TDK's Levertraan Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken BRILLEN Fa. J. F. TAK Fa. J. F. TAK Nu weereen Katholieke Lagere School Een Veenendaalse afdeling der Nationale Reserve Korea en wij OPTICIËN Kasgeldlening van 1 Millioen gulden Balsamo tfefiiemfrel IER OVERDEKKING Predikbeurten 24e JAARGANG VRIJDAG 20 October 1950 No. 40 Abonntmsntspflji F 0.65 p«t kwartaal Ion* nummer* 6 cenl Redactie en AdminlUratle Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 RedactieW. f te' Hoewer DE VALLEI UITGAVE: DRUKKERIJ ..DE GELDERSE VALLEI" AD VERTE NTIES Gewone advertentieprijs per *>.m. 12 cent. Minimumprijs per ad>«ri.entle F. 3 60 Vnag en aanbod en Di versen. F 1 .30 van 1-20 woorden E k woord meer 6 cent. Verschijnt 1 k**r p©r -reek inSTICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL De strijd op Korea heeft wel een radicale keer genomen. Eerst scheen het of de aanvallers, de Noord-Kore- anen, hun boos opzet het hele schier eiland in hun communistische handen te krijgen, zou slagen. Het grootste deel van Zuid-Korea was reeds ver overd, slechts nog de Z.O. hoek bleef over en angstig vroeg de niet-com- munistische wereld zich af of de hulp van Amerika en der overige vrije na ties niet te laat was gekomen. Die angst sproot vooral hieruit voort, dat een geslaagde agressie in Korea het voorspel zou kunnen zijn van een nieuwe aanvalsoorlog in Europa, met het direct gevaar van een derde we reldoorlog. Nu echter de krijgskans is gekeerd, de aanvallers zijn teruggeslagen ach ter hun landsgrens en hun eigen ge bied al verder wordt bezet, herademt de vredelievende wereld. Moscou, want daar werd het agressieplan van Noord-Korea uitgebroed, heeft een les gekregen, die niet misverstaan kan worden. Deze les: dat elke daad van agressie, die het nog in de zin mocht hebben, direct de besliste weerstand zal ontmoeten van schier de hele we reld buiten Rusland en zijn satelliet staten. Die wetenschap zal ongetwijfeld Rusland weerhouden zich in een nieuw avontuur te steken en daarmee de kans te lopen nogmaals de kous op de kop te krijgen. Onder de weinige landen, die troe pen hebben beschikbaar gesteld voor de strijd op Korea, behoort ook Ne derland. Nog deze maand zullen onze mannen naar het strijdtoneel vertrek ken. Een ogenblik scheen het of on ze hulp te laat zou komen. Dat zou zo geweest zijn als de Noord-Koreanen waren ingegaan op het aanbod van MacArthur om de strijd te staken en zich gewonnen te geven, toen ze tot achter hun eigen landsgrens waren teruggeslagen. Nu echter dit aanbod van de hand is gewezen en de strijd verbitterd wordt voortgezet, is niet te voorspellen hoe lang nog gevochten zal moeten worden. Dit betekent, dat straks ook de onzen hun aandeel in de strijd zullen krijgen met al de ge varen voor hun leven daaraan ver bonden. Laat ons hopen, dat ze allen gespaard mogen blijven en straks weer gezond tot de hunnen mogen terug keren. Met deze troepenzending is voor het eerst metterdaad bewezen, dat ook ons land is opgenomen in een groot vol keren vérband dat we ingescimkeé" zijn in een internationaal militair ap paratuur. Weliswaar geschiedt nu de hulpverlening voor de strijd op Korea op basis van vrijwilligheid, maar geen land, dat de vrede mint en elke daad van agressie verafschuwt, mocht zich onttrekken aan de morele plicht om, in welke vorm dan ook, bijstand te verlenen aan Amerika, dat terstond in het geweer kwam toen Noord-Korea zijn aanval begon. Dat