Juliana-ziekenhuis blijft gehandhaafd Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken Fa. J. F. TAK Grondaankoop voor nieuw raadhuis en raadhuisplein B. en W. bereid tot medewerking aan Streek-ziekenhuis Nieuwe tunnel onder spoorlijn aan De Klomp? Verhoging tarief electriciteit 11.000 gulden voor de Fröbelschool 25e JAARGANG VRIJDA" 18 MEI 1951 No. 20 Verschijnt 1 k**r p*r waak inSTICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHEN0, ACHTERBERG. OVERBERG. DE HAAR. HEUVELSE STEEG, GROEP. BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN. iENSWOUDE, SCHERPENZEEL Een fiasco RUIME SORTERING B ADMUTSE en ZON NEB in diverse pi EN B WI L L prijzen DROGISTERIJ, OPTICIËN, Hoofdstraat 118, Tel. 632 Geen pokken in Overberg Veenendaal gevraagd om bijdrage in kosten Een tweede inbreker gepakt Kosteloze inenting tegen pokken P.U.E.M. overlegt met de Gemeenteraad De Rode Kruis film-avond -DE VALLEI* en de Winkelweek Uit het Politieboek 9 Abonnementsprijs F 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cem Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoever VALLEI UITGAVE: DRUKKERIJ ..DE CELDERSCHE VALLEI.. ADVERTENTIES Gewone odvertentleprlfs per e 12 cent Mlnlmumprll S per advertentie F 3 60 "roog en aanbod en Dl - versen. F 1.30 van 1-20 woorden Elk woord -neer 6 Zo mogen we wel noemen de actie van de Spaarraad. Drie middelen noemde de Regering als noodzakelijk om de financiële en economische moeilijkheden, waarin ons land door de oorlog was geraakt, te boven te komen. De export moest aan zienlijk worden opgevoerd, de binnen landse consumptie diende beperkt en het sparen krachtig bevorderd te wor den. Om dit laatste aan te moedigen werd zelfs een officiële instantie in het le ven geroepen, de z.g. Spaarraad. Deze Raad deed en doet inderdaad wat mo gelijk is om de spaarzin bij ons volk aan te wakkeren. Bezien we echter de resultaten, dan moet helaas worden geconstateerd, dat deze actie tot dusverre weinig of niets heeft opgeleverd en feitelijk op een fiasco is uitg«ior*n. Blijkens officiële gegevens is er in de maand Maart niet minder dan 27,5 millioen gulden meer terugbetaald dan ingelegd. Moet hieruit nu geconcludeerd wor den, dat de aloude spaarzin van het Nederlandse volk is zoekgeraakt? We menen dit te moeten betwijfe len. Maar vanwaar dan dat inkrimpen van het tegoed op de spaarbanken? Hiervoor zijn verschillende oorza ken te noemen Daar is allereerst de vrees voor in flatie Eigenlijk is die inflatie er al en is het dus beter te spreken van toe nemende inflatie. Dit laatste betekent, dat de prijzen zullen stijgen. Maar dan is het geen wonder, dat men vandaag liever koopt wat straks nodig is, dan daarmee tot later te wachten. Later wil dan zeggen: duurder. Verder moet er gerekend worden met het feit, dat in vele gezinnen het inko men niet meer toereikend is om de noodzakelijke uitgaven te dekken, 'zo dat telkens het spaarbankboekje moet aangesproken worden, om het tekort te dekken. Dan vergete men ook niet, dat de fis cus zo vriendelijk is geweest je drie, soms vier belastingbiljetten tegelijk thuis te sturen, die dan maar binnen enkele maanden moeten betaald wor den. In plaats van sparen zit menigeen zich suf te prakkezeren hoe dat voor elkaar te krijgen. Tenslotte wordt het sparen geremd, doordat bij werkeloosheid of ouderdom de overheidssteun geheel of gedeelte lijk wordt verminderd met wat door zuinig overleg werd gespaard. Wie niet gespaard heeft, misschien het lieve geld over de balk heeft gegooid, krijgt van de staat het volle pond, wie door zuinigheid een appeltje voor de dorst spaarde, wordt gekort. Is het dan won der, dat menigeen van het sparen de brui heeft? Men moge hierin een te kort aan verantwoordelijkheidsbesef zien, verklaarbaar is het alleszins. We hebben hier met een probeem te maken, dat niet zo eenvoudig is op te lossen. Aan de ene zijde is daar dg' overheid, die het als haar taak zigi-de sociale zekerheid zoveel moge\jjk te bevorderen. Daartegenover .