DE VALLEI De Koninginnedagviering Veenendaal in Uit de Raadsvergadering Bewaar Uw ^eld niet thuis, Rhenen Cursus algem. ontwikkeling „Unitas1' Achterberg Eist Ter Overdenking Predikbeurten Overberg Voor de Jeugd maar profiteert van de voordelen/die de Nutsspaarbank reeds meer dan 100 jaar a^n haar spaarders biedi Burgerlijke Stai^ Voor een natuurlijke gel verzorging e m e. 45-90 ct. Zondagsdienst Doktoren IVOROL-tandpasta schenkt U de vreugde varT mooie witte tonden. Correspondentie DE NIEUWE RAADSLS Het was weer een ouderwetse Vee- nendaalse Koninginnedag Maandag. De feestelijke stemming in onze straten was algemeen en het zal ook het zon nige weer zijn geweest.dat hiertoe be langrijk meewerkte. Al direct 's morgens waren het on ze drie plaatselijke corpsen die met feestelijke muziek de kinderen van de scholen haalden die, 3400 in getal, op de Markt zouden gaan zingen. Ook ditmaal bleek dat deze massale kinderzang altijd nieuw en steeds een van de hoogtepunten van Koninginne dag zal blijven. De belangstelling was weer enorm. Onder de innemende leiding van de heer Kuiper werd die zang weer een succes. Na de zang beklom burgemeester Bakker het spreekgestoelte en zei tot de jeugdige zangers ervan genoten te hebben. De burgemeester bracht ook dank aan „Oranjedag" voor het pro gramma en de organisatie van de feestelijkheden. TELEGRAM AAN DE KONINGIN Op de vraag van de burgemeester of men er mee instemde dat namens de Veenendaalse bevolking door hem een telegram met gelukwensen was ver zonden aan Koningin Juliana, werd door de geheel gevulde Markt met een driewerf hoera op de jarige vorstin ge antwoord. Indrukwekkend was hierna nog het zingen van de twee coupletten van het Wilhelmus door de grote menigte. HET RINGRIJDEN. Bizonder talrijk was deze keer 's middags het publiek dat was samenge stroomd in de Zandstraat, voor het bij wonen van de wedstrijden Ringrijden met dogkarren en paard onder de man. Prijswinnaars waren hier: Voor dogkarren: le prijs mejuf frouw Boers; 2e prijs G. van Burken met mej. Van der Linge en 3e prijs Veldhuizen met mej. Boers. Voor paard onder de man: le prijs G. van Burken, 2e prijs G. van Ruis- wijk en 3e prijs T. Beier, allen te Veenendaal. DE RUITERDEMONSTRATIES Een 1500 mensen waren aanwezig bij de ruiterdemonstraties op het ter rein aan de J. G. Sandbrinkstraat, daar georganiseerd door onze nog jon ge plaatselijke rij vereniging „De Veen- ruiters". Nadat de deelnemende ruiters aan burgemeester Bakker waren voorge steld, werden hier buitengewoon mooie staaltjes van paardendressuur gegeven. Schitterend paardenmateriaal was te bewonderen en de verrichtingen on der leiding van de instructeur der Veenruiters, werden met grote aan dacht gevolgd. Het betrof hier het eer ste optreden van de Veenruiters in het openbaar en men heeft kunnen zien tot welke prestaties deze nieuwe ver eniging reeds heeft weten te komen. DE BETROUWBAARHEIDSRIT VOOR KINDEREN. Qp_ het stationsplein was de start- plaati ingericht voor de betrouwbaar- heidsrit op de fiets voor kinderen van 10 tot 14 jaar. Het werd een groot succes, want niet minder dan 150 jon gens en meisjes namen er met enthou siasme aan deel. Tot de 20 deelnemers die de rit met de minste strafpunten hebben volbracht en die als beloning binnenkort onder leiding van de Ver. „Oranjedag" een hele dag uit zullen gaan met een auto, behoren: Piet de Jong, Eenvoudlaan 50; Roe lof Leppers, Nieuwe weg D 83; Huib Apeldoorn, Valleistr. 