Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken Een Ambachtsschool voor Veenendaal Fa. J. F. TAK - Drogist - Apoth. Ass. Klokjesweelc Veenendaal BADMUTSEN vanaf 75 cent ZONNEBRILLEN vanaf 80 cent Dat hunt II ooh schilder zelf mei Juweel Enamel De temperatuur gaat weer stijgen Hadat is van DIJKSTRA 9'iediM-euAieti 24e JAAROANG VRIJDAG 9 Juni 1950 No. 2 2 Verzorg Uw huid! Abonnementsprijs F 0.85 per Icwa rtoal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTENTIES Gewone advertentieprijs per mim. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F. 3.- Vraag en aanbod F. 1.30 van 1-20 woorden. Eik woord meer 6 cent. •rschijnf 1 keer per week inSTICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Velen is misschien ontgaan het be richt in de pers, dat bij het gemeente bestuur een verzoek is ingekomen van de Afdeling Veenendaal van het Ned. Werklr Verbond Patrimonium om me-' dewerking voor het oprichten van een Christelijke Ambachtsschool. Toch is dit feit een zeer gewichtige stap op de weg, die mogelijk zal leiden tot het bezit van een onderwijsinsti tuut, dat voor de verdere ontwikkeling van onze gemeente van grote beteke nis zal kunnen zijn. Reeds enkele malen is er ook van officiële zijde gezinspeeld op de nood zakelijkheid van een Ambachtsschool voor Veenendaal, maar wie zou deze koe bij de horens vatten. Vergeet niet, dat de oprichting en het instandhou den van zulk een school, heel wat om het lijf heeft. En dan gaan we daarbij reeds uit van de gedachte, dat de Mi nister, die tenslotte zijn fiat moet ge ven, met het plan accoord gaat. We kunnen niet anders dan dankbaar zijn, dat Patrimonium, welks naam reeds verbonden is aan een woningstichting van grote omvang en op welks initia tief indertijd de Patrimoniumschool werd gebouwd, thans de stoute stap heeft gedaan om voor Veenendaal een Ambachtsschool te verkrijgen. Deze poging Tïgt in de lijn, die nu reeds enige jaren wordt gevolgd om onze gemeente wat het onderwijs in zijn verschillende vertakkingen be treft in steeds betere conditie te bren gen. Achtereenvolgens werden we ver rijkt met een H.B.S., een Huishoud school en een Opleidingsschool, terwijl nog deze week wordt aanbesteed de bouw van een school voor Buitenge woon Lager Onderwijs. Stelt men de vraag of er niet met al te grote voortvarendheid wordt ge werkt en er maar kostbare scholen worden gesticht zonder dat er aan zul ke inrichtingen een werkelijke behoef te bestaat, dan heeft men slechts te letten op de verbluffend snelle was van het aantal leerlingen* dier jonge scholen om het juiste antwoord te krij gen. Als we zeggen „verbluffend", dan is dat zeker niet te sterk gesproken. En nu er dan een poging wordt on dernomen voor de oprichting van een Ambachtsschool, is vanzelf weer de eerste vraag waarvoor men komt te staan: zal ook deze school voldoende levensvatbaarheid hebben? De organi satie, die zich voor deze zaak heeft gespannen, heeft gemeend deze-vraag bevestigend te moeten beantwoorden en we zijn van overtuiging, dat dit terecht is gedaan. Om zich een juist oordeel te kunnen vormen of de bestaansmogelijkheid van zo'n school, is het zeker niet vol doende het aantal jongelui te tellen, dat thans noodgedwongen elders het a'mbachtsonderwijs volgt en dan dat getal te beschouwen als norm voor de eigen school. De ervaring opgedaan bij de onderwijsinrichtingen, die hier de laatste jaren zijn tot stand gekomen, leert heel iets anders. Zij heeft zonne klaar bewezen, dat, wanneer maar plaatselijk de gelegenheid wordt ge boden aan de jeugd van Veenendaal zich in de een of andere richting te bekwamen voor een toekomstige le venstaak, dat dan die gelegenheid