TDK's Leuerlraan Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken BRILLEN Fa. J. F. TAK Fa. J. F. TAK Kieelsman's Boexnuis De Bedrijfstelling 24e JAARGANG Een benoeming 7* Wat doet Veenendaal om de vreemdeling te trekken OPTICIËN Rhenense arbeiders in vergadering bijeen VERJAARDAG BOEK VAN De V G.L.O.-School tfep£em£ne>i 7ER OVERDENKING Predikbeurten VRIJDAG 6 October 1950 Abonnementsprijs F 0.85 per kwartaal losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" No. 38 ADVERTENTIES Gewone advertentieprijs per m m. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F. 3 60 Vraag en aanbod en Di versen, F 1 .30 van 1-20 woorden E k woord meer 6 cent. Verschijnf 1 kear per week inSTICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUD^y> SCHERPENZEEL Naar wij uit goede bron vernemen heeft deze week de benoeming plaats gehad van een Hoofd voor de in aan bouw zijnde school voor Chr. Buiten gewoon Lager Onderwijs. Benoemd werd de heer E. J. ten Kate, thans werkzaam aan een gelijksoortige school te Hoogeveen. Over deze benoeming verheugen we ons, want daarmede zijn we een be langrijke stap gevorderd op de weg naar de tot standkoming van de zo nodige school voor onze geestelijk zwakke kinderen. We twijfelen niet of het Bestuur zal een goede keus hebben gedaan en een man hebben benoemd, die niet alleen liefde heeft voor het zwakzinnige kind, maar ook de Wijsheid en tact bezit om het te leiden en te vormen tot een nuttig lid der maatschappij. Maar er is meer nodig voor het wel slagen van dit onderwijs dan een voortvarend Bestuur en een bekwaam Hoofd. De school moet bevolkt wor- c -n en daarvoor is de medewerking de. ouders nodig. We weten wel, dat p- ouders zijn, die hunkerend uitzien naar de dag, dat de B.L.O.-school zal geopend worden. Ze hebben een kind thuis, dat niet geschikt is om het ge wone onderwijs te volgen en dat nu maar helemaal geen onderricht ont vangt. Het is te begrijpen, dat die ouders de dag zegenen, waarop hun kind zal kunnen schoolgaan. Maar er zijn ook andere ouders. Hun geestelijk zwakke kinderen kregen wel een plaatsje op de gewone school. Ze zit ten tussen en gaan om met de volko men normalg. jeugd. Uiterlijk bezien onderscheiden ze zich ook weinig van die jeugd. Het is zo te begrijpen, dat dit de ouders streelt. Ze zouden niets liever willen, dan dat die misdeelde kinderen hun bescheiden plaatsje on der de geestelijk gezonde kinderen konden behouden. Daarom hechten zij er zoveel aan, dat ze de gewone school bezoeken en nemen ze het voor lief, wanneer ze één-, twee-, soms driemaal dezelfde klasse moeten doormaken. Maar deze ouders schaden door een misplaatste liefde het welzijn van hun kinderen. De gewone school kan nu eenmaal niet geven wat een geestelijk zwak kind nodig heeft en daardoor raakt het almeer achterop. Als het dan de leerplichtige leeftijd achter de rug heeft en de school verlaat, die het v/einig of niets voor het leven heeft mede kunnen geven, dan eerst komt Leiden in last. Nergens opent zich dan ccn deur of poort oni—liet in hot ui* beidsproces op te nemen, want het is tot niets nut. Het hoofd is leeg en de handen staan verkeerd-/Te laat zien dan de ouders in, dat ze met hun kind de verkeerde weg zijn gegaan. Zolang in onze gemeente nog geen school voor B.L.O. bestond, kon men deze ouders niet al te hard vallen. Dat wordt straks echter geheel anders, als hopelijk per 1 Februari 1951 Veenen daal een school rijk zal zijn, waar het geestelijk misdeelde kind met liefde zal worden ontvangen en het onder wijs krijgt, dat er geheel op is inge richt zulk een kind te vormen tot een bruikbaar lid van onze samenleving. Hypotheekgelden beschikbaar op boerderijen vanaf 3°/o- particuliere woningen vanaf 3'/uu/0. Makelaarskantoor BROUWER KANAALWEG 2 VEENENDAAL SPAARBANK VEENENDAAL EN OMSTREKEN. In de maand September werd bij de Spaarbank Veenendaal en Omstreken ingelegd 42.091,02 en terugbetaald 15.496,92. