Ruim 2000 Prijzen t „DE ERVEN De avond van Chr. Vakverbond nuttige Cadeaux. in het overvolle „Eltheto" De vergadering „Ambon in iMooi Verloofd (Duf* Lh (jerry (9ten^> Óteffer Verloofd J op ie Cïd. en ouman ^~)Vtm v. CnppelL eueen Uiillem Hermanes u.Leööen Het deskundigst adres Voor Blokfluit les: mUZIEKSCH. „ARS IY1USICA,, Kleefsman's Boekhuis Predikbeurten t Dirkje Cornelia u. Ledden t l uan schaih v 1925 GERRIT UAtl DE GUND AALTJE VAN DE GLIND- Uoskuiien ÜUST HOOGSTRAAT 14—16 De Sint zegt hJORO bazar. UAaaq, tn Stati&o-a Smaakvol Degelijk Duurzaam Cadeaux DIVERSEN 'ervolg bint Nicolaas-gedichten van Clir.ge Doorenbos van pag. 1 Hij hoopt, dat u zeer binnenkort De das wordt omgedaan. BIJ EEN PLOFFIETS: Vrouwtjelief, een ploffiets Schenk ik heden jou, Omdat jij een ploffiets Steeds graag hebben wou. Prutpr ut pruttel maar plezierig, 's Is een pracht-liefhebberij, Pruttelpruttel op je prutsfiets, Pruttel niet zo vaak op mij. Vergeet op 5 December alles, be halve Sinterklaas! Viert het familie feest, al hangt er, letterlijk of figuur lijk. een dikke mist; al drijven er letterlijk en figuurlijk- loodzware wolken, zie toch de maan door de bomen schijnen; dan ziet u het licht van de zon. Viert zo lang als u de kans krijgt 't Echt oud-vaderlandse feest Met gebak en lekkernijen, Plagerijtje, gijn en geest, Eens paar jaar met kind'ren kind T zijn! Houdt de goede Sint in eer; Zie de maan schijnt door de [bomen. 't Is zo gauw de laatste keer. Sinterklaas is een groot telepaath: hij voelt de wensen, die de mensen zich in gedachten wensen. Hij voelt, dat zusje die pop en broertje die auto en Mientje dat tasje en Opa die pijp graag wil hebben. Verlanglijstjes zijn meestal overbodig. Hij voelt, wat ontelbare grote kinderen in gedach ten vragen: Sint, als u ons iets wilt geven, Net als ieder ander jaar, Geef ons dan een rustig leven Voor en door en met elkaar. Sint, toe, help ons weer naar boven, Doe die ene grote daad, 'k Zal dan, net als vroeger, g'loven, Dat u werkelijk bestaat Zojuist vernemen wij nog, dat het aantal prijzen dat men bo ven de BROMFIETSEN nog win nen kan tijdens de Sinterklaas actie van de winkeliers, intussen is gegroeid tot ruim 2000. MARKTDAG OP DE 5e DECEMBER. Burgemeester en Wethouders van Veenendaal maken bekend, dat er op Dinsdag 5 December a.s. in ver band met het St. Nicolaasfeest de gehele dag markt zal worden ge houden. WEKELIJKSE MARKTDAG EN TWEEDE KERSTDAG. Nu de Tweede Kerstdag dit jaar op Dinsdag valt, hebben B. en W. zich afgevraagd of de wekelijkse markt, die op die dag wordt gehou den, moet worden verzet op een andere dag dan wel of de markt in die week niet zal worden gehouden. B. en W. hebben hierover het ad vies ingewonnen van de markt- commissie. Deze heeft, na de mening der marktkooplieden te hebben ge peild, geadviseerd in die week toch markt te houden en deze te verzet ten op Woensdag 27 December a.s. BEDRAG AAN GELD GEMIST. De caféhouder R. te Gelders Vee nendaal deed bij de politie aangifte, dat hij een som gelds mistte. De po litie stelt naar deze diefstal een onderzoek in. Stampvol was de grote zaal van j beider kreeg ten antwoord, dat zijn gebouw „Eltheto" Vrijdagavond, j baas zijn kerk en zijn god was, en Vrijwel geen plekje was onbezet, want als wij het aantal aanwezigen dat ^eze avond met een staanplaats -gei-Mdii©p fGo stellen, zijn wij vast niet aan de hoge kant. En daarbij komt nog dat zeer velen moesten worden