Uit de raadsvergadering Rhenen Veenendaal Uitbreidingsplan Veenendaal Noord-West Carbovit beschermt leven en gezondheid De Raad van de gemeente Veenendaal was gisteravond in gewone openbare zitting bijeen. Op zichzelf was deze raadsvergadering ook weer niet zo gewoon, want hoewel meerdere belangrijke beslissingen werden genomen de uiterst serieuze behandeling door onze Vroede Vaderen van een pikant onderwerp als het prae-advies ener meerderheid in ons college van B. en W., op de eerste pagina van dit blad grotendeels weer gegeven, gaf aan deze bijeenkomst een bijzonder ernstig karakter. Tijdens al het vele praten over dat Amerikaans aandoende onderwerp, had de bode druk werk met hel vullen van de waterglazen en het zou ons niet verwonderen als de Raad na stemming over het opheffen der „droog legging" die een uitslag vertoonde van 10 stemmen voor en 5 tegen na sluiting van de openbare-, toch nog dorstig de hierna volgende ge heime zitting begon. Precies op tijd, n.l. om 7.30 uur, iaat de voorzitter zijn hamer, voor het eerst deze avond, vallen en de vergadering heeft een aanvang genomen. Alle le den zijn aanwezig, ook het raadslid, de heer D. v. Kampen, die als nieuwe ling, de S.G.P.-belangen zal gaan be hartigen. Na de gebruikelijke opening en het vaststellen der notulen der vo rige vergadering, vindl dan ook de plechtige installatie van het nieuwbe noemde lid plaats en als de vereiste eden zijn afgelegd, wordt de heer Van Kampen een begroetingswoord toege sproken door de voorzitter, die daarbij wijst op de goede verhoudingen en de geest die in onze Raad heerst. DE R.K. LAGERE SCHOOL IN PLAN ZUID. Bij de ingekomen stukken, die hier na aan de orde gesteld worden, be vind zich o.a. een verzoekschrift van het Rooms Katholiek Kerkbestuur van de parochie van de H. Willibrordus te Renswoude om medewerking tot be schikbaarstelling van de gelden voor de stichting van een R.K. school voor gewoon lager onderwijs op een terrein, gelegen in deze gemeente, plan Zuid en waarvoor Burgemeester en Wet houders voorstellen het wederom in hun handen te stellen, teneinde daar omtrent in een volgende vergadering prae-advies uit te brengen. Ook is er nog een schrijven van Ge deputeerde Staten inzake grenswijzi ging. Dit schrijven is in de portefeuille „Geheim, Raadstukken alleen voor raadsleden" ter inzage gelegd. Vervolgens worden weer voor een jaar herbenoemd de heren J. H. H. Jansen, G. Croes, G. Davelaar, J. van den Dikkenberg en N. van Kuijk als leden en de heren C. Budding en J. Slok als plaatsvervangende leden van een van de in deze tijd wel meest be sproken commissie, n.l. die van advies, bedoeld in artikel 8 der Woonruimte- wet 1947, nadat B. en W. in een schrij ven bij het voorstel nog even de volle tevredenheid over het werk der com missieleden hebben te kennen gege ven en de heer SLOK gezegd heeft voor volgend jaar graag een de vak verenigingen vertegenwoordigende candidaat genoemd te willen zien. In de vorige vergadering werd grond aan de Van de Pollstraat aan de Buurt vereniging aldaar in bruikleen gege ven. In verband met een aanmerking hierop van Ged. St. wordt nog even aan het genomen besluit toegevoegd dat, het gegeven wordt b.v. voor een periode van 6 jaar. Het voorstel' tot verhuring van een perceel grond aan de heer H. J. S. al hier, gelegen aan de J. G. Sandbrink- straat, gaat zonder meer onder de ha mer door. Fl. 600.000,- KASGELDLENING. Het volgende voorstel behelst het aangaan van kasgeldleningen tot een maximum bedrag van f 600.000,-. Een in 1949 aangegane kasgeldlening moest in dat jaar worden verhoogd tot 1.2 millioen. Daartoe werden de vol gende leningen aangegaan: 1. d.d. 25 April 1949 met de Rotter damse Bank N.V. ad f 400.000,-; 2. d.d. 15 Juli 1949 met dezelfde in stelling ad f 200.000,-; 3. d.d. 