m m TROUWFOTO'S, Veenendaal Uoor dentie hebben uiij: Rhenen Eist Achterberg Renswoude HENK LAMME Onrustig, gejaagd* DR06ISTERIJ Ell EOT HAI10EL Hoofdpijn -Kiespijn ook aan GfiïiEfniEHUiS an im naar Burgerlijke Stand VEENENDAAL Zondagsdienst Doktoren Marktberichten Bedankt als Gemeenteraadslid Naar ons wordt medegedeeld, heeft het gemeenteraadslid, de heer B. v. Hunnik van de S. G. P. in verband met drukke werkzaamheden bedankt als lid van de Gemeenteraad van Veenendaal Opvolger van de heer van Hunnik is de heer D. van Kampen. Raadsvergadering. Onder voorzitterschap van burge meester Bakker zal de Raad der ge meente Veenendaal a.s. Dinsdag 1 Augustus in een openbare zitting bij eenkomen. Klok van Julianakerk zwijgt. Nadat door de Duitse bezetting in de oorlog de grote luiklok van de Julianakerk was geroofd, bleef Vee nendaal vele jaren van klokkengelui verstoken. Eerst vorig jaar werd we derom een nieuwe klok in de toren aangebracht. Sinds enkele weken zwijgt de klok weer. Bij informatie bleek, dat de oude as, waaraan de nieuwe klok bevestigd was, het gewicht niet heeft kunnen houden en gebroken is en het luiden onmogelijk werd. De gebroken as is intussen naar de fabriek gezonden. De levering van een nieuwe as zal nog wel enkele weken op zich laten wachten, en zolang zal de Julianakerk het zonder klok moe ten doen. Vacantie-drukte in Veenendaalse straten. De vacantiedrukte te Veenendaal heeft Dinsdagmorgen haar hoogtepunt bereikt tijdens de markturen. Duizen den vacantiegangers, zowel uit Vee nendaal als uit andere plaatsen, drom den in dichte rijen over het markt plein en door de winkelstraten. Alleen de vlaggen ontbraken. Waren die er bij geweest, dan was het feestelijk aan zien van onze winkelstraten Dinsdag compleet geworden. Uitslag aanbesteding 4 woningen aan Klaas Katerstraat. In Hotel ,,De Korenbeurs" had Vrij dagmorgen een aanbesteding plaats voor het bouwen van vier woningen aan de Klaas Katerstraat voor reke ning van Patrimoniums Bouwvereni ging, onder architectuur van de heer G. de Geit. De hoogste inschrijfster was het Bouwbureau „Vitesse" te Apeldoorn met een bedrag van 36.000,- en laag ste, Fa J. Boers te Veenendaal voor 29.690,-. Bij het loodgieters werk was de laagste inschrijfster de Fa Van Schup-- pen te Veenendaal voor 3412,-, bij het schilderwerk de Fa Achterberg, eveneens te Veenendaal voor 1885,-. De gunning is aangehouden. Aanbesteding woonhuis. Architect E. J. v. d. Hoef te Vee nendaal, heeft in Hotel Gerth de bouw aanbesteed van een woonhuis. Voor het metsel-, timmer- en smidswerk werd als volgt ingeschreven: C. van Stuijvenberg 10.950,-; B. C. Drost 10.250,-; Gebr. Nieboer 9990,-; C. Blyleven 9900,-; J. van Erk 9890,-; voor het loodgieters werk: H. Huibers, Beatrixstraat 1304,-; H. Huibers, Zandstraat 890,-; voor het schilder werk: W. Schoonderbeek 844,-; P. Heikamp 834,- en G. Vis 780,- en voor het eleclra T~V.52,-. Alle inschrij vers zijn Veenendalers. Gratis Verloting op de Veenendaalse Markt Hoofdprijs f50. Naar wij vernemen zal de gratisverloting, die gedurende de maand Juli op de Veenendaalse Dinsdagmorgen Maikt werd gehouden, worden verlengd tot 8 Aug. a.s. Het publiek heeft dus nog 2 maal ge legenheid om loten te verkrijgen. De trekking vindt plaats op Dinsdag 8 Augustus a.s. om 12 uur en zal op de Markt en in de courant worden bekend gemaakt. De Marktcommissie heeft de volgende prijzen uitgeloofd. 