Uitverkoop Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken BRIL Fa. J. F. Tak? Een openlucht-demonstratie van Sparta Uitreiking Landsteiner-penningen O, Opruiming Drukke bijenmarkt Opruiming begint toch op Zaterdag Band Ned.—Indië heeft taak volbracht 25e JAARGANG VRIJDAG 13 JULI 1951 No. 20 UITGAVE: DRUKKERIJ „DE GELDERSCHE VALLEI.. MAANDERBUURT, EDERVEEN. RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Zorgen van de kruidenier Zomerconcert van de „D.S."- Harmonie Studieboeken Boekh.G.Legemaat De Kinderverzorging in de vacantieweek DRAAGT U OOK EEN VAN OPTICIEN Ruime sortering Zonnebrillen Hoofdstraat 118, Tel. 632 Veenendaal. Abonnementsprijs F 0.95 per kwartaal Loste nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 6, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Gewone advertentieprijs per m.m. 12 cent. Minimumprijs per advertentie F. 3.60 Vraag en aanbod en Di versen. F1 »30 van 1-20 woorden Elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week int STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG. OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG. GROEP, BENEDENEIND, KADE Een kruidenier is in onze samenle ving een man van grote betekenis. Er is haast geen dag, waarop de huismoe der niet met hem te maken heeft. Geen wonder, want niet minder dan 15 van het inkomen van manlief komt in de winkella van de kruidenier terecht. En dat bedrag gaat heen aan talloze kleine uitgaven voor een ons van dit, een pond van dat en een pakje of rol van nog wat anders. In deze tijd vol zorg voor vele volks groepen heeft vooral de kruidenier alle moeite het hoofd boven water te hou den. Door het Economisch Instituut voor de Middenstand is gepubliceerd: „Sta tistiek voor het Kruideniersbedrijf 1948/1949", waaruit blijkt de grote be tekenis van dit bedrijf voor onze volks huishouding, maar ook de magere re sultaten, die het over het algemeen op levert. Wat het eerst betreft, zegt het toch wel iets, wanneer we vernemen, dat in 1948 in he kruideniersbedrijf voor niet minder dan 1.010.000,- werd om gezet, waarvan ongeveer 80 door de zelfstandige kruideniers. Somber is echter wat genoemde sta tistiek mededeelt over de uitkomsten van vele bedrijven. Van niet minder dan 547 kruidenierszaken zijn de ex- ploitatiecijfers opgenomen, zaak voor zaak. Het zijn zaken met omzetten, die liggen tussen 13.662,- en 307.482,- per jaar. Bij vele bedrijven bleken de uitkomsten onbevredigend. Dit laatste wordt nader aangetoond door een staatje dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. De eerste twee kolommen geven aan de jaarlijk se omzet, de derde kolom de netto winst per jaar en de laatste kolom de netto winst per week. tot 20.000 1545 29,71 20.000 25.000 1922 36,96 25.000 30.000 2314 44,50 30.000 35.000 2630 50,38 35.000 40.000 2862 55,04 40.000 45.000 3041 58,48 45.000 50.000 3431 65,98 Wanneer men deze cijfers eens rus tig bekijkt, dan bemerkt men dat het inkomen van een geschoolde arbeider in vele gevallen hoger ligt dan dat van een zelfstandige kruidenier. Daar bij komt dan nog, dat heel vaak de winkelier in zijn bedrijf wordt bijge staan door huisgenoten en dat zijn ar beidstijd langer is dan van de loontrek- kenden. Ongetwijfeld zullen er nog wel krui- -deiüerszaken zijn, die jaarlijks een goeci? winst boeken, maar over het al gemeen is de toestand