Hazenpad officiëel opengesteld tot Veenendaal Enorme zandafgravingen aan de Berg Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken Fa. J. F. TAK Feestprogramma Bevrijdingsdag Waterpartijen er voor in de plaats Belangrijke gebeurtenis voor onze Gemeente Koninklijke onderscheidingen voor Veenendalers Uit de Raadsvergadering 25e JAARGANG VRIJDAG 4 MEI 1951 No. 18 Behang Gloria Waterverf BusjeSVerf//tKg.,lKg. Vlinder Wrijfwas Borstelwerk, Sponzen, Zeemleer, Ammoniak, Zoutzuur enz. enz. De 1 Mei-viering Nieuwe attracties voor komende Winkelweek Abonnementsprijs F 0.95 per kwartaal losse nummers 6 ceni Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoever DE VALLEI UITGAVE: DRUKKERIJ l(DE GELDERSCHE VALLEI.. ADVERTENT IES Gewone advertentieprijs per •n.m. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F. 3.60 Vraag «n aanbod en Di versen. F 1.30 van 1-20 woorden Elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per wc«k in s STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Een lange stoet van tientallen auto's kwam Woensdagmorgen, ko mende van Maarsbergen via de prachtige nieuwe Rijksweg 12 ofwel het Hazenpad op de Nieuwe weg aan. In deze auto's bevonden zich ongeveer 100 genodigde voor aan staande autoriteiten waaronder leden van de Provinciale Directies van Rijkswaterstaat en Burgemeesters van omliggende gemeenten. Men was in Maarsbergen gestart voor een eerste rit over het 10 km lange weggedeelte dat dezer dagen gereed kwam, nadat de Hoofdinge nieur Directeur van Waterstaat U. J. A. Bergansius nog het woord ge voerd had. Op de Nieuweweg in Veenendaal aangekomen, werd het gezelschap verrast door de aanwezigheid van het corps „Prins Bernhard" en van de indrukwekkende verschijning van „De Ritmeester" in hoogst eigen Per- Burgemeester Bakker sprak, na dat de genodigden hun wagens had den verlaten, namens de gemeente Veenendaal zijn grote verheugenis uit over het tot stand komen van dit nieuwe gedeelte van de belang rijke Rijksweg 12. In het bizonder omdat deze weg, ondanks grote fi nanciële zorgen toch nog tot Vee nendaal kon worden doorgetrokken en dat nog jaren eerder dan ver wacht had mogen worden'-. Voor de industrieplaats Veenen daal is deze schitterende en snelle verbinding met het Westen van het land van zeer grote waarde. Het feit dat in een gemeente als Veenendaal 6000 mensen in de verschillende industrieën werkzaam zijn, waar straks nog weer honderden zullen worden bijgevoegd door het vestigen van de nieuwe industrie bewijst wel hoe belangrijk deze plaats is., en de verstrekkende betekenis voor deze gemeente van het openstellen van een dergelijke weg. Veenendaal voelt zich vandaag gelukkig, aldus, sprak burgemeester Bakker en hij dankte de betrokken directies van Waterstaat voor wat zij voor Vee nendaal hebben weten te doen. Verbetering Nieuweweg tot de Hoofdstraat. Over het slechte wegdek van de Nieuweweg, welke moet dienen als de schakel tussen het „Hazenpad" en het centrum van Veenlendaal zei Burgemeester Bakker nog dat ook hierin naar hy vertrouwde over niet al te lange tijd verbetering zal ko men en spreker bracht hierbij dank aan de Hoofd-ingenieur Ir. T. I. J. Kanstein van de directie Gelder land van Waterstaat voor de in deze reeds betoonde bereidwilligheid tij dens de hierover gevoerd zijnde be sprekingen. Toen kwam „De Rit- Dezer dagen mochten