TDK's Leuerlraan Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken BRILLEK Fa. J. F. TAK Fa. J. F. TAK Nijverheidsonderwijs in Veenendaal KLEEFSIYIAll's BOEKHUIS VRIJDAG 29 September 1950 No. 37 Eerste Honingmarkt in Veenendaal De V.G.L O.-School krijgt Repatriërenden I vorm Jiepienth-ei Veenendaals' Woningnood mindert nog niet 1 October Dierendag 1950 TER OVERDENKIN G Olympische Athleten in Rhenen Predikbeurten 24e JAARGANG Abonnementsprijs F 0.85 per kwartaal Losse nummers 6 ceni Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W, F. ter Hoeven VALLEI UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTENTIES Gewone advertentieprijs per m.m. 12 cent. Mlnlmump rIjs por advertentie F. 3 60 Vraag en aanbod en Di verse n F. 1 .30 van 1-20 woorden E|k woord meer 6 cent. Verschijn* 1 keer per week inSTICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL I Binnenkort staat de Veenendaalse gemeenteraad voor een belangrijke be slissing. Dan zal moeten worden beslist over de aanvraag tot stichting van een Christelijke Ambachtsschool in deze gemeente, welke aanvraag is inge diend door de Aïd. Veenendaal van hel Ned. Werkliedenverbond Patrimo nium. Men kan deze poging om te geraken lot de oprichting van zulk een school zien uitsluitend als een lokaal belang, maar ook in het raam van het alge meen streven tot uitbreiding van het nijverheidsonderwijs in heel ons land. Dan is de stichting van een ambachts school in Veenendaal een deel van het algemeen plan. Het is toch zo, dat een der voor naamste middelen in de strijd tegen het verarmingsproces onder ons volk gelegen is in de stelselmatige uitbrei ding van onze industrie. Met zulk een uitbreiding wordt tweeërlei bereikt. Allereerst schept dat de mogelijkheid van een betere voorziening in de eigen behoeften, maar daarnaast kan worden bereikt door export datgene te verkrijgen, wat in eigen land niet aanwezig is. De regering heeft dit terecht inge zien en doet dan ook zoveel als in haar macht is om de industrialisatie te bevorderen. Zal echter de industria lisatie brengen wat van haar verwacht wordt, dan is voor alles nodig wer kers te vormen, die in staat zijn in de bedrijven en het ambacht het beste te geven wat te bereiken is, mensen, die hun vak en beroep meester zijn. Ook aan deze zijde van het industrialisatie plan heeft de regering haar aandacht geschonken en zij wil daarom niet al leen het nijverheidsonderwijs beter dan tot dusver dienstbaar maken aan het groot- en kleinbedrijf, maar ook een sterke uitbreiding geven aan het aantal scholen, waar dit onderwijs ge geven wordt. De Nijverheidsonderwijswet, die van 1919 dateert, heeft ongetwijfeld het nijverheidsonderwijs op uitnemende wijze gediend, want onder de werking van deze wet heeft dit onderwijs zich in een gestadige bloei mogen verheu gen. weet, dat ieder jaar 45000 jongens een werkkring zoeken in het bedrijfsleven, dan is daarmede reeds voldoende be wezen, hoe noodzakelijk het is het aantal technische §cholen te vermeer deren. Alleen in die weg kan de schrei ende behoefte aan geschoolde vakmen sen voor een belangrijk deel bevre digd worden We staan dus aan het begin van de uitvoering van een plan om over het gehele land een aanzienlijk aantal nieuwe nijverheidsscholen te versprei den en dan achten we het juist, dat er vanuit onze eigen gemeente een aclie opkomt om te trachten ook in Veenendaal zulk een school in het le ven te roepen. We twijfelen geen ogenblik of zulk