mannenwerk Al gauw weer een nieuwe school over 't spoor? SM®»»® Autobussen denderen over de rondvraag Nieuwe Straatnamen Inderdaad :Er gaat niets boven n pijp goede tabak! De Nationale Reserve Ingezonden UIT DE RAADSVERGADERING Behalve dat er in de gisteravond gehouden raadsvergadering besloten werd tot medewerking aan de stichting van een katholieke school over 't Spoor, werd er ook nog mededeling gedaan van het feit, dat een dezer dagen bekend zal worden, of de Zuidwijk al dan niet binnen een jaar over nog een nieuw broodnodig schoolgebouw zal kunnen beschikken. De heer De Gooijer het ondste raadslid, werd gehuldigd bij zijn 70ste jaardag. De meeste tijd werd deze avond besteed aan het voorstel tot het geven van namen aan straten, waarbij het er nu en dan warmpjes aan toe ging. Na de gebruikelijke opening, zegt de VOORZITTER, alvorens over te gaan tot de orde van de dag, even te wil len stilstaan bij het feit dat de nestor der Gemeenteraad, dhr. DE GOOIJ ER deze week zijn 70e verjaardag heeft mogen vieren. Spreker brengt dan hulde aan de heer de Gooijer voor de wijze waarop hij reeds gedurende 23 jaar lang als raadslid de belangen der Veenendaalse gemeenschap heeft gediend en verdedigd. Bij stemming over het voorstel ter voorziening in de vacature, lid der commissie voor de financiën, belastin gen en volkshuisvesting, wegens liet bedanken als lid van de raad door de heer B. van Hunnik, verwerft de heer VAN KAMPEN 14 stemmen en de heer SLOK 1 stem, waarna de heer van Kampen, onder dank voor het in hem, als nieuweling in de raad, gestel de vertrouwen, deze functie aanvaard. De verkiezing leden commissie tot het nazien der rekening 1949. geeft de heren van Stempvoort 13, Bastmcijer 13, van Eden 14. van Galen 1 en Bos 1 stem. De drie eerstgenoemden aan vaarden dan hun benoeming. Het voorstel om te besluiten tot be noeming directeur, leraren en concier-, ge aan de Avondnijverheidsschool, voor de cursus 1950'51, op 3 October j.l. reeds begonnen met 72 leerlingen, is voor de heren v. GALEN, DE GOOIJ ER. en VAN STEMPVOORT aanlei ding zich afkeurend uit te laten over de wijze waarop een en ander in zijn werk is gegaan. De cursus is al begon nen en het is gewoonte dat eerst ge solliciteerd wordt, aldus zeggen deze sprekers. Ook de VOORZITTER sluit zich hierbij aan en zegt nog dat het college van B. en W. eenvoudig voor een voldongen feit zijn gesteld, waar aan moeilijk meer iets te veranderen valt. Benoemd worden hierna tot direc teur, tevens leraar in lijn- en vakte kenen voor metaalbewerkers, de heer Tj. van de Wal te Veenendaal: tot le raar in bouwkundig tekenen, de heer S. Heyn te Rhenen; tot leraar in hand en vormtekenen, de heer J. C. Slebos te Amsterdam; tot leraar in vakteke nen voor alle vakken, de heer A. P. Dekker te Veenendaal; tot leraren in de Ned. Taal, rekenen en meetkunde, de heren J. H. de Rode te Veenendaal en J. van der Walle te Veenendaal; tot concierge-schoonmaker de heer C. van Barneveld te Veenendaal. DE GEMEENTE IS BIJNA UITVERKOCHT. Op een vraag van de heer DE GOOIJER antwoordt de Voorzitter, dat de gemeente op perceel na, alle grond nu verkocht heeft. Hierna wor den de voorstellen tot verkoop van grond aan de Populierenlaan aan de heer M. de Kleuver Jr. en aan de heer C. N. van Kuijk, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het prae-advies van B. en W. naar aanleiding van een adres van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond inzake het verlenen van een jaarlijkse donatie en het verlenen van financiële steun aan plaatselijke gymnastiekverenigingen, waarbij onze plaatselijke vereniging met name genoemd wordt is voor