z Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken Verbetering toegangswegen naar Veenendaal UIEGEKS VMMIE Naar een Veenendaalse Oudheidkamer BRIL Fa. J. F/Tak? SpaarDankueenendajH en omstreken De eerste jaarlijkse provinciale Stempeltocht 25e JAARGANG' VRIJDAG 29 JUNI 1951 No. 26 UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSCHE VALLEI., maanderbuurt, ederveen, renswoude, scherpenzeel VREDE OP TIL? Agenda Raadsvergadering De tunnelplannen aan De Klomp is hef kantoor/der ▼au 2 t/m 14 JULI a.i. des mórgens van 9 tot 12.30 u. Voor Orde en Vrede vandaag verjaart onze prins De precies sluitende gemeente-rekeni®5, DRAAGT U OOK/EEN VAN OPTICI; Erkenning leverantie aan alle ziekenfondsen in Nederl; Reparaties/Ving en voordelig Ruims borfering Zonnebrillen Hoofdstraat 118, Tel. 632 Veenendaal. Uit het Politieboek Abonnementsprijs F 0.95 per kwartaal Lost» nummers cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Gewone advertentieprijs per m rfn. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F. 3 60 Vraag en aanbod en Di versen. F 1.30 van 1-20 woorden Elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in s STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, -OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE <0 Is er vrede op til, nadat de oorlog op Korea een jaar heeft gewoed? We hopen, maar het is een hoop met vrees gemengd. Het communistisch China is reeds eerder gepolst over een beëindiging van het Koreaanse conflict, maar het wilde van geen vrede weten, wanneer niet Formosa, het laatste bolwerk van Tsjiang Kai Sjek, aan China werd toe gewezen en wanneer het niet een pïaats werd ingeruimd in de vergade ring van de Ver. Naties. Omdat aan een voldoen van deze voorwaarden niet gedacht kon worden, woedde de oorlog onverminderd voort. Maar nu is daar een voorstel van Rusland bij monde van Jacob Malik wereldkundig gemaakt, dat bedoelt een einde te maken aan de strijd op Korea. Ondanks het feit, dat dit voorstel ge paard gaat met een scheldpartij aan het adres van Amerika, is toch zijn in houd van dien aard, dat het wellicht de basis kan zijn voor besprekingen. In elk geval gewaagd het Russische voorstel niet van de eisen, waarop China bereid was over vrede te spre ken. Natuurlijk blijven er velerlei vragen over waarop het moeilijk is een ant woord te geven. Wat zit er achter dit voorstel? Rus land en China zijn bondgenoten en men mag dus verwachten, dat het eer ste land niets zal ondernemen, wat het laatste ongevallig is. Maar hoe zit het dan met Formosa en met die plaats in de Ver. Naties? Valt Rusland in dit opzicht zijn bondgenoot ai? Of is het een manoeuvre om besprekingen op gang te krijgen, die tenslotte moeten uitlopen op een tegemoetkoming aan de eisen van het communistisch China? Het is zo moeilijk te geloven aan eer lijke bedoelingen bij Moskou. De mogelijkheid is ook niet uitge sloten, dat het voorstel gedaan is met medeweten en met goedkeuring van China. Toen dit land zich ging men gen in de Koreaanse strijd en zich schaarde aan de zijde van de Noord- Koreanen, blufte het in overmoed, dat het wel eens even Korea zou schoon vegen van die verwenste Amerikanen. Van dat schoonvegen is echter niet veel gekomen, integendeel, zijn nume- "rieke meerderheid in mensenmateri- £^%aal woog niet op tegen de moderne en ^—sterke bewapening van de legers der Verbondenen, zodat nu na een jaar van strijd heel Zuid-Korea in handen is van de legers der Ver. Nakies. Enorm zijn de verlièzen, die de Chinezen heb ben geleden en al die verliezen heb ben hoegenaamd geen winst opgele verd, terwijl niets er op wijst, dat hier in straks een keer zal komen. Wie zal zeggen of China achteraf geen spijt heeft zich in het Koreaanse conflict te iiebben geworpen. Hoe het zij, dit staat wel vast, dat het verloop van de strijd in Korea bij eventuële vredesonderhandelingen een sterke troef is in