Grote uitbreidingsplannen het Juliana Ziekenhuis voor Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken BRIL Fa. J. F. Tak? Programma van Veenendaals Cultureel Centrum Uit de Raadsvergadering Inrichting naar Franse en Ameri kaanse ervaringen Bij de onthulling van het oor- logs monument 25e JAARGANG VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 No. 36 Uitbreiding vaste spe cialistenstaf Openluchtuitvoering ®van Sparta Paddestoelen-excursie en herfstwandeling Fa. S. BOS Hoofdatr. 91-93 De voetbal-competitie gaat weer draaien Abonnementsprijs f 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDERSCHE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1—20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN. RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Nog vorig jaar heeft het Veenen- daalse Juliana Ziekenhuis een uit breiding ondergaan, terwijl toen ook het interieur van het gebouw werd gerestaureerd en gemoderniseerd. Die uitbreiding was nodig gewor den door het vrij snel toenemende aantal patiënten dat van het Juliana Ziekenhuis gebruik maakt. Deze toe name duurt nog steeds voort en al direct is daardoor thans een uitbrei ding van de verpleegcapaciteit van het Juliana Ziekenhuis met een 40 of 50 bedden nodig. Het zijn niet alleen Veenendalers die deze toename vormen, maar ook uit omliggende plaatsen zoals Rens- woude. Eist, Rhenen, komt men al- meer naar het Juliana Ziekenhuis. Hoewel voor dit verschijnsel nu niet direct een doorslaggevende oor zaak is aan te wijzen, toch zal de regelmatig voortgaande modernise ring der inrichting hier stellig van invloed zijn, terwijl 'n bizondere fac tor in deze zal zijn de samenstelling en de kwaliteit van het verplegend personeel welke in de afgelopen anderhalf jaar wel zeer drastisch is verbeterd. Door de gebrekkige en primitieve behuizing voor het personeel heeft men lange tijd de grootste moeite gehad om voldoende gediplomeerden naar hier te krijgen. Een oorzaak voor deze toename is natuurlijk ook het algemene tekort aan verpleeg- ruimte. Zeker niet in de laatste plaats dient hierbij nog genoemd het feit dat belangrijke verbeteringen wer den gebracht doordat dr. Rodenburg zich aan het Juliana Ziekenhuis ver bond. GOED ZIEKENHUIS VOOR VEENENDAAL NOODZAKE LIJK. De frappante ontwikkeling welke Veenendaal te wachten staat en waarover de laatste tijd zoveel ge zegd is geworden in verband met de SKF-vestiging, zal al voor de nabije toekomst toch ook voorzieningen vragen op het gebied van de zieken- huis-verpleging. Niet alleen een snel groeiende bevolking, maar ook de aard van de fabrieken in Veenen daal brengt mee dat voor bedrijfs ongevallen, zoals er de laatste tijd weer vrij veel zijn voorgekomen, di rect volledige geneeskundige hulp aanwezig dient te zijn. Ook naar mate een plaats groeit en drukker wordt, wordt de kans op verkeers ongelukken groter. Zonder twijfel is een goed zie kenhuis voor Veenendaal beslist on ontbeerlijk. DE UITBREIDINGEN. Dezer dagen kunnen we in onze brievenbus een presentje vinden van het Juliana Ziekenhuis. Dit presen tje komt dan in de vorm van een vloeiblad. Op het vloeiblad staat o.a. ge schreven: „U weet hoe het was, en U weet ook hoe het nu is, maar het moet nog beter en vooral groter worden." Deze mededeling van het Juliana Ziekenhuis wekt de nieuws gierigheid naar wat het bestuur van dit Ziekenhuis wel van plan is. Bij informatie horen we dan over de grote uitbreidingsplannen die men voor het Veenendaalse Ziekenhuis heeft. Het