„.-gtaat de persoonlijke verplicht-flg-gm voor zich zelf en zijn gezin te zorgen. En nu is dit de vraag: Op wjsike wijze kan en moet de overheb}- haar zorg voor de sociale zeker^èid uitoefenen zonder daarbij afpluk te doen aan het per soonlij^ verantwoordelijkheidsbesef. Uc oplossing van dit probleem wordt bovendien nog bemoeilijkt door de be- 'harde toestand van 's lands financiën. Daardoor ook is de Regering wel ge dwongen bij haar steunverlening in mindering te brengen hetgeen bespaard werd. Met dat al blijft dit onbevredigend. Voortdurend kunt U een beroep doen op UUI RODE KRUIS- Slechts eens per jaar doet het een beroep op U GEEFT DAR BUL Ml WIELRI/DER ONDER MOTOR. Even voor de aankomst van de deel nemers aan de „Ronde van Midden Nederland" zorgde de Veenendaalse politie overal voor een voldoende af zetting, zodat de renners ongehinderd konden passeren. De wielrijder S. kwam van de Markt af en gaf geen acht op het stopteken van de verkeers agent. Juist op dat moment passeerde een lid van de verkeerspolitie met zijn motor, waardoor een aanrijding onver mijdelijk werd. De wielrijder S. liep inwendige kneuzingen op en werd on middellijk naar het Juliana-ziekenhuis overgebracht. Dank zij de valhelm kwam de politie-agent er met eep kleine hoofdwonde af, zodat hij naér zijn woning kon worden overgebracht. Het heeft niet minder dan 4 maanden geduurd eer wij in staat war/f*fcen ^erkew ten noorden van de spoor- eenstemmig advies uit te brengen, zo beginnen Burgemeester en WethbJBers A sfoort-Kesteren, waarin o.a. van Veenendaal hun uitvoerig prae-advies, naar aanleiding van het verzoek schrift van het Bestuur der Stichting Protestants Christelijk Streekziekenhuis te Bennekom om garantie voor de betaling van rente en aflossing ener aan te gane geldlening. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de besturen van het Protestants Christelijk Streekziekenhuis te Bennekom en van het Juliana Ziekenhuis alhier niet tot overeenstemming konden komen inzake deze zol belangrijke aangelegenheid. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, in het centrum van Veenendaal een behoorlijke polikliniek te openen met een beperkt aantal bedden voor onge vallen, die in onze industrieplaats meer dan in andere plattelandsplaatsen voorkomen. Indien gewenst had het Bestuur van het Streekziekenhuis er geen bezwaar tegen, dat deze polikliniek (welke er intussen reeds is gesticht) werd gevestigd in het thans in gebruik zijnde Juliana-Ziekenhuis alhier. Na vele besprekingen en onderhandelingen door het gem. bestuur is thans bereikt, dat het Juliana-Ziekenhuis wordt gehandhaafd en zal moeten be schikken over een polikliniek. Bovendien zal het Juliana-Ziekenhuis tot het tijdstip, dat het Streekziekenhuis de capaciteit van 275 bedden heeft bereikt, mogen beschikken over maximaal 60 bedden. Indien het Streekziekenhuis de capaciteit van 275 bedden heeft bereikt,! wordt niet tot uitbreiding daarvan overgegaan, voordat volkomen overeen stemming is bereikt met een te benoemen wcrkcommissie, het Ministerie van Sociale Zaken en de garanderende gemeentebesturen. Het Bestuur van het Streekziekenhuis heeft zich verbonden de opf^^ng dan te zoeken in uitbreiding van het Juliana-Ziekenhuis alhier. In verband met de voorgenomen ge meentelijke bebouwingsplannen voor jet