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg deze maand 235. Ds VROEGINDEUEIJ 12 tfe JAAR PREDIKANT. J.l. Dinsdag was het 12y2 jaar gele den dat Ds Vroegindeweij, predikant van de Ned. Herv. Gemeente alhier, zijn intrede deed in de gemeente van Loon op Zand (N.B.). Van zijn eerste gemeente daar, kwam Ds Vroeginde weij op 12 October 1947 naar Veenen daal. De jubilaris heeft geen bekendheid willen geven aan dit heugelijk feit en zo is de dag voor hem zonder uiterlijk feest voorbij gegaan. Ds Vroegindeweij bieden wij hier onze gelukwensen aan. Schitterend is de omgeving van Veenendaal. Dat kunnen wij zeggen zon der dat er van chauvinisme sprake behoeft te zijn. Is de berg niet prachtig, met zijn heerlijke en fraaie bossen en zijn heide en talrijke vergezichten over het land van de Geldere Vallei gelegen tussen de Utrechtse heuvelrij en de hoogten van de Veluwe en over Veenendaal, het als maar groeiende en springlevende Veenendaal, met het aantrekkelijk frisse uiterlijk. Ook zijn er in onze onmiddellijke omgeving erkende en beschermde natuurmonumenten. En zelfs is er. de ook bij natuurkenners van naam als zeer bizonder natuurmonument be kend staande, Hel. Niet alleen wij hebben daar oog voor; ja eigenlijk is het nog zo, dat de niet-Veenendalers en mensen van buiten onze streek, dat alles nog beter zien en het veel meer weten te genieten en te waarderen dan wij, die zo bevoorrecht zijn het dagelijks onder ons bereik tf weten. Het be treft hier een voorrecht dat verreweg de meeste plaatsen in ons land moeten missen. Het aantal vreemdelingen dat hierom jaarlijks naar Veenendaal en om geving trekt, is nog ongedacht groot. Maar men zal het er tocli wel over eens zijn dat een en ander, wanneer er in deze richting stimulerend ge werkt zou worden, nog veel meer bezoekers zou aantrekken en van hoe groot belang is vreemdelingenbezoek niet voor een plaats. Het is als het ware een bron van locale deviezen. Zoals wij reeds eerder hebben be richt, zal op 16 October dit jaar in Nederland een Bedrijfstelling wor den gehouden. Dit zai de tweede maal zijn, dat in ons land zulk een telling plaats vindt. De vorige tel ling is in 1930 geschied. In 1940 was een Bedrijfstelling in een vergevor derd stadium van voorbereiding, doch ten gevolge van de oorlogsom standigheden kon deze telling geen doorgang vinden. Bij de Wet is voorgeschreven, dat elke 10 jaar een algemene Bedrijfs telling moet plaats vinden. Omdat de eerste jaren na de oorlog het be drijfsleven nog niet voldoende was gestabiliseerd om er een kostbare momentponame van te maken, is de Bedrijfstelling niet zoals de Volks telling vervroegd. Dagelijks worden aan het Centraal Bureau voor de Statistiek vragen ge steld met betrekking tot de omvang en de verspreiding van industrie-, am- bachts-, winkel-, handels- en ver- keersbedrijven; hoeveel mannen en vrouwen daarin werken, welke func ties deze personen vervullen (admi nistratief personeel, winkel-personeel, fabriekspersoneel enz.), hoe de leef tijdsopbouw van het personeel in de Wij hebben aan onze