meerdere Veenendalers de bij Koninklijk be sluit toegekende onderscheidingen ontvangen uit handen van de bur gemeester van Veenendaal en de burgemeester van Ede. Het is ons een groot genoegen hieronder de namen en de onder scheidingen te mogen noemen van deze verdienstelijke plaatsgenoten. Ridder in de orde van Oranje Nassau: W. N. A. van Schuppen, oudste directeur van de Ritmeester Siga renfabrieken te Veenendaal; Ere-medaille in zilver: P. van Eden, Beatrixstraat 76. Veenendaal, werkzaam als touwbaas bij de Veenendaalse Stoomspinnerij en -Weverij N.V. J. de Koning, Hoofdstraat 14, werkzaam als chef bij de fabriek te Renswoude van de Roomboterfa briek „De Vooruitgang" te Wouden- Ere-medaille in brons: A. van de Weerdhof, Vendelseweg 21, Veenendaal, werkzaam als ruw- haspelaar bij de Koninklijke Vee nendaalse Sajet- en Vijfschachtfa- v/h. Wed. D. S. van Schuppen W. G. van de Pol, Zandstraat 91, Veenendaal, werkzaam als wolsor teerder bij de Koninklijke Veenen daalse Sajet- en Vijfschachtfabriek v/h. Wed. E. S. van Schuppen C. van Leeuwen, P. H. van Rijn straat 35, Veenendaal, werkzaam als sigarenmaker bij de N.V. Gebr. van Schuppen's Ritmeester Sigarenf T. van de Weerd, Dijkstraat 11, Veenendaal, werkzaam als sigaren maker bij de N.V. Gebr. van Schup pen's Ritmeester Sigarenfabrieken. W. van Beek, Kostverloren 51, MARKTBERICHTEN. Eiermarkt. Op de Dinsdag gehouden eiermarkt werden 126.000 stuks eieren aangevoerd. De handel was kalm. De prjjs bedioeg van 10,50 tot 11,75 per 100 stuks. Biggenmarkt. De aanvoer bedroe 60 stuks. De handel was matig. Prjjs van 28,- tot 40,- per stuk. Nieuwe stalen 1951 CXide prijzen, uit voorraad/leverbaar 25 kleuren, geeft niet aj. Doosjes van 50 en/400 cent, (Wit, Geel, Bruin en Rood.) HoofdstL 118 - Tel 632 - Veenendaal Veenendaal, werkzaam als wever bij de Veenendaalse Stoomspinnerij en -Weverij N.V. A. van der Sluis, Gortstraat 120, Veenendaal, werkzaam als aan- draaier bij de Veenendaalse Stoom spinnerij en -Weverij N.V. W. Hardeman te Geld. Veenen daal, werkzaam als garenwasser bij de Frisia Wolspinnerij. M. Heij te Gelders Veenendaal, verver bij de V.S.W. H. Willemsen te Gelders Veenen daal, eveneens wever bij de V.S.W. R. van Dijk te Gelders Veenen daal, werkzaam als sigarenmaker bij de Ritmeesterfabrieken. meester" aan het woord sprekende namens de directie van de Ritmees ter Sigarenfabrieken. Hij begon met de veronderstelling dat de aanwe zigen zich wel zouden afvragen hoe hij als vertegenwoordiger van de ge slachten uit den jare 1600 op deze moderne autosnelweg was terecht gekomen. Dagelijks zwerven ook vele wagens van de Ritmeesterfa brieken uit, het land door om „Rit meesters" naar de rokers te brengen en zo hebben ook deze fabrieken groot belang bij deze weg. „De Rit meester" sprak nog de wens uit, dat door deze prachtige verbinding met het Westen, ook de sigaren nog weer beter en in grotere hoeveelheden, dat gedeelte van ons land zullen weten te bereiken. Ir. Bergansius dankte voor 1 nog onverwachte feestelijke vel flko- ming in Veenendaal en met het spelen van het Wilhelmus door de pijpers was de opening van de weg een feit. Het uitgebreide gezelschap geno digden was hierna nog geruime tijd in hotel Hupkes aan de Klomp. Hoewel reeds in een vorig nummer Patrimoniumlaan, Klaas Katerstraat, per advertentie uitvoerig het program ma van „Oranjedag" werd bekend ge maakt voor de viering van de Bevrij dingsdag op morgen 5 Mei, lijkt het ons goed hieronder nog even een herhang daarvan te geven. 