G pepermunt Veenendaal Rhenense varkensfokveedag grootste in de provincie De natuur in met de natuurzuivere Eist UERZILUERIIIG Renswoude Ter Overdenking Predikbeurten Ederveen DIPLOM A-UITREIKING HANDELSAVONDSCHOOL Door de Eeuwen trouw LOCOMOTIEF RIJWIELEN TONNEMA - SNEEK De ihooiste kleuren! handbrewol S LI! PEN ZIMMERMAMiZn VEEflEtlDML- DE UITBREIDING BI.T Fa. B. VAN DEN BOSCH. Wie thans de zaak van de firma B. van den Bosch aan de Hoogstraat bin nenkomt, kijkt zijn ogen uit naar wat hier in korte tijd tot stand gekomen is. De oppervlakte van de winkel is ruim verdubbeld, en ook de stijl van het interieur heeft een grote verande ring ondergaan. Wat direct opvalt, is, dat de verschil lende artikelen op zo prettige en over zichtelijke wijze zijn opgesteld en in eigen afdelingen ondergebracht, waar door de koper in een ruim gesorteerde collectie toch nog gauw kan zien wat de firma Van den Bosch aan te bieden heeft. Trouwens niet alleen het pand maar ook de keuze en de verscheidenheid van de verschillende artikelen van de firma Van den Bosch werden uitge breid. Zo is er in de vernieuwde zaak een afdeling te vinden van huishoudelijke artikelen die voorheen nog niet wer den gevoerd. Een zeer belangrijke uit breiding onderging ook de collectie tas ten en leder. Het is zonder twijfel dat de fa. Van den Bosch door dit alles nog weer meer kopers naar zijn zaak zal gaan trekken. Het was Dinsdagavond weereen grote avond voor ae Handelsavondschool uit gaande van de Veenendaalsche Winke - iersVereenijing »Hancel en Nijverheid« Het was n.l. Diploma uitr*iking. Bij deza uitreiking waren aanwezic Bargemceatei en Weihoudeis en Secr. D. Bunkespoor Dr. J. G. Tücomes, Dir der schooi en de leraren, de rijksge- comiteerden W. J. Sci.oermaker, H. W Bekicer en H. J. Sotboomen hetbestuui der W.nkeliers Ver. Burgemeester Bakker reikte aan iedei der geslaagden de diploma's uit. Verder voerden nog het woerd df heer W. J. Schoemaker namens de Rijks- gecomiteerden en de heer H. M. vai Schappen sprak de geslaagden toe ah Voorzitter van het schoo'bestuur. Hier na reikte de heer A. de Ruiter als Vooiz. van de V.W.V. aan Peter van Ojik hei boekwe-k geschonken door de V.W.V. uit orr.dat deze slaagde met het hoogst aantal pnnten. Hieronder volgen de namen der ge slaagden. Dames: A Bourran. A. v. d. Boven- kamD, M. van H-eften. N. van Resteren. R. van R*ay, R. Roor. en A. Sagel. Heren: T. B ers J, Bos, B. v. d. Bo- venkamp. A. Budding. D. Diepeveen. J. van Ee. M van Eist. J. van Enk, J v. d. Ha^r. C. J. van Hardeve'd. C. W. var Hardeveld.A. v d. Kaa, H J Koninas, F. Kroesbergen. H. v. d. Loosd--ech», C M. Muider. P. van Ojik, W. Ooster- b=»ek E. J. v. Sch ippen J. B v Schuppen, O. J. P. Vergouwen, J. v. Zetten. EEN HERBOREN DOVO. Zaterdag j.l. nam DOVO deel aan de seriewedstrijden van de v.v. DOS uit mpen, om de zilveren .sigaar, welke in bezit was van de v.v. „Hengelo". Dovo speelde de eerste wedstrijd te gen Apeldoorn. Deze wedstrijd stond op een hoog peil en werd met 54 door Dovo gewonnen. De vier debu tanten van Dovo speelden uitstekend en maar zelden heeft Dovo zo gespeeld. De tweede en tevens beslissingswed strijd speelde Dovo tegen Hengelo, welke laatste club met 6 spelers uit het eerste en 5 spelers uit het tweede elf tal uitkwam. Dovo nam een 20 voor sprong, maar Hengelo wist gelijk te maken. Daarna kwam Hengelo tot tweemaal toe aan de leiding, maar aan het einde was de stand 44. Door de weersgesteldheid liet Dovo het niet tot een verlenging komen en kwam de zil veren sigaar