door zeer velen met beide handen wordt aangegrepen. Dat nu zal zeker het ge val zijn met een Ambachtsschool, waar jongelui in verschillende vakken zich technisch kunnen bekwamen. We zijn geneigd om te zeggen, dat juist aan zo'n inrichting dringend behoefte be staat en dat daarom een Ambachts school in Veenendaal een mooie toe komst tegmoet zal gaan. We kunnen het niet anders zien. VOOR: EN NAAR: Hoofdstraat 118 Telefoon 635 Veenendaal KENT U DIE MAN? WAT EEN BOEF! Wie zou dat nu van hem hebben gedacht? Hij was toch altijd zo cor rect, ging gezellig met vrouw en kinderen om, was goed en zorgzaam voor zijn gezin, zorgde altijd, dat hetgeen nodig was voor het dage lijkse levensonderhoud er was, kort om hij was een prachtkerel. En nu.De schurk! Ja, daar komt het: de critiek van de mensen. Zonder dat men weet, wat er precies is gebeurd, zonder dat men alle omstandigheden, wel ke tot zijn fout, tot zijn misdaad hebben geleid, kent, wordt hij ver trapt, wordt hij uitgestoten uit de maatschappij en als hij straks vrij komt, wordt hij met de vinger na gewezen en krijgt hij geen voet meer aan de grond. Nu ja, zegt men dan, dat is zijn eigen schuld. Dan had hij maar zus of dan had hij maar zo.... Wat zoudt hebben gedaan, indien u in dié omstandigheden was gekomen? Het gaat er niet om alle fouten goed te praten, alle misdaad met de mantel der liefde te bedekken en te zeggen: goed dat is voorbij, daar praten we niet meer over en kom nu maar hier, dan zullen we je weer eens netjes op het paard zetten. Wat die dief, die brandstichter, die dronkaard, die oplichter enz. deed, was grotelijks verkeerd, was radicaal fout. Op die misdaad moet straf worden gesteld. Dat eist het recht. Daarom werd de misdadiger dan ook voor zijn rechter geleid en hoorde hij-zijn vonnis uitspreken: 10 jaren, 5 jaren, 1 jaar, 6 maanden gevangenisstraf of vaak ook een voorwaardelijke veroordeling van x maanden met x jaren proeftijd. Wat zoudt u ervan denken, indien Giften kunnen ook worden ge stort op postrekening 160150 ten name van Nationale Reclasserings- dag te 's-Gravenhage. BIJZONDERE CREDIETEN VOOR DE MIDDENSTAND. Als vervolg op de „Herstelcrediet- regeling", zoals deze sinds 1945 ten utivoer werd gelegd, heeft de Mi nister van Economische Zaken thans een nieuwe credietregeling in het leven geroepen, welke ten doel heeft tegemoet te komen aan liquiditeits moeilijkheden, waarin overigens vol waardige middenstandsbedrijven als gevolg van de huidige omstandig heden zijn geraakt en waarin het niet mogelijk is te voorzien door het opnemen van normaal bankcrediet. Van deze credietgeving, waarvan het maximum per credietnemer 30.000 bedraagt, kunnen alleen levensvat bare.bedrijven welke voor 1 Januari 1945 zijn opgericht, gebruik maken. De gebruikelijke voorwaarde, dat de credietnemer moet beschikken over een overzichtelijke boekhou ding, geldt uiteraard ook voor deze regeling. Credietzoekenden kunnen zich wenden tot een der kantoren van de Nederlandse Middenstandsbank N.V. Aanvragen tot 2000.- moeten wor den ingediend bij de regionale borg stellingsfondsen voor de Midden stand. De Zeepkirten race te Rhenen Demonstralie Dinsdag a.s. op de Markt, verdere week in onze Etalage Fa. E. A. v.d. Broek Verfhandel Hoofdstraat 54 Veenendaal (Ing. med.) die man straks uit de gevangenis komt of zijn proeftijd (bij voorwaar delijke veroordeling) achter de rug heeft en hij is verbitterd tegen zich zelf en tegen de maatschappij? Is dat in het belang van onze samen leving, is dat in het belang van hemzelf, van zijn vrouw, van zijn kinderen? Natuurlijk niet, zult u zeggen. Maar wat dóén we er dan aan? Wat móéten we er aan doen? Kijk, die