een school heeft meer dan voldoende levensvatbaarheid. Op onderwijsgebied is er in Veenen daal reeds veel tot stand gekomen en telkens bleek, dat de toeloop van leer lingen de verwachtingen ver overtrof. Mocht het inderdaad gelukken hier tot de oprichting van een ambachtsschool geraken, dan zal ook zeker deze school tot ongedachte bloei komen. We ontveinzen ons geen ogenblik, dat dit voor de gemeente hoge kosten zal medebrengen. Ambachtsscholen zijn nu eenmaal wat de inrichting be treft zeer kostbare scholen. Maar als tenslotte blijkt, dat de toekomst en de welvaart van ons volk een verdere uit breiding en verbetering van het tech nisch onderwijs noodzakelijk maakt, dan geldt ook hier de oud-Hollandse wijsheid: De cosl gaat voor de bael. De Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt afd. Veenendaal heeft het voornemen om Zaterdagmiddag een Honingmarkt te houden. De bedoeling van deze markt is, om het publiek na der met het produet Nederlandse Bij enhoning in kennis te stellen. Het kopen van honing is een ver- trouwenszaak. Vele mensen menen dat raathoning de zuiverste honing is, maar dat is niet geheel juist. Alle ho- OPROEPING GETÜIGEN. AANRIJDING TUSSEN 2 AUTO'S OP KERKEWIJK. Maadagavond omstreeks half tien had op de Kerkewijk ter hoogte van de villa „Bergrand" een aanrijding paats tussen 2 luxe auto's, resp. be stuurd door de heer K. uit Eist en de heer H. uit Buurmalsen. Bij deze aan rijding deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de materiële schade was vrij aanzienlijk en beide wagens moesten versleept worden. De Postcommandant van de Rijkspo litie, Cuneraweg 299, telef. 390 Vee nendaal, verzoekt de dame en heer, die zich in de onmiddellijke nabijheid van deze aanrijding bevonden, zich on middellijk met hem in verbinding te stellen. Maar in deze tijd, waarin met alle macht moei gewerkt worden om het productievermogen zo hoog mogelijk <de faat 1S alt,Jd n°8 ^een raat- op te voeren, moest ook wei getracht o1 tafelhoning. Dp worden het nijverheidsonderwijs in verband' met de veranderde omstan digheden' tot breder ontplooiing ic brengen en de kwaliteit van dit onder wijs meer dan tot dusverre te doen aanpassen aan de toekomstige werk kring. Ons land telt nu ruim 100 ambachts scholen, die per jaar ongeveer 12000 leerlingen afleveren. Wanneer men nu De passagierslijst van het troepen transportschip „Zuiderkruis", vertr. van Tandjong Priok 13 September en verm. aankomst Rotterdam 10 Octo ber a.s., bevat o.a. de volgende namen: Korp. D. Bouman, Nieuweweg 134 en Sold. Ie kl. D. van de Bovenkamp, Nieuweweg 14 beiden te Veenendaal. Sold. J. Hovestad, Verl. Acacialaan 14, Rhenen. Sold. J. van Ingen, Prov.weg 19, Eist. Sold. J. van Ingen, Donker straat b 410, Amerongen. Sold. K. Koudijs, Marktstraat 20 en Sold. J. J. van de Veer, Marktstraat A (33, beiden te Scherpenzeel. de lijst van de „Sibajak", vertr. van Tandjong Priok 13 September en verm. aankomst Rotterdam 10 October a.s. vermeldt o.a. de naam van O.LT. T. Konings, Dennenlaan 09 bis, Vee nendaal. „RECHT VOOR ALLEN" OPGERICHT. In Veenendaal is een nieuwe post duivenvereniging opgericht onder de naam „Recht voor Allen". Deze ver eniging stelt zich o.m. ten doel de dui vensport op Zaterdag te beoefenen. Adressen van de nieuwe vereniging zijn: Patrimoniumlaan 116; Kostverlo- ren 30; Kuyperstr. 