zaak een Opticiën verbonden. Alle soorten BRILLEN (ook op recept van een oogarts) en Reparaties worden goedkoop en vakkundig gemcakt. Vraagt eerst vrijblijvend prijs voor een nieuwe bril of repa raties. AANBEVELEND Erkend Ziekenfonds Leverancier. Hoofdstraat 118 - Telefoon 632 Er bestond altijd nog wel een Vee- nendaalse afdeling van de Ver. voor Vreemdelingen Verkeer. En iemand die er toevallig aan dacht om van die inlichtingendienst gebruik te maken, kon terecht. Maar daarmee is van die V.V.V. als zodanig dan ook alles ge zegd. De V.V.V. Veenendaal telt nog ongeveer 60 leden en één bestuurslid. Eigenlijk bestond de hele V.V.V.-Vee- nendaal nog uit dat ene overgebleven bestuurslid, de heer S. van der Zee. Wat doet Veenendaal dus om de vreemdeling naar zijn prachtige omge ving en naar zijn winkelstraten te ha len? In werkelijkheid bitter weinig. De vraag van vacantiegangers naar kampeer en logeergelegenheden in on ze omgeving, is reeds zo, dat er niet steeds aan voldaan kan worden. Spre kende voorbeelden hiervan vormen de bezetting v'a'n verschillende kampen in de omtrek. Wij duidden er hiervoor reeds op: die prachtige omgeving is een nog niet aangeboorde bron van inkomsten voor Veenendaal. Er ligt hier een terrein braak, waarvan de oppervlakte en de opbrengst nog niet te schatten zijn, maar waar in ieder geval allerlei mo gelijkheden inzitten. En de exploitatie van die nieuwe bron is toch eigenlijk het terrein van een V.V.V. Op initiatief van wethouder De Rui ter, was Woensdagmiddag een gezel schap heren in de raadszaal bijeen, waarbij een en ander ter sprake is ge weest. In deze bijeenkomst hoorden we spreken over het betreedbaar maken van onze bossen, het scheppen van kampeergelegenheid en het bouwen van zomerhuisjes. Kampeerboerderij en, recreatiegelegenheden; het organi seren van concerten, een openlucht spel, een permanent en gemakkelijk te bereiken inlichtingenbureau en dan ook dat Veenendaal door middel van reclame nog de naam van recreatie plaats moet gaan veroveren. Om tijdens deze middag al vast tot enig tastbaar resultaat te komen, werd het bestaande V.V.V.-eenmansbestuur met vijf gekozen leden aangevuld. Maar zo'n bestuur kan dat alles na- verschillende takken van het bedrijfs leven is, hoeveel ondernemingen een bepaald produet maken of verhande len en in welke gemeenten deze ge legen zijn. Gegevens die voor de zakenman van groot belang zijn bij de marktanalyse, die de Regering nodig heeft bij het uit oefenen van haar taak en die de we tenschap niet kan ontberen bij het uit voeren van vele economische onder zoekingen. De Bedrijfstelling heeft betrekking op alle bedrijven op het gebied van nijverheid, handel en verkeer, onge acht of daarmede al dan niet het ma ken van winst wordt beoogd. De nij verheid omvat zowel de industrie als het ambacht en onder verkeer zijn ook de hotel-, café- en restaurantbedrijven begrepen. De vragenlijsten worden door de zorg van de gemeentebestu ren en landdrosten uitgereikt. Omstreeks de eerste helft van Oc tober zal aan alle vestigingen van bo vengenoemde bedrijven een vragen lijst door tellers worden uitgereikt. Elke fabriek, elke winkel, elke werk plaats, elk kantoor, enz. zal door een teller vóór 16 October (de teldatum) worden bezocht. In de tweede helft van October wor den de beantwoorde vragenlijsten dooi de tellers verzameld. De vragen, die gesteld worden, zijn beperkt in aantal en zullen betrekke lijk eenvoudig te beantwoorden zijn. Er worden geen omzetcijfers