straftijd, die proeftijd moet worden benut om die mensen, die in nood verkeren, Xe helpen er bovenop te komen, te helpen weer een andere man, een vrouw te wor den. Daar heeft die man, daar heeft die vrouw wat aan, daar hebben wij als mensen in de samenleving wat aan, daar heeft ons vaderland wat aan! Dat nu is o.a. de taak van de reclassering: de in nood verkerende man, de in nood verkerende vrouw te helpen. Die mens roept daar ook om. Kijkt u maar naar het affiche van dit jaar. Reeds als hij nog in de gevangenis zit, hijst hij de nood vlag (de witte doek) en smeekt u om hem niet alleen te laten. Om die hulp mogelijk te maken wordt elk jaar de NATIONALE RECLASSERINGSDAG georgani seerd, waarvan de materiële resul taten bestemd zijn voor de reclas- seringsarbeid, te verrichten door in stellingen van alle gezindten. Dat wij staande zijn gebleven heb ben wij te danken aan het feit, dat wij onder zoveel gunstiger omstan digheden hebben geleefd dan zij. Laat ons die dankbaarheid dan ook tonen: niet alleen met het woord belijden maar ook met de daad bewijzen door de Nationale Reclas- seringscollecte eens extra goed te bedenken. HET BUITENLAND LOKT NOG STEEDS. Er zijn weer teleurgestelde onver standige meisjes. Ondanks de vorig jaar gepubliceer de waarschuwing gaan nog steeds Ne derlandse meisjes als toerist of voor studie naar het buitenland in de hoop aldaar een werkkring te vinden om in haar dagelijks levensonderhoud te voorzien. De waarschuwing van verle den jaar is echter altijd nog van kracht. Spoedig ervaren vele van deze meis jes dan ook, dat haar hoop ijdel is ge weest met alle teleurstellingen van dien, om aan de morele gevaren aan een en ander verbonden, maar niet te spreken. De meeste landen eisen evenals Nederland voor vreemde arbeids krachten een werkvergunning. Deze vergunning wordt niet verstrekt aan een als student of toerist binnengeko- mene, maar moet afgegeven zijn vóór dat men de reis aanvaardt. Daaren boven worden deze werkvergunningen in hoofdzaak gegeven voor huishoude lijk werk en aan huishoudelijk onder legde krachten. En niet voor 2 of 3 maanden, zoals deze meisjes vaak wil len, maar voor minstens een jaar. Dat het op „uitnodiging" naar het buitenland gaan met de belofte zak geld te ontvangen in ruil voor huishou delijke hulp vaak tot teleurstellingen lijdt, is helaas niet algemeen bekend, omdat de slachtoffers niet gaarne met haar bittere ervaringen te koop lopen. Waakzaamheid is uiteraard ook ge boden, indien men via relaties of door een advertentie een werkkring op het oog heeft. Men verzuime niet inlichtin gen over deze werkkring en over het gezin in te winnen. Daarenboven is het van belang zich op de hoogte te stellen van de arbeidsvoorwaarden in het betreffende land, de regelingen om trent ziekte-verzekering e.d. Dit kan geschieden bij het maat schappelijk Advies- en Inlichtingen bureau (uitgaande o.a. van de Ned. Ver. ter behartiging van de Belangen der Jonge Meisjes „Union") Centraal Station, Amsterdam-C., Tel. 46223, of bij het Centraal Bureau der R.K. Ver. ter Bescherming van Meisjes, Maasstr. 136, Amsterdam-Z., Tel. 93104. Deze verenigingen verschaffen ook betrouwbare adressen in het buiten land, waartoe men zich kan wenden, wanneer men aldaar raad nodig heeft of in moeilijkheden komt te verkeren. Goede inzet van de „Klokjesweek". Fraai zomerweer op de openings dag der Klokjesweek begunstigde Zaterdag een goede inzet van deze winkelweek. Nadat Vrijdagavond overal de laatste hand was gelegd aan de etalages, waren de winke liers Zaterdagmorgen klaar om ,,hun" feestweek te beginnen. Reeds in de morgenuren was het vrij druk in de winkelstraten. Gedurende de