Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken Veenendaals Groene Kruis in 1950 beschikbaar Geslaagde avonden voor de „D.S." De toekomst van onze kinderen De Gemeenteavond der Ned. Herv. Gem. De Uitvoering van »Prins Bernhard« n 25e JAARGANG VRIJDAG 13 APRIL 1951 No. 15 De wereld-politiek Op boerderijen Vanaf 3% op woonhuizen en zaken pandftü vanaf 31/1 MAKELAARSKANTOOR BROUWER Uitkomsten van de Bedrijfstelling in Veenendaal 50 t- W' me £r 'llJ° Abonn«m«nUprlJi F 0.95 p*r kwartaal nummert 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. Fi ter Hoeven VALLEI UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSCHE VALLEI ADVERTENT IES Gewone advertentieprijs per mim. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F. 3 60 Vraag en aanbod en Di versen. F 1.30 van 1-20 woorden Elk woord meer 6 cent. Vvrtchijnt 1 k«er p«r week in STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Het gaat in de wereldpolitiek al net zoals bijinternationale voetbal wedstrijden. Bij de partij die wint is er van onenigheid in de leiding geen sprake; men is tevreden met het be haalde resultaat en het is allemaal pais en vreê. Dat dit laatste ten op zichte van Korea bij de Amerikanen niet het geval is, zou er op wijzen, dat het daar in het verre Oosten niet zo bijster best gaat. Verschil van opvat ting? Kleinigheden?Gekwet ste gevoeligheden? Wij weten dat Mac Arthur, de op perbevelhebber van de UNÓ-troepen altijd een min of meer bijzondere po sitie heeft ingenomen. Hij was na de ongeveer zes jaar geleden gesloten wa penstilstand met Japan er de onge kroonde grootste machthebber gewor den de man, die het er voor het zeggen had en die dan ook zei wat hèm goed dacht. Als de zaken naar wens gaan, wordt dit alles toegestaan, doch zodra komt er een keer, of men „neemt" dat alles niet meer dan steekt de oppositie de kop op. Daar is men nu met generaal Mac- Arthur aan toe. Zijn aanbod voor een wapenstilstand, zijn bedreiging aan het adres van communistisch China, het geen Engeland minder gelegen kwam zijn interview waarin hij aandrong op een luchtaanval in China zijn mening om de nationalistische troepen in te schakelen om een. tweede~ïTbnt in Azië te vormenhet kan niet ontkend, dat Mac Arthur de laatste tijd wel eens iets te veel zei en dat hij zich op een terrein begaf, dat de he ren politici voor zichzelf reserveren. Dat MacArthur in Engeland geen persona grata is, is wel duidelijk ge worden en dat Engeland het met de politiek van MacArthur om een be slissing op Korea te forceren, des noods door uitbreiding aan die oorlog te geven, niet eens is, ligt voor de hand. Engeland marchandeert liever zou er niet tegenop zien, het commu nistische China volledig te erkennen. Marchanderen is ook de leus voor Egypte. Hield de vroegere Engelse mi nister van buitenlandse zaken, Bevin, nog star vast aan het standpunt, dat de Britten de wacht aan het Suez- kanaal moeten houden, zijn opvolger Morrison had er geen bezwaar tegen, dat deze troepen uit de kanaalzone werden teruggetrokken, mits de Egyp- tenaren er zélf voor zorgen, dat het kanaal wordt beschermd. Dat is voor de Britten allicht voordeliger ook! „Hooi handig mogen nu de Egyptena- *en de wachtposten bezetten. Zodra er echter oorlog komt, zullen de Britten weer hun oude posities moeten inne men. Och, die steunpunten om het Suezkanaal zijn toch min of meer ver ouderd en de Amerikanen zorgen wel voor moderner, nieuwe bases