TAK's Levertraan Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken BRILLEN Fa. J. F. TAK Fa. J. F. TAK De Wedloop Bij de 63e jaardag „Ritmeester" Prof. Dr. Kohlbrugge over Zending in Perzië 24e JAARGANG VRIJDAG 22 September 1950 No. 37 „De Tante van Charley" B. Nouris-vd. Veen Overleden. Hoe Veenendaal de Lampegietersavond vierde Trein ontspoorde aan De De Najaars Mode-Show Fanny Blanke s-Koen in Rhenen OVERDENKING Predikbeurten Abonnementsprijs F 0.85 per kwartaal losse nummers 6 een» Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTE NTI ES Gewone advertentieprijs per m m. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F. 3 60 Vraag en aanbod en Di versen F. 1.30 van 1-20 woorde" Elk woord meer 6 cent Vvrschijnf 1 keer per week inSTICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST. RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Die wedloop is er tussen lonen en prijzen en het is een wedloop waarbij heel ons volk is geïnteresseerd. De consument niet minder dan de produ cent. In normale tijd is er ook wel een zekere wisselwerking tussen die beide, maar van een bepaalde wedloop is er dan geen sprake. Dit wordt anders, wanneer we ab normale tijden beleven, teweegge bracht door diepingrijpende internatio nale conflicten, zoals we die in de eerste helft van onze eeuw tot drie maal toe gekend hebben. Dan schudt het huis van de wereldeconomie tot in zijn grondvesten en verliezen alle economische waarden hun vastigheid, dan raken ook lonen en prijzen op drift. In zulk een tijd leven we ook nu en er is geen macht in de wereld in staat om de losgeslagen economie weer in vaste en rustige banen te leiden, er is ook niemand, die met enige zeker heid zeggen kan hoe het morgen op de wereldmarkt zal wezen. Soms zijn er aanwijsbare tendenzen, die hoop ge ven op een gunstig prijzen ver loop, maar op soms onverklaarbare wijze gaan toch de prijzen op de wereld markt omhoog en daarmee komt er meteen onrust in de kring der werk nemers, die van een bepaald loon moe ten leven. Het is in zulk een tijd van econo mische onzekerheden mogelijk noch gewenst aan de maatschappij zelf over te laten het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, die deze onzekerheden met zich mede brengen. Hier ligt voor de regering een belangrijke taak om te trachten de telkens verstoorde even wichten te herstellen. Niemand zal ontkennen, dat dit een zeer moeilijke taak is. De regering heeft daarbij angstvallig de belangen van producent en consument tegen el kaar af te wegen, terwijl ze tevens rekening heeft te houden met de in ternationale toestand op het econo misch gebied. Op 1 Januari 1950 achtte onze rege ring het nodig, dat de lonen in ver band met de gestegen kosten voor het levensonderhoud met 5 omhoog gin gen en de lonen werden verhoogd. Ze hoopte, dat het daarbij zou kunnen blijven, omdat er een algemene ver wachting was, dat de prijzen in ne- derwaartse lijn zouden gaan. Dit gai haar ook vrijmoedigheid om tal van "••M'oirr) vvjj te geven, zodat ze niet meer vielen onder de bepërKenae'be palingen van de prijsbeheersing. Die verwachting ging echter niet in vervulling. In plaats dat de prijzen daalden, stegen ze sinds September 1949 met niet minder dan 10 Dat betekent, dat de loonsverhoging van 1 Januari niet alleen door de prijs verhoging is ingehaald, maar dat ze deze in een ongedachte wedloop reeds 5 achter zich gelaten heeft. Dit feit is oorzaak geweest, dat de regering opnieuw heeft bewilligd in een verhoging der lonen met 5 ge vraagd door de Vakcentralen. Wat de regering echter niet heeft gedaan, dat is