to jaar „FRISIA" Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken De Jaarlijkse Bijenmarkt te Veenendaal. J. F. TAK KiiEFsmntrs boekhuis Door deuacantle tiedben wij: 7MneA.-p.elike.ten maal cLt dielen. Uzenendaal Doet U maar Hageba k vDij kstra PlexUfcê-euiten 24e JAARGANG VRIJDAG 21 Juli 1950 No 28 Wat U het beste vindt. De vorige keer was het ook zo prima in orde. Dat zijn onze klanten. DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL Abonnementsprijs F 0.85 per kwartaal losse nummers cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTE NTIES Gewone advertentieprijs per m.m. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F. 3 60 Vraag en aanbod en Di - versen F. 1.30 van 1-20 woorden. Elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week inSTICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL KOU In grote spanning volgt de hele we reld de ontwikkeling van de strijd in Korea. Die spanning zou er niet zijn of al thans niet in die sterke mate wanneer het alleen was een strijd tussen de Noord- en de Zuid-Koreanen, of, wat in wezen hetzelfde is: van de commu nisten tegen de niet-communisten op dit schiereiland. Hebben we ook niet gehad de strijd van de communisten om de heerschap pij in China, een zo uitgestrekt en volk rijk gebied, dat Korea daarbij in het niet zinkt? En toch heeft deze strijd in de wereld niet die spanning gebracht als er gekomen is, toen het Noorden van Korea aan het Zuiden van dit schiereiland de oorlog verklaarde. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat aanstonds bij het uitbreken van deze oorlog Amerika de partij koos van de Zuid-Koreanen. Het heeft dit ge daan, niet allereerst omdat het van zo- zeel betekenis of Korea al dan niet communistisch wordt geregeerd, maar omdat het deze daad van agressie van de communisten zag en ziet als een ac tie, die haar oorzaak vindt in de im perialistische politiek van Rusland. Het 2ijn niet de Noord-Koreanen, maar het is Rusi.ancL dat de hand heeft in deze strijdt *jet heeft deze strijd ontke tend om te zien hoe de Verenigde Na ties, hoe inzonderheid Amerika hierop zou reageren. Zou het van die zijde bij protesten gebleven zijn, zodat weldra heel Korea in de „weldaden" van het communisme zou delen, dan was wel licht de volgende stap op de Balkan met Tito af te rekenen en Joego-Sla- vië te overmeesteren. Vervolgens stond te vrezen, dat ook West-Europa -mn .beurt zqy krijgen Het is dezelfde tactiek, die Hitier volgde en het is toen de fout van de democratische landen geweest, dat ze hem niet veel eerder een gebiedend „halt" hebben toegeroepen. Geleerd door die droeve ervaring, hebben nu de Verenigde Naties, die de vrijheid en de vrede willen, als een machtig koor haar stem verheven te gen de gewelddadige aanval op Zuid- Korea en is Amerika aanstonds begon nen de aangevallene met man en macht bij te staan. Natuurlijk wachtte de wereld in ang stige spanning hoe de houding van Rusland zou zijn na de uitspraak van de Veiligheidsraad om de Noord-Ko reanen de voet dwars te zetten. Zou dit rijk nu openlijk de zijde van de aanvaller kiezen en daarmede een nieuwe wereldoorlog ontketenen? Het laat zich aanzien, dat dit gevaar zo goed als geweken is. Ongetwijfeld heeft het kordate en besliste optreden van de Veiligheidsraad Rusland tot voorzichtigheid gemaand. Gevolg hier van is, dat de Noord-Koreanen tot dusver hun eigen boontjes moeten dop pen. Aanvankelijk hebben zij dat met goed succes