elders. Die Egyptenaren beginnen ook genoeg te krijgen van koloniale regiems. Als jC/'de Engelsen met hen gaan praten, zal uQ ook wel een en ander worden gezegd over de nog altijd Engelse Soedan Een feit is, dat Egypte zich meer en meer laat gelden. Zo heeft het Enge land en de V.S. verzocht tussenbeide te komen in de strijd tussen Syrië en Israël, waarbij de Israëlische regering ervan wordt beschuldigd, voor het ge demilitariseerde gebied aan het Meer van Galilea een politiek van agressie te voeren. Israël zou daar Syrië heb ben aangevallen. Meer stappen wer den in deze aangelegenheid gedaan: Israël, dat Syrië van een schandelijke schending van de wapenstilstands overeenkomst beschuldigde, wendde zich tot de Verenigde Naties. De Perzische olie vroeg ook weer aandacht. Amerika en Engeland zou den over die nationalisatie der olie bronnen daar eens samen praten. In het meer nabije Oosten, in Al banië rommelt het weer eens. Men schijnt er van rode terreur genoeg te hebben en de gewezen kolonel Bark- tara bond er met een legertje, dat door overlopers steeds groeide de strijd aan tegen het communistische leger. Zo is er militair en politiek nogal een en ander in de wereld te doen militair gelukkig nog steeds in het Oosten. FIETSEN KUNNEN WORDEN AFGEHAALD. Op een nacht, deze week, trof de politie een drietal fietsen aan met de sloten buiten werking en geheel on beheerd. De eigenaars van de karre tjes kunnen na het in ontvangst nemen van een „bon" hun stalen ros terug bekomen ten politieburele. OM DE DUIVEN DER VREDE. Twee enthousiaste duivenhouders, die steeds hadden samengewerkt bij hun liefhebberij, besloten uit elkaar te gaan en hun duivenbezit te delen. Deze week meende een van de twee tekort te worden gedaan. Ernstig me ningsverschil volgde en ook één klap op het hoofd met een z.g. duiven- broedschaal, waardoor èn schaal èn hoofd werden beschadigd, terwijl de goede naam van de „vredesapostelen" wsirom de herrie was ontstaan, een geduchte knauw kreeg. De H. Herman dad heeft zich er nog mee moeten be moeien. uL Beëdigd makelaar en Taxateur KAN AAL WEG 2 VEENENDAAL VOORDRACHTSAVOND „ARS MUSICA". De leerlingen der zangklassen van de Veenendaalse Muziekschool „Ars Musica" geven op Donderdag 19 April a.s. een voordrachtsavond in de grote zaal van gebouw „Eltheto". Naast eenvoudige eenstemmige lied jes, te zingen door de lagere klassen zien wij ook moeilijker werkjes op het programma staan, o.a. „De Avond", van Henri Zagwijn voor driestemmig meisjeskoor. Niet alleen koorzang valt deze avond te beluisteren, doch ook zullen verschillende piano-, orgel-, gitaar- en vioolleerlingen van hun kunnen doen blijken. Behalve de bekende componisten Bach, Mozart, Beethoven, Haydn en Chopin, vermeldt het programma te vens werken van Gretchmaninoff, Couppey en Tausman. Het geheel staat onder leiding van de directeur der school, de heer Kor Dijkstra. Gezien de plaats die de Muziekschool langzamerhand ijn het Veenendaalse culturele leven heeft veroverd we denken hierbij nog even aan de kort geleden met zoveel succes uitgevoerde operette „Lentesproke", zal het ook deze avond zeker niet aan belangstel ling ontbreken. „PETROLEUM" VOOR HET V.C.C. Het seizoen 1950-51 wordt door het V.V.C. gesloten met een toneeWSyoe- ring. r De bedoeling was geweest?