Herdenkingsdag Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken i'flakeiaarskanioor brouuier 9^jjMipemLe, Vliedt Vjunendaal S.emeesde'iaadlu-e'ityade'iLtKj, Het is maar één keerKoninginnen Feest Hagebak van -f öijksiR^ Refiatig, 'P'iediM^wden Hypotheek pelden beschikbaar 24© JAARGANG VRIJDAG 28 April 1950 No. 17 UITGAVE: DRUKKERIJ ..DE GELDERSE VALLEI" Fa. J. F. T A K Boerderijen tot 50% der taxatie3 Abonnementsprijs F 0.85 per kwartaal Losse nummers Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaol Telefoon 601 Redactie W. F ter Hoever VALLEI ADVERTE NTIES Gewone advertentieprijs per •n.m. 12 cent. Minimumprijs per odvertentle F 3. - Vraag en aanbod F. 1-3C van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent Vvrschijnf 1 keer per week inSTICHTS- en GELD-VEENENDAAL. AMERONGEN, ELST. RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG. GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Straks vieren we weer het feest der bevrijding. Hel program van de fees telijkheden is al gepubliceerd. Het is goed, dat we dankbaar herdenken de verlossing van het Duits geweld. Het is ook goed. dat we ons eens even los maken uit de omklemming, die ons ge vangen houdt, wanneer we acht geven op de ontwikkeling van het wereldge beuren van vandaag. Wie oren en ogen de kost geeft, kan niet anders dan met zorg de toekomst tegemoet zien. Reeds duidelijk na het einde van de wereldoorlog II kwam er aan het licht een tegenstelling tussen Rusland en Amerika. Maar we hoopten, dat die twee elkaar wel weer zouden vinden. Hadden ze niet schouder aan schouder als broedervolken gestreden tegen het machtige Duitsland en met de grootste opofferingen tenslotte een glansrijke overwinning bevochten? Mocht dan niet verwacht worden, dat zij nu ook samen zich wijden zouden aan de we deropbouw van ons zo zwaar geteis terd werelddeel en aan de bevestiging van de vrijheid, die door Hitier zo wreed en schandelijk was belaagd? We hebben het vurig gehoopt, maar zijn bitter teleurgesteld. De kloof tussen die beiden werd al breder en dieper en de twee grootmach ten, die toch nog maar weinige jaren geleden naast elkaar een gigantische strijd streden, ze staan nu grimmig te genover elkaar. Het blijkt almeer, dat het streven van de Sovjet-Unie won derwel overeenkom-t met het natio- naal-socialisme van het Duitsland van Hitier en eenzelfde dreiging als wel eer hangt als een zware wolk boven _de. landen., die nog n\et in de klauw van het communistisch imperalisme vielen. De dreiging dreef de nog vrije vol ken bijeen en verenigden ze in het At lantische Verdrag, dat de vrije naties militair sterk wil maken om het kost baar bezit der vrijheid tegen een even tuele aanranding met geweld van wa penen te keren. Aanvankelijk was er geen sterke animo bij de landen van het Atlantisch Verdrag om op korte termijn zich mili tair paraat te maken. Wel verklaarde Amerika zich bereid tot de levering van het leeuwenaandeel der bewape ning, maar desondanks zouden toch de Europese landen genoodzaakt zijn tot het brengen van enorme offers om in bond met Amerika militair opgewassen te zijn tegen een macht als de Sovjet- Unie nu eenmaal is. Die offers wogen dubbel zwaar nu zij nog bij lange na niet te boven waren de wonden in de laatste grote oorlog geslagen. Het zijn harde feiten, die steeds meel de ogen der vrije naties hebben ge opend voor een reëel gevaar, dat dreigt. Eens waren er in Oost-Europa lan den, waar vrijheid en democratie heer sten. Er was vrijheid van het woord, van de pers, van godsdienst en in vloed van het volk op het bestuur des lands. Nu zijn deze landen vazalstaten van de Sovjet-Unie en worden er de eerste rechten van de mens met voe ten getreden. Het Duitsland van weleer