Veenendaalse industrie vraagt om een Rijnhaven Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Wageningen geeft medewerking KLEtFSmAÜS BOEKHUIS Oppassen tijdens Nationale oefening der Reserve Het voorstel van Ged. St. Gelderland aan gemeentebestuur van Ede RIL Fa. J.\F. Tak? Rhenense grond naar Wageningen Voor het eerst de Vacantie- kinderverzorging Nooit gekende drukte op de Veenendaalse Markt 25e JAARGANG VRIJDAG 27 JULI 1951 No. 30 Slachtoffer vechtpartij met politie overleden De Grenswijzigingen Grenscorrectie Studieboeken* Boekh.Gd.\gemaat Abonnementsprijs f 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cer.t Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: DRUKKERIJ „DE GEI.DERSCHE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1—20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN,, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND KA0I MAANDERBUURT, EDERVEEN. RENSWOUDE, SCHERPENZEELt Reeds vele jaren wordt voor Veenendaal behoefte gevoeld aan een goede verbinding te water. Wel wordt door de industrie gebruik gemaakt van de loswal aan de Rijn te Eist, doch deze is geheel onvoldoende, temeer omdat de nodige opslagruimten, kranen enz. ontbreken. Wellicht zou van deze vervoersgelegenheid meer ge bruik worden gemaakt indien in Eist een goed geoutilleerde haven aanwezig was. Het maken van een haven met de nodige outillage zou echter met zeer hoge kosten gepaard gaan. In 1941 werd door Gedeputeerde Staten een studie commissie ingesteld en werd aan de gemeentebesturen van Rhenen en Vee nendaal een plan voorgelegd betreffende de aanleg van een haven in Eist, die ook bij hoog water en ijsgang gebruikt zou kunnen worden. Deze plannen zijn echter nooit verder uitgewerkt, mede tengevolge van de hoge kosten aan de uitvoering van dat plan verbonden. Nadien heeft de totstandkoming van een rechtstreekse wegverbinding tussen Veenendaal en Wageningen (Rijnhaven) de aandacht gehad. De Wageningse haven biedt reeds thans een behoorlijke accommodatie, terwijl de mogelijk heden tot uitbreiding zodanig zijn, dat aan alle eisen zal kunnen worden vol daan. Voorts kan de wegverbinding VeenendaalWageningen, in tegenstelling met die naar Eist, volkomen vlak zijn. Hierbij zijn verschillende mogelijk heden door reconstructie van bestaande wegen. In 1950 is door Burgemeester en Wet houders van Wageningen en het gem.- bestuur van Veenendaal terzake con tact opgenomen met de Provinciale Wa terstaat in deze provincie en die in Gelderland, hetgeen echter geen posi tief resultaat heeft opgeleverd. De Di recteur-Hoofdingenieur te Arnhem deelde aan het gemeentebestuur van Wageningen mede, dat volgens van zijn ambtgenoot in Utrecht verkregen in lichtingen door Veenendaal geen prijs werd gesteld op een haven verbinding, omdat de desbetreffende industrieën volkomen zouden zijn ingesteld op as- vervoer en geen behoefte werd ge voeld aan af- en aanvoer te water. Dienovereenkomstig weigerden Gede puteerde Staten van Gelderland goed keuring van de bereids op de begroting der gemeente Wageningen voor de be oogde wegaanleg uitgetrokken post. Dat het standpunt van de Provinciale Waterstaat,- als zou Veenendaal geen belangstelling hebben voor een directe verbinding met de Wageningse haven, onjuist is geweest, blijkt wel uit het in Maart j.l. door een 12-tal van de be langrijkste Veenendaalse industrieën „GRENSWIJZIGING UTRECHT-GELDERLAND". De huidige grens tussen de ge meenten Ede en Veenendaal wordt vanaf het Omleidingskanaal in zuid oostelijke richting gevormd door een lijn door het hart van het Vallei kanaal; met de grens tussen Ede en Rhenen is dit eveneens het geval. De grens tussen Wageningen en Rhe nen volgt thans van de