Zaterdagmiddag en Zaterdagavond was de drukte enorm. En dat de kijkers ook kopers waren bewezen de duizenden geopende klokjes, die Zaterdagavond laat door de Ge meente-reinigingsdienst moesten worden opgeruimd in de straten. Vele gelukkige kopers hadden reeds de sensatie beleefd om een „prijzen- klokje" te openen. De actie „Vraag niet hoe het kan, maar profiteer er van" slaagde wederom zeer goed. Ook deze waardebonnen in gesloten enve loppe werden met kwistige hand aan niets vermoedende voorbijgangers uitgereikt, en voor dat men eigenlijk tot het besef was gekomen, dat men bij de een of andere winkelier een geschenk in ontvangst kon gaan ne men. was de onbekende gever reeds weer door de mensenmassa opge nomen. Dan hier dan daar, in alle delen van de gemeente, werden deze enveloppen uitgereikt. Tussen al deze drukte door meng de zich de vrolijke tonen van de muziekcorpsen, zodat er op deze eer ste dag reeds een echte „sfeer" was. Een sfeer, die ook in de komende week wel steeds aanwezig zal zijn. Winkeliersmarkt. In verband met de klokjesweek werd Dinsdagmiddag en Dinsdagavond een winkeliersmarkt gehouden, welke zich evenals vorige jaren in een uitermate grote belangstelling mocht verheugen. Vooral in de avonduren, toen de bran dende zon verdwenen was, schuifel den duizenden langs de kramen. Een merkwaardige bezoeker was de „Reus uit Rotterdam", die eveneens in het middelpunt der belangstelling stond. Jacht op de luchtballon. Ter gelegenheid van de opstijging van de luchtvaarders de Heer en Mevr. Boesman, elk met een eigen ballon op Zaterdag 10 Juni a.s. wordt een zgn. „Vossejacht" op deze ballons georganiseerd, voor auto's, motoren en rijwielen met hulp motor. De waardevolle prijzen wor den door de ballonvaarders mee genomen en bij hun landing uitge reikt aan de eerstmeldende deel nemers. Veenendaalse Markt zal weer herleven. Reeds enkele honderden jaren wordt in Veenendaal een Dinsdag- morgenmarkt gehouden. Uit de wijde omtrek kwamen de marktbezoekers naar Veenendaal. Het waren vooral de landbouwer,s die eerst hun eieren naar de „Eierhal" brachten en daarna gingen markten en winke len. Vele jaren was het marktplein, dat in het centrum van het dorp is gelegen, te klein om alle kramen te kunnen bergen, zodat zelfs op het trottoir in de Hoofdstraat kramen stonden. Omstreeks 1935 was de waren markt op zijn hoogste punt, na dit jaar liep hij sterk terug en in de oorlogsjaren verliep hij zelfs geheel. Om de oude markt te doen her leven, werd enkele jaren geleden door Burgemeester en Wtethouders een gemeentelijke marktcommissie ingesteld. Aanvankelijk had deze commissie een zeer zware taak. Zij zat echter niet bij de pakken neer en aan haar initiatief is het te dan ken, dat de eiermarkt weer in ere werd hersteld. Ook de warenmarkt op Dinsdag morgen is steeds groeiende. Het de vies van de Marktcommissie was steeds: „Een volle markt is een drukke markt", terwijl zij hier nu nog aan toevoegt: „Dinsdagmorgen naar de Veenendaalse markt". Om deze markt op hét hoge peil van 1935 te brengen is een speciale commissie benoemd om deze plan nen uit te werken. Men is thans zover, dat op Dins dag 20 Juni a.s. om 9 uur door de Burgemeester van Veenendaal de officiële heropening van de ochtend- markt zal geschieden. Deze markt zal een feestelijk aan zien hebben. Vele marktkooplieden hebben reeds bericht, dat zij de markt zullen bezoeken. Men vindt er kooplieden in textiel, aardewerk, groente, kortom alles. Voorts wordt er onder de bezoe kers van de markt een grote verlo ting gehouden met zeer mooie prij zen. De trekking hiervan vindt om 12 uur plaats. De loten worden gra tis uitgereikt. Gezien het bovenstaande