Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken BEZOEKT de grote jaarlijkse BIJENMARKT Oorlog op Korea De Raad van Veenendaal Vergaderde Primo Consumpties Populaire Prijzen Gezellige Muziek De Prins van het verzet. Zie(ien$ond&JU~eAfyeJkeAin.q, ."HTIGROTE'DORP" 'P'ie^MAeuVen Fa J. F. T A K VRIJDAG 30 Juni 1950 No. 25 AD VERTE NTIES te Veenendaal, aan de Nieiiweweg op DINSDAG 18 Juli 1950 rijs F 0.85 par wartaal Rsdactls sn Administratis Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" Gewone advertentieprijs per m.m. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F. 3 60 Vraag en aanbod er Dl - versen F. 1.30 van 1--"0 woorden. Elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG. OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG. GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Z.K.H. Prins Bernhard vierde zijn verjaardag. „Ik zweer trouw aan de Ko ningin, gehoorzaamheid aan de wetten; onderwerping aan de krijgstucht, zo waarlijk helpe mij—God Almachtig". Door deze eed verbond Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld zich voor zijn leven aan Ko ningshuis en Vaderland, weinig vermoedend dat deze eed weini ge jaren later dermate beproefd zou worden. De plaats, die Prins Bernhard reeds sedert meer dan tien jaar in het hart van ons volk inneemt, is daarin vooral gedurende de laatste, de harde jaren van de oorlog verankerd. Toen immers leerde het Nederlandse volk zijn Prins kennen van een nog geheel onbekende zijde, toen leerde men hem waarderen, hoogachten, liefhebben als een man met vaste wil; onze eigen Prins, die vastbesloten, zonder aarzelen en zon der enige verzwakking trouw bleef aan de eed, die hij eenmaal had afgelegd aan Koningin en vaderland. De rol die Prins Bernhard heeft ge speeld in het verzet, de stuwende kracht die hij alle jaren van de oorlog door is geweest voor de mannen van de Binnenlandse Strijdkrachten, het symbool van Vrijheid en Gerechtig heid dat hij voor hen werd, dat alles zal niet licht, zal nooit worden ver geten. De grondslagen voor de doortastend heid, de energie en de> strijdvaardig heid, die hij in die donkere jaren aan de dag gelegd heeft, zijn terug te vin den in de jaren van zijn jeugd, toen hij onder voortreffelijke leiding zijn karakter wist op te bouwen tot die kracht en onverzettelijkheid, die ge durende de oorlogsjaren van zo'n groot belang voor ons volk zijn ge weest. Sportieve jeugd. Een jaar of tien daarvoor had de jonge Prins 'n andere gelofte afgelegd, die van evenveel belang zou blijken voor zijn later leven. Dat was bij de openbare belijdenis van zijn geloof in het Evangelie, waarna z'n vader de ge denkwaardige woorden sprak: „Van daag heb je voor God de belofte afge legd, dat je zelf de verantwoording op je wilt nemen voor een nieuwe chris telijke reine levenswandel. Vergeet dat nooit, mijn jongen, en weet dat in da gen van verzoeking alleen een rots vast geloof ons over de klippen van -de, eerHs** levensvieg kai%- hwnWpea Lees iedere dag je Bijbel, hij is de bron van alle waarheid en wijsheid. Twee heerlijke gaven Gods zijn je op je le vensweg meegegeven, mijn kind: je hart van goud en je helder verstand". De eerste woorden die Bernhard sprak zo men weet werd hij gebo ren te Jena op 29 Juni 1911 zijn zeer merkwaardig geweest. Onder de hoede vah een Chinese nurse, Nana, groeide de kleine Prins op in de heer lijke omgeving van het oude slot Woynowo (Reckenwalde). Bernhard was zo aan de Chinese kinderjuffrouw gehecht, dat tot de wel zeer grote en begrijpelijke verbazing van zijn vader en moeder de eerste woordenin 't Engels werden gebrabbeld. De jeugd van de Prins is zeer spor tief geweest. Niet alleen dat hij veel aan sport deed tijdens de jaren, dat hij doorbracht op het gymnasium te Züllichau. op het Arndt-gymnasium te Berlijn en tijdens zijn studie aan de universiteit te Lausanne, maar vooral gedurende zijn vacanlies kon hij zich volop aan zijn sportieve genoegens wij den. Reizen in de winter naar Beieren, waar hij met hart en ziel de winter sport beoefende, zouden hem later zijn grootste geluk doen vinden Geruime tijd later tijdens een „Gym- kana", een vermakelijk sportfeest, dat in de omgeving van Tetuan werd ge houden, bewees onze Prins, welk een vaardig ruiter qp handig sportsman hij is. In