Kleelsman's HUIZE SCHUURIItG Tegen pijnen! 0,nA £eye>i Lti S,eaEtLeeïd u^eAfrand. Bont Binnenlands Gebeure Stbiaayd? UttmnxLcuii Uw- Zaan aft QacPUel yeAlaaqd? WITTE ftRUIS' 7)fL£cU&&e.uAleri Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken Prima Consumpties Populaire Prijzen Gezellige Muziek oe zaah voor fijnproevers No. 26 Fa. J. F. T A K 24e JAARGANG VRIJDAG 7 Juli 1950 Abonn«m«ntiprlji F 0.85 par kwartaal loiia nummtri 6 cant Radactla an Admlnlitratla Parallalwag 8, Vaanandaal Talafoon 601 Radactla W. F. tar Hoevan VALLEI UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTENTIES Gawone advartentleprlji per ro.m. 12 cant. Minimumprijs par odvartantla F. 3 60 Vraag an aanbod en Di venen F. 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord rover 6 cent. Verschijnt 1 keer per week ins STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Nederland is mede-ondertekenaar van het Atlantisch Pact. Dit verdrag werd hel vorig jaar te Brussel gesloten Engeland, Frankrijk en de Benelux- landen enerzijds en de Verenigde Sta ten en Canada anderzijds. Later heb ben zich hierbij aangesloten Noorwe gen, Denemarken, IJsland, Portugal en Italië. Dit pact houdt in, dat bij een gewa pende inval in het gebied van een der partijen in Europa of Noord-Amerika deze inval zal beschouwd worden als gedaan in het gebied van alle onderte kenaars van het Pact. In zo'n geval zal het aangevallen land onmiddellijk kun nen rekenen op de gewapende bijstand van de overige partijen. Rusland, dat ook werd uitgenodigd tot het Pact toe te treden, weigerde aan dit verzoek te voldoen, omdat het zich op het standpunt stelde, dat het ver drag in strijd is met het handvest der Verenigde Naties en tegen zijn land is gericht. Deze weigering van Rusland bete kent een diepe kloof tussen de beide grootmachten der wereld. Zij is de pro clamatie van de reële tegenstelling die er bestaat tussen de wereld van het communisme en van de ware democra tie. Hoe scherp die tegenstelling wel is, heeft de geschiedenis van de paar laatste jaren zeer duidelijk getoond. Deze weigering van Rusland brengt ook met zich mede, dat de landen van het Pact gedwongen worden op hun hoede te zijn en te zorgen, dat zij pa raat zijn om elke daad van agressie van de zijde van Rusland of van een zijner satelliet-staten aanstonds met kracht te v. j-Kir'^an. - i ^-Veel e'a velerlei zijn reeds geweest ae besprekingen, die door de hoogste militaire personen uit de verschillen de Pact-landen zijn gevoerd om te ge raken tot een sterke geallieerde land-, zee- en luchtmacht. Uiteraard is daar bij ook ter sprake gekomen het aan deel, dat elk der betrokken landen dient bij te dragen bij de vorming van zulk een weermacht. Dit aandeel moet rekening houden met de draagkracht van de deelnemende volken. Zo zal ook Nederland zijn bijdrage moeten geven, maar ze zal gering zijn bij vergelijking met wat de Verenigde Staten zullen behoren te presteren. Hoe gering ech ter in het totaal van de vereiste mili taire macht tot behoud van de vrede, zal toch die bijdrage zwaar drukken op het staatsbudget. Juist dezer dagen heeft onze Minis ter van Oorlog bekend gemaakt in een nota betreffende het defensiebeleid het opbouwplan van de Koninklijke Land macht. In dit opbouwplan komt dui delijk tot uiting, dat ons volk zich zwa re financiële offers zal moeten getroos ten voor zijn leger en vloot. Alleen voor het jaar 1951 worden de kosten van het opbouwplan van de Landmacht op niet minder dan 850 millioen ge raamd, terwijl het zo goed als zeker is, dat in 1952 dit bedrag nog in aanzien lijke mate zal stijgen. Dit wordt metter daad een last, die te zwaar wordt voor onze verarmde natie en daarom zal Amerika, dat nu reeds wapenen levert, in de toekomst nog omvangrijker steun moeten bieden. Het is geen aangename gedachte, dat we niet meer bij machte zijn zelf te be talen wat er in militair opzicht van ons als