22; Nieuweweg 19. TRAILER IN VOLLE VAART TEGEN BOOM. Nabij de Jeugdherberg „De Eikel kamp" aan de straatweg Veenendaal- Elst had Maandagmorgen een ongeval plaats, dat nog betrekkelijk goed is af gelopen. Een grote trailer van L. al hier, slipte tengevolge van de gladde weg en vloog tegen een boom. Per soonlijke ongelukken deden zich ge lukkig niet voor. Wel ondervond het doorgaande verkeer enige vertraging. Wij hebben aan onze zaak een Opticiën verbonden. Alle soorten BRILLEN (ook op recept van een oogarts) en Reparaties worden goedkoop en vakkundig gem; akt. Vraagt eerst vrijblijvend prijs voor een nieuwe bril of repa raties. AANBEVELEND OPTICIËN Erkend Ziekenfonds Leverancier. Hoofdstraat 118 - Telefoon 632 Eigenschappen van goede zuivere honing is het kristalliseren (versuike- v.r) varl hqt p*-o<-uot Honing, die jjiet kristalliseert, verzuurt en is niet op de' juiste wijze geoogst. Er is wel een me thode om de honing helder te houden, dan wordt zij verhit. Dit moet secuur gebeuren. Wanneer honing te hoog ver hit wordt, verliest zij haar voedings waarde en aroma. Slingerhoning is de laatste tijd de meest gangbare. Deze wordt door een honingslinger uit de raat geslingerd, waardoor men de zuivere honingzeem krijgt en de raat overhoudt, welke raat door de imker weer in de bijenwoning wordt gehangen en door de bijen weer wordt gebruikt. Over al deze dingen gaat het bestuur van de afd. Veenendaal der biervoor genoemde vereniging tijdens de eerste in Veenendaal te houden bijenmarkt voorlichten. Ongetwijfeld zal voor een en ander belangstelling bestaan. J. SPILGER OVERLEDEN. Het verscheiden van de heer J. Spil- ger op 26 September j.l. in de leeftijd van 57 jaar, betekent voor Veenendaal een belangrijk verlies. Hoewel hij ietwat „een stille in den lande" was en stellig weinig gerucht om zijn handel en wandel wenste, heeft hij in de 16 jaren van zijn inwoning alhier kans gezien om zich een groot aantal vrienden te verwerven. In deze kring dan ook zal hij ten" zeerste wor den gemist. Als directeur van het kantoor Vee nendaal van de Rotterdamse Bank N.V., heeft hij al die jaren bewijzen te over geleverd van zijn bekwaam heid, zijn getrouwheid, zijn onkreuk baarheid, met welke deugden hij zijn Bank in belangrijke mate heeft ge diend. Van de cliënten dezer instelling heeft hij zeer zeker velen aan zich ver plicht door zijn adviezen, welke blijk gaven van een goed inzicht in het za kenleven. Naast zijn zakelijke beslommeringen uitle zijn groot sociaal gevoel zich in zijn belangrijke werkzaamheden voor „Het Groene Kruis"! In 1935 volgde hij zijn voorganger in de Rott. Bank, wijlen de heer G. Veldkamp, ook op als penningmeester van ,Het Groene Kruis" te St. en Geld. Veenendaal. Veel, ja, zeer veel werk heeft hij voor ons Groene Kruis ver richt en met grote liefde. Penning meester zijn van een Vereniging met pl.m. 4200 leden is geen kleinigheid! Daarna werd hij ook penningmeester van de Prov. Utr. Vereniging „Het Groene Kruis". Ook door allen, die in deze twee functies met hem in aanraking kwa men, is het werk van de heer Spilger in hoge mate gewaardeerd om wat hij voor „Het Groene Kruis" deed, doch ook om hoe hij het deed. Met de uiter ste accuratesse heeft hij in beide orga nisaties het beheer der financiën ge voerd. Steeds was het inzicht, dat alles ging om het wel en wee, en vooral het „wee" van de leden van „Het Groene Kruis"! Het „Groene Kruis" verliest in de heer Spilger een zeer goede vriend en een zeer goede medewerker voor die organisatie, welke zijn hart beroerde. En zijn vrouw en zijn twee dochters