blijkt dat het ziekenhuis zal worden uitgebreid met drie grote paviljoens. De inrichting van het met deze paviljoens vergrootte Ju liana Ziekenhuis, zal w"orden volgens een studie van Franse en Ameri kaanse ziekenhuiservaringen, terwijl de indeling zal zijn volgens een door het Bouw-Centrum te Rotterdam opgesteld bouwschema waardoor dus meteen de ziekenhuis-normalisatie zijn intrede zal doen. Zo zullen de thans bestaande af delingen meestal een andere bestem ming krijgen en worden verbouwd en vergroot, terwijl de paviljoens verdeeld worden in een aantal z.g. verpleegeenheden. Een verplee eenheid zal bestaan uit 3 zalen ven G bedden e\o 2 isoleerkamers, Jkcn badkamer, A W.C.'s, spoelruimten, DRAAG T\U OOK EN VAN OPTlfclËN ErkenninglpvWantie aan alle ziekenfoxLdsen in Nederlani Reparaties vlttg en vdbrdelig Ruime sortering Zonnebrillen Hoofdstraat 118, T« Veeneiidaal. keuken, kasten met eigen linnen en een eigen administratieruimte. Een dergelijke afdeling of verpleegeen- heid zal staan onder de leiding van een 1ste verpleegster. Het is verder de bedoeling een vrij sterke scheiding in het ziekenhuis te brengen voor de verplegingsruimten en de behandelings- en onderzoek ruimten. APPARATUUR-UITBREIDING. Naast de uitbreiding van de ver- pleegruimten neemt natuurlijk de vergroting van de behandelings- en onderzoekcapaciteit een grote plaats in. Zo gaan de gedachten van het be stuur uit naar een afdeling voor inter ne geneeskunde. Op het ogenblik zijn de opgenomen patiënten grotendeels van chirurgische of gynaecologische aard. Allerlei toestellen en apparaten, zoals een röntgen- en een diathermie- apparaat zijn reeds aangekocht. Ook aa n laboratoriumruimte; ruimte vooi de physische therapie is gedacht. In dit verband dient nog de gehoor de opmerking genoemd dat het in strumentarium waarover het zieken huis thans reeds beschikt, door me nig groot ziekenhuis wordt benijd. Ook is bij de uitbreiding rekening gehouden met het verplegen van pa tiënten met infectie-ziekten en daar voor zullen glazen boksen worden aangeschaft. De polikliniek zal eveneens nog weer een uitbreiding ondergaan. 25.000.- PER BED. De kosten van een ziekenhuis wor den vandaag al wel gesteld op 25.000 tot 30.000 gulden per bed. In grote lijnen zijn hier de uitbrei dingsplannen voor het Juliana-zie- kenhuis gegeven en 't is duidelijk, dat de verwezenlijking van dit alles zeer veel geld kost, en met de ex ploitatie van een ziekenhuis is het nu eenmaal zo, dat nooit sprake kan zijn van winst en dat er juist altijd geld bij gaat. Er is geen ziekenhuis met zelfs maar een sluitende exploi tatie-rekening. Het Juliana Zieken huis heeft geen rijkssubsidie. De ge meente Veenendaal geeft jaarlijks 5000.- en dat is alles wat van over heidswege gedaan wordt. Het Vee nendaalse Ziekenhuis zal voor een zeer belangrijk deel in stand gehou den moeten worden door giften en bijdragen uit de bevolking die van dit ziekenhuis profiteert of profiteren kan. Het presentje dat het Juliana Zie kenhuis ons thuis stuurde is niet be doeld als een verrassing, maar, zo als er ook op te lezen staat, als een ernstig beroep op allen om door het doen slagen van de collecte welke deze maand voor het Juliana Zie kenhuis wordt gehouden, weer een grote stoot te geven aan de verwer kelijking van de noodzakelijke uit breiding en verbetering van het Ju liana Ziekenhuis. Veel materiaal hiervoor kon reeds worden aange kocht maar hoog is het bedrag dat nog bij elkaar gebracht moet wor den. DE UITBREIDINGSPLAN