ondertekenaar van het Atlantisch Pact gevraagd wordt. Een troost is het, zij hel danjoen schrale troost, dat de/s onmacht niet de schuld is van ons volk? maar te wijten is aan wat Duitsland over ons land heeft gebracht. Overrompelende benoeming van Mr. Struyken tot Min. van Justitie. Drukke week voor onze parlementa riërs. Grote besluiten. „Lankmoedigheid" van Lieftinck, kost de Staat 63 millioen. Voor de stemming weglopende Kamer leden, verzaken hun plicht. Korea, de regering, bloö Jan, doó Jan enonze opbouw. „Dag Excellentie Struycken, blij dat u er bent!" Zo, op deze vrindelijke toon, willen wij ons overzicht begin nen als bewijs hoe vei'heugd wij wel zijn met de nieuwe minister van Jus titie. Eindelijk dus een man die het heeft aangedurfd in de, door minister Weijers leeg achtergelaten, stoel plaats te nemen. Overigens een wat overrom pelende geschiedenis, die benoeming van Mr A. A. M. Struycken. Nog een dag voordat krant en radio dit nieuws uitbazuinden, wilden woordvoerders van de regering ons doen geloven, dat die nieuwe benoeming zo'n haast niet had, omdat het interimaat van Mr. v. Maarseveen prima voldeed Enfin, wij kunnen ons hoofd be trekkelijk rustig neerleggen. Het justitiële apparaat kan, onder leiding van een volkomen frisse kracht, weer op volle toeren draaien en de Mijnin- dustrieraad, waarvan Mr Struycken het voorzitterschap zou gaan vervullen, krijgt heus wel een andere aanvoerder. Onze parlementariërs zijn de afge lopen week wel bijzonder druk ge weest, het heeft er tijdens de verschil lende beraadslagingen vaak „gespan nen". Het K.V.P.-amendement Van Vliet inzake de voorgestelde huurver hogingen, draaide in de Tweede Kamer uit op een portefeuille-kwestie. De re gering hield voet bij stuk en bij monde van Minister In 't Veld verklaarde zij de in het amendement genoemde ver hoging van 20 tot iets volkomen on aanvaardbaars. Het spijt ons voor de huiseigenaars, wier positie wij weinig aanlokkelijk weten, maar wij vinden het erg gelukkig dat het bij een huur verhoging van 15 is gebleven. Met de voorgestelde belastingwijzi gingen in het vooruitzicht minder schoolgeld en geen opcenten op de per sonele belastingen! weten de belas- tingmoeden onder ons, ondanks die 15 de touwtjes toch nog aan elkaar te knopen laten wij het althans hopen In vergelijking tot de oorspronke lijke belastingvoorstellen, zal de Staat minister Lieftinck's „lankmoe digheid" zestig millioen gulden kosten. Voeg daar nog bij de drie millioen, die er gemoeid zijn met het ingediende wetsontwerp om de sigaren tijdelijk vrij te stellen van omzetbelasting' en u begrijpt dat zelfs het pad van een mi nister van financiën niet louter over rozen gaat. Dit te minder, nu er een kans bestaat dat de oorlog in Zuid-Korea ons ook nog duiten zal gaan kosten. Met 59 te gen 6 stemmen heeft de Tweede Ka mer haar goedkeuring gehecht aan het regeringsbeleid inzake het Koreaans conflict. Een tikje pijnlijk vinden wij het dat de heren afgevaardigden der S.G.P. en K.N.P. de consequentie van hun geoppei'de bezwaren probeerden te ontlopen door vlak voor de stemming ijlings de zaal te verlaten. Wij -weige ren te geloven dat Nederland met der gelijke ontijdig gedane stappen over de drempel, één stap nader komt tot de oplossing van de vraagstukken. Inte gendeel, wij meenden dal wij onze af gevaardigden steeds Kamerwaarts stuurden om er te zijn (simpelweg en in de eex-ste plaats!) en om er te wei"- ken aan een taakvervulling waar zij zich door partijprogram en verkie zingsbeloften aan bonden. Wie weg loopt (waarvoor, waarheen en op wel ke plaats dan ook), verzuimt zijn taak. Wij haasten ons graag om op deze visie een uitzondering te maken voor ruim tachtig Nederlandse technici, die zijn weggelopen om in Australië de haven van Melbourne te gaan vergro ten. Ook al zagen wij liever dat zij na dat karwei hun schi'eden weer zouden richten naar de lage landen, in plaats