Paasvernieuwing Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken Fa. J./F. TAK 1 Pilatus en het Paasfeest De uitbreidingen van de Veenendaalse Textiel-lndustrie 25e JAARGANG DONDERDAG 22 MAART 1951 Na. 12 Betalen voor onze vrijheid Behan Gloria Watervei Busjesverf Kc/.iKg. Vlinder Wrijfwas Borstelwerk, Sponzen, Zeemleer, Ammoniak, Zoutzuur enz. enz. Circus "Boltini* komt naar Veenendaal Op boerderijen vanaf 3% op woonhuizen én zaken panden vanaf 3'/t MAKELAARSKANTOOR BROUWER Abonnementsprijs F 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSCHE VALLEI,. ADVERTEN TIES Gewone advertentieprijs per imm. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F 3 60 Vraag en aanbod en Di versen. F 1.30 von 1-20 woorden Elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 lever per week in x STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN,' ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN. RENSWOUDE, SCHERPENZEEL De mens vergeet snel. Wat zouden wij er in de jaren '40-'45 niet voor over hebben gehad, indien wij toen onze veelbesproken vrijheid plotseling weer terug hadden! Geen last zou ons te zwaar geen moeite zou ons te veel zijn geweest. En nu? De vrijheid waar zo lang naar uit was gezien, kwam dan eindelijk. Helaas werd zij vrijwel op de voet gevolgd door nieuwe bedreigingenDe mensheid had nog niets geleerd en wederom moet het kostelijkste goed der mensheid, de vrijheid, worden verdedigd. Het is met onze vrijheid echter pre cies zo als met onze gezondheid. Als wij gezond zijn, waarderen wij die niet wij denken er zelfs niet aan, dat het ook wel eens anders was dat wij duistere tijden hebben mee gemaakt De leidende figuren in ons staats bestel hebben echter hun keuze be paald: vóór de vrijheid en tegen de dictatuur. Dat deze keuze grote op offeringen van onze gehele bevolking zal vergen, is oris in de regeringsver klaring, welke minister-president Drees aflegde, wel heel duidelijk ge worden. De lasten, die ons worden op gelegd zijn zeer zeker zwaar en wij kunnen ons voorstellen, dat sommigen die al te zwaar zullen vinden. Vier jaar lang zal de uitbreiding van ons leger op vijf divisies, 1500 millioen gulden per jaar kosten daarna 1000 milli oen gulden per jaar. Er moet meer worden betaald en nauwelijks had dr. Drees z'n verklaring voor behoud van de vrijheid dan ook afgelegd, of de wetsontwerpen, die een aantal belas tingverzwaringen inhouden, volgden op de voet. De vrijheid moet worden betaald, opdat men later niet zal zeg gen: hadden we maar Meer echter dan de aangekondigde belastingen spreekt tot de massa van ons volk, dat de subsidies op levens middelen moeten worden verminderd, met het directe gevolg, dat „moeder- de-vrouw" voor eerste levensbehoef ten als brood, margarine en vet reeds deze week heel wat meer moest beta len. Het huishoudbudget ging omhoog! Hebben we in ons vorige overzicht te veel gezegd, toen wij constateerden dat wij er met elkaar niet bijster best voorstaan? De regeringsverklaring hield ons de spiegel voor en wat belangrijker is de regering heeft da delijk daarop de koe bij de horens ge- - vat- en die maatregelen genomen, die zij nodig achtte. Reeds vóór de regeringsverklaring werd afgelegd, maakten de vier cen trale werkgeversorganisaties bekend, dat zij bereid zijn, offers te brengen. Zij willen delen in de offers, die van het Nederlandse volk worden gevraagd. Extra-winst moet aan de gemeenschap ten goede komen, aldus werd gezegd. Moge het gebaar van deze onderne mers niet bij een gebaar alleen blij ven. Voor de arbeiders kwamen da delijk de Vakcentrales op en met de Interdepartementale commissie voor de lonen en prijzen werden de bespre kingen reeds geopend. Maar ja, de ver hogingen gingen direct in de ver hoogde lonen zullen slechts schoorvoe tend mogen volgen. De kleine