terrein aan de oostzijde van de >pgenomen de bouw van een raadhuis *o teneinde een goede aansluiting te /erkrijgen tussen de bebouwing van iet raadhuisplein en de bestaande be bouwing van het raadhuisplein en de lestaande bebouwing van de Kerke lijk, zal het wenselijk zijn, dat de ge- neente de eigendom verkrijgt van de angs dat gedeelte der Kerke wijk ge- egen gronden. In de raadsvergadering tan heden avond zal worden beslist over verdere grondaankoop. Door de onlangs plaats gehad heb bende ruiling van gronden met de Kerkvoogdij der Nederlands Hervorm- ie Gemeente alhier, is hiermede reeds sen begin gemaakt en thans bestaat le gelegenheid voor de gemeente om wederom een gedeelte aan te kopen, i.l. de grond van de heer H. Burck, vaarop destijds zijn woning heeft ge daan. Dit perceel heeft een diepte van 72.6 peter en een breedte van 20 meter of wel ee> ppervlakte van 1452 vierk. fneter. In het desbetreffende voorstel zeggen E. en W. dat het voorste gedeelte, ter Wij verheugen ons er in, aldus gaan B. en W. in hun prae-advies verder, dat dit resultaat is bereikt. Van medisch standpunt gezien be hoeft het geen betoog, dat een modern geoutilleerd ziekenhuis, met een ca paciteit van 225 bedden, waarvan de gehele streek kan profiteren, te ver kiezen is boven verschillende kleine ziekenhuizen. Bovendien zijn wij van mening, dat een groot ziekenhuis in deze streek, omvattende de gemeenten Ede, Wageningen, Veenendaal, Rhe- nen, Renkum en Renswoude op zijn plaats is. Tenslotte achten wij het ook van zelfsprekend, dat besloten werd in de ze streek aan de te bouwen inrichting een Protestants-Christelijk karakter te geven. De bouwkosten met inbegrip van die van de inrichting worden geraamd op 24.000,- per bed of wel in totaal op 5.400.000,-. Het Bestuur stelt zich voor deze gelden te verkrijgen uit geldleningen en wel 5/7 gedeelte of rond 2.300.000,- door bemiddeling van het Rijk en het resterend gedeelte 3.100.0G0,- op de vrije markt. Het bestuur der stichting is er inmiddels reeds in geslaagd een geldgever voor dit bedrag te vinden. WAGENINGEN MOET NOG BESLISSEN. Deze geldgever is echter alleen tot deze transactie bereid, indien hij een gemeentelijke garantie voor de beta ling van rente en aflossing ontvangt. Deze rente en aflossing zullen in het eerste jaar, waarin moet worden af gelost ruim 170.000,- bedragen. Voor de berekening van de te garanderen som is dit bedrag tot 180.000,- ver hoogd, in verband met mogelijke stij ging van de bouwkosten door verho ging van de lonen en prijzen. Van dit bedrag ad 180.000,- stelt het Stich tingsbestuur zich voor, dat de gemeen te Ede de betaling zal garanderen tot een maximum van 90.000,- en dat de resterende f 90.000,- zullen worden gegarandeerd door de gemeenten Wa geningen en Veenendaal, welke drie gemeenten het belangrijkste voedings- gebied van het streekziekenhuis uit maken. Het is de bedoeling van het Stichtingsbestuur, dat de gemeenten Wageningen en Veenendaal ieder 45.000,- zullen garanderen. De Raad der gemeente Ede heeft zich inmiddels krachtens zijn besluit van 8 Februari 1951 tot een garantie van maximaal 90.000,- bereid verklaard. Een beslissing op een verzoekschrift, gericht tot de Raad der gemeente Wa geningen, is tot op heden nog niet ge nomen. REGERING STAAT ACHTER STREEKZIEKENHUIS. Het is ons bekend, dat ook naar de mening van de Minister van Sociale Zaken de oprichting van een groot zie kenhuis in deze streek op haar plaats is, daar er een tekort aan verpleeg- ruimte is en de streek een voldoende bevolking heeft om 225 bedden te be zetten. De Regering heeft dan ook de stichting van een ziekenhuis in deze streek niet alleen