verloren een beste Man en een beste Vader. Vergouwen. Zoals we enkele maanden geleden reeds meldden, kreeg de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Veenen daal toestemming van de Gemeente raad, over te gaan tol het stichten van een school voor Voortgezet Lager On derwijs (VGLO). Het betreft hier een school waar aanvullend algemeen lager onderwijs zal worden gegeven maar waar men zich vooral wil gaan toeleggen op practisch vormend onderwijs en wel op het gebied van koken en huishou ding in 't algemeen en handenarbeid. Deze cursussen zullen twee jaar lopen en kunnen worden gevolgd door leer lingen tot de leeftijd van 15 jaar, die de lagere school hebben doorlopen. We hebben ook reeds eerder mee gedeeld, dat de Ned. Herv. Kerkeraad de mogelijkheid openliet tot samen werking met andere kerken ter plaatse. Naar wij thans van betrouwbare zijde vernemen, zijn er tussen afge vaardigden van de verschillende ker ken besprekingen gevoerd, waarbij men een basis voor samenwerking ge vonden heeft. Het is nog niet zeker, of alle kerken zullen medewerken, maai de kerkeraden van de Ned. Herv. Kerk, de Ger. Gem. en de Chr. Ger. Kerk, hebben reeds besloten mee te doen. In verband met deze aangelegenheid vernamen wij later nog, dat de Inspec teur van het onderwijs toestemming heeft gegeven over te gaan lot het bouwen van de school in 1951. De voor lopige plannen zijn: het gebouw te stichten aan de Lindenlaan en dat er ongeveer acht leerkrachten aan ver bonden Mttllcr. JrdCR. f - - 7-JARIG JONGETJE DOOR TRAILER AANGEREDEN. Woensdagmiddag reed een trailer, beladen met balen, afkomstig uit Til burg op de Kerkewijk alhier een 7- jarig zoontje van de fam. Kleefsman aan. Of de jongen tegen de auto op gelopen is, is niet bekend. Zeker is, dat de jongen een klap van de auto kreeg en op het wegdek bleef liggen. De bestuurder bemerkte niets en werd een eind verder door een motorrijder op de aanrijding attent gemaakt, zo dat hij weer terug kon keren. Intus sen was het slachtoffer bij de fam. de G. binnengedragen, waar Dr Roden burg en Dr Vergouwen de eerste hulp verleenden. Een en ander bleek nog zeer meegevallen te zijn. Door de po litie wordt een onderzoek ingesteld. VOOR HET ZWAKKE KIND. Zaterdag 7 October a.s. zal weer de jaarlijkse collecte gehouden worden ten bate van de Chr. Gezondheids- en Vacantiekoloniën. Reeds menig Veens „bleekneusje" heeft hiervan geprofiteerd, doordat 't dank zij de op deze wijze bijeenge brachte gelden enige weken heeft kun nen doorbrengen aan zee of in de bos sen. Het is algemeen bekend, dat de ge vreesde t.b.c. nog talloze slachtoffers maakt. Voorkomen is nog beter dan genezen en door tijdige opname in een gezondheidskolonie kan heel vaak het optreden van de gevreesde ziekte wor den afgewend. Er wordt zeer veel gevraagd en de omstandigheden zijn zorgelijk. Toch geldt wel, vooral op dit gebied, dat het beier is, te mogen helpen dan ge holpen le moeten worden. En wie zoudt U liever helpen dan een zwak, ziekelijk kind! Geeft daarom met milde hand, want het gaat bij deze collecte om een groot plaatselijk belang. Van een Canadese dame werd in een hotel te Scheveningen voor een bedrag dat in de tienduizenden loopt aan ju welen gestolen. De R is in de maand Geeft NU Uw kinderen weer Verpakt in de bekende ronde flessen Drogist - Apcth. Ass. Hoofdstr. 