ook Nederland dat aanstonds begreep en het hoogste gaf, wat te geven viel, n.l. het leven van zijn zo nen, dat moet elk rechtgeaard vader lander met trots vervullen. Er zijn lan den, die zich bepaalden tot het geven van wapenen, vliegtuigen of levens- en geneesmiddelen. Ook hulp in deze vorm kon niet ontbeerd worden en werd daarom dankbaar aanvaard. Het offer echter, dat ons land brengt, gaat daarboven uit en heeft dan ook in de wereld grote waardering ondervonden. VERLICHT UURWERK OP VREDESKERK Het torentje van de Vredeskerk heeft thans een uurwerk. Op initiatief van Ds A. Vroegindewey kwamen de gelden uit particuliere bron hiervoor bijeen. De wijzerplaat is des avonds ook nog verlicht, zodat men in Vee nendaal Zuid doorlopend kan weten „hoe laat het is". WANDELEND PAAR DOOR MOTOR AANGEREDEN. Aan de Brinkersteeg werd Maandag avond een motorrijder gehinderd door enkele wielrijders, waardoor hij uit moest wijken en een wandelend paar tje aanreed. De „hij" liep hoofdwon den op. Ook de motorrijdei liep enkele kneuzingen op. De politie heeft de zaak in onderzoek. BEVORDERD. De Hoofdagent van politie, de Heer H. A. Hoevens, is bevorderd tot bri gadier van politie der Gemeente Vee nendaal. Wij helpen U steeds met raad en daad. Nu ook voor Uw ogen alle soorten Brillen (Ook op recept van een oog arts) en Reparaties worden goedkoop en vakkundig ge maakt. Vraagt eerst vrijblijvend prijs voor een nieuwe bril of repa raties. AANBEVELEND Erkend Ziekenfonds Leverancier. Hoofdstraat 118 - Telefoon 632 DE RAAD ZEGT MEDEWERKING TOT STICHTING TOE. Uit de hieronder genoemde cijfers blijkt weer. met welk een geweldig tempo zich de groei van Veenendaal ontwikkelt. Een van de vele directe consequen ties die een dergelijke ontwikkeling meebrengt is, dat de onderwijs-insti- tuten zich daarbij dienen aan te pas sen. Vooral de laatste weken heeft het onderwijs wat dit betreft weer grote aandacht gevraagd en konden wij reeds het een en ander schrijven over het stichten van een Nijver heids- of Ambachtsschool; de school voor Voortgezet Lager onderwijs; die voor Bizonder Lager onderwijs; over de bouw van een Huishoudschool. Elders op deze pagina kan men le zen over een aanvraag van de Pa- trimoniumscholen bij het gemeente bestuur voor medewerking tot het inrichten van 3 noodlokalen op de schoolzolder en gisterenavond kreeg de Gemeenteraad weer een aanvraag te behandelen tot medewerking van het stichten van een Katholieke Lagere School. In de Raadsvergadering van 14 Sep tember j.l. boden B. en W. aan een aanvraag van het R.K. Kerkbestuur van de parochie van de H. Willi- brordus te Renswoude om op grond van de Lager Onderwijswet de no dige gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een per 1 Sep tember 1952 te openen Rooms Ka tholieke school voor gewoon lager onderwijs in de Zuidwijk in deze ge meente. Deze aanvraag werd toen wederom in handen van B. en W. gesteld, ten einde daaromtrent in een volgende vergadering prae-advies uit te bren gen. In hun prae-advies delen B. en W. o.a. mede, naar aanleiding hiervan, dat zij in de eerste plaats hebben nagegaan of alle bij artikel 73 der wet vereiste bescheiden zijn overge legd, zoals een verklaring, dat de school zal worden bezocht door ten minste het in het artikel vereiste aantal leerlingen, zijnde voor deze gemeente 50, vergezeld van de z.g. „ouderverklaringen". Genoemde stukken zijn inderdaad aanwezig en weiden in orde bevonden. In het schrijven