* een Veense Avond te organiseren. Tech nisch bleek dit echter onuitvoerbaar. Mogelijk zullen we dus in het nieuwe seizoen hier meer van horen. De toneelclub der Ritmeester Siga renfabrieken heeft zich echter beschik baar gesteld om nu een avond te ver zorgen. Onder de bekwame leiding van hun regisseur, Hanns Berk, hebben zij een stuk ingestudeerd dat iedereen van het begin tot het einde zal boeien. Het is nu eens niet een blijspel maar een tragi-comedie, nl. „Petroleum" van G. Nielen. Het Veenendaalse publiek krijgt ge legenheid „Petroleum" te gaan zien op Woensdag 18 April, 's avonds te 8 uur in „Eltheto". REPATRIëRENDEN. De passagierslijst van het troepen transportschip „Dorsetshire", vertrok ken van Tandjong Priok 28 Maart en vermoedelijke aankomst te Rotterdam op 29 April a.s., bevat o.a. de V ende namen: Sold. G. C. Schoenmaker, Nieuwe- weg 42 en Sold. G. F. van Beek, bei den uit Veenendaal en Sold. H. ter Burg, Julianastraat 44 uit Rhenen. Voor het personeel der N.V. Kon. Veenendaalse Sajet- en Vijfschachtfa- briek v.h. Wed. D. S. v. Schuppen Zn., werden in het gebouw „Sola Fide" deze week een tweetal personeels- avonden gegeven. Beide avonden was de grote zaal tot de laatste plaats toe bezet. De heer Harmsen, de personeelchef, sprak het welkomstwoord, waarna het muziekgezelschap „D.S.", onder leiding van hun nieuwe dirigent, de heer L. C. Oordijk een viertal nummers ten beste gaf. Geopend werd met een nieu we mars van J. Willemsen, getiteld: „De Merino's", daarmede werd tevens de heer Van de Weerdhof gehuldigd, die namens de directie een enveloppe met inhoud in ontvangst kon nemen voor zijn 50-jarige dienst bij de D.S. Vervolgens werd gespeeld „La festa Splendora", ouverture, „Fetes d'Hiver, een fantasie en tot besluit de mars l'Isle. Het orkest speelde vlot en bewees, dat het op de nieuwe leiding inge speeld was. De President-Directeur, Mr J. F. JAARLIJKSE VEENENDAALSE STIERENKEURING. De jaarlijkse Veenendaalse stieren keuring zal, evenals vorige jaren, weer plaats vinden bij de heer Jansen van „De Geer" aan de Dijkstraat en wel op Dinsdag 17 April a.s. 80-JARIGE MAN MET STENEN BEKOGELD. Een drietal jongens haalde het deze week in hun hoofd om een voorbij komende 80-jarige man met stenen te gaan gooien. De man werd wel ge raakt maar kwam er nog goed af. De ouders van deze knapen hebben toen zij hiervan hoorden, dergelijke stren ge straffen uitgedeeld, dat het de po litie niet nodig voor kwam zich ver der hiermee te bemoeien. Callenbach, gaf vervolgens een over zicht over het afgelopen jaar. Ondanks de sombere vooruitzichten was het af gelopen jaar nog vrij gunstig verlopen voor het bedrijf, waarvoor hij het per soneel dank bracht. Maar de toekomst bleef zorgen baren en hij spoorde het personeel aan hun best te doen, waar door de moeilijkheden voor het bedrijf verlicht zouden kunnen worden. Ook Burgemeester Bakker voerde nog het woord. Na de pauze bracht het toneelgezel schap „De Spelers" onder leiding van Hanns Berk het Amerikaanse blijspel in 3 bedrijven: „Je kunt 't toch niet meenemen" van M. Hart en G. Kauf- mann. Het stuk werd met buitengewone overgave gespeeld, met muzikale me dewerking van Ir. W. de Man. Decors, costuums en kapwerk was verzorgd door le klas firma's, zodat het geheel buitengewoon tot 7Ün recht kwam. m - - „EN DE BOSSEN ZINGEN HUN LIED". Zater^g 21 April a.s. zal de Chr. Zangv«®Jiging „Eben Haëzer" uit Rhenen ten tonele brengen het be kende toneelspel „En de bossen zingen hun lied". Een spel in 3 bedrijven en 2 taferelen door Rosita Peters. Het stuk geeft uit het leven gegre pen