de handen der Ver bondenen. Het kwaad van de agressie heeft zijn meester in Korea beloond op een wijze, die andere landen, wanneer zij ook zo iets van zins mochten zijn, zal afschrikken dit gevaarlijk pad op te gaan. We weten niet of het voorstel van Malik iets zal uitwerken, maar als het metterdaad de weg zou openen voor vredesbesprekingen, dan kunnen we er op aan, dat de vrede niet gekocht zal worden voor een prijs, die zou kun nen lokken tot nieuwe daden van agressie. Zo gezien zal de oorlog een bijdrage leveren ter bevordering van de we reldvrede. Heden avond om 7.30 uur komt de Gemeenteraad in openbare vergade ring ten gemeentehuize bijeen. De agenda voor deze zitting bevat o.a. de volgende punten: Prae-advies van B. en W., naar aan leiding van een verzoek van D. Hen driks, om overneming van het onder houd van een graf; Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit 8 October 1947, inzake het verlenen van een grond- en bouwvoorschot van de „Veenendaalse Woningstichting" (bouw 30 woningen Panhuis-Gladiolenstraat) Prae-advies van de Burgemeester, naar aanleiding van het ontwerp-be- sluit van Ged. Staten tot verhoging van de jaarwedden der wethouders met 5 Prae-advies van B. en W. naar aan leiding van een verzoek van het Be stuur der Christ. U.L.O.-school om ver goeding van de kosten van de aan de vakonderwijzer in lichamelijke oefe ning uitbetaalde beloning over 1950; Voorstel van B. en W. tot verhoging van het salaris van de Marktmeester; Voorstel tot invoering van een va- cantie-toeslag voor het personeel in dienst dezer gemeente; Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op het verlenen van bijdra gen in de kosten van uitzending en verpleging van kinderen in gezond heids- en vacantiekolonies; Voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan de gemeente Ede in de kosten van verbetering van de door gang onder de spoorweg Utrecht-Arn hem, nabij De Klomp; Voorstel tot goedkeuring van de re kening 1949 van de Burgerlijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg en tot voorlopige vaststelling van de re keningen 1949 van het grondbedrijf en van de gemeente. De tunnel onder de spoorweg UtrechtArnhem aan De Klomp verkeert in zeer slechte staat, zodat de N.V. Nederlandse Spoorwegen voornemens was deze te doen verbeteren, echter op zodanige wijze, dat alleen met de spoor- wegbelangen rekening werd gehouden. De tunnel zou dan niet meer te ge bruiken zijn voor het verkeer van kleinere auto's zoals dat thans nog het geval is. Het gemeentebestuur van Ede heeft zich, zoals bekend, met de Spoorwegen in verbinding gesteld, teneinde de mogelijkheid onder de ogen te zien om de tunnel zo te veranderen, dat hiervan ook gebruik kan worden gemaakt door autobussen en grote vrachtauto's. De N.V. Ned. Spoorwegen bleek bereid hiertoe mede te werken, en een tunnel te doen maken met een doorrijhoogte van 3 meter, mits de gemeente Ede in de kosten hiervan, zijnde 50.000,- een bijdrage verleent van 25.000,-. Omdat de gemeente Veenendaal wel bizonder groot belang heeft bij deze voorgenomen tunnelverbetering, hebben B. en W. van Ede zich gewend tot het gemeentebestuur van Veenendaal met het ver zoek om een bijdrage in de kosten hiervan en in de raadsvergadering van hedenavond komen B. en W. dan ook met het voorstel om de gevraagde bij drage te verlenen, met als voorwaarde dat de doorrijhoogte 3.25 meter zal worden. Als de Raad zich vanavond accoord verklaart met het voorstel, is een uitvoering van de tunnelplannen hier zo goed als zeker. Aangezien een doorrijhoogte van 3 meter niet voldoende is voor autobus sen enz., zal deze kunnen worden ge bracht op 3.25 meter, mits de gemeente Ede de meerdere bouwkosten, zijnde 5000,- voor haar rekening neemt. De bijkomende kosten voor het om leggen van het riool, het maken van toegangswegen en een pompinstallatie voor het drooghouden van de tunnel, welke