waarbij de aanvraag wordt toegezonden w^rdt medege- M ÏU "ittT "ue SCÏÏcTüï"^ VJcTaciT Woiüi' aangevraagd op grond van artikel der wet, waa.rin sprake is van een aan zienlijke toeneming en verschuiving van de bevolking, hetgeen hier het ge val zou zijn, omdat het gaat om de stichting van een school in de Zuid- wijk, welke wijk volgens het Uitbrei dingsplan het eerst zal worden volge bouwd, waardoor een verschuiving van het zwaartepunt van de bevolking plaats heeft, terwijl ook van een aan merkelijke toeneming der bevolking in dit deel der gemeente sprake is. Hoewel B. en W. aanvankelijk twij felden of de aangehaalde wetsbepaling hier van toepassing is, omdat ondanks de groei, het aantal rooms katholieken in die wijk toch niet zo groot is, dat het stichten van een school verant- Buurtvereniging van de Pollstraat in eigen wijkgebouw BURGEMEESTER BAKKER VERRICHT DE OPENING. De idealen waarmee vooral het bestuur van onze plaatselijke buurt- ver. „Ons aller Genoegen" is bezield en hetgeen bij de verwezenlijking van die waardevolle idealen reeds tot stand is gebracht, verdient on getwijfeld aller respect. De idealen van „Ons Aller Ge noegen" komen in hoofdzaak neer op het regelmatig geven van gepaste en opvoedende ontspanning aan de ongeveer 170 jonge mensen die deze buurt telt. Tijdens een gesprek dezer dagen met het bestuur, werd ons met na druk gewezen op het feit dat de jeugd uit de over het algemeen klein behuisde gezinnen al gauw de straat opgestuurd wordt om het ge brek aan ruimte. Waar gaat die jeugd naar toe en wat gaat ze dan doen? Er zijn al verschillende ontspan ningsverenigingen, zoals voor dam-, schaak- en toneelspel, die door „O.A.- G." worden bestuurd. Om de jeugd bezig te houden, maar ook daarvoor toch ontbreekt de ruimte in de wonin gen. Zo wil men de jeugd aan het knut selen hebben. Maar alweer de ruimte is een onoverkomelijke hindernis in deze. Al jarenlang, eigenlijk al sinds kort na de oorlog, is men bezig geweest dit ruimte-probleem op te lossen. Zoals bij alles, ook hier moest vanzelfsprekend geld aan te pas komen. Met allerlei middelen is men al een heel eind in de richting gekomen, want volgende week Zaterdag kan men een verenigingsgebouw openen. Een ge bouw, wij hebben ons deze week kun nen overtuigen, waarmee voor het prachtige doel waarvoor het gezet is, wonderen zijn te bereiken. De afme tingen zijn zo, dat het er gemakkelijk gezellig te maken is en er is ook een toneel in. Alweer een sprekend bewijs voor de vasthoudendheid van de „O.A.G." is het feit dat het gebouw met afbraak materiaal, absoluut geheel door eigen mensen is gezet en zelfs de verlich ting en waterleiding aangelegd. Zo zien we ook hier weer, hoe, als men zich een waardevol doel voor ogen iwoord zou zijn, zijn zij bij nadere be studering van de desbetreffende wets bepalingen tot een vaste conclusie ge komen. TOENAME INWONERTAL EN PERCENTAGE KATHOLIEKEN Volgens de volkstelling van 1930 be droeg het aantal inwoners dezer ge meente 8385; thans is dit 14628, of wel een toeneming van pl.m. 74 Het aantal inwoners van de Zuidwijk was in 1930 pl.m. 2000. terwijl dit thans kan worden gesteld op pl.m. 5500 of wel een toeneming van niet minder dan 175 Het totaal aantal Rooms Katholieken bedroeg in 1930: 191; thans is dit pl.m. 548 of wel 187 meer. In 1930 woonden in de Zuidwijk ongeveer 75 Rooms Katholieken en thans ongeveer 265 of wel pl.m. 253 meer. Wat betreft de z.g. „ouderverklarin gen" merken