gedaan, dank zij hun ster ke militaire macht. Zij wisten de hoofdstad van Zuid-Korea te machti gen en ook Tacjon, waarheen de rege ringszetel was verplaatst, werd ont ruimd. Wellicht zullen zij nog verder we ten door te dringen, maar de weer stand wordt al sterker. In de lucht en ter zee zijn ze reeds in de minderheid en te land groeit het verzet met de dag, daar een onafgebroken stroom van manschappen en oorlogsmateriaal tot hulp aan de Zuid-Koreanen het land binnenvloeit. Ondertussen wordt er achter de schermen een druk diplomatiek spel gespeeld. Moskou schijnt niet ongene gen mede te werken aan het beïn vloeden van de strijd als communistisch China wordt toegelaten als lid van de Verenigde Naties. Amerika echter wil nergeng over spreken aleerde Noord^ Koreanen zich achter de eigen gren zen hebben teruggetrokken. Met nog meer spanning dan de strijd op het oorlogsveld ziet de wereld uit naar het resultaat van dit diplomatiek spel, want daarvan hangt zo ontzaglijk veel af voor de toekomst van de we reld. gebruikt wordt om de stallen vliegen- vrij te houden. Het is een uitstekend middel. Het wordt, verdund met wa ter, met een fijne spray tegen muren en ramen van de stal gespoten. De vliegen, die daarop gaan zitten, gaan onherroepelijk dood en de werking houdt wel 6 weken aan. Als men dus b.v. half Juli en begin September de stallen op deze manier behandelt, vin den de vliegen, die binnen komen, on herroepelijk de dood. In sommige wo ningen kunnen we gebruik maken van een doorschijnend soort vernis, dat 6 DDT bevat. Strijkt men hiervan wat op de vensterbanken en kozijnen etc. (hetgeen onzichtbaar is) dan lig gen de volgende dag de vliegen dood voor de ramen. Er zijn uiteraard nog andere andere middelen. Het meest ef fectieve is wel het Hexachloorcyclohe- xaan, dat onder zeer veel verschillen- ZWERFDIEREN OP STATIONS. Dierenbescherming ontvangt vooral tijdens de vacantiemaanden vele tele foontjes, dat zoekende honden op de stations worden aangetroffen, die hun baas of bazin kwijt zijn. Van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen is ten aanzien daarvan volle medewerking om de zwervers een tijdelijk onderko men te bezorgen. Het publiek kan evenwel ook de hel pende hand toesteken, door de aan dacht van de stationschef op het on- havige dier te vestigen. Aan de stations zijn de adressen bekend van de Secre tariaten der afdelingen van Dieren bescherming en van de dierenasyls. Eigenaren van honden worden even wel verzocht bij het reizen toch wel bij zondere aandacht aan hun viervoetige metgezel te schenken. PSEUDO-VOGELPEST EN VERNIE TIGING VAN DE ONDERHAVIGE DIEREN. Dierenbescherming heeft met de Veeartsenijkundige Dienst overleg ge pleegd over het afmaken van kippen en welke eisen daarbij moeten worden gesteld uit dierenbeschermend oogpunt. Waar de noodlottige ziekte is uitgebro ken hebben de Burgemeesters der ge meenten een beslissing te nemen ten aanzien van de uitvoering van de nodig geachte maatregelen ingevolge art. 21 van de Veewet. Dierenbescherming ves tigt de aandacht op het grote gevaar van besmetting door stoffelijk contact, zowel door personen als door dieren, maar ook door voorwerpen, zoals kis ten, manden, enz. De onverantwoorde lijke nieuwsgierigheid van de mens heeft in de afgelopen weken zeer ze ker herhaaldelijk besmetting overge bracht en daarvoor dient met grote ernst te worden gewaakt. Dat reinheid in de hokken en op de bedrijven mede van betekenis is, spreekt