Pelsdieren-Farm aan de voet van Elsterse Berg Veenendaal Rhenen Predikbeurten ZniTe r e ïi n S al IVOROL: van alle tandpasta's de beste! Zondagsdienst Doktoren ENGELSE KAPERS BRAND AAN DE GASFABRIEK. Vrijdagavond brak plotseling brand uit in de waterstofgasinstallatie van de Gasfabriek. De vrijwillige brand weer was spoedig met de nevelbrand spuit ter plaatse, doch ingrijpen was overbodig geworden daar het perso neel van de gasfabriek met een brand- blusapparaat de brand had geblust. De materiële schade was gering. BURGEMEESTER AFWEZIG. Burgemeester van Veenendaal, de heer A. Bakker, is tot en met 27 Aug. a.s. met vacantie afwezig. Het loco burgemeesterschap wordt tot vandaag waargenomen door de wethouder, de heer Ant. de Ruiter, daarna door de wethouder, de heer A. Middelhoven. HIJ SLOEG ZIJN EX-VERLOOFDE. Als liefde in haat verandert kan het gebeuren, dat een jongeman zijn ex- geliefde niet meer omhelst, doch haar gezicht op hardhandige wijze bewerkt. Zo verging het een jongedame uit deze gemeente, die onlangs haar gewezen verloofde ontmoette. Zij verweet, dat hij kwaad van haar had gesproken en toen zij onder hun kibbelpartijtje een eindje opfietsten, sloeg hij haar plot seling met zijn vuist in het gelaat. Dat nam het meisje niet, zij diende een aanklacht tegen hem in met gevolg dat de jongeling zich Maandag wegens mishandeling voor de Politierechter te Utrecht moest verantwoorden. „Ik sloeg achteruit," zo trachtte hij zich te verontschuldigen. „Wou U een vlieg slaan?" informeer de de Politierechter droogjes. „Ik wou haar weg hebben," ver klaarde de verdachte thans duidelijk, waarop hij te horen kreeg dat derge lijke methodes als mishandeling wor den gequalificeerd. Een geldboete van 20,- subs, tien dagen hechtenis was het gevolg van zijn minder gelukkige ontmoeting. DE PIJPERS SPEELDEN IN AMERONGEN. Maandag j.l. brachten de Pijpers een bezoek aan het sanatorium te Ame- rongen. De ontspanningszaal van het sanatorium was geheel gevuld met pa tiënten en belangstellenden toen het corps, o.l.v. de heer De Roo, het pro gramma begon af te werken. Door het applaus dat telkens volgde bleek wel dat het gebodene in de smaak viel, vooral de nummers met zang hadden aller waardering. Tot besluit werd nog een korte taptoe gegeven. Na de taptoe bracht een van de patiënten dank voor de pittige en vrolijke mu ziek door het corps ten gehore ge bracht en sprak de hoop uit dat de pijpers, indien mogelijk dit jaar nog, het sanatorium weer gauw met een bezoek zouden komen vereren. Na mens de patiënten werden het corps versnaperingen aangeboden in de can- tine. Al met al werd het voor patiën ten en verpleegsters en voor het Chr. Tamboers- en Pijperscorps „Prins Bernhard" een geslaagde en gezellige avond. NIEUWE SCHOOL AANBESTEED. Door het architectenbureau Nieu- wenhuis en Brouwer alhier werd Vrij dagmiddag in Hotel De Korenbeurs de bouw van een lagere school met zes lokalen aan het Dr Slotemaker de Bruïneplein aanbesteed. Het werk werd in vier percelen aan besteed en in totaal hadden 44 aan nemers hun inschrijvingsbiljetten in geleverd. De uitslag was als volgt: Perceel 1, timmer- en metselwerk: W. H. en J. van Amerongen, Leersum, 84.300,-"; A. van de Fliert en Zn, Barneveld, 81.447,-; Fa Kuyt en Van Zomeren, Barneveld, 79.962,-; J. Croes en Zn, Veenendaal, 79.650,-; G. Veenvliet, Veenendaal, 79.290,-; J. van Erk, Veenendaal, f 78.750,-; Bouwbedrijf Boers, V'daal 