B. en W. op, dat uitgaan de van het standpunt, dat aanzienlijke toeneming van de bevolking de school stichting rechtvaardigt en bevat de lijst dus voldoende (56) kinderen. Aangezien de aanvraag dus geheel voldoet aan de bij artikel 73 der wet gestelde eisen en de medewerking in gevolge artikel 75, 2e lid slechts mag worden geweigerd indien niet aan de in dat artikel omschreven vereisten is voldaan, zal de gevraagde medewer king dienen te worden verleend. B. en W. merken verder nog op, dat bijna alle kinderen, die op de lijst voorkomen, in de Zuidwijk woonachtig zijn, of in de naaste omgeving daar van en voegen daaraan toe dat het dan ook wel bezwaarlijk is, deze kinderen naar de bestaande school te laten lo pen of per bus te doen vervoeren. In het eerste geval kan het gebeuren dat de kinderen 's morgens met goed weer van huis gaan doch dat het weer in de loop van de dag zodanig verslechtert, dat zij drijfnat thuis komen .hetgeen zeer nadelig voor de gezondheid is, of dat zij, noodgedwongen tussen de mid dag moeten overblijven. In het tweede geval komen de buskosten voor reke ning der ouders en hebben zij geen recht op een tegemoetkoming der ge meente, omdat de afstand geen 4 km. bedraagt. Dit brengt voor vele ouders vrij hoge kosten mede, zelfs tot 3,- per week, die voor hun niet of moeilijk te dragen zijn. Over de mening van de Raad in deze, verwijzen wij naar het Raads- verslag op pagina 2 van dit nummer. Maandagavond is dan de eerste stoot gegeven om ook in Veenendaal te komen tot liet vormen van een afdeling van ons legeronderdeel, de Nationale Reserve. Tijdens een bijeenkomst in de raadszaal van een uitgebreide groep he ren, vertegenwoordigers van verschillende schakeringen en organisaties in de Veenendaalse gemeenschap, en belegd door burgemeester Bakker, werd toen een zeer interessante uiteenzetting gegeven door de comman dant der Nationale Reserve in de provincie, majoor J. Klaversteijn uit Utrecht. Op verzoek stelden zich daarbij verscheidenen der aanwezigen be schikbaar om ten spoedigste tot het verwezenlijken van die afdeling te komen. Het ligt in de bedoeling om al direct te beginnen met het werven van leden, en om het aanmelden van gegadigden nog weer te vergemakkelij ken en aan te moedigen, zal a.s. Dinsdagavond in gebouw „Eltheto" een filmavond worden gegeven, en waar men over de organisatie en over alles wat vast zit aan het toetreden tot de Nationale Reserve, zal worden in gelicht en men zelfs de te gebruiken wapens zal kunnen bewonderen. Veel is er al geschreven en gespro ken over het instellen van de Natio nale Reserve en dan vooral over de eventuele resultaten die van een der gelijk instituut in oorlogstijd te ver wachten zijn. Wat betreft het geven van een om schrijving van de werkwijze, inrich ting en taak van dit belangrijke onder deel van onze defensie-middelen, kun nen wij dus kort zijn en ons bepalen bij wat majoor Klaversteijn Maandag avond over de Nationale Reserve heeft verteld. De Nationale Reserve moeten wij zien als een heel belangrijke uit vrij willigers bestaande afdeling van ons verdedigingsapparaat en staat dan ook onder het commando van de leger-op- perbevelhebber, generaal Kruis. De Nat. Res. zal, ook in geval van oorlog, uitsluitend in eigen plaats of directe gmgeving worden ingezet en als voornaamste taak hebben het be waken en verdedigen van vitale pun ten, zoals belangrijke bedrijven, wa terleiding-, gasfabriek, postkantoor, en vitale