De Engelse Kapers 2e blad DE VALLEI Vrijdag 21 Juli 1950 No. 28 Stil Vervolg RHENEN pag. 2 niet opwegen tegen de schoonheid in de natuur. Laat na U anderen, die straks met hetzelfde doel komen, ook de blijdschap kennen iets schoons te hebben gezien. Laat Uw liefhebben niet ontaarden in liever-hebben. Gaarne willen we dit laatste in heel bijzondere zin toeroepen aan de hon derden studerenden, die de Grebbeberg bezoeken, 't zij als geoloog of botani cus. Een geoloog is niet eerder in zijn element of hij moet een hamer in han den hebben, waarmede alles wat steen is kort en klein geslagen kan worden. D« botanicus grasduint met botaniseer trommel en flora door dik en dun en rust niet vóór hij (zij) alle voorhan den zijnde planten in zijn (haar) trom mel heeft. Jongelui, jullie wordt het genot van dit alles niet misgund. Be denken jullie ook eens, dat na jullie ook anderen willen genieten. De ont luistering van de Grebbeberg is reeds groot. Help mede dit wonderland te bewaren voor ons nageslacht, opdat het ons later niet zeggen zal „jullie praten er nu wel over, maar het is niet meer te zien" (misschien in een vergeeld herbarium in een stoffige zolderhoek). Laat het woord van een bekend na tuurbeschermer niet op ons van toe passing zijn, toen hem gevraagd werd, of het nu wel zo nodig was, dat ter reinen met de bekende bordjes Art. 461 of middels afrastering voor de mens ontoegankelijk werden. „Geen dier is zo wild als de mens". Neen, niet zó, maar met zelfdiscipline komen we er! A. DE KLEUVER. Burgerlijke Stand. van 13 tot en met 19 Juli 1950. Geboren: Jan, z. van J. v. Vliet en H. Lammers; Christiaan C. P., z. van J. M. Wolff en E. M. Visser; Fijtje, d. van E. v. Holland en D. Pater; Hen- drica, d. van P. Terlouw en A. J. Ver- kaik; Hendrik, z. van J. v. Eldik en M. N. v. Appeldoorn. Ondertrouwd: Adrianus v. d. Ede, Ede en Dirkje Willemina v. d. Scheur, Rhenen; Hermanus Terschegget, Ame- rongen en Cornelia Drost, Rhenen; Al- bert Folkert Rijksen, Rhenen en Fran- cina Gerada Gazenbeek, Veenendaal; Willem Adrianus Lammers en Johan na Willemina van Zanten, Rhenen. Getrouwd: Gijsbert Pieter van Mil en Jeanette Woldinga. Overleden: Geurt van Thuijl, 15 jaar, Geertje van Veenendaal, 72 jaar, ge huwd met Jan van Daalen; Hendrika Johanna van Barneveld, 53 jaar, ge huwd met Cornelis Meijer. Schoolreisjes. Op 7 en 14 Juli maakten de leerlin gen van de Openbare Lagere School hun jaarlijkse schoolreisjes. Het eerst gingen de laagste klassen. Via Amers foort ging het over de onvolprezen Ve- luwe naar de Echoput nabij Apeldoorn. Hier werd kennis gemaakt met de ge heimzinnige stem die uit de diepte om hoog steeg. In de Julianatoren werd vervolgens de inwendige mens versterkt en ver maakten de jonge reizigers zich naar hartelust in de speeltuin, dwaaltuin enz. Vanzelsprekend werd hierna het paleis van Prinses Wilhelmina niet ver geten. Vol bewondering keken de kleinen op naar het prachtige gebouw. Nadat nog een speeltuin bezocht was, ging het over Arnhem waar voor de laatste maal gepleisterd, huiswaarts. Om ruim zeven uur waren allen, hoogst voldaan, weer in Eist terug. De hoogste klassen gingen een andere kant uit. Over Amersfoort werd Hilversum bereikt. Hier werd langs de verschil lende studio's gereden en het gemeen tehuis. Niet lang na dit bezoek arri- veede men in het Muiderslot, waar de jongens en meisjes een rondwandeling maakten en tegelijkertijd een prach tige geschiedenisles ontvingen. Tegen het middaguur had men Schip hol bereikt waar men geen ogen ge noeg had om alles te verwerken. Voor al de rondleiding maakte alles nog in teressanter. Een ander hoogtepunt was de rond vaart door de haven van Amsterdam. Wat werd hier genoten!!! Hierna was Oud Valkeveen aan de beurt. Om half negen waren allen zeer te vreden over de mooie reis weer thuis. De organisatie van deze uitstapjes berustte bij het onderwijzend perso neel der O.L. School, waarvoor hen bijzondere lof toekomt. Goede vooruitgang bij Oranje-Wit's gymnastiekafdeling. Uit hun openluchtuitvoering, welke zij jj. Zaterdagavond hielden, hebben wij kunnen constateren dat de gym nastiekafdeling van Oranje-Wit goed vooruit gaat. Deze nog jonge afdeling 'bezit een geest die er zijn mag en waar een goede wil is valt wat te bereiken, hetgeen wij aanschouwd hebben. Reeds bij de mars door het dorp, voorafge gaan door het Signaalcorps H.B.S. uit Wageningen, kwam hun correctheid tot uiting. En ook deze keer hadden zij aan belangstelling niet te klagen, want na dat zij bij hun terugkeer op het terrein een korte rust hadden genomen, was intussen het gezellig opgerichte „thea ter" door een talrijke menigte om zoomd. Hier tussen merkten wij op: Burgemeester Bosch Ridder van Ro senthal en diens echtgenote en zijn broer. Verder Wethouder Versteeg en tal van genodigden. Oranje-Wit's voorzitter Van Kooten heette in zijn kort openingswoord allen hartelijk welkom en dankte, alvorens zij vertrokken, het Signaalcorps uit Wageningen voor hun vrijwillige me dewerking tijdens de mars. Nadat na de opening was afgemar cheerd werd terstond met het program ma aangevangen. Met een kleine pauze, waarin de voorzitter nog een kort woord sprak, werd het programma non-stop afge werkt en mochten de turners menig applausje in ontvangst nemen. Duidelijk was merkbaar de vooruit gang zowel in de vrije oefeningen als met toestel. 31. Toen de wagen eenmaal veilig de brug ge passeerd was, volgde kapitein Gay met zijn ruiters. Onmiddellijk trokken ze hun zwaarden en cnder luid krijgsgeschreeuw werd de vijand gechargeerd. De Spanjaarden waren wederom volkomen verrast. 32. Van alle kanten werden de Spaanse soldaten besprongen. Ze kregen geen gelegenheid meer om hun wapens te halen, de aanvallers waren volko men de baas en spoedig namen ze de vlucht. 33. Ze meenden in het gebouw zelf veiliger te zijn. Maar onder luid geschreeuw zetten de Engelsen hen na. De vluchtelingen trachtten de poortdeuren te sluiten, maar ze waren te laat. Allen stormden het gebouw binnen en de Spanjaarden verschans ten zich ten slotte in een kamer, die gesloten werd door een ijzeren deur met schietgaten. 34. Een paar dreigende lopen van musketten wer den naar buiten gestoken. Maar de scheepssmid, een sterke kerel met een geweldige voorhamer, was er ook nog. Met een enkele slag werden de beide musketten verbrijzeld en na nog enige slagen werd de deur eveneens geforceerd.

De Vallei | 1950 | | pagina 5