in dit bedrijf allesbehalve rooskleurig. We hebben van de middenstandsbe- drijven dat van de kruidenier onder de loupe genomen, omdat hierbij wel zeer duidelijk blijkt, dat de economi sche moeilijkheden inzonderheid op de middenstand drukken. HET GEVAAR VAN DE WEG. Tijdens een verkeerscontrole alhier gaf een politieman een automobilist het teken om te stoppen. De auto bleek zo'n lange rembaan nodig te hebben dat een onderzoek naar de reminrich- ting werd ingesteld. Tevoren bleek dat de bestuurder geen rijbewijs en de papieren van de wagen kon tonen. De remmen deugden niet. Maar het stuurrad nu eenmaal een onmisbaar onderdeel van een auto bleek er ongeveer alleen maar voor sieraad in te zitten, want het was niet mogelijk de wagen ermee een bepaalde richting uit te krijgen, zodat deze eigenlijk de weg nam die hij zelf goeddacht. Het knappe geval werd in beslag genomen. Toen onze plaatselijke gymnastiek vereniging „Sparta" enige maanden geleden in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een uitvoering gaf, wer den heel velen teleurgesteld doordat de grote zaal toen absoluut uitverkocht was. Door omstandigheden was het daar na niet mogelijk een heruitvoering te geven, maar morgen, Zaterdag 14 Juli, gaat „Sparta" de zomerdemonstratie geven en zal een ieder weer kunnen genieten van de altijd weer aantrek kelijke en mooie gymnastiek-uitvoerin- gen. Het hoge peil van de „Sparta"-uit- voeringen bij vorige gelegenheden zijn er borg voor dat we ook morgenavond op het Boslaanplein weer iets moois te zien zullen krijgen. Volgens het programma zullen hier bij alleen de gevorderde adspiranten- en dames- en herenafdelingen optre den. De kinderafdelingen doen niet mee omdat in Augustus a.s. een speci ale jeugduitvoering zal worden georga niseerd. Aan de eigenlijke gymnastiekuitvoe- ring van morgenavond zal een volley balwedstrijd tussen de Sparta-vetera nen onderling vooraf gaan en ook dit Tijdens de j.l. Dinsdag gehouden Veenendaalse Bijenmarkt werd het grote aantal van wel 2000 bezoekers geteld. Uit het gehele land was men naar Veenendaal gekomen en zelfs ook van over de landsgrenzen was er belang stelling door de aanwezigheid van een aantal Fransen en Belgen. Aangevoerd werden 824 ronde kor ven, 50 kasten, 30 verzendkasten en 3 boogkorven. De grootste aanvoerder was de heer G. Jonkers uit Gameren. De handel was levendig en er werden prijzen gemaakt van 7.50 tot 12.50 voor ronde korven; 15,- tot f 35,- voor boogkorven en 17.50 tot 50,- voor de kasten. Het was de heer B. van Rademakers uit Soest die evenals vorig jaar de eer ste prijs voor de beste kast naar volk en bouw,wist bemachtigen Pc; heer Rademakers bezocht eerst voor de tweede maal de bijenmarkt. De keuringscommissie, bestaande uit de heren G. Schrijver alhier, A. Blom uit Rhenen en G. van Oord uit Rhenen kende de volgende prijzen toe: 1. de beste kast met volk en bouw: le prijs B. Rademakers te Soest. 2. de beste ronde korf naar volk en bouw, le prijs G. Jonkers te Gameren. 2e prijs W. Hooykaas te Zuilichem. 