NEN EN HET STREEKZIE KENHUIS. Bij het vernemen van de plannen tot uitbreiding van het Juliana Zie kenhuis, wordt vanzelfsprekend met een gedacht aan het streekzieken huisplan. Voorzover bekend zal de overeenkomst welke tussen het Ju liana Ziekenhuis en de stichting Streekziekenhuis bestaat, en welke van kracht wordt zodra men aan het bouwen van het Streekziekenhuis toe is, financiël geen voordeel voor Veenendaal opleveren. ieder geval in handen van het be stuur van het Juliana Ziekenhuis. Sinds de gemeenteraad van Wa- geningen het streekziekenhuisplan heeft verworpen, schijnt het tot stand komen van dit ziekenhuis ver der weg dan ooit. Het bestuur van de stichting S.Z. moet door de hou ding van Wageningen eerst nog weer met een nieuw financieringsplan ko men nu Ged. St. van Gelderland het besluit van de Edese Raad tot mede werking aan het Streekziekenhuis heeft moeten afwijzen doordat de termijn welke ingevolge de gemeen tewet moet worden in acht genomen en waarbinnen Ged. St. een beslis sing moesten nemen aflieD. Ged. St. van Gelderland wilden n.l. eerst het nieuwe financieringsplan zien alvo rens een definitief besluit te nemen. Intussen heeft ook het gemeente bestuur van Veenendaal bericht ont vangen van het college van Ged. St. van Utrecht waarin wordt mej^re- deeld dat dit college een besdBpig inzake het besluit van de gemeente raad van Veenendaal om medewer king te verlenen aan het Streekzie kenhuis, h«eft verdaagd. Onderhand is het Streekzieken huis-bestuur gereed gekomen en de zer dagen zal weer opnieuw «en fi nancieringsplan wor den voorgelegd. Al met al zal deze gang van za ken weer lange tijd vergen en wan neer Ede eni Veenendaal en de beide colleges van Ged. St. hun goedkeu ring zullen hebben gegeven, rijst de zeer grote vraag of de regering dan nog in staat zal blijken de millioe- nen voor het Streekziekenhuis uit te trekken, waar ten slotte nog weer bij komt dat de bouw van het Streek ziekenhuis minstens 3 jaar zal duren. Wachten op of rekening houden met het Streekziekenhuis bij het op lossen van het probleem van het ziekenhuisruimtetekort zou dus een vooralsnog een wel zeer onzekere factor zijn. Het Juliana Ziekenhuis dient dus in ieder geval tot de voorgenomen drastische uitbreiding over te gaan. Ongetwijfeld zai de bevolking van ontwikkeling van het Juliana Zie kenhuis met grote interesse blijven volgen en met belangstelling de re sultaten van de uitvoering der nu gemaakte uitbreidingsplannen af wachten. Aangenomen wordt dat binnen een jaar aan de Cuneraweg met het werk begonnen kan worden. Het Veenendaals Cultureel Cen trum,^^t reeds twee winters ge- -tfacht^P?eft een goede ontspanning in Veenendaal te brengen, heeft haar programma bekend gemaakt voor het komende seizoen. Vergelijken we dit met hetgeen de vorige twee jaren is geboden, dan mogen we zeggen, dat dit programma wel een zeer grote vooruitgang laat zien. Had de stichting het V.C.C. eerst nogal veel moeilijkheden, wat ook zijn terug slag vond op de aard der program ma's, dit seizoen begint het er wer kelijk op te gelijken dat we in Vee nendaal a.s. winter iets goeds kun nen gaan beleven. Door het beschikbaar stellen van een garantiesom, door diverse Vee nendaalse fabrikanten (ze deden nog niet allemael mee), kon het V.C.C. de vleugels wat wijder uitslaan. Na de openlucht-uitvoering van laatst door de verschillende afdelin gen van „Sparta" voor de ouderen, komt morgenmiddag de jongere „Spar- ta"-jeugd en de kleuterafdelingen met een openlucht-uitvoering