De Engelse Kapers ïidenen AtneAo-ng&i Stil U&eneruiaaL Semetujd YlLeuw-ó Ylutüye w-ttiktti Ouden van Dagen op stap. Van Zaterdag tot Zaterdag, zo ver nemen wij van de heer H. Laheij, voor zitter van het uitgaans comité voor Ouden van Dagen, zal Rhenen in het teken staan van een collecte voor de autotocht, die op Zaterdag 1 Juli zal worden gehouden. De muziekvereni gingen Ons Genoegen en OBK zullen daarbij de nodige tam-tam maken. Ditmaal staat een heel mooi reisje op het programma. Niet alleen wordt 's avonds Parijs bezocht in Arnhem dan natuurlijk maar ook onze nieuw ste aanwinst, 't vroegere Duitse Elten, hebben de organisatoren in hun sche ma opgenomen. Alle Rhenense Ouden van Dagen van 65 jaar en ouder, die de tocht mee willen maken zijn harte- iijk welkom en kunnen zich aanmelden bij het Wapen van Hardenbroek. De verpleegden van het Rusthuis gaan evenals vorig jaar ook weer mee. Twee touringcars zijn reeds gecharterd en verder hoopt men op heel veel door particulieren beschikbaar te stellen auto's met chauffeurs. Doktoren en rodekruispersoneel maken de trip mee en de commandant van de rijkspolitie heeft volle medewerking toegezegd voor de begeleiding van de karavaan. Moge een ieder diep in z'n beurs tasten, opdat het organiserend comité de oudjes een onvergetelijke dag zal kunnen bezorgen. Jan van de Scheur won de 1000 m in Tiel. De RAV-athleten hebben weer ver schillende succesen geboekt. In Leer dam werden Johan Baars en Reijer ter Burg respectievelijk tweede en derde op de 3000 m. Ries v. Apeldoorn werd vijfde op de 800 m Junioren. Voor het eerst startte een RAV-meisje, namelijk Gerrie Schenkhof. Zij werd -vier op de 100 m met een tijd van 13,9 sec. In Enschede werd Gerrie eveneens vierde. Haar tijd was daar iets hoger en wel 14,1 sec. Johan Baars moest op de 5000 m de strijd staken wegens kramp, evenals Wim van Dijk, doch Reijer ter Burg redde de eer door als vijfde aan te komen in 18 min. 26 sec. Op de 800 m werd Jan van de Scheur tweede in 2 min. 7,9 sec. Van de Twentse textielstad naar de Betuwse Jamstad is maar een wip. In Tiel wer- onze vroegere stadgenoot en Rode Kruis helper D. J. v. d. Berg mee werkte. In September zullen te Nijmegen de nationale kampioenschappen worden gehouden, waar onze damesploeg de provincie Utrecht zal vertegenwoordi gen. Rest ons nog mede te delen, dat ook de Vrijwillige Brandweer Rhenen met een ploeg aan de wedstrijden deelnam. De be vechters van de Rode Haan leg den beslag op de twaalfde plaats. Vol gend maal meer succes mannen! Welkom thuis. Ter gemeentesecretarie liggen de passagierslijsten ter inzage van de troe penschepen „General J. H. Mac Rae" en „Groote Beer". Vermoedelijke aan komst resp. 25 Juni R'dam en 19 Juni A'dam. Aan boord van de „Mac Rae" bevindt zich onze stadgenoot W. F. Bor, Utrechtsestraatweg 33. Om het damkampioenschap van Rhenen. De afgelopen ronde om het dam kampioenschap van Rhenen kenmerk te zich weer door een grote opkomst. De uitslagen le klas luiden: J. van SettenG. van Setten 11; T. Eimers -J. Geerlof 11; K. v. d. PolJ. v. Setten 11; W. v'. DijkT. Eimers 20; J. RademakerH. K. Voskuij- len 20; M. v. Manen—G. v. Setten 11; G. v. SettenE. Visee 11; M. v. ManenW. Baars 02. Opmerke lijk is dat de heer Van Manen slechts uit twee partijen een gelijkspel wist te behalen. enkele ronden voor het einde. Met een gering verschil eindigde hij toch als goede tweede. Bravo athletenü Prins Bernh&rdfonds Vanaf Maandag 19 tot en met Za