ge vraagd. De tellers en al degenen, die betrok ken zijn bij de verzameling der gege vens voor de Bedrijfstelling zijn wet telijk verplicht deze geheim te houden. Wanneer de kwaliteit van de ver zamelde gegevens niet tegenvalt, hoopt het Centraal Bureau voor de Statistiek reeds in het eerste kwartaal van 1951 enkele voorlopige gegevens te kunnen publiceren. tuurlijk niet alleen voor en bij elkaar spijkeren. Er zullen leden en zelfs veel leden moeten komen. Het gaat hier om een Veenendaals belang, dus om het belang van iedere plaatsgenoot. En, als ieder zijn steentje bijdraagt door lid van de V.V.V. te worden, dan zal men versteld staan van wat er in korte tijd op dit gebied bereikt zal zijn. En dan mogen wij in het kader van deze regels ook niet vergeten te wij zen op de culturele taak die een V.V.V. heeft voor de inwoners van de plaats zelf. Want het is toch ook aan de V.V.V. om in de winter maanden film- en causerie-avonden te organiseren en de mogelijkheden in deze, in samenwerking met het hoofd bestuur der V.V.V., zijn geweldig groot, zodat men al direct zelf zal kun nen profiteren van de diensten en mid delen van een gezonde en krachtige Veenendaalse afdeling van de Ver. voor Vreemdelingen Verkeer. Het Bestuur bestaat thans uit de he ren S. van der Zee, H. Lamme, C. de Haas, B. Stuivenberg, J. van de Vet en Adr. de Kleuver. Het voorlopig adres van de vereniging is bij de heer Van der Zee in de Hoofdstraat. Wederom gratis verloting op de Veenendaalse Marlet Naar wij vernemen, zullen vanaf Dinsdag 10 October a.s. elke Dinsdag gratis loten worden verstrekt aan ko pers op de Veenendaalse warenmarkt. Het ligt in de bedoeling om steeds drie Dinsdagen achtereen de loten te verstrekken en de vierde Dinsdag de trekking te doen plaats vinden. Op deze vierde Dinsdag zullen er echter weer loten voor de volgende serie wor den uitgegeven. De hoofdprijs van deze eerste ver loting, waarvan de trekking zal plaats vinden op Dinsdag 31 October a.s. is een dames- of herenrijwiel naar keuze van de winnaar, terwijl nog verschil lende kleinere prijzen zijn uitgeloofd. Deze serie van verlotingen is het re sultaat van een zeer nauwe samenwer king tussen de marktcommissie ener zijds en de marktkooplieden ander zijds, die beiden zeer geïnteresseerd zijn bij een bloeiende markt. DEMONSTRATIE MET POLITIE HONDEN. Morgenmiddag gaat de Veenendaal se Politiehonden Vereniging op het ter rein achter het postkantoor demonstre- ren met haar hondenmateriaal. Het belooft een interessante middag te worden die dan ook zeker grote be langstelling waard is. De Stichting Werkgroep voor Muziek gaat beginnen Zoals wij reeds eerder konden be richten, is men gekomen tot het vor men van een afdeling Veenendaal der SHcniing Werkgroep voor Muziek. Het betreft hier een afdeling van de Stichting, die reeds de plaatsen Doorn, Rotterdam en Bilthoven omvat. De werkgroep voor Veenendaal heeft thans zijn plannen en doelstel lingen geformuleerd. In het algemeen wil men het beoefe nen van muziek door jonge mensen tot 24 ;aar bevorderen. Een en ander wil de werkgroep bereiken door het doen musiceren in ensemble-vorm, 't geven vaic eramofoorieoncerten met toelich ting «'onderricht in het gebruik van alle» mogelijke instrumenten en voor wie geen instrument bezit, het ontwik kelen van de zangstem. Een zeer belangrijk onderdeel van de werkzaamheden der stichting is ook het organiseren van zaal-concerten, waarmee reeds in dit seizoen een be gin" wordt gemaakt. Voor deze zaal