voldoen aan het verlangen van die zelfde Vakcentralen om een zogenaam de prijsstop. Dit laatste verzoek is be grijpelijk. Terecht verwachten de werknemers, dat hun vermeerdering van loon tengevolge zal hebben, dat de prijzen der levensbehoeften op nieuw zullen omhoog gaan en daar mede het verkregen voordeel te niet zal gedaan worden. Dan is er weer die trieste wedloop, die uiteindelijk op de zo gevreesde inflatie moet uitdraaien. Hoewel dus volkomen begrijpelijk is, dat men naast de loonsverhoging een prijsstop wil, moet toch bedacht worden, dat een prijsstop zonder meer niet mogelijk is. Hier gefabriceerde goederen, waarvan de grondstoffen uit het buitenland moeten betrokken wor den, zijn wat hun prijzen betreft goed deels afhankelijk van de noteringen op de wereldmarkt en vallen dan ook zeker buiten de prijsstop. Maar ongetwijfeld zijn er ook fabri katen en natuurproducten, die daarvan niet afhankelijk zijn, doch waarvan niet gezegd kan worden, dat hun hui dige prijs zo winstgevend is, dat ze een hogere kostprijs door loonsverho ging kunnen hebben. In hoever vrijgegeven artikelen, dus artikelen, die niet meer vallen onder de prijsbeheersing, door onderlinge prijsafspraken tegen al te winstgeven de prijzen in de handel gebracht wor den, kunnen wij niet beoordelen. Is dit het geval, dan dient zeker tegen deze immorele daad met kracht te worden opgetreden, niet minder dan tegen het zelfzuchtig hamsteren. Intussen besloot de regering defini tief geen prijsstop in te stellen, maar nauwlettend het prijsverloop te zullen nagaan en eventueel in te grijpen. VEENENDAALSE ORGELBOUWER GEëERD IN RUSSEN. De heer M. K. Koppejan aan de Pa trimoniumlaan alhier leverde een paar jaar geleden een kerkorgel aan de Ger. Gemeente te Rijssen. Door deze levering uitgevoerd tot volle te vredenheid van de opdrachtgevers, was aanleiding dat de heer Koppejan werd aangezocht ook het orgel in de uit de 15e eeuw daterende kerk der Ned. Herv. Gemeente aldaar, grondig te restaureren en nieuwe registers bij te plaatsen. Het betrof hier een Rhein pneuma tisch systeem. Het orgel dat gebouwd werd omstreeks 1850 bevat 29 spre kende stemmen. De restauratie die buitengewoon geslaagd is, bezorgde de heer Koppejan, die in Rijssen blijk baar toch al als een vakman staat aangeschreven, de algemene bewonde ring. Gaven wij in een vorig nummer reeds een overzicht van de plannen van iet kortgeleden gevormde Veenen- daals Cultureel Centrum, om Veenen daal in de komende winter een bonte reeks van ontspanningsavonden te bie den, thans is het dan zover dat wij de eerste toneelavond in het kader hier van kunnen aankondigen. In gebouw „Eltheto" zal op de avond van Donderdag 28 September worden opgevoerd het bijzonder amusante blijspel „De Tante van Charley" en wel door de Ritmeester toneelgroep, onder de regie van Hanns Berk. Het stuk dat ons zal brengen in de sfeer van het studentenleven en dat tintelt van humor en spanning, is al eens opgevoerd op personeelsavonden van de Ritmeesterfabrieken en toen een geweldig succes gebleken. De Veenendalers die nog niet eerder met dit blijspel kennis maakten, kunnen dan ook verzekerd zijn van een bui tengewoon goede avond als zij Don derdag naar Eltheto komen en wij twijfelen er dan ook niet aan of de zaal zal geheel gevuld zijn. Voor bijzonderheden als de kaart verkoop e.d .is er de advertentie elders in dit nummer. De alom in Veenendaal en omgeving bekende woonwagen bewoonster, mej. Nouris-van de Veen, de als Dikke Ber tha vertrouwde figuur in onze stra ten, overleed dezer dagen plotseling op 58 jarige leeftijd in het