afwisselende komische en ernstige verwikkelingen. Nadat de zwerver en schooier Mikkel Nielsen, de familie Kragh in moeilijkheden brengt en de moordaanslag van Bente Kragh op de zoon van de landjonker de hemel nog donkerder kleurt, brengt de landjon ker onverwachts uitkomst door het aankondigen van de verloving van zijn dochter Olga met Claus Kragh, die inet een bekroning van zijn gedichten bundel in staat is de door zijn vader verpleegde verduistering aan te zui veren. Gezien het overgrote succes dat de ze vereniging in verschillende plaatsen met dit stuk heeft gehad, doet ons er niet aan twijfelen, of „Eltheto" is dit maal te klein. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wK~:Nar de advertenie voorkomen de in nummer. WEER 20 WIELRIJDERS OP DE BON. Vorige week waren 't er 30 en deze week 20 wielrijders die een bon van de politie bekwamen wegens het over treden van het voorschrift dat men met niet meer dan twee fietsen naast elkaar mag rijden. Het waren vooral jeugdige weggebruikers die hiertegen zondigden en de gevolgen daarvan dragen moeten. De strenge controle van het politie corps duurt onverminderd voort. De vorige week was er een verga dering in de kleine zaal van Eltheto in Veenendaal, waar de heer Schreu- der uit Amsterdam, de secretaris van de Chr. Psychologische Centrale voor School en Beroep, gesproken is over de betekenis van voorlichting bij de beroepskeuze. Dat deze voorlichting van de groot ste betekenis is voor de toekomst van onze jeugd wordt door zeer veel ou ders nog niet half begrepen. Menig jongmens, dat maatschappelijk veron gelukte, omdat hij in een beroep te recht kwam, dat hem totaal niet lag, zou zeker geslaagd zijn, wanneer de ouders zich van tevoren hadden laten voorlichten omtrent de beroepsmo gelijkheden, die er voor hun jongen waren in verband met zijn verstande lijke aanleg, practische vaardigheid, lichamelijke geschiktheid, karakter. Het aantal beroepen in onze tijd is zo enorm groot, dat er voor ieder, van welke geestelijke structuur ook, wel een beroep is te vinden, dat hem vol komen bevrediging kan schenken en de maatschappij ten nutte komt. De grote moeilijkheid is echter uit die veelheid de juiste keuze te doen. Dit gaat boven de macht van de ouders. Maar daarom is het van zoveel belang, dat er bureaux zijn, die dit wel kun nen doen. Juist de snelle en geweldige uitbrei ding van het aantal mogelijkheden op het gebied van de arbeid als gevolg van de enorme vlucht, die de techniek heeft genomen, deed de behoefte aan voorlichting bij de keuze van een be roep al sterker gevoelen. Het aantal beroepen in ons land loopt tegen- Onder flinke belangstelling hield de Ned. Herv. Gemeente van Veenendaal een gemeente-avond, die door de voor zitter van de kerkeraad Ds A. Vroeg- indewey geopend werd. Deze legde er de nadruk op, dat door de gemeente avonden de saamhorigheid in de ge meente versterkt kan worden en er meer medeleven kan komen met het kerkelijk leven. Vervolgens zette Ds Van de Pol de noodzakelijkheid uiteen van de uitbreiding van het aantal pre dikanten en daarbij van de bouw van ffërïTieft ^en uitvoer wil brenger Hier zijn dan de voorlopige uitkom sten van de op 16 October j.l. gehouden Bedrijfstelling van Stichts-Veenendaal. Tot onze spijt konden wij nog niet in het bezit komen van de cijfers der laatste, n.l. in 1930 gehouden bedrijfs telling. Bedrijven aant vest. werknem. man. vr. Aardewerk, glas, stenen Grafische