1 October 1949 met de On derlinge Oorlogsschade verzekering maatschappij ad f 300.000,-; 4. d.d. 18 October 1949 met de Ko ninklijke Nederl. Stoomboot maat schappij f 300.000,-. De leningen, hiervoor genoemd on der 1. en 2. werden respectievelijk op 25 April en 15 Juli j.l. afgelost. De onder 3. genoemde lening zal dus per 1 October a.s. moeten worden af gelost. De geldgeefster is evenwel be reid deze lening onder dezelfde voor waarden voor een jaar te verlengen. Gezien de grote kapitaalsuitgaven, die binnenkort nog moeten worden ge daan, is het wenselijk van dit aanbod gebruik te maken. Ook zal waarschijn lijk getracht moeten worden de onder 4. genoemde lening, die op 18 Octo ber a.s. moet worden afgelost, te ver lengen of, indien dit niet mogelijk is, een nieuwe lening tot dat bedrag aan te gaan, zulks met het oog op de finan ciering van de te bouwen 100 wonin gen. B. en W. zijn bang dat het niet gelukken zal om binnen afzienbare tijd een vaste lening hiervoor aan te gaan. Er zijn n.l. een 36-tal instellin gen aangeschreven om offerte te ma ken voor een 50-jarige annuiteitsle- ning ad f 678.700,- en een_ 75-jarige annuiteitslening van f 117.950,- en er zijn geen aanbiedingen binnengeko men. In verband hiermee menen B. en W. weer te werk te moeten gaan als in 1949 en een lening tot het hier boven genoemde bedrag aan te gaan en de Raad gaat daarmee dan ook accoord. Naar aanleiding van het voorstel Verlening crediet aan de school aan de Coniferenlaan voor het bouwen van bergruimte, vraagt de heer VAN HARDEVELD of deze school reeds de verplichte waarborgsom heeft gestort. Zo niet, dan vindt spreker daarin aan leiding om Ged. Staten op de hoogte te brengen, zodat de school dan aan het bestuur ontnomen wordt volgens de L.O.-wet. En als het dus zover is heeft het ook geen zin een crediet te verlenen. Weth. MIDDELHOVEN deelt mede, dat hij weet dat er een geldschieter voor het verschuldigde bedrag gevon den is en er een dezer dagen storting- zal plaats hebben. Het voorstel wordt aangenomen. GEVAARLIJKE HOEK DENNEN- LA AN-KERKEWIJK. Naar aanleiding van het verkeers ongeval, dat enige tijd geleden plaats vond op de hoek Kerkewijk-Dennen- laan, tengevolge waarvan het slacht offer later overleed, verzocht het Raadslid, de heer Verkuyl om overleg te plegen met de eigenaar van de tuin, die daar ligt, om struiken op te rui men, opdat het uitzicht daar beter wordt. De Voorzitter antwoordde, dat hij reeds voornemens was met de eige naar van de tuin hierover te spreken. Laatstgenoemde is bereid om een paar struiken, die het uitzicht belemmeren, op te ruimen. Aangezien er nog enkele plaatsen in de gemeente zijn waar het uitzicht op kruispunten te wensen overlaat, gaf de Inspecteur, de Corpschef van ge meentepolitie in overweging in de Al gemene Politieverordening een dwin gend voorschrift terzake op te nemen. Het voorstel van B. en W. de politie verordening met dit artikel aan te vul len GROND VOOR BOUW HUIS/ HOUDSCHOOL. Enige maanden geleden hebben B. en W. een bespreking gehad met het bestuur der Chr. Huishoudschool al hier over de stichting van een nieuw gebouw. Het bestuur wenste de school het liefst te bouwen in de Stationswijk, op het terrein, dat begrensd wordt door de Stationssingel, de Acacialaan, de Lindenlaan en het op te richten ge bouw van de Ned. Hervormde Evan gelisatie-Vereniging '„Sola Fide". Desgevraagd verklaarden belangheb benden bereid te zijn de grond weder aan de gemeente af te staan tegen terugbetaling van de voorlopige koop som verhoogd met een rentevergoeding van 3 per jaar en onder restitutie van de betaalde grondlasten. B. en W. stelien voor de grond te kopen en deze daarna weder aan het bestuur der Chr. Huishoudschool over te dragen, en wel tegen een prijs waar in is verdisconteerd de door de ge