2e blad DE VALLEI Vrijdag 16 Juni 1950 No. 24 IVO ROL: de beste garantie tegen tandbederf bezoek aan de Gemeente Rhenen CARBOVITi^s,^ oniuangsi h.iyi. de Koninem ïlPieneti Koninklijk Uit Rhenens raadzaal Beneden-stad, Centrum en Vreewijk de hoofdschotel. ook Eist en Achterberg werden niet vergeten Het bezoek van H.M. de Koningin te'Eist (gemeente Rhenen) Ing. Med. Tegen half zes is het geronk hoor-Jeveneens met de Koningin te mogen baar van de motorordonnansen, die de kennis maken. Hare Majesteit toont Koninklijke stoet vooraf gaan en danjveel belangstelling voor het gerestau- is eindelijk voor Rhenen het grote mo-ireerde interieur van dit machtige Gcds- ment aangebroken. Met grote snelheid'huis. Weinige ogenblikken later ver rijden de eerste auto's het Fred. v. d. Paltshof op, onze burgemeester stapt uit en terwijl hij zich naar de ingang van het Koningshof spoedt, glijdt de Koninklijke auto inmiddels voor en betreedt Hare Majesteit Koningin Ju liana, gekleed in een reseda-kleurige deuxpièces, met een lichtgrijze nerzca- pe en bijpassende hoed, vergezeld van de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. Reinalda, Rhenens grondgebied. Na de begroe ting overhandigen de vijf meisjes onze Vorstin een bouquet. Met een hand druk dankt de Koningin en langzaam wandelt zij, begeleid door onze burge meester en gevolgd door een aantal autoriteiten, w.o. Adjudant Generaal Jhr Van Lawick van Pabst, en een le gertje journalisten, over het Konings hof, langs de juichende deputaties van verenigingen en zingende schoolkin deren. Wanneer het gezelschap over de brede loper naar de wijd geopende kerkdeuren loopt, komen Marijke Knaap en Joost Beekhof haar tege moet. Samen dragen ze een grote doos met een kinderservies van St Maarten porselein, door Marijke's vader ge maakt. „Voor de Prinsesjes," zeggen ze. De Koningin vraagt of ze broertje en zusje zijn. Schuchtertjes schudden zij van neen. Het geschenk, dat is aange boden namens de gehele burgerij, wordt door rappe handen naar achte ren doorgegeven. Allen gaan de kerk binnen. Hier worden de leden van het gemeentebestuur, de twee plaatselijke predikanten, de kerkvoogden, bene vens architect Boeyinga aan Hare Ma jesteit voorgesteld. Namens de plaat selijke industriëlen is hier de heer A. H. van Wijngaarden aanwezig, wiens bedrijf geheel door de oorlog werd ver nield, kort geleden het 80-jarig be staan van de firma herdacht en per soonlijk zijn 60-jarig jubileum als di recteur herdacht. De heer Van Wijn gaarden valt de grote eer te beurt laat zij de kerk aan de zuidzijde. De gemeente-architect, de heer N. Sou- werbren en de sociaal werkster van de gemeente, mej. J. M. Claus maken hier hun opwachting en worden door de Burgemeester aan de Koningin voorgesteld. Het rode kruis corps wordt geïnspecteerd en verder gaat het in de richting van de Zuidwal. De ere-wacht jvan „zeepkistwagens" ontlokt de Ko ningin een hartelijke lach. En Emi Cornelissen peuter van een jaar of drie ondergaat daar een grote be levenis. Met een grote bos rozen slapt hij zo maar naar de Koningin. „Hier" zegt hij. Zij neemt ze graag van hem aan, al was Emi's naam in het officiële programma niet te vinden.... In de consternatie geeft Emi een linkerhand je. De journalisten hebben schik in het geval. Ze knielen bij de peuter en vragen hoe hij heet. „Emi," klinkt het benepen. „En hoe nog