Ged. St. van Gelderland over de komende grenswijzigingen Rhenen Predikbeurten Speeltuin „Sport en Spel" geopend Wijziging verordening Hondenbelasting en brillant! ENGELSE KAPERS Vervolg van pagina 1 Met het bovenstaande als leidraad, dienen de grenzen zoveel mogelijk in overeenstemming te zijn. Met inachtneming van het boven staande is de grens zodanig getrok ken dat om de bestaande en de in de toekomst te verwachten bebou wing een (niet te brede) groenstrook blijft bestaan, zodat bij een onver hoopte zeer bijzondere en maximale bevolkingstoeneming toch geen nieu we grensproblemen zullen ontstaan. DE VROEGERE PLANNEN. De oorspronkelijke plannen gingen er vanuit dat het gebied van de ge meente Ede, voor zover bewoond door inwoners van „Gelders-Vee- nendaal", die georiënteerd zijn op de plaats Veenendaal, zou moeten worden gevoegd bij de gemeente Veenendaal. Bij de gemeente Ede zijn tegen een dergelijke gebiedsafstand, waardoor een vrij groot landelijk ge bied bij de gemeente Veenendaal zou worden gevoegd, bezwaren ge rezen. Daarna is een ogenblik gedacht aan een andere oplossing, n.l. om het bij Veenendaal te voegen gebied te be grenzen door de Polderweg, die loopt van het oostelijke beginpunt van het Omleidingskanaal tot Rijksweg nr. 12 en vandaar in westelijke richting langs deze Rijksweg tot aan de te genwoordige grens van de gemeen ten Ede en Renswoude. Door de Planologische diensten zijn deze vroegere plannen uiteraard nauwkeurig onderzocht. Wat de oorspronkelijke plannen betreft, was de mening, dat deze te ver gingen, conform de hierboven vermelde pla- nalogische grondslagen moet de lei dende gedachte zijn een redelijke ge- biedsvergroting van de gemeente Veenendaal te bereiken, voldoende voor de toekomstige bevolkingstoe neming en industrievestiging, als mede een verantwoord tracé van de grenzen. Het leggen van de grens langs de Polderweg is minder gelukkig en kan in de toekomst moeilijkheden scheppen. Een bebouwing langs deze weg (in 't bijzonder aan de oostzijde) zal mogelijk in de toekomst plaats vinden e^^ook al zou deze bebop^ Assurantiën, Schattingen Hyjfötheken in sommige gevaHen ook^loa geld. ASSra^TIE-KANTOOR Fa. MULDER Zn. Kerkewijk l£3frel. 860, veenendaal wmg uitsluitend voor agrarische doeleinden zijn (in verband met de plaats gevonden herverkaveling is dit te verwachten), ook dan is het niet juist dat zo vlak langs de grens der gemeente Veenendaal wordt ge bouwd. De bebouwing langs de Buurtsteeg ten oosten van de Polderweg is over een afstand van 400 m. nog duide lijk van het karakter van de uit breiding van Veenendaal en sluit ge heel aan bij de westelijker gelegen woningen van de Buurtlaan-Buurt- steeg. DE NIEUWE WEG. Van Rijksweg nr. 12 tot aan de spoorlijn Utrecht-Arnhem wordt de grens tussen Ede en Renswoude thans grotendeels gevormd door de Nieuwe weg. Deze toestand is zeer onbevredigend. De gehele bebouwing langs de Nieuwe weg zal binnen de grenzen van Veenendaal moeten komen, want niet alleen vormt deze bebou wing een uitloper van de bebouwing van Veenendaal (over de spoorlijn staan geen huizen meer), maar hier is bijv. de R.K. kerk (met school) voor Veenendaal gebouwd (op 't ge bied van Renswoude), terwijl er ook de R.K. begraafplaats is gelegen (aan de andere zijde van de weg in de gemeente Ede). Deze