Zijdvang af in noordelijke richting' de lijn van de vroegere Eemwal. Deze Eemwal is, door de uitgevoerde ruilverkave ling en grondverbetering niet meer in het landschap terug te vinden. Om administratieve en practische rede nen verdient het volgens Ged. Sta ten aanbeveling om de nieuwe grens tussen Ede-Wageningen en Veenen- daal-Rhenen, tussen de Polderweg en de Zijdvang te leggen langs de oostelijke eigendomsgrens van het Valleikanaal (de verbeterde Bis schop Davidsgrift). Ten noorden van het punt, waar de grenzen van de gemeenten Rhe nen, Ede en Wageningen samenko men, is deze wijziging slechts van administratieve aard en betreft zij slechts een verlegging van de grens van het midden van het Valleikanaal (Bisschop Davidsgrift) naar de oos telijke oever; ten zuiden van dit punt zal Rhenen een smalle grond- strook van wisselende breedte aan Wageningen afstaan. Ook een boer derij gelegen aan de Eemwal nabij Kruiponder, zou daardoor naar Wa geningen overgaan. Van betekenis is bij deze correc ties, dat het gehele Valleikanaal dat reeds in onderhoud is bij de Pro vincie Utrecht, binnen die provincie komt te liggen. Union-, Parkor-, Swaï Waterman-, Osmin/ sn Montblano vulpennen k o o vulpt U bij de ipecialist Volledig^ service en garantfë en voorzien van/Uw naam terwijl U T tot het gem.bestuur gerichte adres, waarin duidelijk naar voren wordt ge bracht, dat er bij de industrie ter plaat se grote belangstelling bestaat voor een dergelijke directe verbinding. In dit adres wordt het gem.bestuur ver zocht alle geoorloofde middelen ter hand te willen nemen, opdat een korte, aan de eisen des tijds voldoende weg verbinding met de haven te Wagenin gen tot stand komt. Teneinde tot een volledig oordeel omtrent de economische betekenis van een verbindingsweg VeenendaalWa- Ëeningen (haven) te komen lijkt het i. en W. dringend gewenst, dat terzake op korte termijn een deskundig onder zoek wordt ingesteld. Speciaal ook voor het verkrijgen van de voor aanleg van een zodanige weg waarmede uiter aard een aanzienlijk bedrag gemoeid zal zijn vereiste medewerking van de Provinciale Besturen van Utrecht en Gelderland, achten zij een onder zoek als hiervoor bedoeld en een daar op gebaseerd rapport onmisbaar. Het ligt voor de hand, aldus zeggen B. en W. in hun voorstel aan de Raad, om gelden voor dit onderzoek beschik baar te stellen, dat een dusdanig on derzoek het beste kan worden inge steld door het Economisch Technol. In stituut in beide provincies. Genoemde instanties zijn bereid dit onderzoek in onderlinge samenwerking te verrichten. De hieraan verbonden kosten zullen dan gezamenlijk door Veenendaal en Wageningen worden gedragen. Het E.T.I. voor Utrecht berekent hiervoor een bedrag van 500,-. Het is B. en W. niet bekend, welk bedrag het E.T.I. voor Gelderland vraagt, doch aangezien zij in deze samenwerken, is de verwachting gewettigd, dat d^krel op eenzelfde bedrag zal neerkom^^ In verband mèt het vorenstaande stellen B. en W. dan ook voor een cre- diet tot een maximum van 500,- te verlenen. De gevechtskracht van de Veenen daalse affeling van Nationale Reserve wordt smUs groter. Niet alleen door het regelmatig uitbreiden van het aan tal manschappen maar vooral ook door intens oefenen. In het kader hiervan gaat de Vee nendaalse afdeling a.s. Maandagavond 30 Juli een grote oefening houden waarbij ook met de wapens en met springstoffen zal worden gewerkt. Als een bij uitstek voor dit doel geschikt terrein is de omgeving van het Egeler- meer gekozen. In verband met het gevaar dat even- RESTAURATIE GEBOUW DER GER KERK. In September zal het kerkgebouw der Ger. Kerk aan de Burgem. van Schuppenbrug alhier een restaura tie ondergaan. Bij deze