weer in handen van Hen gelo. Het was een leerzame en prettige dag voor Dovo wat het spel betrof, ter wijl ook de organisatie van dit tour- nooi uitstekend voorbereid was. DE P.V.O. In Veenendaal hebben we een pluim veevereniging. Velen weten dit en ook zeer velen weten van haar bestaan weinig of niets. Deze vereniging be staat uit pluimveehouders, amateurs, en die, welke beroepshalve pluimvee houden. Alles wat de pluimveehouderij be treft, wordt in deze vereniging behan deld. Er is de mogelijkheid op ruime schaal van gedachten te wisselen en om te leren profiteren van het mate riaal der regeringsvoorlichtingsdienst, wat betreft opfok, voedering en ver zorging. De vereniging heeft dezer dagen een programma opgesteld waaruit blijkt dat men nog weer groter activiteit gaat ontplooien en het is hierover dat wij In ons volgend nummer nadere bijzon derheden kunnen geven. Het adres P.V.O.-secretariaat is Pr. Bernhardlaan 145. E.V.P.V. „DE LUCHTREIZIGER". De E.V.P.V. „De Luchtreiziger" hield een wedvlucht van Corbeil, af stand 430 km. Los 6.30 uur, eerste duif 11.20 uur. De vlucht had zeer goed verloop. De eerste duif werd door de heer De Vos getoond. Prijzen zijn als volgt: H. de Vos 1-3-4-11; J. A. v. Eden 2-21-35-38; R. Heddema 5-7-15; L. T. Krijnen 6; v. Kooten-x. Manen 3-20- 34-39; J. J. Etten 9; T. de Moed 10; K. de Ruiter 12; A. Bleijenberg 13-23- 30; J. H. Bleijenberg 14-31-41; H. Dik- kenberg I 16; J. Brunnissen 17; H. Dik- kenberg II 18; T. Nagel 19; Hotel Stui- venberg 22-29-36-40; C. Viegen 24-37; G. v. Laar 25; R. Sukkel 26; W. Looijen 27; M. Boelhouwer 28-42; A. Bos 32. DE MIDDELBARE HANDELSDAG SCHOOL IN WAGENINGEN. De directeur der Middelbare Han delsdagschool met 4 jarige cursus te Wageningen maakte in een advertentie in ons vorig nummer bekend, dat er gelegenheid bestaat om nieuwe leer lingen te doen inschrijven voor alle klassen. Reeds vele jaren geniet de Middel bare Handelsdagschool de volle be langstelling van talloze ouders, die voor hun kinderen een goede middel bare schoolopleiding wensen. De afge studeerde leerlingen wisten zich een uitstekende positie te verwerven op De varkensfokveedag, die Donderdag op de Koningshof te Rhenen werd ge houden, trok grote belangstelling. De inzendingen overtroffen de stoutste verwachtingen en waren bovendien van zeer goede kwaliteit. Een kleine veertig hokken waren nodig om de „spekruggen" te kunnen bergen. Er was een levendige handel merkbaar. De varkensfokvereniging „Steeds Be ter" uit Achterberg, die deze dag had georganiseerd, met medewerking van de Stichting „De Marktcommissie", het Stichtse Varkensstamboek en de Fok- vereniging „Resteren en Omstreken", kan dan ook met recht trots zijn. De jury stond bij de keuring voor een zware, doch dankbare taak. Tegen enen konden de prijswinnaars bekend worden gemaakt. Dit geschiedde in hotel „Het Wapen van Hardenbroek". De voorzitter van „Steeds Beter", de heer G. van Ge- sink, bedankte inzenders, jury-leden, marktcommissie, Stichts Stamboek en de vereniging „Resteren en omstr." voor de ondervonden steun en memo reerde, dat Rhenen de enige plaats is in de provincie Utrecht, waar op dit gebied samenwerking plaats vindt met Gelderland. De Burgemeester sprak de hoop uit, dat in de toekomst niet alleen Reste ren, maar ook Woudenberg aan deze fokdag zal deelnemen. „Steeds Beter" mocht de felicitaties van de Burgemeester in ontvangst ne men met de geboekte resultaten. De heer Oostveen, die de Rijksvee- teeltconsulent Ir Swierstra, die ver hinderd was, in de jury