Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Plechtige onthulling van het Veenendaalse Oorlogsmonument De oudste Veenendaler gaat weer graag mee Driedaags groot Trekkersfeest in de Elsterse „Eikelenkamp" BRIL Fa. J. F. Tak? Bep van Kesteren De tocht van de Ouden van dagen Emigratie naar Zuid - Afrika 25e JAARGANG VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1951 No. 34 Het Voetbal-programma voor „Veenendaal" Heeft U reeds ons overheerlijk geproefd? Bestelt U nog heden bij Speciaal Banketbakkerij Kokerij, Automatiek Prins Bernhardlaan 177 t/o Geld. School. Telefoon 8 0 9 De Zwarte Lijst is er Een nieuwe hoge fabrielcs schoorsteen De oefenweek van de Nat. Reserve Verlceersstreep brengt motorrijders ten val Vuurwerk in Rhenen op 31 Augustus Iedere Rhenenaar gaf 1,2 cent DRAAGT U OOK EEN VAN OPTICIËN Ruime sortering Zonnebrillen Hoofdstraat 118, Tel. 632 Veenendaal. Abonnementsprijs I 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDERSCHE VALLEI" ADVERTENT! ES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1—20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Vrijdagavond 31 Augustus a.s. wordt het oorlogsmonument voor Veenendaal onthuld. Dat het tot stand komen van dit monument nog zoveel tijd nodig had, vindt zijn oorzaak in de moeilijkheid die het zoeken van een rustige en goede plaats voor een dergelijk mo nument was, terwijl de onthulling nog weer moest worden uitgesteld door ziekte van de gieter der bronzen figu ren. Het Comité tot oprichting van een Oorlogsmonument te Veenendaal, waarin zitting hebben de heren J. van Burken, Tj. Jarings, H. Plant, Ant. de Ruiter, A. J. van Schuppen en C. van Voorthuizen, heeft de 31ste Augustus gekozen als de dag waarop het monu ment aan de bevolking van geheel Veenendaal zal worden overgedragen, omdat deze de geboortedatum is van haar, tijdens wiens regering de oor logsjaren vielen. Dezer dagen is in het plantsoen op het Stationsplein reeds een begin ge maakt met het bouwen van het voet stuk voor het monument. Dit voetstuk is een geschenk van de plaatselijke aannemers gezamenlijk. Met het voet stuk meegemeten zal het monument een hoogte van 3.80 meter krijgen. Het monument bestaat uit twee bronzen figuren, n.l. een liggende en een staande figuur. De liggende figuur stelt voor de man die strijdende gevallen is en stervende aan de staande figuur de brandende fakkel heeft doorgegeven. De bran dende fakkel is hier het symbool van de strijd voor waarheid en recht. De staande figuur zal de strijd voortzet ten. Hiermede wordt verzinnebeeld dat de strijd gedurende de oorlogsjaren, ondanks vele offers, nooit mocht op gegeven worden. Als er één uitviel, gordde een ander zich aan om het werk voort te zetten. Dit monument, ter ere van hen die vielen, wil tevens zijn een oproep aan allen, om het werk en de offerbereid heid van de gevallenen voort te zetten, dat is: het op de bres staan voor Vrij heid en Hecht, zoals het gedicht op de bronze" pJ°ot op J-ct voeisiuy -van i*t monument dit ook weergeeft: Aan hen, die vielen. Hoog over vragen, leed en graven, Uw heilig vuur te dragen: Aller voorrecht, aller picht! De staande figuur en de liggende figuur vormen te samen een kruis. Het kruis moet gezien worden als Voor de eerste helft der komende competitie is voor Veenendaal in de derde klasse D van District Oost het volgende programma opgesteld: 9 Sept.: Veenendaal-Uchta; 16 Sept.: DVE-Veenendaal; 23 Sept.: Veenen- daal-OAB; 30 Sept.: SML-Veenendaal; 7 Oct.: Veenendaal-Treffers; 14 Oct.: AWC-Veenendaal; 21 Oct.: Veenen daal BVC '12; 28 Oct.: Nijmegen-Vee nendaal; 4 Nov.: CHRC-Veenendaal; 18 Nov.: Veenendaal-Oosterbeek; 2 Dec.: SCE-Veenendaal. Uit de vorige competitie zijn dus nog alleen aanwezig OAB, CHRC, Oosterbeek en Veenendaal. De overige clubs komen uit andere afdelingen, of zijn gepromoveerd. BRAND AAN DE KADE. Woensdag ontstond brand in een grote schuur van de landbouwer W. Bos aan de Kade. De schuur bevatte o.a. 2000 kg hooi, enkele voertuigen en 3 rijwielen. De brandspuit van Geld. Veenen daal was spoedig ter plaatse, doch kon aanvankelijk wegens gebrek aan wa ter geen dienst doen. Eerst nadat land bouwers een sloot hadden gegraven kon water gegeven worden. Intussen was ook de nevelbrandspuit uit Ede gearriveerd. De schuur ging in vlam men op. De oorzaak van deze brand moet gezocht worden in het feit, dat een 5 jarig zoontje van de heer B. met lucifers heeft gespeeld. De schuur was steeds verzekerd ge weest, doch de laatste kwitanties wa ren door de eigenaar geweigerd, zo dat het een dubbele schadepost is. Rv.cunAoleAq&b.ak symbool op het lijden, maar tevens van de overwinning van het lijden. Het monument is ontworpen en uit gevoerd door de beeldhouwer John Grossman van Arnhem. Om half acht precies, Vrijdagavond, zal de plechtige onthulling plaats vin den tijdens een op dat tijdstip te hou den stilte van 2 minuten. Ieder wordt verzocht er aan mede te werken dat het die minuten absoluut stil is en daartoe reeds om kwart over zeven bij het monument aanwezig te zijn. De stilte zal worden voorafgegaan door toespraken en worden beëindigd door het spelen van 2 coupletten van het Wilhelmus door „Caecilia". Ver volgens zal burgemeester Bakker het monument aanvaarden namens de be volking van geheel Veenendaal. Er zullen officieel drie kransen worden gelegd, n.l. van de gemeente, de oud illegaliteit en van de militairen van Mei 1940. Verder worden geen kran sen verwacht, al worden zij die daartoe behoefte gevoelen in de gelegenheid gesteld om bloemen bij het monument te leggen. De militairen van Mei 1940 worden verzocht bij de plechtigheid van Vrijdagavond aanwezig te zijn. Na afloop van de plechtigheid bij het mo nument zal nog een openbare bijeen komst worden gehouden in het ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan waarbij ieder boven 16 jaar welkom is. Deze samenkomst vangt aan om half negen. Spreker zal zijn Dr. G. Bos, destijds geestelijk verzorger in het bekende Oranjehotel" te Scheveningen. Tenslotte zij nog opgemerkt dat in de kosten aan de vervaardiging van dit monument,- dat het eerste eigen lijke monument in Veenendaal zal zijn.- verbonden, wordt voorzien door gelden, bijeengebracht door verschil lende instanties en van gelden die de plaatselijke verzetsorganisaties hadden overgehouden. De omkleding van het monument wordt belangeloos verzorgd door de gezamenlijke Veenendaalse bloemis ten. De dag waarop de Veenendaalse Ouden van Dagen hun jaarlijkse auto tocht 1951 zullen gaan maken, staat nu vlak voor de deur. Dezer dagen is de laatste hand gelegd aan de uitge breide organisatie en zo is dan ook het uur en de plaats van vertrek, defini tief vastgesteld. De honderden deelnemers zullen Woensdagmiddag om half een van huis gehaald worden, terwijl precies om 1 uur zal gestart worden vanaf het plein aan de Boslaan, waar de ruim 100 auto's en de autobussen