15.0017.00 uur. Muzikale rondgang door de gemeente. Op bepaalde pun ten in het dorp wordt muziek ten ge hore gebracht. Route muziekgezelschap „Caecilia": Repetitielokaal, Nieuweweg, Buurt- laan, Prins Bernhardlaan tot Van den Dikkenberg, keren, Hoogstraat, Hoofd straat, Markt, Achterkerkstraat, Mo lenstraat, Korte Molenstraat, Zand straat, Repetitielokaal. Route Christelijk Tamboers- en Pij perskorps „Prins Bernhard": Repeti tielokaal, Munnikenweg, Vendelseweg, Nieuweweg, Hoofdstraat, Kerkewijk, B.C.G. BEHANDELING TEGEN TUBERCULOSE. V.S.W. HEEFT PRIMEUR VOOR VEENENDAAL. Op Dinsdag 15 Mei en Vrijdag 18 Mei a.s. zal aan alle VSW'ers de gele genheid worden geboden om zich te laten behandelen met B.C.G. Enkele grote bedrijven in Neder land, waarvan wij o.a. noemen de N.V. Philips en de Ned. Spoorwegen, hebben hun werknemers reeds laten inenten. De Scandinavische landen zijn ons hierin ver vooruit. In 1947 werden in ons land 1500 personen (voornl. zuige lingen) ingeënt, in Denemarken 50.000, in Finland 60.000 en in Zweden 100.000 personen. Wordt iemand voor het eerst besmet met tuberkelbacillen, dan ontstaat een tuberculeuze ontsteking, welke in de grote meerderheid der gevallen geluk kig onopgemerkt verloopt. Maar lang niet bij iedereen gaat het zo mooi, ge tuige onze propvolle sanatoria. Het staat vast dat het B.C.G. vaccin onscha delijk is en dat het de weerstand te gen tuberculeuze infectie verhoogt. Wij juichen dit initiatief der direc tie der Veenendaalse Stoomspinnerij en Weverij N.V. van harte toe. Op Dinsdag 15 Mei en Vrijdag 18 Mei a.s. zullen alle V.S.W.-ers in de gelegenheid worden gesteld om zich Dinsdagavond 1 Mei was er een Mei viering in de „Samenwerking", waar van de organisatie in handen was van een R^-comité, samengesteld uit le den v alle socialistische organisaties en verenigingen in Veenendaal. Omstreeks half acht werd de bijeen komst geopend met het zingen van het socialistisch lied „Stort o arbeiders", waarna de voorzitter L. Schielein een woord van welkom sprak tot de talrijke aanwezigen. De Arbeiders zangvereniging „O.B.K." zong vervol gens enkele strijdliederen. In een goe de Meirede wees de spreker van de avond, de heer Koek uit Zuilen, op de grote strijd van de arbeidersbeweging, die reeds geweest is en die nog voor ligt. Hierna stond hij stil bij de moeilijke en belangrijke tijd waarin wij leven. Tot slot ging spreker nog wat dieper op de Meileuze van dit jaar in, waarna de zangvereniging de socialistenmars inzette, spontaan over genomen door alle aanwezigen. Het optreden van het politiek-lekencabaret ,,'n Braandnetel", uit Almelo viel zeer bij de aanwezigen in de smaak. Ver schillende schetsjes werden opgevoerd, die niets aan duidelijkheid te wensen overlieten. „Zeg het met bloemen", „kraamvisite" en niet in het minst ,De politieke poppenkast". Tn de morgenuren werden bloemen Dracht op graven van in de oorlog gevallen makkers en bij het herden- kingskruis aan de Stationsplein. te laten behandelen met B.C.G. Enkele grote bedrijven in Nederland, o.a. Philips en de Ned. Spoorwegen heb ben hun werknemers reeds laten in enten. Voor Veenendaal heeft de V.S.W. de primeur. De Scandinavische landen zijn ver vooruit. In 1947 wer den in ons land 1500 personen, voor namelijk zuigelingen, ingeënt, in De nemarken 50.000, in Finland 60.000 en in Zweden 100.000 personen. Bergweg, P. H. van Rijnstraat, Keu- cheniusstraat, Dr Kuijperstraat, Tal- mastraat, Patrimoniumlaan, Kerke wijk, Hoofdstraat, Repetitielokaal. 