man en ook de kleine ondernemer, die geen extra-winst kan maken, moet in elk geval de eerste klappen opvangen. Versoberenbetalen voor onze vrijheid! TAFELTENNISTOURNOOI. Op Zaterdag 31 Maart a.s. orga niseert de tafeltennisclub Climax, zoals reeds eerder aangekondigd, een tafeltennistournooi om de kam pioenschappen van de Gelderse Val lei. 68 deelnemers hebben zich aan gemeld voor dit tournooi. Voor de volgende clubs werd ingeschreven: Ping-Penicy, Pit (Renswoude), Vi se Versa (Scherpenzeel), R.T.C. (Ede), Tempo, Simson, V.S.W. en Climax, allen Veenendaal. De wedstrijden vangen te half twee aan. Des avonds te half acht wordt aan de kwart finales begon nen. Er werd aan zeven tafels ge speeld in Eltheto. BEEN GEBROKEN BIJ VAL VAN TRAP. De 60-jarige Mevr. N. brak een been, doordat zij van de trap viel. Zij werd naar k het Julianaziekenhuis overgebracht. Nieuwe stalen 1931 Oude prijzen, uit Voorraad leverb/ar 28 kleuren, geeft niet af. Doosjes van 45 en 90 cent, (Wit, Geel, Bruin en Rood.) Hoofdatr. 118 JTel 632 - Veeriendaal WEER GROTE BELANGSTELLING VOOR DE PALMPAAS OPTOCHT. Ook al was het weer Zaterdag middag zo slecht met die plensbuien, dat het erop ging lijken dat de Palm- paasoptocht in 't water zou vallen; toch hebben nog een 550 kinderen dit jaar weer de belevenis van die optocht meegemaakt. Was het weer beter geweest, dan zou de deelname ongetwijfeld nog veel groter ge weest zijn. Ondanks het weer was ook de belangstelling langs de route nog zeer groot. Opvallend was dit keer dat er nogal wat kinderen van buiten Veenendaal aan de tocht heb ben deelgenomen. Bij de Eierhal was al ruim voor drie uur een grote schare kinderen gevormd die trots en voorzichtig met hun fraaiversierde stokken lie pen te flaneren. Omstreeks 3 uur zette de stoet ^ich in beweging met voorop het Tamboer- en Pijpercorps „Prins Bernhard". Tijdens de optocht was het geluk kig droog. De stoet werd op de Markt ontbonden en het was hier dat de deelnemende kinderen op een aar dige paasverrassing werden ont haald, beschikbaar gesteld door de Veenendaalse Winkeliers Vereni ging. Het geheel werd, hoewel de weers omstandigheden zo sterk tegen wa ren, toch weer een geslaagde voort zetting van een eeuwenoude tradi tie. IIET«eUDE FEEST. De viering van het Paasfeest is ouder dan het Christendom, hoe wel reeds in de Apostolische tijd de opstanding van Christus fegt lijk werd herdacht. Met hun Pascha, (Hebreews Pasen) hetgeen voorbijgaan bete kent, herdachten de Israëlieten hun uittocht uit Egypte en meer in het bijzonder het voorbijgaan van de engel des doods, dat aan die uittocht voorafging. In de eerste tijd van het Christendom werd het Paas feest onmiddellijk volgend op het Joodse Pascha gevierd, doch omdat er later grote verscheidenheid in de viering ontstond, stelde het concilie van Nicea in 325 na Chr. een pro cedure voor de datum van het Christelijke feest vast. BEZOEKUREN JULIANA ZIEKENHUIS. Aangezien gebleken is dat heel velen niet bekend zijn met de bezoekuren van het Veenendaalse Juliana-Zie- kenhuis laten wij deze hier volgen: Iedere dag van 2.30 tot 3.30 uur en 's avonds van 7 tot 8 uur. r De middagbezoekuren vervallei jh- ter op Maandag en Dinsdag. De kin derzalen kunnen bezocht worden elke dag van 6.30 tot 7 uur. Voor a.s. Maandag, 2e Paasdag, zal 's middags een uitzondering worden gemaakt en op dezelfde tijd wel ge legenheid gegeven worden patiënten te bezoeken. „PAARDENSPUL" EN SENSATIE. Het behoort tot de zeldzaamheden dat een circus Veenendaal aandoet en dan vooral door die van het for maat als van het bekende viermas- tencircus Boltini, dat voor a.s. Woensdag en Donderdag zijn tenten gaat opslaan op het terrein nabij het Luxor Theater. Komende week zal Veenendaal weer eens kennis maken met de min of meer opwindende sfeer welke een circus nu