verving, gaf een toelichting op de behaalde prijzen, die door de Burgemeester werden uit gereikt. Deze deskundige noemde het een prestatie, dat Rhenen deze dag kon organiseren en hij stelde vast, dat de Rhenense varkensfokveedag zonder twijfel tot nog toe de grootste is in de gehele prov. Utrecht, zelfs kwalitatief groter dan die van de stad Utrecht. De volgende veehouders behaalden met hun inzendingen het kampioen schap van deze fokdag, t.w.: Beren: A. J. v. Dolderen, Rhenen en Zeugen: W. van Laar, Rhenen. In de vreschillende klassen waren de particuliere kantoren of bij Rijk, Pro vincie en Gemeente. Het einddiploma geeft algehele vrijstelling van het exa men voor het Middenstandsdiploma en recht van toegang tot andere scholen. Leerlingen, die met vrucht de 6e en 7e klasse der lagere school hebben doorlopen en met goed gevolg op Woensdag 4 Juli een toelatingsexamen hebben afgelegd in de vakken Reke nen, Nederlands, Aardrijkskunde en Geschiedenis worden tot de school toe gelaten. Jongelui met einddiploma Mulo kunnen zonder examen in de 3e klasse geplaatst worden. De stichting „Door de eeuwen beurd." trouw", die op zo uitnemende wija^ de belangen der Ambonnezen behar tigt, doet een beroep op ons. Het gaat ditmaal niet om geld, maar om het verlenen van andersoortige steun. Ten behoeve van de thans in ons land verblijf houdende Ambonnezen zamelt „Door de eeuwen trouw" n.l. kleding en speelgoed in. Alle soorten nette gedragen kledingstukken zijn hartelijk welkom: onder- en boven goed voor mannen, vrouwen en kin deren. Bij menigeen liggen deze goederen wellicht ongebruikt in de kast, of reeds wenste men er een goede bestemming voor te hebben. Welnu, de gelegenheid daartoe doet zich thans voor. Ook aan speelgoed, gezelschapsspe len en muziekinstrumenten (de Am bonnezen zijn van nature zeer muzi kaal) bestaat grote behoefte. De Veenendaalse afdeling van „Door de eeuwen trouw" rekent er op, dat deze inzameling in de plaats onzer in woning tot een succes wordt. De bevol king van Veenendaal is in zo menig opzicht bevoorrecht. Laat bij deze ge legenheid de dankbaarheid daarover mogen blijken uit een daad jegens hen, aan wie Nederland zulke grote ver plichtingen heeft. Men kan gaven bezorgen aan een van onderstaande adressen. Eventueel kunnen ze ook worden afgehaald, na een verzoek daartoe. D. van Beek, Lohmanstraat 94; J. Breukelaar, Rerkewijk 2 (Zuid); A. v. Essen. Rerkewijk 32; Mevrouw Rleefs- man, Zandstraat 3. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: damesshawl; notenpeller; cassabons; blauwe ceintuur; autoband; zwarte vulpen; knipmes; boord (over hemd); meisjescape; een paar bruine kinderschoenen; regenpijp; geblokte shawl; kenteke» wegenwacht; capu chon; deurknop (van een auto); rol met tekeningen; shawl; rode autoped; groene ceintuur; handspiegel met steentje. Verloren: twee bankbiljetten en muntbiljet; bruine kinderportemon- naie; dames glacé handschoen; zilveren kinderarmbandje; zonnebril; licht blauw kindercapeje; een paar zwarte beenpijpen; blauwe capuchon. Fa. Wed. G. van ED£N VEENENDAAL NIEUWEWEG 37 - TEL. 332 PATRIMONIUMLAAN 2 - TEL. 288 uitslagen als volgt: Klasse I: Rubriek 1: Zeugen met biggen geb. voor 1-5- 1949: 2e pr. W. de Jong, Rhenen. Ru briek 2: Zeugen met biggen geb. na 30-4-1949: le pr. C. Versteeg, Rhenen; 2e pr. C. Versteeg, Rhenen en 3e prijs K. v. d. Sluis, Lienden. Rlasse II: Rubriek 3: drachtige zeu gen geb. voor 1-5-1949: le pr. Wed. J. Scheer Rhenen; 2e pr. K. v. d. Sluis, Lienden; 3e pr. Wed. J. Scheer, Rhe nen. Eervolle