A.s. H. 6. s.-ers Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken £D,e 0 udeti man dayen Gemeenteraadsver slag U.ïïl. Kmninqin Juliana leed do-oA V&enendaal GEBAK UAli BIJKSTPA, 4 MAAL MET GGI10 BEKiOOliD Hadat is van DIJKSTRA Kleefaman'ó, fëaefAuil PkediMeuAten Fa J. F. T A K ifi Vï 24e JAARGANG No 23 Veenendaal VRIJDAG 16 Juni 1950 AbonnamantsprIJs F 0.85 par kwartaal Lo»»e nummeri 6 cant Radactie an Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VAL UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" AD VERTE NTIES Gewone advertentieprijs per m.m. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F. 3 60 Vraog en aanbod en Di versen F. 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. •rschijnf 1 keer per week in j STICHTS- en GELD -VEENENDAAL. AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG. OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP. BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Er is een tijd geweest en die tijd ligt heus niet in hel grijs verleden, dat de sterfte onder de zeer jonge levens en onder de mensen van ge vorderde leeftijd zeer groot was. Toen stierven er van de zuigelingen onge veer veertig per duizend en werd een man van zestig jaar als een krasse oude beschouwd. De hygiëne heeft in de laatste halve eeuw wonderlijk gewerkt. De zuige lingensterfte daalde tot circa drie per duizend en iemand van zestig jaar maakt niet meer de indruk van een afgeleefde stakkerd. De gemiddelde leeftijd van de mannen is nu 65 jaar, terwijl die van de vrouwen zelfs nog een paar jaar hoger ligl. Deze gang van zaken, hoe verblij dend ook, brengt zijn eigenaardige moeilijkheden mee. Kinderen en ouden van dagen nemen geen deel aan het arbeidsproces en als nu door velerlei hygiënische maatregelen het getal van die beide groepen beduidend wordt omhoog gebracht, dan betekent dit, dat zij, die wel in het arbeidsproces zijn betrokken thans zwaarder belast wor den dan weleer. Er moet meer en har der gewerkt worden om ook de niet- werkers van het nodige levensonder houd te kunnen voorzien. Inzonderheid brengt het steeds stij gend getal ouden van dagen bepaalde zorgen met zich mee. Die zorgen wor den juist dan zwaar, wanneer de ar beidsmogelijkheden inkrimpen en de werkloosheid voor de deur staat. Dan toch worden vooral de oudsten uit het arbeidsproces gestoten en vinden ze geen emplooi meer. In onze tijd gaat het almeer die kant uit, omdat metterdaad de werk loosheid in ons bedrijfsleven haar in trede heeft gedaan en al meer slacht offers gaat maken. Minister Droes heeft zich hel lot der ouden van dagen aangetrokken en een financiële voorziening getroffen, waar door zij voor de ergste armoede wor den bewaard. Hoe loffelijk op zichzelf deze zorg van regeringswege moge zijn, het kan en mag toch niet de oplossing zijn, die op de duur bevredigt. Wie zijn die ouden van dagen van heden? Dat zijn de talloos velen, die weliswaar nog beschikken over een flinke dosis arbeidskracht en arbeids- lust, maar die toch zijn uitgerangeerd, omdat ze nu eenmaal de zes kruisjes haalden. Op die wijze echter wordt heel wat energie moedwillig verspild. Hoe men de zaak ook keert en draait, dit blijft een betreurenswaardig feit. Ook voor de betrokkenen zelf. Het is niet aangenaam, wanneer men nog le venskrachtig en vol energie is, uitge schakeld te worden uit het bezige le ven en te moeten leven van de gun sten van een ander. Dat moeten leven op zijn oude dag van hetgeen anderen toestoppen, is altijd voor iemand, die met noeste vlijt in het onderhoud van zich en de zijnen voorzag, een pijnlijk iets. Zal hel goed zijn, dan moet hij in de beste jaren van zijn leven financieel in staat zijn zich te kunnen verzekeren van een pensioen, waarvan hij oud geworden zonder zorg kan leven. We kunnen dan ook dankbaar zijn, dat de regering bezig is voor grote groepen uit het bedrijfsleven de mo- 1 gelijkheid te scheppen zich van een pensioen te