concerten waarvan voor deze winter een serie van 4 op het programma staal, is reeds de medewerking ver kregen van bekende musici als Jaap Stotijn, Herman Scheij en Willem No^ke. Naar het zich laat aanzien krijgt Veenendaal in deze stichting een in strument op muziekgebied waarvan veel verwacht mag worden. Want een instelling die zich bezig houdt met het HOOFD B.L.O. SCHOOL BENOEMD Dezer dagen heeft de heer E. J. ten Kate te Hoogeveen, zijn benoeming ontvangen tot Hoofd van de Bizondei Lager Onder wij sschool te Veenendaal, waarvan het gebouw, dat thans aan de Geerseweg aan het verrijzen is en in Februari e.k., in gebruik genomen zal kunnen worden. De heer Ten Kate was voorheen ver bonden aan het Bizonder Lager On derwijs te Rotterdam o.m. als waar nemend Hoofd en is thans werkzaam aan de B.L.O. School te Hoogeveen. Iïyt nieuw benoemde hoofd is Ned. Hervormd, 30 jaar oud, gehuwd en heeft twee kinderen. GRANATEN IN JULIANAKERK. Door de koster van de Julianakerk, die bezig was een lek te zoeken in de gasleiding, werden onder de vloer van de kerk enkele granaten gevonden. Hij st.lde; onmiddellijk de politie hiervan op" derboogte, die op haar beurt ae Op ruimingsdienst van een en ander op de hoogte bracht. Daarna werden de gra naten weggehaald. Vermoedelijk zijn deze nog afkomstig van de Duitsers, die tijdens de bezetting de kerktoren als uitkijktoren gebruikten. DE EERSTE HONINGMARKT. Op de gewone markt van Zaterdag middag trokken vooral de kramen van de vereniging ter Bevordering der Bijenteelt afd. Veenendaal sterke aan dacht. Verschillende soorten honing waren verkrijgbaar en de verkoop was zeer bevredigend, zodat een en ander zeker aan de verwachtingen heeft voldaan en het devies „Eet meer ho ning" zeker voor de komende weken in Veenendaal opgang zal maken. NED. CHR. VROUWENBOND GAAT CONFEREREN IN VEENENDAAL. Op 26 en 27 October a.s. wordt te Veenendaal een conferentie belegd, uitgaande van het gewestelijk bestuur van de Ned, Christen Vrouwenbond, ten dienste van de presidenten van de afdelingen van het gewest Utrecht. Op de eerste dag houdt Mej. Wagter, directrice van de Chr. Huishoudschool een causerie over het Nijverheidson derwijs, terwijl arts C. P. Engel een referaat houdt over het onderwerp „Levenswaardering en Gemeenschaps zin". De laatste dag staat een referaat door Dr J. G. Thoomes op het programma, over: „Vacantie van de rijpere jeugd". „HOHNERBOYS" NAAR GOUDA. De Veenendaalse Mondaccordeonver- eniging „De Hohnerboys" nemen a.s. Zaterdag deel aan de Bondsdag te Gouda. Voor de leden is er een reisje naar Den Haag en Rotterdam aan ver bonden. Ad Vermeulen: Tussen de regering en het NVV zijn harde noten ge kraakt. Het vertrouwen bij de ar beidersklasse gaat er uit! Naar aanleiding van een door de Rhenense Bestuurders Bond ingedien de motie bij het Nederlands Vak Ver bond werd Vrijdagavond een buiten gewone ledenvergadering belegd in de zaal van hotel „Het Wapen van Har- denbroek", waarbij als spreker optrad de heer Ad Vermeulen, secretaris van het NVV. Alle plaatselijke afdelingen van organisaties, aangesloten bij het NVV waren sterk vertegenwoordigd. De voorzitter van de Rhenense Be- Geeft VADER op zijn een of VULPEN regelmatig doen uitvoeren van goede concerten, mist Veenendaal nog steeds. 