ongewenste toestand mag zeker niet bestendigd worden. Teneinde een zo juist mogelijk ad vies te kunnen geven over de vraag welk-deel der gemeente Ede bij de gemeente Veenendaal zou moeten worden gevoegd, zijn door de Plano logische Diensten de stedebouw- kundige en sociaal economische ver houdingen bestudeerd. Voor het bepalen van de grens aan de noordzijde waren 2 gunstige elementen aanwezig, n.l. de Rijks weg nr. 12 (in aanleg) en de spoor lijn Utrecht-Arnhem. Het stond voor ons vast dat de grens zeker niet over de spoorbaan mocht gaan, want al zou aangetoond kunnen worden dat het benoorden de spoorbaan gele gen gebied zich wel enigermate op het winkel- en marktcentrum Vee nendaal oriënteert, economisch en sociaal lopen de belangen niet paral lel met die van Veenendaal. De Nieuwe weg vormt een voort zetting van de Veenendaalse bebou wing, de reeks van woningen wordt enigszins onderbroken door het weg- lichaam van de Rijksweg nr. 12, welke weg met een viaduct over de Nieuwe weg is gelegd. De bebou wing van de Nieuwe weg eindigt bij de spoorbaan. De spoorbaan heeft een afsluitende werking, want ten noorden van de spoorlijn is geen be bouwing meer. De bebouwing van de Nieuwe weg buiten de annexatie laten, zou betekenen dat een stukje Renswoude zonder band met enige andere buurt van Renswoude daar zou blijven bestaan en een deel van Ede eveneens zonder een enkel con tact met enig ander deel van Ede. Waar bovendien de R.K. kerk met school en de R.K. begraafplaats, die hier gebouwd, respectievelijk inge richt zijn in de eerste plaats voor de R.K. Veenendalers, aan dit noorde lijkste deel van de Nieuwe weg zijn gelegen en de gemeente-, c.q. pro vinciale grens langs de weg loopt, meenden wij dat het zeker aanbe veling verdient dit deel van de Nieuwe weg bij Veenendaal te voe gen. De bebouwing is van een ge mengd karakter, maar de hier wo nende groep is overwegend werk zaam buiten de agrarische sfeer. DE STATIONSTRAAT. De buurt langs de Stationstraat vormde oorspronkelijk een deel van de lange lintbebouwing langs de Prins Bernhardlaan en de Station straat tot aan Rijksweg nr. 24 Zeist-W/oudenberg-de Klomp-Ede- Arnhem), dus tot aan de Klomp; de naam was toen Boveneind. Door de uitbreidende bebouwing van Gelders Veenendaal is het gedeelte aan de Prins Bernhardlaan, dus tussen de Valleistraat en de Buurtlaan geheel in de bebouwing van Veenendaal opgenomen. De Stationstraat wordt thans min of meer in drieën gedeeld door: a. Rijksweg nr. 12, alhoewel deze rijksweg met een viaduct over de Stationstraat heen gevoerd zal wor den; b. de spoorlijn Utrecht-Arnhem, hoewel ook deze baan geen absolute belemmering vormt, omdat de Sta tionstraat via een lage tunnel onder de spoorbaan doorgaat. De Stationstraat heeft naar de aard van de bebouwing een gemengd karakter, waarbij naar het noorden toe de overgang naar de agrarische sfeer steeds duidelijker wordt. Naar onze mening aldus gaan Ged. Staten van Gelderland verder is de scheidende functie van de Rijksweg het grootst. Het is te voor zien dat de bebouwing van de Sta tionstraat ten zuiden van de Rijks weg op den duur grotendeels in de nieuwe uitbreiding van Veenendaal zal worden opgenomen. Het deel van de Stationstraat ten noorden van de Rijksweg blijft echter een op zich zelf staand stuk lintbebouwing en