77.980,-; Chr. Appel, Amsterdam, 76.700,-; Herman van Doorn, Veenendaal, 76.488,-; B. C. Drost en Zn, Veenen daal, 75.500,-; Gebr. van Doorn, Vee nendaal, 74.580,-; Edese Aannemers Combinatie, Ede, 72.000,-; Fa Kroost en De Wilde, Amsterdam, 71.500,-; J. Boers en Zn, Veenendaal, 69.997,-; Gebr. Nieboer, Gortstraat 29, Veenen daal, 69.610,-. Perceel 2, loodgieterswerk, sanitair: J. Th. te Pas, Soesterberg, 21.670,-; H. Huiberts en Zn, Veenendaal 10.700,-; Jac. Bouwman, Veenen daal, 9250,-; Gebr. van de Pol, Vee nendaal, 8900,-; W. Rijken, Wage- ningen, 8800,-; R. J. van Til, Rhenen, 8421,-; Fa Verheuvel, Utrecht, 8249,-; Gebr. van Harn, Veenendaal, 7487,-; J. E. van Schuppen, Kanaal- weg 11, Veenendaal, 6875,-. Perceel 3, electrische installatie: Fa Libo, Wageningen, 1500,-; J. Th. te Pas, Soesterberg, 1500,-; A. Baars, Rhenen, 1280,-; R. van Eden, Vee nendaal, 1224,-; G. J. Hiensch, Vee nendaal, 1185,-; W. de Kruyff, Vee nendaal, 1129,-; W. Huibers, Veenen daal, 1111,-; Fa Suydendorp, Pan huis 56, Veenendaal, 854,-. Perceel 4, glas- en schilderwerk: Gebr. Rijken, Bennekom, 7300,-; Chr. de Jong, Utrecht, 5760,-; H. Jansen, Utrecht, 5700,-; H. Kuus, Bilthoven, 5500,-; G. J. Vis, Veenendaal, 5297,-; H. Ooms, Amsterdam, 5239,-; G. J. Bakker, Amersfoort, 5229,-; Wed. W. Hoef laken, Veenendaal, 5195,-; G. Heykamp, Veenendaal, 5165,-; Fa Achterberg, Veenendaal, 4990,-; P. van Dijk, Veenendaal, 4963,-; F. van Hardeveld, Beatrixstraat 68, Veenen daal, 4845,-. De gunning is aangehouden. AANRIJDINGEN. Zondagavond had op de Kerkewijk een aanrijding plaats tussen een auto mobilist en een motorrijder. Met ge ringe materiële schade en met enkele schaafwonden van de motorrijder, liep deze aanrijding betrekkelijk goed af. Maandagmorgen had een aanrijding plaats tussen twee automobilisten op de hoek Hoofdstraat-Nieuweweg. Daar de bestuurders blijkbaar met geringe snelheid hadden gereden, liep het on geval goed af. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. EEN RONDGANG VAN CAECILIA. Morgen, Zaterdag 18 Aug. zal de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" een rondgang maken. Na de drie zomeravondconcerten, waarbij het uiteraard veel stiller moet zijn om de muziek die dan ge geven wordt, goed te kunnen beluis teren, zijn deze rondgangen een wel kome afwisseling voor de jeugd en ook geeft een rondgang altijd een prettige feestelijke sfeer in de stra ten. De supportersvereniging die mo menteel 200 leden telt zal van deze rondgang gebruik maken om een grote ledenwerfactie te houden. Het bestuur der Supp.ver. hoopt dat ve len zich zullen laten inschrijven. DOOR MACHINE VERWOND. Op een der Veenendaalse fabrie ken kwam de sorteerder G. tussen een der machines, waardoor hij aan zijn hand gewond werd. Nadat eer ste hulp verleend was, werd hij naar zijn woning overgebracht. JO^GDIERENKEURING VEENEN DAALSE KONIJNENFOKKERS VER. V.K.V. Op de keuring van bovengenoem de vereniging waren 90 dieren in geschreven. Te 1.30 uur begon keur meester Hanekamp uit Twello met de grote rassen. In de Vlaamse Reu zen enige fraaie dieren, waarin G. Bouman met Z.G. naar voren kwam en met G.G. Verder E. v. d. Weerd- hof en A. Gijsbertsen met GG en G dieren. Ook in Lotharingers waren zeer fraaie dieren, o.a. van W. C. van Santen, G. Kramer, M. Jansen en A. Kamerman. De franse hangoren wa ren eveneens prima. R. van Beek be haalde hierin Z.G. GG en G. Als kampioen der grote rassen