restauratie zal vooral het plafond van het kerk gebouw onder handen genomen wor den. Gedurende 4 of 5 Zondagen kan daardodlteen dienst gehouden wor den in^Wt eigen gebouw maar de Ger. Gem. aan de Hoofdstraat is be reid haar kerkgebouw voor het hou den van de diensten der Ger. Kerk beschikbaar te stellen. De door de plaatselijke fabrikanten georganiseerde mogelijkheid om in de jaarlijkse vacantieweek kinderen tot de leeftijd van 6 jaar te doen verzorgen zodat ook de moeders in die week ge legenheid krijgen om met hun grotere kinderen of hun man eens een of meer dagen op stap te gaan, zonder dat zij in hun bewegingen gehinderd zullen worden door hun kleinere kinderen, is in de afgelopen week in de practijk Misschien worden wij vervelend door zo vaak te juichen en roemen over de werkelijk enorme opleving, welke de Veenendaalse Markt de laatste tijd doormaakt, en door er melding van te maken wanneer de markt weer een record heeft gehaald wat betreft het bezoek en het aantal kraamhouders. Werd vorige week weer een record aantal bezoekers gemeld, afgelopen Dinsdag werd dit record weer met stukken geslagen. De markt puilde uit van de men sen. Het was één gedrang om bij de kramen te komen en langzaam schui felend kon men er vooruit Met de grootste vrijmoedigheid kun- i ook voor de vacanties steeds meer nen wij zeggen dat de Veenendaalse bezoekers wist te trekken,. Markt in haar leven nog niet eerder zoveel belangstelling wist te trek ken, Alle, bijna 60, kramen waren in gebruik en ook meerdere stand werkers waren van de partij. Het was druk Dinsdag, ongekend druk, ook in de winkelstraten. En wat heel belangrijk is, er werd ook bizonder goed verkocht. Vanzelfsprekend is het de vacan- tie welke voor een belangrijk deel aan deze wel zeer bizondere drukte meewerkte maar een feit is dat een dergelijk aantal marktbezoekers nog niet eerder geteld kon worden en ook dat de Veenendaalse Dagmarkt gebracht. Zoals voor deze eerste keer wel te verwachten was, bleek de deelname «n de belangstelling voor deze kinder verzorging nog beperkt en werd het aantal dagen gesteld op twee, n.l. j.l. Dinsdag en Woensdag. Dinsdag waren er 14 kinderen in het gymnastieklokaal van de openbare school aan de Sandbrinkstraat dat als kinderbewaarplaats was ingericht en Woensdag waren er 12 kinderen toe vertrouwd aan de goede zorgen van dj^kundige en voor hun verantwoor delijke taak berekende kinderverzorg- sters. Het was een alleraardigst gezicht die kleintjes te zien spelen en stoeien. Er was een hoop zand en van allerlei speelgoed en de stemming was opper best. Ze kregen op tijd hun natje en droogje en ook hun middagslaapje heb ben zij niet gemist, want met bran cards was er een uitstekende slaapge legenheid geschapen. Al met al bleek deze eerste keer een groot succes wat betreft de organisatie en de gang van zaken. Waren het dit keer nog betrekkelijk weinig ouders die van deze verant woorde gelegenheid gebruik maakten, volgend jaar zullen het er stellig meer zijn, want de ouders van de verzorgde kinderen waren er zeer enthousiast over. tuele nieuwsgierigen voor deze oefe ning zullen lopen wanneer zij zich in het genoemde oefenterrein begeven, wordt, om ongelukken te voorkomen, met nadruk aangeraden zich Maandag avond van 7 tot 10 uur niet in deze omgeving op te houden. Vooral de ouders zullen goed doen hun kinderen uit de buurt van de oefe ningen te houden. Werd de toestand van inwoner B, welke gewond raakte tijdens een vecht partij met de politie, en door een pistoolkogel was getroffen, eerst rede- delijk geacht -Woensdagmiddag kon hem nog een verhoor worden afge nomen- gisteravond is hij toch nog vrij onverwacht overleden. De toedracht van dit ernstige voor