X nrmiiRiis Veenendaal Industrievestiging al flink merkbaar op de begroting Ter Overdenking Predikbeurten Uit de Raadszaal van Renswoude RAADSVERSLAG De natuur in TONNEMA-SNEEK Pijn, Pijn, UIT RHENENS RAADSZAAL 1 Zondagsdienst Doktoren Burgerlijke Stand (Vervolg van pag. 1) ter worden. Het betreft hier een aan winst voor de streek, die we niet te hoog kunnen aanslaan. Tenslotte gaat het er om in Bennekom of geen groot ziekenhuis met de subsidie van het Rijk, welke hiervan is afhankelijk ge steld. Daarom betreurde de voorzitter het zeer dat de heer Van Hardeveld afwijzend staat tegenover het verle nen van medewerking hieraan. Wethouder Middelhoven kreea hierna tot taak zijn mening te ge ven op de financiële verwachtingen van het S.Z. De geschiedenis van een begroting kan men niet vooruit bepa len. Ook de bestaande ziekenhuizen zullen de stijgende prijzen moeten ver werken. Er hangt zelfs een algemene verpleegprijsverlaging in de lucht. De helft van het tekort dat het S.Z. mis schien nog eens te zien zou geven wordt gedekt door het Rijk. Alle ker ken in de omgeving staan achter dit ziekenhuis en dat is een morele steun. Maar verwacht mag worden dat wan neer het ziekenhuis in financiële moei lijkheden zou raken, de kerken zich dat stellig zullen aantrekken. Spreker kan niet inzien dat met het geven van de gevraagde garantie van 45.000 te grote risico's worden aanvaard. In te genstelling tot wat de heer Van Harde veld verwacht, kon spreker zeggen dat de 225 bedden steeds voldoende bezet zullen zijn. Eigenlijk is hier sprake van 285 bedden, n.l. ook nog de 60 bedden van het J.Z. en dus zal zich stellig een voldoend aantal specialisten in onze omgeving vestigen. De heer VERKUIJL merkte op dat wethouder Middelhoven wel wat al te makkelijk denkt over de centen van het Rijk als hij zegt dat toch het Rijk wel voor de helft van een tekort zal opdraaien. Het Rijk dat zijn wij allen samen en het zijn dus ook onze cen ten, zo zei de heer Verkuijl. Verder wees de heer Verkuijl op het rapport van de Planologische Dienst Utrecht en Gelderland waarin een streekzieken huis bouwen in Bennekom wordt ver oordeeld. Nadrukkelijk verklaarde de heer Verkuijl, evenals te voren de heer Van Hardeveld, niet tegen het streekzie kenhuis te zijn omdat het Prot. Chris telijk zal worden. Het gaat mij in hoofdzaak om de financiële aangele genheden. We gaan f 45.000 als ga rantiebedrag vrijgeven en de gemeen te betaald ook nog 5000 subsidie per jaar aan het J.Z. dat kan samen 50.000 per jaar worden. De heer VAN HARDEVELD sloot zich in heftige be woordingen hierbij aan en zegt dat de 5000,- voor het J.Z. in 't vervolg uit den boze zijn. Weth. MIDDELHOVEN antwoordde de heer Verkuijl met te zeggen dat als het Rijk bedragen beschikbaar stelt voor het S.Z. dat het dan toch alleen aan de landsregering is, om daarover te beslissen. In de landsbegroting is een belangrijk bedrag uitgetrokken tot ver betering van het ziekenhuiswezen en is ook een belangrijk bedrag bestemd voor het ziekenhuis voor onze streek. Door de gevraagde garantie niet toe te' kennen zal het bedrag dat door de re gering voor onze streek is gereser veerd en zal worden gegeven in de vorm van het streekziekenhuis, aan on ze neus voorbij gaan en aan een an dere streek gegeven worden. Wethouder DE RUITER wees er op, dat het J.Z. financieel zelfstandig zal blijven en ook dat er geen sprake is van knechtschap, zoals de heer Van Hardeveld het noemde, maar van nau we samenwerking. Ten slotte werd het debat heftig en verward en het kwam zover dat de heer Verkuijl, die de voorzitter van oneerlijke verklaringen en verdraaiing van de feiten beschul digde, dit weer moest terug nemen. Bij stemming bleek dat de heren v. Eden, v. Hardeveld, Jansen en Verkuijl, te gen waren en bij meerderheid van stemmen het besluit viel om de ge vraagde garantie te verlenen. JONGETJE UIT RAAM VAN EERSTE