nijverheid, fotografie Bouwnijverheid Chem. nijverheid Bewerking van hout Kleding en reiniging Leder-, wasdoek-, rubbernij verheid Mijnbouw, veenderijen, Metaal-, scheeps- en 4 15 9 46 8 50 411 6 3 3 12 2 5 58 127 132 17 30 3 wagenbouw Textielnijverheid Gas-, electriciteits- en 41 191 16 Voedings- en Genotmiddelen Kleinhandel: a. in winkels b. niet in winkels Groothandel enz. Handelsbedrijven n.e.g. Wegvervoer Hotel-, café- en restaurantbedrijven Totaal 578 11 2068 1010 l 3 32 1 42 1386 239 170 249 218 75 100 20 62 324 34 2 7 1 17 129 7 12 13 15 5136 1722 P.v,d.A.-VROUWEN OP EXCURSIE. De Vrouwengroep van de PvdA gaat Maandag 16 April a.s. een excursie maken naar de Gero fabriek te Zeist. De tocht wordt per bus gemaakt van af „De Samenwerking". pastorieën en verenigingslokalen. Hij sprak naar aanleiding van hetgeen vermeld staat over het werk tot her stel van de tempel onder koning Joas (2 kronieken 24) en hij hoopte, dat de offerkist maar geregeld vol mocht ko men, opdat de plannen kunnen wor den uitgevoerd. Dr W. Remme sprak vervolgens na mens de kerkvoogdij en toonde met cijfers aan, dat de gemeente weliswaar grote offers bracht voor de kerk, doch dat er in de toekomst toch meer zal moeten frinnepkomeu. wanneer men de STEEDS GROEIENDE ACTIVITEIT. Meerdere jaren reeds, zo begon de secretaris van de vereniging „Het Groene Kruis", de heer W. J. Schoe- maker, tijdens de j.l. Woensdagavond gehouden ledenvergadering zijn ver slag over het jaar 1950, kon ik het verslag beginnen met de mededeling dat het een gunstig verslag was, helaas dit jaar niet. De diverse werkzaamheden van on ze vereniging resp. van onze wijkver pleegsters waren wel gunstig, doch 1950 zal in de annalen van het „Groene Kruis" toch als een droevig jaar blij ven staan. Na een langdurig, met moed en ge duld gedragen, ernstig ziekbed is onze penningmeester, de heer Spilger, op 26 September 1950 overleden. In hem verloor onze vereniging een van de beste, zo niet het beste bestuurslid. Wat de heer Spilger voor onze ver eniging betekende, hebben de overige bestuursleden en de verpleegsters, al hoewel hun zulks wel enigermate be kend was, eerst tijdens zijn ziekte en na zijn verscheiden in volle omvang bemerkt. Zijn liefde voor het Groene Kruis en het werk dat hij daarvoor presteerde waren bijzonder groot Het Bestuur prijst zich gelukkig in de heer J. J. Welle, directeur der Rotterdamsche Bank, een waardige opvolger van de heer Spilger gevonden te hebben. STIJGENDE CIJFERS. Vervolgens gaf de heer Schoemaker een overzicht van de verrichtingen van de Wijkverpleegsters en Wijk- kraamverzorgsters, alsmede de Kraam verzorgsters van het Centrum van Kraamhulp gedurende 1950. Het per soneel onderging geen verandering. De diverse bureaux, specialisten en controlerende doktoren werden alle weer druk bezocht. (Getallen tussen haakjes zijn van 1949.) De drie Wijkverpleegsters brachten in totaal 7416 (7170) bezoeken aan 692 (652) zieken. Twee Wijkverpleeg sters hielpen 3 (1) maal bij een beval ling. DE T.B.C. BESTRIJDING. Op het Consultatiebureau der Prov. Utr. Vereniging tot bestrijding der tuberculose werden 699 (653) iV" we patiënten ingeschreven. Het „ftal consulten bedroeg 2982 (2964). Spu- tumonderzoek vond plaats in 267 (246) gevallen. Op verzoek van de school arts werden ook een aantal kinderen doorgelicht. Uitgezonden werden 10 (9) patiënten naar sanatoria, en wel: 1 naar „Zonnegloren" te Soest; 4 naar Noodsanatorium