DE VALLEI Voor de Jeugd ^Qijdend <:17lyóterie Burgerlijke Stand Zondagsdienst Doktoren FEUILLETON waarschool. Ieder kind wordt onder gediplomeerde leiding bezig gehou den naar zijn aard en aanleg. Vol gens spreekster behoren 4 en 5-ja rigen op de kleuterschool. Ook sprak men over de financiële kant van de zaak der kleuterschool. Het gebouw en inrichting verlangen enig kapitaal. De dagelijkse kosten voor de ouders vallen erg mee, 2 cent per lesuur. Het aantal kinderen dat in Ederveen voor deze school in aan merking komt werd geschat op on geveer 150. Voorlopig zal er slechts voor 40 kinderen plaats zijn. Men kan leerlingen opgeven aan de wijk zuster, Zr. Groeneveld aan de Hoofdweg Nr. 38. Ons plaatselijk corps „Irene", heeft tijdens het- te Oosterhout ge houden concours een 1ste prijs met 50 punten in de 4e afdeling fanfare weten te behalen. te Ede en Jannetje van Ginkel, 27 j. te Renswoude. AMERONGEN. Geboren: Arie, z. van G. J. van Barneveld en T. van Barneveld; Hendrik, z. v. G. Schoeman en N. A. van Verseveld; Gerritje J., d. v. E. J. van Leeuwen en M. J. van Dijk. Overleden: Anna M. Rueb, 80 j. Ondertrouwd: Arie Hoogland 31 j. en Jacoba van Ingen, 23 j.; Hendrik van Viegen, 23 j. en Cornelia .van Grootveld, 20 j. INGEKOMEN PERSONEN: Petronella H. van Beek (echtge note van G. J. van Mill) van Vee- nendaal in Overberg D 23. VEENENDAAL. Ondertrouwd: Willem Willemsen, 33 j. en Petronella G. van Doorn, 33 j. Getrouwd: Willem Helms, 23 j. en Willie Wisgerhof, 22 j.; Wouter Mol, 28 j. en Cornelia J. v. Manen, 23 j. Geboren,: Herman P., z. v. A. Bou- man en T. Aalberts: Gerrit, z. v. E. Schoonderbeek en T. v. Appeldoorn; Arie, z. v. A. Drost en S. Graven deel; Catharina J., d. v. W. van Har- develd en J. IJtsma; Cornelia, d. v. G. A. Munnik en A. H. Wagensveld; Johan H., z. v. H. L. Zimmerman en H. W. Rietveld; Enno, z. v. H. Groe neveld en M. A. Wouters; Ferdi nand E. A., z. v. J. H. Meulenbroek en A. Bosch. Hulpsecretarie Geld. Veenendaal en Ederveen. Geboren: Gerrit, z. v. A. van Ries- sen en D. Wagensveld; Jacob, z. v. J. Boonzaaijer en D. Nap; Dirk J., z. v. G. van de Weerdhof en Th. van Remmerden; Gerrit, z. v. J. Sukkel en E. Hutink. Ondertrouwd: J. van Dijk en J. C. van Engelenburg. RHENEN. Geboren: Jantje, d. v. A. Heems- bergen en G. van Ginkel, Utrechtse straatweg 12; Willem, z. v. D. G. Hardeman en R. Dijkhuizen, Spoor- laan 5; Wouter, z. v. K. J. Jansen Versteeg en B. Altena, Zuidwal 49; Johanna G., d. G. J. Bovenschen en G. A. Noppen, Achterbergsestraatweg 41; Berthus, z. v. B. Stegeman en G. 3: H. Leerink, Herenstraat 91; Gijs- bertus, z. v. B. van Viegen en J. van Laar, Achterbergsestraatweg 191. Getrouwd: Cobu M. Zondag en M^iria Rijkland Schut; Ede Flor en Paulina Hendrika Schut. RENSWOUDE. Geboren: Henriëtta M., d. v. H. v. Zanten en C. M. Methorst. Getrouwd: Martinus Joosten, 30 j. VEENENDAAL. Van Zaterdag middag 2 tot Maandagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dr. Engel, Sandbrinkstraat, tel. 425. EDERVEEN. Van Zaterdagmid dag 6 tot Zondagavond 12 uur Dr. de Waard, Tel. K 8387-200, De Klomp. ELST-AMERONGEN. Van Zater dagmiddag 2 tot Maandagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dr. v. Ommeren, Eist. Verschijnt als bijlage van tel streekblad DE VALLEI Onder Redactie van TANTE JOS Correspondentie te richten aan Tante Jos p/a Parallel weg 8, Veenendaal. CORRESPONDENTIE. Jannie Achterberg, Veenendaal. Bedankt voor de foto. Je vindt 't misschien gek, maar in gedachten had ik jou altijd veel groter voorge steld. De foto prijkt in mijn album. Zeg Jannie gaat 't goed met Frits? Dat plan van jou is verbazend aar dig zeg. 'k Zal er eens met de direc teur van „De Vallei" over praten hoor. Heb je misschien nog een leuk idee. Bedankt voor je raadsels zeg. Stuur nog maar weer gauw wat. Dag Jannie, 't beste hoor. Arie en Roelie, Veenendaal. Gaat 't goed broeders? Deze week had ik jullie briefje gemist. Schrijven hoor. Ook al krijgen jullie niet altijd ant woord. Dat kan natuurlijk niet, hè? Hebben jullie misschien ook een idee, om bijv. weer eens een wed strijd in elkaar te zetten? Denken jullie er eens over? Dag Arie en Roelie, 't beste hoor! Jan v. d. Weerd, Veenendaal. Ja Jan, ons land is mooi. De bossen, de weilanden. Zeg Jan, jij moet meer aan gymnastiek gaan doen, lid van Sparta worden of zo. 