de heer VAN GALEN aanleiding om op te merken dat Sparta niet in financi ële nood verkeert en om geen prece dent te scheppen ten opzichte van de andere plaatselijke verenigingen en om het feit dat Sparta reeds een be hoorlijke subsidie geniet door dat de gemeentelijke gymnastieklokalen wor den beschikbaar gesteld tegen de prijs van 1 gulden per avond, met al lei- sympathie en waardering voor het werk van deze vereniging, de ge vraagde 50,- jaarlijkse donatie niet te willen toe te kennen. De heren JANSEN en VAN HARDEVELD on derschrijven een en ander, maar zou den het eventueel toe te kennen bedrag willen zien als een daad van sympa thie voor deze belangrijke vereniging en tegen toekenning geen bezwaar hebben omdat het hier gaat om een vereniging die haar gelijke in Veenen daal niet kent. De VOORZITTER blijft bij het advies van B. en W. en onder schrijft de argumenten van de heer v. Galen om niet tot het verlenen van de gevraagde bijdragen over te gaan. Aldus besloten. Zonder meer worden aangenomen het voorstel verlenen van kasvoor- schotten aan de bouwverenigingen tot voorlopige dekking van de tekorten over het exploitatiejaar 1948—1949 en tot verhuring van de woningen in het kamp „Dijkstraat" aan 10 gezinnen en waarbij de huurbedragen, varierende van 2.50 tot 5.per week worden vastgesteld. EEN HEFTIG STRAATNAMEN-DEBAT. GEEN HELWEG OF HELBRUG. Het voorstel tot het geven van na men aan straten, en wegen, brengt vrijwel alle tongen van raadsleden in beweging. Gewaagden verschillende sprekers hierbij over de uitstekende samenwer king tussen de, de verschillende par tijen vertegenwoordigende raadsleden, dat men daarom niet hoeft te schro men elkaar eens ongezouten te zeggen hoe men er over denkt, bleek ook nu weer. Het hier betreffende voorstel wordt in een van de kolommen op deze pa gina uitvoerig beschreven. Ook vindt men daarin de naam Hel weg en Helbrug. De heren DE GOOIJER, BOS en v. GALEN vinden de naam Helweg niet erg geslaagd en stellen voor dit onder deel uit het voorstel terug te nemen. Niet dat zij er een principiële zaak van willen maken, maar meer om het on- esthetische in deze naam, kan ze niet met deze naam accoord doen gaan. De heer v. HARDEVELD brengt de discussie op geheel ander terrein en wil in de plaats van de namen dr. H. Colijn, dr. Slotemaker de Bruine, de namen zien van dr. Henry Polak en H. J. J. Eigelsheim, deze laatste een van de vooraanstaande pioniers geweest der tabaksbewerkers-vakbeweging. In de vorige vergadering, zo betoog de de heer v. Hardeveld, sprak de voorzitter over systeem bij het geven van straatnamen, maar hij vindt dat het voorstel een en al systeenloosheid ademt door straatnamen van mensen uit de vakbeweging te doen bij straat namen van st aatsmannen. Deze sy steemloosheid, doordat ze de schijn geeft van het systematisch weren van namen van mensen uit de moderne vakbeweging; partijdigheid van B. en W. dus, en hij dient een amendement in, met de hiervoor genoemde namen. VOORZITTER, in antwoord op de geopperde bezwaren van de heren de Gooijer, Bos en van Galen, zegt dat hij het juist een aardig idee vond om de wegen in de industriewijk zoveel mogelijk historisch te houden en kan geen enkel motief vinden waarom er in Veenendaal geen Helweg zou kun nen zijn. De heer van Hardeveld krijgt van de voorzitter ten antwoord, dat hij er een voorstander van is, om, wanneer weer een nieuwe wijk zal worden ge bouwd, dan de namen te gaan ge bruiken en bij elkaar houden van be kende figuren van de moderne vak beweging. Als de heer DE GOOIJER zich hier bij aansluit en de heer VAN STEMP VOORT zijn mede-raadslid van Har develd adviseert zijn .amendement te rug te nemen omdat hij dit moment wel het minst geschikt vindt voor de heer Van Hardeveld om eens zijn zin te krijgen, en nog zegt dat laatstge noemde het de leden van de andere fracties wel erg moeilijk zal maken, in de toekomst vóór dergelijke namen te stemmen, als hij zijn ingediend amendement handhaaft, begint dhr. VAN HARDEVELD een hartstochte lijk en heftig pleidooi te houden en breekt daarbij een lans voor alle an dere partijen; de liberalen, de Katho lieken en de Partij van de Arbeid die tot op heden nog niemand hebben naar wie in Veenendaal een straat is genoemd. Na al wat er gezegd is kan hij niet anders, dan met stelligheid partijdigheid in deze constateren, waarom hij zijn amendement niet te rug neemt. Met 11 tegen 4 stemmen wordt het amendement Hardeveld ver worpen terwijl B. en W. even zullen nagaan of er niet een andex-e naam te vinden is voor de nu z.g. Helweg. HET NIEUWE SCHOOLLOKAAL IN DE ZUIDWIJK. 3 SCHOOLLOKALEN OP ZOLDER. Het agendapunt? prae-advies over verzoek om medewerking voor de in richting van 3 noodlokalen op de zol der van Patrimonium school A. wordt door de Voorzitter geschrapt, omdat onverwachts nog een lichtpuntje in deze moeilijke zaak gekomen is. De redenen, die tot deze aanvraag hebben geleid zijn sterke uitbreiding van het aantal leerlingen gedurende het laatste jaar (van 532 tot 584) en de aanmelding van 66 leerlingen voor de nieuwe cursus. Allei-lei pogingen zijn aangewend om een goede oplossing voor het ruimte gebrek te vinden, b.v. door onder brenging van enige klassen in andere gebouwen, zoals „Eltheto", „Sola Fide" enz. Dit bleek evenwel niet mogelijk. De enige oplossing is thans nog om op de zolder der school een drietal noodlokalen te maken. De voorzitter deelde naar aanlei ding hiervan mede, dat het dagelijks gemeentebestuur in Den Haag een be spreking heeft gehad, waarbij geble ken is, dat misschien al over een jaar een nieuw schoolgebouw in de Zuid wijk ter beschikking zal komen. De kosten voor het inrichten van de 3 noodlokalen zou dan weggegooid geld zijn terwijl die lokalen voor het les geven en herbergen van kindexen 2. 3. 4. 5. eigenlijk nog verre zouden zijn van de eisen die er aan gesteld moeten kun nen worden. In de volgende raads vergadering zal stellig meer over deze eventuële gelukkige oplossing van dit probleem verteld kunnen worden. DE KATHOLIEKE SCHOOL. Het prae-advies naar aanleiding van een verzoek van het R.K. Kerkbe stuur van de parochie van de H. Wil- librordus te Renswoude om medewer king voor de stichting van een school voor g.l.o. doet de heer v. GALEN zeggen dat hij als protestant, 't stich ten van een Katholieke school in het overwegend protestantse Veenendaal niet kan toejuichen. Wij leven geluk kig in een demociatisch land, zo gaat de spreker verdei-, in een land waar wij ook van overwegend katholieke plaatsen mogen verwachten dat de protestantse belangen niet achterge steld zullen worden, dus ziet de heer van Galen geen i-eden waarom hij zou kunnen tegen stemmen. Stellig in aansluiting op het even te voren gevoerde straatnamendebat, laat de heer VAN HARDEVELD nog even weten dat hij blij is te zien dat in Veenendaal ook nog wel eens de rechten van minderheden worden ge ëerbiedigd, omdat het er meestal niet veel op lijkt. Zonder verdere woorden en zonder hoofdelijke stemming gaat het voorstel onder de hamer door. Nee lezer het even hiervoor afgedruk te kopje is heus geen fout van een onze zetters ol zo. Eigenlijk had er nog bij moeten staan: EN RIJDEN DE DISCUSSIES AAN DIGGELS. En dan waren wij nog niet volledig geweest, want het zijn ook nog andere soorten van auto's en