meer?" „Ema- haar bouquet. Een politieman roept de knaap terug, doch een lid van het ge volg dit ziende, schopt de anjer ter loops in de richting van de jongen, die dit aandenken, deze anjer, die de Ko ningin eens in haar handen heeft mee gedragen bij Haar bezoek aan Rhenen, zeker nog lang zal bewaren De Rijnstraat wordt beklommen. Aan weerskanten honderden Rhene- naren, maar wanneer de Koningin on der het poortgebouw verschijnt om in haar wagen plaats te nemen, ja eerst dan breekt pas het ware enthousiasme los. Duizenden inwoners staan opge pakt op het Fred. v. d. Paltshof. Een dichte drom is op het platdak van het V.V.V.-gebcuwtje geklommen. Overal hangt men uit ramen en vensters en ais de Koningin nog even niet de bur gemeester blijft praten, voordat zij l oio Lamme jn auto begeeft, wordt het cordon verbroken en heeft de politie haar handen vol om de ovatie-op-ova tie brengende menigte in bedwang te houden. Zo was het inderdaad, toen Hare Majesteit vertrok, eerst toen waren de Rhenenaren over hun be duusdheid heen en eerst toen barstten de luide toejuichingen los. Via de Nieuwe Veenendaalseweg naar Vreewijk. De oudjes in het Rust huis wuiven Hare Majesteit toe. Meni ge traan wordt daar weggepinkt. Op Vreewijk wordt vanuit de auto, die hier langzaam rijdt, de nieuwbouw be zichtigd. Ook hier staan de mensen langs de route en iedereen is in de ge legenheid om de Koningin te zien. Wanneer Vreewijk is achtergelaten, gaan de auto's via Autoweg en Ach- terbergsestraatweg naar de Cunera- weg. De Achterbergers krijgen de kans van hun leven. Op het pleintje voor de heer Bernard van Dijk is het een drukte van belang. Schoolkinderen zingen „Het kind van Holland". De di rectrice van het Lyceumhuis „Rem- merstein" biedt de Koningin een bou quet aan van rood-witte anjers. Een krentenbrood van dertig pond en een diepe mand vol eieren neemt zij na mens de Achterbergse inwoners in ont vangst. ACTIEVE KOOL L2A6EE5 DoosfOd enigld. (Ing. Med De gemeenteraad kwam Donderdag avond in openbare zitting bijeen. Alle raadsleden waren, ondanks de tropi sche hitte, ter vergadering aanwezig. DE VOORZITTER wenste de heren Klaassen en Van Gesink geluk met hun beterschap, waarna hij het Ko ninklijk Bezoek aan Rhenen nog even aanroerde. Rhenen, aldus de voorzitter, mag zeer dankbaar zijn, dat Hare Ma jesteit de Koningin zo spoedig de pro vincie Utrecht bezoekt en in het bij zonder Rhenen met een bezoek heeft willen vereren. Voor zover ik in de geschiedenis heb kunnen nagaan, is een dergelijke eer ons stadje nog nooit te beurt gevallen. Dit bezoek, aldus be sloot de voorzitter, moet op één ding gebaseerd worden, namelijk aan de kinderen de mogelijkheid te geven, dat zij de Koningin goed zullen kunnen zien. Een lange rij ingekomen stukken en mededelingen kwamen vervolgens aan de orde. O.m. werd besloten geen be zwaar te maken tegen toekenning van een gratificatie voor 1950 aan secreta ris en ontvanger. Van de Bond van Ned. Overheidspersoneel te Amster dam waren twee verzoekschriften in gekomen om het gemeentepersoneel op 5 Mei verlof te verlenen en de vacan- tietoelage jaarlijks te garanderen. De raad besloot niet op deze communisti sche propaganda in te gaan. De mede deling, dat mej. Dr J. A. Stroink was benoemd tot schoolarts in de school artsenkring Veenendaal werd voor kennisgeving aangenomen. Verschil lende vragen, door enkele