van zich in meerderheid metterwoon in Australië te vestigen, hun „weglo pen" betekent werken. Dat hun wer ken reclame voor ons land betekent, daarvoor staan hun namen borg. En nu maar afwachten wat de gevolgen zijn van dat „Korea-besluit". Onze Uniepartner Indonesië houdt zich ver re, om even talrijke als snel te begrij pen redenen. Moge de geschiedenis spoedig die wending nemen welke no dig is om ons offers aan mensen en materieel te besparen. Zo goed wij on ze regering in haar besluit, om mee te strijden voor de handhaving van hel recht, respecteren, zo zeker is het dat wie geen „doó Jan" verlangt, daarmee nog geen „bloó Jan" is. Er valt nog zoveel op te bouwen! Maakt zelf Uw JAM met Opekta In 10 minuten klaar. Per pakje vanaf f 0.40. FERIA DRUPPELS voor het inmaken van vruchten. Per flacon f0.85 Drogist - Apoth. Ass. Hoofdstr. 118 - Tel. 632 - Veenendaal Ing. Med. INTREKKING FRANKEERZEGELS. Met ingang van 1 October a.s. zal de verkoop van frankeerzegels met de beeltenis van H.M. Koningin Y\ ilhel- mina, van het type Hartz, uitgifte '47, op de post inrichtingen worden beëin digd. Van die datum af zullen even eens geen formulieren meer verkocht worden, voorzien van een daarmee overeenkomende zegelafdruk (brief kaarten, postbewijzenformulieren, mi litaire luchtpostbladen cn arbeidslijs ten). Voor de frankering verliezen deze ze gels hun geldigheid op 30 September 1951. Uitsluitend aan de verzamelaax-slo- ketten der postkantoren en bij de Phi- latetische Dienst vap het Hoofdbestuur der PTT, Zeestraat 64 te 's-Gravenha- ge zullen genoemde frankeex-zegels, voor zover voorradig, nog tot en met 30 September 1951 verkrijgbaar zijn. DE NEDERLANDSE AKKERBOUW IN PJ50. V Het broodgraanareaal is blijke?^s de jongste uitkomsten van de landbouw telling 1950 met bijna 18.000 ha inge krompen, hetgeen een achteruitgang betekent met 6 aldus deelt het Cen traal Bureau voor de Statistiek mede. Daartegenover Staat een belangrijke uitbi-eiding van de verbouw van haver en gei-st, n.l. van 38.000 ha of 20 De vex-bouw van fabrieksaardappelen liep terug evenals die van pootaardap- pelcn; tezanien bedraagt deze inkrim ping rond 10.000 ha, d.i. 6,5 De oppervlakte suikei'bielen over treft nog het recoi'dcijfer van het vo rige jaar en bereike thans 'n omvang van rond 66.500 ha. Geeft dan een BOEK of een VULPEN BOEKHUIS Zandstraat 3, Patrimoniumlaan 8 Ing. Med. AANHOUDENDE UITBREIDING VAN DE VARKENSSTAPEL. De varkensstapel bx-eidt zich nog steeds uit. In vergelijking met Mei '49 nam het aantal varkens met ruim 40 toe, aldus deelt het Centraal Bureau voor'de Statistiek mede. De vax-kensstapel is thans gekomen op een aantal van ruim 1.855.000 stuks; sedert 1934 werd een dergelijk hoog aantal bij de Mei-telling niet meer be reikt. Rode Kruis. De landelijke inzamelingsactie voor het Ned. Roode Kruis werd in Veenen daal ingezet met de vertoning van de film: „De Witte Engel". Voor de twee de maal was de zaal van Ellheto ge heel gevuld en werd deze mooie film met de grootste aandacht gevolgd. De daarop volgende aclie tot het ver krijgen van fondsen voor de instand houding en uitbreiding van het mooie werk der barmhartigheid van het Ned. Roode Kruis werd daarop door het af- delings-bestuur en vele leden met groot élan aangepakt en de opbrengst voor Veexxendaal bedroeg in totaal 4317,19. De Dix-ecties der grote bedrijven zijn geheel overtuigd van het belang van een goed functionerend Rode Kruis en gaven door haar flinke bijdragen het goede voorbeeld. De grossiers-grootwinkeliers die door een speciale commissie werden bezocht, bleven ook niet achter en ook zij heb ben stevig meegeholpen dit totaalcij fer te kunnen bereiken. De leden van het Rode Kruis Korps togen inmidels met hun lijsten door de plaats zelf en de bewonex's van iedere stx-aat werden in de gelegenheid ge steld ook het hunne bij te dragen voor dit mooie werk. Dat ook deze zich niet onbetuigd