te Amerongen; 1 naar „Sonnevanck" te Harderwijk; 1 naar Julianaoord te Laren en 3 patiënten naar ziekenhuizen. De verpleging werd voortgezet voor 13 (8) patiënten n.l. 1 in „Berg en Bosch" te Bilthoven, 5 in Nood-Sana torium Amerongen, 2 in „Zonnegloren" te Soest; 2 in „Sonnevanck" te Har derwijk; 2 in „Oranje Nassau Oord" te Renkum en 1 in „Julianaoord" te Laren. Het aantal bezoeken door de drie Wijkverpleegsters gebracht aan t.b.c. patiënten bedroeg 1088 (1219). Op 1 Januari 1950 waren ingeschreven 90 (84) gezinnen met 96 (94) patiën Daarbij kwamen in 1950 34 (32) g nen met 37 (32) patiënten. Afgesc ven werden 24 (26) gezinnen met (30) patiënten, zodat per 1 Januari 1951 nog werden bezocht 100 (90) ge zinnen met 106 (96) t.b.c. patiënten. De woningtoestand was goed in 73 (47) gevallen, voldoende in 22 (38) en slecht in 5 (5) gevallen. Uit deze cijfers blijkt, dat er dus op 1 Januari 1951 in 100 gezinnen met 106 patiënten t.b.c. heerste, dèt is 10 gezinnen met 10 patiënten meer dan een jaar geleden. Alhoewel mijn op wekking vorig jaar om de t.b.c\ be strijding te blijven steunen door de Emmabloemcollecte ruimschoots te be denken, niet is voldaan, de opbrengst was slechts 530,- 583,-). Veenen daal kan toch zelfs in deze moeilijke tijden wel meer dan 530,- opbrengen voor t.b.c. bestrijding! Het Consultatiebureau der Prov. Utr. Vereniging tot Bevordering der Hygiëne van Moeder en Kind, dat re gelmatig op Vrijdagmiddag wordt ge houden, was even druk als vorig jaar. Er werden 229 (215) nieuwe baby's ingeschreven, terwijl Dr Frijlink, de leider van het bureau 3449 (3665) maal een baby controleerde. De Wijk zusters-bezochten voor Dr Frijlink 514 (583) Zuigelingen, waarvoor 1399 (1409)sTJézoeken nodig waren. Evenals andere jaren werd ook in 1950 namens dit bureau weer een Moedercursus ge geven in het Wijkgebouw, die door 27 cursisten gevolgd werd. Naar Chr. Gezondheid- en Vacantie' Koloniën in Nederland werden 16 (14) kinderen uitgezonden. MINDER GEBRUIK DOUCHE GELEGENHEID. Van de douche-cellen werd weer minder gebruik gemaakt, n.l. 10320 (13380) maal. Van de verplegingsarti- kelen van het magazijn werd 1247 (1443) maal gebruik gemaakt in 27 (26) verscheidenheden. De hoogtezon werd door 47 (24) patiënten gebruikt, waarbij 793 (405) bestralingen plaats vonden. Met het Röntgentoestel werden slechts 20 (35) foto's gemaakt. De assistentie van de zusters werd 6 (11) maal ingeroepen voor vervoer van pp^ënten naar een ziekenhuis, terwijl laatste hulp na overlijden 74 (82r*maal werd verleend. WIJKKRAAMVERZORGING. De 2 wijkkraamverzorgsters bezoch ten 177 (203) kraamvrouwen waarbij 3168 (4249) bezoeken werden gebracht. Mej. Verwey was bij 84 (94) beval lingen aanwezig en mej. v. d. Haar bij 60 (55). Bovendien waren de Wijk kraamverzorgsters aanwezig bij 14 be vallingen invallend voor de gezins kraamverzorgsters van het Centrum van Kraamhulp, terwijl mej. v. d. Haar 133 dagen werkte als Gezins kraamverzorgster daarbij 24 gezinnen helpend. CENTRUM VOOR KRAAMHULP. Voor het Kraambureau werd 51 maal zitting gehouden. Het aantal Kraamverzorgsters van het Centrum is teruggelopen van 6 tot 4, doordat 2 verzorgsters ontslag vroegen. Momen- Vervolgens sprak Ds A. Vroeginde- wey nog over de nieuwe kerkorde. Hij zette uiteen de nood van de Herv. Kerk, die vooral ook een nood der pre diking is. In onze gemeente wordt ge predikt naar Schrift en Belijdenis, maar in vele andere gemeenten