3. Beste boogkorf naar volk en bouw le prijs C. Veenendaal te Eist (Utr.). Vermeldenswaard is zeker ook dat de 78-jarige Kees de Vree uit Omme ren (Bet.) dit jaar de oudste marktbe- zoeker was. Rondgeleid door de heer Adriaan de Kleuver, bracht ook nog een groep leerlingen van een HBS uit Amersfoort een bezoek aan de bijenmarkt. De Veenendaalse bijenmarkt heeft intussen ook dit jaar weer bewezen nog springlevend te zijn en zijn grote en belangrijke plaats in de imkers we reld te hebben behouden. Leden van de Marktcommissie wa ren de heren J. van Apeldoorn, voorz.; Jac. van Amerongen, penningm.; W. Huibers, secr. Tijdens de bijeenkomst vanwege de afdeling Veenendaal van het Neder- landsche Roode Kruis en o.m. in aan wezigheid van de provinciale Kring Commissaris van het Roode Kruis uit Utrecht Dinsdagavond in de „Kegel baan" werd aan 110 personen de Land- steinerpenning aangeboden wegens het feit dat zij 5 maal van hun bloed heb ben gegeven aan de Bloedtransfusie dienst van het Roode Kruis. De namen van deze donors waren: A. Achterberg, Pr. Berh.laan 317; C. v. Amerongen, Beatrixstraat 53; Mej. G. J. v. Barneveld, Gortstraat 11; P. v. Barneveld, Pr. Bernh.laan 199; Mej. J. J. v. Barneveld, Vendelseweg 59; G. Berenschot, Parallelweg 4; G. v. d. Berg, Buurtsteeg 235; G. Bleyenberg, Geerseweg 39; J. Bouman, Larikslaan 8; M. Bouman, Molenstraat 64; G. Bou man, Talmastraat 6; G. Breeschoten, Zandstraat 53; T. van Breugel, Gladi- olenstraat 10; E. Brouwer Jr., Paral lelweg A 12; G. v. d. Bruinhorst, Wil- helminastraat 1; H. J. Bruis, Beatrix straat 24; Mej. M. van Büuren, Kerke- wijk 89; H. Capelleveen,-Gortstraat 3; G. Cornelissen, Keucheniusstraat 19; B. van Daalen, Larikslaan 31; G. Da ve laar, Leesonweg 9, Ederveen; G. Diepe- veen, Buurtsteeg 11; G. Diepeveen, Ju- lianastraat 7; Mw. E. T. J. Diepeveen, Julianastraat 7: C. Diepeveen, Kerke- wijk 5 Rh.; J. D. Diepeveen, Parallel weg 67; G. Diepeveen, Pr. Bernh.laan 3; H. Dillen, Klaas Katerstraat 105; Mw. G. van Dijk, Vijgendam 15; Mw. E. van Eden, Hovystraat 25; J. Edink, Korte Molenstraat 15; Mej. G. van Eist, Patrimoniumlaan 89; W. v. Eist, Zand straat; Mw. D. Engelaan, Kerkewijk 149; G. J. Grootvonk, KI. Katerstraat 93; M. v, d. Haar, Heuvel 1; J. v. d. Haar, Middelbuurtseweg A. 29; Mej. W. Hak, Benedeneind; J. v. Hardeveld Rzn., Beatrixstraat 37; H. v. Hardeveld, Dennenlaan 4; C. v. Hardevald, Nieu we weg 20; L. Hartog, Beatrixstraat 80; P. Hartog, Davidstraat 18; G. J. Hasse laar, Dennenlaan 37; A. v. Hees, Kas tanjelaan 11; H. Henzen, Parallelweg 64; R. van Hien, Duistere weg 22, Rhe nen; Dick ter Hoeven, Parallelweg 8; H. A. Hoevens, Nic. Beetsstraat 8; Herm. Hootsen, Pr. Bernh.laan 136; Mw. J. Huibers, Wilhelminastraat; Mej. N. v. Hunnik, Pr. Bernh.laan 76; H. v. Hunnik, Pr. Bernh.laan 76; J. v. Hunnik, Pr. Bernh.laan 84; J. C. Jan sen, Hoofdstraat 43; E. J. Kalten, Dijk- straat 8; E. Keman, Larikslaan 12; G. H. Klein-Woolthuis, Schoolstraat 1; E. de Kleuver, Eenvoudlaan 56; A. de Kleuver, Nieuwe weg 110; Mej. C. v. Kooten, v. d. Polstraat 84; Mw. E. L. v. Kooten, P. H. v. Rijnstraat 3; J. G. v. d. Kraats, Boslaan 41; A. v. d. Kraats, Gortstraat 128; Mej. T. Lap, Buurtlaan 17; J. P. Leppers, Beatrix straat 5; J. Leppers, Parallelweg 16; H. Lieber, Sav. Lohmanstraat 34; A. v. d. Loosdrecht, Beukenlaan 2 A; P. W. Maris, Hoofdstraat 28; E. Nieboer, Gortstraat 31; Mej. W. v. Nieuw-Ame- rongen, Verlaat 11; W. Oosterbeek, Nieuwe weg 89; G. Rebergen, Hoofd straat 94a; Fr. Rebergen, Julianastraat 62; Mw. A. Reydon, Kerkewijk 6; J. H. de Ridder, Schoolstraat 1; Mw. G. v. 