88; Gijs Schoon- derbeek, Mulderslaan 79; Annie Gee- rink, Nieuweweg 256; Jan van Manen, Sav. Lohmanstraat 35; Henk Harde- tnan, Veenweg 15; Jan Roelofsen, Fluiterstraat 71; Cees Klop, Dijkstraat (Vervolg van pag. 1) venver. ,,De/'Zaterdagvliegers", in- plaats van de grond die B. en W. daar nu voor ^angewezen hebben. De Voorzitter meent te weten dat de verhouding tussen de Veenendaalse duivenhoudersverenigingen goed is, maar wanneer men de gebouwen van twee van deze verenigingen naast elkaar zou hebben, is er meer kans dat daarin verandering zou kunnen komen. De heer Slok zegt dat hij niet wil medewerken aan het tot stand komen van een ge bouw voor een vereniging die op Zondag de duivensport beoefent. Het zal de zondagrust verstoren en hin derlijk zijn voor de omwonenden. Spreker wil zelfs een verbod het ge bouw Zondags te openen. De heer Van Hardeveld vindt dat de heer Slok aan 't zoeken is want bij de duivensport wordt geen lawaai ge maakt. De heer Van Galen ziet de duivensport meer als het sjoelen wat we Zondags ook wel thuis doen en meent dat het niet nodig is het gebouw op Zondag gesloten te hou den. Ook wethouder De Ruiter sluit zich hierbij aan en de heer Jansen vindt het vergezocht. De heren Van Stempvoort en Bos plaatsen zich achter het standpunt van de heer Slok. De Voorzitter komt het ab surd voor om hierom niet over te gaan tpt het verhuren van het gey 17; Wim de Fluiter, Gortstraat 60; Adrie van Eden, Middelaan B 30; Wim Kleefsman, Zandstraat 5; Jan Diteweg, Nieuweweg 96; Henk van Dorland, Stationsstraat 98; Gijsbert van de Haar, Dijkstraat 121; Jacob Diepe- veen, Ederveen Ond.w. 3; Willy van de Weerdhof, Beatrixstraat 30; Joop Helms, Pr. Bernhardlaan 29; Nic. van de Bovenkamp, Dijkstraat 100; Jannie de Gooyer, Achterkerkstraat 49; Jaap de Fluiter, Davidstraat 20. De prijswinnaars zullen t.z.t. nader bericht ontvangen. DE ONMISBARE MUZIEK. Wat is het feest van Koninginnedag zonder muziek in onze straten. Wan neer men nog niet in stemming zou zijn, de muziek zal daarvoor wel zor- gen. In Veenendaal bezitten wij geluk kig drie uitstekend voor hun taak be rekende corpsen. Het gebodene op Ko ninginnedag, zowel tijdens de rond gang door de gemeente 's middags, als bij het aanrekkelijke en feestelijke concert van Caecilia 's avonds op de Markt, verdient aller waardering. Het is heus geen peuleschilletje om het muzikale gedeelte van een program ma als dat van Maandag af te werken en het vraagt toch altijd zekere opof feringen van de muzikanten. Ook zijn er nog andere, minder op vallende plaatselijke corpsen geweest, die de hele dag in de weer waren, n.l. het Roode Kruis en de E.H.B.O., en die dan ook zeker niet minder waar dering toekomen. GAIT JAN KRUUTMOES. Een buitengewoon succes had het be stuur van „Oranjedag" met het doen optreden van het gezelschap van Gait Jan Kruutmoes. In de aankondiging van dit optreden heette het „een avond van uitbundig pleziei" en dat was zeker niet over dreven, want een geheel uitverkochte zaal van het gebouw aan de Eiken laan heeft werkelijk hartelijk en gul moeten lachen om de smakelijke en pittige grappenmakers in dit gezel schap. 