't Is gezond en tevens heerlijk. Je weet 't toch: Sport staalt spieren. Dag Jan. Treurroosje, Veenendaal. Je naam wil ik niet noemen, maar jij weet wel wie ik bedoel. Wat schreef je treurig meisje. Zie je dan de zon niet meer. Kom meid, kop op. Pro beer weer oog te krijgen voor de goeie dingen van 't leven. Die heb ik laatst nog opgenoemd. Enfin, alles is misschien nu weer over. We hebben allemaal wel eens van die inzinkingen. Dag nichtje van mij, houd je goed hoor. NIEUWE RAADSELS. 1. Wat zette Adam 't eerst in de hof van Eden? 2. Welk oog mist de mens gaar ne? 3. Welke mensen zetten hun voeten zo sterk neer, dat men het in de gehele stad kan horen? 4. Jan is wijs, maar wie is wij zer? (Van Jannie Achterberg, Veenendaal). WIJ ZIJN VOLGENDE WEEK JARIG? 21 Juni: Nellekke Middelman, Vee nendaal. 27 Juni: Jan Ditewig, Veenendaal. 25 Juni: KL v. Beek, Veenendaal. (door d'Argeniy) i. BEGINPUNT. Sinds Lola kennis maakte met de eerste kersen, ontwaakte er in haar hart een teder gevoel voor de anders altijd zo arrogante en egoïstische fat op de achterbank. Het gebeurde niet zo vaak, dat een passagier iets van zijn overvloed deelde met de con ductrice. Van hem had zij het in ieder geval niet verwacht. Hij zat er mee in zijn maag. Met die kersen. Hij zat er ook mee in een zak. Andere kersen. Die gaf hij, vol gens z'n eigen woorden, aan het mooiste meisje in de bus. Zo at Lola dit jaar haar eerstelingen. En ter- wille van de collegialiteit liet ze de chauffeur ruimschoots van de milde gave meegenieten. „Ja ja, smul maar lekker, m'n kind" sprak de bewuste jongeman glimlachend naar haar grage lippen. De brunette wierp hem van onder haar grijze baret een dankbare blik toe. Ze smulde in-der-daad. Ze ver kocht" haast de steeltjes inplaats van haar kaartjes, en ze riep per onge luk „Groene Kers" toen de bus Groene Kan naderde. Maar 't was ook te warm om nor maal dienst te doen. En als ze dan een verwaande kwast van z'n kersen af kon helpen. Moe van het rusteloos heen en weer hobbelen in de gedurig voort- schokkende autobus plofte zij een ogenblik naast hem neer op de half lege achterbank. „Poeh, wat een hitte!" „Poeh, ja, wat betekent dat ook alweer. „Betekenen? Nou, dat ik het warm heb natuurlijk." Ze deed een greep in haar geldtas en hapte opnieuw naar de kersen, die ze daar veilig voor onbeschei den blikken bewaard had. „Ach nee. Ik bedoel in 't Chinees." Lola wendde het hoofd naar haar buurman. „Chinees? Dan kan 't zo veel betekenen. Bedoelt u shan-tung of De remmen piepten. Het meisje liep al naar voren: „Buitenlust!" De mond van de passagier achterin zak te open van verbazing. Had je ooit van je leven. Daar reed je jarenlang op Utrecht, om aan de universiteit Chinees te leren en als je tenslotte volgestampt je kennis wilde luchten om te laten horen hoe geleerd je was, gaf de eerste de beste conduc trice je een lesje. Nog steeds in stomme verbazing zat hij haar op te nemen, terwijl ze vooraan de nieuwe klanten van kaartjes voorzag en geld wisselde. 't Was eigenlijk te gek om los te lopen. Een conductrice. Op een or dinaire provinciebus. Ach, ze had natuurlijk de klok horen luiden, maar de klepel zou zij toch wel niet weten te hangen. Hij glimlachte al weer. Zoveel meisjes studeerden er geen Oosterse talen. En die het de den accepteerden heus geen baantje op een bus. „Wat weet jij van shan-tung?" meesmuilde hij, toen ze ten tweede male op de achterbank neerstreek om de kersenmaaltijd voort te zet ten. Lola haalde haar schouders op. „Och, niet zo veel meer. Tsi-Nan stond onder water omdat de Hoang- Ho voor de zoveelste keer over stroomd was. De gele modderstroom sleurde m'n kleine broertje mee. Met de spoorlijn durfden we niet mee, omdat de rails verzakten. Gelukkig kwamen er karren uit Su-Chow en Yen-Chow. Ze kwamen we in Nan king. Het