vormt met De Klomp feitelijk één geheel. Gelet ook op punt a. van de grondslagen n.l. om niet meer agra risch gebied bij Veenendaal te voe gen dan strikt noodzakelijk is, me nen wij dus te moeten voorstellen om hier de rijksweg als grens aan te houden. DE BEROEPSSTRUCTUUR DER BEVOLKING VAN GELDERS. De bewoners van Gelders-Veenen- daal hebben zeer veel contact met Veenendaal en weinig contactpunten met Ede. De beroepsstructuur van de in wijk 2 wonende groep, in vergelij king met de beroepsstructuur der bevolking van Ede en Veenendaal, toont veel meer overeenkomst met die van Veenendaal dan met die van Ede. Tot. werkende ber. bev. in procenten gem Ede; wijk 2 v. Ede; gem. Vee nendaal: Werkzaam in: nijverheid 34.51.7 62. landbouw 32.2 16.6 8.1 econ. diensten 17.8 24.4 20.1 soc. dienst 16.7.3 9.8 Totaal aantal 16.197 1737 4965 Uit het bovenstaande staatje blijkt duidelijk de overeenkomst in be roepsstructuur van dewijk Gelders Veenendaal met de gemeente Vee- Wij menen, zo zeggen Ged..Sta ten van Gelderland, hiermede op wel overtuigende wijze te hebben aan getoond dat het aanbeveling vee- dient een deel van de gemeente Ede te voegen bij Utrechts Veenendaal. De vraag, waar de grens kan wor den getrokken, bleek betrekkelijk gemakkelijk te beantwoorden. v In de verordening op de heffing van hondenbelasting is bepaald, dat de be lasting niet is verschuldigd voor po litiehonden, door ambtenaren van poli tie gehouden ter verrichting van op sporingsdiensten. Van de zijde der plaatselijke politie- honden-dresseerclub werd er de aan dacht van B. en W. op gevestigd, dat in veel gemeenten, o.a. in Ede, een be paling bestaat, dat voor honden, ge houden door leden van erkeigk vereni gingen voor politiehondj^ressuur, geen belasting verschuldigd is, met ver zoek ook in deze gemeente deze vrij stelling in te voeren. Het komt B. en W. billijk voor der gelijke honden vrij te stellen, omdat zij gehouden worden als handelsobject teneinde na africhting te worden ver kocht. Bovendien stellen deze leden de honden, die afgericht zijn of nog wor den afgericht, gaarne belangeloos ter beschikking, als de politie, in voorko mende gevallen, een beroep op hen doet. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. de Raad voor de ver ordening dienovereenkomstig te wijzi gen en het bepaalde te doen luiden als volgt: „Honden met certificaat voor politie hond of in opleiding voor dit certifi caat, door ambtenaren van politie ter verrichting van opsporingsdiensten of door leden van erkende verenigingen voor politiehonden-dressuun gehou den." A GESLAAGDEN KONINGIN JULIANA SCHOOL. ALLE CANDIDATEN GESLAAGD. Aan het Mulo-examen namen dit jaar 34 candidaten deel, die allen slaag den, n.l. Jan van Barneveld, Henk Boers, Klaas Diepeveen, Ans van Dijk, Joop de Fluiter, Leo van Geldern (uit Renswoude), Kees Heikamp, Henk Hofstra, Ineke Hofstra, Corrie Huiting, Henk Jonker, Corrie van Kessel, Jaap van Kesteren, Jan de Kleuver, Sander de Kleuver, Wout Klumpenaar, Lies de Koning (uit Ederveen), Jo van Ma nen, Gert van Manen, Wim van Manen, Nico Meyer, Ties van Afferen, Roelie Oosterdijk, Roel v. d. Poel, Wout Re- bergen, Klaas Roelofsen, Corrie Sas burg (uit Overberg), Janny Schoeman, Joop Schouten, Corrie v. d. Vendel, Johan Verburg (uit Overberg) (B-di ploma), Evert Vermeulen, Rika