meente te betalen rentevergoeding en de grondlasten. De heren DE GOOIJER, VAN HAR DEVELD en SLOK maken bezwaren over de wijze waarop men deze trans actie wil aangaan, vooral met het oog op de te betalen rentevergoeding, waardoor de grond te duur wordt en de gemeente met verlies handelt. Weth. MIDDELHOVEN kan geen ander geschikt en goedkoper terrein aanwijzen en zo gaat het voorstel er door met 11 tegen 4 stemmen. „Drooglegging", Dronkge- en Drankmisbruik. De rij van sprekers die zich vervol gens laat horen wat er allemaal aan een borreltje vastzit en voor de moei lijke laak staat, voorzover dat mo gelijk is het gebruik ervan te re gelen, wordt geopend door het oudste raadslid, de heer DE GOOIJER. Deze zegt zich te scharen achter de mening van de meerderheid in het coll. van B. en W. zoals wij die op pag. 1 uitvoerig hebben weergegeven met de opmerking niet te kunnen aannemen dat op deze wijze de clan destiene verkoop van sterke drank ef fectief zal worden bestreden. De heer VAN HARDEVELD meent zich te moeten afvragen of, gezien de huidige behoefte, het volgens de wet toelaat bare aantal van 46 vergunningen wel genoeg zou zijn en vindt het een ge lukkige omstandigheid dal er belang rijk veel minder zijn in Veenendaal. Hij steunt, het B. en W.-voorstel omdat hij het ziet als een stap in de goede richting maar zou graag zien dat er nog twee slijt vergunningen aan wor den toegevoegd. De heer SLOK ver gelijkt Veenendaal met plaatsen waar naar verhouding meer vergunningen zijn. Veenendaal mag zich bevoorrecht weten, want het verschil van de alge mene indruk wat betreft de welstand, kleding enz. met die plaatsen is gewel dig groot ten voordele van de bewo ners van Veenendaal. Het debuterende raadslid, de heer VAN KAMPEN, gelooft niet dat in Veenendaal behoefte bestaat aan meer vergunningen en wil de oude „droog- leggings"-regeling gehandhaafd zien. De heer DE KLEUVER vraagt of de twee voorgestelde twee slijtvergunnin- gen ook tap-vergunningen kunnen worden. Op deze vraag antwoord de VOORZITTER met te zeggen dat daar van geen sprake kan zijn. Ook wijst spreker er o.a. nog even op dat hij in de voorgestelde oplossing vooral een middel ziet ter bestrijding van de clan destiene handel in spiritualiën die in Veenendaal erger is dan de meeste in woners wel weten. Weth. MIDDEL HOVEN herhaalt als zijn mening dat de gelegenheid de genegenheid maakt en ziet de bestrijding der clandestiene verkoop als taak van de politie. De drankwet is gemaakt om mensen die verstandiger doen geen drank te ge bruiken, met het oog op hun budget of in ander opzicht, tegen zich zelf te beschermen en niet om het gebruik te bevorderen maar juist te beperken. Spreker zou niet zo fel tegen het voor stel zijn als er niet tevens sprake was van de opheffing „drooglegging" Vee nendaal over 't Spoor. De heer VAN GALEN ziet in de mate waarin clan destiene handel wordt gepleegd, een bewijs van de noodzakelijkheid van aanvaarding van het b. en W.-voor.^ *5Tei: lie hCTéi BOb en bASTMEIJ verklaren ook voorstanders te zijn De heer SLOK brengt nog even 't midden dat het toch eigenlijk niet aangaat en dat het zelfs te veroorde len is zich te gaan aanpassen omdat het aantal wetsovertredingen en het met deze oplossing willen bestrijden geen argument vormt voor aanvaar ding van het voorstel. Ook de grote afsand die de bewoners van Veenen- daal-Zuid scheidt van de drankhandel in het dorp mag volgens hem geen reden zijn om daartoe over te gaan. Alvorens de voorzitter de discussie sluit, is het Weth. DE RUITER die zegt dat men ook kan veronderstellen dat men, ingeval men de borrel zo ver moet halen, al gauw te veel mee naar huis genomen wordt om zeker te zijn dat men niet tekort komt. VEENENDAALSE BRANDWEER DEMONSTREERDE VOOR buur-gemeente Dinsdagavond gaf de Vrijwillige