Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken Fa. J. F. TAK Begrotingscommissie tegen invoering Reinigingsrecht De Prinses Wilhelminaschool De fabrieks- en woningbouw in Veenendaal HupolheeKQelden beschikbaar: 25e JAARGANG VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 No. 8 UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSCHE VALLEI,. ADVERTENT IES Stalin sprak Voorkomt GRIEP in te nemen. DROGISTERIJ Uitschakeling straatverlichting ging Maandagavond in De verlichting van de klok Julianakerktoren in de ,Het Eindhoven van 't Sticht" 6 Millioen gulden aan Woningbouw en Straataanleg BROUWER Abonnementsprijs F 0.^5 per kwartaal Loste nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. Fi ter Hoeven VALLEI Gewone advertentieprijs per m.m. 12 «ent. Minimumprijs per advertentie F. 3.60 Vraag en aanbod en Di versen. F 1.30 van 1-20 woorden Elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week inSTICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Stalin heeft na twee jaar ge sproken. En hij heeft de wereld ver teld, dat de oorlog althans voor het ogenblik niet onvermijdelijk kan wor den geacht; dat de vrede behouden zal blijven, wanneer de volken de zaak van de vrede in eigen handen nemen en haar tot het uiterste verdedigen. Voorts zei Stalin, dat de strijd op Ko rea door China zal worden gewonnen, als de Chinese voorstellen definitief worden verworpen; dat de organisatie der Verenigde Naties de roemloze weg van de Volkenbond opgaat en dat zij ontaardt in een middel ter ontkete ning van een nieuwe wereldoorlog. Volgens Stalin zou de hele wereld we ten, dat de Sowjet-ti-oepen na de oor log in drie fazen werden gedemobili seerd en dat deze demobilisatie in 1948 was voltooid. In dit verband deed Sta lin een vinnige uitval naar de Britse premier Attlee, van wie hij zeide, dat hij lasterde, toen deze beweerde, dat de Sowjet niet had gedemobiliseerd. Het is te betx-euren, dat de hele we reld waarvan Stalin spreekt, in feite zo bitter weinig weet van hetgeen zich achter het IJzeren Gordijn afspeelt. De berichten over Rusland zijn öf fel-partijdig naar de ene kant en dan noemt men er alles even prachtig en mooi öf er deugt niets van hetgeen er in dit uitgestrekte rijk gebeurt. In dien het werkelijkheid zou zijn, dat Rusland in 1948 zijn demobilisatie had voltooid ennadien niet opnieuw aan het mobiliseren was gegaan, dan zou er geen enkel bezwaar tegen zijn, een ieder die daar lust toe gevoelde bij voorbeeld een commissie uit die gesmade organisatie der V.N. achter het IJzeren Gordijn toe te laten. Het is juist die geheimzinnige afsluiting, die ons hier in het Westen kopschuw en wantrouwend maakt, Het ver wondert ons dan ook geenszins, dat de „rest van de wereld" niet bijster en thousiast is over de uitingen van de Russische dictator. „Propaganda en communistische onzin", aldus werd het interview gekenschetst. In sommige Amerikaanse kringen meende men zelfs, dat de Senaat na dat interview van Stalin meer voor Trumans plan zou gevoelen om vier Amerikaanse divisies naar Europa te sturen. Hoe die demobilisatie voorts zou kloppen met de tot voor kort be kende Russische uitlatingen over de geweldige militaire macht, die de Sow jet zou kunnen ontplooien, is ons een raadsel, evenmin als wij kunnen be- "grtjpen aal Rusland dan eveneens üve. „de" atoombom zou kunnen beschik ken. Ja, als het werkelijk waar was, wat Stalin beweerde, dan zouden wij ons in het Westen druk maken om nie mendal dan zouden wij ons voor een Europees leger het Franse plan of voor dat, voortkomend uit het At lantische Pact onnodig druk maken. Van dat Franse plan is bekend, dat de verschillende Europese staten strijd krachten zullen beschikbaar stellen voor een Europees