vanzelf, maar nogmaals: de hoofdzaak is, dat men elk contact over en weer voorkomt. Ook op dit terrein geldt het algemeen advies van Dieren bescherming, om n.l. uit paedagogisch oogpunt het publiek en vooral de jeugd buiten het doden te houden. Een lafhartige manier om zich van dieren te ontdoen. Het komt herhaaldelijk voor, dat jon ge honden en katten door eigenaren van auto's midden op drukke verkeers wegen uit de auto worden gezet, ten einde zich op deze wijze van de dieren te ontdoen en wellicht met de wens dat het snelverkeer ze zal verbrijze len. In zulke gevallen gelieve men wanneer er geen kans bestaat om de onverlaten aan te spreken (ze doen deze misdaad uiteraard bliksemsnel) indien dit enigszins mogelijk is, het autonummer op te nemen, waarop onmiddellijk aangifte bij de politie kan geschieden. Men houde daarbij in het oog, dat het onderhavige dier in de eerste plaats moet worden geholpen door het van de straat op te nemen en hier of daar tijdelijk onder te brengen Men kan bij de politie informeren naar het naastbijzijnde adres van Dierenbe scherming. Wanneer wij dit schrijven komt er weer een telefoon, dat deze lafhartige daad op de drukke Rijswijkseweg heeft plaats gevonden. Gelukkig heeft Dierenbescherming ir. samenwerking met de plaatselijke politie, het dier kunnen redden. Gekwel van vliegen bij paarden Vliegen hebben een hekel aan lau- lierbladen en dus een aftreksel van deze bladen in water of vet kan hel pen om vliegen weg te houden. Een ander goed middel is vooral in de bos rijke streken ,waar allerlei stekende vliegen en andere insecten de paarden kwellen, een aftreksel van de bladeren der walnoot. Met dit waterige extract kordt de huid bevochtigd en de plaag geesten laten de paarden dan met rust. Deze beide middelen zijn wat men noemt huismiddeltjes, die effect kun nen hebben, maar het nadeel er van is dat de werking slechts kort duurt. Dierenbescherming noemt daarnaast het alom bekende DDT, dat voor de oorlog bij ons bekend was onder de naam van Gesarol, dat door een Zwit serse firma werd gemaakt en vooral ter bestrijding van ritnaalden in de grond). Tenslotte kunnen wij de strijd tegen de vliegen aanbinden, door hun broedplaatsen (mesthopen vooral) te bestoken. Men kan dit doen door zorg vuldige afdekking, door te zorgen dat er voldoende broei in ontstaat, zodat de larven door de hoge temperatuur dood gaan. Wil men de dieren zelf voor enige tijd beschermen tegen vliegen, dan is de flitspunt daartoe zeer geschikt. Wij schrijven voor enige tijd omdat d'e werking maar kort duurt en teveel mag men niet op de huid brengen, want de petroleumhoudende vloeistof zou an ders schadelijk kunnen werken. Voor honden en katten is DDT niet onschul dig, als ze door aflikken er teveel van binnenkrijgen. Nadere inlichtingen worden door Dierenbescherming, Prinses Marie- de namen uitgebreide toepassing heeft straat 40, te 's-Gravenhage, gaarne ver gevonden, zowel in de geneeskunde strekt. van de mens (schurft o.a.), als in de diergeneeskunde (tegen schurft, luizen en vliegen), als in de landbouw (o.a. G. NIEUWENHUIJSEN, Secretaris Perscommissie der Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Millioenen bijen, afkomstig uit meer dan 1000 aangevoerde korven en kas ten zwermden Dinsdag boven de wei- anden van de marktmeester J. v. Kes- sel te Veenendaal, waar de jaarlijkse bijenmarkt gehouden werd. Als een sneeuwjacht dwarrelden de bijen op enkele meters hoogte boven de