22.30 uur: Brillant sluitingsvuur werk op het terrein aan de J. G. Sand- brinkstraat. Luchtkanonnades, vuur- watervallen, mechanisch nummer enz. enz. enz. Entrée 0,25. 15.0016.30 uur: Ringrijden met bromfietsen in de Zandstraat. Hier voor worden fraaie prijzen beschik baar gesteld. 14.0016.00 uur en 16.0018.00 uur: Twee opvoeringen van de kinderklucht „De avonturen van Kien Dop" in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan voor kinderen boven 8 jaar. In de hoofdrol de Lilliputter-acteur van 23 jaar Charly Nalbach. 1. Kien Dop wil de wijde wereld in. 2. Kien Dop op het feestterrein. 3. Kien Dop en de clown. 4. Kien Dop en de tovenaar. 5. Kien Dop weer thuis. Zie advertentie elders in dit nummer. 20.0022.00 uur: Populair concert in de gemeente-muziektent op de Markt door het muziekgezelschap „D.S." on der leiding van de heer L. C. Oordijk. RIJKSPOSTSPAARBANK. In de maand April 1951 werd op het postkantoor Veenendaal voor de Rijkspostspaarbank ingelegd een be drag van 62692,03 en terugbetaald 97.187,73. „Stapt U even binnen, U kunt een polshorloge winnen". Onder deze slag zin zal in de week van 26 Mei tot 2 Juni a.s. de Veenendaalse Winkeliers vereniging „Handel en Nijverheid" haar voor j aars week houden. In de ledenvergadering van Dins dagavond gaf voorzitter Ant. de Ruiter een uiteenzetting van de uitgewerkte plannen, die door de ledenvergadering geaccepteerd werden. De winkeliers komen dit jaar weer met iets bijzonders. In de plaats van de bekende klokjes komen thans bon nen bedrukt met onzichtbare inkt. Door met een doekje gedrenkt in soda water de bon te bestrijken wordt de inkt zichtbaar. Dan staat er op „Pech", of „Prijs" met het aantal guldens, dat de winkelier dan contant uitbetaalt. Als extra prijzen worden een 50 tal polshorloges van een bekend merk beschikbaar gesteld. Een aanvraag zal gedaan worden om ontheffing van de winkelsluiting tot 8 uur 's avonds. Behalve een grote reclame-optocht op Woensdag 30 Mei zijn er nog ver schillende andere attracties in deze week. De commissie voor de reclame-op tocht bestaat uit de heren H. Lamme, J. van Hardeveld, A. Bos, A. Molenaar en H. Huibers. Ook werd een commissie benoemd om een stertocht voor te bereiden naar Veenendaal voor automobilisten, mo torrijders, etc. Deze commissie bestaat uit de heren Jansen, Van Eden en Waayenberg. MEEVALLER VAN 72.000.-; SCHOLEN MOETEN BEZUINIGEN; ZONDAGSRUST EN „LUCHTREIZIGERS"; DIJKSTRAAT UIT DE NOOD. Tijdens de j.L Vrijdagavond gehouden raadszitting werden weer ver schillende belangrijke besluiten genomen, waarvan de meest verstrek kende ongetwijfeld was het beschikbaar stellen van een bedrag van 392.514.