De Engelse Kapers HOOP m TROliUIFOTO'S, HENK LAMMS tUerve'zdaai ïideneti /trruAampeJi ïidetten Ueenendaat ok aan ÜEHItEIITfHUIS en KERK W? Haofdstr. :iü ueensnüaal Telefoon 777 UUI STEUH Nog eens: „Dc Witte Engel". Het is het Bestuur der Afd. Veenen- daal van het Ned. Roode Kruis inder daad gelukt om de prachtige film: „De Witte Engel" nog eens te vertonen aan die leden der afdeling, die voor de eerste avond geen kaarten meer kon den krijgen. Deze twede Rode-Kruis-filmavond is op Dinsdagavond 30 Mei a.s., 's avonds 8 uur in „Eltheto". Per lidmaatschapskaart kunnen twee plaat-kaarten gratis in ontvangst wor den genomen op de in de advertentie in dit blad aangegeven adressen. J. H. SLIK, Secretaris. Door de aLernieuwste manier van werken zijn wii in i iaat U een serie Foto's in Album de zelfde d; -g af te leveren. Wij garanderen U dat dit snulle werken, niet van invloed is op de houdbaarheid der foto's. ZIJ BLIJVEN GOED (Ing. Med.) Burgerlijke stand. Ondertrouwd: Otto van Dijk, 29 jaai en Jacoba Johanna Klumpenaar, 30 jaar; Gerrit Schoeman, 22 jaar en Jan- nigje Hermina Budding, 23 jaar; Wil lem van der "Klift, 24 jaar en Jannetje Spies, 21 jaar; Jacob van Barneveld, 31 jaar en Cornelia Gaasbeek, 30 jaar; Dirk Wisselo, 34 jaar en Dirkje van de Bovenkanp, 28 jaar; Roelof Hen drik Bos, 25 jaar en Everlje Diepeveen, 23 jaar; Teuiis van Beek, 26 jaar en Johanna Catharina Kerkhove, 24 jaar; Dirk Bastiaar. van Schagen, 24 jaar en Cornelia Johr nna van de Haar, 27 jaar. Getrouwd: Albert Willem Eenk- hoorn, 24 jaar en Johanna Veenhof, 24 jaar; Melis vin der Horst, 26 jaar en Willempje G'jsbertsen, 34 jaar; Jelis Bos, 28 jaar e i Petronella Jacoba Gijs- bertsen, 23 j tar; Willem Lodder, 23 jaar en Joharna Henken, 20 jaar. Geboren: Hendrika Hermina, d. van J. A. van Ravenswaaij en H. H. Spies; Catharina Wilhelmina, d. van M. van der Meer en L. Looijen; Evertje, d. van A. Berkhof en W. H. de Bruin; Petronella, d. van W. Slotboom en H. Valkenburg; Jannetje, d. van A. Spies en H. Bos. Gevonden en verloren voorwerpen. De burgemeester der gemeente Vee- nendaal maak1 bekend, dat ten ge meentehuis» Hoofdstraat 34, terug te bekomen zijn de navolgende op de openbare weg gevonden voorwerpen: ziekenfondsboekje; rood kindervestje; portemonnaie; een zakmes; shawl; drie bankbiljetten; een rood herenjas je met inhouc; dasspeld; zwarte tas met gereedschap; Indische dasspeld; herenpolshorlore; aangelopen een her dershond en een witte konijn. Dat als verloren zijn aangegeven: twee portemonnaies; wollen kinder- vest; een bankbiljet van f 10,-; heren polshorloge; een paar glacé dames handschoenen; premieboekje; een vul potlood; lichtblauwe blokfluit; dames- speld met steen; lichtblauw kinder tasje; weggevlogen drie postduiven 1950-1047256, 1947-545043, 1947-545041; weggelopen een Ierse Setter. Voorjaarsschouw wegen. Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend, dat op Vrijdag 26 Mei 1950 de schouw zal worden gevoerd over de aan hun toe zicht onderworpen wegen. Veenendaal, 16 Mei 1950. De Burgemeester, A. BAKKER. De Secr., D. BLANKESPOOR. Voordrachtsoefening leerlingen Veene. idaalse Muziekschool Op Vrijdag j 1. werd do r leerlingen der Veenenda-Ise Muziekschool »ArsMusica« een Vooidrschtsoefening gegeven in »EHheto«. Deze avond stond onder leiding van de Directeur der school de Heer Kor Dijkstra, die bij verhindering van de HeerA.j.v. Schuppen, (Lid der Commissie van Toezicht) een openingswoord sprak. Daarna vo &de de afwerking van het programma dat werkjes bevatte van diverse co nponisten waarvan we o.a. willen noenerf: Ebbenh. Tengberger. Burgmüller '^arcassi, Poalenc, terwijl ook Haydn, Brahms en Beethoven niet waren vergeten. O"'ar het geheel werd er vlot gemuci3eerd zowel door de zangklassen als door de Piano- Harmonium- Gitaar- en Vioolleerl'.ngen. In aa-merking nemenda het r eds ge vorderde se zo -n voor dez9 avonden, was er een bevredigende belangstel ing Aan het eindder avond sprak de Heer Dijkstra nog mkele woorden, waarbij bij o.m. opmerk *e, dat het zo vaak voor kwam, dat Orderr met hun kinderen op het soreekuui kwamen, waarvan de laat ste reeds 9 a 10 jaar waren. In dit ver band v/ees hij op de klasjes voor alge meen Vormend Mczi k-onderwijs der school, waar groepjes van ongeveer 12 kinderen reec svanafhun zesde zevende jaar kunnen getest worden, waardoor na één jaar een verantwoorde keuze van instrument vo gt en vele m'slukte piano lessen kunner voorkomen. Tens'o'te wilde spreker de aandacht vestigen op Ie geringe belangstelling voor het vioc londerwijs in Veenendaaf, Willen wij df goedf» leerkracht die wij hiervoor gek egen hebben, behouden, dan zulten er meer viooUisten moeten komen. Met een dankwoord aan alle belang stellenden en mede werkenden, werd deze »Ars Musica« avond basloten. Overtreding deblokkerings maatregelen. Wegens overtreding van art. 7 van het Besluit i.z. Deblokkering 1945, had zich Maandag j.l. de 81-jarige land- bouwcr-steenfabrikant D. L. L. de R. voor de Utrechtse Politierechter te verantwoorden. Uit het verhoor bleek, dat de ge daagde in October 1944 van de slager M. een bedrag van f 5000,- ter bewa ring in ontvangst had genomen en dit bedrag in 1947 in baar geld had terug gegeven aan de oorspronkelijke eige naar. Een en ander was echter in strijd met de deslijds geldende deblokke- i ingsmaatregelen, welke aangifte van dergelijke transacties voorschrijven. De verdachte verklaarde dat hij niet op de hoogte was van dergelijke voor schriften omdat hij alleen maar land bouwbladen leest. Deze verontschuldi ging achtte de Politierechter weinig geloofwaardig aangezien de verdachte, oud-advocaat en zelfs gewezen kanton rechter, toch wel van deze voorschrif ten op de hoogte moet zijn geweest. De Officier van Justitie eiste we gens de gewraakte overtreding f 500,- boete subs twee maanden hechten's. De Politierechter maakte er f 300,- subs. twee maanden van. Ouderavond Scholen met de Bijbel. Donderdagavond begonnen de klas lokalen om zeven uur vol te lopen met belangstellende ouders. Een uur was te kort om uitgekeken te raken. Vooral de vglo-afdeling toonde op het gebied van huishoudelijke vakken zo'n over vloed dat de schoolbel om kwart over acht aan het bezichtigen een einde moest maken. In twee, tot de uiterste hoeken gevulde lokalen begon men daarna de eigenlijke ouderavond, die onder leiding stond van Ds H. v. d. Linden. In een vlot tempo werden de verschillende programmapunten afge werkt. De kinderen, uit elke klas een paar, zorgden voor een aardige afwis seling door zang en voordracht. De heer P. H. van Os, hoofd der vglo-school, sprak over deze dertien en