't Riet, Fluiterstraat 73; J. Roeleveld, KI. Katerstraat 107; J. Roelofsen, Groe- nelaan 93; Mej. H. de Ruiter, Kanaal- weg 8; R. v. d. Scheur, Valleistraat 84; Mej. J. v. d. Scheur, Valleistraat 84; C. G. Schoeman, Valleistraat 113; Mej. F. Scholten, Davidstraat 35; Mw. E. van Schuppen, Dennenlaan 9; Mej. H. G. v. Schuppen, Kerkewijk 34; G. C. v. Schuppen, Hoofdstraat 84; J. D. Septer, Sav. Lohmanstraat 159; H. J. Slotboom, Julianastraat 19; Mw. H. v. Soest, Gladiolenstraat 32; K. v. Spanje, Mulderslaan 68; Mej. J. van Stemp- voort, Zandstraat 13; Mej. T. v. Stemp- nummer zal stellig veel bekijks weten te trekken. Het is bijna vanzelfsprekend, maar toch zeker vermeldenswaard, dat het Tamboer- en Pijpercorps „Prins Bern- hard" weer zijn medewerking aan deze avond zal geven. Ook zal het corps „Sparta" weer van de Sandbrinkstraat afhalen om de lange „Sparta"-stoet naar het Boslaanplein te brengen. VERKEERSVERBETER1NG. Naar wij vernemen zullen door de Prov. Waterstaat brede fietspaden wor den aangelegd langs de straatweg van La Montagne tot de grenspaal bij de Bergweg. Dit zal een grote verbetering voor het verkeer betekenen, daar nu door fietsers van de bestaande grindpaadjes vrijwel geen gebruik wordt gemaakt en hierdoor dikwijls gevaarlijke situ aties ontstaan. Na het eerste zomerconcert in dit seizoen op Woensdagavond j.l. door „Caecilia", kunnen wij nu alweer een tweede zomeravondconcert aankondi gen, nu uit te voeren door het Harmo niegezelschap „D.S." onder leiding van de heer Luc Oordijk op het Boslaan plein. Het concert begint om 8 uur. Het pro gramma vermeldt de volgende num mers: 1. Mars. De Goede Oude Tijd. Alb. Kappert; 2. Ouverture La Festa Splen- dora. J. B. Kok, Arr. P. F. de Kort; 3. Valse de Concernt „Denise". A. Rut land 4. Fant. „Fêtes d'Hiver". Ant. v. Leest; 5. Mars. „Pick-Up". Ant. van Leest; 6. Mars. „Paris-Bruxelles". L. Furnotte; 7. Ouverture La Montagne d'Argent. G. Gadenne; 8. Fant. „Bapte- me Mantegnard". G. Gardenne; 9. Mars. Je Maintiendrai. Adr. J. Maas. NOG EEN GEVAL VAN VOGELPEST. Deze week werd in Veenendaal we ck* ,m eonjgovM vjn vogolPe«*fe&«m-«■ -;s he&.i.gjtbgWtot&r "da"* ook 'ijog de sfateerd. Nu was het bij de Wed. G. aan de Haspel. Alle kippen en 'hennen werden afgemaakt. DRINGENDE LASTGEVING. De Burgemeester der gem. Ede ge last: krachtens de Vogelziektewet jo. de Veewet, al het pluimvee (hoender- achtigen, eenden, ganzen en kalkoe nen), dat zich bevindt in het gebied der gemeente Ede ten Noorden c.q. ten Westen van de lijn, welke wordt ge vormd door de navolgende wegen: Meentdijk, Kade, Meikade, Goor- steeg, Edeseweg (Lunteren), Dorps straat (Lunteren), Meulunterseweg, Vijfsprongweg, Valkse Eng weg, Gan- zenkampweg, Koudhoornweg, Lage Valkseweg en Broekdijk, op te hokken. Indien in dit gebied pluimvee los lopende wordt aangetroffen, zal het, zonder nadere waarschuwing en zonder dat enige schadevergoeding kan wor den geëist, in beslag genomen, afge maakt en vernietigd worden. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Ede maken bekend, dat gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken, te: Gld. Veenendaal op Dinsdag 17 Juli 1951 te 14.30 uur in het gebouw der hulp-secretarie in Gld. Veenendaal. Ederveen op Woensdag 18 Juli 1951 te 14.30 uur in de voormalige open- bax-e lagere school te Ederveen. De meest geschikte leeftijd om kin deren in te enten ligt tussen 3 maan den en 2 jaren. Het is gewenst tevoren de huisarts te raadplegen. Voor een juiste vermelding van de namen en geboortedata der kinderen op de vaccinatiebewijzen is het nodig, dat bij de aanmelding het trouwboek je der ouders wordt medegebracht. voort, Zandstraat 13; T. van Stuiven- bei'g, Hovystraat 13; Mej. T. van Vie- gen, Beatrixstraat 36; A. van Viegen, Patriominumlaan 7; W. Vink, Kanaal- weg 16; Mw. G. Vink, Vendelseweg 61; H. J. Visscher, Korte Molenstraat 31; W. de Waal, Brinkersteeg 11; G. van Wakeren, Davidstraat 29; W. v. d. Weerd, Zandstraat 30; A. v. d. Weerd- hof, Pr. Bernh.laan 71; E. Wels, Bea trixstraat 36: Joh. Zandee, Kostverlo- ren 15; G. v. d. Brandhof, D. 34, Over- berg; J. W. H. v. Ginkel, Dwarsweg D. 16, O verberg; Mej. A. Ravenhorst, Emmikhuizen C. 13, Renswoude; Mej. C. v. Ginkel, D. 55, Overberg. voor H.B.S., Gymn., Kweek en Huishoudschool. ZANDSTRAAT 35 VEENENDAAL TEL. 401 Het voornemen van de plaatselijke fabrikanten om het in samenwerking met het gemeentebestuur in de ko mende vacantieweek voor ouders mo gelijk te maken eens een dag zonder hun kleine kinderen op stap te gaan, door het inrichten van een ruimte waar deze kinderen onder deskundige handen verzorgd zullen kunnen wor den, zal dit jaar reeds met succes wor den uitgevoerd. Reeds zijn er ruim 20 kinderen voor aangemeld en tot Zaterdag 21 Juli uiterlijk kunnen nog aanmeldingen bij de portiers van de fabrieken gedaan worden. VEENENDAALSE NEVELSPUIT AS SISTEERDE RHENENSE BRAND WEER. Maandagochtend omstreeks half ze ven werd bx-and gemeld bij jachtop ziener G. v. V. nabij Prattenburg, Rhe- nen's grondgebied. Gezien het een uit slaande schuurbrand betrof en ter plaatse geen bluswater aanwezig is, werd de hulp ingeroepen van de Vee nendaalse brandweer, die terstond met de nevelspuit uitrukte. Toen de Rhe- nense brandweer ter plaatse verscheen, was de Veenendaalse brandweer de brand reeds zo goed als meester. Men was er tevens in geslaagd het vee en de kippen uit de schuur te verwijde ren. De oorzaak van de brand ligt in het feit, dat men waarschijnlijk onvoor zichtig met vuur heeft gehandeld bij het aanmaken van het fornuis voor de was. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt geraamd op min stens 650,-. Van de Utrechtse bosbrandweer gin gen 7 schoppen verloren, welke ook in deze schuur waren opgeborgen. AAN DE TOEGANSWEG NAAR DIJKSTRAAT IS BEGONNEN. Ja, de Dijkstraatbewoners zullen het nu toch werkelijk moeten geloven; met de bestrating van de toegangsweg is een begin gemaakt. Men zal binnen kort weer zonder hindemissen en on gemakken naar zijn woning kunnen komen. De plannen met deze toegangsweg zijn: een volledige fundering te leggen, die goed berijdbaar *al worden, en zelfs asphaltlaiig zal wox'den opgebracht. Met dit werk denkt men reeds voor of omstreeks eind Augustus kl^ar te zijn. De Dijkstxaat zal dan dus na veel ellen de en geduldoefening zijn goede toe gangsweg hebben. De financiering van deze wegenaan leg blijft intussen nog de grootste zor gen geven. Zoals bekend is de hiervoor bedoel de weg gelijktijdig aanbesteed met het aanleggen van andere nieuwe straten en ween voor welke werken een totaal bedrag van 400.000,- nodig is. Het gemeentebestuur echter ziet in deze wel bizonder geldschaarse tijd geen kans 400.000,- te lenen. Hierdoor ook dreigde het aanleggen van de weg naar