zullen verza melen. Vooraf, en waarschijnlijk op a.s. Maandag, zullen de deelnemers nog een uitvoerige reisbeschrijving thuisgestuurd krijgen. Uiterlijk 9 uur 's avonds denkt men weer in Veenendaal terug te zijn en komende van De Klomp, zal over de Nieuweweg en door de Hoofdstraat worden gereden naar het plein van het verenigingsgebouw aan de Eiken laan en de Lindenlaan, waar de lange stoet auto's wordt ontbonden. Via de Stationssingel zullen de deelnemers vandaar weer naar huis gebracht wor den. Prijzenswaardig is zeker weer de toezegging van de plaatselijke muziek corpsen om tijdens de ontvangst des avonds bij de terugkomst van de tocht, te zorgen voor de muzikale omlijsting, waardoor het enigszins feestelijk ka- Door de Veenendaalse gemeenteraad werd onlangs besloten een zgn. „zwar te lijst" op te stellen voor cafébezoe kers. Thans is aan deze verordening uitvoering gegeven en is de eerste „zwarte lijst" aan de caféhouders toe gezonden. Op deze eerste lijst staan 9 namen vermeld, met de gebruikelijke bijnamen. Het is aan deze personen verboden een café te betreden. Bij overtreding is zowel de caféhouder als de persoon in kwestie strafbaar. DANK VAN PRINSES IRENE. De 13-jarige Jan Hament uit de Hoofdstraat verzond op de verjaardag van Prinses Irene een felicitatie. Hij ontving dezer dagen een dankbetui ging, luidende: „Ik bedank U harte lijk voor Uw goede wensen". Het was ondertekend door Irene. Jan Middelhoven gaat Woensdag weer wat graag mee met de autotocht. En dan nog wel naar Nijmegen. Daar heeft hij zyn diensttijd doorgebracht, en in de omgeving van Groesbeek heeft hij veel schietoefeningen meege maakt. Trouwens als Jan Middelho ven, op zijn smakelijke manier een maal over de diensttijd begint te pra ten, gaan zijn ogen guitig glimmen en geen woord krijg je er meer tussen. Hij is er nu al vol van dat de Ouden van Dagentocht van volgende week zal gaan naar de streek waar hij zijn koning als soldaat heeft mogen die nen. Al 3 keer is hij mee geweest als de oudste deelnemer, en hij heeft toen steeds bar veel schik gehad en de nu komende 4e keer naar Nijmegen Jan Middelhoven werd in het jaar 1857 op het Boveneind geboren, als zoon van een wolkammer. De 27ste van de volgende maand wordt hij 94 jaar. Hij is daardoor niet alleen de oudste deelnemer van de tocht van a.s. Woensdag, maar belangrijker nog, de oudste inwoner van geheel Veenen daal. Deze „Oudste" kan ons heel wat ver tellen over het Veenendaal van vroe ger en ook heeft hij uitstekend de ontwikkeling van 't Veen bijgehouden tot vandaag toe. „Hoor ze weer bon ken," gooit onze oudste er op eens tussen door en hij heeft het dan over de zware klappen die ongeveer in heel Veenendaal te horen zyn van de ma chines die de palen voor de SKF- fabriek de grond in heien. De fabriek die wellicht al spoedig een nieuwe richting kan geven in de ontwikkeling van 't Veen. Jan is Vrijdag zelf eens wezen kijken hoe dat heien tegenwoordig gaat. Hij weet nog dat er van een Vaart en Vaartbrug geen sprake was en dat op de plaats waar nu het ge bouw van het oude postkantoor en waar thans de huishoudschool geves tigd is, het laatste huis van 't Veen in Zuidelijke richting stond. Verder was het tot aan de berg, bar land en veel water. Maar met de Vaart moest er ook een brug aan de Kerkewijk komen. Voor deze brug moesten PRINSES BEATRIXSCHOOL. Werd al geruime tijd geleden tijdens een ouderavond van de Ned. Herv. School aan