vermelding: J. Kleijer, Rhenen en K. v. d. Sluis, Lienden. Ru briek 4: zeugen geb. na 30-4-1949 en voor 1-5-1950: le pr. W. van Laar, Rhenen; 2e pr. Wed. J. Scheer, Rhe nen, 3e pr. W. v. Laar, Rhenen. Rubriek 5: zeugen geb. na 30-4-1950: le en 2e pr. Wed. J. Scheer, Rhenen. Klasse III: Rubriek 6: tweetallen loopvarkens, geb. na 15-7-1950 en voor 15-12-1950: le pr. G. ter Maaten, Rhe nen en 2e pr. R. v. Dijk, Rhenen. Rubriek 7: loopvarkens geb. na 14- 2-1950: le pr. W. v. Laar, Rhenen; 2e pr. Wed. J. Scheer, Rhenen en 3e pr. R. van Dijk, Rhenen. Klasse IV: Rubriek 8: beren geb. voor 1-5-1949: le pr. A. J. v. Dolderen, Rhenen. Rubriek 9: beren geb. na 30- 4-49 en voor 1-5-1950: le pr. A. J. van Dolderen, Rhenen; 2e pr. R. v. Dijk, Rhenen; 3a pr. R. v. Dijk, Rhenen; 3b prijs J. L. v. Hoeven, Resteren. Ru briek 10: beren geb. na 30-4-1950 en voor 1-11-1950: 2e pr. Fokvereniging Resteren en Omstr. Rubriek 11: be- ren-loopvarkens: 3e pr. Wed. J. Scheer Rhenen. Kampioen Ber A. J. v. Dolderen. Kampioen Zeugen: W. v. La^r, Rhe- De prijzen bestonden uit fraaie me- dailies en geldswaarden. PRIMA PLANNEN VOOR AUTO TOCHT OUDEN VAN DAGEN. Het Comité Autotocht Ouden van Dagen heeft ons bij monde van haar voorzitter de heer ri. Lahey, medede ling gedaan van het voorlopig opge stelde reis-schema voor Zaterdag 30 Juni. Wanneer de geldmiddelen vol doende zijn dat zal straKs de col lecte moeien bewijzen en de auto- Dezitters in grote getale hun wagens zunen willen inschaKeien, zal het een van de mooiste reisjes Kunnen woroen van de laatste tijd. Het ligt aan in de bedoeling om half tien vanaf het Fred. v. d. Paltsnol te vertrekken in de richting Gouda, waar voor de eerste maai op net MarKtpiein wordt aangestoken voor het ge or tuiten van koine met gebak. Van Gouoa gaat de reis naar Aipnen aan de itijn, om daar een bezoeit te brengen aan het vogelpark „Avifauna". Wanneer de üudjes hier uitgekeken zijn is Rotter dam aan de beurt. De Maastunnel zal naar worden bezichtigd, waarna in het parkhotel de thee zal woroen gebruikt. Het comité wenst de oudjes kennis te laten maken met het Rotterdamse ha venbedrijf en dus bestaat het voorne men om vanaf dit punt een rondvaart te maken, op zichzelf al de moeite waard. iNa die rondvaart zal de tijd aangebroken zijn om via een andere route weer naar huis terug te keren. Het plan is om 7.30 uur n.m. weer in de Grebbestad te arriveren. ZACHTE VROUWENHANDEN. Een 30-jarige ingezetene uit deze gemeente, mej. C. t. 'H. was op een kwade dag ten zeerste verbolgen ge raakt op een mannelijke plaatsgenoot, zekere D. L. Deze zou n.l. de vrouw verdacht hebben van verduistering van een koffer en zijn vermoeden hier omtrent tegenover andere hebben ge uit. Toen zulks mej. t. H. ter ore kwam, gaf de woede haar een ongekende kracht: zij duwde haar plaatsgenoot tegen een muur en kneep met beide handen diens keel dicht, zodat de man enkele benauwde ogenblikken door maakte. Hij wist althans wel zeker, dat hij niet door zachte vrouwenhan den werd aangeraakt Wegens mishandeling Woensdag voor de Utrechtse Politierechter gedag vaard, kreeg verdachte de wijze raad in het vervolg haar handen thuis te houden. De gepleegde hardhandigheid komt haar op een geldboete van 15,-, subs, vijf dagen hechtenis te staan, waartoe de Politierechter haar veroor deelde. RHENEN'S RODE KRUIS ONTVING INVALIDE LANDGENOTEN. Vrijdagmiddag is de door de Rode Kruis afdelingen uit de kring Overijsel gecharterde salonboot „Gelderland" van de Amsterdamse Rederij Zwaag, die een tocht