kosten worden geraamd op 27.000,- komen geheel ten laste der gemeente Ede hetgeen een totaal van 57.000,- voor rekening van deze ge meente geeft. Ontegenzeggelijk heeft de gemeente Veenendaal groot belang bij het tot stand komen van een der gelijke tunnel. Veenendaal zal er een nieuwe toegangsweg rijker door wor den. Met het station De Klomp zal een kortere verbinding ontstaan, en handel en industrie kunnen hiervan profiteren. Ook zullen de autobussen van de NBM, die nu vóór de tunnel moeten blijven, dan tot vóór het sta tion kunnen rijden. Voor de automobi listen van en naar de richting Ede, Arnhem, Renswoude, Barneveld enz. betekent deze tunnel eveneens een verbetering. Tenslotte zal ook de winkelstand bij deze verbetering gebaat zijn; hoe meer toegangswegen naar een plaats leiden, hoe beter en hoe meer drukte en als gevolg daarvan een grotere bloei van de winkelstand. B. en W. hebben de Raad voorgesteld aan de gemeente Ede een bijdrage te verlenen van 1/3 der ten laste van die EEN SPORTWEEK VAN GER. JEUGDVERBAND. Voor de komende week heeft het Gereformeerd Jeugdverband Veenen daal een sportweek georganiseerd. Elke avond en ook 's Zaterdags zal een onderdeel van een uitgebreid pro gramma worden afgewerkt waarbij iedere belangstellende welkom zal zijn. Hieronder geven wij dan het program ma: Maandag 2 Juli. Aanvang 7 uur. Ta feltennis. Plaats: Zaal Kostverloren. Ingang tussen no. 24 en 26. Dinsdag 3 Juli. Aanvang 7 uur. Schaken en dammen. Plaats: Pro Rege. Woensdag 4 Juli. Wandelen. Vertrek: Pro Rege. Jongeren vertrekken 6.30. Parcours: 15 km. Ouderen vertrekken 7.00. Route: Kerkewijk, Elstersraat- weg, Autoweg, Bospad, Grindweg, Kerkewijk naar Pro Rege. Diploma's zullen hier worden uitgereikt. Donderdag 5 Juli. Aanvang 7 uur. Volleybal. Plaats: Matjan terrein. Te bereiken via Bergweg 2e pad links. Vrijdag 6 Juli. Voetballen. Terrein Matjan. 6.157.15 2 elftallen van de Jongensclub. 7.159.00 J.V. elftal UtrechtJ.V. elftal Veenendaal. Zaterdag 7 Juli. Aanvang 's middags 2.30 uur. Terrein Matjan. Vijfkamp be staande uit: hardlopen, hoogspringen, verspringen, balwerpen, doeltrappen voor jongens, behendigheidsloop voor meisjes. Vooral voor de voetbalwedstrijd, en de vijfkamp van Zaterdagmiddag, wordt veel belangstelling verwacht. Zaterdagavond om 8 uur zullen in „Pro Rege" aan de winnaars de be schikbaar gestelde prijzen worden uit gereikt. VOORSCHOT VERGOEDING EX PLOITATIE HERVORMDE SCHOOL OP GELDERS. Naar aanleiding van een verzoek van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeen te, stellen B. en W. van Ede de Raad dezer gemeente voor ingevolge de La ger Onderwijswet 1920 het voorschot op de exploitatievergoeding voor deze school vast te stellen op 1016.67 voor 1951. gemeente komende kosten, en y~*V een maximum van 19.000,-. °l tot Vrijdagavond werd in een gehouden bijeenkomst in de raadzaal van het ge meentehuis een achttiental onderschei dingen uitgereikt door burgemeester Bakker^ewn inwoners van Veenendaal die hum cbnsttijd of een gedeelte van hun diensttijd, hetzij verplicht of vrij willig in Indonesië hebben doorge bracht. De bijeenkomst werd geopend dooi de burgemeester met een toespraak, waarna overgegaan werd tot de uitrei king van de „Eretekens voor Orde en Vrede" aan de navolgende personen: A. G. Schoeman, Boslaan 59; W. Janse, Klaas Katerstraat 25; W. M. A. Labee, Gladiolenstraat 24; H. Roon, Boslaan 59; T. Prins, Parallelweg 134; C. de Kleuver, De Sav. Lohmanstraat 62; C. Heikamp, Hondzenelleboog D 21; F. v. Barneveld, Van de Pollstraat 2; A. Schut, Kerkewijk 69; D. van Baaren, Hoofdstraat 110; J. Budding, Markt 20; J. W. Bulte, De Sav. Lohmanstraat 91; C. v. Manen, Patrimoniumlaan 77; D. J. van Manen, Patrimoniumlaan 69; W. Roodbeen, Parallelweg 45; D. van Schuppen, Hoofdstraat 105; J. Tanis, Van de Pollstraat 45; J. Turkesteen, Panhuis 45. Na he^fficiële gedeelte volgde