Ontwerp Grens-wijzigingen aan gemeenteraden voorgelegd Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal 600 H.A. groter Fa. J. F. TAK Weer twee vliegtuigen naar de S.K.F. in Zweden Bewaar Uw geld niet thuis, 25e JAARGANG VRIJDAG 20 JULI 1951 No. 29 Vacantia - Vacantia ZONNEBRILLEN Grote sortering in diverse prijzen. REIS TABLETTEN tegen Zee- en wagenziekte Zonneolie en Zonnecrème DROGIST - OPTICIËN Hoofdstraat 118 - Telefoon 632 Grenswijzigingsplan Rhenen Veenendaal Met heien van 1070 palen voor de fabriek Veenendaal wordt begonnen in Grenswijzigingsplan Renswoude Veenendaal Grenswijzigingsplan Ede Veenendaal Ook voor STUDIEBOEKEN BOEKHAHDEL - DAUELAAR Bouw nieuwe Hervorm de school begonnen De Openluchtuitvoering van *Sparta« Studieboeken Boekh.G.Legemaat Komkommertijd maar profiteert van de voordelen, die de eeds meer dan 100 jaar aan haar spaarders biedt. »Polderhnis« - Hoogstraat 19 Geopend: dagelijks 9-12 72 u. en 2-4 uur. Zaterdag 9-127s uur. Vrijdagavond 7-8 uur. Abonnementsprijs f 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VAL UITGAVE: DPUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTENTI ES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1—20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN. RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Konden wij voor enige weken reeds melding maken van het afsluiten van het eerste bedrijf in het uitvoeren van een ingrijpende wijziging van de gemeente- en provinciale grenzen in en bij Veenendaal, door het bereiken van overeenstemming tussen Ged. Staten van Gelderland en Utrecht; thans is het dan al zover dat de gemeentebesturen van Ede, Renswoude, Rhenen, en Veenendaal een ontwerp-grensregeling ter overweging hebben voorgelegd gekregen. Het is nu aan de betrokken gemeenteraden om te laten weten zich al| of niet met deze voorgenomen grenscorrecties te kunnen verenigen. De gemeenteraden zijn daartoe in de gelegenheid gesteld tot 31 Oct. a.s. Ged. Staten gaan bij het indienen van het ontwerp grenswijzigingen uit van de gedachte gebaseerd op een uitgebreid en intensief onderzoek ter plaatse dat de plaats Veenendaal, bestuurlijk verdeeld in 4 gemeenten, in wezen maatschappelijk en economisch, een werkelijke eenheid vormt. De plannen, zoals die thans door de provinciale Planologische Diensten in dit ontwerp zijn vastgelegd, zijn minder ingrijpend dan die welke in de! oorlogsjaren werden opgesteld. Zo wordt b.v. voorgesteld om de Cuneraweg en dus nu ook het Juliana Ziekenhuis Rhenen's gebied te laten blijven. De drie op de pagina afgedrukte si tuatieschetsen geven reeds in grote lij nen de loop van de bestaande en de thans voorgestelde gemeente grenzen aan. Bezien wij de grenzen-situatie van die met de gemeente Renswoude en Veenendaal, dan blijkt dat de Holle- weg en Munnikenweg thans de grens vormen, terwijl de grens van Renswou de en de gemeente Ede wordt gevormd door de Nieuweweg tot aan de spoor lijn Utrecht-Arnhem. De thans ontworpen nieuwe grens lijn is gelegd vanaf het punt waar de grenzen van Amerongen, Renswoude en Veenendaal samen komen, n.l. van af de sluizen aan de Munnikenweg, in N.O. richting, ongeveer evenwijdig aan de Kooiweg (welke onder Rens woude zal blijven) en vervolgens langs de Zijde Wetering, dwars over het Ha zenpad in rechte Noordelijke lijn naar de spoorbaan Utrecht-Arnhem en van hier langs de spoorlijn tot aan de over weg aan de Nieuweweg. Deze hoek, welke wordt afgesloten door de grens