een der nummers van het pro gramma, waarbij de deelnemers te paard in volle galop een bal in een emmer moesten werpen, won hij zelfs de eerste prijs. De jongeling Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld is gerijpt tot man, Bernhard, Prins der Nederlanden, en de karaktereigenschappen, die zich in zijn jeugd hebben gevormd, zijn in de donkere jaren die achter ons liggen wel zeer positief naar voren gekomen tot heil van ons land, van onszelf. Prins Bernhard, de Prins van het Verzet. Vieren wij dit jaar de Witte Anjerdag als nooit tevoren. In het verre Oosten is het tot een gewapend conflict gekomen. Noord- Korea is de oorlog begonnen tegen Zuid-Korea. Korea is het schiereiland in N.O. Azië, tussen de Gele Zee en de Japan se Zee en het ligt vlak tegenover Japan. Het land is ruim zes maal zo groot als Nederland en het telt 24 mil- lioen inwoners. Het heeft een eigen taal en een eigen cultuur. Korea is overwegend agrarisch, maar zijn bo dem is ook rijk aan mineralen. Korea is enige eeuwen lang een ko ninkrijk geweest, dat echter stond on der de oppersouvereiniteit van China. In 1895 werd China gedwongen de on afhankelijkheid van Korea te erken nen. Het heefl niet lang van die on afhankelijkheid geprofiteerd, want het kwam al meer onder Japanse invloed en in 1910 werd het kortweg door Ja pan geannexeerd. Na de jongste wereldoorlog, die mede door Japan werd verloren, moest ook over het lot van Korea worden be slist. Die beslissing viel te Moskou in December 1945. De „Grote Drie", En geland, Rusland en Amerika bepaal den, dat het schiei'eiland voorlopig zou komen onder voogdijschap der Ver enigde Naties, terwijl het toezicht zou worden uitgeoefend door China en de Grote Drie. Inmiddels was het Noor den, dat overwegend industrieel is, door Russische en het Zuiden, dat over wegend agrarisch is, door Amerikaan se troepen bezet. Deze bezetting heeft geduurd tot Januari 1949. Toen deelde Rusland aan Amerika mede, dat het zijn troepen uit Korea terugtrok. Amerika volgde daarop in Mei van hetzelfde jaar dit voorbeeld. Vóór echter de Russen het land ver lieten, hadden zij in Noord Korea een communistische regering gevormd on der Kim Ir Sen, die reeds dadelijk zich het recht aanmatigde te spreken voor geheel Korea en met Rusland een eco nomisch en militair verbond sloot. In het Zuiden proclameerde Syng- man _Rhec met medeweten en^ onder goedkeuring van "Amerika de onafhan kelijke republiek Korea. Deze repu bliek werd door de Verenigde Naties erkend, maar toen zij vroeg als lid lot de Verenigde Naties te worden toege- laten, heeft een Russisch veto dat ver hinderd. Deze gang van zaken toont wel heel duidelijk, dat de strijd, die nu op Korea gevoerd wordt feitelijk een strijd is tussen Rusland en Amerika. Achter de strijdende legers van de Noord-Korea- nen staat de schim van Stalin, wiens duidelijk streven is in geheel Azië zijn macht te vestigen. Amerika heefl intussen terecht een beroep gedaan op de Veiligheidsraad der Verenigde Naties. Deze organisa tie toch heeft zich belast met de voog dijschap over Korea en zij kan het niet over haar kant laten gaan, dat nu de republiek Zuid-Korea overweldigd wordt door het communistisch Noord- Korea. Er is dan ook door de Veilig heidsraad besloten de aangevallen re publiek militaire bijstand te verlenen. Onder de landen, die zich bereid heb ben verklaard tot militaire steun be hoort ook ons land. Nederland behoort immers ook tot de Verenigde Naties en het heeft als lid zijn verplichtingen na te komen. Wat de uiteindelijke gevolgen van dit gewapend conflict zullen zijn, kan moeilijk voorzegd worden, maar wel kan gezegd worden, dat de wereldsitu atie op dit ogenblik als zeer critiek iTc^TTescfiPuwd wórden. Alles hangt af van de houding, die Rusland zal in nemen. Het standpunt der ziekenfonds organisaties. Nu de Ziekenfondsraad in zijn ver gadering van 22 dezer besloten heeft gevolg te geven aan de goedkeuring, die de Minister van Sociale Zaken heeft gehecht aan een premie-verho ging voor de Vrijwillige Verzekering van 0,63 op f 0,80 per week, achten de ziekenfonds-organisaties zich niet verantwoord, indien het Nederlandse publiek met betrekking tot de wijze, waarop deze maatregel werd genomen, niet op een juiste wijze is ingelicht. Daarom wordt van