kwam naar voren de Lotharing ZG van W. C. van Santen. In de middenrassen kon geen der dieren het verder brengen dan GG. In groot zilvers waren het A. Ka merman en W. C. van Santen met GG en G. De Rode Nieuw-Zeelan- ders van J. G. v. d. Lustgraaf be haalden GG en G. Van deze groep dieren kwam de Grootzilver van A. Kamerman met GG als kampioen te voorschijn. Prima dieren waren er ook in de kleine rassen. De Hollanders van H. J. van Kruistum behaalden ZG, GG en G, gevolgd door M. van San ten met GG en G. Als kampioen der kleine rassen kwam naar voren de Hollander ZG van H. J. van Kruis tum. In de korthaarrassen ging de heer E. Wels met de eer strijken, met zijn Rexen behaalde hij ZG, GG en G. tevens kampioen van deze diergroep. De Heer J. C. Bijl behaalde met de dwergrassen eveneens het kam pioenschap. rassen, moesten de Lotharinger van Voor het kampioenschap van alle. W. C. van Santen en de Hollander van H. J. van Kruistum voor de keurmeester gebracht worden. Als overwinnaar kwam uit de strijd de Heer W. C. van Santen met de Lotharinger. Deze is nu in het bezit gekomen voor een jaar van de wis selbeker. De keurmeester was zeer tevreden over de kwaliteit der die ren en de organisatie van deze keu ring. V.Z.C. NIEUWS. Morgen, Zaterdag 18 Augustus wordt in het „Bergbad" een drie kamp georganiseerd tussen V.Z.C., D.W.K. - Barneveld en Polars Bears uit Ede. Tevens worden op deze middag de clubkampioenschappen gehouden. Na afloop van de zwemwedstrij den worden 3 polo wedstrijden ge speeld. Voor de winnaars van de af deling polo en zwemmen worden fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Aanvang van de zwemwedstrijden 3.30 uur; van de polowedstrijden 5 uur. HOHNERBOYS MAKEN VACANTIE-TRIP. Leden van de Veenendaalse Mond- accordeonvereniging „De Hohner- boys" gaan Zaterdag 25 Augustus a.s. een vacantietrip naar Zuid Lim burg maken. XERXES—II. V.C. 1—0. Ten bate van het terreinfonds voor de voetbalvereniging DOVO speelden Zaterdagavond op het DOVO-terrein de Rotterdamse eer ste klasser Xerxes tegen de tweede klasser H.V.C. uit Amersfoort. In een vooral na rust levendige wed strijd, won Xerxes met een klein verschil (10). Voor de rust zat er bij beide ploe gen weinig verrassing in het spel. Men had moeite om op toeren te ko men. H.V.C. had de handen vol om de eerste klasser van zich af te schudden, maar vond bovendien nog gelegenheid door open aanvallen de Xerxes verdediging op de proef te stellen en in deze periode kreeg de Rotterdamse doelman meer werk te verzetten dan zijn Amersfoortse collega. Beide verdedigingen bleken ech ter soliede te zijn. Zowel de voor hoede van Xerxes als van H.V.C. leden in deze periode aan schot vaardigheid. Na de rust werd het spel veel le vendiger. Er kwam meer vaart in, er werd beter positie gekozen. Vijf minuten na de rust werd het enige doelpunt in deze wedstrijd ge scoord door de rechtsbuiten van Xerxes, die keurig naar binnenge komen was. H.V.C. liet zich niet on betuigd en lanceerde daarna een ster ke druk op het Xerxes-doel. Welis waar gelukte het Xerxes zo nu en dan om de strijd op de andere helft te verplaatsen, doch de Amersfoor- ters hielden vol en gaven Xerxes handen vol werk. De Xerxes ach terhoede bleek echter te sterk voor het min of meer onproductieve spel van hun tegenstanders, zodat het einde met een kleine maar verdien de overwinning voor de Rotterdam mers kwam. NEPTUNUS NAM DE RIT MEESTERBEKER