eenmaal met zich brengt. Alleen al het door de stra ten trekken van de transportwagens en de dieren, brengt de nodige op schudding. Ook het vliegensvlug op bouwen van de grote tent - die van circus E^oltini biedt plaats aan dui zenden personen vormt op zich zelf al een attracie die altijd veel publiek trekt. Het Circus Boltini beschikt over een buitengewoon uitgebreid wagen park en het is volledig gemotori seerd. Zo bezoekt Circus Boltini vaak drie plaatsen per week. Komend van Zeist, waar de avond te voren nog een voorstelling zal worden gegeven, zal het geheel waarschijnlijk via de Kerkewijk en Hoofdstraat naar het terrein rijden. De liefhebbers van het „paarden spul" zullen bij Boltini hun hart kunnen ophalen, want het program ma geeft grote ruimte aan de paar- dendressuur. Wat betreft het pro gramma kan nog gezegd worden dat t zelfde is als waarmee Boltini in Juni a.s. in Amsterdam gaat draaien. Nader vernemen wij nog dat het circus Boltini a.s. Vrijdag en Zaterdag, 30 en 31 Maart, zal draaien in RHENEN, De tenten zullen dan wor den opgeslagen op de wei van stal houderij Van Daalen. „DE LOFSTEM" GEEFT EEN JTTTVOFRING- y Het Chr. Dameskoor „De Lofstem" hoopt a.s. Woensdag 28 Maart in ge bouw „Eltheto" een uitvoering te ge ven. Hieraan werken mee een Veenen- daals Meisjeskoor en een strijkorkest welke uitsluitend gevormd is uit Vee nendaalse krachten. Vofgens programma wordt dit een avond vol afwisseling. Hoewel dit da meskoor al enige jaren bestaat, is dit haar eerste uitvoering. De heer A. van Manen zal met zijn viool-solo's zijn medewerking verlenen, terwijl de pianobegeleiding wordt verzorgd door de heer A. Achterberg en de directeur de heer C. Budding. Van de talrijke personen, die een rol spelen in de rechtzaak tegen Jezus, vernemen we na de opstanding van de Heer niets meer. Figuren als de hoge priester Ka j af as, de landvoogd Pila tus, de koning Herodes en de moor denaar Bar-Abbas verdwijnen voor goed van het toneel. Hebben zij later gehoord van Chris tus' verrijzenis? En hoe is hun reactie hierop geweest? Wij zouden dat graag weten, maar de Bijbel zwijgt er over. Jezus heeft er geen behoefte aan ge had zich na Zijn opstanding te ver tonen aan degenen zonder wie zijn lijdensgeschiedenis niet compleet is. Inzonderheid de figuur van Pilatus heeft velen tot nadenken gebracht. Hoe verliep het leven van de man, die er rechtstreeks de schuld van was, dat Christus aan het kruis werd genageld? De man, die als rechter moest optre den om de Heer te veroordelen; wes halve zijn naam nog altijd voorkomt in het door alle christenen aanvaarde credo. Het optreden van Pilatus is niet uit sluitend onsympathiek. In de eerste plaats omdat hij de romeinse stelregel „niemand worde veroordeeld zonder verhoord te zijn" in practijk bracht en ten tweede omdat hij de enige geweest is, die trachtte Christus te verdedigen. Deze gunstige kanten van Pilatus werden echter overschaduwd door zijn minder goede eigenschappen. We ken nen ze; ten diepste was hij toch een onrechtvaardige rechter. Op grond van de tekening welke het Evangelie van hem geeft, lijken de gegevens die we reldlijke en kerkelijke geschiedschrij vers van later tijd over hem bieden, aannemelijk. Pilatus zou zich kort na het proces tegen Jezus geweldig gehaat gemaakt hebben bij de Joden. Er gingen klach ten over hem naar zijn superieuren, met gevolg dat hij zich moest verant woorden bij de romeinse keizer. Zeker is, dat Pilatus' landvoogdij over Judea snel eindigde, namelijk in het jaar 36. Sommigen beweren, dat hij verban nen werd naar Vienne in Zuid-Frank rijk en dat hij daar onder de regering van keizer Caligula zelfmoord pleegde. Anderen veronderstellen, dat hij onder Nero geëxecuteerd werd. Bij zijn ver oordeling zou hij zich gestoken hebben in de kleren van Christus, een