Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 460 Ouden van dagen hebben weer genoten SPAARBftflKKflRTOtól! STAAK OPEK „Polderhuis" /Hooasiraat 19 31 Augustus voorheen en thans interessante MMslr Busverbinding Rhenen - Kesteren DE AMBO In de olie 25e JAARGANG VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 No. 35 Fa, S. BOS Hdofdttr. 91-93 GOlfp - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. NUTSSPAARBANK DOVO tegen een Ambonnees elftal Derde inbreker ook gearresteerd Concert op Davidsplein Lampegietersavond „Excelsior" uit IJsselstein concerteert 'op de Markt Om de V. S. W. - beker Oranje-feesten in Renswoude ZATERDAG a.s, Abonnementsprijs f 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDERSCHE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1—20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG. GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Het kon haast niet beter Woensdag, wat betreft het weer. 's Ochtends zag het er maar droevig uit en tijdens de regenbuien tot kort voor het vertrek tegen 1 uur, was het niet aan te ne men dat de gunstige weersverwachtin gen van De Bilt nog in vervulling zou den gaan. Maar amper was het vastgestelde uur van vertrek aangebroken, of de eerste zonnestralen braken door en Veenendaal lag precies op de grens van zonnig- en regenweer. Ook gedu rende de verdere tocht zou het zo mooi blijven. Groot was nog weer de belangstelling van de meelevende jon gere bewoners van Veenendaal, bij 't vertrek van de lange stoet van 120 auto's en 3 autobussen via de Spoor- laan en de Kerke wijk. 460 deelnemers begonnen in feeste lijke en verwachtende stemming de tocht, verwachtingen die 's avonds nog weer overtroffen bleken te zijn. 460, dat waren er ongeveer 60 meer dan vorig jaar. De tocht werd geheel volgens het programma gemaakt en zo kwam men na een interessante rit door afwisse lend landschap, aan de eerste aanleg plaats Berg en Dal bij Hotel „Erica", waar men iets ging gebruiken. Vervolgens ging het weer richting Nijmegen om rond te toeren in de prachtige en heuvelachtige omgeving hier. Volop werd genoten van de mooie vergezichten en de uitroepen van bewondering waren dan ook vaak niet van de lucht. Na door het uiter ste grensgebied gereden te hebben, en ook een bezoek gebracht was aan het voormalig Duitse gebied daar, kwam men weer in Berg en Dal bij Hotel „Erica" uit. Hier nu werd de inwen dige mens versterkt. Het lunchpakket, klaar gemaakt door de Roode Kruis helpsters bleek reuze handig hierbij. Eenmaal verzadigd ging men de in strumenten van de speeltuin proberen maar de motorbootjes hadden toch verreweg de meeste aftrek, zo zelfs, dat een waar gedrang ontstond om aan de beurt te komen hetgeen velen ook niet eens gelukt is. Op het water was 't dan ook een leven van belang. Even voor men van Berg en Dal de terug tocht begon sprak burgemeester Bak ker nog woorden van dank en waar dering aan het adres van degenen die deze jaarlijkse tocht ook nu weer mo gelijk gemaakt hebben en ook de heer Stip sprak als voorzitter van het or ganiserende comité in deze geest. Ook van de terugtocht werd zeer genoten en op tal van plaatsen kon men de 3 VOOR BETERS, UURWERKEN V AANRIJDINGEN. Op de Kerke wijk te Veenendaal had een aanrijding plaats tussen een wielrijdster en een motorbestuurder, doordat de wielrijdster haar voorne men om de richting te wijzigen niet aantoonde. Beiden kwamen ten val en liepen schaafwonden op. Een heer uit Tiel reed als be stuurder van een Solex op de Patri moniumlaan te Veenendaal. Voor hem uit reed een luxe auto, die plotseling stopte. Hierdoor schrok de Solexbe rijder zodanig, dat hij tegen het hek werk van de school opreed. Hij liep een wond boven zijn oog op. Dr Pilon verleende