korven. Velen beschermd door een imkerkap, anderen de huid onbeschermd, zo dwaalden honderden imkérs ên'belang stellenden langs de lange rijen korven. De verwachtingen wat aanvoer en handel betrof waren niet al te hoog ge spannen geweest, maar zowel de markt- commissie als de oude marktmeester toonden zich voldaan. De prijzen van het vorige jaar, variërend van 6,- tot 10,- voor een korf met volk en bouw konden zich handhaven en de aanvoer met ruim 1000 volken was nog niet zo slecht, hoewel dit aantal wel eens gro ter geweest is. Uit alle delen van ons land waren de bijenliefhebbers, folklo risten en nieuwsgierigen naar deze in ternationaal bekend staande „zwer- menmarkt" gekomen. Een jury, bestaande uit de heren J. van Bemmel, IJsselstein, A. Blom, Rhenen en G. Schrijver, Veenendaal, bekeken de aangevoerde volken met een critisch oog. Zij interesseerden zich voor de hoeveelheid volk dat in een korf of kast aanwezig is, de broed, of er weinig darreraad aanwezig is en veel fijn raad, of de bouw regelmatig is en of geen wasmot aanwezig is. Voor de beste kast met volk en bouw werd de eerste prijs toegekend aan de heer W. van Kessel te Ederveen. Bij de ronde korf met volk en bouw waren het de gebr. Veenendaal te Eist (U) die hun korf met een eerste prijs beloond zagen. Aan ongeveer 60 personen die 40 en 25 jaar in dienst van de N.V. geweest zijn, werd nog een gouden legpenning met inscriptie uitgereikt, ter herinne ring aan deze herdenkingsdag. tegen overgeven, Lucht- Zee- en Wagenziekte. Per buisje van 75 ct. en i 1.- Ook los verkrijgbaar. Drogist Hoofdstraat 118 Apoth. Ass. Tel. 632 ing. Med. Zendingsmiddag te Veenendaal. Nieuw op deze eeuwenoude bijen- markt was een geluidsinstallatie, die voor het eerst dit jaar aanwezig was en een inzending van „verzendkastjes" met volk en bouw, speciaal voor de export. Daarvoor werd door de jury een ex tra prijs beschikbaar gesteld met een oprechte bewondering voor deze proef neming. "Een intermezzo öp deze bijenmarkt was de huldiging van de heer D. C. Hooykaas uit Zuilichem, die 55 jaar achtereen zijn korven op deze markt heeft aangevoerd. Hij ontving namens de marktmeester een kist sigaren. Op 17-jarige leeftijd kwam deze ou de imker reeds met zijn volken naar de Veenendaalse markt. Toen werden de bijen nog per boerenwagen naar de markt vervoerd, een tocht die 12 uur duurde. Hij weet zich nog alles te her inneren van deze eerste nachtelijke tocht naar Veenendaal. Toen was ook de huidige marktmeester Joh. v. Kes sel reeds marktmeester. Vanuit de Be tuwe werden dan de klei-aardappelen meegebracht, die door de vrouw van de marktmeester in een fornuispot werden gekookt, voor het gezamen lijk imkersmaal 's avonds, voordat de lange terugtocht weer begon. Op deze eerste markt van de heer Hooykaas, verkocht hij zijn korven voor ƒ4,- tot 5,- per stuk. Dat de bijen van deze oude imker er nog steeds mogen zijn, bewees ook weer de i nzending van Dinsdag, waarbij hij ook in de prijzen viel. Met een aanvoer van 76 volken was de heer Hooykaas Dinsdag niet de grootste aanvoerder, dat was de heer Jonkers uit Gameren, die met 241 vol ken het glansrijk van allen won. Vrijdag herdacht Directie en perso neel der „Frisia Wolspinnerij" N.V. te Veenendaal het 40-jarig bestaan van deze N.V. Veertig jaar geleden werd de toenmalige Machinale Sajetfabriek v.h. D. v. Woudenberg in deze nieuwe Vennootschap omgezet. Een feestelijk versierd kantoorge bouw en het uit ruim 400 personen