reden waarom het de keizer niet mogelijk was toornig op hem te worden. Niet temin onderging Pilatus een geweld dadige dood. Ook wordt beweerd, dat Pilatus door de duivel verdronken werd in een meertje bij Zürich. Daarvandaan de naam van de nabijzijnde berg latus" wezen. De werkelijkheid is, dat deze berg aanvankelijk „mons pilaeus" genoemd werd, d.i. de berg met de (witte) hoed; Pilatus staat daar dus buiten. Het kan zijn, dat Pilatus in zijn ver dere leven helemaal niet meer gedacht heeft aan de procedure tegen Jezus. Natuurlijk had hij in zijn ambtsprac- tijk onder de Joden telkens met eigen aardige zaakjes te doen. Het gerucht van Christus' opstanding indien het hem al ter ore is gekomen zal hem een belachelijke dwaasheid geschenen hebben. Groter is evenwel de kans, dat Pila tus wel degelijk ook gedurende zijn latere loopbaan de figuur van de ver oordeelde Galileër voor zich heeft ge zien. Kwam het door de merkwaardige houding van de Heer, door Zijn onge wone antwoorden en Zijn stilzwijgen? Kwam het door zijn vrouw Claudia Procula (in de griekse kerk als heilige vereerd), die hem waarschuwde zaak contra Christus niet voort te Zv_> ten? Of kwam het door het optreden van Jezus' leerlingen en navolgers in later jaren? Wij kunnen slechts gissen. Het paas feest der Joden, dat hij te Jeruzalem meemaakte, was voor hem niet het feest der opstanding. De waarheid van Christus' woorden tegen Pilatus „Mijn Rijk is niet van deze aarde" bleek toen. Slechts een kleine groep vrien den hebben op de paasmorgen het rijk van Christus zien komen. Aan alle an deren ook voorzover ze, gelijk Pila tus, er zeer nauw bij betrokken waren is dat Godsrijk van Pasen volledig voorbijgegaan. GEMEENTELIJKE BUREAUX GESLOTEN. Burgemeester en wethouders van Vtenendaal maken bekend, dat alle gemeentelijke bureaux op Vrijdag 23 Maart (Goede Vrijdag) en de daarop volgende Zaterdag 24 Maart 1951, J?lp!h zijn gesloten. Het - ireau van de Burgerlijke Stand, Hoofdstraat 100, zal op Za terdag 24 Maart a.s., des voormid dags van 9.00 tot 10.00 uur, uitslui tend voor het doen van aangiften, geopend zijn. CHR. VROUWENBOND HIELD JAARVERGADERING. In de keurige versierde „Kegel baan" hield de afdeling Veenendaal van de Ned. Christen Vrouwenbond haar jaarvergadering, onder leiding van de presidente Mevr. C. E. Engel- Bakker. Uit de jaarverslagen van de secre taresse en penningmeesteresse bleek, dat de afdeling zich in een grote bloei mag verheugen, en dat de ac tiviteit in het afgelopen jaar groot geweest was. De agenda-punten werden afge wisseld door een zangkoortje onder leiding van Mevr. S. Vergouwen- Boot. f MANEGES VOOR ,&E VEENRUITERS". De laatste werkzaamheden worden thans verricht aan de twee maneges gelegen aan de Stationssingel, bestemd voor de „Veenruiters". De verlichting is reeds klaar. De officiële opening vindt vermoe delijk plaats op 31 Maart a.s. Twee maneges zijn geen overbodige luxe, aangezien het ledenaantal zeer gesta dig toeneemt, zodat de lessen verdeeld worden over gevorderden en beginne lingen. Het is bekend, dat het bestuur van „De Veenruiters" met grootse en interessante plannen rondloopt voor de a.s. zomer. PAASFEEST IN RUSLAND. Het IJzeren Gordijn is te zwaar om betrouwbare berichten over de paasfeestviering in het tegenwoor dige Rusland te kunnen doorgeven. Bekend is evenwel, dat van alle Christelijke feesten het Paasfeest in Rusland het populairst was ge worden. Dit blijkt uit het enige woord, dat de Russen voor Zondag en voor Opstanding hebben: Wos- n^gsenje. fn een~plëchtige paasdienst was het de gewoonte, dat de priester uit de donkere altaarruimte in het licht van de kerk verscheen. Hij had dan een brandende kaars bij zich, waarvan het vuur werd door gegeven aan de kerkgangers op de voorste rijen, die op hun beurt de achter hen zittenden