punten als bruggen enz. en moe ten optreden tegen eventueel ver spreid neergelaten parachutisten. Men krijgt dezelfde opleiding als die van de andere miliciëns en dezelfde uniform met eigen onderscheidings embleem. GEEN MOGELIJKHEID TOT 1-JARIGE LENINGEN. Bij raadsbesluit van 14 September j.l., werd aan B. en W. opnieuw mach tiging verleend om in October tot en met December 1950 één of meer kas geldleningen aan te gaan tot een to taal bedrag van 600.000,- Ingevolge dit besluit werd per 1 Oc tober j.l. met de Onderlinge Oorlogs- schaderegelings-Maatschappij te Den Haag een lening voor een jaar aange gaan ten bedrage van 300.000,- ter aflossing van de kasgeldlening met die Maatschappij tot eenzelfde bedrag. Er kan dus nog een bedrag van 300.000,- worden opgenomen. Aangezien de kaspositie der ge meente nog steeds moeilijk is, mede doordat de pogingen om voor de bouw van de 96 en 4 woningen een vaste le ning aan te gaan, niet zijn geslaagd, zullen echter daarenboven nog grote bedragen aan kasgeld moeten worden opgenomen. Alleen de Amsterdamse Bank N.V. is bereid gevonden een kasgeldlening voor 1 jaar te verstrekken ad 300.000 tegen de gebruikelijke rente van 13/A Dit bedrag wordt één dezer dagen houdt en ter bereiking daarvan van doorzetten weet, toch komt waar men wezen wil. Bekend is, dat de „O.A.G.", wat betreft het tot stand komen van het gebouw, belangrijke medewerking heeft gehad van Gemeentebestuur en andere instellingen, maar uiteindelijk zijn het toch de „O.A.G."-ers, die met gerechtvaardigde trots kunnen zeggen: dat hebben wij dan toch maar bereikt. Nog niet helemaal al'. Het gebouw kan dus volgende week in gebruik genomen worden, maar af is het nog niet. Er ligt een betonnen vloer in, waar nodig een houten vloer overheen ge legd dient; er moeten nog middelen en gereedschap-materiaal komen, om de jeugd volledig te kunnen bezig hou den. De „O.A.G." is dus nog niet helemaal waar ze zijn moet, nee nog lang niet, want wat betreft de kasmiddelen, zit men, door de hoge uitgaven voor het gebouw, absoluut aan „de avond". Al zal het dan weer een zware dobber worden om ook over deze berg van moeilijkheden heen te komen. Het ge bouw is er, laat dat de „O.A.G."-ers een aanmoediging zijn. Nu we het toch over de centen heb ben: Het ligt absoluut niet in de be doeling van het bestuur om het ge bouw voor een of ander doel te ver huren, want zo verzekerde men ons wij zitten nu nog met financiële zorgen over het aanschaffen der hier voor genoemde houten vloer en ander materiaal, maar als wij daarover heen zijn. zien wij kans om het gebouw te exploiteren zonder enige hulp van buiten de vereniging en het uitsluitend beschikbaar te houden voor ontspan ning en ontwikkeling van de jeugd. Stellig zal de „O.A.G." bij de ope ning van het eigen gebouw, die door burgemeester Bakker zal worden ver richt, heel veel belangstelling kunnen genieten. opgenomen. Voorts hebben B. en W. getracht om de kasgeldlening ad 300.000 per 18 October 1949 aangegaan voor de tijd van 1 jaar, met de Koninklijke Ned. Stoomboot Maatschappij en die dus per 18 October 1950 moet worden af gelost, weder met 1 jaar te continu- De firma Diest, Geerling en Raven te Amsterdam, door wier tussenkomst deze lening werd gesloten, berichtte aanvankelijk, dat verlenging niet mo gelijk was en zij ook geen andere in stelling bereid gevonden had deze le ning over te nemen. Er worden n.l. momenteel practisch geen jaarleningen meer verstrekt. Wel