vooral stoomfietsen die door de Hoofdstiaat denderen. En dat de frequentie waarmee een en ander het Gemeentehuis passeert, ook 's avonds nog zeer hoog is, merkt men eigenlijk het beste als men, zoals gister avond. gezeten is in de aan de straatzijde gelegen en de dan wij mogen dat wel zeggen tot publieke tribune ge degradeerde burgemeesterskamer, met als taak het maken van een getrouw en volledig verslag van de raadsvergade ring die in de zich hier achter bevindende raadszaal wordt gehouden. En dat door een opengeschoven schuifdeur heen Strak voor de geopende schuifdeur - die tijdens geheime zitting dicht gedaan kan worden - verdringen zich aan het hier opgestelde kleine perstafeltje een steeds maar reikhalzend aantal pers-muskieten. Een situatie die het toch al ontzettend moeilijk en in spannend maakt om het gesprokene te kunnen volgen, vooral als een van de sprekers even vergeet om zich met een fors keelgeluid aan de publieke tribune in de burgemeesterskamer verstaanbaar te maken. Gisteravond was het bar, zoveel auto's en van dat gerij als er voorbij kwamen Als er drie van die lawaaimakers kort. achter elkaar voorbij komen raken wij de draad van het gesprek even vol komen kwijt. De rondvraag werd voor het grootste gedeelte door het verkeer overdenderd, en waartussendoor nog weer het geraas L van jassen aantrekken en weggaan van een groot deel der publieke tribune bezetting die vast en zeker alleen gekomen was om te horen wat de Raad zou zeggen over de nieuwe Katholieke School over 't Spoor want toen we dat hadden gehad gingen ze weg. En ook daarvoor, werden de beraadslagingen in een ontelbaar en vaak niet meer aan elkaar te lijmen aantal stukken gereden. Het zijn heus niet alleen en zeker niet in de eerste plaats de persmensen die het nieuwe in uitzicht gestelde gemeente huis nog even zullen moeten ontberen, maar toch droomden wij deze avond van een ruime perstafel op een plaats waar wij alles zullen kunnen verstaan, Uw verslaggever kon het niet nalaten d^ze keer zelf eens het woord te nemen in net raadsverslag en in de ruimte die anders wordt besteed aan de rondvraag eens een indruk te geven van de pers situatie tijdens een raadsvergadering. Toch geven wij hier nog even hetgeen wij tussen de herrie door konden opnemen n.l.: dat de heren van KAMPEN en JANSEN spraken over de onhoudbare toestand van trottoir, wegdek en riolering in de Keucheniusstraat en Kuiperstraat. Het laatste gedeelte der vergadering vond plaats met gesloten deuren, waarbij natuurlijk ook de hiervoor genoemde schuifdeur. Nu de diverse ruilverkavelingswe gen in behoorlijke staat zullen worden gebracht, en deze wegen meer voor het verkeer worden ontsloten, komt het B. en W. gewenst voor deze we gen, alsmede een tweetal bruggen, een naam te geven. Aangezien het hier landwegen be treft, leek het B. en W. een goed idee om de typische benamingen, waarme de vroeger de diverse stukken grond in dat gebied werden aangeduid, m de namen der wegen te laten voort leven. 1. Hoewel de weg, lopende vanaf de Kerkewijk (t.o. hotel „Gerth") thans reeds „Wageningselaan" wordt genoemd, is deze naam nooit officieel vastgesteld. B .en W. stelden voor het eerste gedeelte van deze weg tot aan de Gioeneveldselaan de naam te ge ven van „Industrielaan", omdat het één der toegangswegen is tot het industrieterrein. Het verdere gedeelte van de weg, tot aan de grens met de gemeente Rhenen, zouden B. en W. dan „Wa geningselaan" willen noemen. Voor de eerste bestaande zijweg rechts van de nieuwe Wageningse laan (thans nog zandweg) lopende naar de Middelbuurtseweg door de z.g. „ronduut", de naam „Ronduut- weg". Voor de weg, lopende