de Beatrixstraat bekend gemaakt dat ook deze school een eigen naam heeft gekregen; thans nu de schilders het gebouw onderhanden ne men is meteen deze naam „Prinses Beatrixschool" in keurige letters op de voorgevel aangebracht. ONDERWIJSBENOEMING. Met ingang van 1 Januari a.s. is bij het chr. onderwijs te Zeist benoemd de heer P. de Boer, thans onderwijzer aan de Patrimoniumschool te Veenen daal. houten palen geheid worden. Bat hei en ging toen niet met stoom, zoals nu nog, maar met het gezang van de man die de maat aangaf voor de mensen die precies tegelijk aan een lang touw moesten trekken om het zware hei blok steeds omhoog te krijgen. Jan zingt dan voor ons, het toen gebrui kelijke heiers-lied: Van je een, twee, drie, Ho sapperde parieplu, Laat ons dat paaltje maar hoger op halen. Van je een, twee, drie, enz. Het geheugen, het gehoor en de ogen van Jan Middelhoven, het is alles nog prima in orde. Hij leest nog zonder bril. Ja hij kan niet alleen nog goed lezen, maar hij doet het veel ook, tenminste als hij een boek naar z'n zin gekregen heeft. Romans lust hij niet. 't Mooiste vindt hij boeken die zo 25 tot 50 of meer jaren geleden ge schreven werden en ook wel geschie denis boeken. Jan Middelhoven kan niet zitten niksen. Is het beslist geen weer om naar 't land te gaan dan wil hij liefst maar lezen. Maar Jan kan haast nooit meer boeken van zijn ga ding vinden. Misschien dat iemand on der onze lezers nog een of meer boe ken aan Jan te lezen wil geven. Zijn adres is Valleistraat 101, maar het land heeft hij een eind verder, vooraan op het Benedeneind, net voor bij de Polderweg. De oudste Veenendaler is altijd op z'n land. Als het maar even weer is moet men hem daar zoeken. We trof fen hem bezig met het uittrekken van bonenpollen. Maar Woensdag is Jan Middelhoven beslist niet op z'n land, want dan gaat 't naar Nijmegen! rakter hiervan nog versterkt zal wor den. Aan de Holleweg, op de Markt en op het plein van het gebouw aan de Eikenlaan zal een muziekcorps staan opgesteld. Tijdens de tocht zal de stoet weer geëscorteerd en eventueel geassisteerd worden door leden van de Motorclub „Veenendaal", leden van het corps der Ridders van de weg", de Wegenwacht en door gemotoriseerde Rijkspolitie. We wensen de deelnemers alvast een mooie tocht en dan vooral, goed weer toe. De Hollandia Tricotagefabrieken van de firma J. H. en W. van Leeuwen aan de Kerkewijk ondergaan een be- angrijke uitbreiding. Bij deze uitbrei ding behoort ook het bouwen van een 40 meter hoge fabrieksschoorsteen waaraan thans gewerkt wordt. Wel geteld betreft het hier de 8ste fabriekspijp welke boven Veenendaal zal gaan torenen. Al gauw zal echter ook de 9de pijp zich in de Veenen daalse lucht gaan verheffen, n.l. die der SKF-fabrieken. „VEENENDAAL" TEGEN C.D.N. (DRIEBERGEN). A.s. Zondag speelt Veenendaal een oefenwedstrijd op haar terrein aan de Bergweg tegen C.D.N. uit Driebergen. DRIEJARIG MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagmorgen kwam het 3-jarig dochtertje van de familie v. Deelen, Munnikenweg 26, vlak bij haar wo ning, waar zij met een autoped reed, onder een passerende groentekar, be spannen met een paard. Het kind werd op slag gedood. Dr. Kets moest de dood constateren. De politie stelt een nader onderzoek in. ■i* Na hun aankomst in het oefenkamp - Ju" i5^de een week lang veldoefeningen hèeft gehouden, moesten de Veenen daalse burger-soldaten zich meteen volledig aan het