- voor het aanleggen en verbeteren van wegen en waardoor o.a. de toegangsweg naar de Dijkstraat, die lange tijd ongekend en onbe schrijflijk slecht was, onderhanden genomen zal worden. Van veel discussie was geen sprake of het moest zijn toen men van mening verschilde over het al of niet verhuren van grond aan de post duivenvereniging „De Luchtreizigers" die de duivensport op Zondag be oefenen. Belangrijk was vooral ook de mededeling van de voorzitter dat er al 25 woningen aan Veenendaal zijn toegewezen speciaal voor de -SKF- fabrieken en dat er binnenkort nog wel meer zullen volgen. Na de opening met gebed, zegt de voorzitter dat wethouder Middel hoven en de heer Van Kampen niet aanwezig kunnen zijn en dat de nestor van de Raad, de heer De Gooijer, welke laatste sinds de vorige raadsvergadering in een ziekenhuis is opgenomen geweest, eveneens met kennisgeving afwezig is. Moge God geven dat hij spoedig weer in ons midden is, zo spreekt de voor zitter. Bij de ingekomen stukken is een beschikking van de minister van fi- De Dikkenberg en Wielinksheuvel, de gedeelten van de Berg, ofwel van de Utrechtse heuvelrug in onze naaste omgeving, hebben in de afge lopen jaren ingrijpende veranderingen ondergaan wat betreft het karak ter van het terrein. Tientallen hectaren bossen werden gekapt en de jonge aanplant schiet er al welig omhoog. Waar voor ruim 10 jaar grote uitgestrektheden nog vaak ondoor dringbaar dicht begroeid waren, vinden wij thans ruime en zelfs voor auto's uitstekend te berijden grindwegen met zeldzaam prachtige verge zichten over het Betuwse land en over onze Geldersche Vallei. Al geruime tijd hebben we regelmatig met zand geladen wagens van de richting van de Berg zien komen en we zijn eens een kijkje gaan nemen waar dat zand toch wel allemaal werd weggehaald. Wie thans het enorme gat ziet dat intussen reeds in de Berg is ge graven onder aan Wielinksheuvel, zal zich onwillekeurig afvragen of er na verloop van tijd nog iets van onze Berg zal over blijven, want zand is altijd en overal nodig. Ook kan men veronderstellen dat het hier wel eens het begin kan zijn van het mettertijd laten verdwijnen van de Berg en van het niet genoeg te waarderen rijk bezit aan natuurschoon en prachtig recreatie-terrein dat wij zo dichtbij kunnen vinden. Van de zijde van het Provinciaal bestuur werd een vergunning gege ven voor het doen weggraven van liefst 600.000 m:i zand. Dezer dagen mochten wij kennis nemen van de plannen welk*- -nen heeft met het hiervoor omschreven gedeelte van de Berg. Hierbij ek, dat het object waaraan men thans onderaan Wieliksheuvel bezig is, een onderdeel vormt van plannen die langs en midden in de Berg en de bos sen grote waterpartijen willen doen ontstaan. In de put waarin men thans aan 't graven is, en die nog veel groter en dieper zal worden dan hij reeds is, want die 600.000 m3 zullen er hier uitgehaald worden, zal de eerste grote vijver worden gemaakt. Verreweg het grootste gedeelte van die 40.000 m;i zand zijn ge bruikt voor het bouwrijp maken! van de terreinen voor woning- en fa- brieksbouw en ook voor wegenaan leg in Veenendaal, welke na de oorlog zo'n grote vlucht genomen hebben. Nog dagelijks en ook in de toe komst zullen grote hoeveelheden zand hiervoor nodig zijn. Ook uit andere streken, zoals uit de zand-arme Betuwe, komt men naar hier om zand te halen. De kwa,- liteit van het zand is buitengewoon geschikt voor deze doeleinden en de prijs is uiteraard niet hoog, vooral voor Veemendaal dat zo dicht aan de bron gelegen is. ZAND VOOR BOUWTERREIN EN WEGENAANLEG. Het is hier niet voor 't eerst, dat de niet te schatten zandvoorraad, die de Berg bevat, wordt aangespro ken. In de mobilisatietijd, omstreeks 1939, werd b.v. alleen al in de