MEE. Het poloteam van Neptunus uit Zutphen heeft Zaterdagmiddag in het natuurbad „Bergbad" te Vee nendaal het jaarlijkse waterpolo- tournooi gewonnen. In de eerste ron de versloeg dit poloteam „De Fuut" uit Maarssen met 92, terwijl tot grote verrassing ook V.Z.C. uit Vee nendaal met dezelfde cijfers tegen deze club ten onder ging. De Veenen daalse club had haar eerste wedstrijd met 42 tegen Triton uit Weesp gewonnen, waaruit bleek, dat de or ganiserende club alles in het werk zou stellen, om de Ritmeesterbeker, die zij vorig jaar voor het eerst ge wonnen had, in haar bezit te houden. De 92 nederlaag die V.Z.C. te in casseren kreeg was uitermate geflat teerd. NEPTUNUS—DE FUUT. De eerste wedstrijd in dit tour- nooi bracht de derde klas kampioe nen uit Maarssen geen geluk. Zij namen aan dit tournooi deel, omdat „De Vest" uit Naarden zich terug getrokken had.^K de eerste minu ten hield ,,D|^^Lut" goed stand, maar daarna^^^^e Neptunus haar schotvaardigl^^^^met de rust was het reeds 4-^^^üor de Zutphena- ren. Het werd zelfs 50, voordat „De Fuut" kans kreeg de achterstand tot 52 in te lopen. In de resteren de minuten volgden de doelpunten echter met de regelmaat van de se- condenwijzer, zodat het 92 werd. TRITON—V.Z.C. Beide zeventallen begonnen direct met veel enthousiasme, waardoor reeds direct een zekere spanning aanwezig was. Henk van Schuppen opende na 1 minuut spelen de score voor V.Z.C. en kort daarop ver grootte hij de voorsprong tot 20. Triton kwam op gelukkige wijze aan haar eerste tegenpunt, toen doelman Sipkema de bal naar een tegenstan der plaatste en daardoor de bal on middellijk naast zich in het doel kreeg. Na de rust bracht H. van Schuppen de stand weer op 31, maar opnieuw wist Triton de ach terstand tot 32 te verkleinen. Een felle eindspurt van beide teams bracht tenslotte wederom een doel punt van H. van Schuppen, zodat het 42 werd. DE FUUT—TRITON. De strijd om de derde en vierde plaats werd na een aardige en span nende strijd gewonnen door Triton. De rust kwam met een 21 voor sprong voor Triton, waarna De Fuut zacht,""soepel, gaaf en gezond. Purol doet wonderen. Doos 40 ct. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: sponsrubber zadeldek; 90 gekleurde duivenringen; een vulpen; zijden damestas; verchroomde wiel dop; halsketting van parels; gestreep te pet; kinderjasje; damesportemon- naie; huissleutel; witte zeemleren handschoen; paar zwart open gewerk te dameshandschoenen; sok; kleine dop van auto; gehaakte dameshand schoen. Verloren: twee portemonnaies; brein werk met naalden; hoofddoek; hals ketting; rest parels; portefeuille; arm bandje; postbussleutel; blauw kinder manteltje; dubbele armband; vulpen; gehaakte dameshandschoenen; cein tuur; langwerpig blauw mutsje met twee caponnetjes; sigarettenkoker houtsnijwerk; lichte regenjas en witte pet; schakelarmband; grijs jongens jasje. gelijk wist te maken. Triton bleek over meer routine te beschikken, zodat het tenslotte 43 werd. NEPTUNUS—V.Z.C. Voor de beslissende strijd had V.Z.C. de oude doelman Jan van Eden in het doel gezet. Weliswaar werd hij direct gepasseerd, maar daarna verdedigde hij zijn doel uit stekend en wist zelfs een strafworp te keren. Intussen had V.Z.C. een man verloren, doordat Kets het wa ter werd uitgezonden. De druk op het V.Z.C. doel werd te zwaar en met de rust was het reeds 50 voor Neptunus. Direct na de rust moest Koomen reeds het water verlaten, waardoor