heelkundige hulp, waarna het slachtoffer per taxi naar zijn woonplaats werd overgebracht. Maandagmorgen had in de Hoofd straat een aanrijding plaats tussen twee personenauto's, beiden afkomstig uit Rhenen. Doordat de personenauto, bestuurd door de heer D. plotseling van richting veranderde, reed de auto van de firma de Kr. deze auto in de flank aan. Beide voertuigen werden flink beschadigd, persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De auto van K. moest naar een garage worden ge sleept. De politie stelt een nader on derzoek in. Zondagavond liep het echtpaar G. op de Parallelweg te wandelen, toen zij door een bromfietsberijder werden aangereden. De heer G. en zijn echtgenote liepen enige schaaf wonden op. voor de h< Spaarbanl idefa van een tje van de (OPGERICHT 1846) GEOPEND gelijks van 9-l2Vt en iterdags van 9-lal/« Vrijdagavonds van lichteffecten in het donker van de stadsverlichting in het heuvelachtige gebied bewonderen. De intocht 's avonds werd een wa re zegetocht voor de ouden van da gen. Duizenden mensen waren op de been en deze stelden zich bij het na deren van de stoet in rijen langs de weg op. De drie muziekcorpsen blie zen om 't hardst en dat alles was wel het beste bewijs van de grote mate waarin geheel Veenendaal, het evene ment dat deze autotocht voor Ouden van Dagen was, heeft meegeleefd, en menigeen zal deze manifestatie goed- gedaan hebben. De organisatie van de tocht bleek weer tot in de puntjes verzorgd. Morgen, Zaterdag, om 4 uur, speelt Dovo I op het terrein aan het Pan huis een wedstrijd tegen het Ned. Am- bonnezenelftal. Het laatstgenoemde elftal wordt gevormd door spelers uit de volgende kampen: Vught, Wester- borg, Middelburg en Woerden, zodat zeer zeker een sterke ploeg te ver wachten is. Met uiterst snel spel en groot uithoudingsvermogen zullen zij zware tegenstanders voor Dovo zijn. Ook hun heftige aanvallen zullen voor vele verrassingen zorgen, temeer, om dat velen onder hen gewend zijn, op blote voeten of op kousen te voetbal len. Waarlijk een wedstrijd, die door geen voetballiefhebber gemist zal wor den. De opbrengst van de wedstrijd komt ten goede aan de Ambonnezen, voor aankoop van sportartikelen voor de kampen. De derde persoon, betrokken bij de brutale inbraak van enkele maanden geleden bij „De Erven" aan de Hoog straat, is thans ook gearresteerd. Het bleek eveneens een Amsterdammer te zijn. Hij heeft een volledige beken tenis afgelegd en ter beschikking van de Justitie te Utrecht gesteld. EEN VARA-AVOND. De Afd. Veenendaal van de VARA organiseert in het gebouw Eikenlaan op 26 October a.s. een tournee-avond, waaraan medewerken The Ramblers o.l.v. Theo Udo Marsman, Olga Lo- wina, Max van Praag, Janny Brown en Otto Sterman, voordracht. Olga Lowina wordt begeleid door een Bei erse kapel. SIGARENFABRIEK WORDT KOEKFABRIF.K. De koekfabrikant de heer De Jong, alhier heeft de voormalige Edelman sigarenfabriek met de bijgebouwen aangekocht om daarin zijn bedrijf voort te zetten. Op Woensdagavond 5 Sept. a.s. zal het muziekgezelschap „Caecilia" een derde Zomeravondconcert geven op het Davidsplein. Aanvang 8 uur. Het programma dat zal worden uitgevoerd bestaat uit de volgende nummers: 1. Du Seeros, mars, H. Ni- cholts. 2. Dans le Jardin d'un Mo- nastère, karakterstuk H. W. Ketel- by, arr. Val Burg. 3. Marche „Des Nobles", opera Tanhauser, van R. Wagner. 4. Versmaadde Liefde, wals van P. Lineke arr. S. P. v. Leeuwen. 55. With Sword and Lance, mars van N. Starke. Pauze. 6. Through Night to Light, mars van E. Lanhien. 7. Chinese Straatserenade, karak terstuk L. Siede arr. A. Delbaye. 8. Triumph mars uit Opera Hide, G. Verdi, arr. C. Rosson. 9. L'or et L'argent, wals van F. Léhar, arr. G. Wittman. 