op het ge meentelijk sportterrein achter het Postkantoor. Het programma vermeldt vrjje oefe ningen en oefeningen aan de toestel len en spelen voor de kleuters. Begonnen zal worden om half vier. HOOFD NIEUWE NED. HERV. SCHOOL BENOEMD. Tot hoofd der nieuw te bouwen Ned. Herv. School aan de Dr. Colijn- straat alhier, is met ingang van 1 Ja nuari a.s. benoemd de heer A. J. van Wijnmalen, hoofd der Chr. School te Wekerom, gem. Ede. De heer Wijnmalen is in 1913 te Delft geboren. Hij heeft zijn opleiding gehad aan de Koningin Wilhelmina kweekschool te Rotterdam. Zijn loop- '<..an hegon in 1933 te Doornspijk, Veenendaal cn naaste omgeving de ifvaar hij- lot 1336 bleef. In 1936 volgde i 'lil' 1. 1 T 1 rr Lü Uni zijn benoeming bij het Chr. onderwijs te Ede. Door hetzelfde schoolbestuur werd hij in 1947 benoemd als hoofd van de Chr. School te Wekerom. De heer Wijnmalen is actief in het Chr. verenigingsleven. Zo is hij thans o.a. voorzitter van een jongelingsvereni ging en ouderling van de Ned. Herv. Kerk te Ede. Dinsdagavond was de Gemeenteraad van Veenendaal in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter Bakker. Met kennisgeving was afwezig wet houder De Ruiter. Bij de ingekomen stukken was een mededeling van Ged. Staten dat zij hun beslissing inzake het raadsbesluit om medewerking te verlenen bij het stichten van het Streekziekenhuis, heb ben verdaagd tot 21 October a.s. nei vecrstpl om over te gaan tot herbenoeming van directeur en l^a- ren van de Avond-nijverheidssdHBl, uitgezonderd de heer A. Boers, die^Sm studieredenen zich niet meer beschik baar kon stellen en in wiens plaats werd voorgedragen de heer C. J. de Haan uit Wageningen, wordt aange nomen. Bij het aan de orde komen van het voorstel tot goedkeuring aan de door de N.V. P.U.E.M. in te voeren tariefs verhoging, gaat een gemompel op in de Raad, want Den Haag heeft er zijn goedkeuring reeds aan gehecht en het is niet meer dan een formaliteit dat de Raad zich ermede accoord verklaart. De Prov. Voedselcommissaris heeft een gedeelte van het pand Kerkewijk 27 in huur een bovenachterkamer met De financiële exploitatie blijft in medegebruik van een klein tussenka- Het mysterieuse leven der padde stoelen boeit iedere natuurliefhebber. Veel te weinig is men over 't alge meen nog op de hoogte van de won dere pracht dier planten, die soms plotseling in één nacht uit de bodem schijnen te komen. Wat wij als „pad destoel" kennen is slechts het vrucht lichaam van een volkomen eenvormi ge plant die een ondergronds leven leidt. Hoe dit in elkaar zit is niet één, twee, drie te vertellen en niet ieder een heeft er de tijd en moeite voor over te gaan tot de geheimen dezer uit gesproken bosplanten door te dringen. Daarom heeft de Veenend. veldbioloog Adriaan de Kleuver zich andermaal voor 'n excursie beschikbaar gesteld. Als kenner der omg. bij uitstek, heeft hij een tocht uitgekozen die de moeite waard is. Als hoofddoel staan de bos sen van Unitas op het programma, die voor dit doel betreden mogen worden, mits de aanwijzingen van de heer De Kleuver in acht worden genomen. Dit gedeelte van de Utrechtse heuvelrug is nog zeer onbekend, maar er zijn prachtige plekjes, die men nimmer meer vergeten zal. Hoogtepunt is de prachtige holle weg met ter weerszijde twee rijen wel 100-jarige Douglasspar- ren, waar rond een blauwig waas een romantische sfeer schept. Hier ^Bpdt jaarlijks een buizerd-paar, onze^wld- zaamste roofvogel, in de welhaast 30 meter hoge toppen dezer woudreuzen. Ook aan