goedgekeurd, doch stelt deze op hoge prijs. Gelet op het vorenstaande en op de overeenstemming, die is bereikt tus sen de besturen van het Streekzieken huis te Ede en het Juliana-Ziekenhuis alhier juichen ook wij deze stichting toe, al hadden wij, vanzelfsprekend, liever gezien, dat deze stichting in on ze eigen gemeente zou plaats hebben. Hieraan is hard gewerkt, doch nu in hoogste instantie is uitgemaakt, dat het streekziekenhuis in Bennekom zal verrijzen, nu mag er geen plaats meer zijn voor plaatselijk chauvinisme en moeten alle instanties medewerken om het grote doel te doen slagen en daarvoor moet gedacht worden in grotere verhoudingen dan persoonlijke en locale belangen. Maar dit grote doel kost offers, of fers, die, naar onze mening, mogen worden gebracht, gezien het eminente belang voor deze gehele streek, waar onder ook onze gemeente ressorteert, aldus zeggen B. en W. Al met al durven wij met vrijmoe digheid voor te stellen de door het Stichtingsbestuur gevraagde garantie te verlenen. NAUWE SAMENWERKING. Uit de overeenkomst, gesloten tussen het bestuur van het Streekziekenhuis en het bestuur van het Veenendaalse huis en de chirurg verbonden aan he». Juliana-Ziekenhuis samen de genees kundige leiding van de Veenendaalse inrichting vormen. diepte van 56 Vfe meter, kan worden aangekocht tegen de prijs van 10,- per njeter, en het achterste gedeelte ter diepte van 16.1 meter, voor 2,- per vierk. meter. Hierbij is dezelfde berekening aan gehouden als bij de ruiling van gron den met de Kerkvoogdij. Voor de in de grond aanwezige fun damenten zal de gemeente een vergoe ding betalen, gelijk aan de helft van de geschatte waarde, zijnde de helft van 4500. De koopprijs zal dus totaal bedragen 14.194. Dezer dagen deed het gerucht de ronde dat ook in Overberg een geval van de gevreesde pokken zou zijn ge constateerd. Gelukkig blijkt het loos alarm te zijn en het gerucht is waarschijnlijk gebo ren uit het feit dat de bewoners van het passantenkamp in Overberg het kamp gedurende 18 dagen niet mogen verlaten, omdat daar zijn aangekomen twee personen uit een dergelijk kamp te Breda, waar zich wel pokkenver- schijnselen hebben voorgedaan. Van pokken in Overberg is dus geen sprake en betreft het hier alleen een veilig heidsmaatregel. Gistermorgen is de Amsterdamse plitie er in geslaagd een tweede in- teker aan te houden, welke mede- llcihtig was aan de grote kraak die virige week werd gepleegd bij de Fa Jtven de Ruiter aan de Hoogstraat. ■1 'Bij Juliana-Ziekenhuis blijkt, dat bij het ner.daalse politie worden gesteld. Het van kracht worden hiervan een zeer onderzoek in deze zaak is nog in volle nauwe samenwerking tussen beide zie- Sta kenhuizen zal worden bereikt. Zo zul lende directeur van het Streekzieken- .CAECILIA" BEHAALDE 2e PRIJS. nine om ri o oUiv»ii«i/r I- De Veenendaalse Harmonie „Caeci- a" nam 2e Pinksterdag deel aan het ^deratieve concours te Millingen. In afdeling Uitmuntendheid werd in VOORWAARDEN, (jv, concertwedstrijd een 2e prijs be- Zeer "Belangrijk voor Vè'eneiidaal is n$SaTd"mët 92 punten 'en in üezeiide natuurlijk de verbintenis die het Streekziekenhuisbestuur wil aangaan en waarbij deze zich verplicht bij een eventueel noodzakelijke uitbreiding van meer dan 275 bedden, die uitbrei ding dan te doen zoeken in het ver groten van het Juliana-Ziekenhuis alhier. In de voorwaarden tussen de ge meente Veenendaal en het bestuur van het Streekziekenhuis is o.a. opgeno men, dat de tarieven voor de verple ging en de verdere behandeling van de patiënten aan de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders worden onderworpen en dat twee vertegen woordigers van