118 - Tel. 632 - Veenendaal VERBETERDE VERKEERSREGE LING KRUISING HOOFDSTRAAT— NIEUWEWEG. Op het kruispunt Hoofdstraat-Hoog- straat-Zandstraat-Nieuweweg worden op het ogenblik paaltjes met afraste ring aangebracht voor oversteekplaat sen van de voetgangers. Hoofdagent Van Eykelenburg had vorig jaar op zijn verkeersplaquette deze oversteek plaatsen reeds aangebracht. Thans worden zij dus in werkelijkheid op het kruispunt aangebracht en zullen zij ongetwijfeld er toe bijdragen om de verkeersmoeilijkheden hier, dichter tot een oplossing te brengen. 550 AANVRAGEN IN BEHANDELING. Er wordt veel gebouwd in Veenendaal. Ja in verhouding tot verreweg de meeste andere gemeenten in ons land, wordt in Veenendaal zelfs enorm veel gebouwd. Ga het dorp maar eens rond: in de Larlkslaan 52 nieuwe woningen ge bouwd; in de Dahliastraat 30; Lindenlaan 34; Panhuis 20; Gladiolenstraat 34; Dennenlaan 58; Groenelaan 2; Boslaan 20; en in de Klaas Katerstraat 100 woningen waarvan een gedeelte nog in aanbouw, terwijl vorige week een begin is gemaakt met het bouwen van 100 woningen ten westen van laatstgenoemde straat, een totaal dus van 450, waar nog bij komt het aantal woningen, gebouwd door particulieren en fabrieken. En toch moeten wij nog schrijven dat de woningnood niet mindert en dat hoewel we snel inlopen op de achterstand we nog steeds achter- Dierenbescherming is nog steeds een beschamende noodzaak! Het moest eigenlijk niet nodig zijn dit met feiten aan le tonen. Maar het is nodig, omdat helaas nog maar al teveel een gedachte heerst, dat „Dierenbescherming" overdrijft teneinde haar streven aannemelijk te maken. Hier volgen enkele ontstellende feiten van de laatste maanden: 1. Te Norg proces-verbaal opge maakt tegen de landbouwer J. R., wegens het in ergerlijke mate verwaarlozen van dieren. Het betrof plm. 105 varkens. 2. Te Bennekom doodde een ze kere P. de N. een hond met een bijl. 3. Te Zevenbergen werd proces verbaal opgemaakt tegen vier jongens, die katten vingen wel ke zij in een schuur doodran- seiden. 4. Nabij een veeslachtplaats te Deventer werden op zeer ruwe wijze uit een veeauto varkens gegooid en daarna aan de po ten weggesleept. 5. Te Hengelo hebben kwajongens in de omgeving van een school een nest met jonge vogels in brand gestoken. 6. Te Eibergen hebben twee in woners een hond aan een boom tak opgehangen. 7. Te 's-Gravenhage sloeg een jongeman een broedende zwaan dood. 8. Te Lichtenvoorde heeft de land bouwer S. een hond 6 weken aan een ketting vastgebonden; het dier werd aangetroffen in een verregaande staat van ver magering en verslapping. 9. Te Elburg moest een uitgehon gerd woonwagenpaard worden afgemaakt, dat overdekt was met zweren en etterende won den. 10. Te H. B. werd een paard, dat beslagen moest worden, de tong uit de mond getrokken. 11. Een inwoner van Breda meen de zijn oogst niet beter te kun nen beschermen, dan door een levende vogel aan een paal vast te binden. uit gaan. Op het ogenblik zijn er nog 550 aan vragen bij de Woningnoodcommissie in behandeling. Een aantal dat in de huidige dure en weer materiaal-schaar ser wordende tijd al enorm veel zor gen baart, maar dat toch nog te over zien zou zijn, ware hel niet dat er voor al de laatste maanden weer wekelijks gemiddeld ruim 10' aanvragen bij ko men. 670 HUWELIJKEN EN 450 WOMNGJ- N^ De bevolkingsaanwas van onze ge meente vertoond nog steeds een sterk stijgende lijn. Vooral in verhouding tot de woningbouw is het aantal in de laatste jaren gesloten huwelijken groot te noemen. In 1947 werden 325 huwe lijken aangegaan; in 1948 125, in 1949 