's Avonds laat, omstreeks 11 uur, kon men op het terrein aan de Sand brinkstraat als het ware weer over de hoofden lopen, zo dicht stond men hier opeengepakt om te kunnen genieten van het vuurwerk, als sluitstuk van een goede Koninginnedag 1951 en als laatste onderdeel van een zo aantrek kelijk programma dat „Oranjedag", natuurlijk met de onmisbare mede werking van vele anderen, ten koste van heel veel inspanning, ons weer wist voor te zetten, en wij zijn „Oran- jedag" daar zeer erkentelijk voor. OFFICIËLE OPENING PRINSES WILHELMINASCHOOL. De Christelijke school voor buiten gewoon lager onderwijs voor Veenen daal en omgeving aan de Geerseweg, zal op Woensdag 9 Mei a.s. worden ge opend. De officiële ingebruikneming zal plaats vinden tijdens een samen komst 's middags it\. gebouw „Eltjyëto". »Polderhu0« - Hoogstraat 19 Geopenddagelijks 9-12 72 u. en 2-4 uur. faterdag 9-1272 uur. rrijdagavond 7-8 uur, bouw, want hoewel hij geen ver stand heeft van duivensport, meent hij toch te kunnen zeggen dat het met de verstoring van de Zondags rust niet zo erg zal zijn. Er wordt stemming gevraagd over het voor stel, waarna de Luchtreizigers hun grond krijgen, met de heren Bos, Slok en Van Stempvoort tegen. FEEST AAN DE DIJKSTRAAT. Bij het voorstel om 392.514.- beschikbaar te stellen voor het aan leggen en verbeteren van wegen, is het de heer Verkuijl die nog eens zijn diep misnoegen uitspreekt over de meer dan verschrikkelijke toe stand van de Geerseweg, de toe gangsweg van de Dijkstraat en hij vraagt of een dergelijke ramp in de toekomst niet voorkomen zal kun nen worden door te voorzien in een noodweg of i.d. Ook zou de heer Verkuijl graag gezien hebben, dat in het werk wat thans zal worden uitgevoerd, ook het slechte wegdek van de Dijkstraat zelf begrepen was. Wethouder De Ruiter zegt hierop dat men zoveel pech heeft gehad met die vele regen en dat er wer kelijk niets anders op zat of het zou onverantwoordelijk veel geld gekost hebben. De herbestrating van de Dijkstraat zelf is opgenomen in een speciaal plan dat voor de Dijkstraat /bestaat. De heren Van Galen en Van Har develd spreken hun waardering uit over het feit dat B. en W. kans ge zien hebben om op dit werk voor een bedrag van 50.000.- te bezui nigen. De voorzitter antwoord dat het hier mogelijk was, maar dat men toch wel voorzichtig moet zijn met al, te goedkoop werken, omdat dat het naderhand wel eens duurkoop zou blijken te worden. De heer Van Hardeveld kan er niet over heen dat nu weer een onderhandse aan besteding is gehouden en zegt toe bij een volgende gelegenheid tegen het voorstel te zullen stemmen als er weer geen openbare aanbesteding zal plaats vinden. Voor de rondvraag is helemaal geen aftrek en de openbare verga dering wordt gesloten, waarna de Raad met dichte deuren verder gaat. HET GOUDEN FEEST VAN PATRIMONIUM. De Afdeling Veenendaal van het Nederlandsch Werkliedenverbond Pa trimonium heeft haar gouden feest gevierd. De kleine zaal van Sola Fide, waar de receptie plaats vond, was versierd met vele bloemstukken, huldebewij- zen van bevriende organisaties. Velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt de jubilerende Af deling te feliciteren. We noemen de Burgemeester, Wethouder A. de Rui ter, deputaties van het Verbondsbe- stuur van Patrimonium, van de Ge westelijke Organisatie Gelderland van Patrimonium, van Patrimonium's Bouwvereniging, van de Chr. Bond van Sigarenmakers, van de Chr. Bond Voedings- en Genotmiddelen, van de Chr. Besturenbond, van de Chr. Huis houdschool, van het Bestuur van de B.L.O .school, van de Chr. Nat. School aan de Boslaan, van Unitas, van de Chr. Bond van Bouwvakarbeiders, van de Raad der Chr. Geref. Kerkban de Raad der Geref. Kerk, vanW Vrije Chr. School en de U.L.O. scnool, ter wijl ook enkele schriftelijke geluk wensen waren binnengekomen. Des avonds heeft de Voorzitter, de heer C. Goote, een terugblik gewor pen op de afgelegde weg in de halve eeuw van het bestaan der Afdeling. Daarbij stond hij stil bij hetgeen be reikt was op het gebied van de volks