1 Hoofdprijs van f50.-, 1 prijs van f 25.-, 5 prijzen van f 10.— en 40 prijzen van f3.—. Evenals bij de vorige verloting zullen de prijzen bestaan uit waardebonnen .waarop men op de Markt gedurende de gehele maand Augustus waren kan kopen. Het lot waarop een prijs valt, kan bij de Marktmeester de heer C. v. Rijswijk worden omgeruild tegen waardebonnen RITMEESTER WATERPOLO- TOURNOOI. Het hoogtepunt van het zwemsei- zoen is voor Veenendaal hel Ritmees ter Waterpolotournooi, dat reeds voor de oorlog ieder jaar in Augustus werd gehouden in het natuurbad „Bergbad" door de Veenendaalse Zwemclub „V.Z.C." De eerste beker, beschikbaar ge steld door de directie van de Ritmees ter Sigarenfabrieken, werd in 1948 voor de vijfde maal gewonnen door „Neptunus" uit Arnhem, zodat vorig jaar een nieuwe beker in circulatie kwam. Voor dat jaar legde „Triton" uit Weesp na een felle eindstrijd met V.Z.C. beslag op deze beker. De be kerhoudster kan dit jaar haar beker niet verdedigen. Aan dit polotournooi, dat op 12 Augustus a.s. georganiseerd wordt, ne men thans deel „Polar Bears" uit Ede, A.Z.C. uit Apeldoorn, H.R.B. uit 's-Hertogenbosch en VZC uit Veenen daal. Ook nu zal er wel weer een felle strijd om het bezit van deze beker zijn. Keuring dienstplichtige lichting 1951 De Burgemeester van Veenendaal maakt bekend, dat alle oproepingen voor de keuring voor de lichting 1951 zijn ver zonden. Zijn er in 1931 geboren manne lijke personen, die hier te lande wonen of geacht worden te wonen en een der gelijke oproeping of een bericht van niet-inschiijving niet hebben ontvangen, dan moeten zij zich vóór 15 Augustus a.s. ter gemeente-secretarie, Afd. Militaire Zaken. Hoofdstraat 100 aanmelden. V.Z.C.-DAMES ONGESLAGEN KAM PIOEN EN PROMOVEREN. Door ook haar laatste competitie wedstrijd te winnen tegen „Steen- vliet" uit Geldermalsen, behaalde het V.Z.C. dames zevental Donderdag j.l. in het natuurbad „Bergbad" het on geslagen kampioenschap. Deze laatste wedstrijd eindigde in een 80 over winning voor dit poloteam, bestaande uit de dames M. van Walsem, M. van Beek, D. Veenendaal. T. Cornelissen, I. Sterrenburg, D. van Schuppen en v. d. Berg-Michels. Door dit kam pioenschap promoveren deze dames thans naar de eerste klasse der Kring Utrecht. Na de wedstrijd weiden zij door de voorzitter van de Technische Commis sie, de heer Knipmeyer, toegesproken. Mej. van Walsem kreeg als aanvoerd- ster een bouquet bloemen, terwijl de overige speelsters een corsage kregen aangeboden. De Wandelsportvereniging van de V.S.W. nam weer deel aan de Vierdaagse. Morgenochtend om 11.30 uur-zullen de leden van de V.S.W.-Wandelsport vereniging, die aan de Vierdaagse deelnemen, aan het station De Klomp arriveren. Alle sportliefhebbers en vooral zij, die de wandelsport een warm hart toedragen, kunnen door hun aanwe zigheid blijk geven van hun belang stelling. Verleden jaar liepen er van deze vereniging 18 deelnemers(sters) mede, en thans 16. De route vanaf het station De Klomp naar de V.S.W. gaat via Buurtlaan, Nieuweweg, Hoofdstr., Achterkerkstr., Kost verloren naar de Zandstraat. Geslaagd voor M.U.L.O.