Vink, Ineke Wanders. Vermeldenswaard is nog, dat Jan de Kleuver, Wim van Manen, Nico Meyer en Ineke Wanders slaagden na slechts 3-jarige studie. Het is sinds 1937 de vierde maal, dat 100 procent der eindexamencandida*n het diploma verwierven. MARKTBERICHTEN. Eiermarkt. J.l. Dinsdag werden op de Veenendaalse Eiermarkt aangevoerd 112.000 eieren. Handel was vlug. Prij zen 14,15 tot 15,25 per 100 stuks en 2,40 per kg. Biggenmarkt. Aanvoer 65 biggen. Handel matig. Prijzep, van 30,- tot 50,- per stuk. nendaal. Wordt daarbij bedacht dat de Buurt Benedeneind voor ruim 40 agrarisch is en het gebied van de verspreide woningen voor meer dan de helft, dan is het duidelijk dat de structuur van de buurt Gelders Vee nendaal practisch geheel gelijk is aan die van de gemeente Veenen daal DE FORENSEN. Zowel in de gemeente Veenendaal als in Gelders Veenendaal is werk gelegenheid in de industrie Dit ver klaart het feit dat het aantal foren sen wel belangrijk, maar niet op vallend groot is. De grootste aantrek kende kracht gaat uit van Veenen daal, vandaar dat van de wijk Gel ders Veenendaal 397 personen (per 31 Mei 1947) gingen werken in Utrechts Veenendaal, maar omge keerd zich slechts 203 personen van Utrechts Veenendaal begaven naar Ede (d.w.z. vnl. naar Gelders Vee nendaal). Helaas geeft de statistiek geen beeld van het forensenverkeer tussen Gelders Veenendaal en de rest van de gemeente Ede. Teneinde daarvan althans enigermate een beeld te krij gen, is een enquête ingesteld bij de grote bedrijven van Gelders Veenen daal Daarbij is gebleken, dat van de werknemers in deze bedrijven slechts enkelen afkomstig waren uit andere delen van de gemeente Ede. In totaal waren woonachting in Gel ders Veenendaal of in het overige deel van de gemeente Ede: 32.6 in Utrechts Veenendaal: 45.3 en in andere gemeenten 22.1 Hier blijkt dus, dat de arbeidsforensen in veel sterker mate in de zgn. stu wende bedrijven, dan in de plaatse lijk verzorgende bedrijven werkzaam zijn. Valt dus met behulp van de sta tistiek eveneens de nauwe verbon denheid van Gelders en Stichts Vee nendaal aan te tonen, een bezoek ter plaatse overtuigt nog het meest. Verschillende straten en wegen vor men thans de grens: zo behoort de bebouwing van de Nieuwe weg aan de ene zijde tot Renswoude en aan de andere zijde tot Ede, van de Val leistraat en de Vendelseweg tot Vee nendaal en Ede en van de Munniken- weg tot Renswoude en Veenendaal. De winkelstraat, de Hoofdstraat, is het duidelijke centrum van de ge hele plaats Veenendaal. SCHOOLREIS O.L.SCHOOL „DE KLOMP" EN „GELD. VEENENDAAL" Vrijdag j.l. was het een feestdag voor de hoogste klassen van genoemde scho len. 's Morgens om 8 uur stond er een grote bus van de NBM klaar om onge veer 65 kinderen met hun geleiders een reisje te doen maken. Het ging langs Amersfoort en Soest naar Soestdijk, waar even werd gestopt voor het „Wit te Paleis" in de bossen. De hoop die vele kinderen koesterden ee^of meer leden van het koninklijk g^B te zien werd niet vervuld. Van hie^^ing het naar Aalsmeer waar de veilinggebou wen werden bezichtigd. Het was hier een waar festijn van kleuren en geu ren en de uitroepen van bewondering waren dan ook niet van de lucht. Een gids gaf toelichting over de gang van zaken tijdens een bloemenveiling. Ook werd even op een