VERDIEPING GEVALLEN. Het zoontje van de fam. K. in de Zandstraat viel gistermorgen in een onbewaakt ogenblik uit het raam van de bovenverdieping, waardoor hij op het trottoir terecht kwam. Hoewel het knaapje zich bezeerde, bleek geen en kel lichaamsdeel gebroken te zijn. EEN BROKKEN-CHAUFFEUR. Een inwoner dezer gemeente had zich een nieuwe auto aangeschaft. Vol trots werd de wagen getoond aan enige kennissen, waarvan de heer v. d. V. de wens te kennen gaf de wagen eens van binnen te willen inspecteren. Hij ging evenwel, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, achter het stuur zitten, startte de motor en reed weg om een rondje te maken. Een lantaarn paal belette de „chauffeur" echter het rondje af te maken. De wagen werd aan de voorzijde flink gehavend. EMIGRATIE SIGARENMAKERS NAAR ARGENTINIë Blijkens een van de Stichting Land verhuizing Nederland ontvangen me dedeling is de plaatsing in Argentinië mogelijk van sigarenmakers en van een chef voor de sigarenmakersafde ling. Ongehuwden zullen eerst in aan merking komen. In verband met het gebrek aan geschoold personeel, dat in staat is de machines te bedienen, zul len de werkzaamheden met de hand dienen te worden verricht. Nadere in lichtingen bij het arbeidsbureau. BURGEMEESTER WINT PRIJS BIJ SCHIETWEDSTRIJD. Zaterdagmiddag werden op de schiet baan aan de Berg onderlinge schiet wedstrijden gehouden. De uitslag was aldus: le klas: 1. H. G. van Schuppen, 48 pnt.; 2. C. v. Amerongen 47 pnt.; 3. H. v. Manen, 45 pnt.; J. Roks 43 p.; G. van Beek 43 p.; A. van Leeuwen 41 pnt.; J. v. Amerongen 33 pnt.; W. N. van Schuppen 33 pnt. 2e klasse: W. Kroesbergen 49 pnt.; M. v. Beek 44 pnt.; G. Bouman 42 pnt.; St. Kroesbergen 42 pnnt.; G. v. Harde veld 42 pnt.; W. v. Amerongen 42 pnt.; G. J. Schoonhoven 39 pnt.; S. Roelofs 38 pnt; H. Wels 38 pnt.; A. v. Harde veld 36 pnt. 3e klas: J. Boogaard 40 pnt.; N. Westbroek 38 pnt.; C. v. d. Boven- kamp 37 pnt.; W. Lam 33 pnt.; G. van Doorn 33 pnt.; L. van Beek 31 pnt. en G. J. v. Eden 28 pnt. De burgemeester en de Inspecteur van politie moesten beiden kampen daar elk met het proefschot een 9 had den geschoten. De burgemeester kwam als overwinnaar uit de strijd en ont ving een doos Ritmeester-sigaren. DE FIRMA PAUK VERHUISD NAAR DE HOOFDSTRAAT. Donderdag j.l. was het voor de firma Pauk een grote dag. Toen kon n.l. fees telijk de deur worden geopend van het geheel en onherkenbaar vernieuwde pand in de Hoofdstraat. Alleen al wanneer men de aantrek kelijke pui ziet weet men dat hier sprake is van een belangrijke verbete ring en vooruitgang. Deze nieuwe pui is trouwens niet uitsluitend voor de heer Pauk van belang want ook het aanzien van onze belangrijkste winkel straat is er mee gebaat. De ruimte in de nieuwe winkel is een grote aanwinst, als ook de smake lijke inrichting en fraaie betimmering hier. Met recht kan de firma Pauk trots zijn op haar nieuwe huis, dat stellig de trek van kopers zal bevorderen. ONDERWIJSBENOEMING. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Pa- trimoniumschool (hoofd de heer A. C. Schilperoort) is met ingang van heden benoemd de heer J. H. Koster uit Am stelveen. CHR. J.M. VER. HOUDT OPENBARE SAMENKOMST. Woensdag 6 Juni a.s. te 7.30 uur zal in „Sola Fide" een openbare clubavond gehouden worden van de Chr. Jonge Mannen Vereniging C.J.M.V. Mede werking zal worden verleend door de C.J.M.V.-muziekband (Ind. trio), Ri^t de Lange, piano. Het woord zal worden gevoerd door de heer H. Verhaar, secretaris van het C.J.M.V.