Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken £le ouden man cLayen De hulp aan Landgenoten J. F. TAK UOOR UUI TROUWFOTO'S, HENK LAMMe .^^ROTE'DORP' GSjm RAenen fckifyen de, dxvyen! die uit Indonesië Repatriëren Ueenetidaai ifc Ue&ilijk, y,ó Q^acfuetten Ï3iefoiufo mei Tlatate UufraAenóxdaadjeó 'P^ediM^eiUiien 24e JAARGANG VRIJDAG 14 Juli 1950 No. 27 AD VERTE NTIE5 Per buisje van 75 ct. en 11.- ook aan GEIÏIEEflTEHUIS en kerk nu Hooldstr. 90 - veenendaal - Telefoon 777 FirmÉTÏÏijkstra AbonnamentiprIJt F 0.85 par kwartaal loita nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI UITGAVE: DRUKKERIJ ,,DE GELDERSE VALLEI" Gewone advertentieprijs per mim. 12 «ent. Minimumprijs per advertentie F. 3 60 Vraag en aanbod en Di versen F. 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week inSTICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Hierover zijn allen het wel eens, dat in een tijd van stijgende levenskosten allen, die van een pensioen moeten leven, er het naarst aan toe zijn. Zij, die in het arbeidsproces zijn be trokken, zien hun lonen omhoog gaan, min of meer evenredig aan de toene mende duurte. Blijven de lonen te ver achter bij hoger wordende kosten van het levensonderhoud, dan zijn er de sterke arbeidersorganisaties, die de werkgevers de eis tot loonsverhoging stellen en bij gebleken onwil om aan die eis te voldoen een staking procla meren. Zo zijn om die reden stakingen in Frankrijk, Engeland en Amerika aan de orde van de dag. Dat we in ons land er zo goed als verschoond van blijven, terwijl toch ook hier het leven al duur der is geworden, hebben we enerzijds te danken aan de geringe invloed van het communisme en anderzijds aan de gezonde discipline van onze vakorga nisaties. Dank zij deze gunstige fac- loren gaat de aanpas van het loonpeil aan het levenspeil zonder schokken. In ons volk is nu echter een vrij grote groep, die financieel al meer ach terop raakt. Die groep wordt gevormd door de gepensionneerden. Zij hebben ook gegrepen naar het middel van de organisatie en zich verenigd in een Bond. Die Bond belegt ook grote ver gaderingen om te protesteren tegen de schriele wijze waarop de regering de belangen der gepensionneerden behar tigt, maar wat die Bond niet kan, dat is een vuist maken. Omdat hij dat niet kan, zijn de heftigste betogen en de scherpste protesten toch eigenlijk -fei'&ühlciooa. Eon regering, die onwillig is, wordt er niet door van streek ge-" bracht. Als zij niet beseft haar morele verplichting met betrekking tot deze volksgroep, dan raakt haar de nood van deze mensen niet. Deze mensen beschikken immers niet over het wapen van de staking en kunnen dus aan hun woorden geen kracht bijzetten. We zouden onze regering onrecht doen, wanneer we haar verweten zich niets gelegen te laten liggen aan het lot der gepensionneerden. Zo is het ge lukkig niet. Ze heeft een paar jaar ge leden een toeslag gegeven en dus ge toond niet ongevoelig te zijn voor de nood van deze volksgroep. Maar deze toeslag is bij lange na niet voldoende om het hoofd te kunnen bieden aan de eisen van het noodzakelijke levens onderhoud in deze dure tijd. Dat was het eenparig oordeel van de leden der Tweede Kamer, toen daar over die toe slag werd gediscussieerd. Men berustte er in, omdat de Minister toezei te wil len komen tot een algehele herziening van de pensioenen. Deze is dan nu ook inderdaad geko men, maar zij heeft diepe teleurstel ling gebracht. En geen wonder. De toeslag, die in uitzicht wordt gesteld, bedraagt 50,- of 90,- per jaar. Van deze bedragen moet dan nog de loon belasting af. Toen in de dagen van de devaluatie de lonen 5 omhoog werden gebracht, is er in de Tweede Kamer bij de Mi nister op aangedrongen ook de pen sioenen met een gelijk percentage op te voeren. De minister wilde er niet aan, omdatde eigenaardige struc tuur van de pensioenwet zoiets moei lijk maakte. Geen nood echter, want de herziening was in aantocht. Nu is er de herziening, maar wat daarbij wordt