woonwa genkamp alhier. Wij hebben het al vaker gezegd: als er één avond is, ieder jaar weer, waarop beslist geen Veenendaler in huis blijft, dan is het de avond van het Lampegietersavondfeest op de Maandag, het dichtst bij de 17e Sep tember. Jong en oud, rijk of arm, men kan ze op Lampegietersavond op straat vinden. Zo was het ook tijdens de Lampe gietersavond van dit jaar. OOK ZONDER ORGANISATIE WAS HET ENORM DRUK. De drukte, vooral in het centrum, was Maandagavond weer enorm. Dui zenden ouders waren met hun kinde ren op de been. Talrijk waren ook de lampions en zelfs zagen wij nog veel uitgesneden kalebassen. Ook die leuke individuele groepjes verklede jongelui waren van de partij. Verder werd weer veel lawaai gemaakt met vuur werk en uit vele kinderkelen klonk weer het bekende Lammelietjesavond- lied. De drukte was tussen acht en ne gen uur wel het grootst. Voetje voor voetje kon men in de met brandende lampions versierde winkelstraten voor uit komen en men had alle aandacht voor de pracht werkstukken van onze slagers. Het was voor de meeste feestgan gers nog een welkome verrassing dat omstreeks 9 uur het pijpercorps op het toneel verscheen met daarachter een potsierlijk verklede stoet mensen, voornamelijk leden van „Sp want een en ander was op het I moment door „Prins Bernhard" en „Sparta" gezamenlijk in elkaar gezet. Veenendaal was Maandagavond weer echt in Lammelietjesavondstemming en dat niet alleen, maar ook de ge weldige drukte was een bewijs dat er ook gefeest kan worden zonder dat er sprake is van enige organisatie, ook al werd de aantrekkelijke kalebassen- wedstrijd en optocht wel degelijk ge mist. We hopen toch dat Lampegie tersavond volgend jaar ook in dit op zicht weer als van ouds zal zijn. De saliemelk met kaneelbeschuitjes smaakten ons, ondanks dat, dit keer bijzonder goed. Ernstige vertraging treinenloop. Dinsdagmiddag te half vieren spoorde aan het Station De Klomp een I sianer bizonder in de smaak viel. Ver- electrisch treinstel, dat uit de richting j der prachtige taffet japonnen, swag- Utrecht kwam. Bij het passeren van gers, ook die met ceintuur gedragen Het is zo langzamerhand al gewoon geworden dat Veenendalers in de ge legenheid worden gesteld in eigen plaats een mode-show te kunnen be zoeken. En het feit dat de grote zaal van gebouw „Eltheto" Woensdag, 's middags bijna en 's avonds tot de laat ste plaats gevuld was, bewijst dat de shows die de laatste jaren door de fir ma Hein van Schuppen zijn georga niseerd, beslist in een behoefte voor zien. In de aantrekkelijk aangeklede zaal en onder de klanken van muziek der Hasselaar Band en niet te vergeten on der het genot van een aangeboden thee met gebak, heeft men gedurende 2 uren een kleine honderd van de nieuwste creaties kunnen bewonderen. lijk groot was de belangstel- bezigen voor de door uit- taak berekende man- £ttormt verscheiden-*' imïg. ?Fe waren er mantels, waar-' ^ai de zwarte mantel met per- het station reed de trein met volle vaart op een lorrie, beladen met grind. De trein ontspoorde en vernielde een gedeelte van het baanvak. Wonder boven wonder waren er geen ernstige gewonden. De trein maakte een proef rit en als enige passagiers reden inge nieurs mee. Het treinverkeer onder vond lange tijd vertraging. Het ver keer naar Ede werd over enkel spoor geleid. Ploegen arbeiders waren 's avonds nog laat bezig met de oprui mingswerkzaamheden. kunnen worden. Te oordelen naar het applaus van de kijkers, oogstten de eenvoudige kleding zowel als de schit terende avondjaponnen grote bewon dering, terwijl de trouwjapon, gebracht in een