contingent. Het na tionale leger zou steeds kleiner het Europese leger steeds groter worden. PASSIE-W1JDINGSDIENST. In de Geref. Kerk zal op Donderdag 1 Maart a.s. een Passie-wijdingsavond worden gegeven door het Geref. Kerk koor onder leiding van de directeur Kor Dijkstra. Als liturg treedt op Ds Vol- ten van Wageningen, aan het orgel de organist A. Waardenburg. Gezongen zullen worden de koralen en begin- en slotkoor uit de Johannes Passion van J. S. Bach in de Neder landse vertaling van Prof. Wagenaar. HET RADIOTOESTEL BAZAR „VEENZANGERS". De prijs, een radiotoestel, welke be schikbaar werd gesteld voor de tijdens de Bazar van het mannenkoor „De Veenzangers" gehouden gratis verlo ting en die gevallen is op lot nr. 3094, is nog steeds niet afgehaald. De hou der van dit lot kan het toestel alsnog afhalen tot 3 Maart a.s. op Juliana- straat 21. Indien het toestel niet wordt afgehaald, vervalt het aan de vereni ging. TWEE ENGELSE INTERNATIONALS GEVEN TAFELTENNISDEMON- STRATIES. Woensdagavond 28 Februari a.s. om 7.30 uur, hopen de internationals Harry Venner uit Londen en Keith Hux-lock uit Croydon een tafeltennis- demonstratie te geven in de cantine van de Ritmeester Sigarenfabrieken te Veenendaal. Genoemde heren nemen deel aan de Open Ned. Kampioenschappen te Utrecht, en reizen daarna door naar Wenen, waar zij aan de Wereldkampi oenschappen deelnemen. Zeer waarschijnlijk zullen er ook nog twee Nederlandse hoofdklassespe lers aanwezig zijn. door 2 x daags 2 KININE PILLEN Hoofdstraat 118 - Telefoon Ö32 De Raadscommissie, die tot taak heeft gehad het nazien van de gemeen tebegroting 1951, heeft zijn bevindin gen over de begroting vastgelegd in een uitvoerig rapport. De in deze be groting opgenomen baten van een door B. en W. voorgestelde invoering Rei nigingsrecht, zijnde 4 van de belast bare opbrengst volgens het Kadaster, worden in dit rapport ook aangeroerd. De commissie zegt aanleiding gevon den te hebben de Raad voor te stellen niet over te gaan tot invoering van een reinigingsrecht. B. en W. echter menen dit voorstel van de commissie met klem te moeten ontraden. De toe stand dezer begroting is naar hun me ning van dien aard, dat deze inkomst niet kan worden gemist. Zij wijzen in dit verband slechts op het feit, dat om deze begroting sluitend te krijgen, moest worden beschikt over de gehele achterstands-uitkering in de onderne mingsbelasting. Speciaal in verband hiermede achten zij het niet verant woord een gedeelte van het gemeente lijk belastinggebied ongebruikt te la ten. De Commissie acht deze retributie niet verantwoord aangezien de reini gingsdienst niet is gereorganiseerd. B. en W. kunnen dit bezwaar niet delen. Ook al wordt deze dienst niet gereor ganiseerd, tóch worden er kosten ge maakt voor het ophalen van huisvuil. Het is volkomen x-echtvaardig, dat in die kosten een tegemoetkoming wordt gevraagd van de inwoners, die van de ze gemeentelijke dienst profijt heb ben. Oorspronkelijk hebben B. en W. voorgesteld een reinigingsrecht te hef fen tegen een tarief van 4 Gezien De Commissaris verteld Ter gelegenheid van de a.s. boeken week heeft het Bestuur van het Vee- nendaals Cultureel Centrum een extra avond ingelast in het programma van het seizoen 1950-1951, op Woensdag avond a.s. te 8 uur in Eltheto. Verschillende sprekers en spreek sters hadden zich beschikbaar gesteld om in de boekenweek in de diverse plaatsen een lezing te houden over hun werken. Het V.C.C. heeft de keuze laten val len op de heer Voordewind, voormalig Commissaris van Politie te Amsterdam. De heer Voordewind geniet op het ogenblik een grote bekendheid door zijn boeken „De Commissaris vertelt" en „De Commissaris vertelt verder". Boeken die handelen over zijn werk als politieman