vanaf de Middelbuui'tseweg, door het z.g. „Rauweveld" in Noord-Oostelijke richting van de Wageningselaan en vervolgens naar de Grift, de naam „Rauweveldseweg" en voor de brug daar ter plaatse, de naam „Hel brug". Voor de weg, lopende vanaf de Gx-oeneveldselaan, parallel aan de PADVINDSTERSCLUBHUIS GEOPEND. Zaterdagmiddag werd voor de ruim 100 Veenendaalse Padvindstei's het clubhuis naast het Juliana-ziekenhuis geopend, onder giote belangstelling der oudei's. Begonnen werd met het hijsen van de Internationale padvind- stervlag, waarna mevrouw De Ruiter namens het groepscomité sprak. Oehoe de Haas kreeg daarna uit haar handen de sleutel. Nadat dank gebi-acht was vooi- alle medewerking, ondervonden bij het opbouwen van dit clubhuis, werd de deur geopend en konden de ouders het interieur bezichtigen. SAMENSTELLING BESTUUR MOTORCLUB. Het Bestuur van de Motorclub „Vee nendaal" is thans in een ledenvei'ga- dering als volgt samengesteld, nadat de voorzitter en secretaris bedankt hadden: de heren M. Orvan, M. Slot boom, J. Budding, J. Groenhof en H. Honders. QOQ is ée mening van Mijnheer den Besten. Klanten bezoeken kan vermoeiend zijn, maar als ik in mijn wagen vaneen pijp geurige tabak geniet, doe ik nieuwe energie op en gaat straks het verkopen vanzelf." OPBRENGST SOLEX-BAZAR. De opbrengst van de vorige week gehouden bazar ten bate van het In terieurfonds „Sola Fide", heeft 9000,- opgebracht. De winnaar van het Solex-rijwiel is geworden de houder van lot nummer 557, Men verzoekt ons mede te delen dat indien de Solex niet voor 1 No vember a.s. is afgehaald, deze prijs wcei' aan de organiserende vereniging vervalt, want de gelukkige is nog niet komen opdagen. De prijs van de stand met een be paald aantal erwten is gewonnen door de heer A. van Barneveld, Pr. Bex-n- hardlaan 199; het aantal erwten was 5652. De naam van het konijn is niet ge raden, want die was Knagelijntje. De uitslag van de raad wedstrijd da tum ingebruikneming nieuw gebouw van „Sola Fide" is vanzelfsprekend nog niet bekend en kan derhalve eerst later gegeven woi'den. VIJF WOONHUIZEN AANBESTEED. Maandagavond had in Hotel Gerth de aanbesteding plaats van het bou wen van vijf woonhuizen met winkels, garage en magazijn aan de Dennen laan te Veenendaal voor rekening van de Coöp. Ver. „De Eendracht". Hoogste inschrijver voor metsel- en timmerwerk Fa G. Veenvliet, Veenen daal voor 99840,-, laagste inschrijver Fa J. Boex-s Zn, Zandstraat, Veenen daal voor 91274,-. Hoogste inschrijver voor loodgieters- werk Fa H. Huibers, Veenenadal voor 8320,-. Laagste: Fa Gebr. van Harn, Veenendaal f 7990,-. Hoogste inschrijver voor schilders- werk Fa De Bruin voor 10193,-, laagste Fa F. Hardeveld Zn, Vee nendaal voor 6086,-. Hoogste inschrijver voor electx-ici- teitswerk: Fa G. J. Hiensch, Veenen- Grift, in Zuid-Oostelijke richting naar de Rauweveldseweg. de naam 1 V001. 3237,., laagste inschi'ijver 6. „Helweg", omdat deze weg langs het natuurreservaat „de Hel" loopt. Voor de weg, lopende vanaf de Wageningselaan langs de vuilnis stortplaats naar de Helweg, de naam „Ketelwcg". Deze weg loopt n.l. aan de Oostzij de van het perceel, dat vx-oeger of ficieel bekend stond onder de naam „de Ketelstaart". Voor de brug over de Grift aan het einde van de Gx-oeneveldselaan de naam „Groeneveldsebrug". Voorts is het nodig om de stx-aten, die thans worden aangelegd in de bouwwijk „de Geer" en waaraan o.a. de 96 woningen worden gebouwd, een naam te geven. Overeenkomstig de suggestie van de Raadsleden gedaan in één der vorige vergaderingen, kwamen B. en W. met het voorstel één dier straten willen noemen naar één der vooi-mannen van Fa