teruggestuurd om dat er beslist niemand meer bij kon. De Veenendaalse Christelijke Be sturenbond heeft dan ook niet over belangstelling voor haar gehouden propagandavergadering te klagen ge had. Na het zingen van Psalm 46 1 en 4a en het lezen van Prediker 8 5 ging de voorzitter, de heer Anbeek, voor in gebed. Meteen al was het erg rumoerig in de zaal, en het was eigenlijk nog niet helemaal stil ge weest. Toen de heer Anbeek zijn openingswoord sprak, had hij de grootste moeite om zich aan de ver gadering verstaanbaar te maken. De voorzitter verhaalde hierbij van een historisch gebeuren uit het eind van de vorige eeuw. Een arbei der vroeg zijn baas een dag vrij. De betreffende dag was een Zondag. Hij wou zo graag eens met vrouw en kinderen naar de kerk. De ar- hij kreeg geen vrijaf. Dat was toen mogelijk, zoals in die jaren nog meer van dergelijke dingen moge lijk Vfvai!ea en i-ctx wrfkgever zijn ondergeschikte naar believen kon behandelen. Vandaag is dat anders. Door toedoen van de vakbeweging is er in dit opzicht toch al heel wat veranderd, en dat niet doordat de leiders van de Christelijke Vakbe weging zulke bijzondere mensen waren, maar doordat ze hebben ge daan, hetgeen God in Maatschappe lijk opzicht op hun plaats van ze verwacht heeft. Wie denkt dat we na al die verbeteringen zijn waar we wezen moeten, heeft het mis, want er is nog heel veel te doen, op sociaal gebied, en ook op plaat sen, waar het recht door de macht verdrongen wordt. Alvorens de volgende spreker, de heer L. Reitsma uit Arnhem, be stuurder der Chr. Bedrijfsgr. Centr., het woord te geven, zag de voorzit ter zich genoodzaakt te dreigen met de vergadering te zullen sluiten, omdat het met het rumoer in de zaal beslist de spuigaten uitliep. Er is veel jeugd in de zaal, maar laat toch ook de jeugd begrijpen, dat het toneelstuk, dat deze avond nog ver toond zal worden, maar een onbe langrijk onderdeel van de avond vormt, aldus de heer Anbeek en hij wees er nog op dat het gesprokene de hoofdmoot van de avond moest zijn. Als eerste ging de heer Reitsma na, op welke fronten de christelijke vakbeweging nog te strijden heeft. Spreker noemde hierbij het geeste- iijk-nihilisme en de afschrikwekken de en ons met verplettering bedrei gende vertegenwoordiging daarvan, het communisme achter en aan deze kant van het ijzeren gordijn. Na de oorlog hebben wc geleefd in de eenheidsgedachte. Zelfs voor aanstaande christenen hebben toen gezegd dat we die hokjesgeest moes ten laten varen en alle gezindten onder brengen in één centrale orga nisatie. Spreker vroeg zich af waar die eenheidsgedachte vandaan komt en zei dat hij uit de personalistisch socialistische gedachte ontspruit. De gedachte van de mens die uitgaat van het standpunt dat de mens in de natuur prevaleert en ver verhe ven staat boven zijn omgeving en ook dat die alles kan verwerpen wat hij niet kan omvatten of wat hij door zijn verstandelijke vermogens niet zou kunnen beheersen of nog niet beheersen. De christelijke vakbeweging stelt zich op het standpunt dat dat alle dingen gezien moeten worden van uit en door Christus, dat is het we zenlijke verschil tussen onze en de moderne vakbeweging en ook haar bestaansrecht, aldus betoogde de heer Reitsma. Spreker vervolgde zijn toespraak met er op te wijzen dat de geeste lijke kracht die ons christelijk volks deel zal kunnen opbrengen in de strijd tegen de dreigende Rode Vloedgolf, minder dan miniem is. Van