werkelijke militaire leven aanpassen. Het begon al met het opknappen van de nodige kazerne baantjes als kamers inruimen, bedden opmaken en wat daar zo bij komt. Des morgens om 5.45 uur was het reveille, dus vroeg uit de veren. De eerste eigenlijke oefeningen be gonnen Dinsdag. Na de gymnastiek een uur excerceren. Daarna het veld in tot 5 uur 's middags. Zo ging dat de gehele week door, weer of geen weer. Vooral Donderdags moest men het kunnen want toen gingen de oefenin gen door tot middernacht. Het was des avonds koud en nat, maar men hield vol en van uitvallers was geen sprake. Het eten was uitstekend en er wer den dan ook flinke hoeveelheden naar binnen gewerkt. De stemming was steeds schitterend. Er is veel van de jongens gevergd maar stuk voor stuk speet het ze dat de week al om was. Het zeer belang rijke onderdeel van de opleiding tot Nat. Reservist, dat deze oefenweek was, is prachtig doorstaan en de kracht van de Veenendaalse afdeling is hier door weer belangrijk toegenomen. Blijkens meldingen van de Wegen wacht hadden op de verbindingsweg tussen het voorlopige eindpunt van de nieuwe autosnelweg UtrechtArnhem en De Klomp, in één week tijds niet minder dan zeven motorrijders een slipongeval. Deze ongevallen hadden plaats in de bocht ten noorden van de spoorwegovergang te Veenendaal. Het onderzoek wees uit, zo deelt de Toeristenbond A.N.W.B. mede, dat het slippen te wijten was aan de witte stenen, waarmede de as van de weg was gemarkeerd. Hier bleek dus vreemd genoeg een beveiligingsmaat regel een tegengestelde werking te hebben. Rijkswaterstaat heeft de ge vaarlijke stenen thans met spoed door zgn. kattenogen vervangen. BIG MET 3 POTEN. De heer Versteeg, Prattenburg 436 te Veenendaal is in het bezit van een merkwaardige natuurspeling, n.l. een big die geboren is met 3 poten. Van voren is het dier normaal, maar de achterpoten zijn vergroeid tot één poot. Het dier is goed gezond en loopt op zijn manier even goed als elke an dere big. Het is te bezichtigen gedu rende 14 dagen, waarna de eigenaar de markten er mee afgaat, om ieder een in de gelegenheid te stellen tegen een kleine vergoeding dit zeldzame wonderdier te zien. De heer V. is te vens in het bezit van een jong opge zet wild zwijn, dat voor korte tijd le vend gevangen is en vermoedelijk van de zeug was afgedwaald. Het dier heeft nog een dag geleefd en heeft een fantastisch mooi gestreept vel. Dit exemplaar is eveneens te bezich tigen. Van het bestuur van de Rhenense vereniging „Oranjedag" vernemen wij, dat de plannen voor het houden van een muziekavond in de stad op de ver jaardag van H.K.H. Prinses Wilhel- mina, niet zullen doorgaan in verband met het op 31 Augustus georganiseer de tuinfeest in Ouwehands Dieren park. ija» luajitut L/ciüÜit ©IV, WVJ worden. Muzikale medewerking wordt verleend door het populaire radio show orkest „De Bietenbouwers" on dier leiding van Boer Biet, met praat jes van Gait Jan Kruutmoes en liedjes van Lubbert van Gortel. De park-ter rassen en -gazons zullen weer feeste lijk verlicht zijn. Verder is er gelegen heid tot dansen in de openlucht. Het dansorkest Jack Schik „levert" hier voor de muziek. Tot besluit wordt om 23 uur een groots vuurwerk afgestoken. PAARDENMARKT MET PREMIE KEURING. De laatste Donderdag van Augustus wordt op de Koningshof paardenmarkt gehouden. De dertigste belooft dus weer een hoogtij-dag te worden voor het marktwezen in Rhenen. Tenmin ste, wanneer de