-verbond. GEREFORMEERDE JEUGDCON- FERENTIE IN LUNTEREN. Onder leiding van Ds W. C. v. d. Brink en de heer H. Thijs heeft een groep van 65 jongens en meisjes, allen leden van de Geref. jeugdverenigingen, het afgelopen weekend in Lunteren doorgebracht. Begunstigd door schitte rend weer, werd de Zaterdagmiddag besteed aan sport en spel. Des avonds was een onderwerp aan de orde gesteld, dat inging op de vra gen betreffende de toekomstverwach ting. Drie jongelui behandelden in een inleiding een bepaald aspect van dit onderwerp. Zo werd gesproken over het Chiliasme, de Antichrist en toe komstverwachting en persoonlijk le ven. Nadat in drie discussiekringen over dit onderwerp was doorgepraat begon de algemene bespreking, die 's Zondagsavonds werd voortgezet. Zondagsmorgens werd gekerkt in Lunteren. Daar er nog een jeugdgroep uit Schiedam in Lunteren was en daar door de kerk de mensen bijna niet kon bevatten, verzocht de Kerkeraad Ds v. d. Brink een speciale dienst te houden voor de jeugd. 's Middags om 3 uur werd door de Lunterse kerkeraad deze dienst be legd op een stille plek in de prachtige bossen. Met stille aandacht volgden de jongelui deze „hagepreek". Na de dienst werd het onderwerp van de preek in discussie genomen. Dankbaar voor het vele goede werd Maandagmorgen vroeg de thuisreis naar Veenendaal aanvaard. WEDVLUCHT E.V.P.V. De Luchtreiziger. Van Sint Quintin afstand 290 km. Vlucht had traag verloop. De prijzen zijn als volgt: G. Brunnissen 1-20-32-35; R. Sukkel 2-5-12-27-38; R. Heddema 3-22-36-40- 49; T. Demoed 4; A. Blijenberg 6-33- 42-56; H. de Vos 7-15-50; J. Soesber gen 8-30; J. J. Ebben 9; v. Kooten-v. Manen 10-16-17; T. Nagel 11; J. Muller 13-29; Jo v. d. Waal 14-47; Hotel Stui- venberg 18-21-23-25-28-39-41-43; J. A. v. Eden 19-31-55; H. Beyk 24; A. J. Boers 26; C. Viegen 34; L. T. Krijner 37-52-53; J. H. Blijenberg 44; E. Boel houwer 45; A. J. Bos 46; J. Heikamp 48; G. v. Laar 51; H. J. v. Leeuwen 54. COLLECTE HULP- EN REDDINGS WERK DRANKSLACHTOFFERS. Deze collecte, gehouden ter bestrijd ding van de drankellende, heeft de vorige week in de gemeente Ede de som van 806,- opgebracht. Hiervan is in Gelders Veenendaal bijeenge bracht 131,-. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: ring met twee sleutels; linker glacé herenhandschoen; kinder cape (beige); dop voor benzine tank M-60776; riem; alpinomuts; padvin- dersriem met sleuteltje; blauw linnen boodschappentas; sleutel; broche; zon nebril; aangelopen een kip. Verloren: portemonnaie met inhoud; schooltas met boeken; bruine kinder schoen; capuchon, alpinomuts; een blauw windjack; mondorgel; halsket ting; zakmesje; loonzakje met zieken geld; broche; grijze boodschappentas; bruin glacé dameshandschoen; wegge lopen jonge hond. DE JAARVERGADERING VER. B.L. ONDERWIJS. Maandagavond hield de Vereniging voor Buitengewoon Lager Onderwijs in een lokaal van de nieuwe Prinses Wilhelminaschool de jaarlijkse leden vergadering. Na een welkomstwoord tot de aanwezigen sprak de Voorzitter, de heer C. Goote, er zijn blijdschap over uit, dat deze samenkomst gehou den kon worden in het fraaie school gebouw, dat als een gave uit Gods hand is ontvangen. De secretaris, de heer S. W. Kleefs- ruan en de penningmeester, de heer K. Bok, brachten hun jaarverslagen uit, die van een gezond verenigings leven getuigden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer K. Bok herkozen, terwijl in de vacature van de heer B. v^gj—JÉkerd, die wegens vertrek uit dc gc^Pente niet herkiebaar was, tot bestuurslid werd gekozen de heer Dr. H. 42. G. Pilon. Bij de rondvraag kreeg het bestuur nog de gelegenheid opnieuw te verze keren, dat al het mogelijke wordt ge daan in het onderwijs ook de z.g. im becielen te betrekken. Waarom lijdt U pijnt Hoofdpijn, rheumatiek, zenuwen, griep. Ja, waarom eigenlijk,/wanneer een Witte Kruispoede/ U er af kan helpen. Een eenvoudig en probaat middel, dat pijnen verdrijft, U op montert en een gezonde opgewekt heid terug geeft. VoedenfO. 90p. doosje 12st. Cachets f0.90koker 12st. jabl. f 1.75,, 24st. Tabl. f 0.90,, 12st. 