20 October zal de officiële installatie der werkgroep plaats hebben in ge bouw Eltheto. Het gaat hier dan om een instituut met grote mogelijkheden in zich. En wil men, dat hieruit dan ook werke lijk iets groots geboren zal worden, dan dient toch in de eerste plaats deze installeringsavond èen enorm en daar mee doorslaggevend succes te worden wat betreft de belangstel ling. Tijdens deze avond zal o.a. wor den gemusiceerd door de afdeling Doorn van de stichting. In ons volgend nummer hopen wij hierop nog nader terug te komen. stuurders Bond, de heer D. Dirkse, opende de avond. De heer Vermeulen zeide aange naam verrast te zijn door de toon die uit de resolutie sprak. Toen in Novem ber 1949 de devaluatie kwam, heeft het NW niet gezien, dat dit een dus danige invloed zou uitoefenen op het prijspeil. Na de devaluatie kwam de prijsstijging. Door de loonsverhoging werd in Januari 1950 het evenwicht weer hersteld. Erg was het, aldus spre ker, dat juist de prijzen stegen van die artikelen, die met inflatie niets hadden te maken en weer werd het evenwicht verstoord. Wij wezen de re gering er t.z.t. op om maatregelen te nemen, doch de regering bleef in ge breke. Seizoenprijsstijgingen maken, dat wij voorzichtig moeten zijn. Het betekent tevens stijging der werkloos heid. Het feit, dat 60 a 70.000 jongens uit Indonesië terugkeerden, maakte dat wij met een eis tot loonsverhoging buitengewoon voorzichtig moesten zijn. Voor ons rees toen de vraag: hoe thans te handelen. Of een loonsverhoging van 3 óf afwachten. Wij hebben gewacht tot September 1950. Toen bleek dat het geval Korea prijsstij gingen meebracht, lieten wij alle hoop varen. De wijze, waarop de regering de prijsstop losliet, had voor het NW grote bezwaren. De regering had moe- Vervolg pagina 2 Verzoekschrift aan de Minister. Door de Kerkeraden van de Ned. Herv. Kerk, Chr. Geref. Kerk en de Gereformeerde Gemeente is besloten een stichting te vermen tot oprichting en instandhouding van een centrale christelijke school voor voortgezet ge woon lager onderwijs (VGLO). Het bestuur van de school bestaat uit de volgende personen: Ds A. Vroeginde- wey, voorz., W. van Beek, secretaris, J. Versteeg, penningmeester, Ds R. Slofstra, alg. adj., M. Bastmeyer, H. W. Bruye, L. van Kooten, A. van Ra- benswaay, Joh. Slok, Roelofsen en Van der Sluis. In de kringen van de Geref. Kerk zal men zich beraden op de vraag in welke vorm men daar aan deze stichting kan deelnemen. Twee plaatsen in hel bestuur zijn ge reserveerd voor afgevaardigden van de Geref. Kerk. Bij de minister is aangevraagd of de bouw van deze VGLO-school bespoe digd kan worden door plaatsing op de urgentielijst voor scholenbouw voor het jaar 1951. Er is een groot gebrek aan schoolruimte in Veenendaal. Daar door bestaat er hoop, dat de minister dit verzoek zal inwilligen. PADDESTOELEN EXCURSIE IN DE OMGEVING VAN VEENENDAAL. Onder leiding van de bekende Vee nendaalse veldbioloog Adriaan de Kleuver zal op 15 October a.s., aan vangende 1 uur n.m. een grote padde stoelen excursie plaats vinden in de omgeving van Veenendaal. Reeds vele leden van diverse Na tuurhistorische verenigingen en een aantal Mycologen van naam (waaron der Dr ïteyoderSi Dr De .Bri.c-lo. de Mycoloog Jaspers en Ir Van Aken) zullen deze excursie bijwonen. Vele malen dit jaar mochten we reeds een excursie van de heer De Kleuver aankondigen. Hij is voor ons wanneer het Natuurhistorie betreft geen onbekende meer en zelfs het zeer moeilijke pad der Mycologie bewandelt hij als geen ander. De heer De Kleuver deelde ons me de, dat deze excursie de laatste is in 1950. Door hem werden in totaal 20 excursies dit jaar gehouden met een totaal van meer dan 1000 deelnemers. Zijn