maakt door ons land, in Rhenen aangekomen. De boot nairl voor enkele uren lig plaats aan de kleine aanlegsteiger aan het Veerplein. Aan boord bevonden zich 61 patiënten, afkomstig uit diver se Overijselse gemeenten, die reeds jaren aan hun ziekbed zijn gekluisterd. De commandant van het schip, Dr Smelt uit Deventer, deelde ons mede, dat de Overyselse Rode Kruis afde lingen tot het initiatief waren geko men om de invaliden op deze originele wijze een week lang een vacantie-reis te laten maken. De bedden van de op varenden waren zodanig geplaatst, dat allen een schitterend uitzicht hadden op de omgeving en zo ten volle van het landschap en natuurschoon konden genieten. Vanaf hun ziekbed hebben zij op deze manier een stuk van ons land kunnen bezichtigen. De 21 help sters en helpers die aan boord waren, hadden er een week vacantie voor op geofferd. Vanuit Deventer ging de reis via Urk en het IJselmeer naar Volen- d£m en Amsterdam. Alkmaar werd aangedaan en ook de sluizen in IJmui- den werden bekeken. Langs het Mer- wedekanaal ging de reis naar Utrecht en Vreeswijk en zo arriveerde dit bij zondere schip Vrijdagmiddag aan de Rhenense steiger. Hier waren ter begroeting aanwezig KI HO /|p|\ li/ i i Een' pracht sortering brei wol in allé moderne en klassieke tinten. Een lust voor het oog, een lust om er mee te breien! Extra uitgesponnen kleurecht en wasecht l ZO UIT AFRIKA Enkele dagen geleden heeft men in de bladen kunnen lezen van de aan komst van een zending wilde beesten met het m.s. „Rijnkerk". Ook Ouwe hands Dierenpark heeft uit deze ver zameling aangekocht. Dinsdag arri veerden o.a. twee dames-zebra's op de steppe van Ouwehand. Het deed de reeds aanwezige heren kennelijk zeer veel genoegen, dat zij hierdoor uit de „mannenmaatschappij", waarin zij al dien tijd hebben geleefd, werden ver lost. Assurantiën, Schattingen Hypotheken in sommige gevallen cok los geld. ASSURANTIE-KANTOOR Fa. MULDER Zn. Kerkewijk 193. Tel. 860 Veenendaal VERKEERSEXAMEN AFGELAST. Welgemoed begonnen examencom missie en scholieren Vrijdagochtend om 8 uur het practisch gedeelte van het verkeersexamen, waarvan kort ge leden het schriftelijk werd gehouden. Per rijwiel moesten de kinderen een met pijlen uitgezet traject afleggen. Op verschillende punten in de stad stonden controleposten, om de meisjes en jongens te testen of de geleerde verkeersregels er goed in zaten. Op „De Driehoek" stond een echte verkeersagent op post, met smetteloos witte handschoenen aan, terwijl een lid van de examencommissie hier de gemaakte fouten noteerde. De leerlingen die deelnamen, moes ten in het bezit zijn van een verkla ring van geen bezwaar der ouders. Op het Fred. v. d. Paltshof wijdde een meisje zoveel aandacht aan een auto, die zij voorrang moest verlenen, dat zij bij het rechtsaf slaan een voetgan ger over het hoofd zag en een lichte aanrijding veroorzaakte. Helaas werd het onweer spelbreker en kwam er een ontijdig einde aan dit nuttige examen, dat echter Woens dag zal worden voortgezet. OVERTREDERS GESTRAFT. Ondanks herhaalde waarschuwingen schroomden enige knapen niet toch weer in de parken op de gazons te lopen en vernielingen uit te voeren. De politie greep in en maakte ver schillende processen-verbaal. Ook en kele overtreders van het verbod om zich in het gras te bevinden op de uiterwaarden, werden op de bon gezet. de Burgemeester, 'Mevrouw Bosch v. Rosenthal-Den Tex, het bestuur en co lonne-commandant van de afd. Rhe nen van het Ned. Rode Kruis, alsmede talrijke helpsters en helpers. Dr Smelt en