terdag 24 Juni a.s. zijn bij verschil lende winkeliers in Amerongen en Leersum bijzonder mooie foto's ver krijgbaar van de Koninklijke Familie, tegen de minimum-prijs van 15 cent. De opbrengst komt ten goede aan het Prins Bernhardfonds, ook wel genaamd (het Anjerfonds. De helft van de op brengst mag worden besteed binnen de provincie. Met de ingekomen gelden kunnen o.a. worden gesteund (ook in de plaats zelf) bijzondere uitvoeringen, volksbi bliotheek, inrichten dorps-centrum en zovoort. Koopt een foto en draagt daardoor Uw steentje bij. Koningin op bezoek. Tijdens haar tocht door enige ge meenten van de Provincie Utrecht, deed Koningin Juliana ook de gemeen te Amerongen aan. Vanaf de Lekdijk reed de Koningin ons dorp binnen, waara zij via de Rijnstraat en Over- straat het Hofplein opreed door een welkomslpoort en tussen een haag van schoolkinderen en leden van de sport vereniging Amerongen door, allen in hun keurige uniform. Het gemeente huis was voor deze gelegenheid feeste- telen 20; S-. VeenendaalG. Spies 02; H. de JongM. de Jong 20; J. KeijmanHuiberts 02; J. H. van DijkG. van Tintelen 11. Junioren afd.: C. v. ZantenH. Ho- vestad 20; G. de RoderJ. v. Wal- sem 02; W. BovenschenK. Hove- stad 20; Joh. SmitM. v. d. Berg 02; K. HovestadH. Hovestad 11; G. HaalboomW. Bovenschen 02; StomphorstK. Troost 20 en W. Bo venschenR. Tollenaar 20. Een volksconcert op Vreewijk. Bij gunstig weer hoopt de arbeiders muziekvereniging „Oefening Baart Kunst" op Zaterdag 17 Juni een open luchtconcert te geven op het gazon van het plantsoen aan de Domineesbergweg tegen W.W.W. I uit Winterswijk. Niettegenstaande de doelpuntenre- gen ontbrak het niet aan spanning en gaven beide partijen elkaar weinig toe. Tot enige ogenblikken voor het einde wist V.Z.C. de leiding te behou den, doch zij kon niet verhinderen, dat de punten gelijk werden verdeeld. Eindstand 88. De hoge scores zijn te wijten aan de nieuwe spelregels, zodat wij soms zelfs aan dubbele cijfers gewend zul len moeten raken. Bij een fluitsignaal van de scheids rechter behoeven de spelers niet meer op hun plaats te blijven liggen, doch kunnen door blijven zwemmen en po sitie kiezen. Hierdoor krijgt men een veel snellere verpaatsing van het spel en practisch iedere fout van de ver dediging of een te langzame reactie van de aanvallers kan worden afge straft met een doelpunt. Als kijkspel is het waterpolo veel aantrekkelijker geworden. Om het te spelen echter is veel uithoudingsvermogen vereist. Op 7 Juni j.l. speelde V.Z.C. I uit tegen de Polo Bears I te Ede en ver loor met 5—4; V.Z.C. II verloor te Naarden van De Vest II met 41. De dames wonnen in Bergbad op 9 Juni van U. W.V. I, Utrecht met 42 en op 12 Juni te Utrecht van de Vechtstreek met 50 (Bravo). Zaterdag 17 dezer ontvangt V.Z.C. II Zwemlust III uit Utrecht in Berg bad om 7.30 uur. De dames gaan Maan-'vereniging Eben-Haëzer neemt er ook dag 19 dezer naar de Steenvliet in aan deel. Het kinderkoor zingt in de hun onderwijzer in het ootje namen en de ruiten van die „fijne" school ver nielden. Dit openingsstuk sloeg direct in en mochten er onder de vele belang stellenden zijn, die de waarde van deze woorden niet op de juiste waarde wis ten te schatten, aan het eind van de avond was iedereen ervan overtuigd, dat er veel waarheid in die woorden zat. Een blaasorkest van „Zes kleinen en een grote" kweet zich verdienstelijk van zijn taak en het ballet van de klompendanseressen was al eveneens een uiting van de