huisvesting en van het onderwijs. Maar het belangrijkste van hetgeen door Patrimonium is verricht ligt op het terrein van de Chr. Sociale voorlich ting. In een kloek betoog schetste de heer C. Smeenk, de Verbondsvoorzitter, de ontwikkeling van de sociale wetgeving in de halve eeuw van het bestaan der Veense Afdeling. Toen zij in 1901 werd opgericht was er nog weinig bereikt op het gebied van de sociale wetge ving. Nu, na een halve eeuw, zijn we wat betreft de sociale voorzieningen zo ver gevorderd, dat we in dat op zicht ieder land ter wereld vooruit zijn. Na de pauze, waarin rijk^k werd getracteerd, sprak Ds D. v.^Eik een opwekkend woord. Ds Van Enk wees er op, dat dank zij de ontwikkeling van het Chr. sociale leven, in ons land beter dan ergens elders het lied van de arbeid, zoals dat door de Geest Gods is gecomponeerd in de Heilige Schrift, is verstaan en gezongen. We kunnen God niet genoeg dankbaar zijn, dat dit in de loop der jaren mocht bereikt worden. Het slotwoord werd gesproken door Ds A. Vroegindewey. Deze bepaalde zijn gehoor bij de spanning die er is tussen de taak van de Christen op aarde en zijn verwachting van een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, waarop gerechtigheid zal wonen. In die spanning zal ook steeds staan hét werk van Patrimonium, dat nodig is voor de vervulling van onze roeping op het terrein van het maatschappelijk leven. JULIANAZIEKENHUIS. OPBRENGST COLLECTE De op Koninginnedag gehouden collecte ten bate van het Juliana- ziekenhuis te Veenendaal heeft op gebracht 452.-. "v VIERING BEVRIJDINGSDAG. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van het Bestuur van de Vereniging „Oranjedag" om ook de Bevrijdingsdag niet ongemerkt te doen voorbijgaan. De medewerking van de beide muziekverenigingen maakt het mogelijk aan de avond van die dag een bijzonder karakter te geven. Van 89 uur zal in het verlichte Plantsoen de muziekvereniging „O. B.K." concerteren. Van 910 uur maakt de muziek vereniging „Ons Genoegen" een mu zikale mars door de gemeente. De route zal zijn als volgt: Opstelling Molenstraat bij Plantsoen, daarna over Bantuinweg en Zandheuvel- straat naar de Utrechtse straatweg, Fred. v. d. Paltshof-Kruisstraat- Gasthuisstraat-Weverstraat-Bon tekoestraat-Heren,straat-Stations- weg-Zwarteweg-Viaduct-Bruine Inj^weg-Wilhelminastraat-Nieuwe VeeMjMaalseweg-Herenstraat naar Fred~v. d. Paltshof, waar de stoet zal worden ontbonden. Men wordt verzocht op die dag zoveel mogelijk te vlaggen. „KOM SOCIALISTEN SLUIT DE RIJEN". In de vroege ochtenduren werden door een deputatie van de vrouwen groep van de P.v.d.A. bloemen ge legd op de graven van overleden partijgenoten. Om 9 uur trok een kinderschare met vlaggen naar „Roodland", waar onder leiding van de vrouwengroep de kinderen zich vermaakten met spelletjes. Tussen de bedrijven door werd flink getrac teerd. Oud en jong gebruikte het twaalf - uurtje in de vrije natuur, waarna een massale wandeling door de bossen werd gemaakt. Mevrouw Duisterhof uit Zeist sprak voor een aandachtig gehoor een pakkende re de uit, waarbij spr. wees op het ve le, door partij en, vakbeweging doo^Brijd werd verworven. 