Zuster Brouwers, de hoofdverpleegster van het ziekenhuis „Vollenhove", ontvingen de Rhenense gasten. Bloemen werden aangeboden, met milde hand werden verversin gen uitgedeeld en iedere verpleegde ontving bovendien een mapje, bevat tende twaalf schitterende kleurenfo- 's, aangeboden door de Directie van uwehands Dierenpark. De burgemeester en echtgenote en de overige gasten onderhielden zich geruime tijd met de opvarenden. „We hebben een mooi reisje achter de rug meneer", zei ons een dame, die reeds 18 jaar op bed heeft doorge bracht. „Wanneer je zoiets te beurt valt, zou je helemaal beter worden. We kunnen er niet-dankbaar genoeg voor zijn." Inderdaad, we kunnen ons voorstel len dat deze mensen dankbaar ge stemd waren. Om vier uur werd de tros weer losgesmeten en vertrok de boot in de richting Arnhem. oude. verweerde Spiegels t worden weer nieuw. van alle soorten Glas1 Etalage Legplaten Legplaten voor Dressoirs. Theelcasten. Salontafeltjes, Nachtkastjes, Venster- Binken, In elke gewenste vorm SCHUIFRUITEN GLAS- in LOOD Tuinders- en Kasglas Kippenhokkenglas Spiegel- en Draadglas HAMDELSVEREEMIGIMG E.H.B.O.-GESLAAGDEN. Ook de heren F. Veenhof en Joh. Henzen slaagden voor de vaardigheid tot het verlenen van eerste hulp bij 1 ongelukken. De afd. Eist heeft plan- I nen deze zomer in Eist wedstrijden te j organiseren waarop wij nader terug i zullen komen. HAAK IN. Van het Koningin Wilhelminafonds werd bij de S.V. „Oranje-Wit" een dankbetuiging ontvangen voor de bij- i drage van 39.50 aan de Haak in actie i van de N.C.R.V., ten bate van de kan- kerbestrijding. Dit bedrag werd reeds 1 in het begin van de actie bijeen ge bracht op de laatste toneelavond door een meisje van de gymnastiek. NOG DRIE KANSEN. Ondanks dat Oranje-Wit met 30 van P.V.C. verloor en zij nog slechts één wedstrijd heeft te spelen, zijn er nog drie kansen om eerste klasser te blijven. Wint Oranje-Wit a.s. Zondag van En- Avant, hetgeen niet gemakkelijk zal zijn doordat En-Avant nog niet geheel veilig staat vanwege een protest tegen HDS„ dan moet Oranje-Wit nog een beslissingswedstrijd spelen tegen HDS mits PVC wint van EMS of Fortissimo. Verliest Oranje-Wit, dan moet een beslissings-wedstrijd gespeeld worden tegen Voorwaarts. Wint deze laatste dan zal alsnog en degradatiewedstrijd dienen gespeeld te worden. GYMNASTIEK. Op de oefenavonden van de S.V. „Oranje-Wit" wordt vooral bij de he ren hard gewerkt omdat men goed voor de dag wil komen op de massale oefeningen in het Olympisch Stadion te Amsterdam op 19 Juni a.s., tijdens de Olympische dag. NATUURBESCHERMINGSWACHT „RENSWOUDE—SCHERPENZEEL". Dinsdagavond, 29 Mei j.l. werd in de „Sociëteit" te Scherpenzeel een ver gadering gehouden van de in oprich ting zijnde vereniging „Natuurbescher- mingswacht Renswoude-Scherpenzeel" In de aanvang sprak de heer J. J. Lans een kort woord van welkom tot de helaas niet talrijk aanwezigen en wilde Dr Van Bur kom, hoofdleider van de Natuurbeschermingswachten in Ne derland, gaarne in de gelegenheid stel len een causerie te houden over doel en werkwijze der Natuurbeschermings wachten. Spreker begon zijn causerie met uit een te zetten wat onder natuur werd verstaan en kwam daarbij tot de con clusie dat Nederland practisch geen oorspronkelijk, dus woeste natuur meer bezit. Hetgeen in Nederland onder na tuur wordt verstaan is onder invloed van de mens tot stand gebracht. Spre ker vergeleek de toestand van 2000 jaar voor Christus met heden daarte- genoverstellende de geweldige aanwas van de bevolking en het afnemen