was genoemde firina in staat een aanbieding te doen voor een 3-jar. lening ad 300.000, tegen een rente van 2J/4 per jaar. met de mogelijk heid van algehele aflossing per 3 maanden met een opzegtermijn van 14 dagen. Indien de geldgeefster op zegt, wordt het percentage in overeen stemming gebracht met het rentegam- raa. Het rentegamma is de rente, die maximaal betaald mag worden en verband houdt met de looptijd van de lening. Hoe korter de looptijd, hoe lager de rente. Bij 3 maanden b.v. 1 6 maanden 1 Vi 9 maanden IV2 12 maanden 1% enz. Aangezien aflossing per 18 October niet mogelijk is en eerst een dag daar na door de gemeenteraad een beslis sing zal worden genomen over het aan gaan van nieuwe leningen, hebben B. en W. de geldgeefster bereid gevonden de aflossing te verschuiven naar 1 No- Zoals wij hierboven reeds mededeel den is de kaspositie der gemeente van dien aard, dat nog veel kasgeld zal moeten worden opgenomen, o.a. voor de financiering van de bouw der 100 woningen. Hiermede zal een bedrag van rond 1.000.000 zijn gemoeid. Aangezien het afsluiten van éénja rige leningen thans practisch is uit gesloten en het aangaan van 3-jarige leningen zeer moeilijk is, stelden B. en W. voor een besluit te nemen tot het aangaan van kasgeldleningen met een maximum looptijd van 5 jaar ge durende de maanden October 1950 tot en met December 1951 tot een totaal bedrag van 1.000.000. Hiervan zal dan per 1 November a.s. 300.000 worden opgenomen ter af lossing van de hiervoor genoemde le ning met de K.N.S.M., zodat dan nog resteert een bedrag van 700.000. Aldus lezen wij o.a. in het schrijven van B. en W. dat het voorstel aan de Raad tot deze kasgeldlening verge zelde. De modernste wapens ter be schikking. De meest ervaren instructeurs staan ter beschikking, terwijl de Nat. Res. ook van de modernste wapens zullen worden voorzien, zoals het uitstekende anti pantser-wapen, de Piat, de bren en de automatische pistolen met een enorme vuurkracht. Vervolg Pag. 2 TWEE PERSONENAUTO'S IN BOTSING. Maandagmiddag had op het Prins Bernhardplein een aanrijding plaats tussen twee personenauto's, waarvan de één afkomstig was uit Veenendaal en de andere uit Zeist. Beide wagens liepen schade op en moesten naar een garage worden overgebracht. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De politie stelt naar de schuldvraag een onderzoek in. Dat onze jonge organisatie, het Vee- nendaals Cultureel Centrum, bij het opstellen van het eerste winterpro- gramma, beslist elk wat wils heeft willen bieden, bleek Woensdagavond in Eltheto wel overduidelijk. Was het de eerste avond toneel, Woensdag heeft men zich vermaakt met kost van geheel ander karakter en zich gedurende een volle avond bij de neus laten nemen door de bekende goochel-kunstenaar en illusionist, Bal samo. Als wij hier schrijven over „een hele avond lang", dan wekt dat onwille keurig de indruk van de eentonigheid steeds naar de verrichtingen van een persoon te moeten kijken. Maar van die eentonigheid was absoluut geen sprake, integendeel juist. De aankondiging, dat wij hier te doen zouden hebben met een gooche laar van internationaal formaat, kun- wij niet anders dan spontaan be vestigen, want wal wij deze avond op dit gebied te zien gekregen hebben, was fantastisch en wekte zonder op houden de verbazing van de gehele zaal. Maar de wijze waarop Balsamo zijn sterke staaltjes omlijstte en nog weer illustreerde met conferences, maakte het geheel als