's Avonds om zeven uur volgde een optocht, waarin werden meegevoerd vlaggen en vaandels van partij, vak beweging en culturele organisaties. De arbeidersmuziekvereniging „Oe fening Baart Kunst" zorg/Xe voor MIJNHARDTJES: «ferke J™ bestrijders v<yi pijnen 1 muzikale omlijsting. Ook de ouderen trokken gezamenlijk naar „Rood land". De voorzitter van de P.v.d.A. afd. Rhenen sprak hier het openings woord voor de avond-viering van de eerste Mei. De arbeiders-toneelver. voerde daarna op het Meispel „Uw Mei is hier". Mevrouw Veenstra de clameerde enige verzen, „OBK" bracht enige muzieknummers ten gehore en ook de arbeiderszangver. „Kunst Na Arbeid" liet zich niet on betuigd. De heer A. van Nierop wist de bijzonder grote schare luisteraars te boeien met zijn 1 Meispeech. Hij wees op het grote gevaar, dat de mensheid van de zijde van het com munisme bedreigd. Wij socialisten, Al gedurende een paar winters verzamelt de afdeling Unitas alhier, een aantal jonge mensen in haar lo kaal in de Achterkerkstraat te Vee nendaal. Er wordt daar les gegeven in ree kenen, Ned. Taal, terwijl ook meer algemene zaken, betreffende rechr ten en plichten worden besproken;. Verschillende malen' hebben Hoofd bestuurders en Bestuurdersafdeling hun belangstelling getoond in de lessen en werd meermalen door hefi een causerie gehouden over onderl- werpen: De vroegere toestanden in de fabriek en nu, de ziektewet e.a. Het bestuur van Unitas gaat vaó de mening uit dat elke jonge werk* nemer(-ster) die zich zelf respec teert, en het iets verder wil brengt- gen in de maatschappij, zich behoor lijk schriftelijk moet kunnen uit drukken en dat eenvoudige cijfer- bewerkingen o.m. procentopper- vlakte- en inhoudsbereafcngen, eenvoudige breuken enz^ geen vreemde handelingen voor hemzelf zijn, en, tevens door lectuur zich op de hoogte stelt van zijn tijd. Enige dagen geleden nu werd onder leiding van een hoofdbestuur der en bestuurder van Unitas een examen afgenomen van de jongelui, die nu twee winters de cursus had den bezocht. Er werd die avond hard gewerkt en verschillende alge mene vragen verwerkt. En het ref sultaat? Aan zeven jonge mensen die blijkens het gepresteerde op de lessen en het werk van dje avon- Assurantiën, Schattingen &4iypotheken in sommige gevallen^dok los geld. ASSUR AN TIE-K ANTOOR Fa. MULDER Zn. Kerkewijk 193, Tel. 860, Veenendaal VEENENDAAL. Ondertrouwd: Huibert J. de Jong 22 j en Gijsberta A. Meijer 20 j; Jan van den Ham 25 j en Jeannette Kroesber- gen 20 j; Teunis Schoeman 22 j en Janna van Manen 19 j; Cornelis Drost 26 j en Hillechien Oosting 27 j. Getrouwd: Teunis Budding 21 j en Evertje van Kesteren 21 j; Jan de Vreugd 21 j en Willemina Meijer 22 j; Eduard C. Voois 19 j en Johanna J. ter Haar 21 j. Geboren: Dirk J. z v J. v. d. Pest en G. de Bruin; Gijsbertus z v J. C. van de Haar en J. van den Heuvel; Anthonie z v J. C. v. d. Haar en J. van den Heuvel; Frederika d v A. van Zwetzelaar en G. Scholten; Hendrik D. z v D. Hensen en T. F. van Baaren; Johanna M. d v G. van de Pol en A. J. Epskamp; Margaretha d v C. van Leeuwen en M. H. J. Voskamp; Neel- tje H. d v A. van Ravenswaaij en C. van den Brandhof; Geurt G. z v C. G. van Doorn en G. van den Brink; Willemina G. d v M. van Harn en D. Valkenburg; Otto z v A. Takken en A. Pol. Overleden: Gerritje Floor 64 j en den, hun tijd zeer goed hadden be steed, werd een certificaat toege kend, als de kroon op hun studie. Een dezer dagen zal dit worden uit gereikt. Dit certificaat geeft deze jonge mensen een stimulans om zich verder te bekwamen, maar is tevens voor hun werkgever een bewijs, dat zij zich moeite en kosten willen ge troosten om hun werk zo goed mo gelijk te doen, en wat zijn doen, te te willen begrijpen. Jammer is het, dan zo heel veel jongelui hun vrije tijd liever beste den op straat, dan hun krachten te besteden om enige kenis van zaken op te doen, die hun later van zo ge mak zijn. Zij vergeten: Kennis is macht. Wij hopen, dat