-examen. Aan het Mulo-examen namen dit jaar 41 candidaten deel, van wie er 35 het diploma behaalden en wel: Het A-diploma: Jacob Bos, Piet v. d. Brink, Gert van Eden, Albert van Essen, Elly van Faassen, Cobie van Kessel, Harry Kleefsman, Kees Kleefs- man, Janny Lieftink, Mimi Philips, Peter van Ojik, Willy Slotboom, Dinie Turkesteen, Antoinette Varèl, Marie Wolles winkel, Dirk Anbeek,' Jannie Anbeek v. d. Meyden, Adri van Be- veren, Aartje v. d. Bovenkamp, Bram Budding, Jan van Ee, Mennie Enge- laan, Eduard van Esse, Thijs van Har- develd, Adri v. d. Hoef, Wies ten Hoor, Arie Niessen, Jannie Oskam, Mien van Stempvoort, Arie van 't Voort. Het B-diploma: Rien van Eist, Jan van Roekei, To van Soest, Thijs van Dijk, Hans Thijs. Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. I Geslaagd. Voor het practijk-diploma kantoor stenografie „Groote" slaagden de vol gende candidaten van het Handelsin stituut Van Rijswijk te Veenendaal: Mej. Dini Veenendaal, mej. Ineke van Voorst, mej. G. A. van Stappen belt en voor kantoortypist (e) R. van der Poel, D. J. van de Scheur, Ans van Dijk, Cootje H. Bouman. C van de Bovenkamp, G. J. de Wit, Gcr- da J. van Ruis wijk, Jan J. van Gin- kel, mej. J. van den Berg, Rein Mul Ier, W. Rebergen, G. van Kruistum en J. C. van de Haar. Van de Handelsavondschool slaag den voor kantoortypist: Toos Cornelissen, Rein Kroesbergen. Anneke C. Bouman en Rie C. van Haeften. Van de Mulo, alhier voor kantoor typist (e): Jan J. van Ee, Met je van Kesteren, Jannie Lieftink, Gerrit J. van Eden, Mien J. van Stempvoort, Peter van Ojik, Antoinette P. Varel, Dini D. Kroesbergen, Gerrie van Kampen, Willy Slotboom, Jan van Barneveld, Corrie A. Huiting, Harry C. Kleefs- man, Jeanne H. W. Ursinus, Coby H. M. F. van Kessel, Jans M. van Ginkel en Matthijs van Hardeveld. Het examen werd ingesteld door de Koninklijk erkende Centrale Bond van Leraren in Stenografie en Ma- chineschrijven. Een pracht collectie Zonnebrillen en Kleppen vanaf 35 cent Badmutsen en Tassen vanaf 95 cent Fototoestellen vanaf f 10.50 Rolfilms vanaf f 1.35 Nivea artikelen met gratis Touristen- kaarten van alle provincies HENNY JANSEN Apoth. A ss. Zandstr. 11 Tel. 215 Veenendaal Films ontwikkelen en afdrukken binnen 2 dagen gereed VREEMD Na de begrafenis van de tram, die al weer ver achter ons ligt, wachtte iedereen op het ogenblik dat de laatste herinneringen, de rails, die al vele wielrijders duur te staan zijn gekomen, zouden verdwijnen. Voor buitenstaan ders liet dat ogenblik lang, te lang op zich wachten, maar de dag brak toch aan. Vreemd echter, dat daarmee een begin werd gemaakt bij de buitenom- me, en een gevaarlijk stukje van slechts enkele meters voor de ingang van de Cuneralaan bleef liggen. Vreemd en ook onverantwoordelijk.» Want Zondag nog maakte een ter plaatse onbekende dame, die met haar rijwiel in aanraking met de rails kwam, een ongelukkige val. Een pas serende automobilist ontfermde zich over het slachtoffer en vervoerde haar naar de dichtstbijzijnde arts. Nog maals, vreemd, dat destijds niet enkele meters terug met het opbreken dei- rails werd begonnen, immers dan zou