hebben gelaten, blijkt wel uit de totaal-opbrengst. Tenslotte werd deze actie besloten met een straatcollecte-speldjesverkoop, waardoor hoofdzakelijk op de achtei'- blijvei's een beroep tot medewerkirg werd gedaan. Het Rode Kruis is allen, die hebben geholpen dit bedrag bij elkaar te bren gen, zowel gevex's als medewerkers, ten zeerste dankbaar en vol goede moed gaan we het komende jaar in, ter ver werkelijking van onze vele Vredesta ken. t j INGEZONDEN Voor de jeugd. U leest Uw krant. Van tijd tot tijd leest U daai'door ook iets van de px'o- blemen en de moeilijkheden met de Duitse jeugd, van de wox-steling van de kerkelijke leiders met de gedachten- gang van deze veelal losgeslagen jeugd. Meestal gaan wij daarna over tot de orde van de dag. Het is een kx-anten- bericht over iets, dat voor ons gevoel nog ver weg is van ons. Zijn we ons ervan bewust hoe nauw we hierbij be trokken zijn? Omdat het onze mede christenen zijn, die hier wox'stelen te gen een chaotische gedachten wereld. Omdat het West-Europese jeugd is die dreigt in een satanisch nihillisme ten onder te gaan en als zij ondergaat ook ons zal meezuigen in de draaikolk! Wij zijn er angstig nauw bij betrokken, al willen we dit meestal liever niet zien. Er is een uitnemende gelegenheid door persoonlijke kennisname hiervan meer te weten te komen om mee te worste len. Van 1529 Juli kan een groep van de Jonge Kerk naar Coburg in Beieren om hier het gesprek te hebben met de Duitse kerkelijke jongeren. Als U in de gelegenheid bent, grijp deze mogelijkheid. Het is belangrijk: voor Uzelf, yoor de Coburgse jeugd en voor anderen. Gelijktijdig kan het toch ook een goed stuk vacantie zijn. Daarvoor wil len de Coburgse leiders zorgen. Ze hebben een prachtig programma ont worpen voor alle vrije uren. U weet, Beieren is één van de lrxooiste streken van Duitsland. Ook met de Engelse jeugd is het ge- spx-ek belangrijk. U komt door dit con tact rijker terug, terwijl Engeland zorgt voor een prachtige vacantie, ontspan ning tevens. U kent de prachtige En gelse landgoederen waar de conferen- ,THEXTG RO T C_D 0 R P" Firma~DÏjk$tra :VEÉN EN DAALT"7 Hoofdstr. Tel; ties gehouden wox'den? Het vex-blijf al leen al is een verkwikking. U kunt naar Engeland van 519 Augustus en van 1426 Augustus a.s. Een land, dat bij ons nog veel te wei nig bekend is, is Denemarken. Hier is een Jonge-Kex-k-kamp van 1829 Au gustus. De Jonge-Kerk-Kampen zijn.opgezet voor lidmaten van de Ned. Herv. kerk van 1835 jaar. Eveneens zijn in deze kampen niet-Hervormden hartelijk welkom. In Nederland is nog een be perkt aantal plaatzen in enkele kampen. Meldt U spoedig bij de Hei-v. Jeugd raad, Herengracht 575, Amsterdam of bij de plaatselijke Jonge-Kerk-gx-oep. Rijwieldief gepakt. Een inwoner van Veenendaal plaat ste dezer dagen zijn rijwiel voor een kappex-szaak. Toen hij even later weer terug kwam, bleek zijn rijwiel ver dwenen te zijn, waax-na aangifte bij de politie volgde. Een door de politie terstond inge steld onderzoek bracht haar op het spoor van de 32-jarige los werkman P. V., die na aanhouding al spoedig be kende. Het rij wie1 xon nog in beslag geno men worden. Uit het onderzoek bleek, dat-hij zich tevens schuldig gemaakt had aan rij wielverduistering. P. V. zal ter beschikking van de Of ficier van Justitie te Utrecht worden gesteld. Even "oen Telefoontje en heeft binnen een half uur een keur van Gebakjes thuis. TELEFOON 634 (Ing. Med.) Eiermarkt. Op de wekelijkse eiermarkt waren Dinsdagmorgen te Veenendaal aange- voex-d 92.000 eieren. De handel was vlug. Prijzen van 13.75 tot 14.25 per 100 stuks. Biggenmarkt. Aanvoer 82 stuks. Handel matig. Prijzen van 30,- tot 50,- per stuk. Prins Bernhard bezoekt Sanatorium Het Chr. Tamboer- en Pijpercorps „Prins Bernhard" uit Veenendaal bracht Donderdagavond een bezoek aan het Sanatorium te Amerongen, waar zij voor patiënten en personeel een aantal volksliederen