'Bij apothekers en drogisten POEDERS-CACHETS-TABLETTEN DIKKIE DAPPER KOMT. Zoals in een advertentie in dit num mer ^u^lt aangekondigd, komt Dikkie Dap"f^B| bekend uit stripverhalen in meeraere bladen, a.s. Zaterdagmiddag zijn kwajongensstreken uithalen op het toneel van het Luxor Theater. Dikkie is een jongen van 14 jaar, die zich op de planken best thuis voelt niet alleen, maar ook de kunst ver staat om zijn jeugdig publiek mee te nemen in zijn avonturen. NOG TWEE TON TEGOED AAN ONDERNEMINGSBELASTING. Bij feesten: minder geld voor muziek, meer voor de kinderen. Overeenkomstig de destijd^^edane belofte legden B. en W. in de^|jsdag- avond gehouden raadsvergadeWig een nota over, betreffende de personeels- verhoudingen bij publieke werken, me de vergeleken met de toestand in an dere gemeenten. Hieruit bleek, dat in November van het vorig jaar 31 ar beiders beschikbaar waren voor deze dienst. Het college had bij 35 wille keurige gemeenten van ongeveer ge lijk inwonertal een onderzoek inge steld, waaruit was komen vast te staan, dat het gemiddelde voor andere ge meenten, wat het aantal arbeiders be treft, wel wat lager ligt. De conclusie van het college was, dat het aantal arbeiders, hoewel aan de hoge kant toch niet abnormaal hoog kan worden genoemd. De voorzitter wees in dit verband op de bijzondere omstandig heden als b.v. het uitgebreide wegen net. De heer Klaassen (CHU) was over de nota van B. en W. niet te spreken. Spreker wilde vergelijkende cijfers zien. Volgens hem hadden B. en W. niet aan het verlangen van de raad voldaan. De voorzitter zegde toe, het vergelijkend materiaal in de volgende vergadering ter tafel te zullen bren gen. Het kohier hondenbelasting w vervolgens overeenkomstig het voor stel vastgesteld op 6030,- (vorig jaar^ 5830,-). De hondenbevolking in Rhe-' nen, Eist en Achterberg telt 723 „zie len". Toen het voorstel aan de orde kwam om in de algemene politieverordening een bepaling op te nemen, waarbij het verboden is fabrieksafvallen te ver branden, nam de heer Klaassen het op voor de industrieën. Door deze bepa ling, aldus spr., zal het de industrieën moeilijk worden gemaakt. In hoofd- eu- ex^L de <°rK aar de onderhoudswerk. Grotere posten zullen zeker worden aanbesteed, dit is ook in het verleden steeds het geval geweest. De heer Klaassen sloot zich aan bij de heer Griffioen. Spreker wilde zelfs ook het onderhoudswerk aanb^^rd zien. Eigen beheer zal steedi^Lurder zijn. Daarom, aldus de heer Klaassen, zal ik tegen de aan stelling stemmen. De heer Menting (PvdA) stond achter het voorstel van B. en W. Hij kon de mening van de heer Klaassen niet delen. Het onder houdswerk in particuliere handen ge ven, aldus de heer Menting, brengt mee het lopen van en naar de werk plaats. Dit moet ook betaald worden. Eerst komt de baas kijken, dan komt de knecht kijken. Ik zal het particu liere bedrijf altijd steunen, doch voor dit kleine onderhoudswerk moet de gemeente altijd duurder uitkomen. De heer Klaassen vroeg of de heer Men ting van mening was, dat bij uitvoe ring in eigen beheer de baas soms niet eerst kwam kijken en dan de knecht. De heer Menting zag dan altijd nog een goedkopere oplossing. Wethouder Boelhouder ging zover, dat hij het zelfs verantwoord achtte ook een timmer man in vaste dienst te nemen. Dit zou heel wat voordeliger zijn, aldus spr. Bovendien moet men bij aanbesteding strenge controle uitoefenen op het werk, wil men niet de kans lopen voor de gek te worden gehouden, om nog aar niet een erger woord te gebrui en. Dat kost ook geld. Spr. was ove rigens niet tegen aanbesteding, doch zag voor deze kleine onderhoudswer ken de aanstelling van een tweede schilder als de goedkoopste oplossing. De voorzitter wees op een uitgebracht deskundig rapport, waaruit was geble ken, dat het in eigen hand houden van onderhoudswerken bij woningbezit nog steeds het voordeligst is. De heer Klaassen wees in dit verband op een rapport van de Twentse textielindus- ui wallij rv w ui utii gcuiaaivt. ui liiruiva- i i appui c van uc ïwcuwc icauciii zaak zie ik bezwaren, omdat Rhenen trie, waarin