10. Tipperary, mars van J. Judge en H. Williams. Men hoopt, dat het publiek even als de beide vorige keren medewer king zal verleenen door aandachtige beluistering van het gebodene de muzikanten zal helpen zich volledig op de muziek te kunnen concentre ren. De jeugd wordt verzocht de om geving om de muziektent niet als speelplaats te gebruiken. FABRIEKSONGEVAL. Op een 4er Veenendaalse fabrieken had een ongeval plaats, waarbij een arbeider zich ernstig aan de toppen der vingers van de rechterhand 'er- wondde. Nadat dr Pilon de eerste lulp had verleend, werd hij naar het zie kenhuis te Wageningen overgeKacht. WIJZIGING NETNR. VOOR AUTO MATISCH TELEFOONVERKEER MET UTRECHT-STAF Met ingang van Zaterdag Septem ber aanstaande wordt voor de telefo nisch aangeslotenen van de netten Ede, Ederveen, Harskanp, Lunteren, Veenendaal en Bennekom, Eist (U.), Renkum, Rhenen, Wageningen en Wolfheze het netnumher voor het langs automatische veg tot stand brengen van verbindingen met abon- né's van Utrecht-Stad gewijzigd in K 30. Het traditionele lampegietersavond- feest wordt ditmaal op de juiste datum van Maandag 17 September a.s. ge vierd. Van de zijde van het Begluur der Winkeliersvereniging venfl||en wij, dat zij weer voor enkele fWste- lijkheden zal zorgdragen, o.a. een op tocht van lampions en kalebassen. Door het fanfarecorps „Excelsior" te IJsselstein, onder leiding van de heer Luc. Oordijk (die ook dirigent is van het muziekgezelschap „D.S.") wordt op Zaterdagavond 8 September a.s. te beginnen om 8 uur een concert gege ven op de Markt. Vooraf wordt „Excelsior" door „D.S." aan de rand van onze gemeen te ontvangen en met marsmuziek naar de Markt gebracht. „Excelsior" zal een programma met de volgende nummers ten gehore brengen: 1. Mars „Saint Triphon", A. Ney; 2. Ouverture Rossiniana, G. Boedij Judex, Gounod, arr. A. C. van wen; 4. Italiaanse Ouverture, neufbourg; 5. Mars N.A.S.M., Schootemeyer; 6. Mars Appèl Trompettes, A. Ney; 7. Fantasie „Fleurs de Nice", Jac. Martin; 8. Mondnacht auf dem Alster; 9. Ouver ture „Leichte Kavalerie", Fr. von Suppé; 10. Finale. Op het tweedaags concours te Reeu- wijk behaalde „Excelsior" in de ere- afdeling de volgende prijzen: le prijs Concertwedstrijd 350 punten, le prijs Marswedstrijd, 2e Ereprijs. Tevens be haalde het corps het hoogste aantal punten over beide dagen, waardoor de medaille verworven werd, die be schikbaar gesteld was door de burge- HULPACTIE INDIA. In kranten en via de radio is reeds meermalen gesproken over de honger snood welke India over enorme gebie- en teistert. In tal van plaatsen in ons .werden comité's opgericht en jeugdorganisaties ingeschakeld m ué verkoop van z.g. voedselbonnen te doen slagen en om daarmee bij te dragen in het lenigen van de nood van het volk van India. Zo worden ook in Veenendaal alle besturen van jeugd-jongeren-organisa- ties verzocht zich in verbinding te wil len stellen met P. Diepeveen, Dr. Kuy- perstraat 12, teneinde ook hier te ko men tot oprichting van een plaatselijk comité „Hulpactie India", dat zijn me dewerking zal verlenen aan de ver koop van voedselbonnen voor hulp verlening. POLOWEDSTRIJDEN IN BERGBAD. Zaterdagmiddag a.s. worden in het Natuurbad Bergbad polo wedstrijden gespeeld tussen 2 heren zeventallen en 1 dames zevental van U.Z.C. uit Utrecht tegen V.Z.C. uit Veenendaal. meester van Reeuwijk, en werd aan de ditigent een directeursprijs toege- kcH netgeen voor de heer Oordijk, gezieif de successen die hij met zijn corps door zijn grote toewijding en liefde voor de muziek heeft behaald, een grote voldoening zal zijn. V.S.W. TAFELTENNISTOURNOOI 1951. Zoals elk jaar zal ook nu weer een tournooi worden gehouden om de VSW wisselbeker. Dit tournooi, dat georganiseerd wordt door de tafelten nisvereniging van de Veenendaalsche Stoomspinnerij Weverij N.V. mag zich ook dit jaar wederom in grote belangstelling verheugen. Veertien teams van uitsluitend Veenendaalse verenigingen zullen eraan deelnemen. Voor zover er ruimte is, zal de speel zaal vrij voor het publiek toeganke lijk zijn en er wordt verwacht, dat het aantal bezoekers dat van vorig jaar nog zal overtreffen, daar de be langstelling voor de tafeltennissport enorm is toegenomen. Het tournooi zal gehouden worden in de Kegelbaan te Veenendaal op 3, 5, 7, 10, 12 en 14 Septemher. 