het gemeentebestuur in het bestuur van de stichting zitting zullen hebben. PERSONEEL JULIANA- ZIEKENHUIS. Verder werd ook nog bepaald dat het personeel van Julianaziekenhuis te Veenendaal dat de wens te kennen geeft door het bestuur van het streek ziekenhuis te worden overgenorm veel mogelijk wordt overgenoi Onderhandelingen met de N.V. Ne- derlandsche Spoorwegen hebben er toe geleid, dat genoemde N.V. zich bereid heeft verklaard de doorgang onder de spoorweg AmsterdamArnhem nabij station De Klomp te verbeteren, indieif de gemeente Ede de helft van de kos ten, t.w. 25.000,-, alsmede de kosten van de bijkomende werken (omlegging riool en het maken van toegangswe gen en een pompinstallatie voor het drooghouden van de tunnel) ad 27.000,- voor haar rekening wil ne men. Bovendien zullen geheel ten laste van deze gemeente komen de meer dere bouwkosten van de tunnel indien de doorrij hoogte inplaats van op 3 me ter wordt gebracht op 3,25 meter. Deze meerdere kosten worden geraamd op 5.000,-. punten afdeling bij de marswedstrijden een lë prijs met 36 punten. De tamboers behaalden in de 2e afdeling eveneens een eerste en ereprijs met 38 punten. Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend, dat op Woensdag 6 Juni a.s., 14 tot 14.30 uur, in het gebouw Hoofdstraat 26 de ge legenheid zal zijn opengesteld tot kos teloze inenting of herinenting tegen pokken van hen, die zich daartoe ten huize van Dr J. H. Kets aanmelden of daartoe worden voorgebracht. Bij twij fel omtrent de gezondheidstoestand van de in te enten persoon, raadplege men vooraf de huisarts. Voor een juis te vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen is het gewenst, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboorte- bewijz der kinderen. Uit de situatietekening blijkt, dat behalve een verkeerstunnel eveneens een afzonderlijke voetgangerstunnel zal worden aangebracht. Het geheel betekent een aanzienlijke verbetering voor het verkeer in deze omgeving, hetgeen van het grootste belang moet worden geacht. Aangezien de gemeente Veenendaal bij deze verbetering zeer veel belang heeft, is door het gemeentebestuur van Ede aan het bestuur v,m Veenendaal creöflKl*o_ hetrnrdfizren, r*"\t - iruHe laste van deze gemeente komende kos ten ad 57.000,-. door Veenendaal een bijdrage wordt verleend. Als antwoord op dit verzoek werd de mededeling ontvangen, dat het ge meentebestuur van Veenendaal de aan gelegenheid in studie heeft genomen en te zijner tijd nader zal berichten. De N.V. Prov. Utrechtse Eleetrici- teits Maatschappij heeft ons bij schrij ven van 9 Mei j.l. medegedeeld, dat de Raad van Commissarissen in zijn laatste vergadering heeft besloten, om met ingang van het verbruik, dat in Mei wordt opgenomen en waarvoor dus in Juni de kwitanties worden aan geboden, alle openbare tarieven, waar voor geen kolenclausule geldt, met 1 cent per kWh te verhogen. Door de drastische verhoging van de kolenprijzen heeft de Maatschappij zich genoodzaakt gezien van de van overheidswege gegeven machtigi tot tariefsverhoging ook in haar v^Biior- gingsgebied ten dele gebruik te maken. Zjj tekent hierbij aan, dat de toegela ten maximumprijzen met deze verho ging nog niet zijn bereikt. Op grond van het tussen de gemeen te Veenendaal en de N.V. in 1927 ge sloten overnamecontract verzocht zij B. en W. een en ander aan de Raad te willen voorleggen. In genoemd contract is bepaald, dat de Vennootschap de thans (in 1927) geldende tarieven niet zal verhogen zonder dat daarvoor overleg is ge- MARKTBERICHTEN. Eiermarkt. Dinsdagmorgen waren op de wekelijkse eiermarkt aangevoerd ruim 126.000 eieren. De handel was vlug. Prijzen van 11.50 