raadsleden in vorige vergaderingen gesteld, wer den door B. en W. schriftelijk beant woord. Hierbij was ook een nader on derzoek naar de juiste vaststelling van de weiionen. De heer GRIFFIOEN was het nog niet met de uitslag eens, het geen de verschillende raadsleden van de Meentcommissie aanleiding gaf hun mening niet onder stoelen of banken te steken. Zowel de heren SCHEER, KERKSTRA en VAN GESINK voer den het woord. Na dit gesprek over koetjes en kalfjes besloot de raad tot afbraak van de woningen Weverstraat Er komen 16 duplex-woningen. Het veer voor 9 jaar verpacht vinden in portieken of op stoepen en vensterbanken, benevens het leunen tegen vensterbanken strafbaar is. De heer KLAASSEN had geen be zwaar, „doch vond het alleen maar een harde maatregel tegenover de bij de bushaltes afscheid nemende jongelui"! (Gelach.) Z.h.s. werd overeenkomstig het voorstel besloten. De heer VAN VIEGEN greep dit onderwerp aan om voor te stellen het venten van ijs op Zondag te verbie den. Vooral op Zondagavond onder- Er zal nog eenmaal in Achterberg worden halt gehouden Dat is hjj bet 2 en 4, in verband met de enorm hoge Julianaziekenhuis. Ontroerend is hier het huldebetoon van personeel en ver pleegden. Nog enkele kilometers en de grens van de gemeente is bereikt. Hare Majesteit neemt afscheid van onze bur gemeester en diep getroffen door de overweldigende ontvangst verzoekt zij nuel," zegt de kleine jongen, met z'n de burgemeester Rhenen's bevolking vingertje langs het oor wrijvend. „En'daarvoor haar welgemeende dank over verder," vragen de persmensen. „Meer niet," zegt hij dan Op de Zuidwal nr. 28 bezoekt de Koningin 't huisje van' de NBM-chauf- feur Peters. Toen ze twee jaar geleden dezelfde plaats als Prinses bezocht stonden daar nog krotten. Aan de an-! dere kant van de straat leunen vrou wen en kinderen uit de ramen van de groene, houten noodwoningen. Even kijkt de Koningin er naar, dan stapt ze resoluut naar een open raam en be zichtigt ook die huizen, zij het dan op een wat ongewone manier. Ze stelt vragen aan de burgemeester. Wij ho ren slechts een gedeelte van het ant woord. „Dat zal afhangen van het bouwcontingent, dat ons wordt toege wezen." Bepleit de Burgemeester hier het woningprobleem? De Zuidwal wordt verlaten, maar eerst doet zich nog een klein incidentje voor. Een jongentje wil een anjer op rapen, die Hare Majesteit verliest uit te brengen. En zo stond Rhenen, Vrijdag 9 Juni 1950, in het teken van een Koninklijk bezoek, dat men niet licht zal vergeten Bij deze breng ik ter kennis van de ingezetenen, dat Hare Majesteit de Koningin haar te vredenheid heeft uitgesproken met de hartelijke en correcte ontvangst, welke haar zowel in Eist, Rhenen, (stad) als Ach terberg is ten deel gevallen. Het zij mij vergund allen, die daaraan actief hebben mede gewerkt, hartelijk dank te be tuigen. RHENEN, 12 Juni 1950 De Burgemeester van Rhenen, L. Bosch v. Rosenthal, tegen duplexbouw is. Bovendien vond hij ze niet mooi. Ik behoef daarovei echter m'n hoofd niet te breken, aldus vond hij, want daar hebben we ten schoonheidscommissie voor. Hierna werden nog verschillende punten in behandeling genomen. Vervolgens werd besloten aan alle arbeiders en ambtenaren met een wed de van beneden 4200,- een gratifica tie toe te kennen van 2 van het loon of wedde over het jaar 1950 met een maximum van 50,-. Ook het voorstel tot