R. van Eden, Veenendaal 3140,-. Gunning is aangehouden. KOSTELOZE INENTING TEGEN- POKKEN. Burgem. en Weth. van Veenendaal maken bekend, dat op Donderdag 26 October a.s., tussen 45 uur, in ge bouw Kerkewijk 6 gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze inenting of hex'inenting tegen pokken van hen, die zich daartoe ten huize van Dr E. A. C. Reijdon aanmelden of daartoe worden voorgebracht. Bij twijfel om trent de gezondheidstoestand van de in te enten persoon, raadplege men vooraf de huisarts. Voor een juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kin deren is het gewenst, dat bij de aan melding worden medegebracht trouw boekjes der ouders of geboortebewij zen der kinderen. 2. 3. 4. „Patrimonium", n.l. de heer W. C. Bee- retmans. Aan de overige straten wilden B. en W. namen van bekende staatslieden geven. 1. Voor de straat lopende vanaf het einde der Patrimoniumlaan in Zui delijke richting naar de Dr. de Vis serstraat, de naam „Dr Colijn- straat". De naam van Geei'seweg vanaf de Patrimoniumlaan tot de Dijksti:aat vervalt dus. Voor de straat lopende in het ver lengde van de Dijkstraat in de rich- ting van de Klaas Katerstx'aat tot het plein aan de Klaas Katerstraat (tegenover de Bart Poesiatstraat) de naam „Dr Slotemaker de Bruï- ne-straat". Voor het hiervoor onder 2. bedoelde plein, de naam „Dr Slotemaker de Bruïne-plein". Voor de straat, lopende van het °.nder genoemde plein in Zuide lijke richting, evenwijdig aan de Klaas Katerstraat en de Dr Colijn- straat, naar de verbindingsstraat tussen genoemde straten, de naam „W. C. Beexemansstraat". Hieronder laten wij nog enige bij zonderheden volgen omtrent de hier voor genoemde personen. Dr Colijn werd geboren 22 Juni 1869 en overleed in Duitse gevangenschap op 18 September 1944. In 1909 deed hij zijn intrede in onze volksvertegenwoordiging en werd hij lid der Tweede Kamer voor het dis trict Sneek. In 1911 werd hij Minister van Oor log en in 1912 Minister van Marine a.i. In 1923 werd Minister van Finan ciën. Vanaf 1920 was hij de leider van de A.R. partij. Een vijftal kabinetten naam en wel: 1925 le Kabinet-Colijn; 1933 2e Kabinet-Colijn; 1933 3e Kabinet-Colijn; 1937 4e Kabinet-Colijn; 1939 5e Kabinet-Colijn. Sinds 1929 was hij Minister Staat. Dr. Jan R. Slotemaker de Bruine werd geboren in 1869 en is overleden in 1941. Hij was niet alleen staatsman, doch ook theoloog. Hij was hoogleraar van wege de Ned. Hervormde Kerk te Utrecht. was hiJ Minister van Arbeid, in 1933 Minister van Sociale Zaken en in 1935 Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Hij behoorde tot de C.H. Partij en onderscheidde zich in het bijzonder door sociale belangstelling. Beeremans was de man, die de eer ste stoot heeft gegeven tot oprichting van het Ned. Werkliedenverbond „Pa trimonium". In het midden van 1874 sprak hij met Kater over de oprich ting van een Chr. Werkliedenvereni ging. droeg zijn van EEN NIEUW WINKELPAND GEOPEND. Voor de heer C. Huibex-s, groente- handelaai-, voorheen aan de Wilhelmi- nastraat, was de Zaterdag van de vo rige week een wel zeer belangrijke. Die dag opende hij n.l. de winkel in zijn nieuw gebouwde pand op Pan huis 47. Hoewel het enorm aantal bij deze gelegenheid ontvangen bloemstukken de interieuronderdelen grotendeels voor het oog verborgen hield, konden wij toch wel zien welk een grote vooi-uitgang de heer Huibei's met deze schitterende en naar de eisen inge richte zaak heeft bereikt. Behalve de winkel en het woonhuis is in het nieuwe pand ook een ruime opslagplaats ondergebracht. Ongetwijfeld betekent het fraaie pand, dat gebouwd werd door de aan- nemei-s Gebr. van Doorn, weer