verzekeren, waarvoor zij zelf hun premies hebben betaald. Dinsdagavond j.l. kwamen de vroede vaderen der gemeente Veenendaal in een openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van de Burgemeester. Als één van de eerste punten van de agenda werd de geloofsbrief van de heer J. van Eden onderzocht, welke geloofsbrief door de commissie in orde werd bevonden. De heer Van Eden is namelijk benoemd tot lid van de raad in de plaats van de heer H. M. J. Plant (PvdA), die naar Rhenen is ver trokken. Vervolgens werd o.m. overgegaan tot het benoemen van een commissie tot het nazien van de schoolrekenin- gen, het benoemen van een gemeente arbeider, het wijzigen van de verorde ning op de heffing van straal belasting en het overnemen van het onderhoud van een graf. Tot gemeente-arbeider werd be noemd de heer C. Diepeveen alhier. Het prae-advies van Burgmeester en Wethouders, naar aanleiding van een verzoek van de Vereniging „Oranje dag" om een bijdrage in de kosten van de tractatie van de schoolkinderen ad 550,- bracht enige beroering teweeg in de tot nu toe rustig verlopen ver gadering. De heer De Gooijer (AR) maakte de opmerking, dat dergelijke aanvragen vroeger bij de begroting werden gedaan en dat dit ook nu nog gebruikelijk was. Spreker vroeg naar aanleiding daarvan of het hier een bij zonder motief gold om van deze regel af te wijken. Spreker zei voorts, dat het gebruikelijk is om een rekening en verantwoording door de betreffen de vereniging te laten overleggen. De Voorzitter weet dit niet zeker, doch volgens de heer De Gooijer is dat tot op heden steeds gebeurd. De Voorzitter antwoordde de heer De Gooijer en zei, dat het voor een vereniging als het hier gold moeilijk te zeggen is, welke subsidies zei in een jaar nodig zal hebben. De heer Blok wilde overgaan tot het aanwij zen van een gemeentelijke vertegen woordiger in de Vereniging „Oranje- dag", b.v. in de vorm van een wet houder. Hierna werd overgegaan tot toekenning van de subsidie. Zonder discussie en zonder stemming werden vervolgens aangenomen twee prae-adviezen van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van me dewerking aan schoolbesturen en wel H.M. de Koningin werd enthousiast toegejuigd door de schoolkinderen. Foto LAMME H.M. DE KONINGIN BEZOEKT VEENENDAAL H.M. de Koningin luistert aandach'ig naar de Kinderzang^op^de Markt. Foto LAMME Een Koninklijk bezoek aan een stad of dorp brengt altijd een zekere opwinding teweeg, en zeker in Veenendaal, dat niet vaak met een Koninklijk bezoek ver- eerd is geweest. Het bezoek van Z.K.H. de Prins dei Nederlanden van het vorige jaar lag neg vers in het geheugen, maar geen Veenendaler zou gaarne de kans missen om zijn of baar Koningin te begroeten. Aangezien ook het oponthoud aan de'Mar. t slechts zeer kort was, hadden velen een goede plaats gezocht langs de route, welke de Koninklijke stoet zou ne men, zodat er op het Marktplein geen abnormale drukte was. Maar langs de gehele route, vanaf La Montsgne tot aan de Nieuwew^eg. at< nden rijer, mensen hun Vorstin toe te juichen. Bij het Juliana-Ziekenhuis, bij de Kcnirgin Julienaschool, het Oudenliedei.huis, de Chr, Huishoudschool toonde crze Vorstin de nodige attendee. Aan de Markt stond het voltallige Gemeentebestuur met hun dames opgesteld, alsmede enkeie duizenden schoolk ndeien. Hare Majesteit bleef in de epen Cadülac zitten, terwijl Burgemeester Bakker haai b- roette en haar de diepe aanhankelijkheid van de Veerendaalse tevol king verzekerde. Zijn dochter bood daarna een prachtig bouquet anjers aan, waarna uit duizend kindermenden het Wilhelmus klonk. Het oponthoud had slechts enkele minuten geduurd, maar Veenendaals bevol king kreeg gelegenheid haar vorstin toe te juichen. één lot het verlenen van medewerking aan de Palrimoniumscholen voor de aanschaffing van oefenmateriaal voor de lichamelijke opvoeding, hetwelk een uitgaaf van rond 900,- zal vorderen en een ander tot het verlenen van