laat men een prediking toe, die daarvan afwijkt. Daarom had hij zo vurig ge hoopt, dat er in de nieuwe kerkorde bepalingen zouden zijn gemaakt, die een einde zouden maken aan de nood der prediking. Hij betreurde het, dat zovele gereformeerde belijders over verschillende kerken verdeeld waren buiten de Hervormde Kerk, waarmee de kracht van de gereformeerde be lijders in die kerk gebroken was. Door de sprekers werden nog vele vragen, die gesteld werden, beant woord. POLITIE OP GELDERS SLAAT GOEDE SLAG. Onlangs werd bij de slager U. alhier, een vrij aanzienlek bedrag aan geld uit de winkellade ontvreemd. Na ijve rige nasporingen door de politie te Gelders Veenendaal is thans de dader, de 20 jarige de L., typograaf uit Utrecht aangehouden. Na verhoor be kende hij de diefstal gepleegd te heb ben. Hij bleek overigens een redici- vist te zijn, die ook nog door de Justi tie te Amsterdam gezocht werd. Hij zal thans op transport naar Amster dam gesteld worden. woordig naar de vijfduizend. Maar niet alleen de ontzaglijke toe name der beroepen heeft het vraag stuk der beroepskeuze-voorlichting tot een brandende kwestie gemaakt. Ook de gevolgen van de eerste we reldoorlog hebben een woordje mee gesproken. Men zat toen met talloze oorlogsinvaliden, die zoveel mogelijk moesten ingeschakeld worden in het productieproces. Dit leidde er toe naar een methode te zoeken, volgens wel ke deze slachtoffers op de beste wijze nuttig te werk gesteld zouden kunr\en worden. Men heeft toen een dankbaar gebruik gemaakt van de psychotech niek, die eigenlijk nog maar in haar kinderschoenen stond. Met behulp van wetenschappelijke proefnemingen trachtte men op het terrein van de arbeid de rechte man op dev rechte plaats te krijgen. Het is zonder meer duidelijk, dat nooit te vroeg kan blijken, dat men- voor een bepaald beroep al dgn niet geschikt is. Vandaar dat alles er voor te zeggen is, dat ouders zich laten voorlichten- omtrent de beroepsmoge lijkheden voor hun jongen of meisje, zodra zij de lagere school hebben door lopen. Hierop te wijzen was het doel van de heer Schreuder. BIJNA DOOR DE KERKEWIJK GEZAKT. Maandagavond gebeurde het, dat op een haar na een wielrijder met het wegdek van de Kerkewijk mee naaf de diepte was gegaan. Voor de Cavan- sa Sigarenfabriek n.l., zag hij vlak bij plotseling en over een vrij grote op pervlakte, de straatstenen in de diepte verdwijnen en een flink diep gat ont staan. Bij nader onderzoek zag men onder het wegdek rond dit gat nog een grote gaping en dreigde verdere verzakking. Meteen werden maatregelen geno men om het verkeer niet langs het diepe gat te laten rijden, dat zich on geveer midden in de weg bevond. Dat niet een zware wagen of een au tobus, die toch steeds over deze plek hebben heengereden, er niet doorge zakt is, mag wel een wonder heten. De gevolgen van deze ernstige weg- verzakking zouden dan wel eens van minder goede aard geweest kunnen zijn. Oorzaak van een en ander was een lek in de waterleiding, waarschijnlijk taan door de veel voorkomende aant^ÏÏnTTfn-frt. ^nzuren of door het denderen van hetmlUIWllllU liWRÜll BETROUWBAARHEIDSRIT OVER 80 K.M. Heden Vrijdag zal weer 'n betrouw- baarheidsrit worden verreden over een afstand van pl.m. 80 km. Het zal een avondrit zijn en zal ge heel over goede wegen lopen met een gemiddelde snelheid van 36 km per uur. Het belooft een prachtige rit te wor den. De start is bepaald op 7.30 uur vanaf Hotel La