onze jeugd gaat 76 pet. niet naar de kerk. Onze tijd is vol drei ging. Bewapening, Korea en Tibet. En waar is onze weerstand? Vredes conferenties mislukken. Waar gaan we heen? Gaan we onder in het ni hilisme? Wat doen we? We doen niks, helemaal niks. We zijn tevre den als we 's avonds nog maar lek- Een Ambonese dominee onder de sprekers Deze vergadering werd geopend met gebed door Dr. J. G. Thoomes. Deze moest beginnen met de mede deling, dat de Heer A. Bakker we- seerd zijn, omdat we van Jezus hou den en daarom uit hem willen leven, zo besloot de heer Reitsma zijn met veel vuur gebracht betoog. Gedurende het tweede gedeelte van de avond bracht het toneel gezelschap „Unitas" van de afde ling Textiel na een opvoering van het toneelspel „De Sirene Loeit". Het betreft hier een stuk in drie bedrijven dat de strijd van de wer kers van een grote fabriek met hun directeur over een loonverlaging uitbeeld en welke strijd tenslotte op een staking uitdraaide. De koppig heid van de directeur die weigert in te gaan op een voorstel van zijn arbeiders om de 15 pet. waarmee die directeur het loon wilde verlagen, tot o pet. terug te brengen wordt ten slotte en precies op tijd gebro ken door een ongeluk dat zijn enig kind overkwam en waardoor hij in zag dat hij een verkeerd standpunt had ingenomen. Het stuk is vorig jaar gedurende vier avonden voor de leden van „Unitas" opgevoerd en dus kunnen wij er verder kort over zijn en er alleen nog even op wijzen dat Jan- nie de Man het wel erg zwaar had deze avond omdat zij twee rollen moest vervullen, n.l. die van me vrouw Snijders en die van Marie Linsen. Tussen de bedrijven zorgde een klein gezelschap musicerenden voor de muzikale noot. Het was al na elf uur, dat de voorzitter het einde van de avond aankondigde en ook mededeelde dat deze avond om de zeer velen die wegens plaatsgebrek moesten wor den teruggestuurd, zeer binnenkort nog eens gehouden zal worden. gens ongesteldheid verhinderd was de vergadering te leiden. Eén der sprekers, Ds. W. C. van den Brink, was door familieomstandigheden verhinderd te komen. Weldra werd het woord gegeven aan Ds. Tutuarima, Ambonees, N.H. predikant uit Amsterdam. Ds. Tutuarima begon met het uiten'van zijn ernstige zorg over het lot van de Ambonnezen, vooral ook van de kleine groep Nederlanders, die op Ambon waren achtergeble ven en hun lot met dat der Ambon nezen hebben verbonden. Vervolgens ging hij na in de ge schiedenis de nauwe band, die er sinds meer dan 300 jaar had bestaan tussen Nederland en Ambon, een band, die reeds bestond in de tijd van J. P. Coen en door de Ambon nezen nooit is verbroken, ook niet in de tijd van grote nood, waarin Nederland verkeerde. Daartegenover werd geschetst de houding aangenomen door de Ne derlandse regering en het Neder landse volk, die zich beroepen op „niet kunnen" en het Ambon in nood" in de steek laten. Spreker stelde de dwaasheid in het licht van de opvatting, dat de kwestie Ambon beslist was, omdat en Stationsstr. 