me dewerking aan de Ned. Herv. School voor de aanscshaffing van schoolmeu- belen tol een bedrag van 26.845,-. Voorls kwam aan de orde de af braak van het urinoir nabij de Markt. Hierover kwamen, zoals reeds was ver wacht, bij verschillende heren de ton gen los. De heer Bos opende de rij van spre kers en achtte het instrument onmis baar, in verband met de Markt. Spre ker zei, dat' er door de marktkooplie den, waaronder ook de spreker be hoort Üiatlk Van de heer Bos aan. De verschillende sprekers vonden dat het „ding" nog best in orde te maken was. De Voor zitter was van mening, dat dergelijke apparaten zoveel mogelijk uit de ge meente moeten worden geweerd. Na dat het voor en tegen van het urinoir in de brede was besproken en de heer Scholten nog. het voorstel had gedaan het te verplaatsen naar het station, stelde de Voorzitter voor over deze „parfumeriefabriek" in besloten verga dering verder te praten. Na de herope ning bleek het voorstel te zijn aange houden tot een volgende vergadering. Na deze „geurende" kwestie werd overgegaan tot wijziging van de bouw verordening, tot het aankopen van grond aan de Boslaan en tot het ver lenen van een crediet voor de stichting van een school voor buitengewoon la ger onderwijs. De Voorzitter maakte bij dit laatste punt de opmerking, dat de aannemer voor het schilderwerk, aan wie het werk was gegund voor 2430,-, zich had teruggetrokken, daar deze een vergissing in de berekening had gemaakt. Het werk was nu ge gund aan de heer Joh. Biesma voor 3200,-. Het crediet beloopt een be drag van 96.000,-. Bij de rondvraag wees de heer Bos op de noodzakelijkheid van de verbe tering van de Parallelweg. Volgens spreker vormden zich daar op ver- s'hiliencfe plaalsen Pij regenachtig weer kleine zeetjes. Spreker drong er bij de Wethoudey op aan deze zaak onder ogen te zien. De heer Verkuijl (PvdA) vroeg hoe het stond met de schoolartsendienst. De Voorzitter zei, dat tot schoolarts is benoemd Mej. Dr Stroink te Utrecht, die met ingang van. 1 September a.s. haar taak zal aanvangen, zodat op die dag de schoolartsendienst begint te functionneren. De heer Van Galen informeerde naai de annexatie-kwestie. Hierover wefd in besloten vergadering nader gespro ken. Op de Int. Nat. Bakkers-Tentoonstelling »De Zilveren Krakeling« te Groningen behaalde wij met onze in zendingen, Gebakjes, Petit Fours, Koekjes en Tul banden, vier eersle prijzen in de hoogste klasse. Presenteert dus Uw visite en op Partijtjes ons Gebak en Koekjes en Uw gasten zullen enthousiast roepen. Ing. Med. Geslaagde ballonmiddag. De „Klokjesweek" van de Veenen- daalse Winkeliersvereniging werd Za terdagmiddag besloten met de opstij ging van twee luchtballons van de Haagse Ballonclub, vanaf het sport veld aan de J. G. Sandbrinkstraat. Duizenden belangstellenden volgden met grote interesse de vulling en de toebereidselen voor deze ballontocht. De „Dr Cannegieter", de grootste ballon, en de „Delia Mouton" vertrok ken gelijktijdig naar hogere sferen. De „Dr Cannegieter" met aan boord de heer Boesman, vertrok mei 2 pas sagiers, n.l. de fotograaf Lamme uit Veenendaal en de heer G. van Schup- pen uit Bennekom; de „Delia Mouton" koos het luchtruim met alleen ballon vaarder De Vos van Kootwijk aan boord. Mevr. Boesman, die aanvanke lijk met deze ballon zou opgaan, voelde zich niet geheel fit. De weersomstan digheden waren buitengewoon gunstig voor deze tocht, toen onder luide toe juichingen van de duizenden toeschou wers te kwart over zes door de pad vinders de manden werden losgelaten. De „Dr Cannegieter" bleek iets te licht te zijn afgewogen, zodat zij zeer snel een grote hoogte bereikte en dooi de wind in de richting van Wagenin- gen werd voortgedreven! De Vos van Kootwijk maakte een uitstekende start, ging slechts langzaam omhoog en dreef iels zuidelijker in de richting de Grebbe. De heer Boesman maakte met zijn ballon een geslaagde tussenlanding te Ewijk voor Nijmegen. Na een