120 en in 1950 tot op heden ongeveer 100. Waar blijven we dan met onze 450 woningen, dat, wij zeiden het reeds, in onze dagen toch een respectabel aantal is. GROTE VRAAG VAN BUITEN. Veenendaal is een groeiende en bloeiende plaats. Dit gelukkige feit is ook ver buiten de gemeente bekend en vanzelfsprekend is de trek van men sen naar hier erg groot. Maar waar vinden ze een woning. Van ruilen is vrijwel geen sprake doordat, ook al weer om dezelfde hiervoor genoemde reden, er zo weinig mensen het dorp uitgaan. Nu kan men zeggen dat het hier gaat om een categorie woning zoekenden die in de laatste plaats aan de beurt zal moeten komen. Maar als men bedenkt dat die naar Veenendaal komende mensen vaak belangrijke po sities hebben in de plaatselijke indu strie, dan vormt ook deze groep toch maar weer een grote kopzorg voor de vaak in jaren denkende commissie van woningverdeling, want het betreft hier een onderdeel van het woning vraagstuk waarvan het voor Veenen daal nog niet bij benadering te bepalen is, hoeveel woningen er wel nodig zou den zijn. DE ERGSTE WONINGNOOD. De vraag naar woningen is groot in Veenendaal. En die vraag is daar wel het dringendst, waar het uitgesproken woningnoodgevallen betreft.' Gevallen zijn, ook in ons dorp, be kend en omstandigheden waarin gezin nen leven en dat zijn er heus niet weinige die zich om morele bezwa ren niet lenen voor 'n beschrijving in de krant, maar waar elke dag wachten op een andere woning, een bezoeking be tekenen moet! Er zijn gevallen waar de woningnood in andere opzichten ellende en leed veroorzaakt. Ja, hoe veelzijdig zijn niet de gevolgen van het gebrek aan wo ningen. Er is geen andere oplossing dan: waar mogelijk, het leed te verlichten en te helpen, maar vóóral door wonin gen te bouwen. Tri Vtientrndrfal wotd» gebouwd, zeer veel gebouwd, en in het kader van dit schrijven past het toch zeker ons gemeentebestuur; B. en W. en de raads leden, onze grote waardering en lof voor hun bizonder grote activiteit in deze, waarvan ook weer het bou wen der laatst aanbestede 100 wonin gen een sprekend bewijs is te laten weten. Want wie enigszins op de hoogte is van wat er op dit terrein te doen is, weet hoeveel moeite nodig is iets te be reiken. Moge de activiteit van het gemeente bestuur in deze, de woningnoodslacht offers hoop geven op een niet zo heel lang meer uitblijvende oplossing en voor dorpsgenoten en plaatselijke in stellingen een voorbeeld en aanmoedi ging zijn om de woningnood te helpen lenigen waar dat even mogelijk is. JOHANNES DE VOORLOPER. Dicht bij de Dode Zee, in de vesting Macherus, zat Johannes de Doper ge vangen. Dat was zo gekomen: Herodes Antipas, de zoon van de wrede Hero des, had bij de verdeling van zijn va ders nalatenschap het schone vrucht bare en dichtbewoonde Galilea gekre gen, dat hij met de titel van viervorst bestuurde. Hij was gehuwd met een dochter van Aretas, de koning der Nabateeërs, een aanzienlijke stam van rotsig Arabië. Doch eens in Rome op bezoek bij zijn stiefbroeder, die nu eens Herodes en dan weer Philippus wordt genoemd, knoopte hij ongeoorloofde betrekkin gen aan met diens vrouw Herodias. Toen de Nabateense koningsdochter van die ontrouw vernam, vluchtte zij, geholpen door Arabische sheiks, naar haar vader terug. Nu was Herodes „vrij" en nam He rodias, de wettige vrouw van zijn broer, bij zich in het paleis. Onbevreesd voor 's konings toorn was toen Johannes in zijn zonderling gewaad naar de viervorst