veertien jarigen. Hij toonde aan, dat de vglo-school in een behoefte voorziet op grond van statistische, sociale en psychologische motieven. In de pauze tracteerden de meisjes der vglo-school op zelfgebakken cake en kruidkoek, terwijl mej. Quint voor een geurig kopje thee had gezorgd. Nadat de heer W. van Dam, hoofd der glo-school, enige mededelingen had gedaan, sloot Ds N. Kooreman deze geslaagde avond. Op weg naar 't vaderland. Onze stadgenoot C. van Esseveld, Cuneraweg 154 is met het troepentran sportschip General M. B. Stewart op weg naar huis. Vanaf deze plaats een hartelijk welkom. Ter secretarie ligt de passagierslijst van dit schip ter inzage, evenals die van de General S. D. Sturgis. Ds II. Volten naar Rhensn. Ds H. Volten, gereformeerd predi kant te Enschede, hoopt zich de vol gende maand in onze gemeente te ves tigen in de pastorie van de Gereform. Kerk aan de Grebbeweg. Ds Volten is door de kerk van Wageningen beroe pen voor de arbeid onder de studeren den. Een bepaald aantal Zondagen zal hij echter de kerk van Rhenen dienen. Postzegelautomaten herplaatst. Vrijdagochtend werden in het por tiek van het postkantoor twee postze gelautomaten opgehangen, één voor ze gels van twee cent en één voor zegels van een dubbeltje. Men dient er goed op te letten, dat men uitsluitend bron zen centen en nikkelen dubbeltjes in de gleuf stopt. Voor mensen, die ver geten hebben postzegels te kopen, zijn deze automaten een uitkomst. Boven dien kan men zich nu zelf bedienen, wanneer men geen tijd heeft om voor het loketje in de rij te gaan staan. Eerste coloradokevers gesignaleerd. Op een stuk aardappelland aan de Bantuinweg zijn Vrijdagochtend de eerste coloradokevers gesignaleerd. De vinder deed onmiddellijk aangifte ter gemeente-serretarie, een zeer verstan dige daad. Wat leerlingen presteerden. Hebben meisjes dat gemaakt? Hoe lang hebben ze daarover wel gedaan? Kunnen ze dat al? Dergelijke uitroepen werden gehoord, toen belangstellende genodigden uit kringen buiten de schoolvereniging Vrijdagavond in de gelegenheid werden gesteld het werk van de meisjes der bijz. vglo-school te bezichtigen. Het bezichtigen werd tot bewonde ren. Wat de meisjes hadden gemaakt op het gebied van handenarbeid, hand werken, patroontekenen, babyverzor ging, warenkennis, koken en algemeen vormend onderwijs was uitstekend en overvloedig. De vele genodigden, die gehoor ga ven aan de oproep, waren vol bewon dering over wat ze zagen. Velen, die het v.g.l.o. niet kenden, hebben hier een onvergetelijke indruk gekregen. Nieuwbouw School met de Bijbel voor V.G.L.O. Binnenkort zal er een nieuw gebouw voor de bijzondere school voor voort gezet gewoon lager onderwijs worden gesticht. Eindelijk zal dan aan de ja renlange inwoning een einde worden gemaakt. Medewerking van het gem.- bcstuur en vergunning om te bouwen werden reeds verleend. Het plan is twee leslokalen en een lokaal voor de huishoudelijke vakken te doen bouwen, achter de bestaande school aan de Achterbergsestraatweg. Buitenlandse pers bij de zeepkistrace. Dc Motorclub „Rhenen en Omstre ken" heeft bezoek gehad van buiten landse journalisten. Vertegenwoordi gers van Belgische bladen en een cor respondent van het Engelse weekblad ;.,Life" hebben de Thijmse Hught reeds in ogenschouw genomen en vooraf een reportage gemaakt van 