in Amsterdam. Hij neemt geen blad voor de mond, doch zegt de dingen zoals zij in werkelijk heid zich voordoen. Wat er achter de schermen van de politie gebeurt is voor de meeste mensen een geheim. De heer Voordewind licht de sluier even op en neemt ons mee naar die plaat sen, waar de politie in moet grijpen. Dit alles kunt U lezen in zijn boeken. Doch, nu de gelegenheid er is om per soonlijk eens kennis te maken met de ze schrijver, veronderstellen wij dat „Eltheto" wel eens vol kon zijn. echter het feit, dat het onderzoek van deze begroting verschillende voordelen heeft opgeleverd zijn 'zij bereid om voor 1951 een heffing van 2 van de belastbare opbrengst voor te stellen. De heffing wordt hierdoor dus gehal veerd. Hierdoor vervalt ook het bezwaar, van de commissie, dat de aanslag te hoog zou zijn om in één of twee termij nen te kunnen worden ingevorderd. B. en W. stellen de Raad derhalve voor in principe te besluiten tot in voering van deze retributie, alsmede om de raming van deze post terug te brengen van 15625,- op rond 7800,-. RAADSVERGADERING. VASTSTELLING GEMEENTE BEGROTING. Woensdagavond komt de raad der Gemeente Veenendaal in openbare vergadering bijeen in de raadszaal. De agenda voor deze raadszitting ver meldt o.a. het voorstel tot vaststelling der gemeentebegroting en de begroting van het grondbedrijf voor het jaar 1951. COMMISSARIS DER KONINGIN IN VEENENDAAL. Naar wij vernemen zal de Commis saris der Koningin van de provincie Utrecht met andere leden van ons pro vinciaal bestuur, a.s. Donderdag naar Veenendaal komen voor een bespre king op het gemeentehuis. Omtrent de aard van de bespreking kon men ons niets mededelen. WEES VOORZICHTING IN T VERKEER. Deze week, Maandagavond voor 't eerst, hebben we dan kunnen zien wat het betekent als wij onze moderne straatverlichting moeten missen. Om 8 uur 's avonds in deze dagen van lichte maan, gaat de straatver lichting uit. Onwillekeurig wekt die donkerte dan herinneringen aan de jaren van ver duistering, ook al weten we dat het hier gaat om een belangrijke stroom- besparing te bereiken. Maandagavond b.v. werd het in de loop van de avond aards donker door een zware bewolking. Een verademing was 't voor degenen die onderweg wa ren, toen die avond omstreeks half tien de lichten onverwacht nog aan floepten. WAARSCHUWING VOOR WEG GEBRUIKERS. 'Door het uitschakelen van de,straat verlichting 's avonds na 8 uixr, is de veiligheid voor de weggebruikers ern stig in 't gedrang gekomen. In de af gelopen week kwam het twee maal voor dat dank zij uitstekend goede remmen, ongelukken met auto's op een haar na voorkomen werden. Oor zaak hiervan was het niet branden van rijwielachterlichtjes en onverwacht de weg oversteken. Laten deze voorvallen een ernstige wegge- waarschuwing zijn voor alle bruikers. Laat ieder er aan medewerken dat de beslist noodzakelijke stroombespa- ring niet zal leiden tot een toenemen van het aantal verkeersongelukken. Wanneer men zorgt dat vooral in de uren van verduistering de auto- en rij wielverlichting in orde is en men er rekening mee houdt dat de automobilist 's avonds lang niet dat uitzicht heeft als de straatverlichting brandt, en zich strikt houdt aan de verkeersvoorschiften, zal dat zeker niet nodig zijn. DE POLITIE EEN VALSE NAAM OPGEGEVEN. Dezer dagen werden twee jongelie den aangehouden op een terrein dat versierd is met het bekende bordje, waarop genoemd wordt het artikel 461 in een bepaald boek. De beide over treders van dit artikel kregen een pro- ces-verbaal. Later bleek dat zij namen hadden opgegeven die onmogelijk de hunne konden zijn, en zo komt het dat zij Zwaar zullen moeten boeten, want een onjuiste naam geven aan de politie is hoogst strafbaar. Dat is de naam, die de Christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Geerseweg in Veenendaal zal dragen. Hare Hoogheid werd hiervan in kennis gesteld en het mocht volkomen haar instemming hebben. Zoals we reeds in ons nummer van de vorige week berichtten, nadert de nieuwe school haar voltooiing en is het wel zo goed als zeker, dat de lessen in het begin van April een aanvang zullen kunnen nemen. Men zal misschien vragen waarom er nog geen advertentie werd ge plaatst, waarin ouders worden opgeroepen kinderen, die voor dit onderwijs in aanmerking komen, bij het Hoofd der school te laten inschrijven, zoals dat immers bij andere scholen gebruikelijk is. Dat dit niet is gebeurd en ook niet gebeuren zal, wijst er reeds op, dat het hier geen gewone school geldt, maar een „buitengewone" school. Hoe komt deze school dan aan haar leerlingen? Niet door een oproep, maar langs een geheel andere weg. Ze moet haar leerlingen recruteren uit de reeds schoolgaande jeugd, al thans in hoofdzaak. Het gaat daarbij om die leerlingen, die moeite hebben het onderwijs op de gewone school te volgen en daarom herhaaldelijk blijven zitten. Ze brengen het meestal niet verder dan het vierde leerjaar. Hadden ze dan nog maar de leerstof van die klas onder de knie, dan was er nog enig dragelijk resultaat bereikt. Zo is het echter niet. Dat ze een enkele maal werden verhoogd, geschiedde niet op grond van hun capaciteiten, maar omdat ze zo groot werden en niet meer tussen de kleintjes pasten. Dit zijn de leerlingen, die stx-aks de nieuwe school moeten bevolken. Wie maakt nu uit welke leerlingen al of niet op de gewone school thuis behoren? Dat doet niet het Hoofd of de klasse-onderwijzer van de gewone school, ook al weten die heel goed wat voor vlees ze in de kuip hebben. De candidaatjes voor de BLO-school worden stxxk voor stuk getest door de heer Ten Kate, het benoemde Hoofd dier school. Dit testen of toetsen geschiedt vol gens een beproefde methode en laat geen twijfel over omtrent de geschikt heid van de leerling het gewone on derwijs al dan niet te kunnen volgen. Blijkt uit het onderzoek duidelijk, dat een kind niet thuis hoort op een gewone school, dan worden de ouders hiervan in kennis gesteld en hun in het belang van him kind aangeraden het naar de BLO school te zenden. Het is zeer te betreuren, dat er ou- 4^ NOG Fl. 8000 TEKORT VOOR LE- GERMONUMENT GREBBEBERG. De stroom van koperen centen, die lange tijd uit alle windstreken van ons land naar Rhenen vloeide, is op gedroogd. Het comité Nationaal Legermonu- ment Grebbeberg ontving op deze wij ze 20.000. De Burgemeester van Rhenen, die deze actie heeft aangemoedigd deelde ons mede, dat er thans nog een tekort is van 8000 of 800.000 centen. Wanneer de stroom nog eenmaal in alle hevigheid zal gaan vloeien en per Nederlandse gemeente 800 centen of 8,- bijeen wordt gebracht, zal op de Grebbeberg het Nationale Legermo- nument kunnen verrijzen. De plannen om de wijzerplaten van de .klok in de Julianakerk te verlich ten hebben vaste vormen aangenomen. Het ligt in de bedoeling elk van de vier wijzerplaten een zo sterke ver lichting te geven, dat men op een af stand van een uur gaans, bij helder weer ook 's avonds in 't donker kan zien hoe laat het is. De kosten van deze verlichting worden geraamd op ongeveer 3000,-, welk bedrag men door bijdragen van de ingezetenen bij elkaar denkt te krijgen en men gaat van de veronderstelling uit dat deze som zeker zal worden gevormd omdat een groot aantal mensen gemak zullen hebben van deze uurwerkverlichting. Een uit vijf leden bestaand comité is een actie hiertoe begonnen, enwel on der de leuze: „Groot en Klein gaan saam aan 't werk voor een verlichte klok in de Julianakerk" en reeds zijn tal van circulaires