volledige bruidsstoet, bizonder insloeg. Over het algemeen blijkt de mode, ook wat betreft lengte enz., weinig verandering te hebben ondergaan. De firma Hein van Schuppen kan deze najaars-show in alle opzichten geslaagd weten. Voor ingewijden was het niet vreemd, dat Woensdag 20 September de vlaggen wapperden vanaf de fa brieksgebouwen van de Ritmeester Sigarenfabrieken. Het was n.I. weel de 20e September, de datum waarop de oprichting dezer fabriek herdacht werd en tevens verschillende werk nemers die 25 of 40 of meei-dere jaren in het bedrijf werkzaam zijn, gehuldigd worden. Ook deze dag waren er weer een zestal, die in het middelpunt der be langstelling stonden. Het waren Reyer van Dijk, sigarenmaker (40 jaren), Corn, van Leeuwen, sigarenmaker (40 jaren), Abr. van Barneveld, sigaren maker (40 jaren), Jan v. d. Kraats, deksorteerder (25 jaren), Evert Die- peveen, sigarenmaker (25 jaren) en Evert Versteeg, expeditie-bediende (25 jai-en). Deze jubilarissen werden met hun echtgenoten door de Directie ontvan gen om mede deze heuglijke dag te gedenken. Allereerst werd het woord gevoerd door één der Directeuren, de heer F. H. van Schuppen. Hij memo reerde dat deze dag als een traditie was geworden, niet alleen voor de Directie, maar ook voor het personeel. Het was goed om in een intieme sfeer eens een ogenblik om zich heen te heb ben die personeelsleden, die meerdere jaren aan het bedrijf verbonden zijn, daar door de grote uitbi-eiding die de diverse afdelingen in de fabriek heb ben ondergaan, het onderling contact maar al te gauw zoek is. Spreker gin, de grote verschillen na, de up am downs die er geweest zijn sinds de jubilarissen op de fabriek werkzaam zijn. Spreker stond stil bij de 2 oorlo gen die meegemaakt zijn en vooral de laatste, toen het bedrijf, noodgedwon gen, nog maar 170 personeelsleden telde. Ook nu nog zijn er vele moei lijkheden en de toekomst blijft een groot vraagteken. Maar, zo ging spre ker verder, al zullen de komende ja ren misschien ook moeilijk zijn, wij hopen dat het U gegeven moge zijn DE MILLIOENEN NOTA EN DE RHENENSE SPOORBRUG. Op de rijksbegroting voor 1951 zijn belangrijke bedragen uitgetrokken ten behoeve van de werken aan het Pan- nendensch kanaal, de Rijn-kanalisatie, de brug bij Doesburg, de verbetering van de IJssel' en an it--tuimel v ij Velsen. De minister van Financiën zegt in de millioenennota dat met de uitvoering van deze werken thans een begin moet worden gemaakt, teneinde de waterstaatskundige toestand van het land te verbeteren en de verkeers- belangen te dienen. En hoe staat het met de brug over de Rijn bij Rhenen? REPATRIëRENDEN. De passagierslijst van het troepen transportschip „Fairsea", uit Tandjong Priok vertrokken 1 September j.l. en vermoedelijke aankomst Rotterdam 25 September, bevat o.m. de namen van T. Zaaijer en J. N. Zaaijer-van de Einden, Nw. Veenendaalseweg 6, Rhe nen; Sold. Ie kl. H. W. C. Tromp, Pels- dierenfarm, Eist. Toen ik daar in dat verre land, het vaak dorre land van Perzië was, heb ik veel, heel veel aan Perzië gedacht, zo begon mej. prof. dr H. Kohlbrugge Dinsdagavond in ge bouw „Sola Fide" haar lezing over de zending in Perzië. Prof. Kohlbrugge die gedurende 2*6 jaar in Perzië in verschillende onderdelen van het zendingswerk heeft gewerkt, heeft haar gehoor van deze avond bijna 2 uur lang met haar onderwerp weten te boeien. Zo vertelde zij van het drukkende van al die onvruchtbare woestijnen en van het vriendelijke Mohamedaanse Perzische volk en van de voor ons typische zeden en gewoonten. Ook kregen de toehoorders een idee van de tegenwerking