'net vele werk, dat aan de eerste echte Nederlandse zeepkistrace voorafgaat. Ook op 2e Pinksterdag zullen zij voor hunne bladen uitgebreide reportages maken. Op 26 Mei vindt voor de AVRO-mi- crofoon een vraaggesprek plaats tus sen Peter Knegjens en het MACRO- bestuur, dat vergezeld zal zijn van on ze Burgemeester. Voor de race zal een tweede persconferentie worden gehou- d >n ierd Zes deelieme-s zullen aan de start verschijnen. Zij zijn afkomstig uit alle uithoeken van ons land. Er is een prijsvraag uitgeschreven, waar voor f 500,- aan prijzen is ingezet, voor hen die de snelse tijden raden in dc A. B en C klasse. Betrouwbaarheidsrit. De MACRO organiseert binnenkort een betrouwbaarheidsrit over 140 km,, waaraan een klassementsproef zal wor den verbonden. Nederlaag wedstrijden Biljarten. In hotel „De Kroon" te Amerongen werden nederlaagwedstrijden gespeeld. De „B.V.R." kwam uit tegen „A.B.C." en wist met 64 te winnen. De biljart vereniging van Hartogs Rij wielfabrie ken verloor tegen. „A.B.C." met 82. PARKEERVERBOD. Burgemeester en Wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 25 April 1950 no. 13, een parkeerverbod is ingesteld voor het gedeelte van de Kruisstraat, gelegen ten noorden van de brand weercentrale, -binnen de aldaar aan gebrachte witte lijnen. Rhenen, 16 Mei 1950. Burgemeeter en Wethouders vnd.: L. BOSCH v. ROSENTHAL. De Secretaris, TH. v. d. WILLIK. Om het damkampioenschap van Rhenen. In de eerste klas staat een belang rijke wedstrijd op het programma. De heren M. van Manen en K. W. van Dijk zullen elkaar binnenkort ontmoe ten. Eerstgenoemde heeft nog maar 1 verliespunt en de heer van Dijk, kam pioen van het vorig jaar, drie. Ook in de tweede klas neemt de spanning toe. J. Keijman leed hier zijn eerste neder laag tegen H. de Jong. De overige uit slagen van de afgelopen week waren: le klas: M. v. Manen-J. van Setten 2-0; W.- v. Dijk-K. v. d. Pol afg.; D. Linde-E. Visee 2-0; J. Tollenaar-T. Ei- mers afg.; Rademaker-W. Baars 2-0; H. Voskuylen-W. v. Walsem 0-2; W. Baars-W. v. Dijk 2-0; 2e klas: G. Hui- berts-A. v. Noort 2-0; J. H. v. Dijk- M. de Jong 0-2; T. Jager-G. Spies 2-0; S. Veenenaaal-G. v. Tintelen 0-2 en K. Pleijler-A. van Noort 2-0. De jeugdcompetitie verliep ais volgt: Wim Bovenschen-Jo Stomphorst 2-0; Co van Zanten-Gerard de Roder 0-2; Kees Troost-Gerrit Schenkhof 2-0; Ger rit Haalboom-Giel Opperman 2-0; Piet v. Ewijk-Giel Opperman 2-0; Joh. v. Walsem-Jan van Walsem 2-0; Henk Schuilenburg-M. v. d. Berg 0-2; Joh. Smit-Jo Stomphorst 2-0: Gerrit Schenk- hof-Piet van Ewijk 2-0: Co van Zan- ten-M. v. d. Berg 2-0 en Gerard de F.o- der-Joh. Smit 0-2. Burgelijke stand vm 11 t m 17 Mei 1S50 GEBOREN: Ba'ihi Actonia Alberóina, d. v n D. Stun en J. van Harr.; Abraham Jeli', z. van J. van Van^n en W, J van Laar; Jannigje. d. v.n J. van Laar en J. v.an de Scheur; Geertje d van P. J. J Bus "h en H. Mar'inu*; Elisabeth, d. van F- J D. van Dij en H. Snijd rr; Cornelis Jac "bus Willem, z. va J. Meijer en A van Leijen; Jacob, z. van J. van Harn en D. Smit. ONDERTROUWDEvert van Osenbrucgen en Laurentia Wi helmina Maria Hendriks; Evert van der Mei, Wageningen en Antje van Baaren; Adrianus de Roder en Petro nella Kosters; Jan Cornelis Dekker en Willempje Vrij; Cornelis Antonie E'enbaas en Trijntje Hijnekamp. GEHUWD: Karei Johan