de nieuwe cursus straks weer begint, dat tal van jonge mensen zich zullen aan melden. BENOEMING. Met ingang van 1 Mei is tot onder wijzer aan de Patrimoniumschool te Veenendaal benoemd, de heer B. Krol, alhier. aldus de heer van N. strijden niet met de wapenen der barbaren, doch met de geest. Dat de democratische landen zich thans bewapenen is een noodzakelijkheid. W.i: weten wat het zeggen wil de vrijheid te moeten verliezen. In Rusland wordt de 1 Meidag gevierd met parades, waar bij bommenwerpers, tanks en ander oorlogstuig de boventoon voeren. Het Stalinisme wil de wereld onder zijn hiel zetten. Tsjecho-Slowakije is onderworpen en een vazalstaat ge worden van Rusland. Daar hoopt de bevolking op een derde wereldoor log, daar dit voor haar de enige kans is om weer in vrijheid te kunnen fë- ven. Aan het slot van de zeer geslaag de avond zong „KNA" het strijdlied „Eens komt de klare schone dag, als 't volk zijn boeien breekt" en „Kom Socialisten sluit de rijen". In zijn slotwoord bracht de heer Veenstra dank aan alle medewer kenden en sprak er zijn grote vol doening over uit, dat zowel het kin derfeest als de vrouwenvergadering en de avondbijeenkomst zo bijzonder waren geslaagd. H a m e a MISSELIJK GERODDEL. Op Koninginnedag heeft Ouwe hands Dierenpark zijn poorten open gesteld voor pl.m. 800 kinderen van de scholen uit onze gemeente. Al de ze kinderen hadden gratis entree, evenals vorig jaar en deze geste van de directie van het park mag toch wel aller waardering hebben. Na de feestdag kwam ons ter ore, dat van verschillende zijden werd gefluisterd: „Ouwehand heeft een aardige slomp van de kinderen aan entree-gelden gebeurd op Koningin nedag". Daar wij dit een misselijk geroddel vinden, meenden wij er goed aan te doen, er op deze plaats nog even aan te herinneren, dat alle schoolkinderen geheel gratis in het dierenpark en in de speeltuin zijn toegelaten. Van de zijde der directie gaf men ons te kennen, dat zij het op. hoge prijs stelt op deze wijze te kunnen medewerken aan het welslagen van det kinderfeesten op Koninginnedag. OUWEHANDS DIERENRIJKPARK UITGEBREID. Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg kent nog geen „woning nood". De afgelopen week namelijk is er de dierenstand weer aanzien lijk uitgebreid met zebra's kraanvo gels, apen, flamingo's en een ka meel. Een transport Maleise beren en panters is nog onderweg. DE KONINGINNEDAGVIERING IN ELST Met veel zorg en kookkunst werd dit jaar door de Oranje-Commissie een feestschotel opgediend welke zeer in de smaak viel maar ook door som migen te flauw werd bevonden. Sma ken verschillen nu eenmaal maar bij een Koninginnefeest mag toch ook wel een „potje apart" gekookt worden. Een lekkere maaltijd verhoogt de feeststemming. 's Morgens vond een aardige kin deroptocht plaats met tal van versier de wagentjes. Na de rondgang vond bij de O.L. School in aanwezigheid van de Burgemeester en echtgenoot en Wethouder Versteeg, de officiële ope ning plaats, waarna de kinderen wer den getracteerd en prijzen uitgereikt. 