de Dijkstraat op een nog langere baan geschoven te moeten worden. In verband met de onbeschrijvelijk slech te wegensituatie naar de Dijkstraat heeft het gemeentebestuur toch moeten besluiten om de toegangsweg uit het aanbestede werk te lichten en deze te doen uitvoeren. Mocht de gemeente na de oplevering nog niet zijn geslaagd in een geldle ning, dan wil men de financiering van dit werk desnoods toch nog met de be schikbare kasmiddelen verzorgen. MET BROMFIETS TEGEN AUTO. Woensdagavond had ter hoogte van de woning van dr. Reydon een aanrij ding plaats tussen een personenauto en een bromfietsberijdster, mej. v. D. Politie eix dr. Reydon waren onmid dellijk aanwezig. Mej. v. D. werd na de eerste hulp per ziekenauto naar haar woning in de Hoofdstraat overge bracht met inwendige kneuzingen. Haar bi-omfiets werd zwaar beschadigd. De politie heeft de zaak in ondex*zoek. Maandag gaat het weer beginnen, staat de'boel weer op z'n kop, zijn de vrouwen niet te houden, want de zaken „ruimen op". Hier een mantel voor een prikje daar voordelig ondergoed, of een keurig zomerbloesje, elders een goedkope hoed. Manlief ziet met angst en beven tegen deze datum op, want een uitverkoop, zo zegt hij, is voor hem een grote strop. Toch laat hij zich ook verleiden door de „Uitverkoop"-tendenz, want de drang tot „koopjes halen" zit nu eenmaal in de mens. Och, die „Uitverkoop", geloof me richt niet zoveel onheil aan, als men maar met beide benen stevig op de grond blijft staan. Zou er niet wat licht gaan schijnen aan de wereld-horizon als men ook in staatsmanskringen eens met „opruimen" begon? Mocht volgens wettelijke voorschrif ten met de nu komende opruiming niet eerder begonnen worden dan op 15 Ju li, dat is dus a.s. Zondag. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht, ontvingen wij echter het volgende bericht: gelet op artikel 12 lid 3 van de Wet op het Uitverkopen en Opruimen in het winkelbedrijf, heeft de Kamer van Koophandel voor Utrecht besloten het tijdvak voor de halfjaarlijkse seizoen opruiming te bepalen voor een termijn aanvangend op 14 Juli a.s. en eindi gend op 15 Augustus a.s. De opruiming zal dus inplaats van a.s. Maandag reeds morgen, Zaterdag, een aanvang nemen. SITDOWN-STAKING VOOR EEN WASTEIL IN DE PATRIMO NIUMLAAN. Dezer dagen gebeurde 't dat een be woner van de Patrimoniumlaan, aan een voddenkoopmansechtpaar, aan de deur voor een koopje een oude zinken wasteil verkocht. De teil werd op de driewieler van genoemd echtpaar ge laden en naar een handelaar in oude metalen gebracht waar het koopje met flinke winst zou worden doorverkocht. Deze handelaar echter kwam tot de ontdekking dat het ding niet van zink maar van ijzer was en dus veel min der waard. Het zich bekocht voelende echtpaar ging daarop met teil en al weer terug naar de Patrimoniumlaan om verhaal te halen. Beide partijen konden het niet eens worden en het gevolg was dat het echtpaar met de driewieler en de teil daar bovenop, voor het huis een sit- down-staking begon, met het voorne men op deze manier de verkoper tot andere gedachten te brengen. Deze passive maar hinderlijke houding duurde zo'n twee uur. Ook de bemid deling van de politie werd ingeroepen. Toch is men nog tot overeenstemming weten te komen want de driewieler vertrok tenminste zonder ijzex-cn teil. GECOMBINEERDE ZENDINGS MIDDAG. Morgen, Zaterdag 