toegezegd, bedraagt in vele gevallen minder dan de 5 de valuatie-toeslag. De toeslag, waarmede de minister de gepensionneerden wil afschepen, is kortweg een fooi, een aalmoes en het is te verwachten, dat de Tweede Kamer hierover nog wel een hartig woordje met de regering zal wisselen. De regering erkent toch, dat met haar ontwerp de nood van de be trokkenen „niet volkomen wordt gele nigd", maar de toestand van 's lands financiën laat haar niet toe verder te gaan. Inderdaad :s toestand allesbehal ve rooskleurig, maar dat heeft de re gering toch niet verhinderd de lonen en salarissen zeer aanzienlijk te verho gen en daardoor min of meer in over eenstemming te brengen met het hui dig duurtepeil. Moet nu de precaire toestand van de schatkist nadrukkelijk naar voren worden geschoven om de gepensionneerden, die al aanzienlijk zijn achterop geraakt, een redelijke verhoging van hun inkomen te ont houden en daardoor hun levensavond te versomberen? We kunnen niet geloven, dat onze volksvertegenwoordiging, dat is ook de vertegenwoordiging van de gepension neerden, zich accoord zal verklaren met het ontwerp van de minister. Er worden in de loop van dit jaar in Nederland behalve de Neder landse militairen van Koninklijke Landmacht en Koninklijke Marine nog 40 a 50.000 personen uit Indonesië verwacht, mensen, die in Indonesië ge worteld zijn en die hun gehele verdere leven daarginds zouden hebben door gebracht, als niet de ontwikkelingen van de laatste jaren hen genoopt had den hun toevlucht te nemen tot Ne derland. Dat stelt het Nederlandse volk en de Nederlandse regering voor een ontzaglijke taak. Want al deze mensen moeten worden opgenomen in de Nederlandse gemeenschap. Het zijn landgenoten, die recht hebben op een eigen plaats in onze samenleving, recht op huisvesting, sociale bijstand, ge neeskundige verzorging, arbeidsbemid deling en onderwijs voor hun kinde ren. Bijna alle Nederlandse ministeries zijn bij de zorg voor deze gerepatri- eerden betrokken. Om al deze activiteiten samen te bun delen, is kort geleden door de Regering benoemd de z.g. „coördinatie-commis sie gerepatrieerden". Deze commissie heeft tot taak de regering van advies te dienen over de voorzieningen, die moeten worden getroffen voor de uit Indonesië gerepatrieerde en nog te re patriëren personen en daarbij nauw contact te houden met het kerkelijk en particulier initiatief, dat op dit terrein werkzaam is. Op een dezer dagen gehouden pers conferentie heeft de commissie het een en ander verteld over haar werk tot nu toe en over de plannen voor de na bije toekomst. De commissie is onderverdeeld in verschillende sub-commissies, o.a. voor transport, huisvesting, arbeidsbemidde ling, geneeskundige zorg, sociale bij stand en onderwijs. Het „Bureau Repatriëring" heeft tot taak de repatriërenden op te vangen en de huisvesting voor te bereiden, voor zover de mensen zelf niet over woongelegenheid kunnen beschikken. Zodra uit Indonesië een schip vertrok ken is, ontvangt het bureau telegrafisch een voorlopige opgave van de aantal len mensen, de samenstelling van de gezinnen en de behoefte aan woon ruimte. Enkele ambtenaren van het Hoge Commissariaat in Indonesië ma ken de reis van het schip mee en ver zamelen middels een uitvoerige en quête de precieze gegevens die van Port Said per vliegtuig naar Nederland worden overgebracht. Een gezin, dat zelf geen huisvesting kan verzorgen, wordt bij aankomst in Nederland per militair vervoer over gebracht naar een van de 30 „op- vangst-centra" en „woon-oorden", die op verschillende plaatsen in het land, o.a. in voormalige D.U.W.