ziekenfondszijde het volgende medegedeeld. In zijn vergadering van 13 April heeft de Ziekenfondsraad besloten aan de Minister van Sociale Zaken een ad vies uit te brengen ter zake van het moeilijke vraagstuk van de financie ring der Vrijwillige Verzekering. Bij schrijven van 28 April j.l. deelde de Raad aan de Minister mede, dat af kapping van de rechten der verzeker den als hoogst ongewenst moest wor den beschouwd, daar dit een verzwa ring van de lasten van het individu zou betekenen. Enkele kleine bezuini gingsmaatregelen keurde de Raad goed, aangezien deze veel meer als sa neringsmaatregelen, dan als een aan tasting van de rechten der verzeker den konden worden aangemerkt. Voorts werd er bij de Minister op fondswet niet spoedig tot stand zou kunnen komen, een uitbreiding van de kring der Verplicht Verzekerden zou aangedrongen, dat, indien een zieken- dienen plaats te vinden, waardoor be paalde groepen, zoals de Ouden van Dagen, die onder de Noodwet Drees vallen, rentetrekkers der Sociale ver zekeringswetten, ambtenaren enz. on der de Verplichte Verzekering zouden kunnen worden gebracht. Als laatste maatregel voor een oplos sing van de moeilijkheden zou een ma tige premie-verhoging kunnen dienen, doch de vertegenwoordigers van de ziekenfonds-organisaties hebben zich te allen tijde op het standpunt gesteld, dat het verlenen van een subsidie van de overheid ten deze een redelijk ver langen was, vooral waar men te maken heeft met een overgangstermijn, die ligt tussen het huidige ogenblik en het tijdstip waarop een ziekenfondswet in werking zal treden. Uitdrukkelijk hebben de ziekenfonds organisaties zich er steeds weer over uitgesproken, dat premie-verhoging in het huidige stadium niet aanvaardbaar is, zeker niet zolang niet eerst de groep Vrijwillig Verzekerden zodanig is ge selecteerd, dat zij, die voorheen tot het bedrijfsleven hebben behoord en dien tengevolge in de verplichte verzeke ring thuishoren, uit de Vrijwillige Ver zekering zijn afgevoerd. Het recente besluit van de Minister heeft de ziekenfonds-organisaties en de daarbij aangesloten ziekenfondsen dan ook zeer teleurgesteld. Nu uit de publicaties in de pers van de laatste weken zou gelezen kunnen worden, dat de Ziekenfondsorganisa ties juist de instanties zijn. die bij de Minister van Sociale Zaken op een premie-verhoging hebben aangedron gen, aan welke berichtgeving de zie kenfonds-organisaties overigens niet hebben medegewerkt, stellen zij er prijs op, de Nederlandse Ziekenfonds verzekerden er kennis van te laten nemen, dat zij zich tot het laatste ogenblik met de meeste klem tegen een zo drastische premieverhoging hebben verzet. Immers, de thans getroffen regeling biedt slechts een oplossing voor de fi nanciële moeilijkheden over het twee de halfjaar 1950, terwijl de zieken fondsorganisaties hebben aangedron gen op een zodanige regeling met be trekking tot de premie, dat voor een langere periode tot aan de totstand koming van een ziekenfondswet de no dige rust is verzekerd. Een zeer matige verhoging van de premie zou in dit geval te overwegen zijn geweest. De kosten van de geneeskundige verzorging zijn gedurende.de laatste jaren zodanig gestegen, dat deze niet meer alleen door premiebetaling van de verzekerden kunnen worden ge dekt. Een subsidie van de Overheid zal noodzakelijk zijn, wil men de an derhalf millioen Vrijwillig Verzeker den. die er na overheveling van de bovengenoemde verzekerden van de vrijwillige naar de verplichte verzeke ring zullen overblijven, niet in een po sitie brengen, die het een groot aantal van hen onmogelijk maakt tot hel zie kenfonds toe te treden, of daarvan lid te blijven. In verband met de situatie, die per 2 Juli ontstaat moet worden verwacht, dat de ziekenfonds-organisaties op hun wijze en ter bevoegder plaatse zullen kenbaar maken, dat zij niet kunnen berusten in de wijze, waarop thans is gestreefd naar een oplossing, welke niet strookt met hun opvattingen. Ongetwijfeld zullen zij dit protest vergezeld doen gaan van constructieve voorstellen tot een regeling, die naar de mening der ziekenfonds-organisa ties, meer aanvaardbaar is. De Veenendaalse Raad vraagt uiterste zuinigheid van B. en W. Tijdens de Gemeenteraadszitting van Woensdagavond j.l. werd de Heer J. van Eden (PvdA) als raadslid geïn