het rijk gevarieerde vogel leven zal voldoende aandacht besteed worden. We moeten nog vermelden dat volgens de heer De Kleuver door de vochtige toestand van de bodem dit jaar een zeer rijk paddestoelen sei zoen verwacht wordt. De excursie wordt gehouden op Zondag 7 October a.s. en vangt aan te 2 uur nam. Vertrek vanaf Hotel „La Montagne" onder aan de Berg. Het parcours is ongeveer 10 km lang, zo dat enige wandelervaring gewenst is! Deelnemers die buiten Veenendaal wonen kunnen met de N.B.M. reizen of de Rode bussen nemen van de fa. De Haas, richting Eist (U). Aan deze excursie zijn geen kosten verbonden en wordt het aan de deel nemers overgelaten vrijwillig een klein bedrag voor het Natuurfonds aan de excursieleider af te dragen. Men gelieve zich zowel mondeling als schriftelijk te melden bij de excur sieleider: Zandstraat 43, Veenendaal. mertje, toilet en kolenbergplaats voor 300,- per jaar. Nadat op dit bedrag de 15 huurverhoging was toegepast en gebracht op f 345,- werd door de Rijksgebouwendienst bezwaar ge maakt tegen de huur en deze dienst kan zich verenigen met een bedrag van 200,- plus de 15 verhoging. De boven-voorkamer wordt eveneens voor 200,- verhuurd aan een bedrijf ter plaatse en de Rijksgebouwendienst merkt op dat beide gedeelten even groot z(jn. De heer VAN HARDEVELD verwacht dat hierdoor ook de andere huurcMf in het pand wel eens om huur\^Baging kunnen komen en voelt er niet voor het huurbedrag te verla gen en wil, evenals de heer DE GOOIJER wel het risico aanvaarden dat de Prov. Voedselcommissaris de huur opzegt. De heer DE GOOIJER stelt het op prijs dat 't Rijk hier aan 't bezuinigen is en hoopt dat de bezui niging zicll ook tot andere terreinen VOOR BETERE UURWERKEN GOUD - ZILVER\UURWERKEN Veenendaal. -zal Ai uitstrekken. De heer BOS is het ook niet eens met verlaging en voert als argument aan dat de Voed selcommissaris zoveel mensen in zijn compartement moet ontvangen en dat daardoor het verhuurde aan grotere slijtage onderhevig is. Zonder stem ming wordt toch tot verlaging beslo ten, nadat de voorzitter het als de ver standigste oplossing heeft kunnen ver dedigen. (Vervolg pag. 2) INLEG EN TERUGBETALINGEN SPAARBANKEN. Sinds geruime tijd wordt er meer van de spaarbanken teruggehaald dan ingebracht. In Veenendaal is deze ver houding in de maand Augustus weer naar de goede kant doorgeslagen. Voor de Rijkspostspaarbank werd in de Augustusmaand een bedrag inge legd van 97.476.40 en terugbetaald 69.550.53. B(j de Spaarbank Veenendaal en Omstreken van de Nutsspaarbank wa ren deze cijfers resp. 62.192.21 en f 38.407.22. Want, afgezien van de organisatie, zijn de kosten van een goed verzorg de avond zeer hoog, terwijl de toe gangsprijzen weer niet te duur mo gen zijn, opdat ieder de V.C.C. avon den kan bezoeken. Men kan gebruik maken van de gelegenheid om het seizoen op een goedkope wijze de avonden te bezoeken, door zich op te geven als inschrijver van deze stich ting, tegen een inschrijfgeld van 1.50 per half jaar. Hierdoor heeft men recht op een aanmerkelijke re ductie op de toegangsprijs. Het Secretariaat is Larikslaan 44. Het programma geeft voor „elk wat wils". Er wordt gestart op 3 Oc tober met het bekende radio-ensem ble „Vrij en Blij". In November komt het Kleinkunst-gezelschap „De Blok kendoos" o.l.v. Dr. H. M. Merkel- bach, met medewerking o.a. van André de Raaf en Jacques Schutte. Dan volgt een zeer hoogstaande en klassieke voorstelling van Bert Brug- man's Marionettentheater. Hieraan werken mede enkele