met de gemeente Ede langs de Nieuweweg tot aan de Holle- weg en die Ged. Staten dus aan Vee nendaal willen toewijzen, heeft een oppervlakte van 168 H.A., en 640 in woners. Verder zijn in dit gebied ge legen de R.K. Kerk en de R.K. School; de bioscoop en de Algemene Begraaf plaats aan de Munnikenweg. HET GEBIED VAN EDE. De voorgenomen grenswijzigingen tussen de gemeenten Ede en Veenen daal, zijn, zoals te verwachten was, 't meest ingrijpend. Volgens het ontwerp zou Ede aan Veenendaal een gebied van 358 H.A. moeten afstaan met een zielental van ongeveer 3500. De nieuw ontworpen grens tussen Ede en Veenendaal, sluit in het Noor den aan bij die van de ontworpen grens met Renswoude, bij de spoorweg overgang aan de Nieuweweg. Deze loopt dan nog een 300 meter langs de spoorlijn, om vervolgens in pal zuide lijke richting te gaan, tot aan het daar nog in aanleg zijnde Hazenpad. Aan die Zuidelijke kant van dit Hazenpad zal de nieuwe grenslijn naar het Oosten afbuigen en het Hazenpad blijven vol gen tot op een punt gelegen op 300 meter voor dat deze de Buurtsteeg gaat kruisen. De Stationsstraat zal dus gedeeltelijk onder de gemeente Ede blijven. Van hier gaat het in Zuidelijke rich ting tot aan de Buurtsteeg. De Buurtsteeg een 200 meter in westelijke richting volgend, tot bij de rij nieuwe huizen daar, buigt de voor gestelde nieuwe grens zich in zuidelijke richting, evenwijdig aan de 400 meter westelijker gelegen Polderweg, naar het Benedeneind, waar de Grift weer' in zuid-oostelijke richting de grens tussen Ede en Veenendaal blijft vor men, tot aan het gebied van de gem. Rhenen. Een opsomming geven van de be langrijke gebouwen en instellingen die door" deze grenswijziging met Ede on der Veenendaal zullen komen, zoals de Julianakerk, de school aan de Prins Bernhardlaan; het waterleidingpomp station aan de Buurtsteeg, de R.K. Be graafplaats aan de Nieuweweg en ver schillende fabrieksgebouwen, zou te ver voeren. Maar het is wel duidelijk dat de grenswijzigingen tussen Ede en Veenendaal verreweg het meest be langrijke en ingrijpende deel van het gehele plan vormt. GRENSWIJZIGING MET RHENEN. De grenswijzigingsplannen voor het gebied der gemeente Rhenen zijn vrij onbetekenend, en aan de hand van de betreffende schets op deze pagina is de nieuwe geprojecteerde grenslijn ge makkelijk te volgen, evenals de be staande grens tussen Rhenen en Vee nendaal, welke een vrij rechte lijn vormt. In deze rechte lijn zal nu een enclave, een inham, komen in zuide lijke richting. De ontworpen grenslijn, op de schets aangegeven, welke evenwijdig over 'n afstand van 950 meter aan de Cunera weg loopt, blijft een 8Q meter noorde lijk vandeze weg, zodat men dus de Cuneraweg Rhenens gebied wil laten blijven. Het punt waarop de ontwor pen grenslijn zich ongeveer vanaf de Cuneraweg scherp in noordelijke, dus in de richting van de spoorlijn Amers foortKesteren buigt, is gelegen op 70 meter ten Oosten van de Brinkersteeg, waaraan deze grens voor een groot ge deelte ook evenwijdig loopt. De Kerkewijk, tot even voor Hotel „La Montagne", en ook de Brinker steeg, zullen dus gedeeltelijk nog Rhe nens gebied blijven. Ook het Juliana Ziekenhuis zal Rhenen's territorium blijven. Het terrein van de „Salamander"- sportvelden, achter de Bergweg, zal door de grenswijzigingen geheel onder Veenendaal komen. Het gebied dat van Rhenen naar Veenendaal overgaat heeft een oppervlakte van 75 H.A. en 135 inwoners. GRENSREGELING IN 1953 EEN FEIT? Het wijzigen