der regering in het zendingswerk. De bevolking van Perzië leeft vrij wel uitsluitend in gemeenschappen. De steden hebben nog flinke stads muren, niet om de inwoners te be schermen, maar meer om de suggestie te wekken van veiliger te wonen dan daar buiten. Buiten die muur is alles zand, zand en nog eens zand. Groen ziet men er vrijwel niet. Wel komt men er nog kudden geiten, schapen en soms een kamelenstoet tegen. Toch ga je je bedrukt voelen door Wij hebben aan onze zaak een Opticiën verbonden. Alle soorten BRILLEN (ook op recept van een oogarts) en Reparaties worden goedkoop en vakkundig gemaakt. Vraagt eerst vrijblijvend prijs voor een nieuwe bril of repa raties. AANBEVELEND OPTICIËN Erkend Ziekenfonds Leverancier. Hoofdstraat 118 - Telefoon 632 zoveel onvruchtbaar land. Het is heel normaal als men er zo'n slordige 400 tot 500 km van elkaar af zit, aldus prof. Kohlbrugge en zij vertelt hier over nog dat men toch in de meeste gevallen ongeveer een dag over zo'n reis doet, iets waarover zij zich vaak verwonderd heeft. Een Engelsman had aan spreekster als verklaring hiervoor gegeven: de woestijnwegen zijn zo slecht dat men ze niet normaal kan berijden; men dient er over te vlie gen, dus zo hard mogelijk. BEVOLKING BIJZONDER VRIENDELIJK. De mensen zijn er bijzonder vrien delijk, zo vertelt prof. Kohlbrugge verder. Spreekster stond eens in een tram en zonder meer bood een inland se medereiziger haar iets eetbaars aan, het leek op brood. En ook de vele an dere medereizigers kregen allen hun deel. Het zou daar n.I. zeer onvrien delijk zijn als men in zijn eentje zou gaan eten. Dus als er een in een bus of tram iets eet, de hele tram en bus eet mee. Het reizen in Perzië is erg moeilijk. Je dient steeds een flinke watervoor raad bij je te hebben, want onderweg is dat niet te vinden en stel je eens voor dat de bus midden in de woestijn blijft steken. Ook moet men voor zo'n geval zorgen dekens mee te nemen. De vracht van dergelijke dingen die op het dak van de bus geladen worden is meestal dan nog hoger dan de bus zelf, maar het komt bijna nooit voor dat zo'n bus daardoor omvalt MENSEN ZIJN ERG VROOM. Op hun manier zijn de bewoners van het land als ware Mohamedanen erg vroom. Als b.v. op een reis de bus pech krijgt, vraagt de chauffeur zijn passagiers te gaan bidden of Alia die stagnering wil opheffen. En als het niet helpt, vraagt de chauffeur om nog harder te bidden. DE MOORDAANSLAG OP DE KONING. Spreekster herinnert er aan dat het ook hier in de bladen gestaan heeft 2 jaar geleden, dat een moordaanslag rz< leefde. De koning zei o.a. dat doordat de dader niet goed gericht had en dank zij de hulp van de politie, de aanslag mislukt was en de dader gegrepen. De koning sprak niet over God en wel van de politie die hem gered had. Het hele volk werd ongerust en vroeg zich af wat er toch wel met hun vorst aan de hand was. Met allerlei midde len heeft men toen een en ander weer moeten sussen maar het was een ka pitale fout en weer een bewijs van hoe de mensen daar alles zien vanuit en door hun Alla. HET LEVEN VAN DE VROUW. Het is toegestaan in Perzië dat een man vier vrouwen heeft. En, ja als hij veel geld heeft neemt hij er ook wel meer. Prof. Kohlbrugge was eens getuige van een bruiloft van een meisje van 16 en een bruidegom van 25 jaar oud. Het meisje zag haar man voor het eerst en tijdens het feest stond het huilen haar nader dan het lachen. Ze waren zonder hun medeweten al ja ren te voren door de ouders voor el kaar bestemd. Ook de kinderen in de meest wes ters georiënteerde gezinnen kennen nog niet die vrijheid welke