nog een geZT„;.g samenzijn. De Raadscommissie, welke o.a. tot taak heeft het nazien der gemeente rekening 1949, heeft in een uitvoerig rapport zijn bevindingen vastgelegd. O.a. wordt door deze commissie, waarin zitting hebben de heren Van Stempvoort, Van Eden en Bastmeijer, aan burgemeester en wethouders ge vraagd of het niet beter zou zijn de gemeenterekening te laten sluiten met het werkelijke saldo. De gemeenterekening 1949 sluit zon der batig of nadelig saldo. Dat hij pre cies sluitend is geworden was mogelijk door verschillende overboekingen. Wellicht, zo zegt de commissie, was het beter een werkelijk saldo aan te geven, opdat hierdoor, ook met het oog op de financiële regelen tussen Rijk en gemeenten, een juister inzicht wordt verkregen in de werkelijke toestand der gemeente financiën. SLOTEXCURSIE NAAR DE LEER- SUMSE PLASSEN. Op veler verzoek zal op Zaterdag 7 Juli, des nam. 2 uur, bij voldoende deelname vanuit Veenendaal de laat ste excursie naar de Leersumse plas sen plaats vinden. Het publiek wordt hiertoe in de gelegenheid gesteld door de medewerking van het Staatsbosbe heer. Excursieleider is wederom dhr. Adriaan de Kleuver. Aan deze excursie kunnen Veenen- dalers zowel als personen uit de om liggende plaatsen deelnemen. Dit is dus geen excursie in bedrijfsverband, doch voor iedereen individueel. Van te voren gelieve men zich ten huize van de heer De Kleuver, Zand straat 43 te Veenendaal op te geven. Personen die van buiten de plaats ko men kunnen zich schriftelijk opgeven. Er zullen reeds voorbereidende be sprekingen gevoerd worden ook in 1952 soortgelijke tochten te organiseren. Het aantal deelnemers was in 1951 ruim de helft groter dan in 1950. PSEUDO VOGELPEST IN VEENEN DAAL. Bij de landbouwer G. G. Schot aan de J^tionsstraat, alhier, is een geval varf^^udo vogelpest geconstateerd. De keuringsdienst heeft ongeveer 250 kip pen afgemaakt. Door de burgemeester van Ede zijn de nodige voorzorgsmaat regelen genomen om verdere uitbrei ding te voorkomen en ook is er een ophokgebod afgekondigd. In tal van grote en kleine plaatsen in ons land kunnen wij vaak interessante en waardevolle instellingen als oudheidkamers en permanente historische ten toonstellingen vinden waar de bezoeker door bezienswaardigheden en allerlei voorstellingen de historie, en daarmee ook de huidige bizonderheden en het karakter van een plaats of streek kan leren kennen en leren waarderen. Behalve dat dergelijke instellingen een grote opvoedkundige waarde ver tegenwoordigen voor de bewoners van de plaats of streek zelf, ook vormen deze dikwijls een attractie en een trekpleister voor het vreemdelingenbezoek. In Veenendaal bezitten wij nog geen oudheidkamer of iets wat daarvoor zou kunnen doorgaan. Dezer dagen echter, n.I. Woensdagavond, vergaderde in de raadszaal van het gemeentehuis een uitgebreid gezelschap dames en heren, met als doel om ook in Veenendaal te komen tot het stichten van een permanente tentoon stelling. Het initiatief tot deze bespreking was uitgegaan van het actieve VVV- bestuur, en onder voorzitterschap van Burgemeester Bakker kwam men tot een levendige gedachtenwisseling over de mogelijkheden en het uitvoeren van plannen in deze richting. Hoewel het vormen van een aantrek kelijke en typisch Veenendaalse ver zameling geen eenvoudige zaak zal zijn, omdat Veenendaal met zijn vier eeuwen nu eenmaal nog niet zo oud is, toch was men unaniem van mening dat iets dergelijks een belangrijke aan winst voor de plaats zou betekenen, en dat alles in het werk gesteld dient te worden om een en ander mettertijd te verwezenlijken. Vooral ook werd gewezen op het belang hiervan bij het bevorderen van vreemdelingenbezoek waaraan thans door VVV zo hard en reeds met veel succes gewerkt wordt. „VEENENDAAL VROEGER EN NU". Al zal dan niet zo gemakkelijk aan een geschikte behuizing te komen zijn, het belangrijkste probleem in