tot 12.50 per 100 stuks en 1.90 per kilo. Biggenmarkt. Op de wekelijkse biggenmarkt waren 50 stuks biggen aangevoerd. De handel was matig. Prij zen van 28,- tot 45,- per stuk. Paardenmarkt. De «anvoer op de voorjaarspaardenmarkt te Veenendaal was zeer gering. Er werden prijzen be steed van 450,- tot 800,-. pleegd met de gemeenteraad; zou dit overleg niet tot overeenstemming lei den, dan zal op verzoek van de meest gerede partij de beslissing worden in geroepen van de Minister van Water staat, die in hoogste instantie uitspraak doet. B. en W. stellen de Raad voor deze goedkeuring te verlenen, temeer daar de tariefsverhogingen ook zonder deze goedkeuring wel zullen worden door gevoerd, gezien de door de Minister verleende machtiging hiertoe. In zyn vergadering van a.s. Maan dag zal de Raad van Ede over het bouwen van de nieuwe en belangrijke tunnel moeten beslissen. C.V. „DE NAAMPLAAT" KOMT NIET NAAR VEENENDAAL. Bij Raadsbesluit van 6 April 1949, werd aan de C.V. „De Naamplaat" te Amsterdam verhuurd voor de tijd van 5 jaren, ingaande 1 Mei 1949 en ein digende 30 April 1954 een gedeelte van het industrieterrein, ter grootte van pl.m. 1000 vierk. meter, voor de som van 100,- per jaar, met het recht van koop tegen 2.50 per vierk. meter. Genoemde commanditaire vennoot schap wordt gevormd door de heer J. van Dolderen als beherend vennoot en diens zoon als commanditaire- of stille vennoot. De vader is reeds op hoge leeftijd gekomen, zodat het in de be doeling lag, dat deze zich t.z.t. zou te rugtrekken en de zoon de zaak zou gaan beheren. Door ernstige ziekte van de zoon werden de plannen om het bedrijf naar Veenendaal over te plaatsen voorlo pig nog niet uitgevoerd. De ziektetoestand is echter zodanig verergerd, dat geheel van de plannen moet worden afgezien. De heer Van Dolderen Sr. heeft daarom gevraagd of het mogelijk is om de zaak ongedaan te maken en de huurovereenkomst te ontbinden. Gezien het bijzondere van dit geval bestaan hiertegen bij B. en W. geen bezwaren. Zij stellen de Raad dan ook voor het betreffende raadsbesluit in te trekken en de huurovereenkomst te annuleren. VOETBALTOURNOOI. Door de voetbalvereniging „Triangel Boys" (V.S.W.) wordt op de Zaterda gen 19, 26 en 2 Juni een tournooi ge houden op haar terrein aan de Oranje straat. De deelnemende verenigingen zijn DOVO comb., Ederveen, Matjan, De Merino's, GWV en Triangel Boys. Op Zaterdag 19 Mei a.s. spelen DOVOEderveen; MatjanDOVO; EderveenMatjan. Op Zaterdag 26 Mei a.s.: GWVde Merino's; GWV Triangel Boys en Triangel BoysDe Merino's. Op Zaterdag 2 Juni wordt dan de finale gespeeld tussen de verenigin gen, die op de voorgaande Zaterdagen het hoogst aantal punten behaalden. De wedstrijden vangen steeds te half vier aan. Dinsdagavond werd in de goed be zette zaal „Eltheto" een filmavond ge-^ noüden, ültgae.rtu? van net inCcT itooo: Kruis, Afd. Veenendaal. Bij afwezig heid van de voorzitter, Dr J. P. Ver gouwen, werd de avond geopend door de heer Slik, secretaris van de Afde ling, die alle aanwezigen een welkom toeriep. De film „Uw reddend bloed" gaf een beeld van hetgeen met het bloed van de donors gebeurt en welke heilzame gevolgen het bij een medemens toege diend, kan hebben. Tijdens de pauze arriveerde de voorzitter, Dr J. P. Ver gouwen, die nog in het bijzonder de Kringcommissaris, Dr Jhr Beelaerts van Blockland, dank bracht voor zijn aanwezigheid. Dr Jhr Beelaerts van Blockland hierop het woord verkrij gende, deelde mede, dat het de bedoe ling geweest was om op deze avond een wandbord aan te bieden. Veenen daal had bij de vorig jaar gehouden collecte gemiddeld per persoon de hoogste opbrengst in de kring. Het