verzonden waarop men kan invullen voor welk bedrag men wenst bij te dragen in het tot stand komen van de verlichting. Het gaat alleen om het aanschaffingsbedrag want de gemeente Ede betaalt de kos ten van stroomgebruik enz. Aardig om te weten is dat de eerste stoot voor deze verlichtingsplannen is geweest het vinden van een bedrag van 10,- in een collectezak in de Ju lianakerk, met de mededeling: het tientje te willen besteden voor de hierboven omschreven verlichting. Hoe vaak moeten we niet horen van dat Veenendaal een zo bij uitstek nijvere, groeiende en bloeiênde plaats zou zijn. Vooral mensen van buiten Veenendaal zijn het, die hierover steeds spreken en onze woonplaats zelfs het Stichtse Eindhoven noemen. Als Veenendaler voelen wij ons door dergelijke opmerkingen veelal gevleid, maar soms toch vragen wij ons wel eens af, of al die lof voor Veenendaal niet wat overdreven is, en dan gaan we weer eens even na hoe b.v. de ontwikkeling van het bedrijfsleven is geweest in de afgelopen jaren. We zien dan dat de fabrieken, vooral de grote, bijna zonder uitzonde ringen enorme uitbre/vdingen hebben ondergaan of sinds de oorlog al weer bezig zijn aan een tweede uitbreiding. Bouwwerken waarmee mil- lioenen en nog eens millioenen guldens gemoeid zijn. De productie werd geweldig opgevoerd, gehele machine-parken ver nieuwd met het modernste materiaal. Een bloeiende middenstand en een snelle bevolkingsaanwas. En dan kunnen we niet anders dan de algemene opinie over de gang van zaken in onze gemeente bevestigen. Binnen enkele maanden zal worden begonnen, met de bouw van de grote SKF kogellagerfabriek die een oppervlakte zal hebben van onge veer 60 X ITO meter. In Veenendaal wordt gebouwd. Fabriekscomplexen; maar ook grote schoolgebouwen en woningen. Voor de bouw 3 scholen is reeds opdracht gegeven terwijl er een in aanbouw is en er nog twee op stapel staan. Honderden woningen werden gebouwd of zijn nog in aanbouw. Gehele nieuwe woonwijken aangelegd. Dezer dagen kregen wij cijfers in handen van de woningbouw en de stratenaanleg in Veenendaal, van de afgelopen jaren, en ook hierdoor werd weer bevestigd het feit dat Veenendaal groeit. Het is van deze cijfers dat wij hieronder een en ander weergeven. Tot heden zijn er in Veenendaal, sinds 1947, 361 woningen klaar ge komen. Hieronder zijn ook begrepen 41 woningen welke in die tijd wer den gebouwd door particulieren. In het begin liep het niet zo vlot met de particuliere bouw en de meeste woningen hiervan zijn dan ook van de laatste jaren. In 1947 werden 15 woningen ge bouwd. In 1948 86; in 1949 98; in 1950 142 en in de afgelopen twee maanden nog een 20. De 120, die thans nog in aanbouw zijn of waarvoor men reeds met de voorbereidende grondwerken bezig is, zullen in de loop van dit jaar en in de twee eerste maanden van het in aanbouw zijnde woningen zijn van hetzelfde type als de z.g. éénkamer woningen die men in de KI. Kater straat kan vinden en die een inhoud zullen hebben van 225 m3; terwijl in dit getal ook nog een tiental parti culiere woningen begrepen zijn. Het bedrag waarvoor in Veenen daal de laatste jaren woningen zijn gebouwd en waarvan nog een gedeel te in aanbouw is, beloopt ongeveer 4 millioen gulden. Wanneer wij hier bij nog even tellen het bedrag van de ruim lVz millioen gulden die de riolering en de bestrating in de nieu we wijken zullen kosten de riole ring en verharding van meerdere straten moet nog worden aanbe- volgende jaar gereed komen. Deze steed dan krijgt men toch wel een duidelijk beeld van wat op het gebied van woning in Veenendaal de laatste jaren tot stand gebracht is en wordt en wat aan het scheppen van de broodnodige woongelegen heid vast zit Zo is het vanzelfspre kend de financiering