hoek van de provinciale weg naar Eist en de Cuneraweg een 35.000 m3 zand weggegraven voor stellingbouw, terwijl toen voordefensie ook op andere plaatsen op de Berg een 50.000 m3 werd weggehaald. De graverij die thans gaande is heeft reeds 40.000 m3 zand opgele verd. Soms zijn het wel 100 vracht wagens per dag die hier worden weggereden. DF VERGUNNING TOT AF GRAVEN. Zo men ons vertelde, heeft het heel wat voeten in de aarde gehad alvorens van de betreffende instan ties de vergunning werd verkregen om de 600.000 m3 zand uit de Berg te halen. Dat een en ander aan een streng overheidstoezicht onderworpen is, valt slechts toe te juichen, want waar zou het eind zijn wanneer men maar naar believen kon gaan gra ven. Het mag toch niet zo worden dat natuurlijk gezien over een lange periode onze Berg eens van de landkaarten geschrapt zou moeten worden. WAT ER VAN „ONZE BERG" WORDT. In onze wereld, waar alle goede ren hun bezitter hebben, bezien wij mensen als het ware van nature, de natuur als het gemeenschappelijk bezit bij uitstek. En het zijn nu een maal de bossen en de heide waar men weet ken wij vaak over de Berg als over „onze Berg". Gelukkig zijn grote terreinen hier, zoals het gebied van de Dikkenberg en Wielinksheuvel, vrij en zonder kaart of i.d. te betreden. Dezer da gen hoorden wij zelfs dat een eige naar van uitgestrekte gronden in deze omgeving juist graag ziet dat men van de bossen en de prachtige vergezichten op de Berg komt ge nieten. Voor weer andere gedeelten van de Berg kan men een wandel- kaart bekomen. Gelegenheid om de vrije natuur, die wij zo vlak onder ons bereik hebben dit in tegen stelling met het overgrote deel van de Nederlandse bevolking is er dus, ook al is hier wel degelijk sprake van particulier eigendom. DE EXPLOITATIE VAN DE BERG. We zeiden het reeds, de Berg is particulier bezit en dat bezit dient heus niet alleen voor recreatie-ter- rein. Ook voor de eigenaar moet het rendabel te maken zijn en daarbij feh voelt in, en het dichtst, 4, die vrije natuur. Zo spre- komt nog weer, dat in ons uitermate dicht bevolkte Nederland, iedere meter grond de grootst mogelijke opbrengst geven moet. En al zijn er vele natuurliefheb bers die de veranderingen op de Berg heus niet altijd met waardering kunnen bezien, omdat er veel van het meer natuurlijke en oorspronke lijke karakter van het terrein ver loren gaat, toch zal dat laatste de doorslag moeten geven. Blijven wij bij het gedeelte van de Berg waarvan wij hier spraken, n.l. rond Wielinksheuvel, dan kan van dat 130 H.A. groot gebied worden gezegd dat de exploitatie voorheen verre van lonend was. De bossen zo als wij die hier voor de oorlog ken den, waren, qua hout, van zeer slechte kwaliteit en er zat weinig groei in. Oorzaak hiervan was meestal dat men vroeger bomen- zaad uit warmere Europese streken heeft gebruikt, dat hier niet kon aclimatiseren. 't Is voorgekomen dat de opbrengst van hout dat meer dan 40 jaren nodig had om te groeien, 100.