Grazeil en Maria Gerritse; Herman van den Brink en Margaretha Hardeman. OVERLEDEN: Leentje van Heusden, 59 jaar. weduwe van M. ter Haar, Veenen daal; Willem Baars, 52 jaar, gehuwd met M. H. Boelhouwer, Bantuinweg 11. stelt Uw R DF KRUIS in staat zijn vele taken van naasten liefde te verrichten. BEEFT OA0ROIÏI GUL!! (Ing. Med.) Weer thuis. Met hel troepentransportschip „Ge neral M. B. Stewart" hoopt huiswaarts te keren B. van Veenendaal, 2e Hul C 66. Vermoedelijke aankomst te Am sterdam op 26 Mei a.s. Met het troepentransportschip „Ge neral S. D. Sturgis" hopen huiswaarts te -keren onze plaatsgenoten C. G. V. d. Grift, Koenestraat C 182a en J. Hen driks. Koenestraat C 162. De vermoe delijke aankomst van dit schip is op 26 Mei 1950 te Rotterdam. Hen allen roepen wij een hartelijk welkom toe. Raadsvergadering. Vrijdag 19 Mei a.s. komt de raad de zer gemeente in openbare vergadering bijeen voor een spoedeisende vergade ring, n.m. 7 uur, ten gemeentehuize. Op de agenda komen slechts 2 punten voor t.vv 1. Verlening crediet van f 165.000 tot hei bouwen van 24 woningen aan do Drift volgens de regeling woning wet bouw met verminderde rijksbij drage; 2. Verlening crediet van f 25.000 tot het bouwen van een dubbele wo ning op het terrein der werkverschaf- fingsschuur welke woningen kunnen worden gebezigd door 2 gehuwde sec- relarieambtenaren. Verkeersexamen. Op initiatief van dhr J. Kerkhof, hoofd van de openbare lagere school alhier, werd gedurende enige tijd aan de oudste leerlingen van de openbare school verkeersonderwijs gegeven. Tot besluit van dit onderwijs werd vorige week van 19 candidaten een schrifte lijk examen afgenomen. Van deze 19 werden er 14 toegelaten tot het afleg gen van een practisch examen, wat Maandagmiddag plaats vond. Uitein delijk slaagden er 10 candidaten, aan wie het diploma zal worden uitgereikt. Dit lofwaardige initiatief van de heer Kerkhof is zeer prijzenswaardig en verdient navolging voor de leerlingen van de bijzondere scholen. Amerongen mag dan een kleine plaats zijn, maar ook de mensen in kleine plaatsen moe ten de verkeersregels kennen en deze in practijk kunnen brengen, vooral nu Jiet verkeer op wegen en straten steeds drukker wordt en het aantal ongeluk ken, veroorzaakt door onwetendheid van de weggebruikers in evenredige mate toeneemt. Moge spoedig de tijd komen, dat iedere leerling van een la gere school wordt bekendgemaakt van de regels die bij het gebruik van de weg in acht moeten worden genomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hermanus, z. van H. Ter- schegget en H. Achterberg; Johanna Wilhelmina Jacoba, d. van H. A. Na- ron en A. J. v. Rooijen; Christina An toinette, d. van J. H. Lunshof en A. G. Uljee. Getrouwd: Willem van Zomeren, 29 jaar en Maria Gijsberta van Lienden, 27 jaar. Loop der bevolking. Ingekomen: Gijsbertha Henzen van Doorn in C 98; Lammert Smit van Leeuwarden in D 22a Vertrokken: Leopold van Itallie en echtgen. van B 87 naar Renkum; Jo anna C. W. Roes v. B 87 naar Renkum; Elisabeth M. v. d. Peppel van B 87 naar Renkum; Cecilia Musaph van B 87 naar Renkum; Donald Mae Gillavrij van B 87 naar Renkum; Cornelis J. Klercq van B 87 naar Renkum; Annig- je de Haan van B 87 naar Renkum; Wilhelmina F. Huijsman van B 87 naar Renkum; Anthonia C. M. v. d. Berg van B 87 naar Renkum; Jantje den