die zwaar drukt op de gemeentehuishouding. Trou wens, ook in ander opzicht geeft de woningbouw het gemeentebestuur grote zorgen. We doelen hier op de grote inspanning die het ons ge meentebestuur gekost heeft om zo veel woningen aan Veenendaal toe gewezen te krijgen. Want hoewel de vraag naar woningen nog lang niet bevredigd zal zijn, kunnen wij toch niet anders zeggen dan dat met een dergelijk groot aantal woningen be reikt is geworden wat maar enigs zins mogelijk was en waarmee Vee nendaal zich ook gezien de toe wijzing aan andere gemeenten wel zeer bevoordeeld mag weten. DE MATERIAAALSCHAARSTE EN STIJGENDE PRIJZEN. Wat betreft de mogelijkheden tot woningbouw in de komende jaren, zijn de verwachtingen niet bepaald gunstig te noemen. Ook al door de internationale spanningen wordt het benodigde materiaal schaarser en vooral veel duurder. Voor de wo ningwet-woningen waaraan men thans bezig is, n.l. de 110 die nog gezet moeten worden, denkt men met moeite het materiaal bij elkaar te krijgen, zij het dan tegen veel ho- gerij prijs. Zo wordt verwacht dat nog te bouwen woningen onge veer 800.- per stuk hoger in prijs zullen komen dan het bedrag waar voor ze zijn gegund, waardoor de gemeente hierop nog een onvoor ziene strip van 90.000.- te incasse ren zal krijgen. 18 K.M. BESTRATING EN 28 K.M. RIOLERING. Sinds 1946 werd in de gemeente Veenendaal 28750 meter riolering gelgd. 25200 m2 klinkerverharding: 28300 m2 tegelverharding; 32000 m:i asphaltbetonverharding en 18000 m3 steenslagverharding aangebracht. Daarbij werd nog een 10.000 m2 plantsoenen aangelegd. De wegen die sinds 1946 werden herbestraat of nieuw aangelegd hebben een geza menlijke lengte van pl.m. 18 K.M. Het betreffen hier cijfers van wer ken uitgevoerd in verschillende ge deelten van de gemeente dus zowel van verbeteringen als nieuwbouw. Voor de verschillende verbeteringen en het bouwen van een viertal brug gen, waarvan de Burg. Van Schup- ptenbrug de belangrijkste isi, werd in die tijd nog ruim een half millioen gulden betaald. Aardig om te weten is ook dat het verharden van een weg met klin kers zo ongeveer 20 cent per steen kost als die steen er eenmaal in ligt. In dit verband mag zeker niet vergeten worden dat bij het leggen van de nieuwe rioleringen in Vee nendaal 't eerst gebruik gemaakt is van een nieuwe en zeer belangrijke vinding op dit gebied, n.l. van de T.J. waterdichte rioolbuizen. Tot voor kort hadden de rioolbuizen n.l. nog het grote gebrek dat men ze niet geheel waterdicht kon krijgen, met als gevolg het verzanden van rio leringen en de mogelijkheid van dat het rioolwater o.a. in de bodem kon wegzakken. Deze T. J. Buizen zijn de beginletters van de naam van onze plaatsgenoot, de directeur van Gemeentewerken, de heer T. Jarings. Dat het hier een wel zeer belang rijke vinding op rioleringsgebied be treft bewijst wel het feit dat de heer Jarings het Engels-, Iers-, Frans-, Belgisch-, Deens-, West Duits- en Nederlands octrooi heeft weten te bemachtigen en ook dat zijn vinding thans reeds overal in het land wordt toegepast. HET RESULTAAT VAN AL DIE MILLIOENEN GULDENS. Met de hiervoor genoemde cijfers wordt een vluchtig beeld verkregen van waar in de afgelopen jaren mil lioenen guldens in Veenendaal een bestemming hebben gekregen. In die jaren werden in Veenendaal ook be langrijke andere werken, zoals ver beteringen en vernieuwingen uitge voerd ten bedrage van ruim een half millioen. Van deze werken noemen wijOmleggen van de spoorwegover gang Kerkewijk. Demping Dorps- ders zijn, die zich in zo'n geval niet laten raden en daardoor hun kind een slechte dienst bewijzen. Zij menen, dat het feit, dat hun kind op een BLO school ging, zich zal wreken bij het zoeken naar een betrekking in de