een ongeluk als dit (en wat zal de komende vacantieweek nog met zich meebrengen) niet zijn voorgekomen. Seizoendrukte en verkeersongelukken. Maakten wij reeds melding van een botsing ter hoogte van de Stokweg, en een verkeersongeval aan de Greb- beberg. Nu werd de heer v. L. op de Grebbeberg het slachtoffer, doordat een vrachtwagen ter plaatse moest uit wijken en de heer v. L. aanreed, die er met lichte verwondingen en een vernield rijwiel goéd afkwam. Wederom ter hoogte van de Stok weg werd een dame uit Amsterdam de dupe van een aanrijding, ontstaan van de slechte toestand waarin aldaar het „rijwielpad" verkeert. Gelukkig geen lichamelijk letsel, maar wel ma teriële schade. De vacanties doen het verkeer op de toegangswegen van Rhenen toenemen, en daarmede de verkeersongevallen. Safety first. De directie van Hotel Het Wapen van Hardenbroek deelt ons mede, dat binnenkort 2 z.g. brandredlijnen in haar hotel worden aangebracht, die de gasten in tijd van nood in de ge legenheid zullen stellen het gebouw zonder hulp van derden te verlaten. Het Wapen van Hardenbroek is het eerste Hotel ter plaatse, dat deze „be veiligingsservice" biedt. Bouw villa Vogelenzang aanbesteed. Architect A. F. Fresen uit Wagenin- gen heeft in Het Wapen van Rhenen het slopen van villa Vogelenzang en 4.e bouw van een nieuwe villa Voge lenzang aan de Vogelenzangseweg te" Rhenen aanbesteed. Er werd als volgt ingeschreven: G. Veenbrink, Rhenen 38.104,-; Fa De Groot, Oosterbeek 36.950,-; G. B. v. d. Hoek, Wagenin- gen 36.676,-; J. W. Snijders en Zoon, Rhenen 35.824,-; A. Baars, Rhenen 35.666,-; J. Nieuwenhuis Zn, Rhe nen 35.613,-; C. Valk, Wageningen 35.514,-; Gebr. Klomp, Rhenen 34.990,-; Fa v. Doorn v. Doorn, Ochten 31.150,- en Fa Barens en Borgstein, Amsterdam 27.450,-. De gunning is aangehouden. Vóer zij met vacantie gingen. Door de leerlingen der U.L.O. school te Rhenen werd een belangrijke bij drage geschonken ten behoeve van de uitzending van zwakke kinderen uit de gemeente naar vacantie-oorden aan zee. Zij gaan vrij-uit! Geruime tijd geleden werden er bij 't gebouw Centrum tegels ontvreemd. Als verdacht van deze diefstal wer den de heren J. v. Kooten en J. v. Dijk, alhier, door het Gerechtshof te Utrecht tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. In hoger beroep diende deze zaak voor het Amsterdamse Ge rechtshof en werden beiden van het hen ten laste gelegde vrijgesproken. MACRO BLIJFT ACTIEF. Na de zeer geslaagde primeur van Rhenen op de Thijmse Hught op 2de Pinksterdag, heeft de MACRO niet stilgezeten. Een groot aantal ox-ganisa- toren van zeepkist races in het gehele land werd door de MACRO geïnstal leerd. De afgelopen week keui'den MACRO-leden de wedstrijdbaan te En schede en regelden zij daar de orga nisatie. 