val was als volgt: Politie-agenten werden aangevallen door B. en G. alhier toen de agenten besloten eerstgenoemden naar het bu reau over te brengen omdat ze t geen gevolg gaven aan de manin gen om rustig naar huis te gaan. Tij dens de daarop volgende worsteling loste een der agenten een schot in de lucht. De belagers, hierdoor even ge schrokken, staakten het gevecht een ogenblik, om meteen weer de politie mensen aan te vallen. In de verwarring van de tweede wor steling zag een der agenten kans om nog een waarschuwingsschot te geven, maar hij werd daarbij toch nog weer aan zijn arm getrokken. Het schot trof daardoor B. in het onderlijf, met het bekende gevolg. Dr Vergouwen was juist in de buurt en verleende de eerste hulp. G. die door deze gevolgen zijn ver zet staakte, ging daarna rustig met de politie mee naar het bureau. Voor het gemeentehuis echter verzette hij zich weer en ook daar moest nog een waar schuwingsschot gelost worden. B. werd per ziekenauto naar het Julianazieken- huis vervoerd. Het onderzoek in deze zaak is nog niet afgesloten. DIEFSTAL VAN BOERENWAGEN. Dezer dagen zag een landbouwer een boerenwagen over een van onze wegen gaan en kwam opeens tot de ontdekking dat deze behalve de wie len, want er waren andere onder ge zet zijn eigen wagen was. Hij deed hiervan aangifte en de po litie vond aanleiding om een inwoner te arresteren wegens diefstal. VOGELPEST BREIDT ZICH UIT. Gedurende het afgelopen weekeind werden te Ede weer twee nieuwe ge vallen van pseudo-vogelpest geconsta teerd, n.l. op de bedrijven van D. aan de Lunterseweg en van M. aan de Zonneoordlaan. In totaal moesten op deze bedrijven 3400 kippen worden af gemaakt. Het gaat hier om een vraagstuk van de gemeentelijke indeling welke een oplossing eist aldus schrijven Ged. Staten van Gelderland aan het gemeentebestuur van Ede, en in dat schrijven zegt dit college o.m. nog: In de loop der jaren heeft het dorp Veenendaal zich naar alle zijden over de grenzen van de gemeente van de zelfde naam heen uitgebreid. Thans liggen op het grondgebied der ge meenten Ede en Renswoude en in mindere mate op het gebied van Rhenen, op vrij grote afstand van de kernen van die gemeenten, delen van het dorp Veenendaal. De samenhang tussen de verschillende dorpsgedeelten is zeker niet alleen van stedebouwkundige aard. Ook in sociaal, cultureel en economisch op zicht zijn de banden tussen de bin nen en buiten de gemeente Veenen daal gelegen dorpsgedeelten zo nauw, dat zij een eenheid vormen. De bestaande gemeentegrenzen van Veenendaal enerzijds en van Ede, hswoude en Rhenen anderzijds, ie voor een groot deel midden door aan weerszijden bebouwde straten, zelfs midden door het dorp lopen, splitsen dan ook een gebied, dat maatschappelijk een eenheid vormt, bestuurlijk in delen. Onze Ambtgenoten en wij hebben aan de Planologische Diensten in onze Gewesten opdracht gegeven het vraagstuk van de gemeentelijke in deling van het bovenbedoelde gebied met zijn omgeving in studie te ne men. Deze diensten brachten ons daar omtrent rapport uit. Wij menen, dat in dit rapport te recht tot de slotsom is gekomen, dat de juiste oplossing van het vraag stuk der gemeentelijke indeling in dit gebied zou zijn, dat het op het grondgebied van de Gem. Ede ge legen gedeelte van het dorp Veenen daal met het daaromheen gelegen gebied bij de gemeente Veenendaal wordt gevoegd. DE GRIFT GEHEEL ONDER UTRECHT. Het meerbedoelde rapport behelst voorts een voorstel tot wijziging van de grens tussen de gemeente Ede enerzijds en de gemeenten Veenen daal en Rhenen anderzijds ter plaatse waar deze thans een lijn volgt door het hart van het Vallei kanaal (Bisschop Davids Grift) zodanig, dat de nieuwe grenstal