veelzijdigheid, waar in de leerlingen van de Technische school zich blijkbaar hadden gespecia liseerd. De heer Douwenga, een der le raren toonde, dat hij behalve technisch onderwijzer ongetwijfeld ook capaci teiten als sneltekenaar bezit en een klas leerlingen toonde, dat zij behalve technische leerlingen ook uitstekende gymnasten zijn. Vrolijke en dwaze sketches wisselden de muziek-, dans en turnnummers af en de avond ver liep dan ook op ongedwongen, komi sche en bovenal snelle wijze. Het har telijk en welgemeend applaus na af loop was volkomen verdiend. Het feest was niet alleen uitgesteld, maar ook volkomen geslaagd. Eben-Haëzer naar het concours. Volgend jaar jubileum. In Nijk'/rk wordt binnenkort een zangersconcours gehouden. De zang- Geldermalsen. Woensdag 21 dezer gaat het eerste lijk opgesierd, terwijl voor de trap een herenzevental naar Apeldoorn de strijd^ paar originele .oranjeappelboompjes aanbinden tegen A.Z.C. I en Vrijdag j Tweede klas: K. Pleijler G. v. Tin- stoncien opgesteld. Door Burgemeester den afgelopen Zaterdag athletiekwed-°P Vreewijk. Deze vereniging streeft strijden gehouden, waar Jan van de er "aar de toekomst meerdere van Scheur eerste werd op de 1000 m in 2 dergelijke concerten te geven op ver min. 52,7 sec. Op de 3000 m werd Joh. Baars vierde in 10 min. 4 sec., betere tijd van Leerdam. Reijer ter Burg zat schillende plaatsen in de stad. Het programma ziet er als volgt uit: Le chef de corps, Lustspiel Ouverture, ook hier zijn clubgenoot weer op de Versmade Liefde, Alcestes, NASM hielen. Hij deed er tien seconden lan- mars. Een mooie herfstdag, Populaire ger over en werd vijfde. Op de 100 m potpouri, Vers Avenir en Finale, dames junioren werd Gerrie Schenk-' Wij zouden het publiek willen ver hof weer vierde met 14 sec. zoeken tijdens het musiceren niet heen Binnenkort zullen de atletiekver enigingen uit Ede, Veenendaal, Wage- ningen en Rhenen elkaar gaan bekam pen op het terrein aan de Vergersweg te Wageningen. Gaan Rode Kruis Dames de goede weg op? Straks zullen de landelijke kam pioenschappen weer worden gehouden in het rode-kruis-wedstrijdwerk. Al vorens het echter zover is, worden in iedere provincie selectiewedstrijden ge houden. Voor Utrecht vonden die Za terdagmiddag te Zeist plaats. In Bos- lust en achter het Slot wemelde het van uniformen. Daar de Rhenense he ren landskampioen werden in 1949 de den zij nu vanzelfsprekend niet mee. Zij zullen hun titel straks moeten ver dedigen. De dames waren echter wel aangetreden en het resultaat was niet zo gering. Zij behaalden namelijk de eerste prijs. De ploeg, die onder lei ding stond van Mevr. Baars-Ouwehand boekte 418 punten met 113 leidsters- punten. Mevr. Baars verwierf de vier de leidstersprijs. Bij de heren werd Zuilen winnaar. Vermeldenswaard is, dat in deze ploeg en weer te lopen. Gevaar hooibroei. De Burgemeester van Rhenen, over wegende, dat gevaar voor Hooibroei nimmer is uitgesloten, wijst belang hebbenden met nadruk op bovenge noemd gevaar, onder opmerking, dat art. 158 van het wetboek van straf recht straf bedreigt tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten. Rhenen, 13 Juni 1950. De Burgemeester voornoemd, L. BOSCH v. ROSENTHAL. El sten aren boekten succes. Door een drietal Elstenaren, allen lid van de Veenendaalse Atletiek vereniging „VAV", werden op de wed strijden, gehouden tijdens de Eeuwfees ten te Tiel, prachtige successen behaald. Bij 100 meter voor dames ging mej. L. van Rotterdam