het vuur door gaven. De massale kerkzang werd afgewisseld door de roep Christos woskresse (Christus is opgestaan), waarop ten antwoord werd gege ven: Woistinio woskresse (Hij is waarlijk opgestaan). Ook buiten de kerk werd van het Paasfeest veel werk gemaakt. Tot in het midden der vorige eeuw werden versierde eieren naar de kerk gebracht, waar deze wer den gezegend. Elk Paasfeest, of dit nu vroeg of laat in het voorjaar wordt gevierd, vervult ons met vreugde over de ko mende vernieuwing. Reeds in zeer oude tijden werd de herkomst van het leven in planten- en dierenwereld met grote feesten herdacht. Enkele dagen rusten de handen terwijl wij ademloos en verwonderd kijken naar een zich verjongende wereld. We zijn dankbaar voor de nooit eindigende cirkelgang in de natuur, die zich ieder jaar opnieuw in ongekende pracht ontvouwt uit nest en knop. Meer nog dan hetgeen hem omringt wordt de mens zelf door dit feest ver nieuwd. Hij viert de opstanding van Christus en acht zich daarin verwin naar van de dood. Dat is van grote betekenis, want alleen daarin schuilt de zin van het leven. De mens, die sterfelijk is, wordt door Christus' ver rijzenis tot een nieuw en nooit eindi gend leven geroepen. Het is dit won der, dat ons werk inhoud geeft, ons steeds weer moed geeft bij alle zor gen van de moderne tijd. Voor de op standing uit dit zwoegende in een nieuw leven voeren wij de strijd om het bestaan en om de eenheid der wereld. Wij zijn niet tevreden met het geen we tot nu toe hebben, anders zouden we geen feest vieren van ver nieuwing of opstanding. We moeten ons tot de tanden wape nen in Nederland want we willen klaar zijn om mee te vechten voor een vrije wereld zonder slavernij. We zwoegen voor een examen of diploma, want we willen vooruit komen. De positie, die we nu hebben, voldoet eigenlijk maar matig. We kopen een nieuw mantelpak of costuum omdat we er anders beter willen uit zien. In dit alles zoeken we verbete ring, vernieuwing. Op sociaal gebied worden er con gressen gehouden, misstanden aan de kaak gesteld en andere wetten aange nomen. De economische positie van land en volk mishaagt ons. Het wereld beeld staat in het teken van de wor steling om vrijheid en recht. We ver oordelen de Chinese agressor en het IN IEDERE WIJK EEN E.H.Ö.O.-KOFFER. Zoals reeds werd gemeld zijn er in Veenendaal koffertjes geplaatst door de E.H.B.O. Het aantal is gedurende de afgelopen week uitgebreid tot ruim twintig, zodat in iedere wijk thans wat verbandmateriaal voor ieder ongeval gereed staat. Het aantal koffertjes is echter nog te gering, ook het andere hulpverle ningsmateriaal is voor Veenendaal bij lange na niet toereikend. Om echter voldoend materiaal aan te kopen is veel geld nodig. Daarom organiseert de afd. Veenendaal van de E.H.B.O. een huis aan huiscollecte om deze nood te lenigen onder het motto „Voor geheel Veenendaal voldoende hulp bij ongelukken". Met materiaal alleen is de bevolking niet gebaat, er moeten ook personen zijn, die hulp kunnen verlenen. Ieder een kan de brigade-avonden of een cursus bezoeken. Voor inlichtingen, op gave als lid etc. kan men zich ver voegen op Kerkewijk 11, Veenendaal russische gevaar. Onontwikkelde lan den worden gecultiveerd en nieuwe staten verrijzen. Grote legers worden in de brandpunten van het wereldge beuren in de strijd geworpen om een nieuwe wereld te bouwen. In verleden en heden hebben zich millioenen op geofferd voor het grote ideaal: een ge lukkige wereld, waar niemand ver drukking zal kennen. Op de slagvel den voltrekt zich op de meest gruwe lijke wijze de strijd der vernieuwing. Wij eren de gevallenen op de oorlogs kerkhoven van Verdun tot de Java- zee en van Oosterbeek en Grebbeberg tot Korea, waar de kruisen staan, bij duizenden. Geheel ons leven strijden wij voor opstanding uit het oude