veilingtribune ver toefd, het was alleen jammer dat de veilingklok niet in werking was. Dan werd er een rondvaart gemaakt over de Westeinder plas, die ook zeer in de smaak viel. Tijdens deze boottocht viel er een mals buitje, daar de boot over dekt was, deed dit geen afbreuk aan de stemming. Hierna werd de reis voortgezet naar Alphen a.d. Rijn, naar het vogelpark „Avifauna", een wonder van aanleg, waar de vreemdste en mooiste vogels waren te bezichtigen. Er waren 1% m grote struisvogels maar ook vogeltjes van ±1^ cm, die een bijna niet te evenaren kleur ten toon spreiden. Ook van de genoegens die|Brecrea- tietuin bood werd een druk ^R-uik ge maakt. Toen ging de reis verder naar Haas trecht waar de speeltuin wachtte. Hier waren enige nieuwtjes op het gebifcd van vermaak o.a. een vliegtuig dat met veel geplas landde op 't water, waarbij veel deelnemers een nat pak haalden wat natuurlijk juist het mooie er van was. Ook was er een kabelbaan waarbij men hangende over een waterplas scheerde. Aan het gejuich te horen was ook het nodige plezier (natte voeten en soms nog meer). Om ruim 7 uur werd de terugtocht aanvaard. Na onderweg nog iets te heb ben gebruikt ging het over het hazen pad huistoe waar men om 20.30 ar riveerde. Het was een prettig slot v&n een welbesteed schoolseizoen en de va- cantie wacht, waarin en onderwijzend personeel en leerlingen de nodige lust en kracht kunnen opdoen om over 4 weken weer met frisse moed verder te gaan. KEURING VAN DE DIENSTPLICHT LICHTING 1952. De Burgemeester van Veenendaal maakt bekend dat alle oproepingen voor de keuring voor de lichting 1952 zijn verzonden. Zijn er in 1932 geboren mannelijke personen, die de Nederlandse nationaliteit bezitten en in een der Nederlandse bevolkings registers zijn opgenomen of daarin opgenomen hadden moeten worden, en de oproeping voor de keuring dan wel een bericht van nietinschrijving nog niet hebben ontvangen, dan moeten zij zich vóór 1 Augustus a.s. ter gemeentesecretarie aanmelden. MOBILISATIE-OORLOGSKRUIS VOOR OUD-PLAATSGENOOT. In hotel „Rijnzicht" te Renkum had in tegenwoordigheid van de Ameri kaanse Navy Commander Earl K. So lenberger, de Engelse Group Comman der J. D. M. Kerr, vertegenwoordiger van de Engelse Regering, de Amerik. onderminister van financiën Henry M. Ln^fe en vele andere functionarissen vaRRe Amerik. legatie en vertegen woordigers van het voormalig verzet, door de heer A. C. Montfoort van het Ministerie van Oorlog de uitreiking plaats van een 4-tal Mobilisatie-Oor logskruizen, voor betoond verzet gedu rende de jaren 1940-1945. Deze plechtigheid had plaats ter ge legenheid van het bezoek van genoem de Geallieerde vertegenwoordigers aan Arnhem, Oosterbeek en omgeving. On der de gedecoreerden bevond zich o.m. onze oud-plaatsgenoot, de heer F. C. van Rijswijk, nu directeur-eigenaar van hotel „Rijnzicht" te Renkum. De andere gedecoreerden waren: Ir Mes- ker en de heer J. Peelen Jr. te Ren kum (schrijver van het bekende boek „Het begon onder melkenstijd"), wier naam ook voor Veenendaal geen on bekende klank heeft, alsmede de heer J. A. Surig, verbonden aan de Ameri kaanse Ambassade. INSTITUUT HUIBERS. |ft|er dagen is de heer M. G. Hui- bt^RMulderslaan 31, gekomen tot de oprichting van een Onderwijs-instituut. Blijkens een in dit nummer van ons blad voorkomende advertentie begint het instituut me de opleiding Praktijk diploma Boekhouden en de cursus Mid denstandsdiploma. Wij wensen de heer Huibers succes in zijn onderneming. GESLAAGD. Bij het te Arnhem gehouden examen slaagde voor het diploma Boekhouden onze plaatsgenoot de heer C. J. de Gooijer Czn. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: kinderbril; armband; doublé armbandje; drukstropdas; tennisbal; drie boorden. Verloren: dames portemonnaie; heren polshorloge met schakelarm band; grijze autoped; fluweel jon gensjasje; schakelarmband; rood fluweel meisjesjasje; schakel bro che; bankbiljet; heren portemon naie; lichtgroene ceintuur; bood schappentas met inhoud; een grijs jongenspakje; heren regenjas; rode dames portefeuille met inhoud. „VRIJ EN BLIJ" IN OUWEHAND. A.s. Maandagavond 30 Juli wordt in Ouwehand's Dierenpark een mu zikale show gegeven, waaraan wordt medegewerkt door het bekende Ra dio-ensemble van de N.C.R.V. „Vrij en Blij". Evenals een week geleden zal ter gelegenheid van dit tuinfeest het park uniek verlicht zijn. GESLAAGD. Nadat de leerling G. v. d. Pol te Rhenen van de Mulo school aan de Wilhelminastraat, te Arnhem slaag de voor het eindexamen, hebben van de 15 leerlingen op één na allen het einddiploma behaald. WAGENINGEN VERSCHALKTE DE MEESTE VIS. De derde wedstrijd in -de gecom- bi^erde competitie van de henge- l^Bverenigingen uit Oosterbeek, ïOTTkum, Wageningen en Rhenen, die Zaterdagmiddag in Rhenen werd gehouden, werd een overwinning van de Wageningers met 1572 gram. Het weer was goed, maar er stond een verkeerde wind met een sterke stroom lange de strijkdam bij de brug, zodat de hengelaars veel moei te hadden een visje te vangen. Ver geleken met de andere wedstrijden bleef de vangst dan ook laag. Van iedere club waren tien hengelaars in de strijd geworpen, en na het sein „leg-in" doken veertig soorten aas in het Rijnwater. Alvers, grundels en ondermaatse vissen telden niet meer en werden prompt weer naar hun element teruggeworpen, zij het ook met een gezicht van: „wat doe jij in de kou!" Na anderhalf uur werden alle hen gels gestreken, eri togen de vissers naar hun Clubhuis Café H. P. van Noort, waar de vangst nauwkeurig werd gewogen en het resultaat bleek te zijn: 1. Wageningen, 1572 gram; 2. Rhenen, 1036 gram; 3. Renkum, 640 gram; 4. Oosterbeek, 544 gram. Na 3 wedstrijden is hiermede de competitiestand als volgt: 1. Wage ningen, 2920 gr.; 2. Renkum, 2758 gr.; 3. Rhenen, 1783 gr.; 4. Ooster beek, 992 gr. De zes persoonlijke prijswinnaars zijn: 1. J. Wiegerink; 2. H. Albers. 3. H. Jochums. 4. W. de Bruin. 5. G. van Zetten; 6. J. Bos veld. De laatste beslissingswedstrijd zal op 1 September in Wagenin gen worden gespeeld. BROMFIETSERS GAAN WEER BROMMEN. De Rhenense Bromfietsclub i.o. heeft de smaak te pakken, gekregen met haar geslaagde Natuurschoon- rit, en gaat een dergelijke betrouw- baarheidsrit organiseren op Dinsdag 31 Juli a.s. 's Avonds tussen zeven uur en half acht kan gestart worden bij Hotel Het Wapen van Rhenen. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt. 9.30 uur Ds. Vroegindewey. 5 uur Ds. v. d. Pol. Julianakerk 9.30 uur Ds. v. d. Pol. 5 uur Ds. v. Wijn gaarden Vredeskerk 9 en 10.30 uur Ds. v. Wijngaarden. 