3 JEUGDIGE LOODDIEVEN GEGREPEN. Een drietal jeugdige personen wer den door de politie gearresteerd, om dat zij zich aan looddiefstal hadden schuldig gemaakt en aan een tweetal opkopers hadden verkocht. Nadat pro cesverbaal was opgemaakt werden zij weer heengezonden. De Eerste Tielse Autobus Onderne ming van de fa. Verhoeks gaat met ingang van de winterdienstregeling haar eindpunt aan de Betuwse zijde van het Rhenense veer verplaatsen naar het Frederik van der Paltshof te JRhenen, dit zeer ten gerieve van de Ook al zetelt nu Juliana op de troon der Nederlanden, toch kunnen we nog steeds die datum niet los denken van Haar, die een halve eeuw onze Ko ningin was en op die laatste Augustus- dèg haar jaardag vierde. Vooral de ouderen onder ons kun nen dat niet. Het wil er bij hen maar moeilijk in, dat een dag, die zolang een dag van grote nationale vreugde ictg van giutc nanwiiuit r— T-, thans schier ongemerkt voorbij- Waar hij wuJe proberen Duitsland, was, gaat. Ja, dat was die laatste Augustusdag, een dag van echte vreugde en dank baarheid, te dieper en te inniger naar mate het getal regeringsjaren hoger klom. Ons volk voelde zich zo nauw aan Koningin Wilhelmina verbonden, om dat het wist hoe warm zij meeleefde met het wel en wee van haar onder danen. Geen ramp kon het treffen of het ging pok onze hoge Landsvrouwe door de ziel, zij leed mee met de lij- trouw. Als we dit zeggen, dan denken we als vanzelf aan haar heroïeke daad tijdens de 2e Boerenoorlog, die van 1899 tot 1902 woedde en waarin het machtige Engeland door gouddorst ge dreven een klein, maar dapper volk naar de keel vloog. Toen was het Ko ningin Wilhelmina, die een oorlogs schip zond om de grijze President van Transvaal naar Europa te brengen, Frankrijk of de Ver. Staten tot tus senkomst te bewegen. Geen dezer lan den bleek bereid ook maar een hand tot redding uit te steken, omdat zij de vriendschap van Engeland stelden boven het opkomen tegen het onrecht een vreedzaam volk aangedaan. Het was alleen onze Vorstin, die de moed bezat de ongunst van een machtige natie te trotseren om een vertrapt volk van haar sympathie te doen blijken. 31 Augustus wordt niet meer gere kend onder onze nationale feestdagen. denden en toonde door woord en daad haar hartelijke deelneming. Nooit is dat treffender uitgekomen dan in die donkere uren van de inval der Duit sers in Mei 1940. Nog horen we haar van diepe toorn trillende stem, waar mede zij deze schaamteloze en verra derlijke inval striemde, de hartekreet van een Moeder, die haar kinderen door doodsgevaar ziet bedreigd. Nog ook horen we haar stem vanuit Lon den ons volk bemoedigend toespreken en wie zal zeggen hoeveel haar woor den hebben bijgedragen tot het held haftig verzet tegen de tirannie, waar onder we vijf bange jaren moesten zuchten. Groot was Koningin Wilhelmina om haar warme liefde tot ens volk, een liefde, die tot elk offer bereid was. Groot was zij ook om haar moed en Het was de uitdrukkelijke wens van Wilhelmina, dat, nu zij van Koningin Prinses der Nederlanden was geworT den, haar jaardag voortaan zonder uiterlijk feestbetoon zou voorbijgaan. Zij, die een halve eeuw lang de eerste, de hoogste in het land was geweest, trad