het ware tot een bizonder aantrekkelijke één-acter, het geen wel bizonder gre^t respect af dwong en oorzaak was dat zijn publiek tot het laatst nog naar meer verlangde. Ook „The Kalua Hawaiians" uit Driebergen deden het uitstekend op hun zelfgebouwde instrumenten. Het geheel, ook van de tweede avond, ver sterkte onze mening weer, dat het pro gramma van Veenendaals Cultureel Centrum, steeds kwaliteit gaat geven en wij zien dan ook alweer uit naar de volgende avonden.. De Exploitatie-tekorten van de Bouwverenigingen In het exploitatie-tekort der bouw verenigingen wordt door het Rijk een bepaald maximum verleend, terwijl de gemeente een bijdrage geeft gelijk aan 1/3 der rijksbijdrage. Voor het niet door de rijks- en ge meentelijke bijdrage gedekte tekort wordt door de gemeente een kasvoor- schot verstrekt en wel renteloos tot en met het jaar. Nu bij diverse beschikkingen van de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, de rijksbijdragen in het exploitatie-tekort over het exploitatie jaar 19481949 zijn vastgesteld, kan door de gemeente worden overgegaan tot het verlenen van een kasvoorschot over dat jaar tot dekking van de over blijvende tekorten. Het betreffen hiel de z.g. oude complexen. Wij laten hieronder een berekening van de benodigde kasvoorschotten volgen: PATRIMONIUM'S BOUWVER ENIGING. (126 woningen). Tekort volgens exploitatierekening 16728.19; RUksbqdrage 9376.18; Ge meentelijke bijdrage 3125.39; Kas voorschot moet verleend van 4226.62. DE VEENENDAALSE BOUWVERENIGING Het tekort wordt vastgesteld op: 11023.13—1345.77 is 9677.36; De rijksbijdrage op 6436.09; De gemeen telijke bijdrage 2145.36 is tezamen 8581.45; Kasvoorschot moet worden bepaald 1095.91. De R is in de maand Geeft NU Uw kinderen weer Verpakt in de bekende rond© flessen Drogist - Apoth. Ass. Hoofdstr. 118 - Tel. 632 - Veenendaal WAT IS ARBEID? Er woont ergens een meneer die de kost verdient met het lezen van boe ken, die hij bespreekt voor de krant. Die meneer houdt er een tuinbaas op na. Nu ziet die recensent zijn tuinman zitten lezen en hij zegt tegen zijn vrouw: „Nu moet je es kijken: dat heet i werken." Op een mooie middag kan de be roepslezer het binnen niet langer hou den; het zomerweer verleidt hem tot een beetje tuinieren. En de overburen, die hem daar bezig zien, mompelen: ..Die man heeft zeker ook weinig te doen, dat hij het er zo van kan ne men!" Een chauffeur gevoelt neiging om zich te ontwikkelen; hij volgt een schriftelijke cursus en de studie neemt hem zo in beslag, dat hij de auto in de garage laat staan. Zijn vrouw be knort hem, omdat hij zijn werk in de steek laat. Te zelfder tijd krijgt een student uit de buurt van zijn vader een uitbrander omdat hij heel de dag in zijn wagen rondtoert inplaats van zich in zijn boeken te verdiepen. Er komt zo van zijn werk niets terecht! Wat is nu werken: tuinieren of le zen, chaufferen of studeren? Het hangt ervan af onder welke omstan digheden men liet doet. Arbeid wordt met het beroep verbonden. Maar is al leen beroepsarbeid met deze naam te betitelen? Arbeidt een schilder ol' knutselaar, die uit liefhebberij schil dert of timmert, dan niet? Of de man die onbezoldigd een erebaantje waar neemt? De secretaris van een vereni ging, die na zijn beroepsplicht te heb ben volbracht, zijn avond besteedt aan de organisatie, is toch óók aan het werk? De omschrijving van het woord lijkt zo eenvoudig: arbeider is iemand die arbeidt, werker is iemand die