werkzaamheden voor het win terseizoen zullen bestaan uit een groot aantal lezingen die allen betrekking hebben op het natuurschoon, de geo logie en de folklore van Veenendaal. INLEG EN TERUGBETALINGEN RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Veenendaal en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand September 1950, ingelegd 53564,20, terugbetaald 135.081,98. Het laatste door dit kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 20627. BENOEMING VRIJE CHR. SCHOOL. Dezer dagen werd aan de Vrije Chr. School aan de Nieuwe weg benoemd tot onderwijzeres handwerken, mej. H. Scholten te Doorn. HENGELWEDSTRIJD „DE RIET VOORN". Op 14 October a.s. organiseert de Hengelsportvereniging „De Rietvoorn" haar laatste hengelwedstrijd voor de leden in dit seizoen aan de Rijn bij Ingen. CAUSERIE VOOR AVOND NIJVERHEIDSSCHOOL. Vertegenwoordigers van de Bruyn- zeelfabrieken uit Zaandam zullen op Dinsdag a.s. voor de leerlingen van de Avondnijverheidsschool een causerie houden over het ontstaan van potlo den van grafiet tot potlood. GOUDEN ECHTPAAR IN TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. Het echtpaar Burck-Achterberg her dacht dezer dagen zijn 50 jarig huwe lijk. Het jubilerende paar dat reeds geruime tijd verpleegd wordt in het Tehuis van Ouden van Dagen heeft alle bewoners van het Tehuis laten delen in zijn vreugde over het feit, door een tractatie en als blijk van waardering voor de goede zorgen die het huis geniet, een belangrijk bedrag aan geld, bestemd voor de instandhou ding van dat Tehuis werd aan het be stuur ter beschikking gesteld. De R is in de maand Geeft NU Uw kinderen weer Verpakt in de bekende ronde flessen Drogist - Apoth. Ass. Hoofdstr. 118 - Tel. 632 - Veenendaal ONZE GEZICHTSKRING. Het veld van onze waarnemingen is zoveel uitgestrekter geworden dan vroeger. Maar de vraag blijft: zien wij hierdoor zoveel meer? Het is of ons oog tot een bepaalde opname beperkt is en wij bij wat wij in de breedte win nen in de diepte verliezen. Zoals een druppel essence scherp op de tong ligt, maar bij verdunning met water nau welijks meer is te proeven, gaat het ook met wat ons gezichtszintuig tot zich neemt. Hetgeen op een klein puntje is samengeperst, neemt gans onze aandacht in beslag, doch het vele en uitgebreide beschouwen wij slechts oppervlakkig. Wij zouden de ouderwetse mens be lichaamd kunnen zien in de juffrouw die achter haar ruit in het spionnetje tuurt. Haar scherpziende blikken ont gaat niels van wat er in haar straatje gebeurt. Zij kent de patronen op Trijntjes nieuwe rok en ontdekt, dat de geranium van Trui een knop erbij heeft gekregen. De moderne mens is de wereldrei ziger, die in zijn vliegtuig oceanen oversteekt. Wat ziet die, wanneer hij in snelle vlucht over het stadje scheert, waar Trui en Trijntje wonen? Geen rok noch een geranium, noch zelfs haar huis of de straat. Heel de stad vaart als een wazige vlek onder hem voor bij. Hij ziet meer dan het ouderwetse wijfje door haar spion, maar hij neemt minder waar. Wij beklagen de patiënt in het zie kenhuis en de gevangene in zijn cel. En terecht. Zij zijn afgesloten van de wereld, van dat afwisselende bonte le ven daarbuiten. Toch schenkt een wel dadige wet ook deze eenzamen ver goeding voor hun gemis. De patiënt kan van zijn bed niets begluren dan een streep van de gevel der overburen. Zijn blik moet zich ver genoegen met een raam van de bo venverdieping en een stukje van het dak daarboven. Toch levert dit wel uiterst beperkte