mag worden aangenomen, dat de com missie in haar pogingen om de pu blieke belangstelling voor deze en volgende markten te vergroten, zal slagen, waardoor een oude traditie in Veenendaal weer in ere zal zijn hersteld. Tegen zonnebrand, vervellen, stuk lopen doorzitten, schrijnen, smetten n ter verbetering der huidPurol Voor kwaliteits gebak naar de meester in 't vak Daarom bieden wij U thans aan onze heerlijke Vruchtengebakjes 15 cent per stuk. Tutti Frutti gebakjes zuiver van smaak 25 cent per stuk. Bovendien een grote verscheidenheid van de Fijnste Banketbakkerskoekjes (Ing. Med.) voor Zondag 11 Juni 1950. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt 9.30 uur Ds Vroegindewey, 5 uur Ds v. d. Pol. Julianakerk 9.30 uur Ds v. d. Pol, 5 uur Ds v. Wijngaarden. Vredeskerk 9 en 10.30 uur Ds van Wijngaarden, 5 uur Ds Vroegindewey. Dijkstraat 2.45 uur Ds Hop. Veeneind 3 uur dhr. Schinkel van Scherpenzeel. Sola Fide 10 en 5 uur Ds A. C. v. d. Bosch van Ginneken. Geref. Kerk 9 uur Ds van Enk, Bed. H.A., 5 uur Ds van Enk. Geref. Kerk onderh. art. 31 K.O., Openbare lagere School, Prins Bern- hardlaan 8.45 en 5 uur niet ontvangen. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 uur Ds Slofstra. Geref. Gem. Kerkewijk 9.30 en 5 uur leesdienst. Donderdag 15 Juni om 7.30 Dr. Steenblok Leger des Heils, Zaterdagavond 7 uur straatzang, Zondagmorgen 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur Openluchtsa menkomst, 8 uur Verlossingssamen komst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Ds Vorster van Arnhem. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds Koore man, 6 uur Ds v. d. Linden. Ned. Herv. Geref. Evangelisatie 10 en 6 uur dhr. Vroegindewey van Mid- delharnis. Oud Geref. Gem. 10 en 6 uur lees dienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds Vlasblom. Geref. Gem. leesdienst. Maandag 12 Juni, nam. 7.15 uur Ds Stuivenberg van Nunspeet. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur dhr. v. Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. van Noort. Oud Geref. Gem. 10 en 6.30 uur Ds de Gruyter van Oostburg. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds Bieshaar. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur Ds W. Hop. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur Ds Mole naar. VEENENDAAL. Zondagsdienst doktoren. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 8 uur alleen voor zeer drin gende gevallen dokter Reijdon, Kerke wijk, Tel. 329. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 uur tot Zon dagavond 12 uur dokter van Ringele- styn. Tel. 201, Ederveen. ELST—AMERONGEN. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter van Omme ren te Eist (U.) 2e Zomerconcert van Caecilia. Op 14 Juni a.s. zal voor de in woners van Veenendaal het 2e zo merconcert op de Markt worden aangeboden. Aanvang half 8. Programma: The Navy, mars, C. A. Zimmerman. Solonelle, Ouv., (Concoursnummer), S. Vlessing. Strauss Herinneringen, H. Lurema. Indische Bruidstoet, L. Siede. Les Cadets, mars, J. B. Sousa. Brand weermars, S. P. van Leeuwen. Don Pasquale, Ouv., (Concoursnum mer), G. Donnizetti. Goud en zilver, wals, F. Léhar. Klompendans, A. Lortfcing. The Liberty Bell, mars, J. B. Sousa. Caecilia is dit jaar de eer te beurt gevallen, om op de laatste dag der Vierdaagse te Nijmegen op 28 Juli a.s. dp Vierdaagse Tippelaars(sters) muzikaal te mogen begeleiden naar het eindpunt, hetgeen jaarlijks maar aan een paar corpsen toegestaan wordt. Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Ned. Herv. School aan de Beatrix- straat (Hoofd S. de Man) is be noemd de Heer Verhoef uit Drie bergen.

De Vallei | 1950 | | pagina 1