en wij ver wachten een nieuw leven. In het kruis op het soldatengraf en dat van de bur ger geven wij voor het laatst blijk van onze verwachting. Wanneer zal onze grootste wens in vervulling gaan? Nu breekt weldra het licht van de paasmorgen weer door. Pasen is een feest van de vervulling onzer vernieu- wingswens. Het kruis is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor het lege graf. De opstanding, de vernieuwing is gekomen. Nog al te veel heerst er twijfel over het paaswonder. Hoewel in de natuur zich elk jaar een groot wonder vol trekt, is er niemand die het niet aan vaardt. Ook van de kruisen op de slagvelden is het wonder voltrokken op paasmorgen. Dat trekt de christe lijke wereld van nu en morgen even min in twijfel, anders zouden de oor- logskruisen niet bestaan. Het kruis van Christus vindt, zijn schaduw in de strijd van het christen dom om zijn bestaan. Die strijd is zin vol omdat de vernieuwing zeker is ge steld in de opstanding van Christus op de paasmorgen. Daarom ligt in het paasfeest het geheim geborgen van al onze inspanning en strijd, die niet te vergeefs zal zijn. Wij kunnen er de kracht in vinden om voort te gaan en een teken van de komende zegepraal. In het verarmde Europa en het strij dende westen breekt de paaszon ook dit jaar weer door. Dood en verderf, kommer en zc^. zijn verleden gewor den. Het oude is voorbijgegaan en alles is nieuw geworden. VROLIJK PAASFEEST. Tót diep in de Middeleeuwen be schouwde men het Paasfeest als de vrolijkste tijd van het gehele jaar. In de Goede Week, ook wel Stille Week genaamd, die aan het feest voorafging, werd het werk vroeger dan anders neergelegd en met Pa sen dacht men er slechts aan, vro lijk te zijn. Wie zich voor een minder ernstig vergrijp voor de rechter moest ver antwoorden, kreeg vaak vrijstelling van straf; slaven werden vrijgela ten en het was de gewoonte, dat de rijken aan de armen op Pasen een gave schonken. In die dagen stond de kerk in het middenpunt der belangstelling en bij de diensten, die in de Goede Week werden gehouden, zou geen gelovige ontbreken. MARKTBERICHTEN. Dinsdagmorgen waren op de eier markt te Veenendaal aangevoerd 120.000 eieren. De prijzen waren van 13.- tot 14.- per 100 st. en per kilo 2.20. DE NIEUWE ENORME STOOM KETEL BIJ DE D.S. 't Is vaak met verbazing dat we zien hoe ge Jdig de verschillende fabrie ken in öris Veenendaal zich uitbreiden en dan vooral de textielbedrijven. Enorme complexen verrijzen, de een na de andere. Ook de ingrijpende in terne moderniseringen hier en daar, zeggen ons dat het goed gaat in deze industrie en dat de productie zeer be langrijk is opgevoerd in de laatste ja ren. De Veenendaler ontgaat dat alles niet. Met grote voldoening constateert hij dat 't Veen blijft vooruitgaan, want hü weet dat uiteindelijk de voordelen daarvan ook voor hem merkbaar zul len worden. En dan is er ook nog het feit dat wij Veenendalers er heus wel een beetje trots op gaan dat dergelijke belangrijke reuze bedrijven, Veenen daalse bedrijven zijn en dat Veenen daal daardoor wordt gerekend tot de vooraanstaande industrieplaatsen. We zeiden 't al, we slaan de uitbrei dingen van de fabrieken met intense belangstelling en voldoening gade. Maar ~h weten we wanneer we er ni 'direct bij betrokken zijn nog brtter weinig af van wat in de laatste jaren tot stand gekomen is. Zo waren we van de week in het nieuwe en geweldige ketelhuis van de N.V. Koninklijke Sajet- en Vijf- schachtfabriek v.h. Wed. D. S. van Schuppen en Zn. waarin een nieuwe stoomketel is geplaatst van een om vang, zo groot, dat we werkelijk per plex stonden toen we hem voor 't eerst zagen. Ook de andere ketel is een exemplaar dat er in grootte zijn mag en we beseften weer dat we eigen lijk niets weten van wat er op in dustrieel gebied in ons Veenendaal te vinden is. Niet minder dan 15% meter hoog is de ketel en 8 x 8 meter in doorsnee. De oude ketel gaf een productie van ongeveer 7 ton met een maximum Van 10 ton. De nieuwe ketel is, even als de oude een z.g. waterpijpketel, de Engelse La Mont-ketel die in licen tie wordt vervaardigd bij de firma Bakker en Rub in Breda en deze kan 15 ton stoom produceren. Van deze enorme ketels zijn er slechts een tien tal in ons land te vinden en wel voor namelijk in de suikerindustrie. De nieuwste vindingen op gebied van stoomproductie zijn er in verwerkt. 