5 Augustus a.s. zullen de MA- CRO-startbokken in Soest zijn opge steld; 26 Augustus gaan de MACRO- kisten in Franeker (bij Leeuwarden) starten, en 9 September a.s. zullen op de Thijmse Hught de landskampioen schappen worden verreden. Geslaagden. Voor het diploma twee-jarige pri maire opleiding slaagden Grietje van Beijnum, Berendien van Dijk, Dicky van Harn; Coba Heemsbergen, Tonnie Hensen, Annie van Ingen, Jo van Laar, Janny van de Oosterkamp, Hen- nie Quint, Hansje Riemsdijk, Janny van Setten en Marietje Veldhuizen. Allen leerlingen van de landbouw- huishoudschool alhier. De Burgemeester, die de diploma's uitreikte, wenste de meisjes geluk met dit succes en sprak waarderende woor den aan het adres van de ouders, die hun dochter in de gelegenheid stel den deze opleiding te voltooien. Naar de Grote Vaart. Onze stad genoot Jacob Baars slaagde aan de Zeevaartschool te Vlissingen voor het machinistendiploma. Onze stadgenote, mej. G. Lahey, slaagde te Arnhem voor de opleiding „Assistente in de Huishouding", aan de R.K. Nijverheidsschool voor meis jes. OOK DIT JAAR DE OUDJES WEER UIT? De commissie „Uitgaansdag Ouden van Dagen", hoopt ook dit jaar de oudjes van Eist weer een prettige dag te kunnen bezorgen. Het doel van de x-eis hangt af van de geldmiddelen waarover de Commissie beschikken kan. Deze zijn echter nog lang niet voldoende. Naast de reeds toegezegde financiële steun, die tal van plaatse lijke verenigingen reeds toegezegd hebben, denkt de commissie nog een buscollecte te houden door het dorp op Zaterdagmiddag 29 Juli a.s. Een draaiox-gel zal deze i-ondgang met vrolijke klanken opluisteren. Ook zal er 's avonds om half acht een voet balwedstrijd gespeeld worden tussen twee veteranenelftallen op een terrein aan de Verlengde Schoolweg, daartoe welwillend afgestaan door de heer G. van Dijk, waarvan de baten het bo vengenoemde doel eveneens ten goede komen. De Commissie rekent, evenals vo- ï-ige jaren, weer op aller medewerking. De scholieren en zwakke kinderen. Door de leerlingen van de Openb. Lagere School alhier, werd dezer da gen een belangrijk bedrag bijeenge- bracht als bijdrage in de kosten van de uitzending van zwakke kinderen in de gemeente Rhenen. naar vacantie- oorden aan zee. Kunst en Vriendschap concerteerde. Het fanfaregëzelschap Kunst en Vriendschap gaf, onder leiding van haar eminente dirigent de heer P. Hoolhorst, een bij de vele belangstel lenden in de smaak gevallen concert op het pein bij de heer Van Dijk. Om wonenden boden de muzikanten ver versingen aan, welke geste door het muziekgezelschap zeer werd gewaar deerd. en velerlei andere pijnen komen tot bedaren door Sanapirin (Mijnhardt). Buisje 50 tabl. 75 ct., 25 tabl. 40 ct. (Ing. Med.) Hooibergbrand. -Woensdagmiddag omstreeks 3.15 uur brak brand uit in de hooiberg van de heer G. Jochemsen. De brand wex-d vermoedelijk door kinderen veroorzaakt. Dank zij het kordate optreden van de omwonenden kon de brand in be dwang gehouden worden tot de brand weer ter plaatse verscheen, die het vuur spoedig meester was, waardoor de belendende percelen behouden wer den en zelfs weinig of geen schade op liepen. Ook is nog een grote hoeveelheid hooi gespaax-d gebleven. Hulde voor de brandweer is hier zeer zeker op zijn plaats. Gezien de grote afstanden, was die spoedig te* plaatse en gaf binnen enkele minuten watei'. Burgemeester Hosang was getuige van de brand. Aanbesteding Dorpshuis. Zaterdagmiddag vond ten overstaan van de architect de heer A. H. Nes te Barneveld de aanbesteding plaats van het dorpshuis. Ingeschreven werd als volgt: Voor de massa: H. Kamerbeek, ^Amersfoort f 39.400,-; J. Simon, Put ten 37.450,-; G. Broekhuizen, Scher- penzeel 