solisten en een strijkkwartet o.l.v. Johannes Rönt gen. Bekend van het Concertgebouw orkest. Nog een avond waarop een piano-recital wordt gegeven door Henk Lagendaal. Ook de kinderen zijn niet verge ten. In December een leuke Sinter klaasmiddag en in Januari optreden van het overal geroemde Kindercir cus „Elleboog" o.l.v. Mevr. I. Last- ter Haar. Deze voorstelling is ten bate van Pro Juventute, de instel ling die zoveel doet voor het geval len kind. In Januari een toneelvoorstelling door „De Spelers", toneelclub der Scheepjeswolfabrieken. In Februari, voor het eerst in Veenendaal, iets wat men beslist moet gaan beluisteren, een concert door de Mprinierskapel, o.l.v. de Kapitein der Mariniers G. Nieuwland. Het seizoen wordt ge sloten met een toneelvoorstelling door de toneelclub der V.S.W. Een programma dus waar kosten nog moeiten: aan gespaard zijn. Wij wensen het Veenendaals Cultureel Centrum veel succes. Voor de Veenendaalse clubs be gint dit weekeinde de competitie weer te draaien. „Veenendaal" begint de competitie met een thuiswedstrijd tegen Uchta uit Ochten. De Ochtense ploeg doet met deze wedstrijd haar intrede in de derde klasse. Veenendaal zal zon der twijfel de handen vol hebben aan deze ploeg. Veenendaal 2 gaat een bezoek brengen bij Arnhemse Boys 2. Ook voor de Zaterdag staat een volledig programma voor de Veenen daalse clubs aangediend. DOVO ont vangt op haar terrein een oude ri vaal, nl. DVS '33 uit Ermelo. DOVO heeft thuis nog altijd van de ploeg gewonnen, maar dat houdt niet in, dat het Zaterdag ook zo het geval zal zijn. Veenendaal begint de com petitie met een uitwedstrijd tegen Excelsior '31. In de Afd. Utrecht wordt in de le klasse gespeeld de wedstrijden N.V.V. T.O.V. en Sparta (N)Matjan. Triangelboys en de Merino's ont moeten elkaar in de e2 klasse. GWV heeft hier nog een vrije Zaterdag. Het programma voor de reserve elftallen ziet er als volgt uit: Vee nendaal 2DOVO 2; Putten 2 DOVO 3; Merino's 2—OMS 2, DVS '33 3—Triangelboys 2. GWV 2— Barneveld 2, Veenendaal 3Eder- veen 2, DOVO 4GWV 3, Matjan 2—Tr. Boys 3. Ondanks het slechte weer van Vrijdagavond, vond onder nog vrij grote publieke belangstelling de ont hullingsplechtigheid plaats bij het oorlogsgedenkteken aan het Sta tionsplein. Hierbij waren o.a. aan wezig het college van B. en W. van Veenendaal en verschillende raads leden en Wethouders van de ge meente Ede. Namens het comité tot oprichting van een oorlogsmonument te Vee nendaal sprak de heer Ad. J. van Schuppen. Spreker ging in gedach ten terug naar de moeilijke oorlogs jaren, de jaren die zoveel leed heb ben gebracht. In het bizonder den ken wij aan hen met het grote ver driet in hun hart om het verlies van hen die wij in dit monument willen eren. Hoe groot zijn vaak de span ningen geweest en de zorg van hen, die vielen. Ze bleven op hun post, niet uit een vals heroïsme, maar om dat zij hun taak en verantwoorde lijkheid wisten ten opzichte van hun vaderland en van hun naasten, tot dat zij werden weggerukt uit Uw en ons midden. Wil dit monument geen leeg gebaar zijn, dan zullen wij als bevolking van Veenendaal, door dit monument steeds weer er aan her innerd moeten worden, dat wij de fakkel, die hoog gehouden werd in zeer moeilijke jaren, verder moeten dragen, dat is, dat wij bereid zijn een offer te brengen indien dat ge vraagd wordt, ook in het leven van elke dag, voor de gemeenschap en onze naasten. Namens het comité verzocht de heer Van Schuppen de burgemeester, het oorlogsmonument te willen