Brandweer van Veenendaal op het ge meente-terrein nabij de J. G. Sand- brinkstraat een demonstratie met ham- nieuwe „hogedruk-nevelbrandspuit". Belangstellenden waren ditmaal Bur gemeester en Wethouders, gemeente raadsleden, brandweer- en politie- commandanten en enige technische ambtenaren van de gemeente Ede. Voor deze demonstratie had men een sleuf gegraven van 4 x 4 m, en deze sleul' gevuld met dikke olie. Ook nu bewees de nieuwe spuit, hoe doeltref fend de uitwerking ervan is. Alle auto riteiten waren dan ook vol bewonde ring over het gepresteerde. Vermoede lijk zal de gemeente Ede binnenkort eveneens overgaan tot aanschaffing van een soortgelijke spuit. Na afloop der demonstratie, waarbij ook het gemeentebestuur van Veenen daal en enkele raadsleden aanwezig waren, werd in een gezellig samenzijn in Hotel „De Korenbeurs" nog enige tijd over dit nieuwe blusmiddel ge sproken. DE JEUGD AAN HET VISSEN. Door de jeugdleden van de H.S.V. „De Rietvoorn" werd Maandag een hengelwedstrijd gehouden in de Grift. Het was aardig om een honderdtal jeugdige hengelaars bezig te zien. On danks het vele watervuil, dat zich in de Grift bevindt, wisten veertien hen gelaars een of meer visjes te verschal ken. A. Brouwer kon met een vangst van 240 gram beslag leggen op de eer ste prijs. DE BETROUWBAARHEIDSRIT MOTORCLUB. Zaterdagmiddag werd door de mo torclub Veenendaal georganiseerde betrouwbaarheidsrit voor auto's en motoren verreden. Ongeveer 20 auto's en motoren start ten vanaf café La Campagne aan de Nieuweweg. De rit leidde over goed begaanbare wegen en ging over de Haar, Scherpenzeel, Otterlo en Ede. Bij de auto's ging de eerste prijs naar de heer C. Slotboom, terwijl de heren Jansen en Van Hardeveld res pectievelijk de tweede en de derde prijs behaalden. De eerste prijs voor de motoren werd in de wacht gesleept door de heer Nic. van de Haar. De heer A. Boers be haalde de tweede en de heer Jansen de derde prijs. REPATRIëRENDEN. De passagierslijst van het troepen schip „Goya", vertrokken van Tand jong Priok 29 Augustus j.l. en ver moedelijke aankomst te Amsterdam e. is overleden of vermist ten gevolge van het plegen van actief verzet; f. is overleden ten gevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan bij het plegen van actief verzet; g. ten gevolge van het plegen van actief verzet in een gevangenis of een concentratiekamp is opgesloten geweest en aldaar is overleden; h. een opsluiting, als onder g bedoeld, heeft ondergaan en als gevolg van de daarbij doorstane ontberingen na terugkeer uit een der bedoelde inrichtingen is overleden; hetzij als zeeman in de zin van artikel 1 onder c van het Vaarplichtbesluit 1942: i. is overleden of vermist ten gevolge van oorlogshandelingen; j. is overleden ten gevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen. VEENENDAAL—DE HOVEN 3—1. Het Veenendaal-elftal is de compe titie in de derde klasse begonnen met een verdiende 31 overwinning op De Hoven uit Zutphen. De overwin ning is voor Veenendaal geen enkel ogenblik in gevaar geweest. Van het begin af werd er fel op de bal gezeten. Er zat bezieling in het spel, hetgeen het vorige seizoen geheel zoek was. Zwak was de tegenstander zeker niet. De Hoven beschikten over een uitste kende ploeg, maar in de voorhoede wilde het niet vlotten. Dank zij het verdienstelijk werk van hun doelman Marskamp werd een grotere nederlaag voorkomen. De kern van het Veenendaal-elftal is gelijk aan het vorige seizoen, maar op enkele plaatsen staan thans jon gere spelers opgesteld. Spil Merlijn werd vervangen door Jan van Beek, die deze middag uitstekend heeft ge werkt. In de voorhoede deed Muller zijn intrede in de plaats van Dave laar en ook hij speelde een goede wed strijd, al zal hij nog iets meer routine moeten krijgen. Na een zwak begin