de kinde ren van hier genieten. Meestal helpen de kinderen hun ouders en als ze niet werken dan moeten ze stil en niets zeggende hun beentjes kruisen en op de grond gaan zitten. Het kind mag niet bij een vriendje gaan spelen of een visite maken, want stel je voor dat hij in aanraking komt met het dochtertje van de buurman, dat zou zeer onbetamelijk zijn. De vrouwen dragen er nog algemeen de sluier. Spreekster heeft het van nabij mee gemaakt dat een meisje van 13 jaar trouwde en al spoedig een kind had, dat ze zelf voedde. Al spoedig kreeg ze het tweede kind en dat terwijl ze het eerste nog moest voeden. Toen had ze voor beide kinderen niets of niet genoeg meer. Het kwam niet in ze op om die kleintjes bij te voeden, nee ze liet ze eenvoudig verhongeren. En dan vertelt prof. Kohlbrugge nog hoe ge laten die vrouwen daar onder zijn. Ze nog vele jaren mede werkzaam te zijn in onze fabrieken. Hierna ontving elk der jubilarissen een Delft-blauw gedenkbord en een enveloppe met inhoud, terwijl de da mes der gehuldigden een doos bon bons in ontvangst konden nemen. Hierna volgden de persoonlijke geluk wensen, waarbij door alle aanwezigen het op zeer hoge prijs werd gesteld, dat de oudste Directeur, de heer M. van Schuppen nog aanwezig was. Ook hij had voor elke jubilaris een per soonlijk woord. Namens de gehuldigden werd ge sproken door de heer C. van Leeuwen, die de hartelijke dank uitsprak aan de Directie voor de onvergetelijke dag. Hij wenste de Directie Gods beste ze gen toe, in het bijzonder de heer M. van Schuppen, de oprichter der fa briek. Ook de heer M. van Schuppen sprak nog enkele woorden van dankbaarheid. Spreker zei dat de patroon de werk nemer moet waarderen en de werk nemer de patroon, zodoende ontstaat er een vertrouwen dat het geheel ten goede komt. Verscheidene afgevaar digden uit de fabriek kwamen hun ge lukwensen aanbieden, o.a. de beide fabrieks-commissies, chefs en collega's van de jubilarissen. op de Koning der Peften mislukte. Er vinden hel erg als een kleintje zijn weinig landen waar de koning zo stefft Waarom zou ik er om huilen, geliefd is als in Perzie. En de vreugde ik krijg er ZQ yeel en die zijn toch dat de koning niet gedood was, was niet ajjemaai aan het eten te houden. dankten "geprezen. en HET ZENDINGSWERK. Na de aanslag sprak de koning tot i Het beste middel om in dit voor de zijn volk om te laten horen dat hij nog christelijke zending zo moeilijke ter- BLINDE PASSAGIER VAL VAN AUTO. Een 4 jarig knaapje klom op de Vij gendam op een stilstaande vrachtauto, zonder dat de chauffeur dit bemerkte. De chauffeur reed weg met zijn blinde passagier, die in de Prins Bernhard- laan van de auto viel. Gelukkig viel een en ander nog mee en verwondde hij alleen zijn arm, die dr Reydon ver bond, zodat hij weer naar zijn ouders kon worden gebracht. De chauffeur heeft van het een en ander niets ge merkt. Omstreeks half zes arriveerde j.l. Zaterdagmiddag in hotel „Het Wapen van Hardenbroek" mevrouw Fanny .Blankers-Koen, vergezeld van haar echtgenoot en de beide kinderen Fan- neke en Jan. De voorzitter en de wnd. secretaris van de Rhenense Athletiek Vereni ging, de heren J. J. Th. Visscher en G. D. W. van Dijk waren ter verwel koming aanwezig, in gezelschap van Lex Wiebenga, propagandist van de K.N.A.U.