het 60 werd. Toen hij opnieuw werd weggezonden werd het 70. Eerst toen zag H. van Schuppen kans de eer voor V.Z.C. te redden. V.Z.C. gaf zich absoluut niet gewonnen, maar talrijke schoten werden keurig door de Neptunus doelman gekeerd. Het was reeds 81 voordat H. van Schuppen op nieuw kans zag de Neptunus doel man te passeren. Daarna kreeg hij kramp en moest noodgedwongen de strijd staken. Juist voor tijd zag Nep tunus nog de kans schoon de stand op 92 te brengen. Na afloop reikte burgemeester Bakker de Ritmeesterbeker aan de winnende ploeg uit. Tussen de wedstrijden door had het oude V.Z.C.-zevental van vóór de oorlog het water weer opgezocht om tegen V.Z.C. 2 te strijden. De oude roem moest het echter tegen de jeugd in snelheid afleggen met 3—1. GESLAAGD. Van het Onderwijs-Instituut „Dub bel W" onder leiding van de heren D. P. de Ruiter en A. Dek, leraren M.O. Boekhouden en de heer A. C. Schilperoort, Hoofd Patr. School A, slaagde nog voor het Practijkdiplo- ma Boekhouden der Associatie de heer R. A. v. d. Garde en voor het Middenstandsdiploma de heer A. Meijer. GESLAAGD. Voor het Practijk-diploma dubbel boekhouden slaagde heer heer J. van Laar en voor het practijk-diploma Nederlandse Handelscorrespondentie de Heer M. van Beek, beiden wo nende te Veenendaal. De gediplo meerden werden opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal. E.V.P.V. DE LUCHTREIZIGER. Alhier hield een wedvlucht vanaf Cineij, afst. 194 km. Vlucht had goed verloop. De bes te prestatie maakte deze keer de heer G. Briennissen die 5 van zijn 6 vogels constateerde. De prijzen zijn als volgt: G. Briennissen 1, 9, 20, 22, 32; H. Beijk 2; J. A. v. Eden 8, 31; J. J. Eb ben 4; G. de Wit 5; G. Reede 6; H. van de Pol 7, 14; G. Boelhouwer 8; H. de Vos 10. 17, 18, 19; H. Dikken- berg Gld. 11, 13; J. Heikamp 12; K. de Ruiter 13; Hotel Stuivenberg 16. 28. 29, 33; R. Heddema 21; R. Suk kel 23; v. Kooten v. Manen 24, 25; „O.B.K." GAAT HERDENKEN. De arbeidersmuziekvereniging „Oefening Baart Kunst" gaat zich voorbereiden op de viering van haar vierde lustrum, dat op 15 Septem ber zal worden herdacht. Er staat een receptie op het programma en het ligt in de bedoeling de burgerij te vergasten op een feestconcert. Of we het al verklappen mogen weten we niet, maar een Vrouwenclub is hard aan het werk om de vereni ging enkele verrassingen te bezor gen. Waarin deze zullen bestaan, dat zal de tijd leren. G.V. „EXCELSIOR" TREEDT NAAR BUITEN. De Achterbergse gymnastiekver eniging „Excelsior" hoopt op Zater dag 25 Augustus een openluchtuit voering te geven op het terrein ach ter de sleperij van de gebrs. Van Laar te Achterberg. Met veel be langstelling wordt het optreden van deze nog jonge vereniging tegemoet gezien. TREKKERSFESTIJN IN EIKELENKAMP". ,DE In Februari tijdens een trekkers congres te Amersfoort werd het plan geopperd om dit jaar een nationaal trekkersfeest te houden, zoals dat in internationaal verband gedaan wordt. Het plan werd met vreugde begroet en enkele enthousiaste mensen zijn aan het werk gegaan om werkelijk zo'n feest te organiseren. Van Tineke Wigman te Enschede, we durven wel te zeggen de spil, waar alles om draait, vernemen wij, dat de plannen vaste vorm hebben aangenomen. Eind Augustus is het dan zover en voor de samenkomst is uitgekozen de schitterend gelegen en goed geoutilleerde jeugdherberg „De Eikelenkamp" te Eist, gemeen- VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt 9.30 uur Ds Bakker, 5 uur Ds Vroegindewey. Julianakerk 9.30 uur Ds Vroegindewey, 5 uur Ds Van Koo ten van Brandwijk. Vredeskerk 9 en 10.30 uur Ds Van Kooten van Brand wijk, 5 uur Ds Bakker. Dijkstraat 2.45 uur Ds v. d. Linden van Rhenen. Veeneind 3 uur dhr Van Viegen van Achterberg. Sola Fide 10 en 5.40 uur Ds Van Leeuwen van Rotterdam. Ned. Prot. Bond geen dienst. Ger. Gem. 9.30 en 5 uur Ds Kok. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur Ds Houtzagers van Drieber gen. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur Ds Slofstra. Ger. Gem. Eltheto 9.30 en 5 uur leesd. Woensdag 22 Augustus 7.30 uur Ds Ketterij van Alblasserdam. Ger. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) Klei ne Zaal Geb. Sola Fide 8.15 en 3 uur Ds Roukema. Leger des Heils. Zater dagavond 7.30 uur str.zang. Zondag 10.30 uur Heiligingsdienst, 7 uur Openl. samenkomst, 8 uur Verl. samenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds v. d. Linden, 6 uur Ds De Mars van Echteld. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur Ds Lekkerkerker van Am sterdam. Ger. Kerk 10.30 en 5 uur Ds J. Verlare van 's-Gravenzande. Oud Ger. Gem. leesd. Maandag 7 uur Ds De Mieras van Krimpen a.d. IJssel. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds b.d. Peut. Ger. Gem. leesd. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr J. M. Meijer van Veenen daal. Ger. Gem. leesd. OVERBERG. Oud Geref. Gem. Woensdag 22 Aug. 's avonds 7 uur de heer T. de Jong van Kralingsche- veer. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 6.30 uur de Heer de Jong van Rotterdam. Geref. Kerk. 10 en 6.30 uur Ds. Lafeber van Soest. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr Van Viegen. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur Ds Treure. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesd. Donderdag 23 Aug. 7.30 uur Ds Bel van Krabbendijke. te Rhenen. Vrijdag 31 Augustus worden de eerste trekkers verwacht. Zaterdag middag komen de week-enders bin nen. Na de maaltijd volgt een feest programma, dat elke trekker en .tö*k- ster zal willen meemaken. Er is een volksdansbal, er zijn sportwedstrij den (o.a. een stedenwedstrijd Am- sterdam-Rotterdam), de „trekkers familie" krijgt zangles, spelen wor den opgevoerd, er zijn behendig heidswedstrijden en vele attracties. Op Zaterdagavond valt het hoogte punt van het feest, een symbolisch spel met fakkeloptocht. Een trekkersronde als deze maakt het mogelijk, dat veel trekkers sa men enkele mooie dagen kunnen be leven als één grote familie. Het is een stap in de richting tot verwezen lijking van de N.J.H.C.-gedachte door het gezamenlijk verrichten van verschillende bezigheden als corvee, zang, spel enz. Men krijgt een eekor gemeenschapsgevoel Het idee om de ander te helpen en te ontzien. Kort om het egoisme wordt enigszins on derdrukt. PRETTIGE DAG VOOR „IIAR- TOGS" KINDEREN. De kinderen van het personeel van Hartog's Rijwielfabrieken hier ter plaatse hebben 'n onvergetelijke lingen zijn in New York, Londen en Oslo. Gaarne voldeden wij aan de vrien delijke uitnodiging van de heer Schoots om het gehele bedrijf in ogenschouw te nemen. Het dient gezegd: onze ver wachtingen werden overtroffen. De uitgebreide kooien-rijen ,de zindelijk heid der dag- en nachtverblijven, het keurig verzorgde hokkenemplacement, dat alles dwong onze bewondering af. De dieren huizen in kooien ter grootte van 