werkt. Toch paste men tot voor kort het eer-^ ste woord uitsluitend toe op hen die met hun spieren de kost verdienen; het woord „hoofdarbeider" is eerst la ter in gebruik gekomen. En nog altijd is een „werkende vrouw" uitsluitend een vrouw die met het hoofd, „een werkster" een vrouw, die met de han den een beroep bekleedt. Alsof een huisvrouw niet werkt! Het is niet uit muggenzifterij, dat wij op het eenzijdige gebruik van het woord de aandacht vestigen. Want de ze eenzijdigheid valt eveneens op te merken wanneer het de waardering van de arbeid betreft. Men pleegt de verdienstelijkheid van enigerlei ar- oeid ai te .neten naar dé maütb'iai'r of en in hoever deze met een beroep of een bezoldiging verbonden is of al thans ten doel heeft de bevoegdheid tot een beroep te verkrijgen. Wat daarbuiten valt, telt als arbeid niet mee en wordt hoogstens als onscha delijke ontspanning geduld. Toch zou de wereld in ongelegenheid geraken, zodra al het niet als zodanig aange merkte werk eens werd gestaakt. Dan eerst zou men ervaren hoe al die stil le, pretentieloze verrichtingen, waar mee talloze ijverige mensen in hun zogenaamde „vrije" tijd bezig zijn, niet alleen een persoonlijke levens voldoening betekenen, maar ook een maatschappelijk belang vertegenwoor digen. Iedere man is een arbeider, iedere vrouw een werkster, die zijn of haar gaven en krachten ontwikkelt en tot passende doeleinden aanwendt onverschillig, of zij hiervoor met een beroepsnaam worden aangeduid of met een salaris worden beloond. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 Ds Bakker, 5 uur Ds Vroeg indewey. Julianakerk 9.30 Ds Vroegin dewey, 5 ur Ds v. d. Pol. Vredeskerk 9 en 10.30 uur Ds v. d. Pol, 5 uur on bekend. Veeneind 3 uur Ds Bakker. Vrijdag 27 Oct., nam. 7.30 uur, dhr. Edelman van Dordrecht. Dijkstraat 2.45 uur Ds Vroegindewey. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur Ds van Enk. Ger. Kerk ond. art. 31 K.O. 8.45 en 5 uur Dienst C. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur Ds Slofstra. Ger. Gem. Hoofdstraat 9.30 en 5 uur Ds Kok. Ger. Gem. Kerke- wijk leesd. Donderdag 26 Oct. 7.30 uur Ds Ketterij v. Alblasserdam. N.P.B. 10.30 uur Ds Brakman van Naarden. Leger des Heils. Zaterdagavond 7 uur straatzang, Zondagmorgen 10 uur heiligingsdienst, 7 uur openluchtsa menkomst, 8 uur verlossingssamen komst. Sola Fide 10 uur Ds J. H. C. Kam steeg van Gorssel, 5.30 uur Ds J. de Groot van Apeldoorn. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds van de Linden, bed. H.D., 5 uur Ds Kooreman. N.H.G.E. 10 en 6 Ds Lekkerkerker van Amsterdam. Oud Ger. Gem. leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk Ds van da Peut, Ger. Gem. leesdienst. Vrijdag 27 Oct., 7 uur Dr. Stecublok. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk dhr. van Noort. Oud Ger. Gem. leesdienst. O.G.G. Maandag 23 Oct. 7 uur dhr De Jong van Kralingscheveer. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk dhr. van Viegen. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds Waldhoorn van Bennekom. 2.30 uur Ds Troelstra van Wagenin- gen. Ger. Gem. leesdienst. Vrijdag 27 Oct., 7 uur Ds v. d .Keterij van Alblas serdam. AMERONGEN. N.H.K. 10 en 6 uur Ds B. F. C. de Groot. N.P.B. 10.30 uur Ds H. van de Veer van Deventer. G.K. 10 en 5 uur Ds L. Zwaan. RENSWOUDE Nod. Herv. Kerk 10 uur Da. W. Hop. Bed. H.A. 6.30 uur Ds. Hop. Ger. Kerk 10 en 6.30uur Ds. D. G Mole naar, Bed. H.A.

De Vallei | 1950 | | pagina 1