beste herinner ik me nog Shang-Hai." „Wat? Wil jij me vertellen, dat je een geboren Shantungse bent?" „Nieuwe Wetering!" riep het meis je. Direct daarop liet ze haar stem weer dalen. „Ik ben er geboren, ja. Maar voor de wet ben ik Nederland se, omdat m'n ouders Nederlanders waren of omdat ze me genaturali seerd hebben, dat weet ik niet zo precies. En wat dat Poeh betreft „Had ik dat geweten," zuchtte de eerst zo arrogante student naast haar. Hij schoot opeens overeind uit zijn gemakkelijke houding, haalde een lijvige portefeuille voor de dag en grabbelde in z'n paperassen. „Geen fooie asjeblieft," zei Lola met twinkelende pretlichtjes in haar donkere ogen. Met het steeltje van de juist afgebeten vrucht nog in haat- handen prakkizeerde zij er een ogen blik over, om het woordje Poeh met een simpel Chinees karakter voor zijn neus te toveren. Maar aange zien ze met kersensap niet op de rug leuning van de bank voor haar dorst schrijven, schoot dit voornemen er bij in. „Hier, m'n kaartje" klonk het ze nuwachtig uit de mond van haar vreemde passagier. Een stukje wit karton werd haar al onder de neus geduwd. Mechanisch wierp ze er een vluchtige blik op. Opeens proestte ze het uit. „Dat is niet om te lachen," hoor de ze hem geërgerd zeggen. Met moeite kwam ze op de been en nog hikkend van de ingehouden schate ring vluchtte ze naar voren. Ze bleef tot Maartensdijk een beetje rond scharrelen tussen de chauffeur en de nieuwe klanten. Gelukkig kon ze even een abonnement vernieuwen achter het deksel van haar houten koffertje op adem komen, zonder dat hij het zag. Ongemerkt haalde ze het visite kaartje voor de dag. Ze had zich niet vergist. Het stond er werkelijk: Jhr. A. G. L. M. F. van Natteluur tot Droogenbroeck. Lola verslikte zich in een kers en bleef een paar minuten lang hoes ten. „Wat had je toch?" informeerde de chauffeur tijdens de rustpauze bij de tolboom. Zijn vrouwlijke collega vertelde het verhaal. Hij grinnikte bij het zien van die wonderlijke naam. „Heb je nog geen huwelijks aanzoek van hem gekregen?" „Bewaar me," zuchtte het meisje, maar ergens diep in haar binnenste klopte een ander stemmetje. Ze moest weer denken aan zijn harte lijke woorden, toen hij haar zijn kersen aanbood. Ze zag weer het geleerde gezicht. Jong nog, maar met het air van een verstrooide professor Hij studeerde Chinees, dat had ze al lang gemerkt. Zou hij naar Shan-tung. „Meid, stap in, we gaan verder!" zei de stem naast haar. „Waarheen?" schrok Lola. Dan merkte ze haar blunder en haastte zich naar binnen vóór de man ach ter haar een antwoord kon geven. Verbeeld je: met de bus naar China! Adhterin wenkte al, ongeduldig, haar jonkheer. Ze schudde glim lachend het hoofd. Duidde op haar kaartjes. Dienst ging vóór. In de hersens van jhr. A. G. L. M. F. van Natteluur tot Droogenbroeck waarden verheven gedachten rond, welke hij zij het met een ontstel lende moeite ordende, om zich althans enigermate de schijn te kunnen geven na te denken. Stil staarde hij naar het voorbijvliedend landschap. De bomen zoefden in regelmatige tussenpozen langs het raam. Over de spoorbaan evenwijdig aan de oude straatweg denderde de electrische trein UtrechtHilver sum. Rustig graasden de koeien in 't laatste groen. Even later bereik ten ze de uitlopers van het bosch achtige Gooi. „Hollandse Rading! Niemand voor Hollandse Rading?" Claxongeloei, een spichtige juf frouw die in zenuwachtige gehaaste bewegingkjes haar plaats wilde ver laten, maar vasthaakte met haar on mogelijk hoedje aan de verrader lijke rand van het bagagenet. „Juf frouw! Ik moet er uit!" Gepiep van de remmen, afblazen van lucht bij het openklappen der deuren. Lola moest het mens helpen bij 't uitstap pen, omdat ze alleen het trapje niet afkon. Dan nog een koffer. Toch op gewekt hipte de conductrice via d' treeplank naar binnen. „Rijen maar'.' Langzaam, zich beurtelings vast houdend aan de handvaten der rug leuningen, balanceerde de brunett' door het looppad naar achteren. De man van het visitekaartje schikt wat op. Wordt vervolcd

De Vallei | 1951 | | pagina 6