Hartog van B 87 naar Renkum. Nieuw interieur in oud gebouw. De meubelfabriek „De Specht" al hier, die onder directie staat Van de firma Gebrs. Verwoert, heeft opdracht gekregen om in de gerestaureerde kerk van de Ned. Hervormde Gemeente te Lopikerkapel, welke kerk dateert van 1460, een geheel nieuw interieur te vervaardigen. Ing. Med. Veenendaals natuurschoon. De historie staat niet stil. Ze spoedt zich voort en rijgt de gebeurtenissen aaneen. In deze successie deelt Vee nendaal evengoed het lot der geleide lijke verandering als ieder andere plaats in ons dierbaar vaderland. In vroeger tijd zag ons territorium er ge heel anders uit als thans. Toen strek ten zich grote stukken veenland rond onzcplaats uit. Als we echter nu om ons heenzien missen we dat oude veen- land. Wat is daarvan de rede? Wij hebben ons eens met de Veenendaalse natuuronderzoeker Adriaan de Kleu- ver in verbinding gesteld die ons het volgende erover vertelde: „Er zijn hier een viertal factoren azn te wijzen die samenwerken om het oude veenland te doen verdwijnen. Allereerst is er de steeds intensiever doorgevoerde ontwatering van dit ge bied. Dat gaat geheel de verkeerde kant uit. De oude begroeiing is ten dode opgeschreven. De schade aan het natuurmonument De Hel is enorm. Komt er geen verandering, dan belo pen we de kans dat de belangstelling ervoor verflauwt. Als tweede factor dient zich het totale gemis bij gemeen tebestuur en bevolking om iets van de veenlanden, die zulke historische waar de hebben, bij ons aan. Onze plaats beschikt over weinig historisch mate riaal, wat tijdens het vierde eeuw feest duidelijk gebleken is. Veenen daals moeder was het veenland. Daar uit groeide het kind Veenendaal dat de moederborst ontgroeide en eigen wegen gaat. De derde factor is de voortdurende landhonger van het we zen dat zich Homo-Sapiëns noemt. De heer De Kleuver wilde op deze factor niet verder ingaan omdat volgens hem, waar men ter wereld ook komt, zich hetzelfde beeld vertoont. De mens ver andert alles maar maakt het lang niet altijd mooier. Als laatste en belang rijkste factor is er dan het weinige grondbezit der gemeen le Veenendaal. 't Is ongehoord, dat een plaats met bijna 15.000 zielen haar doden buiten de grenzen moet begraven, 't Is treu rig dat gemeentewerken een mooie kleine plas in de omgeving van de Helmoet gebruiken voor bergplaats van het huisvuil. De veel omstreden annexatie zou ons natuurschoon zeker ten goede komen. Geef ons meer grond! Laat ons niet langer ploeteren met dat stukje grond, dat niet eens zo erg veel groter is dan het persoenlijk bezit van MUNHARDTJE5: DE CACHET. die pijn verdrijft en kou afzet. 40en75ct Ing. Med. een grote boer in Friesland of Gro ningen. De heren die Veenendaal haar grondgebied in 1795 toegewezen heb ben, deden dit met zoveel reserve, dat mislukken voor dat kleine gehucht niet uitgesloten was. Het is anders ge worden. Veenendaal werd een indus triecentrum maar zit met de gereser veerde houding van de heren van 1795. Wat moet er echter geschieden om iets van de oude glorie van Veenen daals veenland te behouden? Het is al weer De Kleuver die het antwoord geeft. Door hem is contact gezocht met diverse Natuurbeschermingsorganisa ties. De bekende vereniging tot behoud van Natuurmonumenten is in principe bereid een terreintje aan