veenendaal met een verdiende 20 overwinning zich in de volgende ronde plaatste. Bij een botsing in de eerste helft knesude de A.G.T.-linkshalf een rib. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen waarna hij per auto naar Amsterdam vervoerd werd. Rhenense Ouden van Dagen verenigd. De Maandagmiddag gehouden ver gadering in hotel „Het Wapen van Hardenbroek", met als doel te ko men tot oprichting van een afdeling van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, mocht zich in een flinke belangstelling verheugen. Na een inleidend woord van de heer G. Baars, gaf de heer W. Ver beek, hoofdbestuurder, een duide lijke uiteenzetting omtrent het doel en streven van de bond. Spr. rele veerde de vroegere onbarmelijke toestanden, toen men door kinder arbeid de Ouden van dagen steun bood. Vele vragen kwamen uit de vergadering naar voren. Tot slot besloot de vergadering tot oprichting van een afdeling over te gaan. Het bestuur werd als volgt samenge steld: G. Baars, voorzitter, J. Huij- dink, Duistereweg 6, secretaris, G. Pannekoek, penningmeester en me de-bestuursleden F. Rosbag en R. Albers. Toezegging van beroep. Onze stadgenoot, de Candidaat J. H. J. Hoffman, heeft een toezeg ging van beroep ontvangen van de Ned. Hervormde Gemeente te Baard wijk en Drunen. Stille omgang voor de radio. Zowel over Hilversum I als II wordt in het kader van de Natio nale herdenking op 4 Mei a.s. een reportage gegeven van de stille om gang naar de Grebbeberg en de plechtigheid op het Kerkhof. Dit is de eerste maal na de bevrijding dat vanuit Rhenen de Stille Omgang voor de radio wordt gebracht. Moge alle inwoners ervan doordrongen zijn, wat de betekenis is van de vierde Mei en zoveel mogelijk aan de tocht naar de Berg deelnemen. „Wilskracht" naar Kringdag. De gymnastiekvereniging „Wils kracht" neemt op tweede Pinkster dag deel aan de Kringdag van de Neder Veluwse Turnkring, welke te Oosterbeek wordt gehouden, te or ganiseren door de G.V. „Bato" al daar. Uit wraak de glazen vernield. VeenendaalRobur et Vel. A.s. Zondag speelt Veenendaal een vriendschappelijke wedstrijd op haar eigen terrein tegen de Apeldoornse tweede klasser Robur et Velocitas. Aanvang half drie. Proef-elftallen. Op het DOVO-terrein werd Woens dagavond een oefenwedstrijd gespeeld tussen twee elftallen, samengesteld uit de voetbalclubs Matjan, N.V.V., Trian gel Boys, de Merino's en G.V.V.V. Er werd door beide elftallen behoor lijk gespeeld. Kort na het begin scoor de de A-ploeg, doch even voor rust werd de stand gelijk uit een corner. In de tweede helft werd er niet meer ge doelpunt. Met Koninginnedag zullen beide elf tallen vermoedelijk wedstrijden spelen tegen Veenendaal I en DOVO I. De jeugdige huisvader M. V. alhier, pleegt tot laat in de nacht café's te be zoeken, waar hij onder het genot van eeq borreltje een kaartje legt. Al spe lend raakte hij op zekere Zondag in Maart j.l. de tel van het gedronkene enigszins kwijt en toen hij op die avond de vrouw van de caféhouder v. N. om een elfde borrel vroeg, weigerde deze hem te schenken. Hierover werd de klant zo kwaad, dat hij acht consump tieglazen stuk sloeg en de vrouw enige niet voor herhaling vatbare woorden toevoegde. Deze vernieling had tot gevolg, dat V. zich Woensdag voor de Utrechtse Politierechter moest verantwoorden wegens genoemde vernieling plus be lediging van de caféhoudster. Daar herinnerde men hem eraan, dat hij verzuimd had zijn excuus aan tc bieden en tot op heden de schade nog niet heeft vergoed, terwijl hij evenmin de gebruikte consumptie heeft betaald. Verdachte beloofde zulks als nog te doen en reikte de caféhoudster, die als getuige werd gehoord, ter ver zoening de hand. Een geldboete van dertig gulden subs. 15 dagen hechtenis luidde de eis van de Officier van Justitie. De Politie rechter dacht er anders over en legde een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen op met een proef tijd van twee jaar. „Ik wil best." Maar toen hij het gezegd had, kwam er voor een moment een duizelig ge voel over hem, alsof hij zich bereid verklaard had, zo maar in een donkere diepte te springen, waar ie vast en zeker de nek zou breken" Maar Peter liet hem niet veel tijd tot nadenken. „Jofel!" riep hij, opspringend. „Kom, vooruit, dan kleje we ons eige weer andie rommel is haast droog en verder