bescheiden terug, toen de kroon overging op het hoofd van haar enige dochter, Prinses Juliana. Maar al klinken dan op die laatste Augustusdag geen luide feestklanken meer en al zwijgen dan de torenklok ken; in de harten van alle ware Ne derlanders klopt die dag een warm gevoel van dankbaarheid voor het geen Prinses Wilhelmina als Koningin voor ons land is geweest en de bede rijst op, dat het God moge behagen haar nog lang voor haar kinderen en kleinkinderen en voor ons volk te sparen. Rhenenaren en de NBM-busreizigers, die zich in de richting Kesteren willen begeven. Omgekeerd krijgen nu ook de Be- tuwers een betere aansluiting in noor delijke richting. Sedert het opblazen van de Rijn brug in de laatste phase van de oor log was de rechtstreekse verbinding tussen Rhenen en Kesteren vervallen. Het is wellicht niet ondienstig, hier er aan te herinneren, dat zulk een verbinding per trein was tot stand ge komen op 17 Februari 1886, toen in bijzijn van de ministers Heemskerk en Van den Berg de spoorlijn Amers- foort-Kesteren via Rhenen in gebruik werd genomen. Voor ƒ862.900.- had toen, onder de opperste leiding van ingenieur J. M. Telders, de firma De Vries uit Ros- sum de onderbouw van de spoorbrug (twee landhoofden, drie stroom- en vier landpijlers) geplaatsten de spoor baan in de Grebbeberg, toen ter plaat se Bruinen Ing geheten, uitgegraven. De „Gute-Hoffnungshütte" te Ober- hausen plaatste voor 835.000,- de ruim 500 meter lange brug, waaraan 33.000.000 kilogram ijzer en staal werd verwerkt. Het verloren gaan van deze vaste oeververbinding moet uit verkeers- oogpunt ten zeerste worden betreurd en evenzeer is het daarom te betreu ren, dat het Actie Comité „Rhenen Op waarts", dat na de jongste kabinet crisis de nieuwe minister van verkeer en waterstaat op de wensen en toe zeggingen in deze attendeerde, als ant woord moest vernemen, dat de finan ciële toestand des lands het voorals nog verhinderde, de herbouw van de brug ter hand te nemen. In het kader van de Oranjefeesten te Renswoude zal morgen, Zaterdag 1 September a.s., des middags om 5 uur een oriëntatierit per fiets gehou den worden. Op Vrijdag 7 September worden kinderfeesten gehouden. Het programma voor Zaterdag 8 September ziet er als volgt uit: V.m. 9 uur ringrijden per bromfiets; v.m. 10 uur: ringrijden per fiets; 12 uur: ringrijden te paard; 1 uur: op tocht door het dorp; 2 uur: boegspriet lopen en zakslaan. Pauze. 3.30 uur: Optreden van de bekende radiozange res Olga Lowina; 5 uur: touwtrekken, hindernis lopen; 6 uur: stoelendans; 7 uur: Vrolijk avondprogramma onder leiding van Adrie van Oorschot, met medewerking van Justus Jesayes. (goochelen, buikspreken, enz.). Diverse attracties, consumptietent, enz. op het feestterrein aanwezig. Me dewerking wordt verleend door de muziekvereniging Caecilia. Koninklijk Bezoek. H.M, de Koningin zal 5 September des och tends de opening bijwonen van het kindersanatorium te Bakel (N.-B.), en in de middag een bezoek brengen aan de tentoonstelling van Neder landse Trekpaarden te 's-Hertogen- bosch. TERREIN \/?K\ De opbrengst varyaeze wee ten goede aan /Ge Ambor aankoop van /sportartikelen Kampen. Goethe mocht indertijd gelijk heb ben met z'n bewering dat bloed een heel bijzonder sap is had de man in onze tijd geleefd, hij zou petro leum in plaats van bloed hebben ge schreven. Of is het niet een heel bij zondere eigenschap van deze vloei stof dat zelfs wanneer ze niet meer vloeit op haar stroom staten en staat jes uit elkaar drijven? Voorlopig geen oplossing. Stokes, de Engelse minister is met nul op het request van Perzië naar Londen teruggekeerd, Harriman, de Amerikaanse bemiddelaar, is afgestapt in Belgrado en de Perzische minister zal nog wel in bed liggen. Zo