37.200,-; J. van Erk en Zn, Veenendaal 34.950,-; C. Veenvliet, Veenendaal 34.000,-; H. van Doorn, Veenendaal 33.974,-; S. Otte, Vee nendaal 32.993,-; A. van Bruggen, Scherpenzeel 30.738,-; R. van Eist, Scherpenzeel 29.400,-. Perceel I (Metselwerk): H. van de Kaa, Renswoude 15.980,-; A. van Bruggen, Scherpenzeel 16.182,-. Perceel II (Timmerwerk): T. ter Louw, Soestdijk 14.970,-. Percelen I en H: H. Kamerbeek, Amersfoort 34.300,-; C. A. van Stuy- venberg, Veenendaal 32.710,-. Perceel IV (Loodgieterswerk)D. M. Hevel, Ederveen f 1850,34; Gebr. van Harn, Veenendaal 1822,-. Perceel V (Eelectricienswerk)H. G. Leertouwer, Barneveld 587,-: G. Jonker, Scherpenzeel 506,-. Perceel VI (Schilderwerk): E. Weij- man en Zn, Amerongen 1665,-; G. J. van Vis, Veenendaal 1323,-; Fa Van de Kaa, Renswoude 1148,-; J. Brunt, Renswoude 700,-. De gunning werd aangehouden. Dooi de architect konden geen begrotings cijfers worden medegedeeld. Opbrengst Prins Bernhard-Fonds collecte. De verkoop van foto's van het Ko ninklijk Gezin ten bate van het Prins Bernhard Fonds heeft in de gemeente Renswoude 13,44 opgebracht. Gevonden. Gevonden een donkerblauwe over jas, door W. Mandersloot. C. 96a te Renswoude. Geslaagd. Onze plaatsgenoten mej. M. Esser en de heer W. Brunt slaagden dezer dagen voor hel te Amersfoprt afgenomen examen ter verkrijging van het Mid denstandsdiploma. Ned. Herv. Kerk, 9.30 en 6.30 uur Ds W. Hop. In ochtenddienst H. Avondmaal. Ger. Kerk, 10 en 6.30 uur Ds D. G. Molenaar. Hnoiösfp. 90 ueenendaai - Telefoon 777 Door de allernieuwste manier van werken zijn wij in staat U een serie Foto's in Album de zelfde dag af te leveren. Wij garanderen U dat dit snelle werken, niet van invloed is op de houdbaarheid der foto's. ZIJ BLIJVEN GOED (Ing. Med.) ONDERTROUWDJbkob Boumsn 27 j en Jannetje Willemsen 22 j.Marceüs Verkuijl 26 j. en Cornelia Geurdina v. Ginkel 20 j.Hendrik v. Daalen 30 j. en Cornelia v. Zanten 27 j. Hendrik Johan Lambert Ovink 29 j, en Anna Margaretha v. Wijngaarden 29 j. GETROUWDJacob Boexs 30 j. en Elisabeth Reede 18 j.; Evert de Kruiff 34 j. en Johanna Smit 32 j.Otto de Wit 25 j. en Hendrika Alida v. Eden 25 j. GEBOREN: Dirkje d. v. P. Reebergen en C. SchreudersGusta Ellen d. v. J. v. Manen en H. G. verhoef; Jan z. v. A. Gijsbertsen en M. GerritsenTrijnlje d. v. W. Schoeman en G. Wagensveld Hillegonda d. v. J. v. Walsem én C. de Man Hillegonda Johanna d, v. A. de Man en G. J. OverwegHendrikus Johannes z. v. C. v. Kuik en A. M. H. v. d. Laan ;Gijsbertje d. v. C. G. v. Hal en A. G. v. d. OosterkampJauua Cornelia d.. v. W. A. v. Es en W. M. v. Franken- huijzen OVERLEDEN: Cornelia v. d. Bosch 75 j. wed. v. Cornelis Arnoldus v, Schuppen Ilulpsecretarie Gelders Veenendaal en Ederveen. Geboren: Maartje, d. van G. J. van Engelenburg en C. van de Pol; Aartje, d. van D. Dirksen en H. G. van de Kuit; Naatje, d. van T. Beijer en J. Roseboom; Hendrika A., d. van W. Waaijenberg en E. M. Rijndex-s. Ondertrouwd: Adriaan Letzer en Marie Diepèveen; Jacob G. van Nelle- stijn en W. Swagers. Overleden: Christina C. Verkerk, 55 jaax-, echtg. van A. T. van Barneveld. RENSWOUDE Geboren: Jaantje, d. van T. Vink en C. van Straten. Ondertrouwd: Jan Prins, 25 jaar, Ede