deze is toch wel het bijeenbrengen van een interessante verzameling en het bepa len van het karakter van de tentoon stelling. Het idee werd geopperd om deze te brengen in de geest van „Vee nendaal Vroeger en Nu", een tentoon stelling dus waar men Veenendaalse voorwerpen e.d. van historische waar de, en die welke een indruk geven van het tegenwoordige wezen en de bete kenis van Veenendaal,. kan vinden. Gedacht werd deze tentoonstelling het gehele jaar door of desnoods alleen in de zomermaanden open te stellen. s MEDEWERKING VAN DE BEVOLKING NODIG. Tijdens de historische tentoonstellingi welke werd gehouden ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van Veenen daal en waarbij reeds een interessante verzameling aanwezig was, is gebleken dat menige inwoner nog voorwerpen, platen en andere belangrijke dingen of gegevens van historische waarde in zijn bezit heeft en kent. Wanneer deze bezitters hun mede werking zullen verlenen door een en ander voor een te stichten oudheid kamer in bruikleen af te staan, zal stellig een waardevol geheel te berei ken zijn, zo werd geconcludeerd. Hier bij komt nog dat men alles in 't werk zal stellen om verschillende Veenen daalse oudheidkundige voorwerpen, welke zich buiten Veenendaal bevin den, naar hier te krijgen. Verder zal veel bereikt kunnen wor den door het uitdenken van speciaal op Veenendaal betrekking hebbende attracties. In dit verband menen we b.v. dat op deze tentoonstelling een behoorlijke ruimte ingericht zou kunnen worden om met sprekende voorstellingen een indruk te geven van een haast bij uit stek Veenendaals verschijnsel als de loop der gemeentegrenzen en de pro vinciale grens hier en die als nergens in Nederland een plaatselijke gemeen schap min of meer in verschillende de len gescheiden houdt. Vele vreemde lingen b.v. hebben wel eens van deze bizondere Veenendaalse toestand ge hoord maar vaak blijkt toch dat men De datum van de reeds eerder aange kondigde provinciale stempeltocht naar Veenendaal voor auto's, motoren en bromfietsen, is thans vastgesteld op Zaterdag 18 Augustus a.s. Zoals bekend wordt deze tocht geor ganiseerd door de Ver. voor Vreemde lingen Verkeer afdeling Veenendaal, i( medewerking van de Prov. Bond Vuor VVV en alle VVV-af delingen in Utrecht en de motorclub „Veenen daal". Prachtige en waardevolle prijzen zijn voor de deelnemers van de tocht beschikbaar gesteld, zoals drie fraaie wisselbekers, voor iedere categorie deelnemers een en prijzen in de vorm van waardebonnen ten bedrage van 10,- tot 150,- per bon, te besteden bij de Veenendaalse winkeliers. Uit het beschikbaar stellen van wis selbekers blijkt al dat het in de bedoe ling ligt om deze belangrijke gebeur tenis voor Veenendaal ook in de vol gende jaren te gaan organiseren. We kunnen dus thans spreken van de eerste jaarlijkse prov. stempeltocht naar Veenendaal. Als bizonderheid van de organisatie van de tocht welke in zijn vorm weer iets geheel nieuws is op dit gebied en die naar stellig verwacht wordt een groot aantal mensen van buiten naar Veenendaal zal doen komen, is er nog, dat een finish zal worden ingericht op de Stationssingel, een bij Hotel „La Montagne" en een bij „La Campagne" aan de Nieuweweg. EXCURSIE IN VEENENDAALSE MANDENMAKERIJ. Een groot aantal kinderen van ver schillende schoolklassen uit Rotterdam brachten deze week een bezoek aan de Mandenmakerij van Firma B. van Ingen. Met toelichting van een der fir manten hebben deze kinderen zéér ge ïnteresseerd enige tijd in deze manden- makerij doorgebracht. De producten, die in dit bedrijf wor den vervaardigd zijn o.m. Rotting-tex tiel en -transportmanden, alle soorten manden voor huishoudelijk gebruik, waskoffers, wasmanden, fietsmanden, landbouwmanden, kortom vele soorten. Bijproducten zijn mattenkloppers en rotan meubelen. Het is een prettig en mooi werk, dat gerekend mag worden tot een ambacht dat zo oud