-kampen, zijn ingericht. De bedoeling is vanzelf sprekend, dat het verblijf in deze cen tra slechts tijdelijk zal zijn. Wat wordt er zoal gedaan om voor betere huisves ting te zorgen? Het huisvestingsprobleem. In de eerste plaats heeft de rege ring op advies van de coördinatie commissie een extra bouwvolume van 2200 woningen beschikbaar gesteld ten behoeve van de huisvesting van gere patrieerden. Voor de verdeling van dit extra bouwvolume is een schema op gesteld waarin rekening is gehouden met twee féctoren: de ligging van de garnizoensplaatsen omdat een deel van het KNIL-personeel zal overgaan tot de Koninklijke Landmacht en de arbeidsmogelijkheden. In de tweede plaats zal door de volksvertegenwoordiging worden be handeld het „wetsontwerp huisvesting gerepatrieerden". Daarin wordt de mo gelijkheid geopend voor de provinciale Inspecteurs van de „Dienst Maatschap pelijke Zorg" om de Gemeentebestu ren te adviseren bij huisvesting van gerepatrieerden en zonodig als stok achter de deur om zélf woonruimte voor dit doel te vorderen. Ten derde zal de coördinatie-com missie een beroep blijven doen op de vrijwillige medewerking van gemeen tebesturen en particulieren. Sociale zorg. De sociale zorg van de regering strekt zich uit tot diegenen onder de gerepatrieerden, die niet of niet geheel in het eigen levensonderhoud kunnen voorzien. Voor hen is dezelfde rege ling getroffen als voor de Nederlandse oorlogsslachtoffers. Zij kunnen in aan- aan nel co^Aai :erde Be merking komen voor tegemoetkomin gen bij de aanschaffing van kleding en van meubel-voorschotten. Ook de arbeidsbemiddeling is een belangrijk onderdeel van de hulp jian gerepatrieerden, juist omdat het ven van regering en coördinatie-cc missie erop gericht is de geëvacueerde landgenoten geheel op te nemen in de Nederlandse gemeenschap. Zonodig staan herscholingscursussen ter be schikking, waarbij in het bijzonder ge dacht wordt aan de omscholing tot on derwijzer. De samenwerking van de Commissie met het kerkelijk en particulier initia tief, dat samengebundeld is in een cen traal comité, is prettig en vruchtbaar. De kerken hebben een pastorale taak; de bestaande particuliere organisaties als b.v. de „Hulp aan gerepatrieer den" een aanvullend-ondersteunen de taak. En zo zijn in de „coördinatie commissie" alle krachten samengebun deld om die landgenoten te helpen, die onvrijwillig, door de omstandigheden gedwongen, Nederland hebben verko zen als hun tweede vaderland. Een be langrijke en moeilijke taak, die alleen dan naar behoren kan worden vervuld als degenen die zich voor deze taak gesteld zien zich gesterkt weten door de morele en zonodig ook de materiële steun van het gehele Nederlandse volk. Op straat overleden. Na het bezoek van een der fabrieks- kantoren zakte de 69 jarige vertegen woordiger Blok, afkomstig uit Am sterdam, Maandagmorgen op de Ker- kewijk plotseling ineen, en overleed daarna onmiddellijk. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De politie stelde de familie van dit tragisch ge beuren op de hoogte, terwijl het lijk naurJlrtit lijkei. iois v„ir ti.rt ziekénhuis werd vervoerd. tegen overgeven. Lucht- Zee- en Wagenziekte. Ook los verkrijgbaar. Drogist Hoofdstraat 118 Apoth. Ass. Tel. 632 Ing. Med. Veenendalers in Frankrijk gewond. Doordat zij Zaterdagmiddag met hun auto tegen een boom reden in Noord- Frankrijk zijn de 27 jarige de KL, be drijfsleider bij een der Veenendaalse weverijen en de 24 jarige G., zoon van een der directeuren van deze weverij in een ziekenhuis opgenomen. De KL kreeg inwendige kneuzingen en 2 ge broken ribben, terwijl G. er ernstiger aan toe is en een schedelbasisfractuur heeft opgelopen. De ouders zijn naar Frankrijk ver trokken. Bekendmaking. De Burgemeester der Gemeente Vee voor het vertrek verzekert U tijdige afhandeling van benodigde bewijzen. Veenendaal, 4 Juli 1950. De Burgemeester voornoemd, A. BAKKER. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Veenendaal vestigt de aandacht der inwoners op een op de publicatieborden aangebrach te bekendmaking inzake bestrijding van de Amerikaanse kruisbessenmeel- dauw. VfVende-.l, 11 Jidi 1.951). Üe Burgemeester voornoemd, A. BAKKER. Geen Herv. School a.d. Stationsweg. GELD-VEENENDAAL. tje Willemina van Baaren 23 jaar. Geboren: Hendrikus, z. van A. v. d. Klift en C. Schoeman; Cornelia, d. van L. Middendorp en A. Wagensveld; Cor nells Dirk F. J., z. van F. J. Maatkamp W. v. Egdom; Geertruida Dirkje, d. an A. Diepeveen en A. v. d. Haar; rendina Maria, d. van M. G. Bouw meester en W. Pol; Willem, z. van Ge rard C. v. Dijk en P. C. v. d. Boven- kamp; Hermanus, z van P. v. Os en D. Smits; Hendrik, z. van K. v. d. Haar en J. v. d. Poel; Dirkje Hen drika, d. van J. H. Hiensch en van T. B. v. Kooten. Overleden: Jacoba van Veenendaal, 66 jaar en 10 maanden, echtgen. van Wouter v. d. Brink. Door de allernieuwste manier van werken zijn wij in staat U een serie Foto's in Album de zelfde dag af te leveren. Wij garanderen U dat dit snelle werken, niet van invloed is op de houdbaarheid der foto's. ZIJ BLIJVEN GOED (Ing. Med.) Zendingsmiddag. Uitgaande van de gemeenten Ede en Veenendaal der Chr. Geref. Kerken wordt D.V. Zaterdag 15 Juli a.s. in het kerkgebouw der Chr. Geref. Kerk aan de Beatrixstraat een Zendings middag gehouden. Aan deze bijeen komst wordt medewerking verleend door de Chr. Geref. Zangvereniging te Veenendaal, onder leiding van de heer A. Bouwmeester; organist: Bob van Stempvoort. De aanvang van deze bijeenkomst is 3 uur 's middags. Het woord zal wor- i.j'n gevr>prdr.floor C .v d, Vfeele over het onderwerp: „De nood der Zending" en na de pauze door Ds A. Bikker over „De toestand op het Zen- dingsveld. Ds K. Bokhorst spreekt een slotwoord. Biggenmarkt. Op de biggenmarkt waren Dinsdag morgen aangevoerd 48 biggen. Prijzen van 35,- tot 50,- bij een kalme handel. De Kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente te Veenendaal heeft zich tot het gemeentebestuur van Ede gewend met het verzoek medewerking te verle nen bij de oprichting van een Ned. Herv. school aan de Stationsweg te Veenendaal. Een lijst met handteke ningen van ouders van 85 leerlingen werd bijgevoegd. Voordat de aanvraag was ingediend, hadden 22 ouders van 51 leerlingen reeds aan het gemeente bestuur medegedeeld, hun handteke ning in te trekken. Zonder hiermede rekening te houden, heeft het gemeen tebestuur berekend, dat het aantal leer lingen op de lijst niet voldoende is, aangezien enkelen afgevoerd moeten worden in verband met het feit, dat zij i.nendaal, leerlingen van het Chr. Ly- momenteel reeds bijzondere scholen be- ?ceum te Arnhem, slaagden voor het Eiermarkt. Op de wekelijkse eiermarkt waren Dinsdagmorgen aangevoerd 94.000 stuks. De handel was vlug. De prijzen varieerden van 14.50 tot 15,-. Geslaagd. Te Utrecht slaagde onze plaatsgeno- te, Mej. Fiet Vergouwen, voor het eind diploma Bewegingsleer-Cesar. De heren J. Augustein, J. Konings en H. P. L. Vergouwen, allen te Vee- zoeken, die minder dan 4 km van hun woning zijn gelegen. Daar het aantal leerlingen hierdoor te laag wordt, stel len B. en W. de raad voor geen mede werking bij de oprichting der school te verlenen. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: Jacob Boers 30 jaar en Elisabeth Reede 18 jaar; Evert de Kruiff 34 jaar en Johanna Smit 32 nendaal maakt bekend, dat personen jaar; Otto de Wit 25 jaar en Hendrika die zich naar België of Luxembuig Alida van Eden 24 jaar; Pieter Johan wensen te begeven en dientengevolge j van den Bosch 27 jaar en Reintje Die- in het bezit dienen te zijn van een peveen 23 jaar. geldig paspoort of een Bewijs van Ne derlandschap, ter voorkoming van moeilijkheden, tijdig hun aanvrage hiertoe in moeten dienen ter Gemeen tesecretarie, Hoofdstraat 100, alhier. Een termijn van minstens 14 dagen eindexamen H.B.S. afd. B. Getrouwd: Gerrit Wesselo 30 jaar en Teuntje Judith van Runen 26 jaar; Christianus Baars 27 jaar en Johanna Budding 24 jaar; Klaas de Kamper 27 jaar en Neeltje Versteeg 22 jaar; Har man Lambertus Pater 24 jaar en Jan- VRAAGT ONS v^-VEENENDAAL 7 Hoofdstr. Tel: "5 402 Ing. Med. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Vi- der, Moeder en kind. Ing. Med. Geslaagd. De dames H. Budding en H. van Engelenburg, beiden wonende te Vee nendaal, van de firma L. Heij, alhier, slaagden dezer dagen voor het diploma Verkoopkunde en Algemene Ontwik keling. Gediplomeerden werden opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal. V.Z.C. II won. Het tweede heren-poloteam van „V. Z.C." behaalde te Nijkerk een 62 overwinning op „Flevo". V.Z.C. II won opnieuw. Het 2e zevental van V.Z.C. speelde Maandagavond in het Bergbad de re turnwedstrijd tegen FLEVO II uit Nij kerk. Ook nu bleken de Veenendaalse polospelers veel sterker te zijn en wonnen deze wedstrijd met 71. Successen van Veenend. gymnasten. Bij de j.l. Zaterdag in het openlucht theater te Soest gehouden Kringparade van de Stichtse Turnkring behaalden de adspiranten van „Sparta" uit Vee nendaal een eerste prys bij het num mer „paardspringen". De heren kwa men met een tweede prijs uit de bus bij de vrije oefeningen en tafelsprin- gen. voor Zondag 16 Juli 1950. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt. 9.30 uur Ds v. d. Pol, 5 uur Ds v. Wijngaarden. Julianakerk. 9.30 uur Ds v. Wijngaarden, 5 uur Ds Vroeg- indewey. Vredeskerk. 9 en 10.30 uur Ds Vroegindewey, 5 uur Ds v. d. Pol. Dijkstraat. 2.45 uur Ds v. d. Linden van Rhenen. Veeneind. 3 uur Ds Vroegindewey. Sola Fide. 10 uur Dr J. G. Thoomes, 5.30 uur Ds Groenewegen van Den Haag. Ger. Kerk. 9, 10.30 en 5 uur Ds v. Enk. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. Open bare lag. sch. Pr. Bernhardlaan. 8.45 en 5 uur Ds Stam van Ermelo. Chr. Ger. Kerk. 9.30 en 5 uur D3 Slofstra. Ger. Gem. Hoofdstraat. 9.30 en 5 uur s Kok. Ger. Gem. Kerkewijk. 9.30 en 5 uur leesltiienst. Dinsdag 18 Juli nam. 7.30 uur D^ Woestijne van Barneveld Leger des Heils. Zaterdagavond 7 uur Straatzang. Zondagmprgen 10 uur Hei- ligingsdienst, 7 uur Openluchtsamen komst, 8 uur Verlossingssamenkomst. Ned. Prot. Bond. 10.30 uur geen dienst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds v. d. Linden, 6 uur Cand. Hoffman, ber. pred. te Baardwijk. Ned. Herv. Ger. Evang. 10 en 6 uur dhr J. Meel van Leiden. Oud Ger. Gem. leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur Ds Vlasblom. Ger. Gem. leesdienst. Dinsdag 18 Juli nam. 7.15 uur Ds Heerschap van Wagen ingen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur dhr v. Noort. ACHTER RKRO Ned Herv. Kerk 9.30 en 5 uur dhr v. Viegen. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur Ds Bieshaar. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Dinsdag 18 Juli nam. 7.30 uur Ds Ha- gestein van IJsselmonde. Vrijdag 21 Juli nam. 7.30 uur Ds Ligtenberg van Rotterdam. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter J. P. Ver gouwen, Telefoon 409. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 uur tot Zon dagavond 12 uur cfokter De Waard, De Klomp, Telefoon 200. ELST-AMERONGEN. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter Kars te Amerongen. Toeval of traditie? Het is te betreuren, dat de geschie denis van Rhenen nog nimmer teboek werd gesteld. Wanneer men zich er iets meer in wil verdiepen, is men aange wezen op losse aantekeningen of is men genoopt de moeilyk te lezen stuk ken althans voor een leek in het archief van de gemeente te raadplegen. En als men daaraan eenmaal is begon nen, is het zo interessant, dat men er steeds meer van wil weten. Dezer dagen lazen wij een ordon nantie van Keizer Karei, die door Hem was uitgevaardigd in het jaar 1689. Daarbij bepaalde hij, dat in Rhenen iedere Dinsdag Schout, Burgemeesters, Schepenen en Raden zouden vergade ren. De bijeenkomsten waren niet openbaar. Zelfs de bode mocht er niet bij tegenwoordig zyn. Wat die openbaarheid betreft, daarin is veel veranderd. Maar de vergade ringen van Burgemeester en Wethou ders worden, nu 261 jaar later, nog steeds iedere Dinsdag gehouden en ook de Raad komt behoudens spoedver gaderingen, altijd op Dinsdag bij een. Bij dezelfde ordonnantie werd Don derdag als marktdag aangewezen. Tot op de huidige dag is dit ook onveran derd gebleven. Voor de reclassering:. De collecte voor de reclassering heeft in onze gemeente 54.40 opgebracht.

De Vallei | 1950 | | pagina 1