op een zwaai en slecht terrein kwam het eerste doel punt na 10 minuten spelen. Mid voor Bleyenberg was handig doorgebroken. Juist op het moment dat hij zou sco ren greep de linksback van De Ho ven in, echter met hetzelfde resultaat, want onbereikbaar voor de Zutphense doelman verdween de bal in het net. De gasten beantwoordden dit doel punt met enkele gevaarlijke aanval len, waarbij doelman Dillen zich zeer zwak toonde. Door een keihard schot te stoppen, herkreeg hij even later zijn zelfvertrouwen weer. De druk op het doel van De Hoven werd voortdurend zwaarder, voorlo pig bracht doelman Marskamp echter steeds opluchting. Bijna was het raak Bilthoven wist door de midvoor de score te openen en er kwamen er nog twee bij voor de rust, zodat de rust inging met 03. Na de rust zat Unitas er feller op maar kon niet tot scoren komen. De linksbinnen van Bilthoven kwam alleen voor de Unitas-keeper die uit liep en rustig kon hij het vierde doel punt maken. Uit het politieboek Dezer dagen werd aangehouden een werkster, die haar patroon een belang rijk bedrag lichter had gemaakt. Zij be kende haar misdaad en hoort hiervan nader. De Veenendaalse politie kon iemand die een gehuurde fiets voor een zacht prijsje verkocht, ter beschikking stellen van de Officier van Justitie te Utrecht. Een auto, welke volgens de Politie die naam niet meer toekomt en waarvan de bestuurder al meermalen werd bekeurd wegens het niet bezitten van een rijbewijs, werd in beslag genomen. Geslaagd voor Politiediploma. Te Amersfoort slaagde voor het examen A!g. Politiediploma, de heer G. Mulder te Geld.-Veenendaal. 2.LSe,^T^er °i?' met een_ prachtige kopbal van rechts- X van van EiJEÏT" BE ijn. ven in De Zoals door het gemeentebestuur is bekend gemaakt, ligt dezer dagen ter inzage het ontwerp-plan van uitbrei ding voor Veenendaal Noord-West. Het betreft hier het gedeelte van onze gemeente gelegen ten noorden van de spoorlijn Amersfoort-Kesteren en ten westen van de Kerke wijk en Hoofd straat, buiten de kom. Toen Veenen daal er in 1939 niet in slaagde op tijd een uitbreidingsplan in te dienen, gin gen Gedeputeerde Staten zich met het voldoen aan deze verplichting belas ten. Zo werd door Ged. St. in Augustus 1946 o.a. een uitbreidingsplan in on derdelen voor de bovengenoemde gron den vastgesteld. In verband met inmiddels naar vo ren gekomen plannen van de Neder- AANRIJDING NABIJ DE KLOMP, hat regelmatig terugkerende bericht. Hier een plaatje van een gedeelte van de ravage, gevolg van een aanrijding aan deKlcmp zoals die kortgeleden plaats vond. Een luxe wagen raakt een met 20 ton kostbaar exportfruit geladen vrachtauto in de flank. Vrachtauto van de weg in de sloot. Geen persoonlijke ongelukken. 700 kisten fruit tot moes en 500 kisten tot val geworden. landse Spoorwegen werd door de Kroon in 1948, aan het meest zuide lijke gedeelte van dit plan, de goed keuring onthouden, zodat een nieuw partiël plan werd gereed gemaakt. Daarbij werd nog van de gelegenheid gebruik gemaakt inmiddels noodzake lijk geworden andere wijzigingen naar voren te brengen. Zo werd plaatselijk de bouw van boven- en benedenwo ningen mogelijk en werden de voor geschreven dakhellingen iets kleiner.. Voor het welgoedgekeurde gedeelte werden eveneens van dergelijke aan vullingen gewenst. Ook moest een ter rein worden bestemd voor een school. Bovendien bleek er in deze omgeving grote behoefte te bestaan aan terrei nen voor tussen woningbouw toelaat bare kleine bedrijven en men besloot het aanvankelijk goedgekeurde gedeel te aan een herziening te onderwerpen. De stedebouwkundige Ir S. J. van Embden, wiens naam voor Veenendaal zo langzamerhand geen onbekende meer is, is de ontwerper van het oor spronkelijk plan, gemaakt in opdracht van Ged. St. en deze heeft ook de bo venaangehaalde wijzigingen