opont houd van 10 minuten steeg de ballon weer, om bij Wychen opnieuw een tus senlanding te maken. Een tweede tus senlanding is tot nu toe nooit geschied, zodat dit in de ballonvaart een uni cum is. Te Wychen voegde Mevr. Boesman zich bij de ballon, die met een auto de ballon was gevolg:!. Daar stapten de heren Boesman en de heer Van Schuppen uit en nam Mevr. Boes man het commando over. Met haar steeg ook een Bennekomse predikant in de mand. Het gezelschap maakte daarna nog een luchtreis van ongeveer een kwartier, waarna te ruim 9 uur bij Overhasselt, juist voor de Maas, geland werd. De landing verliep zeer vlot. De heer De Vos van Kootwijk had geen tussenlanding gemaakt en kwam zelfs iets verder terecht, n.l. aan de overzijde van de Maas, tussen Cuyck en Mook. Ook hij maakte een zeer vlotte landing en linnen zeer korte tijd voegden zich reeds de automobilis ten en motorrijders uit Veenendaal bij hem. Bestelt Uw Studieb oeken vroeg- tijdig bij De zaak met accurate bediening. Zandstr. 3 Patr.laan 8 (Ing. Med.) voor Zondag 18 Juni 1950. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt 9.30 uur Ds v. d. Pol, 5 uur Ds v. .jngahrden. JuiianaMcerk'9.30 uur Ds v. Wijngaarden, 5 uur Ds Hiensch van Kampen. Vredeskerk 9 en 10.30 uur dhr Schinkel van Scherpenzeel. Veeneind 3 uur Ds v. d. Linden van Rhenen. Dijkstraal 2.45 uur Ds Vroeg- indewey. Sola Fide 10 uur Dr J. G. Thoomes, 5.30 uur Ds C. M. v. Endt van Utrecht. Ger. Kerk. 9, 10.30 en 5 uur Ds v. d. Brink. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. Openb. lag. school, Pr. Bernhardlaan. 8.45 en 5 uur Stud. De Jager van Kam pen. Chr. Ger. Kerk. 9.30 en 5 uur Ds Kok. Ger. Gem. Hoofdstraat. 9.30 en 5 uur Ds Kok. Ger. Gem. Kerkewijk. Leesdienst. Leger des Heils. Zaterdagavond 7 uur Straatzang. Zondagmorgen 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur Openluchtsa menkomst, 8 uur Verlossingssamen komst. Ned. Prot. Bond. 10.30 uur Ds De Wolf van Enschede. RHENEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds v. d. Linden, 6 uur Ds Kooreman. Ned. Herv. Ger. Evang. 10 en 6 uur dhr Zwijnenburg van Utrecht. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur lees dienst. ELST. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur Ds Vlasblom. Ger. Gem. leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk. 9.30 uur Ds Kooreman van Rhenen, 6 uur dhr v. Viegen van Veenendaal. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6.30 uur dhr v. Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur lees dienst. Dinsdag 20 Juni nam. 7 uur Ds Blaak van Geldermalsen. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur Ds Bieshaar. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Donderdag 22 Juni nam. 7.30 uur Ds Woestijne van Barneveld. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dokter Remme, Markt, Telefoon 572. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 uur tot Zon dagavond 12 uur dokter De Waard, De Klomp, Telefoon 200. ELST-AMERONGEN. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter Kars te Amerongen. fflOTTEIS - VUEIEQ - FHU68Ef1 en ander ongedierte verdwijnen, in de kortst mogelijke tijd met D. D. T. poeder Vliegenvangers. 5 ct. p. st. D. D. T. vl. papier 30 ct. Verkrijgbaar bij Drogist - Apoth. Ass. Hoofdstr. 118 - Tel. 632 - Veenendaal Ing. Med. Nog goed afgelopen. Maandagmorgen reed de landbouwer G. op de Stationsstraat met een hooi- schudder, bespannen met paard. Door het rammelen van het voertuig sloeg dit gespan op hol. De bestuurder viel van het voertuig doch kwam op on verklaarbare wijze met de schrik vrij. Het gespan werd door omstanders tot stilstand gebracht. Benoeming. Met ingang van 1 Augustus a.s. is tot directeur van het postkantoor al hier benoemd de heer C. A. v. Stemp- voort, voorheen werkzaam als com mies alhier, thans in deze functie werkzaam te Zeist. De Ballons klaar voor de start. Foto LAMMS

De Vallei | 1950 | | pagina 1