maatschappij, als het eenmaal volwas sen is geworden. Deze ouders vergeten echter, dat het voor hun kind meer profijtelijk is met vrucht een BLO school te hebben af gelopen, dan zonder vrucht de eerste vier klassen van een gewone school te zijn doorgesleept. Het gaat er tenslotte om elk kind een dosis kennis en vaardigheid bij te brengen, waardoor het straks in staat zal zijn in zijn levensonderhoud te voorzien. Kan dat op de gewone school, prachtig! Moet dat op een bui tengewone school, waarom dan niet? In beide gevallen is het enig doel de leerling te vormen tot een volwaardig lid der maatschappij. Maar is de Prinses Wilhelmina School toegankelijk voor alle kinderen, die ongeschikt zijn voor het gewoon lager onderwijs? Niet zonder meer. Er zijn nu een maal graden van ongeschiktheid. Er zijn kinderen, waarvan de ouders over tuigd zijn, dat er op een gewone school niets met hen is aan te vangen en die ze daarom maar thuis houden. Dat zijn de ernstigste gevallen. Moeten deze stumperds dan maar aan hun lot worden overgelaten? Zeker niet, integendeel. We kunnen mede delen, dat het Bestuur der BLO school doende is een lokaal te vinden, waar deze meest misdeelde kinderen onder gebracht kunnen worden. Men moet echter het bestuur de tijd laten ook deze tak van onderwijs voor te bereiden. sloot. Aanleggen Gladiolenstraat., Grebbeweg, Ketelweg, Sparreirtaan, Wageningse laan. De riolering KI. Schutje, Kost verloren en, Molen straat, Panhuis en Wilhelminastraat. Verbetering van het wegdek Spoor- laan, Valleistraat, P. H. van Rijn straat, Bergweg, Dennenlaan, Groe- nelaan, Groeneveldse laan, het bou wen van de Burgem. Van Schup- pen brug en de Geersebrug over het omleidingskanaal. Wanneer wij ons een vijftal jaren terugdenken, gaande door onze stra ten en over onze wegen, en wij ma ken een vergelijking met zoals me nige straat en thans uitziet, dan moeten we zeggen dat er beslist geen sprake is geweest van over de balk gooien maar dat het geld besteed is daar waar het hard nodig is, ook al zijn er zeker nog tal van punten en wegen in onze gemeente die om verbetering schreeuwen. De resultaten van de hoge kosten, bij het stichten van de nieuwe woonwij ken, spreken voor zich zelf. NIEUWE STRATEN, WEGEN EN PLEINEN. Geven we nog even de lange lijst van nieuwe straten zoals die thans al een naam hebben gekregen. Er zijn ook nog straten in aanleg die nog geen naam hebben. Accacialaan, W. C. Beremanstraat, Dr. Colijnstraaat, Coniferenlaan, Ce derlaan, Eikenlaan, Gladiolenstraat, Grebbeweg, Ketelweg, Larikslaan, Lindenlaan, Bart Poesiatstraat, Po pulierenlaan, Dr. Slotemaker de Bruïnestraat en -plein, Sparrelaan, Dr. de Visserstraat, Wageningselaan, Groeneveldselaan. Noemden wij hierboven de heer Jarings en Gemeente Werken, we dienen het nog eens te doen, nu we dit overzicht besluiten met er op te wijzen dat een belangrijk deel van de werken in eigen beheer werd uit gevoerd, terwijl de directeur en zijn staf van de dienst openbare werken, steeds de handen vol hebben met het uitoefenen van toezicht op het uitvoeren en het voorbereiden ook, van alle andere onderdelen, hetgeen, vooral gezien de enorme omvang van de te maken werken, een wel zeer belangrijke en verantwoordelijke taak is. Moge de groei en de bloei van Vee- nen daal zich ook in de komende ja ren nog weer duidelijk laten afteke nen in het bouwen van nog honder den woningen, al zou men op 't mo ment niet weten op welke plaats men die zal moeten zetten. Het is met de beschikbare ruimte toch zo, dat Veenendaal bijna uitgeput is, en uit zijn jas gegroeid. Op boerderijen vanaf 3% op woonhuizen en zaken panden vanaf 31/» MAKELAARSKANTOOR Beëdigd makelaar en Taxateur KANAALWEG 2 VEENENDAAL

De Vallei | 1951 | | pagina 1