114 Gortstraat 116 5 Dec. 1950 1925 - 1950 Zo de Heere wil en zij leven, hopen onze gelief de Ouders, Behuwd- en Grootouders en xviuuicu ai cii nu- ger op. We praten graag over dog matiek en ethiek en wat ons alle maal scheidt in de kerken. Laten we ons toch in de eerste plaats afvragen of we werkelijk van Jezus houden of we werkelijk Zijn volgelingen willen zijn. Waar vinden we nog het ware christelijk leven. Als men in een sa menkomst waar wordt voorgebeden en tot God gesproken, nog niet eens stil kan zijn.... Als dat de weer stand van het christendom moet zijn. We gaan dan naar de chaos. Er moet meer beroering komen bij de christenen. We moeten weer le ven uit ons geloof. Spreker meende dat de christelijke nood voor een groot gedeelte wordt veroorzaakt door gezinsnood en die gezinsnood ontstaat vaak weer doordat de ge zinsleden naar verschillende kerken gaan. Laten wij weer tegen onze mede-werkers durven en kunnen zeggen dat we christelijk georgani- Tel. 217 Dir. KOR DIJKSTRA de stad Ambon was bezet. Het over grote deel der Zuid-Molukken is nog steeds in handen der Ambon nezen en de regering is naar het eiland Ceram overgebracht. Na de boeiende en ontroerende rede van Ds. Tutuarima werd ge zongen: Ps. 68 1. De Heer zal op staan tot den strijd. Als tweede spreker trad op Mr C. C. van Helsdingen. Deze belichtte de kwestie meer van de juridische kant. Hij ging na, hoe Ambon bij de onderhandeling na 1945 steeds had aangedrongen op een nieuwe band friet NëfferTahd, hoe?- de NddeMandse1 regering het steeds bij het overige Indonesië had gehouden, om daar zijn invloed in voor Nederland gun stige zin te kunnen doen gelden, maar hoe het ook steeds aan Am- bon zelfbeschikkingsrecht heeft toe gezegd. Dat zelfbeschikkingsrecht, niet slechts voor Ambon, maar ook voor andere delen van Indonesië is tenslotte vastgelegd in de Ronde Vervolg 2e blad 1e Kolom BOEKEN Vulpennen - Ballpennen - Vulpotloden Dozen postpapier enz. ZANDSTRAAT 3 PATRIM.LAAN 8 Tel. 704 VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 Ds v. d. Pol, 5 Ds v. d. Graaf van Nijkerk. Julianakerk 9.30 onbekend. 5 Ds Bakker. Vredeskerk 9 en 10.30 uur Ds Bakker, 5 Ds v. d. Pol. Veeneind 3 dhr. Schinkel van Scherpenzeel. Woensdag 6 Dec. 7.30 dhr. de Wit van Leersum. Dijkstraat 2.45 Ds v. d. Linden van Rhenen. So la Fide 10 en 5.30 Ds H. J. Groenewe- gen van Den Haag. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur Ds v. Enk Bed. H.A. Ger. Y de 10e Dec. a.s. hun 25- y Parallelweg 61 locn i [ari9e echtvereniging te A TTï~5Dec. 1950 I I herdenken. D.at zij nog Y Emmalaan 74 Heden nam de Heere tot onze diepe droefheid, terwijl hij in zijn arbeid bezig was, plotseling van onze zijde weg, onze lieve zorgzame Man. Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader WILLEM AALBERT HASSELAAR in de ouderdom van 72 jaar. De Heere die geen rekenschap geeft van Zijne daden, trooste ons in dit smartelijk verlies. Amerongen, (Overberg) 27 Nov. 1950 Dwarsweg D 7, post Veenendaal. Namens de Familie: E. HASSELAAR-VAN GINKEL Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen De begrafenis zal plaats hebben te Veenendaal D.V. Vrijdag 1 December 1950 te 13 uur. Vertrek van het sterfhuis te 12 uur. A Het Bestuur van het waterschap Grebbe maakt bekend, dat de legger van omslagen van het waterschap voor het jaar 1950 ter inzage is nedergelegd van 27 November tot 25 Dec. a.s. en wel voor district I: bij de secret, (gemeentehuis Rhenen) en voor district II: bij de Coöp. Boerenleenbank te Veenendaal, Bezwaren tegen deze legger kunnen worden ingebracht bij het bestuur vóór 9 Jan. 1951. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank, voor de vele bewijzen van deelneming on dervonden, gedurende de ziek te en het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder S. HOEVELAKEN Wed. van JOH. SCHOLTUS en in het bizonder voor de lieflijke verpleging van Dr. Reijdon en Zuster Valk. Familie SCHOLTUS Veenendaal, November 1650 Mulderslaan 13 lang gespaard mogen blijven is de wens van A hun dankbare Kinderen, Y Behuwd- en kleinkind. Gerry en Verloofde A Lena v. Dijk-v. L9dden Martines van Dijk V Wimmie a Hanny en Verloofde i Eist (Rhenen) V Rijksstraatweg 204 195° A Zo de Heere wil en zij i leven hopen onze ge- V liefde Ouders, Behuwd- A en Grootouders en Maandag 11 Dec. a.s. de A dag te herdenken waarop Y zij voor 25 jaar in de y echt werden verbonden. A Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare A Kinderen, Behuwd, Kleinkinderen en Verloofde. Renswoude, 28 Nov. 1950 i Dashorst c 98 y „Iedere goede gave en eik vol maakt geschenk daalt van boven neer, van de Vader der lichten." Jac. 1 17. Het is weer de tijd voor gaven en geschenken. Deze hele krant staat vol van advertenties, die U aansporen, vrienden en verwanten eens te ver rassen. En daar is niets tegen, daar is alles voor. Laten we toch gaarne de gele genheid gebruiken, elkander eens wat hartelijkheid te bereiden. De grootte van het geschenk is dan bijzaak, op de bedoeling komt het aan. Vex-geet U ook vooral in deze dagen de mensen niet, die niets terug kun nen doen. De armen en de eenzamen. Jezus Christus heeft gezegd, dat alles wat wij doen voor de geringsten onder Zijn broeders en zusters, wij aan Hem doen. Achter de naaste rijst altijd de gestalte van de Heiland op. Hij heeft ons het gebod der liefde gegeven, liefde tot God en liefde tot de naaste. In Hem heeft God aan de wereld geschonken het allerbeste, wat Hij schenken kon, het ene nodige. Jezus Christus is God's geschenk aan deze wereld in kommer en nood. En God's gave is volmaakt. Jezus Christus is het antwoord op alle vra gen van ons gekwelde hart, en de red der uit alle nood. Hij heeft de woor den van eeuwig leven. Vrij moogt U tot Jezus gaan. Zonder geld en zon der prijs biedt God U Zijn gaven aan. Misschien krijgt U dezer dagen zoveel geschenken, dat U er nauwelijks meer blij mee zijn kunt. Wellicht wordt U ook door iedereen vergeten en zijn deze dagen voor U haast niet om door te komen. Voor allen geldt hetzelfde Woord, al ligt voor ieder het accent weer an ders: „Slechts de Vader der lichten kan ons schenken, wat ons waarlijk jui chen doet." En Hij wil het ook doen, dat is de blijde boodschap, die Hij tot ons doet uitgaan. Als we dat zien, kunnen wij achter elk geschenk die grote Gave zien en drijft alle gemis ons tot die Ontfermer. Wij gaan er onwillekeurig bij zingen: „Ja, Gij zijt de beste gave, die ons hart verlangen kan!" Kerk art. 31 K.O. 8.45 on kend. Chr. Ger. Kerk 9.30 en yi^iur Ds Slofstra. Vrijdag 8 Dec. 7.30 uur Ds J. H. Velema van Bunschoten. Ger. Gem. Hoofdstraat 9.30 en 5 uur Ds Kok, Ger. Gem. Kerkewijk leesd. Dinsdag 5 Dec. 7.30 uur Ds Dorresteijn van Opheusden. Leger des Heils Zater dagavond 7 uur Str.zang. Zondagmor gen 10 uur heiligingsdienst, 7 uur open luchtsamenkomst, 8 uur verlossings samenkomst. Ned. Prot. Bond 10.30 Ds Richards van Bussum. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds v. d. Linden, 5 uur Ds Koox-eman. N. H. Ger. Evang. 10 en 5 dhr. Kolff van Dubbeldam. Oud Ger. Gem. lees- di. Ger. Kerk 9 en 3 Ds Volken. ELST. Ned. Herv. Kerk Ds v. d. Peut. Ger. Gem. leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk dhr. van Noort. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk dhr. van Viegen. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 Ds A. J. de Jong van Schevenin- gen. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesd. Vrijdag 8 Dec. 7 uur Ds Vergunst van 't Is maar gelukkig, dat de meesten ge vraagd hebben naar Nu kunnen we bij ,,DE ERVEN vrijwel alles krijgen wat op ons lijstje staat. dtVAAN MET Mede namens mijn Ouders, Familie, Vrienden, Buren en Kennissen alsmede de Band Ned. Ind. en de Ned. Herv.K9rk zeg ik hiermede hartelijk dank voor de vele belangstelling, bloemen en cadeaux ontvangen bij mijn thuiskomst uit Indonesië Korp. J. Henzen Talmastraat 3 Voor Speelgoed en leuke cadeaux Slaagt U 't best en't goed koopst in de ZANDSTR. 70 - TEL. 248 Deelnemer St. Nic. actie. Te koop gevraagd stuk bouw grond van plm. 15 bij 50 m. in omgeving Geld. Veenendaal. Br. onder no. 686 bur. v.d. blad Dame, over veel vrije tijd be schikkend zoekt thuiswerk als naaister voor fabrieken of Ateliers Br. onder no. 684 bur. v.d. blad. Woningruil. Aangeboden bovenwoning, gevr. beneden woning. Br. onder no. 682 bur. v.d. blad. Woningrail: Ede - Veenendaal Te ruil aangeboden woning op nette stand te Ede. Huur f 4,50 per week, tegen dito woning te Veenendaal (Sticht of Gelders). Indien huur f 6.per week geen bezwaar, te bevragen J. H. v. Veenendaal, Op den Berg 31, Ede, of Gr. v. Pr.straat 26, Veenendaal. Flinke werkster gevraagd. Mevr. de Ruiter, Hoogstraat 4, Veenendaal. Witte kool restanten te koop f2.25 permudzak,,De Rimboe", Z. Meentsteeg 35, Achterberg. Boekhandel Kleefsman vraagt voor direct een nette jongen voor bindweik, bibliotheek en ander voorkomende werkzaam heden. Gevraagd nette hulp in de huishouding v.d.e.n, wegens ziekte v.d. moeder. P.G. 3kind. 1 schoolgaand. L. W. v. Veld huizen, Verlengde O.V.weg 26, Rhenen. Te koop aangeboden 1 Orgel, Hörügel, 2 spel, 11 registers, prima eikenkast. Br. onder no. 685 bur. v.d. blad. B.z.a. Nette werkster voor 4 middagen in de week. Br. onder no. 687 bur. v,d. blad. Te koop nieuw kippenhok 225 bij 125 Middelbuurtseweg A 21. zijn in GOUD - ZILVER - UURWERKEN CASSETTES - TIN - PLEET - DELFTS BLAUW BAROMETERS Cadeaux die altijd in de smaak vallen. Behalve Uw kans op een Bromfiets, nog een kans op een onzer aantrekkelijke prijzen. TEL. 702 Gehuwd persoon, 32 jaar, werk zaam in het grootbedrijflevens middelen wenst van betrekking te veranderen, zoekt een hem passende werkkring in Veenen daal of omgeving, is in bezit van Vak- en middenstandsdiploma's Br. onderno. 681 bur. v.d.blad. MARKT 7 Voor le ©n 2e hyp. in sommige gevallen ook los geld, verzeke- ringen en taxaties naar Fa. Malder en Zn. Kerkewijk 193 Te koop alle soorten Golfplaten Asbesr. Gegalvaniseerde, Dumpht Golfplaten vanaf f2.- J. Drost, t.o. Veerweg, Eist Oude verbleekte portretten ma ken wij weer als nieuw. Portret specialist De Smalen Kortegracht Anxerafoort, Tel. 63BS6 Voor verhuur van Stoelen, Dissen en Serviesgoed naar Dirk van Asselt, Dennenlaan 38 Tel, 779 en G. Gerritsen, Juliana- straat 31, Tel. 365. Alles gratis thuisbezorgd. Wij houden ons aanbevolen voor de levering van droog dennen Kachelhout f 1.50 per zak. Bij afname van 5 zak gratis huisbezorgd. Tevens asnmaak- hout J. Kool en Zn., Holleweg D 120, Tel. 566. Ons idee! Wel 2e hands prijs maar niet van nieuw te onderscheiden- #1 Veense Verkoophals», Valleistraat 12, (Klein Sahutje), Veenendaal. Steeds vezs SCHAPENVLEES verkrijgbaar bijF. A. Ariesen, Middellaan 78, Telefoon 224

De Vallei | 1950 | | pagina 8