toekenning van 5 van de wedde over het tweede kwartaal 1950 ging onder de hamer door. De begrotingswijziging voor 1950, het laatste punt van de agenda, bracht de gemoederen nog eventjes in bewe ging. Nadat de heer Klaassen, mede na mens de heer Van Gesink de voorzit ter dank had gebracht voor de geluk wensen tot hen gesproken bij de aan- B IJ EXAMENS spelen zenuwen een grote rol, Een rustig examen ooet U met Mijr hardt Zenuwtabletten Ing. Med. kosten die met herstel zouden zijn ge moeid. Verpachting veer. DE VOORZITTER deelde mede, dat het veer voor de tijd van negen jaar is gegund aan de hoogste inschrijvers, zijnde de gebrs. Tijhuis uit Rijssen voor de som van 24.645,-. DE VOORZITTER stelde met enige schroom de wijziging van de politie verordening aan de orde. Er zijn klach ten binnengekomen, dat de jongelui zich min of meer op luidruchtige wijze ophouden in portieken van huizen, winkels en andere gebouwen en aldaar menigmaal baldadigheid plegen. Kort geleden heeft de jeugd kans gezien om de pas aangebrachte postzegelautoma ten in het portiek van het postkantoor onbruikbaar te maken, door er houtjes van ijsco's in te stoppen. De politie staat machteloos tegenover deze ver nielzucht. B. en W. stelden voor de be paling op te nemen, dat het zich be vindt de Kerkdienst veel last van de bellende ijscomannen. DE VOORZIT- vang van (je zitting, werd de vergade- TER vond het beter hierover bij de rjng door de voorzitter gesloten, behandeling van de politieverordening' in z'n geheel hierover te spreken, doch vond het ongepast, dat de Kerkdienst werd gestoord. De gehele raad was het hiermede eens. Maatregelen zullen worden genomen, dat dit niet meer voorkomt. Na een uitvoerige uileenzetting van DE VOORZITTER over de huidige gang van zaken bij de Waterleiding Mij, die tot tevredenheid aanleiding geeft, werd het voorslel aan de orde gesteld deze Mij rente en aflossing te garanderen van een te sluiten geldle ning groot 60.000,-. Deze gelden zijn nodig, teneinde een bron te kunnen maken in het Grebbekwartier en te vens als zekerheidsmaatregel. De heer KLAASSEN deelde mede, dat de Hard- glasfabriek was ingezet en dat daar een brief werd voorgelezen van de di recteur van de Waterleiding Mij, waar in o.m. was opgenomen, dat de nieuwe eigenaar van de fabriek er rekeninj mee moest houden, dat er nog eer schuld was te betalen van 187,-. Werd hieraan geen gevolg gegeven, dan zot de waterlevering worden stopgezet. Spreker noemde het een handige zet van de directeur van de Waterleiding Mij om zich op die manier te dekken tegenover dubieuze crediteuren. Spr vroeg of de Mij daartoe gerechtigd was anders zou hij tegen het voorslel stem men. DE VOORZITTER noemde het uitgesloten, dat deze brief van enige waarde is, waarna z.h.s. tot garande ring van de geldlening werd besloten Het voorstel tot bouw van 16 duplex- woningen met verminderde rijksbij drage aan de Eikenlaan en een nieuw te projecteren weg tussen Eikenlaan en Berkenlaan, werd z.h.s. aanvaard. De kosten per woning zullen komen op een bedrag van 7500,-. Huur 3,85 per week. De heer KLAASSEN merk te nog op, dat hij over het algemeen Ing. Med. Burgerlijke stand. Geboren: Gerrit Jan, z. van J. A. van de Weetering en M. K. Heikamp; Cornelis Gerardus, z. van C. G. Noci- land en S. P. Albers; Franktje Fr ar eina, d. van F. J. van der Zwet en J. de Jong; Dirkje, d. van P. J. ter