-District Oost, onze stadge noot de heer G. Lodder, die de fam. Blankers met z'n wagen van Amster dam naar Rhenen had gebracht en de heer D. W. de Jong, mede-organisator van de athletiekwedstrijden. Nadat mevrouw Blankers zelf thee met gebak had geserveerd, bleef men nog lange tijd gezellig bijeen. De wed strijden van komende Zaterdag waren vanzelfsprekend het onderwerp van het gesprek. Er werden bloemen binnengebracht van het technisch bureau „Thos" al hier en een meisje in turnkleding of freerde een keurig bouquet rood-witte anjers namens „Wilskracht". De brood- en banketbakkerij „De Krakeling" zorgde eveneens voor een verrassing in de vorm van een taart, voorstellen de een hordenbaan, met als onder schrift: „Europese kampioenschappen Brussel 80 m horden". De fam. Laheij in wier hotel de fam. Blankers een week lang zal logeren, bood een schit terend Delfts blauw kruikje met in houd aan. GEWESTELIJKE LANDDAG HUISVROUWEN. In de grootste zaal, die in Ouwe hands Dierenpark ter beschikking is, zal op Woensdag 27 September a.s. de gewestelijke landdag van de Ned. Vereniging voor Huisvrouwen worden fehouden. Tijdens de middagbijeen- omst hoopt mevr. dr. F. T. Diemer- Lindeboom te spreken over „De vrouw in het gezin en de maatschappij". rein zijn nog de scholen en zieken huizen. De kinderen komen graag naar de scholen, want zijn ze thuis dan moe ten ze werken. Wat in Holland de schoolvacantie is, is daar de schooltijd. Maar van thuis krijgen ze de bood schap mee niet te luisteren naar de verhalen van Jezus, want er is maar één God en Mohammed is zijn profeet. Jezus was ook wel een profeet zo zegt de Koran maar een andere als waar voor de christenen hem houden. De bijbel is een mooi boek en veel van wat er in staat is waar, maar voor een groot gedeelte is het verzonnen, ver draaid en vervals zo zeggen ze. Voor de zendeling zijn dergelijke tegenwerpingen vaak om moedeloos van te worden en vooral als je merkt dat de ouders zo tegenwerken. De regering staat het school en zie- kenhuiswerk van de zending toe, zo lang er nog geen Perzische gebouwd zijn. Maar er zijn reeds christelijke in stellingen gesloten omdat er een niet christelijke klaar kwam. Prof. Kohlbrugge noemt Perzië het land van de bedelaars. Hun aantal is enorm. Volgens de koran helpt God de bedelaars en alleen daarom worden die bedelaars altijd nogal goed be dacht. En als men van de zending komt en die mensen hulp in hun na righeid aanbiedt, weigeren ze dat. Veelal zijn ze zelfs georganiseerd. Spreekster geeft dan een opsom ming van wat er in zo'n land allemaal nog gedaan kan worden door de zen ding en wyst er op dat er veel geld nodig is. Met een beroep te doen op de aan wezigen het zendingswerk met hun gaven te bedenken, beëindigt prof. Kohlbrugge dan haar causerie. HOEVEEL MENSEN LEEFDEN AL OP AARDE? Wie staat niet wel eens stil bij de vraag hoeveel mensengeslachten deze aarde al gedragen heeft. Soms probe ren wij dat komen en gaan, het op komen en ondergaan, als van boven af, te aanschouwen en te overzien, om zover mogelijk door te dringen in het wezen van dit verschijnsel. Hoe uiteenlopend van kleur en bloed, taal, zeden en gewoonte de aardbewoners ook geweest zijn; wij kunnen ons inleven in het leven der primitieve stammen en in het leven van de mens uit verre tijden, in hun blijdschap, strijd en hun zorgen en wee. Ook die mensen hebben getracht een antwoord te geven op het: van waar, hoe en waarom Zij ook hebben gevraagd naar zin en doel van dit wonderlijk en raadsel achtige leven op aarde, gevraagd naar vastheid en gezocht naar vrede. Geslachten gaan voorbij en het is dezelfde aarde die ze droeg; haar plaats blijft vast, alleen de tonelen wisselen. En, er is meer dat hetzelfde bleef bij al de afwisselende geslach ten; uiteindelijk is het één mensenle ven geweest, dat zij allen geleefd heb ben. Aan ons, die nu leven is thans de beurt, maar de jongere generaties nemen straks onze plek weer in. En eens zal ook hun beurt komen van er weer geweest zijn. Wanneer wij heenzien over de lange rij geslachten, rijst onder de uitsteken de figuren omhoog de figuur van Mo- zes, genoemd een man Gods. Ook hij heeft dit leven waarlijk geleefd. Ook hij had deel, ruim deel, aan de zorgen, vraagtekens en moeiten van dit aardse leven. Als een leider van zijn volk heeft hij de strijd van dat volk mee gestreden. 