ten gehore bracht, hetgeen natuurlijk uitstekend in de smaak viel. Na afloop bi-acht de Directrice dank voor het concert. POEDERS* CACHETS-TABLEÏTcN (Ing. Med.) Jubilexxm. Woensdag 28 Juni was het een feest dag voor de fa Wed. L. N. v. Essen. De vertegenwoordigers G. C. Muller en E. van Hunnik waren x-espectievelijk 30 en 25 jaar in didhst. Ter gelegen heid hiei'van bood de heer v. Essen het gehele personeel met alle Vivo-win- keiex-s een reis naar België aan. De grot van Remouchamps en de mooie tocht door de Ardennen was voor de mees ten een openbaring. In Valkenburg werd een xnaaltijd aangeboden, waar bij tevens de gebruikelijke toespraken wei-den gehouden en cadeaux wei-den overhandigd. Een onvex-getelijke dag die terecht eindigde met een driewerf hoera voor de fa De Haas en zijn wak- kex-e chauffeurs. voor Zondag 9 Juli 1950. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kex-k. Markt 9.30 uur Ds Vroegindewey, 5 uur Ds v. d. Pol. Julianakerk 9.30 uur Ds v. d. Pol, 5 uur Ds van Wijngaarden Vredeskerk 9 en 10.30 uur Ds van Wijngaai-den, 5 uur Ds Vroegindewey. Dijkstraat 2.45 uur Ds Hop. Veeneind 3 uur Dhr. Schinkel van Schcrpenzeel. Sola Fide 10 en 5.30 uur Ds Dijkstra van Pulten. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur Ds v. d. Brink. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. Open- bax-e lagex-e school, Pr. Bernhax-dlaari 8.45 en 5 uur Ds Roukema. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur Ds Slofstra. Ger. Gem. Hoofdstraat 9.30 en 5 uur Ds Kok. Gei-. Gem. Kex-kewijk 9.30 en 5 uur leesdienst. Leger des Heils Zaterdagavond 7 uur straatzang, Zondagmorgen 10 uur Hei- ligingsdienst, 7 uur openluchtsamen komst, 8 uur verlossingssamenkomst. Ned. Prot. Bond 10.30 tiur Ds Wolf- son van Ede. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds Hooykaas van Zeist, 6 uur Ds v. d. Lindea Ned. Herv. Ger. Evangelisatie 10 cn 6 uur dhr. Vroegindewey van Middel- harnis. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leöc- dienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds Vlas blom. Gev.r&gmr ieosdionet. Woensdag 12 Juli, 7.45 uur Ds Ha- genstein van IJsselmonde. Oud Ger. Gem. leesdienst. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5 uur Ds B. F. C. de Groot. Ned. Prot. Bond. (Zaal Buitenkist). 16.30 uur Mej. dr. N. A. Bruyning van Den Haag. Ger Kerk. 10 en 5 uur Ds L. Zwaan. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr. v. Noorl. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur dhr. v. Viegen. EDERVEEN. Ned. Herv. Kex-k 10 en G uur l)s Bieshaar. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Vrijdag 14 Juli, 7.30 uur Ds v. d. Ketterij. Zondagsdienst doktoren. VEENENDAAL. Van Zatei'dagmiddag 2 uur tot Maan- dgmorgen 8 uur alleen voor zeer dx^n- gende gevallen dokter J. H. Ket* Hoofdstraat, Tel. 628. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 uur tot Zon dagavond 12 uur dokter Ringeleslijn, Ederveen, Tel. 201. ELST—AMERONGEN. Van Zaterdagmiddag 2 uur lot Maandagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter v. Om meren te Eist. Bekendmaking. De Burgemeester van Veenendaal vestigt de aandacht van de inwoners op de op de publicatieborden aange brachte kennisgevingen inzake: le. brandgevaar door hooibroei; 2e. voorkoming van gevaar voor bos-, heide- en veenbrand. Bekendmaking. De Burgemeester der Gemeente Vee nendaal maakt bekend, dat personen die zich naar België of Luxembui g wensen te begeven en dientengevolge in het bezit dienen te zijn van een geldig paspoort en een Bewijs van Ne- dex-landschap, ter voorkoming van moeilijkheden, tijdig hun aanvrage hiertoe in moeten dienen ter Gemeen tesecretarie, Hoofdstraat 100, alhier. Een termijn van minstens 14 dage n voor het vertx-ek verzekert U tijdige afhandeling van benodigde bewijzen. Veenendaal, 4 Juli 1950. De Burgemeester voornoemd, A. BAKKER.

De Vallei | 1950 | | pagina 1