60 TON KOLEN PER WEEK. Zo is de verbrandingssnelheid en daardoor de productie met een mini mum met deze ketel geweldig opge voerd kunnen worden en dat met een minimum aan brandstofverlies. Het is vooral het geforceerde watercireula- tiesysteem en de geweldige „blaas balg" onder de vuren die dit mogelijk maken. In tijd van een uur kan deze ketel stoom geven van 6 atmosfeer, waar andere ketels 10 en meer uren voor nodig hebben. Verder is de ketel uitgerust met een automatisch ketting- rooster. De kolen worden door een transportband van buiten van de ko- lenstortplaats gehaald en op dat ket- tingrooster gebracht. Vanzelfsprekend gaat deze bewegende bodem langzaam door de ketel heen maar toch is het gebruik nog een 60 ton kolen per week. De as komt automatisch weer in een gesloten verzamelruimte. Met dit systeem is ook bereikt dat er in het ketelhuis zo goed als geen kolenstof te vinden is. Opmerkelijk is dan ook dat de wanden van de ketel en ook de ketel en zijn leiding zelf wit geschilderd zijn, iets wat men daar toch niet verwacht. De ketel heeft drie omgangen. Via deze drie etages is de ketel met zijn 15% meter hoogte bereikbaar. Het is dan ook een hele klim, voor men aan het bovenste ge deelte van de ketel gekomen is. De stoomhouder met zijn wanddikte van 32 mm kan een druk van 60 atmosfeer hebben. Vermeldenswaard is ook dat het machtige gevaarte eigenlijk door één man bediend kan worden, doordat de controlemeters, de productierege ling en andere bedieningsapparaten op één punt geconcentreerd zijn. Interes sant om te weten is ook, dat alleen in het ketelhuis een kleine 1200 meter buisleiding verwerkt is en daaronder zijn buizen van een paar centimeter, tot die van 40 cm dikte. Indrukwek kend hier zijn de enorme afsluitkra- nen aan de grote transportleiding die de verschillende fabrieksafdelingen voorzien. Het waterverbruik van de nieuwe ketel is ongeveer 10.000 liter per uur. In het nieuwe ketelhuis zijn ook ondergebracht twee accumulatoren die alleen al respectabel zijn. Hun gewicht per stuk is b.v. 100 ton en de hoogte 11 meter. Hierin wordt het condenswater en het stoomoverschot verzameld. Met de stoom voorraad gaat men binnenkort de fabriek en de kantoren verwarmen, waar dat thans nog met warm water geschiedt. Zonder deze accumulatore zou men het stoomteveel moeten laten vliegen. Ook in ander opzicht is dit ketelhuis er op ingesteld, om zo weinig mogelijk energie verloren te laten gaan. Tijdens de bouw van de enorme ke tel en het nieuwe ketelhuis, moest de oude ketel die met olie gestookt wordt, volop dienst blijven doen. Toen het zover was dat het nieuwe gebouw, dat een hoogte heeft van 17 meter, gezet kon worden, heeft men het oude ke telhuis moeten inbouwen voor het kon worden afgebroken. Gedurende de maanden dat men een en ander onder handen heeft, heeft de staf van technische medewerkers van de „D.S." getoond waartoe deze in staat is, want een belangrijk gedeelte van dit grote werk werd door eigen krachten uitgevoerd en het is met een woord bewondering voor deze „D.S."- ers dat wij deze regels over de wel bizondere en enorme aanwinst van de Scheepjes wolf abrieken sluiten. HiiDotheeHoelden DescnihDaar: Beëdigd makelaar en Taxateur KANAALWEG 2 VEENENDAAL

De Vallei | 1951 | | pagina 1