1.20x1.50 m. Om besmettingsgevaar tegen te gaan zijn de bodems van gaas. Ondanks het vele fokmateriaal wordt in de herfst nog fokmateriaal betrok ken uit de Scandinavische landen. Dit is noodzakelijk om bloedzuivere dieren te houden. Van de in Amerika, uit het natuur lijke donkerbruine Nerzpelsdier ver kregen mutaties, zagen we een aantal gefokte dieren in de volgende kleuren: platina (zilvergrijs), pastal (licht bruin), breath of spring (licht blauw) en de saffir, zeer licht blauw gekleurd. Het valt te begrijpen, dat we, wande lende tussen de bijna twee en een half- duizend pelsdieren, even stil werden. Bij de zilvervossen viel het ons op, dat deze zodanig zijn gehuisvest, dat het zonnetje hen niet kan beschijnen. Op onze vraag: „Waarom leven deze die ren in de schaduw?", kregen we te ho ren, dat met de voeding etc. de beha ring in de juiste kleur kan worden ge houden en door de zilvervossen uit de zon te houden kan de natuur de kleur niet bederven. Met verwonderde blik ken keken we tegen de in de nabijheid der zilvervossen staande uitkijktoren op. De heer Schoots deelde ons mede, dat deze als uitkijkpost (controlepost) dienst doet, om de paring der zilver vossen te controleren. In de parings tij d moet gecontroleerd worden of de gewenste paring tot stand komt, óf dat het mannetje een zijner vrouwtjes van zich af stoot. Dit is van dichtbij op de begane grond niet na te gaan. Wan neer de zilvervos een menselijke ge daante ziet, dan paart hij niet, aldus de heer Schoots. De voeding der dieren heeft tweemaal per dag plaats en be staat voor 80 procent uit vlees en vis (afvalproducten), verder graansoorten, groenten en vitamine-preparaten. Aan de voet van de Elsterse berg, aan de westzijde begrensd door de Amerongse bossen werd in 1927, te midden der altijd groene dennen, eén pelsdierenfokkerij gevestigd, welke in de loop der jaren is uitgegroeid tot een anderhalf hectare groot bedrijf, dat tot ver over onze grenzen bekendheid heeft verworven. We brachten een langdurig bezoek aan dit bedrijf onj ons op de hoogte te stellen van het geen zich aldaar tussen de afrastering op de anderhalve hectare grond alzo afspeelde. We werden door ae heer G. S. Schoots, bedrijfsleider der N.V. „Re- nard" Pelsdierenfokkerij zeer hoffelijk ontvangen en waren spoedig in een zwaar biologisch gesprek gewikkeld, waarbij onze gastheer onze uiteenlo pende vragen uitvoerig beantwoordde. In 1927 werd begonnen met 40 stuks zilvervossen, in 1930 werd.het bedrijf in een N.V. omgezet en begonnen mef het fokken van Nerz-pelsdieren, af komstig uit Canada. Vele ups en downs werd doorgemaakt, ervaring met dit soort dieren uit de natuur hadden wij niet. Het Nerzdier kende men enkel uit de wildbaan, verder niet, aldus de heer Schoots. Het bedrijf zich thans gespeciali seerd op het fokken van dit pelsdier-, waarvan er thans ruim 2000 aanwezig zijn. De zilvervossenteelt is van 800 tot op 300 teruggebracht. Om inteelt te voorkomen werden Nerzdieren ingeT voerd vanuit Canada. Ons werd verT klapt, dat de Nerzbontsoort een der duurste is en hoofdzakelijk tot mantel product wordt verwerkt. Door intense fokkerskunst zijn de Amerikanen er in geslaagd om uit de natuurlijke donker bruine kleur mutaties te fokken, zodat thans 15 verschillende kleuren zijn verkregen. Na zeven maanden fokken worden de dieren ontpelsd. Het doden geschiedt electrisch. Op onze vraag „Hoe lang duurt de draagtijd der Nerz