gezichtsveld hem da gelijks iets op, dat zijn belangstelling gaande houdt. Daar klopt de huisvrouw 's ochtends haar kleed uit. De kinde ren vertonen zich voor het venster wanneer ze vader, die naar zijn werk gaat, een afscheidsgroet toewuiven. Allengs kent de zieke die vrouw en die kinderen. En hun hondje, dat soms bij dat afscheid mee van de partij is. En 's avonds wacht hij al totdat de duiven weer komen, die op het dak trekkebekken en koeren. Die jrUv- >e wereld wordt voor hem even jflïfcTussant ais de wazige wereld voor de luchtreiziger, die over steden en landen zweeft. Bekend is de belangstelling, die een gevangene in zijn cel kan gaan koes teren voor de spin, die in een hoekje haar web heeft. Hij kent op den duur de eigenschappen en gewoonten van dit beestje beter dan de bioloog, die het leven der dieren bestudeert. Die nietige gezel, voor anderen een grie zelig schepsel dat men vertrapt wordt zijn vriend in de eenzaamheid. Eenmaal weer vrij ziet hij de spin over het hoofd. En niet slechts de spin, maar nog zoveel meer. Let de zieke na zijn herstel nog op duiven en kleine kinderen of kleedkloppende vrouwen? Wanneer wij aan deze dingen den ken, verliest de uitgebreidheid van ons gezichtsveld haar betekenis; wij heb ben geleerd dat er ook op het beperkte veld waarop wij zijn aangewezen, ge noeg is te vinden wat onze belang stelling waard is. Bekrompenheid van blik is niet afhankelijk van de gren zen onzer omgeving. Als de lens scherp gesteld is op één punt, neemt zij die kleine wereld beter in zich op dan wanneer de wijdheid in wazigheid vergaat. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt 9.30 uur Ds Van de Pol, 5 uur Ds Van Wijngaarden. Julianakerk 9.30 uur Ds Van Wijngaarden, 5 uur Ds Van de Bogert van Harderwijk. Vre- deskerk 9 en 10.30 uur Ds Bakker, 5 uur Ds Van de Pol. Dijkstraat 2.45 uur onbekend. Veeneind 3 uur dhr Schin kel van Scherpenzeel. Veeneind Donderdag 12 October n.m. 7.30 uur dhr Blankespoor van Barne- Sola Fide 10 uur Dr J. G. Thoomes, 5 uur Ds W. Willemsen van Hilversum. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur Ds Van Enk. Ger. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) Openb. Lag. School Pr. Bernhardlaan 8.45 en 5 uur Stud. Borgdorff van Schiedam. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur Ds R. Slofstra. Ger. Gem. Hoofdstraat 9.30 en 6 uur Ds. Kok. Ger. Gem. Keikewijk 9.30 en 5 uur leesd. 1 Vrijdag 13 October n.m. 7.30 uur Dr Steenblok van Gouda. Leger des Heils Zaterdagavond 7 uur Straatzang, Zondagmorgen 10 uur Heiligings- dienst, 7 uur Openluchtsamenkomst, 8 uur Verlossingssamenkomst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Dr Miedema van Amersfoort. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds Van de Linden, 5 uur Ds Koore mans. Ned. Herv. Ger. Evang. 10 en 6 uur dhr J. J. Meel van Leiden. Oud Ger. Gem. Zondag 8 October 10 en 6 uur leesd. Woensdag 11 October n.m. 7 uur Ds Blaak van ELST. Ned. Herv. Kerk Ds Vlas blom. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur Ds Heerschap van Wageningen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr Van Noort. Oud Ger. Gem. Dinsdag 10 Oct. 7 uur n.m. Ds Van de Poel van Giessendam. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 3 uur dhr Van Viegen. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 uur de heer Meijer uit Veenendaal, 6.30 uur Ds W. Hop. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur Ds D. G. Molenaar.

De Vallei | 1950 | | pagina 1