een schitterende aanwinst voor de Veenen daalse winkelstand. De heer Huibers wensen wij veel geluk in zijn nieuwe home. WINKELPAND HOOFDSTRAAT AANBESTEED. Vrijdagmiddag had in Hotel „De Korenbeurs" de aanbesteding plaats onder leiding van ai'chitect G. de Geit van een winkel en magazijn van het Handelshuis Pauk aan de Hoofdstraat no. 3. De hoogste inschrijver voor metsel en timmerwerk was de Fa G. B. van Brakel Zn te Renkum voor 32351,-, laagste Firma C. Blij leven, Veenen daal voor 23810,-. Bij het loodgie- tei-swerk was de Fa Gebr. van de Pol de hoogste inschrijver met 3850,- en laagste de Fa Gebx-s. van de Harn te Veenendaal voor 2747,-. Bij het schil- derswerk was de Fa B. de Bruin het hoogst met 2625,- en de laagste Fa G. J. Geurtsen te Renkum voor 1984,-. De gunning is aangehouden. MIJN REIS DOOR RUSLAND Voor de leden van de KAB, KVP en KJB in Veenendaal en omgeving hield de heer A. Conijn, redacteur Maasbo de, een boeiende causerie over zijn reis door Rusland, uiteraard gemaakt vóór het ijzeren gordijn werd neergelaten. De spreker verhaalde van de primi tieve reisgelegenheden in dat land die vol ongedierte zitten; van de technisch volmaakte fabrieken, in de grote ste den Leningrad en Moskou; van het Kremlin aan het Rode (d.i. lieflijke) Plein en van Kiëf, de hersenen van Rusland, het Russische Delft. Het best op dreef was de spreker, toen hij de ziel van het volk van het eeuwige Rusland schetste. Treffend was het verhaal van het schreiende Wolgarussische bruidje met haar brui degom, die de barre tocht naar Lenin grad hadden ondernomen om voor een katholiek priester, de enige in het on metelijke land, te kunnen huwen. Vei volg van Pag. 1 Het is vrijwel zeker dat de gewone legeronderdelen voor een groot ge deelte in het buitenland zullen worden ingezet, in het kader van de gezamen lijke west-Europese verdediging. Een feit waarom wij niet mogen talmen en de Nat. Res. tot de hoogstbereikbare kracht moeten opvoeren, zo sprak o.a. majoor Klaversteijn en hij vervolgde zijn causerie met er op te wijzen dat het al de goede kant op gaat nu het aantal aanmeldingen zo enorm toe neemt en in weken tijds de kracht van de Nat. Res. al meer dan verdubbeld is. Men gaat steeds beter inzien dat onze vrijheid, wiüen wjj die behouden, verdedigd zal moeten worden, zowel tegen de buitenlandse als tegen de bin nenlandse vijand. Estland en Lithauexi als voor beeld. In de eerste plaats zal die Nat. Res. moeten zijn samengesteld uit mensen, die zich willen verzetten tegen de agressieve politiek van Rusland. De bevolking moet weten dat de N.R. het apparaat is waar men op ver trouwen kan en er zal dan ook een plaatselijke commissie worden inge steld, belast met het selecteren dei- manschappen. Het leger, onze verdedigingsmoge lijkheid, moet door het volk gedragen worden. Het moet een wex-kelijk volks leger zijn, want een leger dat zijn volk achter zich weet, kan veel grotere kracht ontwikkelen als 't nodig mocht woxden. Wij zijn nog in de gelegen heid om ons ter dege voor te bereiden op een eventuele aanval op onze vrij heid, zo ging de spreker verder, en hij stelde het lot van landen als Estland en Lithauen, dat over geen leger be schikte en zonder meer bij Rusland is ingelijfd, als voorbeeld. Laten wij zorgen in dit opzicht te doen wat binnen ons bereik ligt en doen wat ons mogelijk gemaakt wordt. We leven in een tijd dat elke gezonde man wapens moet kunnen hanteren. De Nat. Res. in omliggende plaatsen. In onze naaste omgeving zijn er al afdelingen gevormd in Rhenen, Ame- rongen, Scherpenzeel, Driebergen. Wijk bij Duurstede, Zeist en Amers foort, die onder commando staan van majoor