zal 't wel drogen an ons lijf...." Onder het aantrekken van het kil- vochtige goed, praatte hij vrolijk door. „We hebbe nog tyd zateen hal- leve middag nogGaan we 't bos uit en de lande door, over alle slootjes en hekkies..Goeie genade, wat hè'k een honger Hij wreef over zijn maag en een be moedigende veronderstelling kwam in hem op: „Jij heb toch soms geen spie bij je?" „Spie?Wat is dat?" „Vent, wat snap jij tochweinig! Ik praat toch me moerstaal!Geld, jó!" „O! Geld! Ja.... ik heb wel wat bij me!" Hij grabbelde in zijn broekzak en trok er een groen zijden beurs uit, klets nat. Maar onder de zilveren rin gen zaten veelbelovende bobbeltjes en Peters ogen gingen wijder open. Z'n vriendje schudde de beurs uit op z'n natte zakdoek en Peter slaakte een kreet van verbazing en hevige bewon dering. Zilver! Bijna allemaal zilver! Grote stukken, en daarnee ja, waarachtig tocheen goudstuk! Hy liet zich op z'n kniean by de schat neervallen, hield er zijn neus vlak boven, keek toen schaapachtig naar Piet, die er tamelijk verwonderd en onverschillig bij kwam zitten. „Is dat allemaal van jou?" vroeg Peter verbouwereerd. „Eerlijk van je eige?" „Janatuurlijk," glimlachte Piet. Wat dacht je dan?" verdiende, in drie nog niet eens Hoe kon 't terwereld bestaan?En hij kreeg op zijn beurt een diep res pect voor z'n nieuwe connectie Maar ze waren nou kameraden. Ze zouen samen van huis weglopen Dat geld was feitelijk van hen samen nu. Zeg, Piet!" viel hij uit. „Nou hoeve we geen honger te lije!We gaan Zeker je hele spaarpot?" vroeg het die kant uit, over 't dorpen daar schooiertje vol respect. Dan voegde hij er wantrouwig aan toe: „Was je dan toch al van plan om d'r alleen vandoor te gaan?" „Nee.... waarom?" „Nou,.-... omdat je je hele spaar pot bij je gestoken heb." 't Is mijn spaarpot immers niet Ik heb geen spaarpot, jö". Peter keek hem aan, zuchtte en spuwde meesterlijk tussen zijn tanden kope we krentebollen bij een bakker En zegeigelijk hoeve we nou ook niet in een goederewage te kruipe! We kenne best spoorkaartjes kope!" Piet knikte verstrooid. „Neem jij 't geld maar bij je," zei hij goedmoedig. „Je weet beter hoe we de dingen moeten doen dan ik." Peter slikte en keek hem stom ver baasd aan. „Ikke?" stamelde hij. „Al dat geld?" een heel eind over het gras. Hij be- „Ja," knikte de ander, „we moeten greep het: onder die rijke mieters ga- d'r samen van reizen, hè?" ven ze de jongens natuurlijk zulke peulschilletjes as zondagscent Meer dan z'n vader in twee weken Samen van reizenHet klonk als een onzinnig mooi verhaal Peter grabbelde met een gegrom van genot het geld bijeen, liet het in z'n broekzak glijden, nadat hij zorg vuldig had onderzocht of die soms niet kapot was, en propte er zijn natte, verschoten rode zakdoek boven op. Toen sprong hy overeind. „Kom!" riep hij op juichende toon. ,Ga mee, jö! We gaan d'r fijn van door! Kerel nog an toedat wordt een reuzereis! En hij holde voor z'n kameraad uit naar een belommerde laan, die regel recht naar het dorp leidde.... III. Ze lagen nu in een hooiberg. Met de handen achter het hoofd, één knie opgetrokken, de enkel van het andere been er boven op. Ze waren moe en tevreden en genoten verzaligd de we- ligzoete geur van het verse hooi. Ze spraken niet, maar zuchtten af en toe diep en voldaan. Ze waren twee ge lukkige jongens. In het dorp hadden ze warme krentenbollen gekocht, zo uit de oven, in een bakkerswinkeltje, waar het heerlijk rook naar vers ge bakken brood. En al voortstappend hadden ze die uit dé hand verslonden, hongerig en smulziek. Ze hadden ge dronken aan de dorpspomp, om de beurt de piepende ijzeren zwengel op en neer zwaaiend, verraderlijk beproe vend de ander te overspoelen met een plots neerplenzende, zware gulp pomp water, en ze hadden veel gelachen en elkaar uitgescholden. Piet werd met elke stap in het vrije leven uitgelate- ner en meer verzot op de kernachtige uitdrukkingen van zijn nieuwe vriend, die hy geestdriftig overnam en met op merkelijke virtuositeit te pas bracht. En Peter lachte zich slap, als hij zijn eigen scheldwoorden met dat deftige accent van die ongewende lippen hoorde vallen. En nu lagen ze uit te hijgen in een hooiberg bij een kleine boerderij, waar ze achterom binnengeslopen waren, zonder dat iemand hen gezien had.

De Vallei | 1950 | | pagina 3