Haai en J. Aartse; Arrisje Jaantje, d. van A. M. de Sain en H. C. van Geijten- beek. Ondertrouwd: Gerrit van Laar en Hendrika van de Scheur, beiden te Rhenen; Jan van Ballegoijen, Kesteren en Aaltje Eibertje de Kruijf, Rhenen: Jan Hendrik de Roder, Rhenen en Gijs- berta Vastenholt, Arnhem. Getrouwd: Cornelis Anthonie Elen- baas en Trijntje Hijnekamp; Evert van Osenbruggen en Laurentia Wilhelmina Maria Hendriks; Evert van der Meij en Antje van Baaren; Willem v. Stam en Alida Catharina Baars. Overleden: Teunis van Veenendaal, 26 jaar, gehuwd met Reina Hendrika Kerseboom; Hendrika ter Haar, 67 ja« i gehuwd met Jan Tollenaar; Stijntje Ca tharina ten Boske, 71 jaar, weduwe van Wouter ter Haar. Burgerlijke stand. Geboren: Lamberta Jacoba Alberti- na, d. van J. C. Stuart en G. H. M. van den Haten; Wiliemina Janfiigjc, d. van J. O. A. Maassen en J. C. Baars; Stevenia Adriana, d. van T. van Om meren en W. C. Wijkniet. Ondertrouwd: Izaae Woudenberg en Rijkje Johanna Pietronella van Voort- huysen; Pieter Marinus van de Pest en Hendrika Zegers. Het Oranjebestuur van Eist (gemeente Rhenen) Foto Lamme Wk Jt'fo No. 14 Piet berustte gelaten in zijn min der belangrijke rol, maar keek wan trouwig naar de bisonbult, die heen en weer zwaaide door de vlammen en de rook van het vuur en merk waardig snel van kleur veranderde: er was niets blanks meer te ontdek ken, alles werd zwart en zwarter. Z'n kameraad zag zijn ongeruste blikken, maar hij lachte bemoedi gend: „Da's maar een beetje roeterige aanslag, hoor.... geeft niks.... smake ze nog lekkerder om. „Ja maar," bedacht Piet, „je zei, dat ze bruin moesten braden en nou worden ze al zwart!" „Nou jadat vege me zome- deen weg naturelijk!Daar on der motte ze bruin weze! „Maar hoe kun je dat nou zien?" „Dat kan je helemaal niet zien dat mot je wete, ezel!.dat moet je voele!. „O, en waar voel je dat dan aan?" „Draai door en laat de rest maar an mijn over.Je zei wel zien," snauwde de aanvoerder en Piet draaide, dat ie een krampig gevoel in z'n vinger en duim kreeg; maar zijn fijne neus ving een onaangena me geur van geschroeid vlees en be deesd waarschuwde hij: „Ze verbranden, Peter!" „Je zus!" antwoordde z'n kame raad kort en krachtig. „Draai jij maar en hou je wafel dicht". Maar even later trof ook hem de branderige lucht van de malse bison bult en hij kommandeerde: „Los!" Toen trok hij de draad met de zwartbesmookte kikkerbilletjes naar zich toe en in een oogwenk lag Piet op z'n buik bij hem, begerig en nieuwsgierig naar de onbekende lek kernij. Peter plukte aan de zwarte dingetjes, die als vreemde siersels van een barbaars volk tot een snoer aan het koperdraad geregen waren, maar zijn naarstige vingers trok hij snel weer terug en stak ze in zijn mond. „Au!die dingen benne gloeiend!" Hij bewoog ijverig zijn pijnlijke vingertoppen en keek woedend naar zijn makker, die zich verstout had te glimlachen Voorzichtiger hervatte hij daarop het onderzoek naar de staat van gaarheid der godenspijs en tot zijn ontzetting ervoer hij, dat de malse billetjes als harde stukjes steenkool om de draad geschroeid zaten. Proevend stak hij de frag menten, die hij afgebroken had, in zijn mond, maar spoog ze walgend dadelijk in het vuur, veegde de zwar te schilfers van z'n tong en lippen, proestte erbarmelijk. „Verbrand, hè?" vroeg Piet, opge lucht, maar de moed missend te lachen om het nijdige en van af schuw vertrokken gezicht van zijn teleurgestelde makker. „Zo bitter als gal!" raasde Peter, en een slachtoffer zoekend om zijn kwaad humeur op te wreken, voeg de hij erbij: „had dan ook vroeger gewaarschuwd! Sijssieslijmer! Maar die onrechtvaardigheid liet Piet zich niet welgevallen. „Eigenwijze idioot! 