in de tijd van 14 sec. het eerst door de finish. In de 100 me ter heren won C. Kranenburg zijn se rie. Op de 3000 meter heren nam C. Henzen direct de kop en bleef deze tot Martens werd H.M. verwelkomd, waarna door de 5-jarige meisjes, Mar- greetje Martens, dochtertje van de burgemeester en Lia Zwaan aan de Koningin een bouquet werd aangebo den. Hare Majesteit was zeer belang stellend op welke wijze de gemeente Amerongen de oorlog is te* boven ge komen. Toegejuicht door een enthou siaste menigte werd de reis naar Rhe nen weer vervolgd. Vertrokken personen: Anneke E. van Grootheest naar Ede; Franz Tijssen naar Amsterdam; Anto- nius H. Hoogstad naar Apeldoorn; Ge- rardus H. ter Metz naar Lichtenvoor de; Joannes G. Er kens naar Heer; An- tonius S. C. J. Verhagen naar Tilburg; Hendrik Schipper naar Amersfoort; Koop Strijker naar Amersfoort; Mari- nus Jaspers naar Amersfoort; Mathieu A. van de Par naar Amersfoort: Ma- chiel Wit naar Amersfoort; Hendrik Willems naar Amersfoort; Mach iel Guldemond naar Amersfoort; Mathias M. Peters naar Amersfoort; Reinder Groeneveld naar Amersfoort; Adrianus H. M. van Grinsven naar Amersfoort; Hendrik J. Wuijts naar Amersfoort. Burgerlijke stand. Geboren: Jan, z. van M. Pitlo en H. Westerhuis. Overleden: Jan Pater, 72 jaar. Ondertrouwd: Cornells van de We tering, 27 jaar en Jannigje Henken, 28 jaar. Tuinconcert. Zaterdag 17 Juni 's avonds 8 uur geeft het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" op het terras van het Berg huis een tuinconcert. hoogste afdeling. Het meisjes- en ge mengd koor dingen mee in de tweede afdeling. Hoewel het nog lang niet zover is, 23 Juni spelen de adspiranten om 8 kunnen we reeds nu mededelen, dat uur in Bergbad tegen de adsp. van Eben-Haëzer op Woensdag 1 en Don- Brandenburg uit Bilthoven en de da-'derdag 2 Augustus van het volgende mes om 8.30 tegen Mooi Zeist uit Zeist..jaar een groot nationaal zang- en mu- Zaterdag 24 Juni, 8 uur, verwacht|ziekconcours gaat organiseren, ter ge- het le zevental D.K.R. I uil Utrecht tegenheid van het dan te vieren twin- en gaat het 2e spelen in Amersfoort tig jarig bestaan. Voor dit concours is tegen A.Z. P.C. III. 'door de heer Leccius de Ridder de ge- Het is thans zeer zeker de moeite hele Grebbeberg afgestaan. Het gem.- waard naar een polowedstrijd in bestuur, vreemdelingenverkeer en mid- Ingekomen personen. Christiaan A. Lambers en gezin van Loenen; Johannes Vlaar van Amers foort. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur Ds B. F. C. de Groot. Ger. Kerk. 10 en 5 uur Ds L. Zwaan. V.Z.C.-Nieuws. De waterpolocompetitie is weer be gonnen en Zaterdag j.l. werd door het le heren zevental in Bergbad de eer ste thuiswedstrijd gespeeld als 2e klas- ser en onder de nieuwe spelregels Bergbad te gaan kijken. Salonboten gaan weer varen. De Ned. Stoombootrederij heeft aan gekondigd, dat haar mooie salonboten Rijn en Waal weer zullen gaan be varen. Vorig jaar was de abnoi-maal lage waterstand in de Rijn er de oor zaak van, dat we deze reusachtige pas sagierschepen, die door middel van grote schoepenraderen worden voort bewogen, niet hebben gezien. Het ge tij is tot nu toe gelukkig wat gunsti ger en kunnen de schepen zelfs weer in Rhenen aanleggen. Vanaf heden is men in de gelegenheid om iedere Maandag, Dinsdag Donderdag en Za terdag om 8 uur 's ochtends uit Rot terdam af te varen. Om 13.00 uur wordt in Rhenen aangelegd, waarna men verder kan reizen tot Lobith. Te begin nen op 31 Mei kan men iedere Maan dag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag om 9.25 uur des ochtends in Rhenen aan boord gaan met als eindpunt Rot terdam. Het gouden feest van de Technische School. De feestelijkheden, die in Februari j.l. ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Technische School te Wageningen waren vastgesteld moes ten toen beperkt blijven tot de offici ële programmapunten. Het vrolijke ge deelte werd uitgesteld, daar de direc teur der school, de heer Reintjes ern stig ziek was. Woensdag en Donderdag werd het uitgestelde feest echter in Reehorst te Ede gevierd en men be hoeft er niet aan te twijfelen, dat het enthousiasme en de spontaniteit even groot waren als zij in Februari geweest zouden zijn. Met élan en geestdrift hebben lera ren en leerlingen een revue opgevoerd, waarin de niet te ontberen variatie en vaart zat. „Onze school is de fijnste school op aarde" zongen de boerenjon gens van 50 jaar geleden, terwijl zij denstandsbond hebben werking toegezegd. reeds mede- OMVANGRIJK. GEÏLLUSTREERD JUBILEUMNUMMER VAN „NEDERLANDS FABRIKAAT". Ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan gaf de Vereniging „Neder lands Fabrikaat" een Jubileumnum mer van haar maandblad uit, waar voor de Minister-President een voor woord schreef. Zijne Excellentie stelt daar vast, welk belangrijk werk de Vereniging juist in dit tijdsgewricht kan doen. Na een Ten Geleide van de Voor zitter, de heer E. J. Muller, wordt dan de ontwikkeling van belangrijke terreinen van ons sociaal-economisch leven in de laatste 35 jaar geschetst. Het nummer vervolgt met een beeld van de groei van enkele be langrijke bedrijfstakken en een af deling Industriële Historie, zoals die zich afspeelde binnen het kader van verschillende belangrijke Nederland se ondernemingen. Hiermede is een rubriek geopend, welke de Redactie zich voorstelt in volgende afleverin gen te vervolgen en het lijdt geen twijfel of hierin zal bij de Industrie zéér veel belangstelling bestaan. Het slotgedeelte van dit rijk ge- illustreerde extra-nummer bevat de rubrieken, die ook in de normale af leveringen worden aangetroffen. NA ZANDVOORT WIL OOK ALMELO DE BOUW VAN HOUTEN HUIZEN MOGELIJK MAKEN. Aangezien sedert 1 Januari j.l. voor particulieren de mogelijkheid bestaat om, mits zonder financiële steun van de Overheid, woningen te bouwen boven het bouwvolume, waarbij men dus ongetwijfeld zal trachten deze woningen zo goedkoop mogelijk te bouwen, overwegen B. en W. van Almelo het oprichten van permanente alleenstaande houten woningen mogelijk te maken, omdat ook de houtpositie zulks mogelijk maakt. De gemeente Almelo is niet de eerste gemeente, die zulks over weegt; in Zandvoort heeft men kort geleden de bouwvoorschriften reeds zodanig gewijzigd, dat het bouwen van houten huizen in deze gemeente mogelijk wordt en het is aan te ne men, dat het voorbeeld van Zand voort en Almelo binnenkort ook in andere gemeenten zal worden ge volgd HULPACTIE AMBON. Veel is er geschreven over hen, die geheel geïsoleerd leven op het eiland Ambon, waar schrijnend leed geleden wordt door jong en oud. Ook vallen zij dagelijks ten prooi aan de vreselijke ziekten, die daar heersen. Hulp, veel hulp zelfs is nodig om het lijden daar te verzachten. Aan alles is behoefte, vooral aan medi camenten maar ook morele steun heeft de bevolking van Ambon no dig. Maar vooral door een bijdrage van U zullen deze mensen geholpen kun nen worden. Stort daarom Uw bij- irage