van provinciale en ge meentegrenzen, is in de regel een aan gelegenheid die veel tijd vraagt voor overleg en het bezien van de bezwaren door de betreffende gemeenten aange voerd. Toch, zo vernemen wij, wordt 1953 aangehouden als het jaar waarin de grenswijzigingen tot stand zullen moeten komen. Ook de behandeling van het nu voor gelegde ontwerp is vrij uitgebreid: Wij denken b.v. aan de overdracht van de talloze baten en lasten en de sociale verzorging van de betreffende gebie den. Verder is de te volgen procedure ook nogal omslachtig: Ged. Staten leggen allereerst de plannen voor aan de gemeenteraden. Dat is nu gebeurd. Naar aanleiding van de uitspraken van de gemeentera den doen Ged. Staten een voorstel aan de Kroon, voor het verkrijgen van de Koninklijke goedkeuring. Na deze goedkeuring geeft de minis ter opdracht tot het opstellen van een wetsontwerp, welke zal worden uitge voerd door een uit de Ged. Staten te vormen commissie. Over dit wetsont werp kunnen de gemeenteraden zich dan nogmaals uitspreken. Genoemde commissie behandelt daarna de even tueel ingekomen bezwaren. Ook zal er nog gelegenheid gegeven worden om in een gezamenlijke open bare vergadering van de gemeentebe sturen en de commissie het ontwerp te bespreken èn eerst dan gaat het ont werp naar de Tweede Kamer der Sta ten Generaal. NIEUWE VERKIEZINGEN. Wanneer het. nu voorliggende plan tot uitvoering zal zijn gekomen, zal het waarschijnlijk nodig worden, nieuwe gemeenteraadsverkiezingen te houden, omdat het bij dergelijke veranderingen zeer goed mogelijk is dat de politieke verhoudingen in de betreffende ge meenten zijn verschoven. Op bestuurlijk terrein zullen bij het tot stand komen van de grenswijzigin gen trouwens nog velerlei voorzienin gen en veranderingen getroffen moe ten worden, en dat alles laat zich voor alsnog niet geheel overzien. Intussen is dus de tweede stap in de richting van het verwezenlijken der annexatieplannen gedaan en het is met wel zeer bijzondere interesse dat de verdere ontwikkeling in deze gevolgd zal worden. Meer Veenendalers zullen worden uitgezonden. Van de directie der SKF te Amster dam, vernamen wij dat binnenkort weer twee groepen arbeiders ter op leiding naar de fabrieken in Cothen- burg in Zweden zullen worden uitge zonden. 'Het gaat hier om groepen van 28 personen en de eerste groep zal op 13 Augustus reeds per vliegtuig vanaf Schiphol vertrekken terwijl de volgen de in de loop van September zal afrei zen. Ook werd ons medegedeeld dat laatst genoemde groep geheel uit Veenenda lers gerecruteerd zal worden. De uitzending naar Zweden zou nog wel vlotter in zijn werk gaan wanneer men ook daar niet met gebrek aan woonruimte te kampen had. Vérder blijkt dat de opleiding van de nï&nsen die reeds in Zweden zijn een succes geworden is, niettegenstaande -f- -*» n ~*~r» l. iui>»k£u. TUINFEEST IN OUWEHANDS DIERENPARK. Begunstigd door prachtig zomerweer en omringd door een grote menigte belangstellenden, trad Dinsdagavond in het feestelijk verlichte Ouwehands Dierenpark het Orkest zonder Naam, de Drie Musketiers en de muzikale clown Fantasio voor het voetlicht. Het geboden programma viel bij de toe schouwers zeer in de smaak. Naar de Directie van het park ons meedeelde, ligt het in haar voornemen om meer dere van deze avonden te organiseren; na wat zij thans heeft geboden zal het haar daarbij evenmin aan belangstel ling ontbreken. ONDERWIJS BENOEMING. Met ingang van 15 Augustus a.s. is tot onderwijzer aan de Ned. Herv. School aan de Beatrixstraat benoemd, de heer W. J. de Heer, onderwijzer te Hagestein. BINNENKORT ZAL VERSCHIJNEN De nieuwe vertaling van de gehele (Uitg. Ned. Bijbelgenootschap) Wij kunnen U nog noteren voor de le oplage. Nadere informaties aan onze zaak. NAAR Hoofdstr. 