14 Juli, om 3 uur, hoopt men in de Chr. Geref. Kerk te Veenendaal een Zendingsmiddag te houden, gecombineerd met de gemeen te te Ede. Het openingswoord wordt gesproken door Ds K. Bokhout van Ede. Ds K. Smeden van Utrecht spreekt over het onderwerp „Het Recht der Heidenen", Ds J. van Doorn van Ermelo over „Uit nodiging der Heidenen" Lukas 24 vers 47b. Het slotwoord wordt gesproken door Ds. Slofstra. Zodra de eerste uitverkoop-plakka ten met koeien van letters op de win kelruiten verschijnen, worden wij, vrouwen bevangen van een vreemde koorts. Wij doen ons huiswerk in ons zelf prevelend, wij maken ingewikkel der berekeningen dan een belasting consulent, frauderen stiekum in ons huishoudboekje en bij dat alles staren wij glazig over en door onze huisgeno ten heen. De mannen merken daar niet veel van; zij ruiken pas lont als we losjes aankondigen: „Kom, ik ga er vanmor gen eens op uit, kijken of ik in de uit verkoop iets op de kop kan tikken." „Waaróm? Je hebt toch niets nodig?" zeggen zij dan. Dat zeggen zij altijd in de hoop het gevaar tijdig te kunnen bezweren. Maar dan is het al te laat, want dan hebben wij al dagenlang rondgelopen met visioenen van spot goedkope mantelpakjes en overhemden gewoon voor niets en dromen van tas sen ^waar nooit aan te komen was en die nu opeens bereikbaar zijn. En in ons keukentje hebben wij gelukzalig staan glimlachen bij de gedachte aan de spiksplinternieuwe koffiemolen, die hier weldra zal prijken zonder dat onze portemonnaie er noemenswaard lichter van zal worden. En heel verte derd hebben wij naar die grote lege vlakte van het behang in de huiskamer gestaard, waar nu eindelijk een lief schilderijtje zal komen te hangen. Ja, als de mannen lont ruiken is het al veel te laat. We gaan. Als dieren, die op buit uit zijn. Er is geen houden aan. De alledaagse wereld om ons heen is er plotseling een geworden van onbe perkte mogelijkheden. De winkels zijn sprookjeslanden, waar dure, lang-ge- koesterde wensen opeens te koop zijn voor een paar luttele kwartjes. We móeten er van profiteren. Dan zeggen de mannen: „Jullie zijn op hol geslagen: jullie zijn koopziek: jullie hebben geen zelfdiscipline." Dat zeggen ze. Maar hebt u wel eens een man gezien, wien op de een of an dere wijze ter ore kwam, dat in zijn achtertuintje van twee bij drie een eeuwenoude schat begraven moet lig gen? De stakker! En omdat hij van de vuilnisbak tot aan het schuurtje en van de slaapkamer deur tot aan de schutting, aan de op pervlakte gauw uitgegraven is, graaft hij diep, graaft hij zich in en leeft hij als een mol, dagenlang. Op, zoek naar die seha-.^rvO als hij Wn^otte zij" schop geb.' &:en heeft op een buis van de riolering en bijna zijn ne* over een voorwereldlijke steen, dan kun je hem opgraven en langzaam bijbrengen. Met pap en melk. Tot wij thuiskomen met een para pluutje, een bonbonnière, manchet knopen, een theemuts, een schemer lampje, een barometer en een arm band, een boodschappentas en een paar strandschoenen. En zónder mantelpak je en overhemden, zónder gordijnstof en al die andere noodzakelijke dingen. Mét een lege portemonnaie. Want zo zijn wij, vrouwen in de uit verkoop F. de G. Nu de taak van de band Ned.