daarin aangebracht, nu direct werkende voor de gemeente Veenendaal, want het ge meentebestuur heeft in deze weer het heft in handen. De lezers zullen zich waarschijnlijk herinneren dat het gewijzigde plan, voor enkele maanden nog reeds ter inzage gelegen heeft. Een en ander vindt zijn oorzaak in het feit dat in middels een procedure-wijziging wat betreft het vaststellen van een uitbrei dingsplan heeft plaats gehad. Toen hebben wij er in ons blad geen aandacht aan gegeven en het lijkt ons toch belangrijk genoeg om het bij deze gelegenheid alsnog even te doen. INDUSTRIE. In zijn toelichting op het plan, zegt Ir Van Embden o.m.: Het uitbreidingsplan blijft er op ge richt een verdere ordeloze vermenging van industrie en woonbebouwing, zo als deze zich in Veenendaal in het ver leden heeft kunnen ontwikkelen, te voorkomen. Inmiddels is echter wel gebleken dat een verplaatsing van de bestaande grotere industrieën naar het voor in dustrievestiging bestemde gedeelte der van sold. T. van Beek, Kostverloren 22 te Veenendaal. OPBRENGST COLLECTE „DRAAGT ELKANDERS LASTEN". De in de loop der vorige week ge houden collecte voor het T.B.C.-bestrij- dingsfonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft het bedrag van f 701,65 opge bracht. GESLAAGD. Voor de tuinbouwcursus te Ede slaagden onze plaatsgenoten de heren H. Bouman en D. van Dijk voor het vak Materialenkennis (kennis van ^ant^n, jieesters^en borpen). BESTEMMING TOT BUITENGE WOON DIENSTPLICHTIGE. De Burgemeester maakt het volgen de bekend. Om van de bestemming tot gewoon dienstplichtige te worden uitgezon derd op grond, dat een broeder van de ingeschrevene met een gesneuvelde wordt gelijkgesteld artikel 24, twee de lid, der Dienstplichtwet moet de ingeschrevene een wettige broeder of wettige halfbroeder hebben gehad, die: hetzij als militair: a. is overleden of vermist ten gevolge van oorlogshandelingen; b. is overleden ten gevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen; c. is overleden of vermist in en door de militaire dienst; d. is overleden ten gevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan in en door de militaire dienst; hetzij als lid van een verzetsorganisa tie: gemeente vrijwel uitgesloten moet worden geacht, gezien het kapitaalver lies dat daarvan het gevolg zou zijn. Het leek dan ook wenselijk na te gaan in hoeverre, zonder afbreuk te doen aan de opzet van het plan, toch aan deze industrieën iets meer bewe gingsvrijheid zal worden geboden. Door enkele ondergeschikte wijzigin gen in het stratenbeloop en met op offering van een bouwblokje, bestemd voor kleine bedrijven, kon inderdaad voor enkele industrieën een belang rijk ruimere situatie worden behou den. Bovendien werd op enkele be bouwingsstroken een alternatieve be stemming gelegd, waardoor in plaats van eengezinshuizen, ook kantoor en bedrijfsgebouwen kunnen worden op gericht. De in het plan gereserveerde be drijfsterreinen bleken onvoldoende om te voorzien in de aanwezige behoefte aan opslagruimte voor de handel in kolen, bouwmaterialen e.d. De in het zuidwesten beschikbare industrieter reinen zijn reeds vrijwel geheel door bedrijven gereserveerd, reden waarom enkele nieuwe terreinen voor deze be stemming (garages en opslagbedrij- ven) moesten worden aangewezen. Deze ruimte komt, zonder de opzet van het plan in gevaar te brengen, ge vonden worden in de omgeving van het Panhuis. VEENENDAAL VERLIEST LAN DELIJK KARAKTER. Het is te verwachten dat Veenen daal door zijn groei in de komende jaren in een vrij snel tempo zijn lan delijk karakter zal verliezen en een meer stedelijk alure zal aannemen, al dus Ir Van Embden, en hij besluit zijn toelichting met: De naoorlogse ontwikkeling in het gehele land heeft trouwens geleerd, dat meer en meer het steile dak door een flauwer hellende wordt vervan gen. Dienovereenkomstig leek het ge wenst thans voor de bebouwingsuit breiding te Veenendaal eveneens in deze richting te gaan. Daartoe werden minder steile dakhellingen voorge schreven, terwijl de bouw van boven- en benedenwoningen, mogelijk werd gemaakt. buiten Hey, maar de lat keerde het ge vaar. De tweede helft was nauwelijks be gonnen toen midvoor Bleyenberg zich wederom vrij speelde en rustig de bal over de uitlopende doelman plaatste. 