be staande personeel in Zondagse kledij, toonde ook voor de buitenstaanders dit heugelijke feit. In tal van redevoeringen door direc teuren, commissarissen, personeel en fabriekscommissie werd de aanhanke lijkheid naar voren gebracht. Tal van geschenken werden aangeboden, waar onder een gebrandschilderd gedenk raam van 2 x 2.50 meter, die het bedrijf symboliseert en een pracht Smyrna- kleed, hetgeen door leden van het per soneel in hun vrije tijd was gemaakt, welke geschenken in het gei'estaureer- de kantoorgebouw een plaats zullen vinden voor de komende jaren. Van de zijde der directie kwam eveneens een geschenk voor het per soneel in de vorm van de officiële stichting van het Frisia pensioenfonds, een geste die door het personeel met een ovatie in ontvangst werd genomen. Verder werd aan het personeel een extra weekloon uitgekeerd, terwijl ook alle personeelsleden een zilveren lepel met de inscriptie „1910-1950 De Frisia Wolspinnerij" werd aangeboden, als mede twee dagen extra vacantie. ÓIjkStRA Ing. Med Uitgaande van de Chr. Geref. Ker ken van de gemeenten Ede en Veenen daal werd Zaterdagmiddag in het Chr. Geref. Kerkgebouw aan de Beatrix- straat een Zendingsmiddag gehouden. Na de samenzang van Psalm 138 vers 1 las Ds Slofstra voor Joh. 4 35 en 36 en Pred. 11 46. In zijn openingswoord sprak Ds Slof stra over deze teksten en merkte op, dat de velden wit zijn om te oogsten en dat ons als Kerk de sikkel in de hand is gegeven en dat niet gelet moet worden op „de winden" of „op de wol ken", maar op moeten zien naar Bo ven en geloven, dat ook onder minder gunstige omstandigheden de Heere zijn kerk bouwt. Nadat het Chr. Geref. Zangkoor uit Veenendaal onder leiding van de heer A. Doornenbal had gezongen „Waakt, Ontwaakt" van Joh. Seb. Bach, kreeg Ds C. v. d. Weele uit Harderwijk het woord. Hij sprak over „Het allergroot ste Zendingsgeheim" en tekende het haidandciB in—at zijn holheid en leeg heid, wijl men Christus niet kent. Hij nam tot uitgangspunt de brief aan de Efeziërs. Vroeger: zonder God. Nu, van j God gezocht en met heil bedeeld, waarin opgesloten ligt het zijn en het voortbestaan der Kerk. En de toe komst, van de heidenen over het rond der aarde is, dat zij straks zullen staan rondom de troon van het Lam. Voor de pauze zong het Koor nog het „Gebed" van Bortninski. Na de pauze was het woord aan Ds A. Bikker van Amsterdam. Hij tekende de toestand op het Zendings- ved. Als oud-zendeling onder de To- radjo's, die daar als eerste predikant van de Chr. Geref. Kerken de arbeid aanving in 1928, sprak hij een ernstig en tevens bemoedigend woord. Hij schetste wat er gebeurd is de laatste weken op het zendingsterrein. Scherp becritiseerde hij hetgeen Ds v. Dalen deze week in het dagblad „Trouw" liet schrijven omtrent de To- radjo's in het geheel en de christerf Toradjo's in het bijzonder! Ds Bikker poneerde, dat de Toradjo's een trouw volk zijn en dat er vele, zeer vele waar achtige en standvastige christenen on der gevonden worden. Hij illustreerde dat met de houding van de inheemse predikant Ds Bombong, die het bestuur niet wilde overdragen aan de guerilla- troepen die dit eisten en die na 3 maal 3 min. bedenktijd gekregen te hebben, met enkele politiemannen een gevecht begon tegen de overmacht en dit met enkele getrouwen met de dood moest bekopen. Ds Bikker zei, dat Ds Ge- leynse en Dr Pilon reeds weer contac ten hadden opgenomen met de To radjo's en dat hun gevraagd was, terug te