is als de wereld. En nog steeds is er in de mandenmakerijen volop werk. Het is zelfs zo, dat de man denmakerijen de vraag niet meer bij kunnen houden, omdat men met een tekort aan geschoolde arbeidskrachten kampt. Er is een groot en groeiend binnen lands mandenverbruik. Bovendien is de export naar Engeland, België en Duitsland belangrijk. geen idee heeft van de mate waarin deze zich hier van die van andere ge vallen in den lande onderscheidt. Het gaat hier om plannen, welke zeker de sympathie en de steun van alle inwoners verdienen, omdat het een vergroten van de aantrekkelijk heid van Veenendaal voor de vreem deling betreft met alle voordelen daarvan voor de gehele plaats en omdat mede daardoor een voor alle Veenendalers waardevolle instelling, gesticht zal kunnen worden. Vanzelfsprekend zal het slagen van een onderneming als deze heel veel inspanning vergen maar als eerste tastbaar resultaat in deze richting werd tijdens de bijeenkomst een comité ge vormd dat de plannen zal gaan uit werken. Zitting hebben hierin o.a. als voorzitter de heer D. Sandbrink en de heer D. v. Manen, Kanaalweg 21. Bij laatstgenoemde kan men zich vervoe gen ingeval men in een of andere vorm medewerking wil verlener aan het tot stand komen van de tentoon stelling. KOSTEN ONDERHOUD EN VER LICHTING KLOK JULIANATOREN. De gemeenteraad van Ede bereikte een voorstel van B. en W. van deze ge meente te besluiten tot bekostiging van het onderhoud en de verlichting van de wijzerplaten in de Julianatoren ten bedrage van 58.20 per jaar en het verlenen van een bijdrage aan het co mité dat gelden heeft ingezameld voor het doen aanbrengen der verlichting, bedragende 1216,- in de voor deze uurwerkverliehting gemaakte kosten. Handgranaat en lampeglas. Door verstandige mensen werd in twee ge vallen aangifte gedaan van het vin den van oorlogstuig. In het ene geval bleek er sprake van handgranaten en in het andere geval het was geen schande want het apparaat leek er ver dacht veel op vond men een ouder wets lang lampeglas. 70 bonnen uitgedeeld. Reeds werd tegen 70 personen proces-verbaal op gemaakt wegens het gedrieën rijden met fietsen, en nog wordt gevreesd dat dit aantal belangrijk zal groeien. Pa zal wel betalen. Een aantal jongelieden werd naar het politiebu reau gedirigeerd wegens het vernielen van bouwmaterialen. De papa's van de lui kregen hierna het verzoek de aan gerichte schade te betalen, waaraan in middels reeds voldaan is. Verschil van mening. Tegen twee personen werd proces-verbaal opge maakt omdat zij bij een verschil van mening meenden eigen rechter te kun nen spelen en elkaar te moeten mis handelen. De politierechter zal de zaak afmaken. Een „landauto". Een politieman zag dezer dagen een op zijn wielen zwabberende vrachtauto over de weg gaan en wilde eens weten wat er met het ding aan de hand was. Bij onder zoek bleek de benzine-tank gewoon benzine te bevatten en van sterke drank was dus geen sprake. De wagen kon zich echter niet legitimeren want papieren waren er niet bij. De bestuur der verklaarde dat het hier een „land- auto" gold, d.w.z. een auto die alleen landarbeid heeft te verrichten en voor deze ene keer buiten het hek was ge gaan. Toch moest de politie een bonne tje als aandenken aan deze uitspat ting geven en de wagen onverwijld weer naar zijn land sturen waar hij tenminste geen ongelukken kan ma ken. Onbedwingbare fietslust. Bij een der scholen werd een kinderfiets ont vreemd; na onderzoek bleek dat een zeer jeugdige inwoonster hem maar had meegenomen. De politie wist de fiets nog vrij gauw op te sporen want het was niet de eerste keer dat het meiske een fiets inpikte. Hun patroon benadeeld. Twee an dere personen werden gearresteerd omdat zij hun patroons hadden besto len. Na verhoor werden zij op vrije voeten gesteld terwijl zij zich voor de rechter zullen dienen te verantwoor den.

De Vallei | 1951 | | pagina 1