gegaan en had hem kort en bondig gezegd: Het is niet geoorloofd samen te leven met de vrouw van Uw broeder. Die onversaagdheid kwarn hem duur te staan. Niet van de kant van Hero des, want die mocht hem zelfs wel lijden. Maar Herodias besloot zich te wreken en rustte niet voordat de Do per gevankelijk naar Macherus was gebracht. Uitdrukkelijk had Herodes echter bevel gegeven, dat men de leerlingen en vrienden vrij bij hem moest laten. Zo gebeurde hèt, dat overal vandaan trouwe vrienden naar de vesting kwa men en Johannes vertelden van die jonge profeet, wiens roep over het ge hele land ging en hem grote aanhang bezorgde. Met lede ogen zagen Johannes' vrienden, dat de Rabbi van Nazareth hun meester overvleugelde. Ze wisten niet dat Johannes slechts diens voor loper was. Om aan die onwetendheid een einde te maken, zond Johannes twee van zijn leerlingen tot Jezus met de vraag: „Zijt Gij degene die komen zoude, of verwachten wij eenen andere". Jezus antwoordde: „Gaat henen en boodschapt Johannes weder hetgeen gij hoort en ziet: de blinden worden ziende en de kreupelen wandelen, de melaatschen worden gereinigd en de dooven hooren, de dooden worden op gewekt en den armen wordt het evan- vcrkondigd". rMatth. 11) Wie en wat Johannes dan wei was, dat zou Jezus de twijfelaars zeggen. Hadden de andere profeten de Mes sias slechts in de verte mogen aan schouwen: Johannes was Zijn gezant, de onmiddellijke voorloper en als zo danig voorspeld. FANNY BLANKERS KOEN EEN KLASSE APART. De Rhenense Atliletiek Vereniging „RAV" had voor j.l. Zaterdag nationale athletiekwedstrijden uitgeschreven op de Candia-sportterreinen. Meer dan honderdzeventig Nederlandse athleten hadden ingeschreven, waaronder vele prominente figuren. Voor de aanvang werden Fanny Blankers-Koen, Puck Brouwer, Nelly Buch, Gré de Jong, Anton Kist en nog enkele andere craks door het voltal lige college van burgemeester en wet houders ten stadhuize ontvangen. De burgemeester en de voorzitter van RAV spraken hartelijke woorden van welkom. De burgemeester noemde het een grote eer de Olympische athle ten te mogen ontvangen. Voor het stadhuis, waar turnsters van „Wils kracht" een ere-haag hadden gevormd, stonden vele belangstellenden. De mu ziekvereniging „Ons Genoegen" speel de er lustig op los en in optocht ging het hele gezelschap naar Candia. Het mooiste nummer was de 100 m dames. Hoewel er weinig strijd werd geleverd op dit nummer, kon men ge nieten van een fraaie stijl. Fanny Blankers van „Sagitta" werd onbe twist eerste voor Puck Brouwer van „Celebes" en haar clubgenote Gré de Jong. Er was meer spanning op de 100 m heren. Leenders van DWS, Tiel ver sloeg met slechts 0,1 sec. Ben Nusse van AAC. Op de 5000 m startte Willy van Seeland uit Oss. Zijn voornaamste concurrenten waren D. Slegt van PSV, Eindhoven en A. F. Verhoeks van Voorwaarts, Leerdam. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat Slegt en Van Seeland elkaar de eerste plaats gingen betwisten. Toen er nog vier ronden te lopen waren, hadden zij zich met Ver- hoeks losgelopen van de rest. Laatst genoemde, die in derde positie lag, kwam echter op de laatste ronde met zo'n fenominale spurt naar voren, dat èn Slegt èn Van Seeland niets meer in te brengen hadden. Met een volle tien seconden voorsprong ging hij on betwist als eerste door de finish. Van Seeland legde beslag op de tweede plaats, met op één seconde Slegt van PSV. Op de 3000 m liepen de Rhene- naren Ter Burg en