en Petronella Woutera van den Broek, 20 jaar, Renswoude. Getrouwd: Wouter Veldhuizen, 30 jaar en Reintje Pieternella van Schaïk, 29 jaar; Johan van de Vliert, 40 jaar- en Neeltje van Deelen, 35 jaar. RHENEN. GEBOREN Willemijntje Klaasje, d. v. Ma- rinus v. Laar enTeuna v.d.Heuvel; Her man, z.v. Albertus Hermanus v. d. Veer en Maria Johanna Catharina v. Ede Ger rit z.v. Willem v.d. Scheur en Hendrika v.d. Scheur. ONDERTROUWDGerrit v.d. Heg, Ede en Geertruida Hendrika de Rhoter, Rhe nen Klaas Deuze en Willemijntje Fran- cina v.d. Pest, beiden te Rhenen. GEHUWD Teunis Jan Seijde en Gijsberta v ZantenAdriaan Jan v.d. Kroon en Aartje RuischEverardus Bernardus Brijn en Janna Berendina Verseveld. OVERLEDEN Rijk v. Gesink, 72 jr. geh. m. Janna v. d. PestTeunis Pleijler, 71 jr. geh. m. Wilhelmina de Goede. VEENENDAAL. Van Zaterdagmid dag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen, Dr W. Remme, Markt. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 uur tot Zondagavond 12 uur Dr De Waard, De Klomp, telefoon 200. ELST-AMERONGEN. Van Zaterdag middag 2 uur tot Maandagmorgen 10 uux-, alleen voor zeer dringende geval len, Dr Kars, Amerongen. VEENENDAAL. Eiermarkt. De aanvoer op de wekelijkse eier markt te Veenendaal bedroeg Dinsdag morgen 89.000 stuks. De handel was vlug. De prijzen schommelden tussen 14,75 en 15,25 per 100 stuks. Hen- neneieren 9,- tot 10,-. Biggenmarkt. Op de biggenmarkt waren 58 stuks aangevoex-d. Bij een matige handel werden prijzen genoteerd van f 35,- tot 50,-. migreren (Vervolg van Pag. 1) Brazilië heeft in de eerste plaats belangstelling voor de vestiging van Nederlandse boeren. In 1948 werd op nieuw een begin gemaakt met de ves tiging van een aantal Ne.dex-landse landbouwers in groepsverband. Voor individuele boei-en is het in dit land n.l. .vrijwel onmogelijk om zich een be staan te verwerven. De groep daaren tegen biedt aan een elk harer leden een houvast dat de maatschappelijke, zedelijke en religieuze belangen waar borgt. Aan ongeschoolden 'heeft Bra zilië niets te bieden. Bij de bespxekingen, die Z.K.H. Prins Bex-nhard tijdens Zijn verblijf in de Braziliaanse hoofdstad met de betrokken autoriteiten heeft gevoerd, is de betekenis, die Brazilië aan groepskolonisatie van Nederlanders hecht, duidelijk gebleken. Venezuela. In dit land heerst een tropisch klimaat, zodat de Europeaan het verrichten van handenarbeid er op den duur moeilijk zal volhouden. Grote stx-eken van Venezuela zijn nog nauwelijks bekend, maar wel weet men, dat er zich grote uitgestx-ekthe- den vruchtbare grond bevinden. Bo vendien bevat de bodem grote mine rale rijkdommen. Aardolie wordt o.a. door de Koninklijke Shell gewonnen. Met medewerking van vakbekwame Europeanen kan Venezuela dus nog een grote toekomst tegemoet gaan. De moeilijkheid is helaas, dat het werk volk erg schaars is. Mexico. Dit land kan door de aard zijner bevolking tol Zuid-Amerika, door zijn ligging echter al enigszins tot Noord-Amerika worden gei-ekend. Met de Zuid-Amerikaanse landen heeft Mexico gemeen, dat er een grote behoefte bestaat aan vaklieden, met Noord-Amerika-echter dat het even als dc Verenigde Staten de toela ting van immigranten aan beperkingen onderwerpt. De