schij nen de onderhandelingen dan weer eens vastgelopen niet voor goed natuurlijk maar hoe de verdere onderhandelingen ook uitvallen, het is zeker dat een bevredigende oplos sing binnen afzienbare tijd niet tot stand kan komen. Het is het Westen te doen om olie het is de Perzen te doen om geld. Daarmee wil de ene partij hier sociale hervormingen door voeren de hoofdfiguur van deze partij Razmara, werd doorgeschoten. De andere partij wil met dat geld haar millionnairs-leventje voortzetten. De hoofdfiguur van deze partij stuurde Harriman en Stokes met lege handen weg en Mosaadeq moet zich 2felf zo nu en dan eens opbergen in efti ka mer van het parlementsgebouw of in z'n bed, omdat de straat soms zo on gezond kan zijn. Een oplossing die de afnemers van de Perzische olie zou kunnen bevredigen is op die manier niet te krijgen. Want de afnemers willen behalve de petroleum ook nog politieke en sociale rust. Want is zon der de eerste geen oorlog mogelijk, zonder de tweede is er geen vrede mogelijk. Diezelfde afnemers hebben nu eenmaal meer belang bij vrede dan bij een oorlog waarin in minder dan geen tyd de Russen aan de In dische Oceaan zouden zitten. Vandaar dat ze het Perzische potje maar een poosje op het vuur laten staan, en de olieolie laten. Ten minste de Iraanse. Want olie moet er ten slotte zijn en naast die olie een zekere mate van rust en zekerheid dat bij een onverhoopt conflict de re geerders van het betrokken land aan hun kant blijven. Zo valt Engeland terug op olie-centra waar binnenland se stabiliteit, menselijkerwijze verze kerd is. Of dat nu het door en door autocratische Saoedië-Arabië is of de potentaat van Koewait, doet minder ter zake. Om het Suez-kanaal. Wat echter wel weer ter zake doet, is dat de ruwe olie uit die gebieden, alweer rustig, en alweer veilig, de raffinaderijen van Haifa bereikt. Maar hier is het Egypte, waar soortgelijke krachten als in Perzië, de vrije vaart door het Suez-kanaal bemoeilijken. Z'n directe invloed op dat kanaal gaf Engeland voor een deel op het valt, ook in deze omgeving, terug op andere rustiger strategische centra. Libye en de Soedan, grenzende aan het nationa listisch doende Egypte, worden opge voed tot landen met een mate van zelfstandigheid en met mogelijkheden tot een gezonde economie die deze landen sterker aan Engelands zijde doen staan dan met behulp van welke overeenkomsten ook, omdat het reke ning houdt met de daar levende, reeële nationale verlangens wat weer wat anders is dan nationalistische verlangens. De Franse Koloniale politiek. Helaas er moge veel te zeggen zijn vóór deze politiek van zelf-opvoe- ding, de Fransen menen dat er ook aanmerkingen op te maken zijn. De Fransen? Inderdaad de Fransen. Want aan die Noord-Afrikaanse landen onder Enge lands voogdijschap nee voogdij schap is een verkeerd woord, laten we zeggen een gecombineerd vader en onderwijzerschap grenzen de Franse Noord-Afrikaanse gebieden. En de Franse politiek is in die stre ken een wezenlijk andere dan de En gelse. De Fransen proberen sinds jaar en dag van wat wij koloniën zouden noemen, een stukje Frankrijk te ma ken en van de bewoners ïYansen gekleurde Fransen maar verder zonder noemenswaardige discriminatie. Deze politiek werd indertijd mede in gegeven door het stijgende geboorte overschot van Duitsland en het dalen de idem van Frankrijk. Deze staat kunde is v.h. merendeel aangeslagen bij de middenstand, de lagere groe pen zijn meer geporteerd voor natio nale zelfstandigheid en vinden aldus bij hun buren aanknopingspunten die de Franse politiek doorkruisen. Inderdaad olie is een wonderljjke vloeistof zelfs als ze stil onder de aarde moet blijven doet haar golfslag nog de kanselarijen deinen. PS" f

De Vallei | 1951 | | pagina 1