-Indië is volbracht, doordat alle Veenendaal se militairen uit Indonesië terug zijn, vond Vrijdagavond j.l. dan de laatste van de bekende Band-avónden plaats in de Kegelbaan. Het volledige comité van de Band was hierbij aanwezig en velen die aan het instandhouden van de Band heb ben medegewerkt, waren er als geno digden en wel o.a. burgemeester en mevrouw Bakker, wethouder De Rui ter en de secretaris de heer Blanke- spoor. De voorzitter van de Band, de heer Vaartjes, opende de avond en gaf het woord aan de ere-voorzitter, de heer Rompes welke in korte trekken me moreerde de oprichting van de Band in Veenendaal in Juli 1946, met een ledental van 14 personen. Tot heden was dit aantal gegroeid tot 182. Hierna kreeg de penningmeester, de heer Van Hardeveld, het woord, en deze gaf een verslag van wat voor de militairen in Indonesië werd gedaan met vele offers in geld en in natura. Hij dankte allen, in het bizonder het gemeentebestuur en ook de plaatselijke predikanten en de pastoor, voor de spontane medewerking. Spr. las nog een brief voor van Ds van Enk, waarin bericht van verhindering op deze avond gegeven werd. Overste Spiering sprak nog enige woorden, gevolgd door burgemeester Bakker, welke aan al de bedankjes nog een bedankje moest toevoegen, n.l. aan het adres van het Bestuur van de Band, dat door zyn volhardend werken zo veel goeds voor de militairen heeft ge daan. Hij dankte tevens de Hasselaar- Band, welke op alle gehouden Band avonden belangeloze medewerking ver- leende. Hierna werd het woord gevoerd door Mevrouw Erneé, hoofdbestuurslid van de landelijke bond van de Band en zij zeide o.a. dat de afdeling Veenendaal voor haar de minste zorgen heeft gege ven en ook de mooiste resultaten be reikt. Door Veenendaal werden 374 van de bekende gedenktegels uitge reikt en er werden van hier meer dan 2000 pakketten aan de militairen in In donesië verzonden. Kapitein Bos, de ge wezen voorzitter van het landelijk co mité, prees de vele goede werken van de Veenendaalse afdeling, maar hier mede, zo sprak kapitein Bos, is het nog niet afgelopen. Er moet nog zoveel ge daan worden en hij deelde mede dat er weer een nieuw comité was opge richt met de naam „Vomiba". Dit co mité stelt zich als doel, het medewer ken aan de verzorging van meer dan 2000 zieke en invalide militairen uit Indonesië, welke in Nederland wor den verpleegd. Kapitein Bos heeft hier van het voorzitterschap op zich geno men en hoopte dat het Veenendaalse comité ook hieraan medewerking wil verlenen en ook dat de Veenendaalse bevolking niet achter zal blijven. Ten slotte sprak de heer J. van Kampen, namens alle militairen, oud-Indiëgan- gers van Veenendaal en dankte allen die hebben medegewerkt aan de ar beid van de Band en zeide dat hier door in belangrijke mate het contact met Nederland bewaard was gebleven. Na nog een gezellig samenzijn, bij de muziek van de Hasselaar band, kwam het einde van deze laatste Band avond en daarmee tevens aan het vrij korte maar zeer vruchtbare bestaan van de Veenendaalse afdeling van de Band Nederland-Indië, een instelling die in de herinnering zal blijven als verbonden aan de voor Nederland enerverende en moeilijke jaren van de Indonesische kwestie. Naar wij vernemen hebben de leden van de Band medewerking toegezegd aan het werk van de „Vomiba" en de overgebleven gelden van de Band aan de „Vomiba" beschikbaar gesteld. Erkenning leverantie aan alle ziekenfondsen in Nederland. Reparaties vlug en voordelig

De Vallei | 1951 | | pagina 1