besprekingen van Z.K.H. Prins Bernhard met de Mexi caanse autoriteiten over Nederlandse immigratie geven hoop dat ook Mexico t.z.t. als immigratieland voor Neder landers zal openstaan. Canada. Als laatste land bezocht Z.K.H. Prins Bernhard Canada. De komst der Canadese bevrijdingslegers in Mei 1945 heeft ons Nederlanders onuitwisbare herinneringen nagelaten. De trek van Nederlandse boeren, in 1946 nog gering in aantal, beliep in 1947 reeds 2400 terwijl in 1948 en 1949 telkens 6900 personen naar Canada trokken. Dit heeft tussen Nederland en Canada weer nieuwe banden ge legd. Dit land, 280 x zo groot als Ne derland en met slechts 13% millioen inwoners, biedt voor Nederlandse emi grerende boeren, of voor hen die ex- familie hebben wonen, nog grote mo gelijkheden. Het minimum loon voor ongehuw- den bedraagt 45 dollar per maand, voor gehuwden 75 dollar, in beide ge vallen met vrij wonen. Ongehuwden krijgen gratis kost, terwijl gehuwden vrij licht en in vele gevallen boven dien gratis melk en andere levens middelen ontvangen, en in sommige gevallen gratis brandhout. De werk gever is verplicht de emigrant een vol jaar in dienst te houden. Daartegen over staat de verplichting van de emi grant om een vol jaar bij dezelfde werkgever te blijven. Op den duur kan men dan tot zelfstandige vestiging of tot deelpacht komen. De V.S. van Noord-Amerika. De U.S.A. houden de vroeger voor emi granten wijd geopende deur thans nog maar op een kier open. Per jaar wor den er maar 3153 Nederlandse immi granten toegelaten, die ieder over een relatie of een familielid daar te lande moeten beschikken, die zich voor de emigrant financieel garant stelt. Vak bekwame landbouwers hebben boven dien de voorkeur. Australië. Van alle emigratielanden staat Australië op het ogenblik wel het meest in het middelpunt van de belangstelling. Dit land heeft sinds de oorlog zijn poorten wijd open gezet voor allen, die er zich willen vestigen en met him arbeid tot de verdere op bouw willen bijdragen. In Australië zijn, behalve voor landarbeiders en boeren, goede mogelijkheden voor ge schoolde en ongeschoolde arbeids- kx-achten, die in de letterlijke zin hun handen uit de mouwen kunnen en wil len steken en ook overigens voldoen aan de toelatingsvoorwaarden. Nieuw Zeeland. Hier is werk voor jonge ongetrouwde mensen, of jong gehuwden zonder kinderen, geschoold in landbouw, veeteelt, hotelbedrijf of industrie. Het klimaat en de aard van de bevolking maken dit land voor West-Europeanen zeer aantrekkelijk. Zuid Afrika. Dit land wenst slechts vakbekwame handwerkslieden toe te laten voor wie echter eerst een werk gever moet worden gevonden. Argentinië kan voor Nederlandse emigranten, vooral voor hen, die er varing in de veeteelt hebben, een land van grote betekenis worden. Overige landen. De mogelijkheden die wellicht in andere landen voor Ne derlandse emigranten bestaan en ont staan worden van Nederlandse zijde voortdurend bestudeerd. WAAR KAN IK MIJN LICHT OPSTEKEN Van o verheidszij de zijn de Gewes telijke Arbeidsbureaux belast met het verstrekken van algemene inlichtin gen en het in ontvangst nemen van aanmeldingen voor emigratie. Van particuliere, resp. kerkelijke

De Vallei | 1950 | | pagina 2