aanvoer van enige be tekenis zal blijken te zijn. De verwach ting daartoe bestaat echter wel, want er is een premiekeuring aan verbon den. Deze keuring zal om 10 uur aan vangen en omstreeks 1 uur hoopt de Burgemeester de prijzen aan de win naars uit te reiken in hotel „De Ko ning van Denemarken". Duizenden trekkers hebben deze zo mer de jeugdherberg weer bevolkt en steeds meer hebben de weg naar de „Eikelenkamp" weten te vinden om de vacantie door te brengen. Als sluiting van het afgelopen sei zoen heeft men in Eist een driedaags trekkersfeest georganiseerd op 31 Aug., 1 en 2 Sept. Met de voorbereiding is men reeds goed opgeschoten en het programma is in grote lijnen vastge steld. In de loop van de Vrijdag komen die trekkers binnen die op vacantie- tocht zijn, of een snipperdag genomen hebben. Na de maaltijd volgt de of ficiële opening, waarna er een groot volksbal wordt gehouden. Dit bal wordt afgewisseld met trekkersliede ren en diverse attracties. Zaterdag morgen na de reveille, de ochtend gymnastiek en de maaltijd, wordt een wandeling gemaakt, 's Middags, ter wijl de weekenders binnen komen druppelen (of beter: binnen komen stromen), zijn er sportwedstrijden (o.a. de trekkers-stedenwedstrijd Rot terdamAmsterdam), samenzang, mu ziek en volksdansen. Op het terrein, dat tot een soort trekkerskermis her schapen is, zullen standwerkers hun waren aan de man of de vrouw trach ten te brengen. Dat zal niet moeilijk zijn, daar uit Gouda o.a. stroopwafel- bakkers en plateelschilders hun waren meebrengen. Verder zullen er ver schillende speciale attracties te vin den zijn, als poppenkast, een tombola, een goochelaar enz. Na een gemeenschappelijke maaltijd komt het hoogtepunt van het feest. Enige groepen uit verschillende delen van ons land, verzorgen zelf een kort programma, waarna er een symbolisch spel zal worden opgevoerd, culmine rend in een fakkeloptocht en groot kampvuur. Op Zondag na de reveille en de maaltijd is er gelegenheid voor kerk gang. 's Middags worden volksdansen gedemonstreerd, is er samenzang en declamatie. Het plan om dit jaar in Eist een na tionaal trekkersfeest te houden werd op het in het voorjaar te Amersfoort gehouden trekkerscongres ter tafel gebracht en met enthousiasme be groet. Deze grote drukte gaat dus enkele dagen de rust in „Eikelenkamp" ver storen. Na 15 maanden. De lichting 1950- II zal eerst na een diensttijd van 15 maanden begin Februari 1952 af zwaaien. Hoger soldij en meer subsidie. De regering zou van plan zijn, de sol dij met ongeveer 15 cent per dag te verhogen en de Militaire Tehuizen een groter subsidie toe te kennen. Niet gewaardeerde bezorgdheid. Het besluit van de directeur-generaal der P.T.T. om de rijwielen bij de postkantoren niet langer te doen be waken, ten einde de bezoekers van die kantoren niet nodeloos extra te belas ten, vond niet de algemene waarde ring, omdat men voor een goede be waking van zijn rijwiel nog wel een stuivertje over heeft. Emigreren zit in de lucht. Straks is er geen familie meer in ons land of zij heeft een of meer van haar leden in den vreemde. Geen wonder! Het wordt al moeilij ker in het overbevolkte Nederland be- staansruimte te vinden, en wie het klaar speelde, gaat gebukt onder de lasten, die de regering op de schou ders legt. Zo is het vandaag en het wordt straks erger dan het nu al is. Menigeen wordt het bang te moede, vooral als hij denkt aan de toekomst van zijn kroost. Ook wie zelf nog