aan vaarden. Nadat de heer Van Schup pen het bedekkende laken had weg getrokken werd het daarmee aan de zorg van het Gemeentebestuur en aan de aandacht en zorg van de ge hele bevolking overgedragen. Een minuut van absolute stilte volgde. De minuut stilte werd afgesloten door het spelen van twee coupletten van het Wilhelmus door „Caecilia", terwijl onder dit spelen aan de drie vlaggemasten door de padvinders de Nederlandse driekleur, die tot nu toe half stok had gehangen, in de top werd getrokken. Burgemeester Bak ker nam daarna het woord waarbij hij dank bracht aan de Commissie voor het moeilijke werk dat zij ver richt heeft. „Veenendaal aanvaardt en zal te» allen tijde eerbied hebben voor dit monument, ter nagedach tenis aan hen, die hun leven feil hadden voor de vrijheid. Het zal een dankbare ereschuld van het Gemeen tebestuur en de bevolking zijn, om dit monument in ere te houden en om het te onderhouden". Daarna werd door burgemeester Bakker na mens de Gemeente een krans aan het voetstuk van dit monument gelegd, terwijl ook de ex-illegaliteit en oud strijders een krans legden. Nabe staanden van gevallenen en anderen maakten van de gelegenheid gebruik om bloemen te leggen. In lange rijen defileerde men daar na langs het monument, om het van dichtbij te zien. DE SAMENKOMST IN GEBOUW AAN EIKENLAAN. In het gebouw aan de Eikenlaan had daarna een herdenkingssamen komst plaats, waarbij ook het vol ledige Gemeentebestuur aanwezig was. Door Drs. G. Bos, destijds gees telijk verzorger in het beruchte „Oranjehotel" te Scheveningen werd een herdenkingsrede uitgesproken. Nadat de „Veenzangers" „O Heer die daer des Hemels tente spreyt" ten gehore hadden gebracht, begon drs! Bos zijn rede met er op te wij zen dat het monument het oog te zien wil geven de gedachte die in Veenendaal heeft geleefd in die don kere jaren en wil zijn een stille hul de aan hen uit onze eigen plaats die hun leven hebben gegeven voor de vrijheid. Spreker zag het monument als een brug naar de gevallenen. Wanneer wij bij 't monument staan gaan we weer terug naar die jaren van zware strijd. We zijn dan ook weer bij hen die vielen en zij ko men over deze brug weer bij ons. Toen vlak voor het feest van de uitstorting der H. Geest, het Pink sterfeest van 1940 de vijand binnen kwam was er ook wel een stroming in ons volk die meende dat het nog wel zou meevallen met de onder drukking en vrijheidberoving door de bezetter. Maar in 't Oranjehotel heb ik ze ontmoet die wisten dat de vijand bij zijn bedoelingen met ons volk een halt moest worden toegeroepen. Bij die veroordeelden heb ik ongeloof lijke blijmoedigheid en een rijke geestelijke bevrijding gezien. Men sen die geen zorgen meer kenden. Mensen die zich alleen nog afvroe gen of ze zich niet misdragen had den tegenover hun verwanten, hun collega's en naasten. (Vervolg pag. 2) FABRIEKSONGEVAL. Op een der Veenendaalse fabrieken kwam de ongehuwde B. tussen een der machines, waardoor een aantal vingers zwaar gehavend werden. Hij werd naar het Julianaziekenhuis alhier over gebracht. VOOR DE TWEEDE MAAL AARDBEIEN. Een 83-jarige bewoner van het Kostverloren haalde Maandag voor de tweede maal aardbeien uit zijn moes tuin. ONDERWIJZERES VERTREKT. Mej. J. H. Versteeg, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Geld. Veenendaal, heeft ontslag aangevraagd wegens haar benoeming tot onderwij zeres in vaste dienst aan de openbare lagere school voor buitengewoon lager onderwijs te Wageningen.

De Vallei | 1951 | | pagina 1