bord was nog niet gereed, doch zal spoedig worden toegezonden. De film ,,Wat Leni Rosner beleefde", bleek een buitengewoon boelende en ook leerzame speelfilm te zijn. die gro te indruk maakte en een waardig slot van een prettige avond vormde. Bij Ohrjjven deelden de Schoolop ziener1-wjn het Kleuteronderwijs en de Geneeskundig Inspecteur van de Volks gezondheid aan het bestuur der Chris telijke Fröbelschool alhier mede, dat bij een onlangs door hen gehouden in spectie van de school verschillende te kortkomingen werden geconstateerd. De leslokalen zijn geschikt voor 45 leerlingen per lokaal. Het lokaal, dat direct met de straat in verbinding staat, is als speellokaal ongeschikt, daar dit thans als garderobe gebruikt wordt en de ventilatie onvoldoende is. Naar aanleiding van dit schrijven wendde genoemd bestuur zich tot het gemeentebestuur met het verzoek de nodige voorzieningen te willen treffen. Volgens een door de dienst van Ge meentewerken opgemaakte begroting, zullen de kosten van de voorgestelde verbeteringen een bedrag van rond 11.000,- vorderen. De daarin omschreven verbeteringen rijn beslist noodzakelijk, aldus is ook ie mening van B. en W., wil de school ils zodanig niet afgekeurd worden. Aangezien deze inrichting in een iringende behoefte voorziet en het Bestuur geen moeite onbeproefd laat om er een werkelijke school voor voor bereidend lager onderwijs van te ma ken, stellen zij de Raad tijdens de zit ting van heden avond dan ook voor, tot het doen aanbrengen der nodig ge achte voorzieningen over te gaan en daartoe een crediet tot een maximum bedrag van 11.000 te verlenen. In verband met de Voorjaars actie-week van de Veenendaalse Winkeliers Ver., welke Zaterdag 26 Mei a.s. begint, zal het num mer van „De Vallei" van Vrij dag 25 Mei, één dag vroeger ver schijnen, dus op Donderdag. Adverteerders en Correspon denten vragen wij daarmee re kening te willen houden bij het inzenden van copie. Advertenties voor dit vervroeg de nummer dienen a.s. Dinsdag in ons bezit te zijn. Onderdak verleend. Dezer dagen heeft de politie voor een nacht onder dak verleend aan een koopman in motballen. Het bedrijfskapitaal van deze han delaar liet niet toe een ander nacht verblijf te bekostigen. Tot de meer vaste gasten van de politie behoorde de man die deze week, om eigen veiligheid en die van ande ren, voor een nachtje werd ingesloten in een daartoe bestemd lokaal. Nadat hij zijn roes had uitgeslapen werd hem de voorlopige rekening voor het ver leende onderdak gepresenteerd, ter wijl de definitieve- nog moet worden klaar gemaakt door de kantonrechter. Rijwieldiefstallen. In verband met de twee rijwieldiefstallen welke in de afgelopen 14 dagen werden gepleegd, is de politie strenger gaan optreden tegen het onbeheerd laten staan van rijwielen. Een 5 tal rijwielbezitters kon van de week, in ruil voor de bekende bon, hun eigendom op het politiebu reau weghalen Auto's op slot. Ook een autobe stuurder, die zijn wagen in de Hoofd straat had geparkeerd, kwam aangifte doen van vermissing. Sleutels en pa pieren waren uit zijn auto verdwenen. Eveneens in ruil voor „de bon" kon hij zijn spullen weer meenemen. De politie bleek meer zorg voor zijn eigendom gehad te hebben dan hij, want de wagen was niet afgesloten. Bewaker met stenen bekogeld. Herhaaldelijk ontdekt de aannemer van de nieuwbouw in de omgeving van de KI. Katerstraat, dat de jeugd vaak belangrijke schade aanricht door vernielingen aan de bouwwerken. Zelfs is voorgekomen dat de man die op deze praktijken moet toezien, n.l. de bewaker van de bouwterreinen, door diezelfde jeugd met stenen werd bekogeld.

De Vallei | 1951 | | pagina 1