worden gevormd door de oofiteflp» eigendomsgrens van het genoemde Ra- naal. Wij menen, dat verwezenlijking van dit voorstel, als gevolg waar van het Valleikanaal, dat in onder houd is bij de pi-ovincie Utrecht, ge heel binnen die provincie zal komen te liggen, gewenst is. DE VERWARRENDE TOE STAND VAN THANS. Ging het bij de andere grenswijzi- gingsvoorstellen meer om kleinere grenscorrecties, bij de grenswijziging Veenendaal-Ede komen grotere be langen aan de orde. Het is duidelijk op welk een zon derlinge wijze de grenzen door de plaats Veenendaal lopen. Dit ver oorzaakt vele moeilijkhedien (men, denke slechts aan politie-toezicht en brand weer wezen), vele verwarrin gen (bijv. door verschillen in de ge meentelijke voorschriften en veror deningen, aanleiding tot ontduiking van wettelijke bepalingen (gebruik makende van verschil in voorschrif ten) en onnodige hoge kosten. Een nieuwe grens moest dus met zorg worden getrokken om de vele euvels, aan de huidige grens verbonden, weg te nemen. DE PLANOLOGISCHE GRONDSLAGEN. Planologische grondslagen, waarop de voorstellen tot wijziging in dit ge bied hebben berust, waren de vol gende: De gemeente Veenendaal heeft een zeer sterk industrieel karakter. De agrarische groep neemt een zeer be scheiden mlaats in, zo vond in 1947 slechts A 8 der totale beroeps bevolking werk in de agrarische be drijven. Het aandeel van de agrarische groep in de totale beroepsbevolking van Ede is niet minder dan ruim 32 Deze verhoudingen tussen Veenendaal en Ede in aanmerking genomen, meenden wij dat niet meer agrarisch gebied aan Veenendaal moet worden toegevoegd, dan voor een redelijk te achten ontwikkeling noodzakelijk is. Als markt- en winkelcentrum heeft Veenendaal een verzorgende functie voor een vrij uitgestrekt lan delijk gebied. Met hetgeen is mede gedeeld i van de grondsla gen voor ogen, is gemeend niet te moeten voorstellen om het gehele landelijke gebied, dat voor zijn ver zorging is aangewezen op Veenen daal, bij de gemeente Veenendaal te voegen, maar alleen het gebied dat overwegend stedelijk van structuur is en onmiddellijk aansluit bij de be staande kern en, naar aan te nemen valt, in de toekomst een deel zal vormen van de stedelijke en indus triële conglomeratie Veenendaal. Wegen van enige betekenis zijn over het algemeen niet bruikbaar als grenzen, tenzij met zekerheid valt te zeggen dat er niet langs ge bouwd zal worden (oa. is dit het ge val met autosnelwegen). Voor het traceren van de grens zijn de eigendomsverhoudingen op genomen, teneinde, voorzover mo gelijk, te voorkomen dat de particu liere belangen geschaad zouden wor den. TOENAME VEENENDAALSE BEVOLKING BECIJFERD OP 100 a 110%. Door de stedebouwkundige ont werper is voor Groot-Veenendaal een bevolkingstoename becijferd van 100 a 110 Gezien de sterke in dustriële ontwikkeling, de geaard heid der bevolking, de gunstige lig ging van nog te ontsluiten industrie terreinen achten wij de verwachting voor een toeneming der bevolking van deze omvang volkomen gerecht vaardigd. RONDWEGEN OM VEENEN DAAL. Om deze toekomstige kern van Groot-Veenendaal zijn in het uit breidingsplan van Veenendaal rond wegen geprojecteerd. Aan dé zuid zijde van Veenendaal begint de rondweg op Rhenens gebied bij de Cuneraweg op korte afstand van de gemeentegrens Rhenen-Veenendaal. Aan de oostzijde valt de rondweg, ten zuiden van het Omleidingskanaal, samen met de Groeneveldselaan, ten noorden van het Omleidingskanaal valt de rondweg vrijwel samen met de Polderweg. Aan de noordkant is de rondweg even ten zuiden van Rijksweg nr. 12 geprojecteerd, ter wijl aan de westzijde de rondweg evenwijdig aan en op korte afstand oostelijk van het noord-zuid verlo pende deel