- per H.A. was. Om te komen tot een meer ver antwoorde exploitatie, is men in de afgelopen jaren 120 H.A. gaan her- bebossen en de resultaten hiervan zijn reeds boven verwachting goed. Het hout schiet uit de grond en ook is gebleken dat de grond uitstekend geschikt is voor bosbouw. De brede wegen welke zijn aan gelegd, dienen, behalve als z.g. br andgeulen, ook voor het met zware wagens te transporteren ge groeide hout. Verwacht wordt dus wel dat de groeisnelheid van de bo men beduidend groter zal zijn dan voorheen. DE GROTE BOSVIJVERS. Ook de zandgraverij dient, naast het voorzien in de grote behoefte aan zand, om de exploitatie van de Berg te verbeteren en de opbrengst van de Berg te vergroten. Thans gaapt de diepe put van de zandgraverij onder aan Wielinks heuvel nog als een lelijke en hin derlijke wond in het geheel, maar straks zal er een glinsterend meer of een grote vijver voor in de plaats komen en de steile hellingen glooi end en prachtig beplant worden. Deze vijver, die de eerste zal zijn van een viertal vijvers dat men in de verre toekomst wil doen ontstaan langs en midden in de Berg en in de bossen, door verdere afgravingen. nanciën, waarbij de uitkering uit de opbrengst van de ondernemings belasting 1950 aan de gemeente Veenendaal wordt verhoogd van 330.000.- tot 402.000.- en het is opvallend dat geen van de raads leden iets zegt over dit toch niet te verwaarlozen meevallertje van .1 72.000.- en het zonder meer met de andere stukken voor kennisge ving aannemen. Met algemene stemmen wordt be noemd de heer J. Henken: als rou tine-arbeider en bevorderd tot vak man de routine-arbeiders A. van Hees en M. M. Kleijer. Het prae-advies van B. en W. in zake het verlenen van medewer king bij aanschaffing van bijbels, tochtschermen en schoolbanken voor het Chr. Nat. Onderwijs en de Nieu- wewegse school, is voor de heer Van Galen aanleiding om op te merken dat de Raad vrij royaal is geweest voor het onderwijs de laatste jaren en dat het toch wel nodig is dat, mede in verband met de financiële positie van de gemeente, ook op onderwijs wordt bezuinigd waar dat mogelijk is. De voorzitter zegt toe aan alle schoolbesturen een schrij ven te zullen richten waarin op de grootst mogelijke zuinigheid wordt aangedrongen. De gevraagde mede werking wordt verleend en het voorstel om grond te verkopen aan de Kerkeraad der Ned. Herv. ge meente voor de bouw van een nieuwe school, op de hoek Dr. de Visserstraat-Dr. Colijnstraat, aange nomen. VERSTOREN „LUCHTREIZI GERS" DE ZONDAGRUST? Bij het voorstel om aan de Eerste Veenendaalse Postduivenvereniging „De Luchtreiziger" een perceel grond te verhuren voor het plaatsen van een gebouw, vertelt de heer Van Eden dat hij van het bestuur van deze vereniging vernomen heeft dat men toch liever de strook grond huurt, waarom gevraagd was, n.l. naast het gebouw van de postdui- (Vervolgt op pag. 2) heid van de Berg door de aanwezig heid van dat water belangrijk wor den vergroot. Water in combinatie met bossen is buitengewoon mooi. Het wild in de bossen zal met wa ter in de nabijheid veel beter ge dijen, en men verwacht dat ook de vogelstand zal uitbreiden en in ver scheidenheid toenemen. Er zit ook nog een praktische voordelige kant aan deze vijvers. Het is n.l. bekend dat bepaalde insecten die de bomen schade doen door het water worden aangetrokken en bij de bomen weggelokt. De Berg ondergaat dus een veel intensievere exploitatie dan voor heen. Met de bizondere belangstelling die we nu eenmaal voor het wel en wee van „onze Berg" hebben, zullen we de ontwikkeling hier blijven vol gen en dan vooral die welke is gaan de gemaakt door de voorgenomen Ongetwijfeld zal de aantrekkelijk- enorme zandafgravingen.

De Vallei | 1951 | | pagina 1