een goed stuk brood verdient, vraagt zich met zorg af hoe straks zijn kinderen een behoorlijk bestaan zullen vinden. We zitten hier als kikkers op een kluitje en dat, terwijl de wereld groot en ruim is. Door die gedachte gegre pen zijn er duizenden, die hun boeltje pakken en naar den vreemde trekken om daar hun geluk te beproeven. Het zijn vooral Canada en Australië, die tot emigreren lokken en waarheen dan ook reeds vele duizenden afreisden. Maar er is ook nog een Zuid-Afrika, dat voor emigratie in aanmerking komt. De aandacht op dit land werd gevestigd door niemand minder dan de Zuid-Afrikaanse Minister van Arbeid, de heer Schoeman, die pas ons land bezocht. Hij verklaarde, dat in zijn land een tekort is aan geschoolde arbeiders en dat dit tekort, dat nu ongeveer 10.000 bedraagt, in de volgende drie jaren vermoedelijk nog met 15.000 zal stij gen. Hij was naar ons land gekomen, om te onderzoeken of het niet moge lijk zou zijn ongeschoolde krachten hier te lande een zekere opleiding te geven, om vervolgens naar Zuid-Afri ka te vertrekken, waar dan de oplei ding voltooid zou kunnen worden. Het liefst zag minister Schoeman het tekort aangevuld door Nederlanders en Engelsen, omdat deze behoren tot de stamlanden en dus gemakkelijk in de Zuid-Afrikaanse volksgemeenschap worden opgenomen. Emigratie naar Zuid-Afrika heeft veel voor. Het leven is er goedkoper dan in de Westeuropese landen en de arbeidsvoorwaarden zijn er heel gun stig. Een'geschoolde arbeider kan er rekenen op een weekloon van 120,-. Het tekort aan werkkrachten betreft in hoofdzaak de werktuigkundige vak- iïSfï behoefte Minister Schoeman deelde mede. dat in de eerste helft van dit jaar 1368 Nederlanders een verzoek tot immi gratie in Zuid-Afrika hadden inge diend en dat van deze aanvragen er 1273 werden goedgekeurd. Zoals overal zit men ook in Zuid- Afrika met het woningprobleem, maar de regering wil jaarlijks 8 millioen pond beschikbaar stellen voor de op lossing van dit vraagstuk. Tenslotte zei de minister nog, dat het de bedoeling der regering is de im migratie te vergemakkelijken. Uit hetgeen de heer Schoeman zei, valt te concluderen, dat Zuid-Afrika voor onze landbouwers weinig of geen perspectief biedt. Voor dezen zijn Ca nada en Australië de aangewezen lan den. Het zijn de vakbekwame arbei ders, die mooie kansen hebben in Zuid- Afrika. Voor hen heeft dit land veel aan trekkelijks. Ze vinden daar een stam verwante bevolking. Dat kan veel ver goeden van het gemis aan de omgang met de volksgenoten in het vaderland, dat men voorgoed vaarwel zei. De centen-actie, die met zoveel enthousiasme voor de leden van de wandelsportvereniging „De Vrolijke Jantjes" is gevoerd, met de bedoeling ook een Rhenens steentje bij te dra gen voor de bouw van het nationale legermonument Grebbeberg, is thans beëindigd. Er werd niet alleen in Rhe- nen-stad gecollecteerd, maai ook in Eist en Achterberg. In totaal werden 12.828 koperen cen ten bijeen gebracht. MARKTBERICHTEN. Eiermarkt. Op de wekelijkse eier markt waren Dinsdagmorgen 105.000 eieren aangevoerd. De handel was ma tig. Prijs van 16.50 tot f 17,- per 100 stuks en 2.62 per kg. Henneneieren 12,- tot 13,-. Biggenmarkt. Dinsdag waren op de wekelijkse biggenmarkt te Veenen daal 70 biggen aangevoerd. De handel was matig. Prijzen van 35,- tot 50,- per stuk. Erkenningleverantie aan alle ziekenfondsen in Nederland. Reparaties vlag en voordelig

De Vallei | 1951 | | pagina 1