van het Valleikanaal (Bisschop Davidsgrift) is gedacht. Vervolg op pag. 2 DRAAGT U OOK /EEN VAIshOPTICIËN Erkenning leverantie aan alle ziekenfondsen in Nederland.' Reparaties ving èn voordelig Ruime sortering Zonnebrillen Hoofdstraat 118^ Tel. 632 Veenendaal. We hebben op de schoolbanken heel wat gehoord over Lodewijk Na poleon. Dat hij heel wat goediger van aard was dan zijn grote broer, keizer Napoleon, die ons land in palmde, dat hij dwars tegen het be vel van die broer in de smokkel handel met Engeland oogluikend toeliet, dat hij bij de ramp, die in 1807 Leiden trof, blijk gaf van zijn hartelijk meeleven met het wel en wee van ons volk, dat toch het zijne niet was. Van dat alles heeft ons de meester verteld en dat was goed en mooi. Maar wat we in onze jeugd niet gehoord hebben van die Lode wijk Napoleon, dat was zijn plan om toen reeds met de gemeente Vee nendaal te doen, waaraan nu zo hard wordt gewerkt, n.l. de eenwording van Stichts- en Gelders Veenendaal. Van dat plan is toen niets gekomen, omdat koning Lodewijk al spoedig door keizer Napoleon werd terug geroepen en na de bevrijding van het Franse juk de oude toestand in 't Veen bleef gehandhaafd. Met die kennis uit de historie van Veenendaal zou je er haast toe ko men straks, wanneer de grenswijzi ging haar beslag heeft gekregen, een straa,), een laan of een plein te noe^ men naar Lodewijk Napoleon, 't Ge beurt natuurlijk niet, want tenslotte was hij een Fransman en toen dus een vijand van ons volk. Het is wel merkwaardig, dat ook tijdens de Duitse bezetting het voor nemen bestond Veenendaal in be stuurlijke zin tot een eenheid te ma ken. Maar nog minder dan van. Lo dewijk Napoleon wensten we dit als een geschenk uit de hand van Seyss Inquart. Hoezeer ook gekant tegen vreem de inmenging in onze eigen binnen landse aangelegenheden, toch groei de ook hier almeer het besef, dat in Veenendaal grenswijziging niet uit kon blijven. Zal het geprojecteerde plan, zoals dit nu is voorgelegd, verwezenlijkt worden, dan is vooral de medewer king van Ede vereist, want deze ge meente staat in dat geval de groot ste amputatie te wachten. Niet wat het grondverlies betreft, want van de 32000 ha die het groot is, raakt het weinig meer dan 1 kwijt, maar 't zit h'm voornamelijk in het verlies aan bewoners, n.l. 3500, d.i. weinig minder dan 10 van het ge hele zielental. Wat voor Ede geldt, geldt uiter aard ook voor de andere gemeenten, die, 't zij dan in veel mindere mate, verlies aan grond en mensen zullen hebben te boeken. Met dat al komen de vroede va deren van onze genabuurde gemeen- ten zeer binnenkort toch voor een moeilijke beslissing te staan. EEN EXTRAATJE VAN DE RIJKS POSTSPAARBANK. De Directeur van de Rijkspost spaarbank heeft medegedeeld, dat ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan aan de inleggers een toeslag zal worden verleend Deze wordt toe gekend aan allen, die gedurende het gehele jaar 1951 een spaarbank boekje of rekening bij de Rijkspost spaarbank hadden en bedraagt 5 van de rente. TRAGISCH EINDE VAN TONEEL UITVOERING TE EDE. Zaterdagavond werd voor meer dan 2500 toeschouwers in het openlucht theater te Ede het zigeunerspel „Ver deeld kamp" opgevoerd door de Edese Toneel Combinatie. Tijdens de pauze werd één van de bezoeksters, de 49- jarige mevr. Van de Ham uit Ede, plot seling onwel en overleed enkele ogen blikken later ter plaatse, nog voor zij vervoerd kon worden. Dit tragisch sterfgeval verwekte on der de talrijke bezoekers grote versla genheid en Hhen besloot daarom onmid dellijk de tweede helft van deze uit voering af teuasten. voor H.B.S.\Gyrpn„ Kweek en Huishoudagjïool. ZANDSTRAAT 35 VEENENDAAL TEL. 401

De Vallei | 1951 | | pagina 1