Johan Baars mee. De eerste-ronden lagen-zij op kop, doch al spoedig waren zij kansloos. Een mooie en spannende strijd leverde Wrekenhorst van HBS, Wageningen op de 1500 m Junioren. Tenslotte moest hij het duel met Hilgerdenaar van Esca verliezen. Wrekenhorst werd tweede met slechts 3.6 sec. verschil. De 80 m meisjes leverde een HBS over winning op. Het Wageningse meisje T. v. Bindsbergen werd eerste met en kele meters voorsprong, met een tijd van 10.9 sec. Een ander Wagenings suc ces kwam op de 400 m heren. Vaal van „Geeft Acht" werd hier goede tweede. De estafette-ploeg van HBS, Wagenin gen werd derde met slechts 4.6 sec. verschil op de Nationale ploeg. Jan van de Scheur van „RAV" stelde op de 800 m teleur. Na de eerste ronde kwam hij als vierde door de finish, doch weinige ogenblikken later gaf hij reeds op. Anton Kist won met vrij grote voorsprong. Zeer spannend was hier de strijd om de tweede plaats, die werd gestreden tussen Gelink van Da- ventria en Hoff van KMA. Met slechts 0.1 sec. voorsprong op Hoff ging Gelink als tweede door de finish. H. L. Swart van Haarlem mocht menigmaal een warm applaus van het publiek in ont vangst nemen voor zijn prestaties met de polsstok. Zijn hoogste sprong was deze middag 3,25 m. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur Ds Vroegindewey, 5 uur Ds van de Pol. Julianakerk 9.30 uur Ds van de Pol, 5 uur Ds van Wijn gaarden. Vredeskerk 9 en 10.30 uur Ds van Wijngaarden, 5 uur Ds Vroeginde wey. Dijkstraat 2.45 uur Ds Bakker. Veeneind 3 uur Ds Vroegindewey. Sola Fide 10 uur Ds J. van de Blink van Amster dam, 5.30 uur Prof. Dr G. C. van Nif- trik van Amsterdam. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur Ds van de Brink. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. Openb. Lag. School, Pi-. Bernhardlaan Ds Roukema. Chr. Ger. Kerk 9.30 uur Ds Slofstra, Bidstond voor de Zending, 5 uur Ds Slofstra. Ger. Gem. Hoofdstraat 9.30 en 5 uur Ds Kok. Ger. Gem. Kerke wijk 9.30 en 5 uur leesdienst. Dinsdag 3 October n.m. 7.30 uur Ds Ketterij van Alblasserdam. Leger des Heils Za terdagavond 7 uur Straatzang, Zondag morgen 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur Openluchtsamenkomst, 8 uur Verlos singssamenkomst. Deze diensten staan onder leiding van Kapiteine Vermeu len van Utrecht. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Ds Herder van Amsterdam. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds Kooremans, 6 uur Ds v. d. Linden. Ned. Herv. Ger. Evang. 10 en 6 uur dhr. Kolff van Dubbeldam. Oud Ger. Gem. leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk Ds Vlas blom. Ger. Gem. leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. v. Noort. Oud Ger. Gem. leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk dhr. van Viegen. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk Ds Bieshaar. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Woensdag 4 Oct. n.m. 7 uur Ds Rijksen van Leiden. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur Ds W. Hop. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur Ds D. G. Molenaar. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds de Groot. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Ds L. Schut van Velp. Ger. Kerk 10 en 5 uur Ds L. Zwaan. Union-, Parker-, Swan Waterman-, Osmia- en Montblanc vulpennen koopt U bij de vulpenspecialist Volledige service en garantie én voorzien van Uw naam terwijl U wacht. 'V

De Vallei | 1950 | | pagina 1