van de oppervlakte van de recreatieterrei nen. Was er in 1830 een inwoneraantal van 3 millioen en 900.000 ha natuur, thans liggen die cijfers veel ongunsti ger doordat Nederland ruim 10 mil lioen inwoners telt en slechts nog over 150.000 ha natuur beschikt. Bovendien is het aantal arbeidsvrije uren van de i arbeider sterk toegenomen en vraagt de tegenwoordige veelal zenuwslopen de arbeid in de fabrieken meer naar recreatie. Maar het noodzakelijke ge volg is, aldus spreker, dat de natuur thans beschermd moet worden. De on vergetelijke Dr Jac. P. Thijsse heeft dit in de vorige eeuw reeds aangevoeld en is toen zijn actie voor de natuur bescherming begonnen. Spreker moest met leedwezen concluderen, dat het publiek geen eerbied voor de natuur toonde en de vrijheid wilde uitbuiten door baldadigheid, slordigheid en ver nielzucht. De taak van de Natuurwach- ter was nu volgens spreker het publiek op dit vandalisme te wijzen. Een na- tuurwachter doet dit door overreding. Hij tracht zijn medeburgers op het a- sociale te wijzen en tracht aldus een natuurvernieler te maken tot een na tuurbeschermer. Door de Bond wordt de natuurwachter in het bezit gesteld van een armband met het embleem van de bond (witte waterlelie op het groene blad) en bezit een identiteits kaart door de politie gestempeld. Bij acclamatie werd het voorlopig bestuur samengesteld uit de heren Lans, Van Leusden, Dijkstra, Den Her tog en Van 't Wout, die de diverse functies onderling zouden verdelen. Tenslotte werd overwogen in de naaste toekomst meerdere leden van de vereniging te winnen waartoe de nodige propaganda zou worden ge- P.I.T. TOURNOOI. Zaterdag, 26 Mei j.l. werd het tour- nooi om de P.I.T. wisselbeker ver speeld. Er was volop spanning en er „Het mocht eens blijken, aat ge tegen God strijdt." (Hand. 5 39). Dit woord is ontleend aan de beken de redevoering van de schriftgeleerde Gamaiiël. In de Statenvertaling staat het enigs zins anders: „opdat gij niet misschien bevonden wordt ook tegen God te strij den." De nieuwe vertaling van het Ne derlands Bijbelgenootschap geeft het weer, zoals het boven dit stukje staat. Gamaliël laat een ernstige waar schuwing horen tijdens de zitting van de Joodse Raad, die het vonnis moet uitspreken over de apostelen, die maai niet willen nalaten het Evangelie van Jezus Christus te verkondigen. En het Sanhedrin heeft hun dat toch streng verboden. Wat moeten ze nu doen met deze re bellen, deze onruststokers? De meeste leden van het Sanhedrin zouden eigenlijk wel willen, dat ze de apostelen maar ter dood konden doen brengen, om hun zodoende het zwij gen op te leggen. Doch dan verheit Gamaiiël daartegen zijn bezonnen be denking, die evenzeer uit angst als uit wijs inzicht voortkomt. Hij haalt uit de geschiedenis voor beelden aan van mensen, die men ge durende korter of langer tijd als lei der had gevolgd of als profeet vereerd, en die toch alien op de duur bedriegers bleken te zijn, wier aanhang werd ver strooid. „Zo gaat het met alle werk van men sen," zegt Gamaliël. Indien dus de gehate Nazarener ook zo'n volksmisleider is, behoeft niemand zich bezorgd te maken. Dan sterft Z\jn beweging vanzelf uit. Maar en hier komt de angst bo ven indien toch, ondanks alles, zou bijken, dat Hij een goddelijke zending had vervuld, dan zou geen enkel ver zet baten. God houdt Zijn werk in stand. Ga maliël beseft reeds, dat het bloed dei- martelaren dan het zaad der Kerk zal zijn. Vandaar zijn waarschuwing aan het adres van zijn collega's: „Pas op, het mocht eens blijken, dat ge tegen God strijdt!" Dit woord heeft ook nog wat te zeg gen. Dat blijkt naarmate we er ern stiger over nadenken. Wilt u dat dezer dagen eens probe ren? Zondag 3 Juni 1951. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt 9.30 uur Ds Vroegindewey, 5 uur Ds v. d. Pol. Julianakerk 9.30 uur Ds v. d. Pol, 5 uur Ds Bakker. Vredes- kerk 9 en 10.30 uur Ds Bakker, 5 uur Ds Vroegindewey. Veeneind onbekend. Dijkstraat 2.45 uur Ds Bakker. Sola Fide 10 uur Ds Willemsen van Hilver sum, 5.30 uur Ds de Veij Mestdagh van Ede. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Ds D. Oosten van Enschede. Ger. Kerk 9 en 5 uur Ds v. d. Brink, Bed. H.A. Ger. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) kleine zaal Sola Fide 8.15 en 3 uur Stud. Haitze- ma van Den Haag. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur Ds Slofstra. Ger. Gem.m (Hoofdstraat) 9.30 en 5 uur Ds Kok. Ger. Gem. (Eltheto) 9.30 en 5 uur lees- dienst. Dinsdag 5 Juni, 7.30 uur Ds Rijksen van Leiden. Leger des Heils. Zaterdag 7.30 uur straatzang. Zondag 10.30 uur Heiligingsdienst, 7 uur Open luchtsamenkomst, 8 uur Verlossings samenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds Kooreman, 6 uur Ds v. d. Linden. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur Ds Japchen van Putten. Ger. Kerk 9 en 3 uur Ds Volten. Oud Ger. Gem. leesdienst ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds v. d. Peut. Ger. Gem. leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. v. Noort. OVERBERG. Oud Ger. Gemeente. Maandag 4 Juni, 7 uur Ds Mieras van Krimpen a.d. IJssel. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr. v. Viegen. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur Ds W. Hop. Ger. Kerk 10 en 3 uur Ds Zijlstra van Amersfoort. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds De Groot. Ned. Prot. Bond (zaal 't Clubhuis) 10.20 uur Ds J. E. Cannegieter van Deventer. Ger. Kerk 10 en 5 uur Ds Zwaan. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur Ds Treure. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Woensdag 6 Juni. 7.30 uur Ds v. d. Berg van Utrecht. werd dan ook enthousiast gespeeld. Vooral de jeugdige spelers G. van Raaij en G. v. d. Veer speelden prima en wisten, tezamen met B. Veldhuizen door te dringen tot de halve finale. De uitslagen zijn als volgt. Climax IV—Climak III 3—5; P.I.T. IIP.I.T. I 51; Ritac IVice Versa II 15; Ritac IIVice Versa III 35. 2e ronde: Climak IIIRitac I 53; P.I.T. IIVice Versa III 4; Climax IVVice Versa II 51. Halve finale: Climax IIIP.I.T. II 51; Climax IVVice Versa II 53 Finale: Climax III—Climax IV 5—3. ONBELEEFDE WINKELBEDIENDE. Met zijn verloofde aan de arm stap te de 23-jarige M. H. onlangs een win kel in deze gemeente binnen. Nauwe lijks was de deur achter het paar dicht gevallen of een winkelbediende kwam op hen af en deed het meisje de on tactische vraag: „Kom je iets kopen voor je kloris?" De verloofde voelde zich hierdoor beledigd, zonder zich te bedwingen gaf hij uiting aan zijn ongenoegen en dien de de winkelbediende enige klappen toe. De bediende op zijn beurt nam zulks niet en diende een aanklacht wegens mishandeling tegen de bezoeker in. Zodoende moest de klant zich Woens dag voor de Utrechtse Politierechter verantwoorden, waar hij een geldboe te van 20,- subs, tien dagen hechtenis tegen zich hoorde eisen. Het zijn dure klappen geworden voor verdachte, want de Politierechter wees de eis onverminderd toe. SANAPlRIN heelt een pijnuitdrijvende en opwekkende werking

De Vallei | 1951 | | pagina 2