werd in tweeën geknipt: een West- en een Oost-Duitsland. Dit laatste kwam in de macht van Moskou en sindsdien is er van de vrijheid en democratie niets meer overgebleven. Het onmetelijke Chinese Rijk viel aan het communisme ten prooi en het zal ook daar zeker de voet zetten op wat de eeuwen door als heilig en on aantastbaar werd beschouwd. Onder de drang van al deze feiten is het besef gegroeid, dat er geen tijd meer verbeuzeld mag worden met ein deloze conferenties, maar dat er moet aangepakt worden en snel ook. Daar zit iets in, dat beangstigt. Zou het werkelijk weer op een oorlog uit lopen? Als dat waar zou zijn, dan staat te vrezen, dat die nieuwe oorlog in gruwel en vernietiging alles zal over treffen wat de wereld ooit aan ver woesting heeft aanschouwd. De vregs is begrijpelijk. Maar (jwaas en onverantwoordelijk zou het wezen er maar op los te leven en te doen alsof er geen wolkje aan de lucht is. Zo'n struisvogelpolitiek zou zeker de vrije volken van West-Europa voor men het wist doen delen in het vrese lijk lot van de Oosteuropese landen. Het zou een herhaling worden van het geen de wereldoorlog II in zijn begin bracht, toen immers een militair krach tig en volledig toegerust Duitsland de strijd begon tegen een militair totaal onvoorbereid Europa ken het in een ommezien overweldigde. Alleen een tot de tanden gewapende tegenstander dwingt een aanvaller zich tienmaal te bedenken voor hij de strijd begint. Dit is dan ook de lichtzijde van het actieve Atlantische Verdrag. Op Donderdag 4 Mei a.s. des avonds 8 uur precies zal in geheel Nederland 2 minuten stilte in acht worden ge nomen, ter eerbiedige nagedachtenis aan hen, die in de strijd voor de vrij heid van ons Vaderland streden en vielen. De aanvang van deze 2 minuten stilte zal door de sirenes op het ge meentehuis en de gasfabriek worden aangegeven. Het einde van de stilte wordt aan gegeven alleen door de sirene van het gemeentehuis. Om half 8 precies vertrekt een stoet bestaande uit het 'gemeentebestuur, de nabestaanden van de gevallenen, ille galiteit, geestelijkheid, „Oranjedag" en andere verenigingen vanaf het ge meentehuis naar het station. Deze stoet zal zich daarheen in volkomen stilzwij gen begeven. Aan het station wordt door „Caeci- lia" een couplet van het Wilhelmus gespeeld, dat niet wordt medegezon gen; daarna is er gelegenheid tot het leggen van kransen en bloemen. Om 8 uur begint de stilte, ongeveer aan het einde waarvan het Mannen koor „De Veenzangers" met het kna penkoor zal zingen: „Zalig, die in Christus sterven" (Gezang 242 - onbe rijmd). De inwoners worden vriendelijk verzocht de vlaggen die avond om 6 uur halfstok uit te steken zonder Oranjewimpel en voorts er aan mede te werken, dat het nabij het plantsoen volkomen rustig en stil is. Alleen in vokomen orde, rust en stilheid eert men zijn grote doden het best. Onze jongens komen thuis. Naar men ons mededeelde is met het troepentransportschip „Stuivesant" uit Indonesië naar Nederland terug gekeerd de militair G. v. Hardeveld. Met het troepentransportschip „Ge neral C. C. Ballou", aankomst 30 April, komen onze plaatsgenoten W. v. Dijk, W. H. Kooy, J. Bruis. Op 1 Mei met troepentransportschip „General R. L. Howze": E. de Kam per en M. J. Croes. Met troepentransportschip „Nelly" op 4 Mei J. v. Barneveld. Op 6 Mei met troepentransportschip „Dundalk Day" P. v. Kesteren. In Geld. Veenendaal met troepen transportschip „General Ballou" op 30 April C. Diepeveen, F. Hardeman. D. v. d. Haar, E. v. Hunen, G. Bos, J. W. A. v. Engelenburg. „De Hohnerboys" naar concours. De Veenendaalse mondaccordeonver. „De Hohnerboys" nemen 2e Pinkster dag deel aan het Bondsconcours, dat te Scherpenzeel door de vereniging „Bravo" wordt georganiseerd. „De Hohnerboys" komen uit in de tweede afdeling. Als verplicht nummer hebben zij „Lentebloemen" van L. Blaauw te spelen, als vrij nummer wordt gespeeld de „Lustrummars" van Adr. J. Maas. In totaal hebben 26 ver enigingen voor dit concours ingeschre ven. Onze geëerbiedigde Koningin JULIANA viert Zondag 30 April haar 41 sfe verjaardag. foto meyboom De annexatie opnieuw ter sprake. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en Mevr. Reinalda stellen zich voor ter gelegen heid van de verjaardag van Hare Majesteit de Koningin te ontvangen ten Paushuize op Maandagmiddag 1 Mei 1950 van 4 tot 6 uur. Onder voorzitterschap van burge meester A. Bakker kwam de Raad der gem. Veenendaal vorige week Donder dagavond bijeen; afwezig was de heer H. Plant. Nadat de ingekomen stukken en de notulen van de vorige vergadering zon der enig commentaar waren gepas seerd, werd aan de orde gesteld het voorstel tot instelling van een plaatse lijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en tot benoeming van 3 leden dier commissie. Door B. en W. werden voor deze functie voor gedragen de heren H. W. Bekker, J. H. Kets, en A. J. van Schuppen. De heer De Gooyer had gaarne dub beltallen gezien, waarna de voorzitter repliceerde, dat het reeds moeilijk is 3 geschikte commissieleden te vinden, die bekwaam en bereid zijn in deze commissie zitting te nemen. Na stem ming verenigden bovengenoemde he ren alle stemmen op zich. In verband met de plaats gehad heb bende verbetering van de Valleistraat was het nodig, dat verschillende langs die straat gelegen stroken grond door de gemeente in eigendom werden over genomen. De Raad keurde het voorstel goed, om deze percelen over te nemen voor een prijs van 25 cent per perceel. Indertijd werd aan de heer H. van Hunnik op voorlopig koopcontract een perceel grond verkocht in de Eiken laan, ter grootte van ongeveer 676 MJ voor een prijs van f 7,- per M\ Dit per ceel was aan de heer J. E. van Schup pen verkocht, doch deze had een gro ter perceel nodig. Daarom werd voor gesteld bovengenoemd perceel weer terug te kopen groot 860 M\ even eens tegen de prijs van f 7,- per M'. De heer De Gooyer informeerde of deze f 7,- per vierk. meter wel de juis te kostprijs van de grond is, daar de Stationswijk een verlies zal veroorza ken. Wethouder Middelhoven meende, dat dit verlies niet met zekerheid is vast te stellen en dat het bovendien een grote onbillijkheid zou zijn om de prijs nu te verhogen. Daarna werd het voorstel aangenomen. Voor Patrimoniums Bouwvereniging werd een aanvulend Bouwvoorschot ge- yr-aagd van f 2750, voor het bouwen van een dubbele schuur, bestemd voor de heer D. van Asselt. De huurprijs van de woning zal daardoor pl.m. f 2,- hoger worden. De heren Bastmeyer, Scholten en Van Hunnik vonden het riskant, daar een eventuele volgende huurder wellicht niet bereid was deze meerprijs te betalen. De sprekers dron gen er op aan, dat dit geval een uit zondering moest zijn, hetgeen de voor zitter beaamde. In behandeling kwam daarna het verhuren van het voormalige postkan toor aan het bestuur van de Chr. Huis houdschool alhier. De verbouwings- kosten hebben f 17550.26 bedragen, zo dat de huur, berekend over 7 jaren dan moest zijn f 3965. De Minister had de verbouwingskosten getaxeerd op f 14000, en de huurwaarde voorlopig bepaald op f 3300. Voorgesteld werd thans de huursom op f 3500 per jaar te bepalen. De heer Van Galen (CH) vroeg waarom de bouwkosten met f 3000 wer den overschreden. Hij vindt de gehele affaire trouwens wat duister. Wethou der Middelhoven merkte op, dat de school alleen voor Rijkssubsidie in aanmerking kwam, indien een bestaand gebouw genomen werd. Daarom is in dertijd het oog gevallen op het oude