41 - Tel. 617 - Veenendaal dat het voor allen een geheel nieuw werk betreft. Wat betreft de bouw van de S. K. F.- fabrieken In Veenendaal is het thans zover, dat dezer dagen de eerste heistelling op het terrein is opgezet om te beginnen met het heien van dè 1070 betonnen hei palen waarop de complexen ge bouwd zullen worden. Met enige dagen zal er nog een tweede hei stelling geplaatst worden. Nadat alle betreffende instanties hun goedkeuring gegeven hebben aan' de plannen tot stichting van een nieuwe Hervormde School in Veenendaal-Zuid is dezer dagen met de bouw een aan vang genomen. De school wordt ge bouwd op het punt, waar de Dr Colijn- straat en de Dr De Visserstraat samen komen. Ze zal bestaan uit zes lokalen. De bouw wordt uitgevoerd door de fa J. Boers, Julianastraat alhier en staat onder architectuur van de heer E. J. van de Hoef. Deze nieuwe schoolruimte komt niet voor de tijd. De grote uitbreiding van de Zuidwijk maakt deze meer dan noodzakelijk. De Hervormde School aan de Patrimoniumlaan is te klein geworden. Een gedeelte van de kinde ren krijgt onderwijs in Eltheto. Met zorg ziet het schoolbestuur de datum van 1 October naderen, de dag waarop weer een nieuwe klas op komst is. Toch hoopt het schoolbestuur voor die klas tijdelijk nog ruimte te vinden en men rekent er op dat de nieuwe school in het begin van het nieuwe jaar in ge bruik genomen kan worden. Het was ongeveer kwart voor acht en droog weerWoensdagavond, toen de voorzitter van „Sparta", de heer Stip, met een toespraak de openlucht-demonstraties op het plein aan de Boslaan inleidde. Spreker bracht vooral dank aan het corps „Prins Bernhard", dat ook deze avond weer de muzikale omlijsting verzorgde. Onder de uitstekende leiding van de heer Van Asselt werd daarna be gonnen met het afwerken van een gevarieerd programma met vlotte en hoogst aantrekkelijke nummers. Een grote schare publiek heeft hiervan volop genoten. Nu en dan speelde ook „Prins Bernhard" een pittige mars, waardoor het altijd feestelijke element van de „Sparta"- uitvoeringen nog weer werd ver sterkt. Vooral het optreden van „Micky Mouse'" heeft het publiek smake lijk doen lachen. Het was al donker toen men aan het laatste nummer begon en eerst tegen 10 uur ging het publiek zeer voldaan door het gebodene huis waarts. Mejuffrouw Hendriks, die de ver richtingen op de piano begeleidde, werd nog een bloemenhulde gebracht voor haar belangrijk aandeel in het succes dat „Sparta" ook met deze uitvoerig weer wist te bereiken. ERGERLIJK. Steeds juist wanneer van gem.- wege de daarvoor bestemde bakken op de Burgem. Van Schuppenbrug, van nieuwe planten en bloemen zijn voorzien, ter opfleuring van de weg die dagelijks door zoveel mensen bruikt moet worden, blijkt, dat paalde lieden er niet tegenop zien ze er net zo gauw weer uit te ha len. De politie zeide ons hierover, dat, wanneer de daders gesnapt worden, zij er op kunnen rekenen voor H.B.S., Gymn,, Kweek en Huishoudschool. ZANDSTRAAT 35 VEENENDAAL TEL. 401 Komkommertijd is er wanneer de komkommer op tafel komt. Als die tijd er is, dan zitten we in het hartje van de zomer en dat wil weer zeggen, dat het vacantietijd is. Komkommertijd is