stalleerd wegens het vertrek van de Heer Plant. De Heer Van Eden is geen onbekende in de Raad, daar hij ook in de vorige raadsperiode zitting had. Burgemeester Bakker sprak als voor- itter de wens uit, dat er wederom een rettigd vérhóud ing zou zijn. Met algemene stemmen benoemde de Raad de Heer Van Eden direct maar als lid van de Commissie voor Open bare Werken. Nadat men de Vrije Chr. school voor lager onderwijs aan een bedrag van 115,- had geholpen voor het aan schaffen van een korfbalspel en spring touwen en ook het gemeentepersoneel een gratificatie voor het jaar 1950 had toegekend, kwam in behandeling het voorstel om de zolder van Kerkewijk 27 beschikbaar te stellen aan de Vee nendaalse Vereniging tot Kunstbeoefe ning. Om deze jonge vereniging tege moet te komen werd voorgesteld de huur als subsidie te schenken. De Heer Van Hardeveld (PvdA) en de heer De Gooyer (AR) vonden het billijker, dat een huur werd bepaald en daartegen over een subsidie werd verstrekt, een en ander om consequenties in de toe komst te voorkomen. Wethouder Mid delhoven meende hierin weer een an der precedent te zien, n.l. de subsidie verlening. Op zijn voorstel nam dan ook de Raad zonder hoofdelijke stem ming hgt oorspronkelijke voorstel., aan. Bij raadsbesluit van 30 Dec. j.l. werd aan „Patrimoniums Bouwvereniging" een strook grond verkocht voor de bouw van woningwetwoningen. Het perceel blijkt achteraf echter 15 m te diep te zijn, zodat voorgesteld werd deze grond weer terug te kopen. Enkele leden informeerden met be langstelling wat B. en W. met deze strook grond dachten te beginnen.. De Voorzitter meende, dat het heel goed mogelijk was, hier woningen op te bouwen, waardoor de woningen voor delig gebouwd konden worden. De Heer Van Hardeveld verzocht met de- Zie vervolg pagina 2 Firma~ÖijkStra J) v^VEENENDAAL - Hoofdstr. -JzT Tel: 115 voor Zondag 2 Juli 1950. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt 9.30 uur Ds v. Wijngaarden. 5 uur Ds Vroeginde- wey. Julianakerk 9.30 uur Ds Vroeginde- wey, 5 uur Ds v. d. Pol. Vredeskerk 9 en 10.30 uur Ds v. d. Pol, 5 uur Ds van Wijngaarden. Dijkstraat 2.45 uur Ds Vroegindewey. Veeneind 3 uur Ds Hop van Rens- woude. Sola Fide 10 uur Ds van Schuppen van Lunteren, 5.30 uur Dr Thoomes van Veenendaal. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur Ds van Enk. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. Open bare Lag. School, Prins Bernhardlaan 8.45 en 3 uur Prop. K. Deddens van Kampen. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur Ds Slofstra. Ger. Gem. Hoofdstraat 9.30 en 5 uur Ds Kok. Ger. Gem. Kerkewijk 9.30 en 5 uur Ds Woestijne van Barneveld. Leger des Heils Zaterdagavond 7 uur straatzang, Zondagmorgen 10 uur hei- ligingsdienst, 7 uur openluchtsamen komst, 8 uur verlossingssamenkomst. Maakt zelf Uw JAM met Opekta In 10 minuten klaar. Per pakje vanaf f 0.40. FERIA DRUPPELS voor het inmaken van vruchten. Per flacon f0.85 Drogist - Apoth. Ass. Hoofdstr. 118 - Tel. 632 - Veenendaal Ing. Med. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Dr Miede- ma van Amersfoort. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds v. d. Linden, 6 uur Ds Kooreman. Ned. Herv. Ger. Evangelisatie 10 en 6 uur dhr. J. Meel van Leiden. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur lees- dienst. Maandag 3 Juli, nam. 7 uur Ds Blaak van Geldermalsen. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 eh 6 uur Ds Vlas blom. Ger. Gem. leesdienst. Oud Ger. Gem. Dinsdag 4 Juli, nam. 7 uur Ds Blaak van Geldermalsen. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur dhr. Schin kel van Scherpenzeel, 4.30 uur Ds v. d. End Braat van Opheusden. OVERBERG. N.H. Kerk 10 uur Ds. B. F. C. de Groo (Bed. H.-A.) 6.30 uur dhr J. v. Noort (Dankz.) EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds Bies- haar. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Woensdag 5 Juli, nam. 7.30 uur Ds Stuivenberg van Nunspeet. Zondagsdienst doktoren. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter C. P. Engel, Sandbrinkstraat, Tel. 425. EDERVEEN. Van Zaterdagavond 6 uur tot Zon dagavond. 12 uur dokter de Waard, De Klomp, Tel. 200. ELST—AMERONGEN. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter Kars te Amerongen.

De Vallei | 1950 | | pagina 1