'k Heb je toch zeker gewaarschuwd, maar jij zei maar aldoor: draaie! draaie!.... en nou de boel verbrand is, zal ik de schuld krijge!Asjemenou! Peter keek hem met grote ogen aan, verbaasd om die uitval en woe dend omdat het verwijt juist was. Tergend kalm sneerde hij: „Mot je dat papkind hore!Ga jij nou gauw naar je goeverneur en vraag of tie je neus af wil vege! 'k Zal nog es met jou uitgaan! Piet tikte met een veelzeggend ge baar tegen z'n voorhoofd, maar hij zag van verdere ruzie af en opperde verzoenend: „Moeten we nou niet zien, hoe 't met de gepiepte aard appels staat? Straks zijn die ook ver brand!" Verschikt schoot Peter in actie, da delijk de twist en zijn oorzaak ver geten. Haastig morrelde hij met zijn stok een paar aardappelen onder de hete as uit. Maar hij was voorzichtig geworden en rolde ze in een punt van z'n zakdoek om de as er af te wrijven en toen rolde hij ze geduldig van de ene hand in de andere, tot ze wat afgekoeld waren. De velle tjes gingen er gemakkelijk af en het bleek, dat ze van binnen zacht en kruimig waren, doch nog gloeiend heet. Maar dat was geen overwegend bezwaar. Ze bliezen, rolden de hete stukjes met hun tong heen en weer door hun mond, keken elkaar met verrukte gezichten aan en prezen met half verstaanbare klanken de boven aardse smaak van deze uitgezochte delicatesse. En ze smulden voort, tot er geen aardappeltje meer uit de as te voorschijn wou komen. Ze hadden weliswaar pijnlijke vingers en een verbrande tong, maar dat belette hun niet, hoog tegen elkaar op te geven over de lekkernij die ze zich verschaft en bereid hadden, dat ze er niet veel meer uit het land van die boerenkinkels hadden gesleurd. „En nou!" blufte Peter. „Nou zal je-n-es zien, wat voor een verrassing of ik nog heb!" „Wat dan?" vroeg Piet begerig. Zijn makker glimlachte geheim zinnig, stak zijn hand in zijn bloes en zei: „Raai es?" „Chocola?" „As ik gek was!Nee, man, heel wat beters!" „Marrons glacé's?" vroeg Piet hoopvol. Peter keek hem met glazige ogen aan, maar de enige mogelijke con clusie trekkend, antwoordde hij raak: „Hier, kijk dan, suffie: blazertjes!" En hij toonde zijn verbaasde kame raad een doosje goedkope Engelse si garetten. „Ken jij roke?" ,,'k Heb 't nooit geprobeerd 'k mag niet. „Maar wij gaan fijn een sigaretje opsteke, man.... Za' je-n-es wat proeve!. Aarzelend nam Piet de hem toe gestoken sigaret aan. „Ze zeggen, dat je d'r misselijk van wordt," opperde hij. „As je bocht rookt, ja," onderwees Peter. „Ma^r deze benne wat je noemt jö'n Geluk, da' 'k ze in dat boerzakie krijge kon!" Hij gaf het voorbeeld, stak zijn si garet aan en pufte belangwekkende blauw-witte rookwolken uit. Z'n makker, bang om voor een papkind door te gaan, volgde met doodsver achting zijn voorbeeld en zoog de bittere rook uit de gemene sigaret in zijn weerstrevende mond. Maar na een paar trekken viel het hem toch mee en het gezicht van zijn formidabel dampende vriend vervul de hem met trots: maakte hij zelf niet een even mannelijke indruk?. (Word^ vervolgd)

De Vallei | 1950 | | pagina 3