5 uur Ds. Vroeg indewey. Dijkstraat 2.45 uur dhr. Gaasbeek. Veeneind 3 uur Ds. Hop van Renswoude. Sola Fide 10 uur Ds. v. d. Blink van Amsterdam. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Ds. Mesdag van Wassenaar. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur Ds. v. d. Brink. Ger. Gem. Hoofdstr. 9.30 en 5 uur Ds. Kok. Ger. Gem. (Eltheto) leesd. Woens dag 1 Augustus 7.30 uur Ds. v. d. Woestijne van Barneveld. Vrijdag 3 Augustus 7.30 uur Ds. v. d. Berg van Utrecht. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur Ds. H. Visser van Sassenheim. Leger des Hcils Zaterdagavond 7.30 uur str.zang. Zondag 10.30 uur Hei- ligingsdienst. 7 uur Openl. samen komst. 8 uur Verl. samenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Kooreman. 6 uur Ds. Hiens van Arnhem. Ned. Herv. Ger. Evang. 10 en 5 uur dhr. v. Vlaanderen van Naarden. Ger. Kerk 10.30 en 5 uur Ds. Zeyl van Baarn. Oud Ger. Gem. leesd. Vrijdag 3 Augustus 7 uur Ds. Mieras van Krimpen a. d. IJsel. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur. Ds. v. d. Peut. Ger. Gem. Leesd. Woensdag 1 Aug. 7.15 uur Ds. de Gier. Zaterdag Aug. 7 u. dhr. Hon- koop. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. v. Noort. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6.30 uur dhr. v. Viegen. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 2.30 uur Ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesd. Don- dedag 2 Augustus Ds. v. d. Woes tijne van Barneveld. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 6.30 uur Ds. W. Hop. Geref. Kerk 10 en 3 uur onbekend. SPELENDE KINDEREN, GEZONDE KINDEREN. Gevolgd door grote scharen kinderen trokken de muziekverenigingen „Ons Genoegen" en „O.B.K." door de straten van Rhenen met als eind punt de juist gereedgekomen speeltuin van Sport en Spel. Op deze feestdag, aldus begon Voorzitter Brouwers, (en inderdaad het was op de kindergezichtjes te lezen) een feestdag voor de kinderen, en dus ook voor ons ouderen, heet ik alle belangstellenden namens de Speeltuinvereniging èn namens de aanwezige jeugd van harte welkom. De afgevaardigden van verschillende organisaties en verenigingen kre gen in zijn openingswoord een bijzondere plaats. Onder hen merkten wij op het College van Burgemeester en Wethouders van Rhenen, de Heer Vijlbrief, 2de Secretaris van de NUSO (Ned. Unie v. Speeltuin Orga nisaties), afgevaardigden van de Speeltuin-organisatie Veenendaal-West, van het Jeugd Roode Kruis Rhenen, en Bestuursleden van het G.E.B. Vacantie-oord Rhenen, Kon. Ned. Middenst. Bond Afd. Rhenen, V.V.V. Rhenen, Sportclub Rhenen en de Rhenense Bestuursdersbond. Voorzitter Brouwers dankte allen, die, hetzij als timmerman, metse laar, schilder, monteur, lasser, sjou wer, of hoe ook, het mogelijk maak ten dat deze speeltuin tot stand kon komen. Een bijzonder woord van dank kregen ook de Heer Wouden berg en allen die cfoor financiële steun hun bijdrage gaven. Maar, zo vervolgde spreker, al vinden wij het geen tot nu toe verricht werd pio nierswerk, zodat wij nu voor een mijlpaal in Rhenens geschiedenis staan, dit alles zou vergeefs werk zijn geweest, als wij niet blijvend op Uw steun mochten rekenen; ik doe dan ook een dringend beroep op U, ons daadwerkelijk te blijven steu nen, en tot U die tot nu toe afzijdig bleven staan zou ik willen zeggen: kom en zie de jeugd, dan moét ook üw hart warm lopen