2—0. Opnieuw volgt een periode, waarbij de gasten alles op alles zetten. Uit een corner werd door de gasten een doel punt gemaakt, maar wegens buiten spel geannuleerd. Eerst na 32 minuten spelen zagen de gasten kans de stand tot 21 te verkleinen. 1 Rechtsbuiten Hey maakte onmiddel lijk aan alle onzekerheid een einde. De laatste 10 minuten waren de geel- blauwen weer voortdurend in het doel gebied van De Hoven te vinden. Tot doelpunten kwam het niet meer, zo dat Veenendaal met een 31 overwin ning genoegen moest nemen. HOOFDfHJNK- Mïjnhardr Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. N.V.V.Maarssen 23. Voor rust was het een aardige ge- lij kopgaande strijd, met NVV iets in de meerderheid, hetgeen zij dan ook in de 20ste minuut met een doelpunt van linksbuiten Brienen tot uitdruk king bracht. Na de rust had Maarssen het eerst succes, maar rechtsbuiten Rebergen zorgde weer voor een 21 voorsprong voor NVV. Maarssen kwam daarna sterker opzetten en nadat zij eerst de stand weer gelijk had gemaakt, scoor de zij 10 minuten voor het einde het winnende doelpunt. Het laatste kwar tier had de wedstrijd een vrij romme lig karakter. DOVOD.V.S. '33 5—5. DOVO benutte haar laatste vrije Zaterdagmiddag door haar krachten te meten tegen DVS '33 uit Ermelo, het elftal dat zij ook in de komende com petitie weer tegen zich zal krijgen. Na een serie aanvallen van DOVO maakten de gasten na een snelle door braak het eerste doelpunt. Wel wist Kroesbergen de partijen weer op ge lijke voet te brengen, maar nog voor rust zag DVS kans de leiding opnieuw te nemen door een fout in de DOVO achterhoede. In de tweede helft zag DOVO kans een 53 voorsprong te nemen, doch voordat het einde kwam hadden de gasten voor de derde maal gelijk ge maakt. Een uitslag overigens, die de verhouding in het veld goed weergaf. De overige wedstrijden. Veenendaal debuteerde Zaterdag middag in de vierde klasse der KNVB met een uitwedstrijd tegen CVVA. De Veenendalers bewezen, dat zij dit sei zoen over een uitstekend elftal be schikken, door met 83 te winnen. Veenendaal 2 won van DOVO 3 met 6—1. Triangelboys! ontving Barneveld thuis en won met 53. Matjan verloor te Montfoort met 56, nadat zij met de rust reeds een achterstand van 41 had opgelopen. UNITAS—BILTHOVEN 0—4. R.K.V.V. „Unitas" speelde op haar terrein aan het Dijkje alhier tegen Bilthoven. Het is een spannende wed strijd geweest. Bilthoven die technisch veel beter speelde bond Unitas aan haar zegekar. Direct na de aftrap zette Bilthoven een zware druk op het Unitas-doel en een paar keer werd er gevaarlijk in geschoten, maar de keeper bracht red ding. Sportclub Rhenen - Ederveen Morgenmiddag cm half vier speelt de Sportclub »Rhenen« de eerste wedstrijd voor de Zaterdagmiddagcompetitie afd. Utrecht K.N.V.B. 3e klasse D tegen Ederveen. De wedstrijd wordt gespeeld op »Candia«. CHRISTELIJKE VROUWENBOND HIELD LANDDAG IN RHENEN. Het gewest Utrecht van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield Dinsdag een land dag in Rhenen. Ruim vierhonderd da mes verenigden zich in de Grebbe- stad, waar men om tien uur 's och tends in de Cunerakerk bijeen kwam. Na het gezamenlijk zingen van Ps. 33 11 sprak de presidente van de afd. Rhenen, mevrouw J. v. d. Linden-de Vroedt het welkomstwoord. Zij noem de het een groot voorrecht in de her stelde