Klaversteijn en er is ook spra ke van enige vorm van samenwerking tussen die afdelingen. Komende aan het punt van uit welke mensen de Nat. Res. wordt gevormd, zei spreker o.m. nog: Allen die niet als militair geregistreerd zijn in de leeftijd van 21 tot 49 jaar; de bizon- dere dienstplichtigen (van de lichtin gen 1921, '22, '23 en '24, die niet onder de wapenen zijn geweest) worden aan genomen, terwijl er verder voor reeds in het leger gevormde kaderleden ge legenheid bestaat zich naar de Nat. Reserve te laten overschrijven en die dan niet meer in het leger zullen kun nen worden opgeroepen. Al de N.R.- ers zijn vrij van oproeping in het le ger. De keuring is als voor de andere militairen. Gevraagd wordt 200 uren per jaar te oefenen, dat is gedurende 50 weken 3 uur per week 150 uur. De andere 50 uur worden ineens dopr-, gebracht in 'Harskamp of een andere legerplaats. De oefeningen scherp- schieten worden als regel op Zater dagmiddagen gehouden. Per leger-auto gaat men dan naar een schietterrein. Per avond krijgt de Nat. Reservist 75 cent en ingeval hij een dag of een hele week in actie is verzuimvergoe- ding tot een bedrag van 8,-. Alle mi litaire sociale voorzieningen bij onge val of wat ook, zijn op hem van toe passing. Men verbindt zich voor een jaar en daarna kan men naar wens uittreden of lid blijven. In verreweg de meeste gevallen wil men graag blij ven. Na een jaar kan men een diploma verwerven, terwijl men dan, al naar gelang de omstandigheden dit eisen, nog maar een of twee maal in de maand een avond-oefening zal houden, aldus eindigde majoor Klaversteijn, die dus binnenkort een vertrouwde fi guur in Veenendaal gaat woi'den, zijn uiteenzetting. De filmavond in Eltheto. Wat betreft de filmavond, a.s. Dins dagavond in gebouw Eltheto, kunnen wij nog mededelen dat ieder die voor dienstneming in de Nat. Reserve in aanmerking komt zie bovengenoem de bizonderheden en tevens allen die belangstellen in de Nat. Reserve, van harte welkom zijn. De film is ge titeld „De Slag Oni Engeland", waarin men een beeld zal zien van Londen tijdens de Duitse bombardementen en tevens hoe in Engeland de Home Guard werkt. STEUN WETTIG GEZAG. Zoals uit een advertentie in dit blad blijkt, zal er a.s. Dinsdagavond in „Eltheto" een openbare vergadering worden gehouden vanwege het Natio naal Instituut „Steun Wettig Gezag". Dit instituut kwam tot stand, toen ge zagsgetrouwe mannen van diverse pluimage begrepen, dat in deze tijd van revolutie-dreiging eendrachtige in spanning nodig is of, als 't moet, re volutionair geweld te keren en samen pal te staan voor de verdediging van fezag en gezin, huis en haax-d, vrij- eid en vrede. Mocht ooit hier met of zonder hulp van buiten worden gepoogd het wettig gezag te overrompelen, dan moet een macht van gezagsgetrouwen daar welbewapend en goed geoefend tegen kunnen optreden. Daarover willen wy ons beraden op a.s. Dinsdagavond. De Majoor J. Kla versteijn, Commandant van de Natio nale Reserve in onze provincie en de Kapitein-Districtscommandant van de Rijkspolitie J. Offermans te Amster dam hopen in korte toespraken ons voor te lichten. De film „Gouden Banden" geeft een levendig beeld van het gebeuren in September 1948 (troonsafstand Konin gin Wilhelmina, inhuldiging Koningin Juliana en allerlei wat daarmede sa menhangt). Wij doen een beroep op alle man nen en vooral de mannen in de beste jaren van hun leven die het wettig gezag onder alle omstandighe den willen zien gehandhaafd, om ter vergadering te komen. Wij wensen geen dictatuur van een minderheid, maar een vrij, zelfstandig Nederland onder de scepter onzer ge-

De Vallei | 1950 | | pagina 2