meteen vacantie tijd. In de wereld van de pers bracht steeds de komkommertijd verademing. Parlementen waren op reces, staatslie den gingen met vacantie en de journa listen liepen met de ziel onder de arm. Het was de stille tijd, de komkommer tijd. De dagbladen gaven weinig nieuws van betekenis en het maakte weinig uit of je ze las of niet. We zitten nu weer in de komkom mertijd, maar die tijd schijnt voor de pers in de zin van vacantietijd voorgoed voorbij te zijn. Zeker even gretig als in ieder jaar getij wordt er nu naar de krant ge grepen, want we maken momenten van de grootste wereldspanningen door. In Kaesong zijn onderhandelingen over een wapenstilstand in Korea aan de gang en de ogen van de gehele we reld zijn op Kaesong gericht. Geen wonder, want mocht het lukken tot een wapenstilstand te geraken, dan ligt de weg naar vrede in Korea open, maar zo niet, dan vlamt daar de oor logsfakkel weer in helle gloed op en dan doemt ook weer het spook op van een derde wereldoorlog. Vlot gaat het nog niet met die on derhandelingen en dan zijn het eigen lijk nog geen onderhandelingen over het tot stand komen van een wapen stilstand, doch slechts besprekingen over de agenda voor de definitieve on derhandelingen. Onwillekeurig denken we aan de agenda-besprekingen te Parijs tussen de ministers van Rusland, Amerika, Engeland en Frankrijk, die maanden lang duurden en tenslotte op niets uit liepen. Laten we aannemen, dat Kaesong geen tweede Parijs wordt, maar dan krijgen we nog de eigenlijke onder handelingen over een wapenstilstand op basis van de vastgestelde agenda. Geloof maar dat er nog heel wat wa ter door de Rijn zal lopen alvorens de kanonnen in Korea hun laatste woord hebben gesproken. Dat is dan Kaesong, maar in deze komkommertijd is de wereld ook niet weinig in spanning over het conflict tussen Perzië en Engeland over de olie. Amerika slooft zich uit om de hoog opgaande ruzie te sussen en Tru man heeft als zijn speciale gezant Har- riman naar Perzië gezonden om te trachten een regeling inzake de olie kwestie tot stand te brengen, die beide partijen kan bevredigen. Daar zal wel een zware wijs op gaan, want de Per zen hebben zich nu eenmaal in het hoofd gezet, dat het voordeel van de olie, die in hun land gewonnen wordt, niet moet vloeien in de zak van een buitenlandse mogendheid, in dit geval Engeland, maar dat zy en zij alleen daar recht op hebben. Daarbij komt, dat Perzië een arm land is en daarom zo heel goed de rijke winsten van de petroleumbronnen kan gebruiken. Het heeft echter de zaak wel een beetje al te fors aangepakt, toen het op een goede dag kortweg de Anglo-Iraanse oliemaatschappij aan zich trok. Natuurlijk nam Engeland dat niet en daarmee was het conflict ge boren. Men moet niet zeggen, wat gaat ons en wat gaat de wereld zo'n onderlinge ruzie over wat olie aan. Olie is onmis baar voor wie oorlog voeren wil en Perzië is nummer 4 in de rij der petro- leumproducerende landen en wie dus over de olie van Perzië beschikken kan, heeft bij oorlog een grote voor sprong. Voorts moet men niet vergeten, dat Perzië Iran noemt men het land te genwoordig weliswaar een souverei- ne staat is, maar dat Rusland en Enge land al sinds een eeuw wedijveren om de feitelijke macht. Het vuurtje, dat nu in Perzië ge stookt wordt, zou een uitslaande brand kunnen worden en daarom is het te hopen, dat de bemiddelingspogingen van Truman zullen slagen. Over komkommertijd gesproken!

De Vallei | 1951 | | pagina 1