op gironummer 5135 Amster- damsche Bank Eindhoven voor de Stichting „Door de Eeuwen Trouw", of op gironummer 458597 ten be hoeve van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw". Het adres van de voorzitter van deze stichting is de heer Koenradt, Elandsgang 8, Eind hoven. De stukjes aan elkaar lijmen. Scherven brengen gelukdoch tegenwoordig veel ongemak. Een ge broken servies kunnen we niet zo gemakkelijk meer vervangen. Hoewel gelijmd serviesgoed niet erg fraai staat en toch altijd een zorgvuldige behandeling vraagt, kan het toch nog worden gebruikt. Met het lijmen moeten we echter nauwkeurig te werk gaan. Bij voor werpen die reeds eerder werden ge lijmd, wordt de oude lijm er met een mes zorgvuldig afgekrabd. Bij een nieuwe breuk, wordt het breukvlak goed schoongemaakt. Voor het lijmen van aardewerk, zijn bij iedere drogist -goede tubes lijm verkrijgbaar. Zelf moet U een be hoorlijke dosis geduld mee brengen. De breukvlakken worden met een dun laagje lijm bestreken. Hierna laten we de scherven enkele minu ten drogen. Vervolgens worden de breukvlakken voorzichtig en nauw keurig aan elkaar gepast. Vooral niet forceren. Zolang onder druk houden tot de lijm droog is. Bij gecompliceerde breuken, waar verschillende stukjes aan elkaar moeten worden gelijmd, kunnen we voor stevigheid een stukje gegomd papier tegen de achterkant plakken, waardoor verschuiven onmogelijk wordt. Dit papier kan er dan, als het voorwerp enkele dagen heeft ge droogd, weer worden afgeweekt. Het pak geperst. Het oppersen van herenkleding is een accuraat werkje. Dat lang niet alle dames daar even handig mee zijn, blijkt ons wel uit het grote aan tal klachten van lezeressen, die schrijven, dat er glimplekken in het costuum ontstaan na het persen. Dit bewijst, dat er niet goed is geperst. Bij het oppersen moet men met de bout geen str ij kbe weging maken, maar hem neerzetten en weer optil len. Zo moet men stukje na stukje het hele costuum behandelen. De glimplekken, die door een ver keerde behandeling zijn ontstaan, kunnen echter weer worden verwij derd, door de" stof 'even door te sto men. Men legt een vochtige doek op het goed en zet er even het ijzer stof met water en ammoniak afne- luchtig op. Ook kan men eerst de deze goedkoper zijn dan stenen en men en daarna goed doorstomen. 21. De gevangen Spanjaarden werden op een rij langs de weg gezet. Ze moesten hun wapens over geven en wachtten in spanning af, wat er met hen zou gebeuren. „Doe ook uw harnassen af" gebood kapitein Gay. 22. Dat was de trotse Spanjaarden te erg. Hun aanvoerder, Don Ritzo, protesteerde met klem en weigerde het bevel op te volgen. „Jullie hebt wel andere dingen gedaan met onze landgenoten," zeide de kapitein, „ik heb die harnassen nodig voor een doel wat mijzelf aangaat. Schiet een beetje op." 23. De Spanjaarden gehoorzaamden aarzelend. Toen ze hun wapenrusting afgelegd hadden, wer den ze allen op ezels gezet en gedwongen terug te gaan, vanwaar ze gekomen waren. „Neem je voor ons in acht, kapitein Gay," mompelde Don Ritzo, als je ooit in mijn handen valt ben je nog niet ge lukkig." 24. Lachend keken de Engelsen hun slachtoffers na. Toen ze uit het gezicht waren, trokken kapitein Gay en enige matrozen de harnassen aan, zetten de helmen op en stegen te paard, terwijl zich de overige leden van de expeditie verborgen onder het zeil van de huifkarren. In het brein van de kapitein was een prachtig plan gerijpt.

De Vallei | 1950 | | pagina 4