Cunerakerk bijeen te mogen komen. De presidente van het gewest Utrecht, mevrouw C .E. Engel-Bakker hield vervolgens een inleiding. Zi: sprak er haar waardering over uit, dat Rhenen voor deze landdag als gastvrouwe had willen optreden. De rest van de ochtend werd gevuld met het uitbrengen van verslagen over de landdag 1949 en van de twee gehouden westelijke vergaderingen in 1949 door mevrouw H. E. J. Th. van Wijngaar den-Beekenkamp, terwijl mevrouw H. C. den Duyn-van Donselaar een relaas gaf over het propagandawerk. In de -middaguren kwam het grote gezelschap bijeen in het Chr. Vereni gingsgebouw „Irene", waar mevrouw Oberman-Oberman een lezing hield over het onderwerp: Mijn verblijf in Lambarene bij Albert Schweitzer. Spreekster, die ruim zeven maanden met Albert Schweitzer heeft samenge werkt, gaf een buitengewoon interes sant relaas over het leven en werken van deze weldoener. Mevrouw Vlas blom-Beun, presidente van de afdeling Eist sprak tenslotte een dankwoord aan het adres van de afdeling Rhenen voor de prima organisatie van deze - Tegen het einde van de middag be zocht het grote gezelschap de militaire begraafplaats op de Grebbeberg. Na een défilé langs de graven, werden ter nagedachtenis van de gevallen strijders witte chrysanten gelegd aan de voet van het groot houten kruis op het middenterrein door de presidente van het gewest Utrecht. MIJDT DE PORTIEKEN! De vele klachten die binnen kwa men bij het gemeentebestuur dat de jeugd zich op min of meer luidruch tige wijze ophoudt in portieken van huizen, winkels en andere gebouwen vooral ook het postkantoor was voor de gemeenteraad aanleiding om de algemene politieverordening te wij zigen. In artikel 24 treft men thans de be paling: „Het is verboden zonder toe stemming van de gebruiker van een perceel zich te bevinden in portieken of op stoepen en te zitten op of te leu nen tegen vensterbanken." Vooral in de „donkere" periode en het natte jaargetijde is een portiek een welkome schuilgelegenheid voor de jeugd. De groepscommandant van de rijks politie alhier verzoekt ons er op te wijzen, dat zijn personeel opdracht heeft gekregen met gestrenge hand op te treden tegen overtreders van het hier aangehaalde artikel van de po litie-verordening. Een gewaarschuwd man telt voor twee en dus geldt het parool: „Mijdt de portieken!" WINTERCURSUSSEN LANDBOUW- HUISHOUDSCHOOL. Aan de landbouwhuishoudschool zul len bij voldoende deelname deze win ter de volgende cursussen worden ge geven. Landbouwhuishoudcursus voor meis jes, die niet meer leerplichtig zijn, om vattende naaien, patroon tekenen, ko ken en kinderverzorging. Duur Octo- ber/Juli op Woensdagmiddag en -avond. Kosten f 10,-. Avond naaicursus voor beginnelin gen. Duur October/Juli. Kosten f 10,-. Min. leeftijd 16 jaar. Avond naaicursus voor gevorderden. Duur October/Juli. Kosten f 10,-. Min. leeftijd 16 jaar. Avond kookcursus. Duur October/ Juli. Kosten f 10,-. Min. leeftijd 16 jaar. Avond naaicursus voor huisvrouwen. Voorlichtingscursus, duur 3 maanden, kosten f 5,-. Dit is een niet-klassikale cursus, waar men voorlichting ont vangt bij het naaien van kledingstuk ken en waar ook van oud nieuw ge maakt kan worden. Alleen toeganke lijk voor huisvrouwen. Wij kunnen in aansluiting hierop nog mededelen, dat de nieuwe school vermoedelijk in November ingebruik zal kunnen worden genomen. Voor opgave zie men de advertentie elders in dit blad. Zie verder Rhenens nieuws 2e blad. bij voedselvergiftiging en allerlei maag- en ingewandbezwaren, alsmede diarrhee, misselijkheid opgeblazen gevoel enz. Carbovit is volkomen onschadelijke absorbtie- oo in dragée-vorm, zodat de mond bij het innemen ervan niet zwart wordt. Veilig altijd Carbovit in huis te hebben. Safety first. Flacon 1 gld. Doos 40 ct.

De Vallei | 1950 | | pagina 2