men^tgt^de conclusie nog geen eigen plaats heeft om afval len te stpnen. Men moet altijd het veer over, hetgeen veel tijd kost met het oog op het wachten en bovendien geld. De heer Klaassen wenste tegemoet te komen door gratis overtocht te grie nen. De voorzitter zag het niet ;^Bfeen bezwaar, daar ook de industrie n^af- val mee kan geven met de reinigings dienst. De heer Klaassen bracht naar voren, dat de ervaring heeft geleerd, dat het afval niet met emmers is op te vangen. Zijn voornaamste bezwaar bleef het overvaren met de daaraan verbonden kosten. De voorzitter zag deze onbillijkheid ook, doch zegde toe naar een oplossing te zullen zoeken. De heer Klaassen vond het een grote onbillijkheid, dat Rhenenaren, die vuilnis weg willen brengen veergeld moeten betalen. Vroeger was dit wel vrij, aldus spr. De heer Kerkstra (CHU) gaf in overweging de gemeen telijke vrachtwagen in te schakelen. De voorzitter wees erop, dat dit con currentie zou betekenen voor de eigen vervoerders. Wethouder Boelhouder (PvdA) verzocht de zaak niet om te draaien. Het gaat hier om het ver branden van afvallen en niet over het vervoeren van vuilnis naar de stort plaats. Wat het vervoer betreft over het veer, gaf spr. inderdaad toe, het beter ware geweest, indien hie^r was voorzien. Nadat de voorzitter de toezegging had gedaan, dat de nieuwe bepaling soepel zal worden toegepast, werd z.h.s. tot aanvulling van de poli- tie-verordening besloten. Overeenkomstig voorstel van B. en W. werd de verordening op de zwem en zonnebaden opnieuw vastgesteld. In verband met het sterk uitgebreide gemeentelijk woningbezit van 140 tot 355 woningen kwamen B. en W. met het voorstel om bij het gemeente lijk woningbedrijf een tweede schilder in vaste dienst aan te stellen. De heer Griffioen (AR) achtte het niet verant woord. We mogen het vrije bedrijf niet uitschakelen, aldus de heer Grif fioen. Dit werk behoort niet in eigen hand te worden gehouden. Aanbeste den is de aangewezen weg. Wethouder Van der Steeg (Gem. Bel.) vond de meest economische wijze het meest voor de hand liggende werk door eigen mensen te laten verrichten. Het is niet de bedoeling, aldus de wethouder van publieke werken, al het schilderwerk in eigen beheer te gaan uitvoeren, doch alleen het regelmatig voorkomen- gekomen, dat aanbesteding te allen tijde de oplossing was. De Twentse in dustrieën zouden dan ook geen eigen personeel meer voor dit werk in dienst hebben. De heer Klaassen wenste het van B. en W. in stemming te «hs Het werd met 9 tegen 4 (Van GP), Kerkstra (CHU), Klaas sen (CHU) en Griffioen (AR) aange nomen. Tenslotte werd met 9 stemmen (4 blanco de heer H. J. R. Burlage in gaande 1 Juni in vaste dienst benoemd. B. en W. stelden vervolgens voor, in tegenstelling met voorheen, één tijd vak vast te stellen voor het verlenen van landbouwverlof aan leerlingen van lagere scholen, met uitzondering van Achterberg, waar zowel voor de rog ge- als voor de aardappeloogst land bouwverlof wordt gevraagd. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten hiervoor aan te wijzen de laatste drie weken van September en de eerste week van October en voor Achterberg de laatste week voor de zomervacantie, de laatste twee weken van September en de eerste week van October. De exploitatie-vergoeding voor het bijzonder onderwijs over 1950 werd als volgt vastgesteld: g.l.o. 6013,04 en v.g.l.o. 1686,09. De vergoeding voor beloning van vakonderwijzers voor het bij Zj^fender wijs werd bepaald op F 4 mÊm eveneens voor 1950. Destijds werd het beheer en onder houd van de Spoorlaan en de Ver lengde Engsteeg van het Rijk overge nomen. B. en W. stelden thans voor beide wegen aan te kopen a raison van A 1,-, waartoe werd besloten. Op advies van de directeur van de tuinbouw werd voorgesteld door sa menwerking tussen Rijk, Provincie en de gemeenten Amerongen en Rhenen te komen tot de bouw van een