't Leven van de mens dreigt toÏTeen tragedie te worden, maar dat behoeft niet zo te zijn, wending is mogelijk van het schijnbaar onontkoombaar lot, er is blauw tussen de wolkenvel den, God is toevlucht. De figuur van Mozes staat in die oude bewogen wereld als een rots mid den in de woelende golven, er in en er boven uit. Maar als een die niet de kracht haalt uit zichzelf en wiens dul dend dragen niet vloeit uit de bron van eigen aangeboren en verworven kracht en geestkracht. Hij was een man, omdat hij was een man Gods. Hij stond vast, als ziende de Onzien lijke. Zo wordt de tragedie afgewend. Zo wordt het lot, dat als een doem boven de wereld hangt, doorbroKen. Zo slaat de angstige spanning om tot ontspan ning. Er is licht bóven ons en voor ons. Men mag weer hopen en ver wachten. Het leven heeft zin en het werken heeft zin. Niet alles vergaat. God blijft en Zijn Werk zet zich door. Als wij Gods wegen gaan en bou wers zijn aan Gods werk, dan bouwen wij aan een werk dat de toekomst voor zich heeft. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur Ds Bakker, 5 uur Ds Vroegindewey. Julianakerk 9.30 uur Ds Vroegindewey, 5 uur Ds v. d. Pol. Vredeskerk 9 en 10.30 uur Ds v. d. Pol, 5 uur Ds Vroegindewey. Veen- eind 3 uur onbekend. Dijkstraat 2.45 uur onbekend. Sola Fide 10 uur Ds Koningsber ger H.H., 5.30 uur Ds C. M. van Endt van Utrecht. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur Ds Van Enk. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur Ds Slofstra. Ger. Gem. Hoofd straat 9.30 en 5 uur Ds Kok. Ger. Gem. Kerkewijk 9.30 en 5 uur leesd. Dins dag 26 September n.m. 7.30 uur Ds Kersten van Genemuiden. Leger des Heils, Zaterdagavond 7 uur Straatzang, Zondagmorgen 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur Openluchtsamenkomst, 8 uur Verlossingssamenkomst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Mejuf. Revelman van Lunteren. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds van de Linden, 6 uur Ds Koore mans. Ned. Herv. Ger. Evang. 10 en 6 uur dhr Schoneveld van Apeldoorn. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur Ds De Gruyter van Oostburg. ELST. Ned. Herv. Kerk Ds Vlas blom. Ger. Gem. leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr v. Noort. Oud Ger. Gem. leesd. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 3 uur dhr v. Viegen. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur Ds W. Hop. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur Ds D. G. Molenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk Ds Bieshaar. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur Ds v. d. Woestijne van Barneveld. Donderdag 28 September 7 uur Ds Stuivenberg van Nunspeet. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds De Groot, 5 uur Ds v. d. Ross. Ger. Kerk 10 en 5 uur Ds L. Zwaan. De heer A. J. Schipper te Kapelle, Z., ontdekte een chemische stof, die wel licht de mosselparasiet kan doden, wel ke de mosselcultures bedreigt. De R is in de maand Geeft NU Uw kinderen weer Verpakt in de bekende ronde flessen Drogist - Apoth. Ass. Hoofdstr. 118 - Tel. 632 - Veenendaal

De Vallei | 1950 | | pagina 1