voor dit werk. Dan zult ook de jeugd willen op vangen en afhouden van verniel zucht langs de weg. Ons doel is niet alleen de jeugd gelegenheid te ge ven tot spelen, maar vooral ook om hen verantwoordelijkheidsgevoel bij te brengen, zonder aanzien des per- soons en zonder enigerlei uitgespro ken richting. Vervolgens sprak de 2de Secreta ris van de NUSO enige hartelijke woorden van waardering over het tot stand komen van deze mooie speeltuin en gaf een korte uiteen zetting van het NUSO-werk in het algemeen; spreker maakte van de gelegenheid gebruik om de Voorzit ter er op te wijzen, dat hij in zijn openingswoord iemand vergeten had te bedanken, namelijk.de Voor zitter van Sport en Spel, die niet alleen de voorzittershamer hanteert maar door zijn hard meewerken heeft getoond dat hij met hart en ziel achter dit werk staat. Nadat nog de Heer Buik, Voorzit ter van het G.E.B.-vacantie-oord Rhenen zijn bewondering had uit gesproken over hetgeen in Rhenen mogelijk bleek te zijn, trad de Bur gemeester van Rhenen naar voren, om uiteindelijk de officiële openings plechtigheid te verrichten. De Bur gemeester zeide in het begin scep tisch te hebben gestaan tegenover de plannen, maar na hetgeen hij nu ge zien heeft zeer tevreden te zijn. Hij hoopte dat Rhenens Burgerij in staat zal blijken te zijn dit werk te dragen en te steunen, maar ook om het in stand te houden. Dan, aldus spr., zullen wij als Gemeentebestuur er geen spijt van hebben de grondleg ster van dit werk te zijn geweest. Met het hijsen van de verenigings- vlag, daarbij geholpen door het doch tertje van de Voorzitter, Jenneke, verklaarde de Burgemeester de speeltuin officieel voor geopend. Dit was het moment waarop de jeugd popelend had gewacht, want het viel niet mee om de schommels, draai molen en alle andere werktuigen stil te laten staan en, toen dan eindelijk de groen-gele vlag met de symbolen van schop, emmer en bal, onder de vrolijke tonen van de door „Ons Ge noegen" gespeelde mars Holland Jubelt, langzaam naar de top van de vlaggemast werd gehesen, ont stond er een ware wedloop naar de speeltoestellen. Wij hebben ze zien genieten, die zorgeloze kinderen, door ouderen vaak benijd om hun zorgeloosheid; het was op hun gezichten te lezen dat het niet op kón, en wij houden ons er van overtuigd dat èn ouders, èn zij die de oudervreugde niet ken nen, één blik werpende op die spe lende kinderen,, warm lopen voor het mooie werk dat „Sport en Spel" reeds heeft èn nog verricht. Om en voor die jeugd hopen wij dat de liefde tot die jeugd bij de Rhenense bur gerij zo groot zal blijken te zijn dat zij het „Sport en Spel" in ruime mate in staat zal stellen haar dank baar, maar ook noodzakelijk werk, voort te zetten en te volbrengen. 92. Hal en Mary stapten naast elkaar de hut binnen en keken nieuwsgierig rond. „Wel, het ziet er naar uit, alsof een Engelsman hier woont," zei HaL „Zie je de tafel en de stoelen en de lantaarn, die aan de zolder hangt?" „Hij kan niet ver weg zijn," zei Mary, wijzende op het fruit op de tafel. 93. Een poosje wandelden ze de hut rond en keken door de ramen, of ze geen teken van de eigenaar zagen. Toen gingen ze aan tafel zitten, om te eten, want ze hadden honger. Plotseling verscheen een man in de deurope ning die hen glimlachend aanzag.

De Vallei | 1951 | | pagina 2