flue- curingcel, een droog-eest voor het be werken van Virginia-tabakken. Kosten 3500,-. De bedoeling ligt hiermee voor om de tabakscultuur in deze streek op een hoger plan te brengen. De verbouwers zullen echter van deze nieuwe bewerkingsmethode kennis moeten nemen, willen zij betere resul taten verkrijgen en dus grotere op brengsten. Door op een perceel in Eist een dergelijk gebouwtje te stichten, waar de boeren kennis kunnen nemen van de nieuwe, voor hun van zo groot belang zijnde methoden van verwer king, hoopt men een grote bijdrage tot verbetering van de tabakscultuur te le veren. Voor de gemeente Rhenen zal het aandeel in de kosten 750,- be dragen. Unaniem stonden de leden van de raad achter dit voorstel. De heer Klaassen (CHU) hoopte dat de boeren de adviezen nu eens zouden opvolgen en bij het bouwen van tabak niet meer naar de kilo's zouden blijven kijken. Met alg. stemmen werd het crediet beschikbaar gesteld. De wijzigingen van de begrotingen voor het bestuur van sociale zorg over 1950 en 1951 werden z.h.s. goedge keurd. De gehele raad was ervan over tuigd, dat de uitgaven op dit terrein eerder zullen toe- dan afnemen. De subsidie voor sociale zorg werd ver hoogd met 11.800,-. Bij de behandeling van de begro tingswijzigingen voor 1950 en 1951 de gemeentebegroting betreffende deed cfe voorzitter de verrassende me dedeling, dat door herziening van de raming van de ondexmemingsbelasting, de post „uitkeringen van het Rijk" met 79.080,- kon worden verhoogd. Dank zij deze grote extra baten kon niet alleen dekking gevonden worden voor de verhoging van diverse posten, doch kon de post onvoorzien met 37.259,03 worden verhoogd. Verder bleek, dat voor het eerst sedert 1941 weer een batig slot werd geboekt op de reke ning van de vleeskeuringsdienst tot een bedrag van 7450,36, ten bate van de gemeente Rhenen 1435,89. Het totale tekort over de jaren 1942 t.e.m. 1949 bedroeg 30974,61, waarvan Rhe nen zal hebben te dragen 7590,80. In deze begrotingswijzigingen was tevens een subsidie uitgetrokken voor de vereniging „Oranjedag" tot een be drag van 0,40 per leerling. Totaal 650,-. De heer Keijman (PvdA) acht te het wenselijk, dat dit geld speciaal voor de kinderen werd besteed. Spr. wenste jaarlijks een financieel verslag. De voorzitter antwoordde, dat dit in derdaad als voorwaarde was gesteld. Overigens was het college maar matig tevreden over de wijze, waarop de gel den door de vereniging „Oranjedag" waren besteed, enigszins buiten de schuld van deze vereniging, die even als B. en W. het standpunt deelt, min der uitgeven aan muziek en meer aan de kinderen. VOORJAARS-STIERENKEURING. De uitslagen van de in Achterberg gehouden voorj aars-Stierenkeuring lui den als volgt: Voorlopig goedgekeurd de stieren van: H. Griffioen, Middel- buurtseweg 7; C. v. d. Westeringh, Cuneraweg 22; H. Versteeg, Cunera- weg 280; E. M. van Laar, Hogesteeg 15; T. Klaassen, Grebbewaard 2; Joh. Termaten, Cuneraweg 291; J. van Laar, Cuneraweg 78; H. van Laar, Cunera weg 186 en L. A. van Rotterdam, Rijksstr.w. U-A 201, Eist. Blijvend goedgekeurd werden de stieren van: B. van Dijk, Cuneraweg 168; G. van Ginkel, Weteringsteeg 30; E. M. van Laar, Hogesteeg 15; Mr D. L. Leccius de Ridder, Nude 19; Ge meentebestuur van Rhenen twee stie ren en G. W. Schinkel, Brinkersteeg 27. Afgekeurd werden de stieren van: G. J. van Laar, Cuneraweg 86 en J. van Laar, Hogesteeg 25. „MADJOE" VERGADERDE. J.l. Zaterdag kwamen in het hotel „De Koning van Denemarken" te Rhe nen de oud-Knilonderofficieren van de afdeling Rhenen-Veenendaal bijeen voor het houden van de maandelijkse huishoudelijke vergadering. Het be langrijkste punt betrof een door de secretaris uitgebracht verslag van de op 6 Mei j.l. te Amsterdam gehouden 30e Algemene Jaarvergadering van Madjoe waar afgevaardigden van 26 afdelingen uit geheel ons land waren. VEENENDAAL. Van Zaterdagmid dag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dr H. E. G. Pilon, telefoon 874. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 tot Zondagavond 12 uur Dr De Waard, telefoon K 8387-200. ELST-AMERONGEN. Van Zaterdag middag 2 tot Maandagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dr Kars te Amerongen. ,,En zij kenden hen, dat zij met Jezus geweeat waren" (Hand. 4 13) Er is tweemaal sprake van „zij" in deze tekst. De eerste maal worden er de geestelijke leidslieden van het volk Israël mee be doeld de hogepriester, de vorsten en de Schriftgeleerden. En de tweede maal zijn het de apostelen Petrus en Johannes. Zij hebben in het geloof door de kracht van de Heilige Geest een kreupele bedelaar genezen en zij hebben aan het verwonderde en vreesachtige volk, dat dit teken aan schouwd had, het Evangelie van Jezus Christus verkondigd. Maar hun prediking is ruw verstoord, want ze zijn in hechtenis genomen, en nu moeten ze verantwoording afleggen van hun spreken en handelen ten over staan van de Joodse Raad. Zij doen dat zonder angst en met ge paste vrijmoedigheid. Zij schamen zich het Evangelie van Jezus Christus niet. Ook aan hun rechters verkondigen zij, dat er geen andere Naam onder de mensen gegeven is, waardoor wij moeten zalig worden. Hun getuigenis maakt indruk en leidt aan de zijde van de rechtbank tot een herkenning. „Dit zijn mensen, die in het gezelschap van Jezus Christus zijn ge weest." Zij worden herkend als discipelen van de Heiland aan hun woorden en hun daden. Zij zijn goed geweest voor een mens in nood en zij kennen blijkbaar geen grotere begeerte dan aan ieder, die maar horen wil,ja zelfs aan hun be lagers, de blijde Boodschap te brengen van de Zaligheid in Christus Naam. Wij mogen daar tot onze beschaming wel eens ernstig over nadenken. Ook wij zijn in het gezelschap van de Heiland geweest. Wordt daarvan nu ook iets openbaar in onze handel en wandel? Zeggen de mensen van ons: \,Ze gaan trouw naar de kerk, maar houd ze in de gaten Of kan men ook in ons le ven iets zien van de kracht van het ge loof en de werking van de Heilige Geest? Laat het toch ons dagelijks gebed mo gen zijn, dat de Heilige Naam van Jeius Christus niet om onzentwille worde ge lasterd. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt 9.30 uur Ds Bakker, 5 uur Ds Vroegindeweij. Julianakerk 9.30 uur Ds Vroegindeweij, 5 uur Ds v. d. Pol. Vredeskerk 9 en 10.30 uur Ds v. d. Pol, 5 uur Ds Bakker. Veeneind 3 uur Ds Van der Peut van Eist. Rehoboth 2.45 uur Ds Vroegindeweij. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur Ds v. Enk. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur Ds Slofstra. Ger. Gem. Hoofdstraat 9.30 en 5 uur Ds Kok. Ger. Gem. Eltheto 9.30 en 5 uur leesdienst. 31 Mei 7.30 uur Ds Heer schap van Wageningen. Sola Fide 10 en 5 uur Ds Visscher van Amsterdam. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Ds Wolfson van Ede. Leger des Heils Zaterdag avond 7.30 uur straatzang. Zondag 10.30 uur Heiligingsdienst, 7 uur n.m. verl. dienst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds Koreman, 6 uur v. d. Linden. Ger. Kerk 10.30 en 5 uur Ds Van Meijen van Amersfoort. Oud Ger. Gem. lees dienst. Ned. Herv. Ger. Evangelis. 10 en 5 uur dhr J. Blankespoor van Bar- neveld. ELST. toed. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds Van de Peut. Ger. Gem. leesdienst. 31 Mei 7.15 uur Ds v. d. Woestijne van Barneveld. O VERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr Van Noort. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr Van Viegen. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur Ds Treure. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur Ds W. Hop. Ger. Kerk 10 en 5 uur Ds Zijlstra van Amersfoort. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds De Groot. Ger. Kerk 10 en 5 uur Ds Zwaan. RAAD BENOEMT 3e GEMEENTE WERKMAN. De Raad der gemeente Renswoude kwam Maandag, 21 Mei 1951 te 7.30 uur n.m. in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van Burge meester J. A. Hosang. Alle leden wa ren tegenwoordig. Na de gebruikelijke opening door de Voorzitter en het lezen der notulen, werden de ingekomen stukken behan deld. Naast diverse besluiten tot goed keuring van Raad besluiten was een schrijven ingekomen van de heer A. Oelderik te Renswoude om zijn ver- lofslocaliteit dag en nacht geopend te mogen houden. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. voorstellen dit ver zoek niet in te willigen. De heer Hardeman deelde mede zich met het voorstel van B. en W. te kun nen verenigen. De heer Wolleswinkel vroeg of in willigen van dit verzoek nog conse quenties zou hebben voor de andere vergunning- of verlofhouders, hetgeen de Voorzitter ongetwijfeld moest be vestigen. De heer Vermeulen meende, dat door de heer Oelderik de verwachtin gen te optimistisch zijn gesteld en dat zeer weinig verkeer van de Rijksweg 12 zijn café zullen bezoeken, zodat de door hem aangevoerde argumentatie komt te vervallen. Hierna besluit de raad zonder hoof delijke stemming het verzoek af te wijzen. Vervolgens is aan de orde een wij ziging van de begroting dienst 1950. De Voorzitter deelde mede, dat door de gemeente een aanmerkelijke uitke ring wegens ondernemingsbelasting werd ontvangen met welk bedrag thans wordt overgegaan tot afschrij ving van kapitaalslasten. De heer Ver meulen vroeg of dit bedrag niet over gebracht kon worden najr de dienst 1951, hetgeen de Voorzitter ontkennend moest beantwoorden. Zonder hoofde lijke stemming besloot de raad tot wij ziging van de begroting 1950 en even eens tot wijziging van de begroting 1951, vaststelling exploitatie vergoe ding bijzondere scholen. Vervolgens werden enige regelingen getroffen ten aanzien van de salarië ring van het gemeentepersoneel. Aan de orde was de benoeming van een 3e gemeente-werkman. Alvorens tot stemming over te gaan, vergaderde de raad in geheime vergadering. Na heropening van de openbare ver gadering werd tot stemming overge gaan. Bij de eerste stemming werden uitgebracht voor J. T. Pol, 1 stem; J. v. d. Brink, 3 stemmen; M. Hardeman 1 stem en A. van IJsseldijk, 2 stemmen. Aangezien geen meerderheid werd ver kregen werd een 2e vrije stemming gehouden. Hierbij werden uitgebracht voor J. v. d. Brink 3 stemmen, M. Hardeman 2 stemmen en A. van IJs seldijk 2 stemmen. Aldus wederom geen absolute meerderheid, zodat al vorens tot een eindstemming te kun nen geraken een tussenstemming moest worden gehouden tussen de heren Hardeman en IJsseldijk. Thans werden uitgebracht voor M. Hardeman 4 stem men en voor A. van IJsseldijk 2 stem men en 1 blanco. De eindstemming be perkte zich aldus tussen de sollicitan ten J. van den Brink en M. Hardeman. Bij deze stemming werden uitgebracht voor J. van den Brink 5 stemmen en voor M. Hardeman 2 stemmen, zodat de heer J. van den Brink werd be noemd tot 3q gemeente-werkman. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad vervolgens tot aanvaarding als schenking van een gedeelte van het Kerkstraat je in eigendom van de Hoogwelgeboren heer O. C. Baron Taets van Amerongen van Renswoude en van de Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk te Renswoude het recht van opstal op bovengenoemd gedeelte straat. De overeenkomst met de N.V. Gekro te Rotterdam, alsmede de rekening courant overeenkomst met de N.V. Am sterdamse Bank te Veenendaal werden zonder hoofdelijke stemming verlengd. Tenslotte verleende de raad onthef fing van een aanslag wegens honden belasting en een tegemoetkoming in de reiskosten voor schoolbezoek. VEENENDAAL. Ondertrouwd: Gerrit Valkenburg, 30 j en Janna H. van Barneveld, 30 j; Bertus H. van der Scheur, 23 j en Christina J. J. van de Lustgraaf, 21 j; Jan van Binsbergen, 23 j en Wijntje van de Haar, 22 j.

De Vallei | 1951 | | pagina 2