's Middags was de Muziekver. „Cres cendo" wederom precent en werd een rondgang gemaakt met de gymnastiek- afdeling van de Sportver. „Oranje- Wit". Met enkele volksspelen werd het middagprogramma besloten. In de avonduren werd een concert gegeven door „Crescendo", afgewisseld met zang door het Kerkkoor. Door de C.J.V. „Obadja" werd hierna opge voerd het toneelstuk „Ende dispereert niet". Het stuk werd goed gespeeld, doch bijzonder was de geluidsweerga ve van de heer Hilfrink. Het nagerecht van het Koninginne feest bestond uit een daverend vuur werk, zoals was aangekondigd en in derdaad aan de verwachting heeft vol daan. Bij de sluiting was ook de burge meester en echtgenote aanwezig. „Want ziet, Ik schep nieu we hemelen en een nieuwe aarde; en de vorige dingen zullen niet meer gedacht wor den en zullen in het hart niet opkomen." Ons volk viert de gedachtenis van de grote dingen, die God aan ons ge daan heeft in de Meidagen van 1945. Hoe wij werden bevrijd dooi de geallieerde legers uit de grootste onderdrukking, die de geschiedenis had gekend. Groot waren de blijd schap en de dankbaarheid. Wij den ken daar eigenlijk veel te weinig aan terug. Het is ons weer een van zelfsprekendheid geworden, dat wij in vrijheid leven. Dat niet aan alle kanten het laaghartige verraad loert en dat de concentratiekampen niet meer bestaan. En veel te zelden ook gaan onze gedachten uit naar hen, die vielen als slachtoffers van onrecht en terreur. Daarom is het goed, aan de voor avond van de nationale feestdag een ogenblik in de geest te verwijlen bij de martelaren voor de nationale zaak. Evenzeer is het goed, dat wij ons er bij vernieuwing rekenschap van geven, dat de idealen, waarvoor zij het hoogste offer brachten, niet zijn verwezenlijkt. Met hoge verwach tingen zijn wij de na-oorlogse pe riode binnengaan. Maar het verloop der gebeurtenissen heeft op de mees te dier illusies de domper gezet. Wij durven nauwelijks meer feest vie ren, zo drukkend is reeds weer het heden en zo dreigend de toekomst. Inderdaad is er voor luidruchtig feestbetoon geen reden in deze Mei dagen van 1951. Voor hem, die gelooft, is er ech ter evenmin reden tot uitzichtloos pessimisme. Een christen weet, dat de toekomst ook brengen zal de ont vouwing van Gods raad, de vervul ling van Zijn beloften. Eens komt de grote Bevrijding, wanneer God een einde maakt aan alle ellende en nood. Dan worden de vorige dingen niet meer gedacht, de dingen van onrecht en geweld, van duisternis en dreiging, van bloed en tranen. God maakt eens alle dingen nieuw! VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt 9.30 uur Ds Vroegindewey, 5 uur Ds v. d. Pol. Julianakerk 9.30 uur Ds v. d. Pol, 5 uur Ds van Wijngaar den. Vredeskerk 9 en 10.30 uur Ds van Wijngaarden, 5 uur Ds Vroegindewey. Veeneind 3 uur Ds Hop van Tiel. Dijk straat 2.45 uur Ds Bakker. Sola Fide 10 uur Ds Offeringa van Wageningen, 5.30 uur Ds Stam van Rotterdam. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Mej. Revelman van Lunteren. Ger. Kerk 10.30 en 5 uur Ds van Enk. Ger. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) Geb. Sola Fide 8.15 en 3 uur Ds G. Boersma van Katwijk а.d. Rijn. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur Ds Slofstra. Ger. Gem. Hoofdstraat 9.30 en 5 uur Ds Kok. Ger. Gem. El- theto 9.30 en 5 uur leesdienst. Leger des Heils Zaterdagavond 7 uur straat zang. Zondagmorgen 10 uur heiligings- dienst. 7 uur openluchtsamenkomst. 8 uur verlossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur onbekend, 6 uur Ds v. d. Linden. Ned. Herv. Ger. Evang. 10 en 5 uur dhr. Vlaanderen van Naaiden. Oud Ger. Gem. 10 en 3 uur Ds de Gruiter ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds v. d. Peut. Ger. Gem. leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en б.30 uur dhr. v. Noort. Ger. Gem. lees dienst. Dinsdag 8 Mei, 7 uur Ds v. d. Poel van Giessendam. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr. v. Viegen. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur Ds Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Woensdag 9 Mei, 7.30 uur Ds v. d. Woestijne VEENENDAAL. Van Zaterdagmid dag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dr Remme, Markt, telefoon 572. ERERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 uur tot Zondagavond 12 uur alleen voor zeer dringende givallen Dr Rin- gelenstein, telefoon K 3387-201, Eder veen. ELST-AMERONGEN Van Zaterdag middag 2 uur tot Maaidagmorgen 10 uur alleen voor zger dingende geval len Dr KamJe--AmeronC3n. HAAS OORZAAK VAN AUTO ONGELUK. Maandagmorgen reed de petro- leumventer C. H. met zijn bestel wagen van Overberg naar Ameron- gen. Juist boven op de berg kwam plotseling een haas voor de wielen van de auto, waardoor H. zijn macht over het stuur verloor en dusdanig terecht kwam, dat de auto over de kop sloeg. H. bekwaam daarbij een zware hersenschudding en verschil lende andere kwetsuren. Ook zijn zwa^r V. kreeg een lichte hersen- sclflping. Beiden konden, na ver- bonnen te zijn, per ziekenauto naar hun woning worden vervoerd. 10 maanden, echtgen. van C. van Hal; Maria Hamelink 91 j wed. van Willem Brandes. RHENEN. Geboren: Cornelis, z. van E. C. van Ommeren en W. van Druten; Jacoba, J„ d. v. G. van Verseveld en M. v. Viegen; Teuntje, d. J. P. Slot boom en T. Evers; Gerda G. H„ d. v. A. W. Maaijen en G. H. Jonkers. Ondertrouwd: Gerbrand Bruijn, Valburg en Maria S. van Kolck; Jan de Jager en Hendrika van Dijk; Hendrik Drost en Catharine Ver kerk; Franciscus H. J. Röss en P. H. M. Wolff; Tinus Dijkstra, Emmen en Rikste Bosma; Gerardus Looijen en Gerdina van Ewijk; Jan H. Albers gn Grietje Mol. Gehuwd: Jan Leendert Vellekoop en Adriana Gijsberta van Vliet. Overleden: Johannes F. Schoen maker 70 j„ geh. met Helena M. Huffmann, Veenendaal; Hendrikje Dillen, 1 maand, Veenendaal. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder Redactie van TANTE JOS Correspondentie te richten aan Tante Jos p/a Parellal- weg 8, Veenendaal. Jannie Achterberg, Veenendaal. 'kZie nog steads nieuwsgierig uit naar jouw foto. Is er nog geen gemaakt? Vindt je 't raadsel aardig Jannie. Ja het spijt me dat wij zo weinig ruimte hebben in de krant We konden de correspondentie dan ook wat uitvoeriger beantwoorden. Is alles goed thuis? Dag Jannie schrijf je gauw weer, Weintje van Mourik, Eist. Is Koningin nedag goed geslaagd. 'tWas een hcel programma zeg wat jij af te werken had. Was je niet moe's avonds? Maar het was het waard en het was nog zulk mooi weer ook Maandah. Dag Weintje. groeten thuis hoor. Annie Schuit, Veenendaal. Wat een stralend weer he. Je hebt voor niets ge mopperd meisje. Maar jij was niet de enigste hoor. Toch is alles nog weer gauw zo mooi geworden buiten, 't Is heer lijk voor jou Annie dat je er oog voor hebt. Deze tijd is vaak de mooiste van het jaar. Dag Annie, tot de volgende brief. 1 Drie vogels zaten in een boom, Moeder, Vader en Kindvogel. De tak brak en ze vielen allemaaopde grond. Toen zei de jongste: daar ligger.we allen zeven. Ra, ra hoe kan dat nu? van Arie en Role 2 Welk woord leest men hieruit: Masakdemare? van Tante Ji 3 Indien gij mij zoekt, vindt gij mij aa kabinet, deur, kast en kist. Ontneemt ge mij mijn eerste deel, dan wordt er veel door mij beslist. van KI. v. Engelenburg. 4 Wat gaat even snel als de auto? van F. Hasselaar te Veenendaa^ Antwoorden van de vorige keer zijn: 1. De koeien; 2. De Consul; 3 Klein duimpje. Inzenders van goede antwoorden waren Weintje v. Mourik te Eist en Arie en Roelie, Annie Schuit, Jannie Achterberg, Arie v. d. Weerd, Jan v. Kooten allen te Veenendaal.

De Vallei | 1951 | | pagina 2