postkantoor. De toevloed van nieuwe leerlingen is echter dermate, dat het oude postkantoor reeds nu veel te klein is om het aantal leerlingen te bergen. Gedacht is toen om enkele lokalen te bouwen achter de Tekenschool, om deze later eventueel voor kleuteron derwijs te gebruiken. De bouwkosten zijn evenwel veel te hoog. Omdat het aantal leerlingen de verwachtingen ver overtreft en daardoor het behoefte-ele ment duidelijk gebleken is, zal men moeten komen tot het bouwen van een nieuwe school. De bouw zal nu zo plaats vinden, dat de school na 7 jaar geheel compleet zal zijn, zodat het oude postkantoor nog 7 jaar gebruikt zal worden, waarover ook de verbou wingskosten gerekend zijn. Het voor gestelde bedrag door het Rijk van f 14.000 was totaal ontoereikend, om dti gebouw voor het onderwijs bruik- Met zulke dagen mag je toch wel iets extra's hebben. Onze Slagroom, en gesorteerde Gebakjes en Taarten zijn bij uitstek geschikt om de Feest stemming te verhogen. (Ing. Med.) 1 A baar te maken. Nadat de heer Van Hardeveld nog een voorstel gedaan had om een lid van het huurcontract te laten vervallen, hetgeen door B. en W. werd overgeno men, ging de Raad zonder hoofdelijke stemming met deze voordracht accoord. Door het bestuur der Patrimonium- scholen waren twee verzoeken inge diend voor de aanschaffing van leer middelen enz. tot een bedrag van f2210.95, waaronder 3 naaimachines en door het bestuur van de Geref. Ge meenteschool was 1 naaimachine aan gevraagd. De heer De Kleuver infor meerde of de mogelijkheid voor het aanvragen van naaimachines van korte datum is, of dat dit al langer het geval was. Toen de voorzitter antwoordde, dat dit altijd reeds mogelijk was ge weest, ontlokte dit de heer De Kleuver de opmerking waarom ze toen niet aan gevraagd werden. Maard dat deed Wet houder Middelhoven netjes uit de doe ken. De invoering van het zevende en achtste leerjaar maken dit onder wijs mogelijk, waar vroeger geen tijd voor was. Het zevende en achtste leer jaar zou eenvoudig geen zin hebben als het een eenvoudige repetitie was. De lening ad f446.000 bij de Rijks postspaarbank voor de financiering van woningen werd zonder enige op- of aanmerking goedgekeurd. uit voorraad leverbaar BUSSEN VERF diverse kleuren GLORIA WATERVERF voor de muren, geeft niet af. VLINDER WR IJ FW AS Drogist - Apoth. Ass. Hoofdstr. 118 - Tel. 632 - Veenendaal Ing. Med. Rondvraag. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Joh. van Hardeveld (PvdA) bij de voorzitter of het gemeentebe stuur van Veenendaal zich zal houden aan de circulaire van de Minister, om het gemeentepersoneel op Vrijdag 5 Mei a.s. des middags te 1 uur vrijaf te geven, in verband met de nationale herdenking van de bevrijding. De Voorziter merkte op, dat de ver zoeken uit Den Haag gewoonlijk wor den opgevolgd. Een belangrijke vraag is echter: „Wat doet overig Veenen daal". Indien Veenendaal op Zaterdag morgen dit bevrijdingsfeest viert, heeft het gemeente-personeel er weinig aan, om Vrijdagsmiddags thuis te zijn. Nu de bedrijven besloten hebben op 6 Mei vr(j te geven, in verband met de pro ductie, hebben B. en W. besloten ook het gemeente-personeel op 6 Mei vrij af te geven. De heer Van Hardeveld was het met deze gang van zaken niet eens, daar het hier geen gewoon feit is van plaatse lijk karakter. Het is een „nationale" bevrijdingsdag, die wij hier in Vee nendaal niet op een andere dag moeten gaan stellen. Bovendien is het niet on denkbaar, aldus de heer v. Hardeveld, dat de bedrijfsvrede in Veenendaal verstoord zou worden. In Twente, waar men aanvankelijk eveneens op Zaterdag 6 Mei zou vrij hebben, heeft men bakzeil moeten halen en daar viert men thans, evenals overal elders op Vrijdagmiddag het bevrijdingsfeest. De voorzitter gaf hierop ten ant woord, dat het nog geen 5 Mei was en hij het in een B. en W. vergadering alsnog zou bezien. De heer Bastmeyer (AR) informeer de naar de nevelbrandspuit en meende dat het nu tijd werd, dat deze spuit kwam. De Voorziter meende, dat de le- vernig nu wel spoedig zou plaats vin den. De heer W. van Galen (CH) bracht namens zijn fractie de anexatie ter sprake. Hij vindt deze kwestie van het allergrootste belang voor de gemeente voor Zondag 30 April 1950. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt 9.30 uur Ds. v. Wijngaarden, (H.A.) 5 uur Ds. K. v. d. Pol Julianakerk 9.30 u. Ds. K. v. d. Pol(H,A.). 5uurDs. A. Vioeg- indeweij, Vredeskerk 9.30 uur Ds. A. Vroegindeweij (H.A.). 5 uur Ds. v. Wijn gaarden. Dijksiraat 2 45 uur Dhr. J. Gaas beek, Veeneind 3 uur Ds. A. Vioegin- deweij. Kade Donderdag 4 Mei ram. 7.30 uur Ds. v. Di rtn van Ede. Sola Fide 10 uur Ds P. G. de Feij Mestdagh van Rotterdam (Jeugd dienst), 5.30 uur Ds J. v. Kuiken van Baarn. Ger. Kerk. 9, 10.30 en 5 uur Ds v. d. Brink. Chr. Ger. Kerk. 9.30 en 5 uur Ds Slofstra. Ger. Gem. Hoofdstraat. 9.30 en 5 uur Ds Kok. Ger. Gem. Kerkewijk. 9.30 en 5 uur leesdienst. Leger des Heils. Zaterdagavond 7 uur Straatzang. Zondagmorgen 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur Openluchtsa menkomst, 8 uur Verlossingssamen komst. Ned. Prot. Bond. 10.30 uur Ds Alons van Emmen. RHENEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds Kooreman, 6 uur Ds v. d. Linden. Ned. Herv. Ger. Evang. 10 en 6 uur Ds Lekkerkerker van Amsterdam. Oud Ger. Gem. Maandag 1 Mei Ds Blaak van Geldermalsen. ELST. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur Ds Vlasblom. Ger. Gem. Leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur dhr J. v. Noort. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur dhr v. Viegen. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur Ds Bieshaar. Ger. Gem. leesdienst. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. VEENENDAAL. Van Zaterdagmidd 2 uur tot Maan dagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter E. A. C. Reijdon, Kerkewijk, telefoon 329. Maandag 1 Mei alleen voor zeer drin gende gevallen Dokter W. Remme, Markt, Telefoon 572 EDERVEEN. Van Zaterdagavond 6 uur tot Zon dagavond 12 uur dokter Van Ringele- stijn, telefoon 201, Ederveen. ELST-AMERONGEN. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter Kars te Amerongen. n n 60% ,i 3%% Normale hypotheken 3'/, a33/4% Nieuwbouw 70% der goedge keurde stichtingskosten 3%% Kanaalweg 2 - Veenendaal (Ing. Med.) Herdenkingsdienst. Evenals het vorige jaar wordt ook nu een herdenkingsdienst op 4 Mei ge houden in de Geref. Kerk. Medewer king verleent het kerkkoor onder lei ding van de heer Kor Dijkstra. Als spreker treedt op Ds W. C. van den Brink. De dienst zal aanvangen onmid dellijk na de kranslegging. Wie doet er mee? Wij vernemen dat voor de wedstrij den voor kinderen, leeftijd 8 tot 14 jaar op Zaterdag 6 Mei bijzonder mooie prijzen beschikbaar zijn gesteld en wel: le prijs: horloge; 2e prijs: f ietslamp met dynamo; 3e prijs: vulpen; 4e prys: vulpotlood; 5e prijs: boek ter keuze, waarde f 5,-. Inleggeld f 0,25. Aanmelden tot Don derdag 4 Mei a.s. v.m. 12 uur bij on derstaande adressen: W. v. d. Weerdhof, Valleistraat 77; B. van Stempvoort, Eikenlaan 40; A. Kuiper, Ph. van Rijnstraat 58; Henny Jansen, Zandstraat; W. Keman, Paral lelweg 7. en het zit nu lang genoeg. Hij stelt voor met nieuwe kracht hieraan te werken en een raadscommissie te be noemen van alle fracties, om alles te doen om deze annexatie met kracht te bevorderen, temeer daar men met bouwterrein vastloopt. Deze commissie Zie vervolg Raadsverslag pag. 2

De Vallei | 1950 | | pagina 1