keren. Hij eindigde met te zeggen, dat wij niet weten wat de toekomst brengen zal, maar dat er geloofd mag worden, dat de Koning der Kerk weer zal doen werken onder de Toradjo's. Ds K. Bokhorst van Ede sprak een zakelijk en gepast slotwoord, waarin hij wees op de profeet Jeremia, die van de Heere het woord ontving: „Is Mijn Woord niet alzo, als een vuur, spreekt de Heere?" De toekomst is uit eindelijk niet aan de duisternis, maar aan Jezus Christus. De bijeenkomst werd gesloten met het zingen van „Een vaste burcht is onze God", met tegenstem van het Koor. Als organist trad op de jeugdige Bob van Stempvoort. voor Zondag 23 Juli 1950. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt 9.30 uur Ds v. Wijngaarden, 5"uur Ds de Bruin van Barneveld. Julianakerk 9.30 onbekend, 5 uur Ds Vroegindewey. Vredeskerk 9 en 10.30 uur Ds Vroeg indewey, 5 uur Ds v. Wijngaarden. Dijkstraat 2.45 uur onbekend. Veeneind 3 uur Ds Vroegindewey. Sola Fide 10 uur Ds P. G. Feij Mest- dagh van Rotterdam, 5.30 uur Ds Langstraat van Beusichem. Ger. Kerk 9 en 10.30 en 5 uur Ds v. d. Brink. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. Openb. lag. school, Pr. Bernhardlaan 8.45 en 5 uur Ds Roukema. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur Ds Slofstra. Ger. Gem. Hoofdstraat 9.30 en 5 uur Ds Kok. Ger. Gem. Kerkewijk 9.30 en 5 uur leesdienst. Donderdag 27 Juli nam. 7.30 uur Ds v. d. Ketterij van Vlaardingen. Leger des Heils Zaterdagavond 7 uur straatzang, Zondagmoi'gen 10 uur Hei- ligingsdienst, 7 uur openluchtsamen komst, 8 uur Verlossingssamenkomst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur geen dienst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds Kooie- man, 6 uur Ds V. d. Linden. Ned. Herv. Ger. Evangelisatie 10 en 6 uur Ds Lekkerkerker van Amster dam. Oud Ger. Gem. leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds Vlasblom. Ger. Gem. leesdienst. Oud Ger. Gem. leesdienst. y Maandag 24 Juli-nam. 7 uur Da Mi?- ras van Krimpen a.d. IJssel. OVERBERG. i Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. C. H. W. Kuiperi van Valkenheide. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr. De Jong van Kralingscheveen. j Dinsdag 25 Juli nam. 7 uur Ds de Gruyter van Oostburg. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 5 uur dhr. v. Viegen. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds Bieshaar. Gei'. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Donderdag 27 Juli nam. 7.30 uur Ds Heerschap van Wageningen. Union-, Parker-, Swan-, Waterman-, Osmia en Montblanc vulpennen koopt U bij de vulpenspecialist Volledige service en O garantie en voorzien A van Uw naam terwijl a U wacht. Y Onze zaken zijn tijdens de uaca lie V geopend. Ing. Med. VEENENDAAL. Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen dokter E. A. C. Reijdon, Kerkewijk, Tel. 329. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 uur tot Zon dagavond 12 uur dokter De Waard, De Klomp, Tel. 200. ELST—AMERONGEN. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 10 uur alleen voor zeer drnigende gevallen dokter Van Om meren te Eist (U.). Een pracht collectie Zonnebrillen en Kleppen vanaf 35 cent Badmutsen en Tassen vanaf 95 cent Fototoestellen vanaf f 10.50 Rolfilms vanaf fl.35 Nivea artikelen met gratis Touristen- kaarten van alle provincies HENNY JANSEN Apoth. Ass. Zandstr. 11 Tel. 215 Veenendaal Films ontwikkelen en afdrukken binnen 2 dagen gereed

De Vallei | 1950 | | pagina 1