te kopen, dat een heel bijzonder beeld draagt van de vroegere toestand. Ook de Stichting „Het Utrechtse Landschap" interesseert zich bijzonder voor de om geving van Veenendaal. De Hel, de directe omgeving van het Egelenmeer, alsmede het oude fort Daatselaar staan op de lijst van toekomstige natuurmo numenten. Het meer en meer gewaar deerde veldje nabij de R.K. Kerk ge niet reeds bescherming van particu liere zijde. De heer De Kleuver heeft een gedelegeerde van de Ver. tot be houd van Natuurmonumenten, Ds Broer uit Hilversum, rondgeleid en deze was sprakeloos van bewondering. Nergens in ons land treft men mooier uitzicht over de polders aan dan de onze, gezien vanaf de Emmikhuizer berg. Het landschap is open en wijd. Hoe schoon ligt daar Veenendaal met haar molens, torenspitsen en fabrie ken, de oude en nieuwe tijd bij elkaar. Moge het ons gegeven zijn van dit alles nog lang te genieten en het in haar schoonste vorm te behouden. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. Plassen hebben op iedere toerist een' grote aantrekkingskracht, vooral als er een vogelkolonie gevestigd is. In de directe omgeving van Veenen daal liggen de Leersumse plassen. Tot voor kort was het Natuurreservaat verboden terrein. Door de bemoeingen van onze plaatsgenoot, de natuurken ner de heer Adriaan de Kleuver, is thans de gelegenheid geopend het ter rein te bezoeken. De excursies van de heer De Kleuver zullen tijdens de maanden Mei en Juni iedere Zater dagmiddag gehouden worden. Men be hoeft zich slechts ten huize van de heer De Kleuver, Zandstraat 43 te ver voegen, alwaar men de voorwaarden tot het deelnemen aan deze tochten kan vernemen. De eerste tocht werd reeds gemaakt met de afdeling Veenendaal van de Nederlandse Protestanten Bond. De prachtige plassen hebben bij hen een onuitwisbare indruk nagelaten. De ruim 5000 broedende meeuwen brach ten bij de deelnemers een diepe ont roering te weeg. De volgende verenigingen hebben reeds een afspraak met hem gemaakt: de gereformeerde jeugdverenigingen en de gymnastiekvereniging „Sparta", terwijl met de afdeling van de D.S., V.S.W. en Ritmeester fabrieken, die de culturele belangen van het personeel behartigen besprekingen worden ge voerd een tocht per fiets op grote schaal te organiseren. Het is een mooie geste van de heer De Kleuver ieder die het wenst deel genoot van al dit schoons te willen maken. Hulpsecretarie Gelders Veenendaal en Ederveen GEBOREN: Albertus W., z. van G. A. Otte en H. Boers; Geertruida P., d. van H. Vermeer en H. G. Kleiwerd. ONDERTROUWD: Gijsbertus Schuurman en Evertje Vlastuin. GETROUWD A. Pach en M. v. d. Lustgraaf OVERLEDEN: E. Hullegien. 80 jaar. 15. „Kijk. een man." riep Hal, en hij had gelijk. Tussen de struiken trachtte iemand zich te ver bergen. Toen hij zich ontdekt zag en de dreigende musketten op hem gericht werden kwam hij aar zelend dichterbij, de handen omhoog. 16. De stakkerd was in lompen gehuld en zag er niet gevaarlijk uit. Vlug sprong John Rope naar voren. „Wel verdraaid, dat is Ned," riep hij uit, terwijl hij de hand van de vreemdeling greep en die krampachtig schudde. Ook deze had zijn vroe gere kameraad herkend. „John Rope, hoe jij hier," vroeg Ned verbaasd. „Ik zag jullie voor Spanjolen aan, ik ben een paar dagen geleden ontvlucht."

De Vallei | 1950 | | pagina 2