dieren?", deelde men ons mede, dat deze varieert van 37 tot.... 70 dagen. Wij hebben zeker verbauwereerd ge keken, want de gastheer haastte zich ons te verklaren, dat dit wel een zeef eigenaardig geval is, waarvoor zelfs professoren in de biologie geen verkla ring kunnen geven. Men staat hier te genover een groot natuurraadsel. Na vier maanden zijn de dieren volwas sen. Dan pas begint de ontwikkeling van de pels en na drie maanden is het een verkoopbaar product. Hoewel de Nederlandse markt het product graag opneemt, wordt veel geëxporteerd naar Amerika. Na het ontpelsen wordt het product marktklaar gemaakt, waarna de handel het prepareert en op de vei ling brengt. Ook wordt wel aan de groothandel verkocht. Grote bontvei- dag gehad. Met een touringcar werd een mooie tocht gemaakt naar „Avi fauna" en Rotterdam. In het vogel park werd naar hartelust genoten en in de Maasstad werd de tunnel bezichtigd en een rondvaart gemaakt per „Spido" door de havens. De kin deren hebben ook de de „Reus" van Rotterdam ontmoet. Onderweg werd de kinderschare telkenmale rijkelijk getracteerd en om kwart over zes 's avonds kwam het grote gezel schap in de beste stemming weer bij de fabrieken aan. Een bijzonder goed geslaagde dag. BOUW GRAANPAKHUIS AANBESTEED. Maandagmorgen werd in hotel „Het Wapen van Hardenbroek" door archi tect S. Heyn te Rhenen de bouw van een graanpakhuis te Remmerden voor rekening van de heer A. W. Rutgers te Rhenen aanbesteed. Er waren 18 inschrijvingsbiljetten ingeleverd. Merkwaardig genoeg be vond zich onder deze inschrijvers geen enkele Rhenense aannemersfirma. De Fa Herm. v. Doorn te Veenen daal was de hoogste inschrijver met 169.700,-; laagste was de Fa J. Wes- sels te Renkum met 129.800,-. De bouwkosten waren begroot op 104.601,-. De gunning is aangehou den. ONEERLIJKE BEDIENDE. Het feit, dat hij bij de afrekening een tientje tekort kwam, was voor een winkelbediende alhier aanleiding om een middel te verzinnen teneinde zijn nadelig saldo aan te vullen. Hij koos hiervoor echter de verkeerde methode, t.w. door een bedrag van ca. 15,-, dat hij van een der klanten had ontvan gen, niet aan zijn werkgever af te dragen. Deze oneerlijkheid bracht de be diende in aanraking met de Utrechtse Politierechter, voor wie hij Maandag j.l. was gedagvaard. De door de Offi cier van Justitie geëiste geldboete werd dienovereenkomstig opgelegd, zodat de jongeman vijf en twintig gulden subs, vijftien dagen hechtenis zal moeten betalen. VEENENDAAL. Van Zaterdagmid dag 2 tot Maandagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dr Pilon, telefoon 874, Kerkewijk. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 tot Zondagavond 12 uur Dr Ringelen- steijn, telefoon K 8387-201, Ederveen. ELST-AMERONGEN. Van Zaterdag middag 2 tot Maandagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dr Van Ommeren Eist. 96. Even later zei hij: „Ga nu eens mee naar de rivier en help me om wat vis te vangen." Terwijl Hal en Mary op de oever bleven, ging hun gastheer op een paar stenen in de rivier staan en ving vis met een speer, die hij ge maakt had. 97. Kapitein Benson had juist een vis, die hij aan z'n speer gestoken had, aan Mary over gereikt, toen Hal tot z'n ontsteltenis een grote slang zag, die om een tak vlak boven het hoofd van de kapitein zat. Het dier maakte zich ge reed, kapitein Benson te bijten. Vlug nam Hal z'n pijl en boog en schoot.

De Vallei | 1951 | | pagina 2