Montagne, waar ook de fi nis zal zijn. „DE VEENZANGERS" CONCERTEERDEN TE HEELSUM. Op uitnodiging van het „Heelsums Mannenkoor", gaf het Mannenkoor „De Veenzangers", o.l.v. Gijsbert van Zanten, j.l. Woensdag een concert te Heelsum. Uitgevoerd werden composities van Palestrina, Bruckner, Haasier en het prachtige „Veni Creator Spiritus" van Diepenbrock. ONDER EEN BUIS STROOP. De bakker P. aan de Nieuweweg liet Zaterdagmorgen een volle buis stroop vallen, die op zijn rechter voet terecht kwam, waardoor zijn voet ernstig gewond werd. Dr Remme heeft het slachtoffer verbonden. Ruim 800 was het aantal aanwezi gen Zaterdagavond in het gebouw van „Sola Fide", toen daar ons Veenen daals Chr. Tamboers- en Pijperscorps „Prins Bernhard" een uitvoering gaf en het bleek dat nog heel wat meer belangstellenden deze avond niet had den willen missen en dat het gebouw nog te klein was. De uitvoering van het aantrekkelijk muziek-programma, o.l.v. de heer G. de Roo uit Amersfoort, is daarbij ook een schitterend succes geworden en het geheel dus daarmee uitstekend ge slaagd. De voorzitter, de heer E. Wels, open de de avond met schriftlezing en het voorgaan in gebed en sprak het wel komstwoord, in het bijzonder tot de beschermheer der vereniging, burge wederom een aantal meisjes te bewe gen een eventuele nieuwe cursus voor opleiding tot gezinskraamverzorgster te volgen. Zoals reeds gemeld, moest mej. v. d. Haar verscheidene malen het Centrum voor Kraamhulp assisteren. Gezamenlijk hielpen de verzorgsters van dit Centrum 149 (121) kraamvrou wen, waarvoor 1328 (1361) verpleeg- dagen nodig waren. Het aantal leden bedraagt thans 4304 (.4276). De contributie zal door de hoge uit gaven wel verhoogd moeten worden. Wilt U dan niet mopperen, en nog minder bedanken, doch bedenken dat Veenendaal zo niet de laagste, dan toch een den. laagste contributies van alle Groene Kruis Verenigingen in Nederland heeft, zo ongeveer eindigde teel worden er pogingen gedaan om de heer Schoemaker zijn verslag. meester A. Bakker. Na ieder nummer weer hierna, mochten de tamboers en pijpers een enthousiast applaus in ontvangst ne men. Het publiek liet zich trouwens deze avond ook niet onbetuigd. Bij het pro gramma-punt samenzang, werden uit volle borst en met begeleiding van „Prins Bernhard", een viertal beken de liederen ten beste gegeven. Een wel bizonder onderdeel van de avond was het optreden van de Band o.l.v. de heer G. Kroesbergen, waar bij door tamboers en hoornblazers weer iets geheel nieuws ten gehore werd gebracht. In vrolijke stemming werd tijdens de pauze een verloting gehouden die veel aftrek had. Na de pauze kwam het optreden van de toneelgroep „Eder- veen". Opgevoerd werd de klucht „Als ma aan de touwtjes trekt", een bui tengewoon prettig stuk en een uitste kende keuze van „Ederveen". Er werd werkelijk van genoten, ook al zou het beter geweest zijn wanneer de spe lers wat harder gesproken zouden hebben. Vooral de heer J. Dibbet bleek hierbij een uitstekende amateur-tone list in de vertolking van Piet Pieterse. De avond werd gesloten door de di rigent de heer De Roo, en deze sprak de hoop uit dat „Prins Bernhard" vol gend jaar twee uitvoeringen zou kun nen geven. Ook vroeg hij de jongeren onder het publiek om toe te treden tot „Prins Bernhard" om, hoewel het thans reeds een 90 leden telt, het corps te maken tot één waaraan men in de gehele provincie Utrecht niet zal kun nen tippen.

De Vallei | 1951 | | pagina 1